Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#51 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by mk ultra »

Black swan wrote: 14/11/2021 21:25 Ja sam.presadio tri hrasta i 6 borova
Samo borovi uspjeli
Danas krenuo po neke vocke...zatvoreno
Vidim jos se jedna tresnja pocela susiti nakon godinj
Dakle od 5 6 vocki od jesenas samo 1 sljiva i 1 visnja se drze...uzasan skor
Morat cunesto mijenjati

Samo mi borovi uspijevaju...a mazijam ih s imanja gdje nema vlasnika 30 godina
Kod njega 50 cm vec 30 god
Presadio ih vec metar i pol
Skup je pRasadni materijal oko sarajeva
Ja na putu kad sam, pa zna biti 2-3 puta jevtinije nego ovdje, po ZeDo ili na podrinju

Borići, voćke itd..
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#52 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by VladaFBiH »

Sarajmen wrote: 13/11/2021 11:47
_BataZiv_0809 wrote: 04/11/2021 10:01 Kako se moze platit da neko zasadi za mene?
Image

Forumaš iznad je ponudio link, otvoriš ga i ispuniš blic anketu od nekoliko pitanja da bi došao do mogućnosti koja se nudi. Nemam pojma kako ide dalje.
Ide otprilike ovako
  • Registruješ se
  • Izabereš šta kupuješ
  • Dobiješ na mail potvrdu o narudžbi
  • Za dva-tri dana ti dođu instrukcije za plaćanje
  • Platiš prema instrukcijama
i sada čekam :)

btw. Uzeo sam 100kom Smrće :D
Last edited by VladaFBiH on 15/11/2021 13:10, edited 2 times in total.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#53 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Truba »

bile su one neke koke u bbi na štandu platiš 3 km i nešto zasade

takodjer su dijelili neke kesice ko biber unutra neko sjemen

ništa nije uspjelo :D
User avatar
Didier
Posts: 2167
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#54 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Didier »

Rumenko je posjekao potpuno zdrava stabla ispred Opštine Novi Grad. Na Fejsbuku nikome ne odgovara zašto je ovo urađeno.

Da li je moguće da je fobija od šume toliko jaka u tim njegovim krajevima da mora baš sve zabetonirati?


Image

Image
ramizovstrasni388
Posts: 291
Joined: 18/10/2021 21:15

#55 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by ramizovstrasni388 »

Rumeni seljačić iz briješća
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#56 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Thorgerson »

Didier wrote: 25/11/2021 17:49 Rumenko je posjekao potpuno zdrava stabla ispred Opštine Novi Grad. Na Fejsbuku nikome ne odgovara zašto je ovo urađeno.

Da li je moguće da je fobija od šume toliko jaka u tim njegovim krajevima da mora baš sve zabetonirati?
Stabla nisu bila zdrava. Al naravno to tebe ne zanima, nego si poletio da pises gluposti.
Da je kojim slucajm jedno takvo stablo palo na tvoje auto, srao bi zasto nisu posjecena, bla bla.

Mislis da tek tako neko moze posjeci stablo? Sve se radi u konsultaciji sa KJKP Park.

Efendica uopste ne branim, ima poprilicnih fula. Sto se tice drveca, tu je ubjedljivo najvise uradio i trudi se. Jel stid npr nacelnika Centra koji je posadio dva drveta, a Rumeni posadi 250 tamo kod Binga, plus obnovio drvored na Stupu kod Wise.

Sto se toga tice, njemu se ne moze prigovoriti.

Drveca nije bilo zdravo, to imas objavljeno na stranici Park. I imas isto objavljeno da ce se odmah saditi nova. Dakle, prakticno cim se uklone ostaci - sade se nova.

Image

Pogledaj uredjenost setalista i trotoara od alipasinog do otoke, zelenilo, nove klupe, itd.

I ovo pisem i govorim kao covjek koji nije glasao za Efendica. I onda pogledam npr. Centar i nacelnika Mandica, koji dolazi iz stranke za koju jesam glasao na podrucju Novog grada i dodje mi da placem.
User avatar
Didier
Posts: 2167
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#57 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Didier »

Thorgerson wrote: 26/11/2021 14:51
Didier wrote: 25/11/2021 17:49 Rumenko je posjekao potpuno zdrava stabla ispred Opštine Novi Grad. Na Fejsbuku nikome ne odgovara zašto je ovo urađeno.

Da li je moguće da je fobija od šume toliko jaka u tim njegovim krajevima da mora baš sve zabetonirati?
Stabla nisu bila zdrava. Al naravno to tebe ne zanima, nego si poletio da pises gluposti.
Da je kojim slucajm jedno takvo stablo palo na tvoje auto, srao bi zasto nisu posjecena, bla bla.

Mislis da tek tako neko moze posjeci stablo? Sve se radi u konsultaciji sa KJKP Park.

