Posveceno Srebrenici

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#126 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Svjedoci govorili o ubistvima Bošnjaka u Kravicama

O ubistvima Bošnjaka u Zemljoradničkoj zadruzi Kravica, te o zakopavanju njihovih tijela u grobnicu u selu Glogova, govorili prvi svjedoci Tužilaštva.
Jovan Nikolić, prvi svjedok Tužilaštva na suđenju za genocid u Srebrenici, prisjetio se kako je 13. jula 1995. godine dobio informaciju da se u Zemljoradničkoj zadruzi Kravica, općina Bratunac, “desio incident”, te da je ubijen veliki broj ljudi.

Za učestvovanje u ovom zločinu, kada je u Kravicu sprovedeno i ubijeno više od 1.000 muškaraca, Državno tužilaštvo tereti Radomira Vukovića i Zorana Tomića, bivše pripadnike Drugog odreda Specijalne policije iz Šekovića.

Nikolić je u julu 1995. godine bio direktor Složene zadruge, kojoj je pripadala i Kravica, te je, istog dana kada je čuo za “incident”, otišao u Kravicu da sazna šta se desilo.

“Na ulazu u Kravicu, istrčao je jedan radnik pred moj auto i ispričao mi da je oko 17 ili 18 sati dovedena grupa zatvorenika, koji su smješteni u hangar. Potom je jedan od njih oteo pušku stražaru i ubio ga. Onda je otvorena vatra, i bilo je dosta mrtvih”, ispričao je Nikolić, te dodao da mu je tada prišao čovjek u policijskoj uniformi i tražio od njega da “ide na stražu”.

Sutradan je Nikolić, kako je ispričao, ponovo otišao u Kravicu i tada je pred hangarima vidio još jednu grupu zatvorenika - oko 20 ljudi - kojima je “čovjek sa ‘fantomkom’ na glavi” rekao da legnu, te ih pobio.

“U hangaru se vidjelo da ima mrtvih ljudi. Ispred također. Bili su pokriveni slamom. Bilo je to dosta mučno vidjeti”, prisjetio se Nikolić.

Odgovarajući na pitanja Davida Rea, člana Sudskog vijeća, Nikolić je rekao da su tog dana “opštinske vlasti” odlučile da taj prostor očiste, jer je “postojao strah od infekcije”, budući da su hangari bili blizu kuća u selu.

“Dovezli su utovarivač i dva-tri kamiona. Vidio sam kako utovaraju leševe na kamione. Nije bilo pokušaja da se prikriju ta tijela. Imao sam informaciju da se tijela prebacuju u Glogovu. Bio sam tu i narednog dana, kad je završeno. Tada su došle dvije cisterne da saperu krv”, ispričao je Nikolić.

Ostoja Stanojević, nekadašnji vozač u Inžinjerijskoj četi Zvorničke brigade, koji je bio drugi svjedok na ovom ročištu, u sudnici je rekao kako je u julu 1995. godine dobio zadatak da ide u Srebrenicu da “čisti smeće”, jer je nakon iseljavanja stanovništva bila “prljava”.

“Došao sam u Bratunac i prenoćio tu. Sutra je, negdje poslijepodne, došao nepoznati čovjek i rekao mi da idem s njim da odradim neki posao u Kravici. Kad sam došao tamo, tu je bio utovarivač. Vidio sam četvoricu ljudi sa gas-maskama da iznose leševe i stavljaju ih u kašiku utovarivača. Onda su stavljeni na moj kamion”, kazao je Stanojević.

Prema njegovim riječima, leševe je odvezao u Glogovu, gdje je ispod jedne kuće bila iskopana grobnica, u kojoj je već bilo leševa.

“Dva čovjeka sa gas-maskama su ih istovarili na kamaru i ostali tu da ih zatrpaju lopatama. Ponovo sam se vratio u Kravicu, i ovaj put su mi utovarili manje leševa, jer nije više bilo”, ispričao je svjedok, koji se nakon toga vratio u Bratunac, prenosi BIRN - Justice Report.

Suđenje se nastavlja 18. decembra, kada Tužilaštvo planira saslušati još dva svjedoka.

http://www.sarajevo-x.com/clanak/081215130
(FENA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#127 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Supporters of genocide
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#128 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Vlada TK donirala 5.500 sadnica Srebreničanima

Vlada Tuzlanskog kantona danas je donirala povratnicima na području općine Srebrenica 5.500 sadnica šljive, kruške i jabuke. Uvjet za dobijanje sadnica je bio da su korisnici istinski povratnici i da imaju potrebno zemljište na raspolaganju. -Po jednoj porodici dijeljeno je 70 sadnica koje trebaju da budu zasađene na jednom dunumu zemljištva. Iz Vlade TK-a najavili su monitoring ove akcije da bi zaista te površine bile zasađene doniranim sadnim materijalom, kazao je Edin Hasanović stručni saradnik za rekonstrukciju u Općini Srebrenica. Podjela sadnica obavljena je u svim mjesnim zajednicama na području općine Srebrenica.
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#129 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Djed Mraz obradovao srebreničke mališane

Organizacija "Snaga žene" iz Tuzle u subotu je djeci svojih članova podijelila novogodišnje paketiće.

Realizujući svoje redovne aktivnosti putem projekta za pomoć ženama i djeci Srebrenice, Djed Mraz je u Srebrenici poklonima obradovao 280 djece svih nacionalnosti.

"Holandska ambasada je i ovaj put donirala sredstva za ovaj projekt. Želja nam je bila da u ovim prazničnim danima obradujemo djecu naših korisnika iz Srebrenice, ali smo ovaj put pozvali djecu i roditelje koji su nastanjeni u Federaciji BiH da prime poklon u gradu u kojem su rođeni", rekla je Branka Antić Štauber, menadžer organizacije "Snaga žene".

Za svoju aktivnost u pomoći ženama "Snaga žene" je prije nekoliko dana dobila i najviše priznanje Općine Srebrenica.

(FENA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#130 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

U Srebrenici djeci uručeno 1.000 paketića

Organizacija ''Selo mira'' iz Turije kod Lukavca po 11 put je realizirala projekt pod nazivom ''Djeca djeci'' u okviru kojeg je danas djeci u Srebrenici podijeljeno 1.000 novogodišnjih paketića.
''Ovo je tradicionalna akcija kroz koju želimo da obradujemo djecu Srebrenice. Ovog puta 13 članova Fondacije ''Rudolf Walther'' naših donatora došlo je da djeci Srebrenice lično uruče paketiće'', rekao je Osman Pozderović, direktor ''Sela mira''.

Paketiće su pakovala djeca u Njemačkoj i u njima se nalaze slatkiši, igračke, školski pribor, odjeća i obuća.

Pokloni su uručeni svoj djeci u Srebrenici i u svim mjesnim zajednicama.

(FENA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#131 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Srebrenica: Srušen "berlinski zid"

Uz skromni, ali za Srebrenicu veliki vatromet, Srebreničani su ušli u 2009. godinu. Stariji mještani su novogodišnju noć proveli u domovima, a mladi na ulicama i u kafićima. Dva dana uoči Nove godine, u centru Srebrenice, na objektu Doma kulture, mladi su srušili "berlinski zid" koji je godinama tu stajao i razdvajao goste kafića Don (vlasnik Srbin) i diskoteke "Acapulco", (vlasnik Bošnjak). U jednom su se okupljali Srbi, a u drugom Bošnjaci, ali njegovim rušenjem, nestalo je barijera.
"Sa svojim vršnjacima nemamo problema, družimo se, ali smo kafu pili odvojeno. Dok smo ljeti sjedili u baštama svojih kafića, mogli smo se samo čuti. Rušenjem ovog zida, sada se možemo i vidjeti, a sinoć smo jedni drugim čestitali Novu godinu", kaže jedan mladić iz Srebrenice.

Mnogi povratnici u zabačenim selima oko Srebrenice dočekali su i ovu Novu godinu bez struje. Jedan od njih je i Sevdet Atić s porodicom, povratnik u selo Šubin, 25 kilometara udaljenom od Srebrenice.

"Znao sam da struja zadugo neće doći do mog sela, pa sam izradio mini hidroelektranu na seoskom potoku i imao sam donedavno struju. Međutim, strašno je hladno, pa se postrojenje zaledilo, tako da smo Novu godinu dočekali u mraku, kao i mnoge moje komšije", rekao je Sevdet.

Srebreničani s neizvjesnošću ulaze u Novu godinu. Ovdje je opšta besposlica, a kada se doda da je prije desetak dana 250 rudara ostalo bez posla, sumorna stvarnost stoji pred mještanima ovog grada, koji je tokom protekle godine ostvario najveći ekonomski oporavak.

(FENA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#132 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Na obnovu kuća čeka 2.560 Srebreničana

Na području općine Srebrenica 1991. godine bilo je registrirano 9.400 stambenih jedinica, od čega 6.600 kuća. Tokom rata porušeno je 6.300 stambenih jedinica, a do sada su obnovljene tek 2.322.

- U našoj općini jedna trećina stambenih objekata još čeka na obnovu. Do sada se prijavilo 2.560 Srebreničana koji se žele vratiti na prijeratna ognjišta, ukoliko im se obnove kuće - kaže Suljo Čakanović, predsjednik Komsije za povratak i raseljena lica Općine Srebrenica.

On je dodao da je lani obnovljeno 117 kuća na području općine Srebrenica.

- Domaće vlasti nisu do sada adekvatno odgovorile procesu povratka. Mi bismo bili zadovoljni kada bi i ove godine broj obnovljenih kuća bio isti kao lani. Za obnovu ove godine imamo na raspolaganju milion i pedeset hiljada KM od Ministarstva za izbjeglice i raseljena lica BiH. Vlada RS obnovit će 16, a nevladina organizacija CRS izgradit će oko 30 kuća. Imamo nekih naznaka da će i Vlada TK uložiti značajna sredstva - kaže Čakanović.

On podsjeća da Vlada FBiH za ovu godinu nije namijenila sredstva za obnovu povratničkih kuća.

(AVAZ)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#133 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

11.01.2009.

Tuzla

Održani mirni protesti ˝Žena Srebrenice˝

Ne dozvolite da se dogodi nova Srebrenica

Današnji mirni protest "Žena Srebrenice" predstavnice Udruženja iskoristile su da skrenu pažnju javnosti na svoje nestale ali i na stradanje civila u pojasu Gaze. Sve što se sada dešava civilima u okuženju Podrinjcima je asocijacija na golgotu koju su i sami prošli. Uz izvezene jastučnice sa imenima članova porodice danas su nosili slike stradalih u Gazi kao i transparente sa porukama osude ubijanja u Gazi. Smatraju da ono što se dešava u pojasu Gaze treba nazvati pravim imenom, a to je genocid. Na današnjem skupu je bio i načelnik Opštine Srebrenica koji je također izrazio svoje nezadovoljstvo sporošću u traženju nestalih Srebreničana kao i na sličnost događanja u Srebrenici 1995. godine i 2009. u Gazi.

Image

Žene kažu da su na današnje mirne proteste, na kojima su pokušale da skrenu pažnju javnosti na svoje i probleme ljudi u Palestini, pozvale da dođu sve istomišljenike smatrajući da se treba vršiti pritisak na sve koji mogu nešto učiniti. Što zbog hladnoće, a više zbog neobavještenosti građana, osim predstavnika Udruženja skupu je prisustvovalo svega nekoliko učenika iz Tuzle.

Image
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#134 Re: Posveceno Srebrenici

Post by Prozor »



Srebrenica 1992. godine.
Last edited by Prozor on 16/01/2009 01:48, edited 1 time in total.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#135 Re: Posveceno Srebrenici

Post by mIRCerka »

Odluka Evropskog parlamenta
11. juli biće dan sjećanja na genocid u Srebrenici
Danas, 15. januara 2009. godine Evropski parlament (EP) je na ovogodišnjem prvom plenarnom zasjedanju u Strasbourgu donio rezoluciju o Srebrenici, sa kojom EP poziva države članice EU i države zapadnog Balkana, da obilježe 11. juli danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
U rezoluciji, koju su zajedno predložile sve političke grupacije u EP, naglašeno je, da se potrebno podsjetiti i prikladno pokloniti svim žrtvama zločina, koji su počinjeni za vrijeme ratova na Balkanu.

Rezolucija je donesena tačno tri mjeseca od kada je u Briselu bila delegacija „Udruženja majki Srebrenice i Žepe“, koja je potpredsjednici Evropskog parlamenta Diani Wallis iz političke grupacije Liberala i Demokrata za Evropu (ALDE), izručila prijedlog rezolucije o Srebrenici u prisutnosti slovenskog poslanika u EP Jelka Kacina (LDS/ALDE). Diana Wallis je prošle godine zajedno sa slovenskim poslanikom u Evropskom parlamentu Jelkom Kacinom prisustvovala komemoraciji u Potočarima (Srebrenica). Uručivanju prijedloga rezolucije u EP prisustvovao je i vrhovni poglavar muslimana u Bosni i Hercegovini reisu-l-ulema dr. Mustafa Cerić.

U obrazloženju prijedloga rezolucije slovenski poslanik u EP Jelko Kacin je između ostalog rekao: »Srebrenica je i zataškavanje zločina i uništavanje masovnih grobnica. Srebrenicu moramo ugraditi u naše zajedničko historijsko pamćenje i u temelje proširenja EU na područje zapadnog Balkana. Ne smijemo pristajati na diskriminatorne i isključive stereotipe o pojedinim narodima, boriti se moramo protiv kolektivne krivice. Odgovorni za genocid u Srebrenici moraju u Haag, na sud, u zatvor, mi moramo zajednički pomoći graditi i omogućiti evropsku budućnost za Srebrenicu, za tamošnje ljude i cijelu Bosnu i Hercegovinu. Posebno bi se zahvalio konferenciji predsjednika, koja je jednoglasno podržala prijedlog, da mlade Bošnjake i Srbe iz Srebrenice zajedno, svake godine, pozovemo u EP, da bi izvan Srebrenice, bez pritisaka i stresova domaće sredine razmišljali, planirali i gradili zajedničku i ljepšu budućnost za Srebrenicu i cijelu BiH. Ova Rezolucija nije namijenjena prošlosti. Iako govori i o mrtvima namijenjena je živima i njihovoj boljoj budućnosti.

Međunarodni institut IFIMES pozdravlja donošenje rezolucije i nada se, da će se i države zapadnog Balkana odazvati i obilježiti 11. juli/srpanj kao dan žalosti i sjećanja na počinjeni genocid u Srebrenici. Majke Srebrenice, koje su u ratu izgubile svoje najbliže, svjesne su, da budućnost zapadnog Balkana nije moguća bez istine, pravde i pomirenja. Žele stabilnu i sigurnu regiju za sve generacije, koje dolaze, sa nadom, da se takvi zločini neće više nikada dogoditi.

Međunarodni institut IFIMES upozorava, da domaći političari u Bosni i Hercegovini i na zapadnom Balkanu ne smiju zloupotrijebiti donesenu rezoluciju o Srebrenici za pridobivanje političkih poena nego tu priliku treba iskoristiti kao korak naprijed ka neophodnom pomirenju na zapadnom Balkanu.

Kao što je zapisano u donesenoj rezoluciji, genocid u Srebrenici dogodio se u mjesecu julu/srpnju 1995.godine, kada su srpske snage pod komandom generala Ratka Mladića, koji je neposredno bio podređen tadašnjem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću, ubile preko 8.000 bosanskih muslimana (Bošnjaka) prije svega muškaraca i dječaka te deportirale skoro 25.000 žena, djece i starijih. Tako je počinjen najveći ratni zločin u Evropi poslije završetka drugog svjetskog rata.

Evropski parlament je jedina institucija EU, koji neposredno predstavlja građane država članica, zbog toga je toliko još važnije, da je rezoluciju donio uz podršku svih poslaničkih grupa, što daje poseban pečat nedavno okončanoj godini međukulturnog dijaloga u Evropi.
(Sarajevo-x.com)
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#136 Re: Posveceno Srebrenici

Post by sheilak »

edit
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#137 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

18.01.2009

Bratunac / Voljavica
Nikakva rezolucija ne može vratiti moju djecu

Od 11. jula 1995. godine svaki dan u životu Habibe Mašić iz Voljevice kod Bratunca je isti. Budi se i liježe s mislima o svojim sinovima Sademu i Sadmiru i mužu Sadiji. Sva trojica ubijena su tog krvavog jula u pokušaju da iz Srebrenice uteknu Mladićevim krvnicima i domognu se slobodne teritorije. Sadmir je imao tek 18, a Sadem 19 godina. Habiba je prošle godine muža ukopala u Memorijalnom centru Potočari.

Habiba Mašić sa slikama svojih najmilijih: Svaki dan isti
Image

- Tijelo mu je u dijelovima pronađeno u pet različitih sekundarnih masovnih grobnica! Javili su mi skoro da su našli i dio tijela jednog od mojih sinova. Još ne znaju kojeg - priča nam nesretna srebrenička majka.

Pokazuje njihove slike. Sadijinu je otrgnula s lične karte i uspjela sačuvati, a Sademovu i Sadmirovu dobila od rodbine kada je stigla u Tuzlu.

- Njih nema, a sve što je ostalo su ove slike, tuga i sjećanje. Pratila sam to što se događalo u Evropskom parlamentu i donošenje te rezolucije da 11. juli bude Dan sjećanja u cijeloj Evropi. Zadovoljna sam da su konačno shvatili šta se dogodilo u Srebrenici. To je prvi put da je i ta Evropa učinila nešto dobro. Eh, da su takve rezolucije donošene 1995. godine, Srebrenica se ne bi ni dogodila - govori Habiba.

Svjesna je, kaže, da joj nikakva rezolucija, nikakav papir, ničije priznanje ne može vratiti djecu i muža. Ali, dodaje, to treba da bude pouka i poruka za budućnost, da se izbjegnu druge Srebrenice.

- Ako se na ovome završi, ni taj papir, ni dan žalosti ništa neće značiti. Sve dok Mladić i Karadžić ne budu osuđeni, porodice neće biti zadovoljne. Ne samo oni, nego i svi zločinci koje moramo svakodnevno gledati po Bratuncu i Srebrenici. Zločinaca još ima i u institucijama RS. Zašto ja moram obarati glavu pred podrugljivim osmijesima zločincima koji su pobili moju djecu - pita se Habiba.

Gaza je druga Srebrenica

- Žalosno je da zlo nije prestalo, da se svijet nije opametio. Eto šta se događa u Gazi. Zar se mora pobiti toliko ljudi da bi neko reagirao? Zar ne može Amerika zaustaviti taj Izreal, zar ne može Evropa sada donijeti tu neku rezoluciju o Gazi? Ako budu kao za Srebrenicu čekali 13 godina, šta će onda vrijediti te njihove rezolucije - kaže Habiba.

(AVAZ)

fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#138 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

28.01.2009

Memorijalni centar Potočari

Dogovoreno postavljanje 773 mermerna nišana

U Memorijalnom centru Potočari do sada su postavljena 2.442 mermerna nišana. Da bi se to uradilo i na ostalim mezarima, Memorijalni centar je s firmom d.o.o. "Klesar“ iz Hadžića ugovorio postavljanje još 773 šehidska nišana.
Posao oko zamjena bašluka mermernim nišanima treba da bude okončan do 11. jula, a preostalih 627 nišana postavit će se poslije obilježavanja 14. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice.

Uporedo s ovim, u Memorijalnom centru Potočari traju aktivnosti na primanju idejnih rješenja za arhitektonsko uređenje druge faze kompleksa. Mersed Smajlović, direktor Memorijalnog centra, pozvao je sve zainteresirane da se prijave na raspisani konkurs da bi se raspolagalo sa što više ideja i odabralo najbolje rješenje.

(FENA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#139 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Poslano 2.500 dopisa na adrese oštećenih

Mogu se podnijeti imovinskopravni zahtjevi nakon suđenja Miloradu Trbiću, koji je optužen za genocid...
02.02.2009. 15:20

Tužilaštvo BiH uputilo je 2.500 dopisa na adrese oštećenih kako bi ih obavijestilo da mogu podnijeti imovinskopravne zahtjeve nakon suđenja Miloradu Trbiću, koji je optužen za genocid počinjen u Srebrenici 1995. godine, saopćila je Balkanska istraživačka mreža (BIRN).

- Kada smo zaprimili podatke o identifikaciji posmrtnih ostataka žrtava, kontaktirali smo porodice i obavijestili ih da mogu podnijeti zahtjev. Poslali smo dopise na adrese oko 2.500 oštećenih i barem 100 zahtjeva do sada smo dobili. Mi bismo predložili da se ovi zahtjevi upute na parnicu, kazao je tužilac Kwai Hong Ip.

Milan Trbojević, branilac Milorada Trbića, istakao je da je ovu informaciju saznao iz novina, te kako smatra da je ovo "pritisak na Sud".

Sudsko vijeće je na ovoj statusnoj konferenciji saopćilo kako su imovinskopravni zahtjevi žrtava "počeli pristizati u Sud", te pitalo Tužilaštvo na koji način želi da Sud rješava te zahtjeve.

Prema navodima optužnice, Trbić je u julu 1995. godine, u sklopu udruženog zločinačkog poduhvata, s drugim pripadnicima vojske i policije, učestvovao u pogubljenju preko 7.000 muškaraca u Srebrenici.

Sudsko vijeće je podsjetilo i na zahtjeve koje je Tužilaštvo podnijelo na prošlom ročištu, kada je predložilo uvođenje utvrđenih činjenica te najavilo saslušanje "šest dodatnih svjedoka".

- Ovo je već treća dopuna dokaznog postupka i ja samo podsjećam da će Odbrana nakon toga imati pravo da izvede svoje dokaze, a to će biti potrebno, kazao je Trbojević. Konačnu odluku o svim prijedlozima Sudsko vijeće će donijeti na narednom ročištu, 9. februara 2009. godine.


Autor: ONASA
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#140 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

11.02.1009

Tuzla
U znak sjećanja na 11. juli 1995. godine u Tuzli su održani mirni protest članica udruženja “Žene Srebrenice”

U znak sjećanja na srebrenički 11. juli 1995. godine, u Tuzli su održan mirni protest članica udruženja “Žene Srebrenice”. Više od trinaest godina je prošlo od tragedije koja se desila u Srebrenici kada je nakon troipogodišnje zločinačke opsade masakrirano više od 10.000 ljudi.

Image

˝Zločinci su još na slobodi, no svi trebaju znati da porodice čiji su članovi nestali neće nikada zaboraviti niti oprostiti˝ , kazala je predsjednica udruženja ˝Žene Srebrenice ˝ Hajra Ćatić. Uz poruku “Istina nama - kazna zločincima”, u današnjem mirnom protestu, članicama udruženja “Žene Srebrenice” pridružile su se “Žene u crnom” iz Beograda.

Prema riječima koordinatorice udruženja ˝Žene u crnom˝ Staše Zajović nevladine organizacije u Srbiji su pokrenule incijativu da se u srbijanskom parlamentu 11. juli proglasi danom žalosti u Srbiji. ˝Ovo je početak naše kampanje i nastavak onog što kontinuirano radimo. Mi želimo da primoramo institucije u Srbiji da ispune svoje obaveze prema žrtvama genocida počinjenog u naše ime, jer bi time država Srbija priznala organizovani zločin koji je počinila u sudejstvu sa snagama Republike Srpske˝, rekla je koordinatorica udruženja ˝Žene u crnom˝ iz Beograda Staša Zajović.

Image

Svakog jedanaestog u mjesecu ˝Žene u crnom˝ će u Beogradu održavati komemorativne skupove solidarnosti i suosjećanja, a u saradnji sa srodnim organizacijama, Fondom za humanitarno pravo , organizovat će i javne akcije ˝građanske neposlušnosti˝ i nenasilnog pritiska na organe Srbije.
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#141 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Za povratak se prijavilo 2.560 Srebreničana

Opštinskoj komisiji za povratak i obnovu do sada se prijavilo 2.560 Srebreničana koji žele da se vrate na prijeratna ognjišta i da im se obnove kuće.

Do sada je u ovoj opštini obnovljeno 2.322 stambena objekta, a još jedna trećina stambenih jedinica čeka na obnovu.

"U prošloj godini obnovljeno je 117 kuća. Zbog toga što domaće vlasti nisu adekvatno odgovorile procesu povratka, bili bismo zadovoljni kada bi i ove godine broj obnovljenih kuća bio isti kao u prethodnoj godini. Za obnovu kuća ove godine imamo na raspolaganju 1.050.000 KM od Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH", izjavio je Suljo Čakanović, predsjednik Opštinske komisije za povratak i obnovu.

Kako je kazao, Vlada Republike Srpske (RS) obnoviće 16 kuća kroz svoj projekat, a postoje i naznake da će Vlada Tuzlanskog kantona (TK) uložiti značajna sredstva u te namjene.

Čakanović je dodao kako je poznato da Vlada Federacije BiH za ovu godinu nema sredstava za obnovu povratničkih kuća u Srebrenici.

Na području ove opštine obnova kuća uveliko će zavisiti od međunarodnih donatora.

Poznato je da će humanitarna organizacija "Catholic Relief Services" (CRS) izgraditi 30 kuća, te da će se u Srebrenici zadržati i naredne godine.

(Onasa)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#142 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

23.02.2009

Predstavljena rezolucija Evropskog parlamenta o Srebrenici

Rezolucija Evropskog parlamenta o Danu sjećanja na 11. juli 1995. godine predstavljena je danas u Srebrenici. Okruglom stolu, koji je organizovala Fondacija "Fridrih Ebert", prisustvovale su članice udruženja žena i nevladinog sektora. Edin Mušikić, predsjednik fondacije "Fridrih Ebert" za BiH, istakao je da je ovaj skup organizovan radi nastavka procesa pomirenja bh. građana.

Ćamil Duraković, jedan od uvodničara, naglasio je da je logično da priča o genocidu, krene iz mjesta gdje je i počela jula 1995. godine.
- Rezolucija Evropskog parlamenta o Danu sjećanja na 11. juli tiče se baš Srebrenice i odlučili smo se da odavde i krenemo - rečeno je.
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#143 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

BOSFAM predstavio ˝Ćilim sjećanja˝

U Bosanskom kulturnom centru danas je održana prezentacija projekta „Ćilim sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici – tradicija protiv zaborava“, na kojem članice BOSFAM-a rade već godinu i po.

Image

Još u toku ratnih dešavanja počele su se u BOSFAM-u okupljati žene koje su upoznale one najcrnje ratne strahote, izgubile su svoje najmilije te tražile načina da nastave da žive. Kao vid okupacione radne terapije, žene koje su kao vrlo mlade naučile tkati ćilime, ponovo su u razboju i vuni pronašle način da se bore sa svojom nesrećom. Kroz rad su psihički ojačale ali i našle načina da u teška vremena privređuju i od toga žive.

Predvođene direktoricom BOSFAM–a, Munirom Bebom Hadžić, došle su na ideju da rade ćilime sjećanja na srebrenički genocid.

Svjesne da se o žrtvama sve manje i priča, i da se masovna ubistva nedužnog naroda sve više tiču samo onih koji su nekoga izgubili, odlučile su da urade nešto za trajno sjećanje. Jedna od vrijednosti bosanskog ćilima je i u njegovoj trajnosti, pa kada nestanu mnogi ostaje ćilim da priča priče.

Ćilimi sjećanja zaista pričaju priče, svaka šara rađena je za tačno određenu osobu, osobu koja je imala svoj život, roditelje, rodbinu, prijatelje, nadu. Ljudi sa svojim strahovima, težnjama, ljubavima i željama, baš kao i svako drugo biće na svijetu. Oni nisu broj i ne žele ih tako gledati, poručuju žene svojim tkanjem.

Majke ubijene djece shrvane u boli danas su gledale slike svoje djece iz sretnih vremena, pokazivale ih na slikama i zahvaljivale se jer će ime njihovih bliskih članova porodice biti utkano.

Direktorica BOSFAM-a pozvala je sve koji žele da se priključe projektu. Žene se nadaju da će uraditi što više ćilima. Jedan od njih, na kojem su imena roditelja nerođenog djeteta, djece, djevojke, mladića, pa do starice, starca na jednom mjestu, govori o strahoti koja se 11.jula 1995. godine dogodila i koja se zbog svih ljudi koji su nastradali i njihovin napaćenih majki, ne smije zaboraviti.

Publicista Fatmir Alispahić govorio je danas o bosanskom ćilimu kao nečemu svetom, na šta se staje izuven, u koji se sada tka ratna memorija.
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#144 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

"Žene za žene International"

Obilježavanje Međunarodnog dana žena u Srebrenici

Organizacija "Žene za žene International" iz Sarajeva obilježit će 7. marta prigodnom svečanošću u Srebrenici Međunarodni dan žena, posvećujući ga ekonomskom osnaženju žena iz tog bh. grada.

Svečanost će u saradnji s Ambasadom Kanade u BiH biti održana u Kući povjerenja u Srebrenici u 12.30 sati, najavljeno je iz ove organizacije.

Uz obraćanje direktorice udruženja "Žene za žene International" i konzula Ambasade Kanade, manifestacija će biti popraćena izložbom prodajnog karaktera, u okviru koje će žene s područja općine Srebrenice izložiti svoje proizvode i predstaviti ručne radove.

Planirano je i učešće lokalne folklorne grupe ''Vaso Jovanović''.

Organizacija "Žene za žene International" u BiH predstavlja bosanski ogranak međunarodne mreže Globalne organizacije "Women for Women International" sa sjedištem u Washingtonu.

Misija Organizacije je pružanje pomoći ženama u postkonfliktnom periodu da bi ponovo izgradile svoje živote.

"Žene za žene International" u BiH ima za cilj pružiti moralnu i ekonomsku podršku ženama da bi postale ekonomski neovisne i osnažene te shvatile važnost svoje uloge u porodici, zajednici i društvu u cjelini.

(FENA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#145 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

05.03.2009.

"Majke Srebrenice i Žepe" ogorčene najavom tužbe

Udruženje Pokret "Majke enklava Srebrenica i Žepa" ogorčeno je zbog objavljivanja informacije da je srpska nevladina organizacija Istorijski projekat Srebrenice spremila tužbu protiv Holandije i UN-a za navodno ne sprječavanje zločina nad Srbima.
- Srbi na taj način pokušavaju minimizirati počinjeni genocid nad Bošnjacima u Srebrenici, te s druge strane od zločinaca napraviti žrtve. Naziv organizacije (lstorijski projekat Srebrenica) koja je pripremila tu nebuloznu tužbu dovoljno govori sam za sebe, kaže se u današnjem saopćenju Udruženja.

Dodaju da se na taj način Srbi žele predstavili kao ugrožena kategorija, "ali isto tako na ovaj način žele zamaskirati ubijanje preko 8.000 golorukih naših sinova, očeva muževa i braće."

(FENA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#146 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

06.03.2009

Bošnjaci od plata izdvajaju novac za optužene sunarodnjake

Bošnjaci zaposleni u administrativnoj službi Općine Srebrenica i u drugim institucijama u Srebrenici svakog mjeseca izdvajat će određenu sumu od ličnih dohodaka za finansiranje pravne pomoći za 16 Bošnjaka protiv kojih je Tužilaštvo u Bijeljini pokrenulo proces za navodne ratne zločine počinjene nad Srbima na području Srebrenice.
Zulfo Salihović, predsjednik Udruženja demobiliziranih boraca ARBiH općine Srebrenica, ističe da niko od nadležnih federalnih ni kantonalnih institucija nije izašao ususret i pored molbi da se osigura novac u ove svrhe.

- Naši ljudi prepušteni su sami sebi i mi smo zaista zahvalni Srebreničanima koji su odlučili svakog mjeseca od svojih plata izdvajati novac da bismo tim ljudima pomogli i oni su obradovani jer znaju da nisu sami u ovoj situaciji - kazao je Salihović apelirajući još jednom na nadležna boračka ministarstva u FBiH da se aktivnije uključe u pomoć Podrinjcima.

(FENA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#147 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

08.03.2009

Žene u Srebrenici obradovane cvijećem i poklonima

U povodu 8. marta, Međunarodnog dana žena, Kuća povjerenja priredila je u nedjelju prijem za stotinjak žena iz Srebrenice.
Melika Malešević, menadžer Kuće povjerenja, izjavila je da je ova organizacija u proteklih nekoliko dana u okviru akcije pod nazivom "Sedmica posvećena ženama" obišla žene u Osatu, Sućesci i Skelanima i podijelila prigodne poklone, kao što je to učinjeno i danas, uz zabavu i svečani ručak.

I Općinski dobor SDP-a u svom srebreničkom uredu organizirao je u nedjelju osmomartovsku zabavu i ručak za 50 žena kojima je Hakija Meholjić, predsjednik Odbora, podijelio cvijeće i skromne poklone.

Organizacija "Žene za žene" obradovala je u subotu cvijećem žene iz Srebrenice.

Na sva tri prijema bile su prisutne žene svih nacionalnosti.

(FENA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#148 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

11.03.2009

Tuzla
Održan još jedan mirni protest Žena Srebrenice

Članice udruženja "Žene Srebrenice" organizovali su danas, kao i svakog 11-tog u mjesecu mirne proteste. Mmimohodu rodbine ubijenih i nestalih Srebreničana i ostalih podrinjskih mjesta danas su se pridružila i četiri razreda Srednje građevinsko geodetske škole iz Tuzle. Inače učenici ove škole su i do sada izlazili da podrže Žene Srbrenice.

Image

Uz poruku koju stalno ponavljaju, da žele kaznu i hapšenje zločincima i pravdu za svoje nestale, žene su šetnjom od Pinge do Gradske česme, sa jastučnicama na kojima su izvezena imena ubijenih, podsjećale na najveći genocid nad civilnim stanovništvom počinjenim u "Zaštičenoj zoni" 11.07.1995. godine.

Image

Hajra Ćatić rekla je danas da nevladine organizacije Srbije svakog 11. u mjesecu podsjećaju državne organe i javnost na inicijativu za obilježavanje Dana sjećanja na genocid u Srebrenici, kako bi do 11. jula 2009. godine Narodna skupština republike Srbije donjela odluku o obilježavanju Dana sjećanja.

Image

Hajra je još istakla da treba razlikovati zločince od poštenih građana Srbije, i baš zbog toga i treba da se uradi sve da se uhapse odgovorni za zlodjela.



"Žene u crnom" zahtjevaju obilježavanje 11. jula

Nevladina organizacija "Žene u crnom" održala je danas skup "Stajanje povodom dana sjećanja na genocid u Srebrenici" sa kojeg je upućen zahtjev da se 11. juli u Srbiji obilježava kao Dan sjećanja na Srebrenicu.

- Nevladine organizacije će svakog 11. u mjesecu podsjećati državne organe i javnost na inicijativu za obilježavanje Dana sjećanja na genocid u Srebrenici, kako bi do 11. jula 2009. godine Narodna skupština Srbije donijela odluku o obilježavanju Dana sjećanja - rečeno je u pismu pročitanom na skupu, koje je ranije upućeno predsjedniku Srbije Borisu Tadiću.

Nevladine organizacije - pokretači ove inicijative - zatražile su od predsjednika da primi njihove predstavnike kako bi o toj inicijativi razgovarali.

Pismo su potpisale, pored "Žena u crnom" i Centar za unapređenje pravnih studija, YUKOM, Fond za humanitarno pravo, Inicijativa mladih za ljudska prava i Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji.

Dvadesetak aktivistkinja i aktivista "Žena u crnom" u polusatnom protestu održanom na platou između zgrada Predsjedništva i Skupštine grada nosilo je transparente "Odgovornost", "Žene u crnom za mir i pravdu", "Dan sjećanja na genocid u Srebrenici".

(Tanjug)

fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#149 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

15.03.2009

Stipendije učenicima i studentima iz Srebrenice

Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Safet Halilović uputio je Ministarstvu finansija i trezora BiH zahtjev za prijenos novog iznosa sredstava Općini Srebrenica za realizaciju programa razvoja, obrazovanja, zadržavanja i privlačenja kadrova.
Prema procedurama o korištenju sredstava za realizaciju Operativnog plana oporavka i razvoja Srebrenice, 119.004 KM iz budžeta institucija BiH doznačuje se Općini Srebrenica za stipendiranje šest učenika i 27 studenata iz ovog grada, te odrađivanje pripravničkog staža za deset osoba.

Kako je saopćeno iz Halilovićevog kabineta, desetomjesečne stipendije dobit će učenici Srednjoškolskog centra u Srebrenici Adisa Gušić, Salko Gušić, Naser Habibović, Jelena Milosavljević, Jelena Jovičić i Jovana Ilić.

Također, deset mjeseci stipendiju će dobijati studenti iz Srebrenice Alema Kumrić, Nejra Siručić, Andrea Đurišić, Kosa Milosavljević, Almasa Salihović, Sabera Mujić, Emina Maksumić, Velibor Rankić, Marija Mitrović, Rajka Rankić, Elvedina Mujić, Bojana Milinković, Jelena Bjelica, Senada Smajlović, Senad Halilović, Danka Đurović, Emina Mujić, Nikola Šakota, Bojana Jandrić, Miljana Zamfirović, Anita Livopoljac, Slađana Ćetković, Mladenka Vasić, Biljana Rakić, Vinka Zekić, Krstinja Šakota i Selma Mustafić.

Iz ovih sredstava bit će omogućeno Emini Mujić, Ljiljani Stevanović, Branki Milosavljević, Darku Iliću, Elmi Nezirović, Bogdani Vasiljević, Dejanu Gvozdenoviću, Snežani Maksimović, Vesni Jevtić i Nadi Božić da odrade pripravnički od šest do 12 mjeseci u organima, institucijama, privrednim ili vanprivrednim organizacijama na području Srebrenice.

Osim prezentiranih aktivnosti, nadležna tijela Vijeća ministara BiH i Općine Srebrenica aktivno rade na realizaciji ukupnog iznosa od deset miliona KM iz budžetskih rezervi za oporavak i razvoj Srebrenice.

Višestruke koristi ostvaruju se kroz ovaj projekt, a osim direktne pomoći na terenu, projekt karakteriziraju i efekti u vezi sa osposobljavanjem općinskih kapaciteta za buduće realiziranje ovakvih i sličnih projekata.

U cilju zakonitosti trošenja sredstava formirana je Komisija za praćenje i provođenje procesa javnih nabavki i utroška finansijskih sredstava po programu oporavka i razvoja Srebrenice čiji je predsjednik ministar Halilović.

(FENA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#150 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Beograd, 11. april
Objavljeno: Sub, 11. 04. 2009. 16:31
PONOVO ZATRAŽENO DA SE 11. JUL PROGLASI DANOM SEĆANJA NA GENOCID U SREBRENICI

Predstavnici i predstavnice Žena u crnom, Inicijative mladih za ljudska prava, Fonda za humanitarno pravo, Helsinškog odbora za ljudska prava, Komiteta pravnika za ljudska prava i Centra za unapređenje pravnih studija ponovo su u subotu zatražili od predsednika Srbije da proglasi 11. jul Danom sećanja na genocid u Srebrenici

-.-PHOTO: FOND ZA HUMANITARNO PRAVO-.-Da se ne zaboravi genocid u Srebrenici: Svakog 11. u mesecu okupljanje ispred Predsedništva Srbije
Da se ne zaboravi genocid u Srebrenici: Svakog 11. u mesecu okupljanje ispred Predsedništva Srbije
PHOTO: FOND ZA HUMANITARNO PRAVO

Izveštava: Lidija Franović

Po veoma lepom vremenu na platou između zgrade Predsedništva Srbije i Skupštine Beograda, tačno u 12 sati okupili se oko 20 predstavnika nevladinih organizacija koje se zalažu da se Srbija suoči sa zločinima koji su se u njeno ime dogodili u neposrednom okruženju i da ustanovi 11. jul Danom sećanja na genocid u Srebrenici, baš kao što je to uradio Evropski parlament na sednici 15. januara.

Sandra Orlović iz Fonda za humanitarno pravo pročitala je pismo skoro identično onome (različiti samo datumi), koje je na istom mestu mesec dana ranije pročitao Milan Antonijević iz Komiteta pravnika za ljudska prava.
Javna tribina u Srebrenici

Kako javlja sarajevo-x.com, u nedelju 12. aprila biće organizovana tribina Zločin nad Bošnjacima prije genocida u julu 1995. godine, čime će biti obeležena 16. godišnjica stradanja stanovnika Srebrenice na školskom igralištu u tom gradu, kada je usled granatiranja poginulo 80 a ranjeno oko 200 Srebreničana.

Na tribini u Kulturnom centru Srebrenica govoriće potpredsednik SO Srebrenica Zulfo Salihović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti Smail Čekić , prof. dr. Adib Đozić, predsednica Društva za ugrožene narode Fadila Memišević, Hatidža Mehmedović, načelnik opštine Srebrenica Osman Suljić te lekari koji su tada radili u srebreničkoj bolnici.

“Polazeći od interesa Srbije da svoj ugled u međunarodnoj zajednici gradi poštovanjem presude Međunarodnog suda pravde, odnosom prema zločinima na prostoru bivše SFRJ kao i poštovanjem Rezolucije Evropskog parlamenta o proglašenju 11. jula Danom sećanja na genocid u Srebrenici molimo vas da predstavnike podnosioca ove inicijative primite 11. aprila 2009. godine i u otvorenom razgovoru ukažete na mogućnosti zajedničkog delovanja. Svesni načela podele vlasti, oslanjamo se na Vaš autoritet i želju da Srbiju izvedete na evropski put.”

Ona je podsetila na reči predsednika Tadića od 26. februara 2007, kada je Srbija proglašena odgovornom što nije sprečila genocid, da je „veoma je važno da Narodna skupština u najskorije vreme usvoji deklaraciju kojom će nedvosmisleno osuditi zločin počinjen na području Srebrenice, što bi takođe značilo ispunjenje jednog dela današnje presude.Sada, kada smo dobili sudski epilog te tragične politike, sasvim je jasno da svako onaj ko se bude protivio dovršetku saradnje sa Haškim tribunalom i donošenju skupštinske deklaracije o Srebrenici radi najdirektnije protiv interesa svoje države i budućnosti njenih građana. Ako Srbija ne dovrši tu saradnju i ne postupi po odluci Međunarodnog suda, smatram da će se kao država suočiti sa dramatičnim političkim i ekonomskim posledicama”.

Orlovićeva se upitala šta se to promenilo od februara 2007. i zašto deklaracija o Srebrenici više nije bitna za interese ove države.

“Odgovornost Srbije za ono što se desilo u Srebrenici je više nego očigledna”, kazala je za e-novine Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava.Ona je naglasila da je odbijanje da se proglasi Dan sećanja na genocid u Srebrenici, počinjen jula 1995. nad muškarcima bošnjačke nacionalnosti, jedna vrsta poricanja onoga što se desilo.

Goran Miletić iz Švedskog komiteta za ljudska prava, koji je takođe držao transparent kojim se predsednik Tadić poziva na proglašenje 11. jula Danom sećanja, mišljenja je da je danas u Srbiji vidljiva jedna potpuna neodgovornost kad je reč o Srebrenici, nedavnom rušenju romskih kartonskih kuća na Novom Beogradu, zakonu protiv diskriminacije... Miletić zaključuje da predstavnici vlasti ne razumeju pojam ljudkih prava.

E-novine su pokušale da stupe u kontakt sa pres službom predsednika Srbije, međutim, ponovo se desilo da se niko nije javljao na dva telefona čiji brojevi se nalaze na sajtu.

-.--.-




Povezani članci:
Proglasiti 11. jul Danom sećanja na genocid u Srebrenici | Za dan sećanja na žrtve Srebrenice | Proglasiti 11. jul Danom sećanja na genocid u Srebrenici | Genocid i dnevni red | Kako osuditi genocid | Usamljeni glasovi razuma | Unija se 11. jula seća genocida
Komentari članka (3) Dodaj novi komentar
Image
Post Reply