Efendica uopste ne branim, ima poprilicnih fula. Sto se tice drveca, tu je ubjedljivo najvise uradio i trudi se. Jel stid npr nacelnika Centra koji je posadio dva drveta, a Rumeni posadi 250 tamo kod Binga, plus obnovio drvored na Stupu kod Wise.

Sto se toga tice, njemu se ne moze prigovoriti.

Drveca nije bilo zdravo, to imas objavljeno na stranici Park. I imas isto objavljeno da ce se odmah saditi nova. Dakle, prakticno cim se uklone ostaci - sade se nova.

Image

Pogledaj uredjenost setalista i trotoara od alipasinog do otoke, zelenilo, nove klupe, itd.

I ovo pisem i govorim kao covjek koji nije glasao za Efendica. I onda pogledam npr. Centar i nacelnika Mandica, koji dolazi iz stranke za koju jesam glasao na podrucju Novog grada i dodje mi da placem.
Nisu sva stabla bila bolesna, juče sam prošao i uvjerio se. Neka jesu. Postavio je na Fejsbuk slike samo jednog ili dva bolesna stabla, ali dobro, ako će zasaditi nova, nema se šta reći.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#58 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by P308 »

Ove godine su se stvarno potrudili s raznim akcijama i u suradnji s brojnim udruzenjima i gradjanima te su vise stotina stabala zasadili po cijelom gradu odnosno svim opcinama u gradu. Za pohvalu :thumbup: Dovoljno je otici na zvanicnu FB stranici KJKP Parka i vidjeti da doslovno na dnevnoj osnovi objavljuju vijesti s raznih lokacija o sadnji stabala kroz gore pomenute akcije. Ne pamtim to u godinama prije ove.

Mozda najpozitivniji primjer je ulica Put zivota koja je 10+ godina bila "gola" a evo u posljednih mjesec-dva kroz veci broj akcija je zasadjeno nekoliko desetina stabala.

Nadam se da ce nastaviti istim tempom i u narednom periodu jer ima zaista hrpa prostora (a pogotovo uz glavnu saobracajnicu) koji se moze obogatiti novim sadnicama i zelenilom.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#59 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Thorgerson »

Ima sad dosta objava i kod Delica za ovo posumljavanje koje rade sa Sarajevo sumama.

Odlicna stvar. Omladina, priroda, drvece ... ljepota.

Dobro bi bilo da kanton u saradnji sa stanarima , upraviteljima i jp Park pokrene akcije na jesen i proljece za uredjenje prostora oko zgrada. Radi se i sad ponesto, al slabo.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#60 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by detroit-mercy »

Thorgerson wrote: 11/11/2021 12:00
Black swan wrote: 11/11/2021 11:56 drvo od 40 godina ne možeš obuhvatiti
drvo od 20 25 godina možeš

ova tvoja mislim da nemaju ni 15
Pa dobro, hoćeš li nešto ti predložiti ili šta? Mislim, najlakše srati.

Ponavljam, sad posadi drvo imaš:
- u roku od 3 do 5 godina malu krošnjicu, koja estetski lijepo izgleda
- u roku od 10 godina već pravi mali hlad
- u roku od 20+ godina to je već veliko stablo

Sada nemoj ništa posaditi:
- imaš kurčinu.


I već sam pisao, na ovoj ili nekoj drugoj temi. Postoji mašina ona za presađivanje drva. Ne znam koliko je efikasno, ali može se iznajmiti kamion s tom mašionom u Njemačkoj. Dakle, danas iznajmiš, možeš je dovući u roku od 7 dana. Prije toga pripremiš sve, koja drveća ćeš presaditi i gdje. Za mjesec dana možeš čitav grad vala preorati i odraditi šta treba.

To ne košta puno. I mogli bi presađivati veća stabla, sigurno 10-15 godina starosti.
Postoje ove hibridne parkovske vrste koje daju finu krsonju vec nakon par godina, treba znati sta saditi i gdje saditi. Ako sadis platane, uze ce ti 50 godina da narastu :skoljka:. Treba samo pitati ljude sa sumarskog, sve ce reci.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#61 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by detroit-mercy »

Black swan wrote: 14/11/2021 21:25 Ja sam.presadio tri hrasta i 6 borova
Samo borovi uspjeli
Danas krenuo po neke vocke...zatvoreno
Vidim jos se jedna tresnja pocela susiti nakon godinj
Dakle od 5 6 vocki od jesenas samo 1 sljiva i 1 visnja se drze...uzasan skor
Morat cunesto mijenjati

Samo mi borovi uspijevaju...a mazijam ih s imanja gdje nema vlasnika 30 godina
Kod njega 50 cm vec 30 god
Presadio ih vec metar i pol
Ljudi cesto prave greske pa kupuju sadnice iz rasadnika koji se nalaze na manjim nadmorskim visinama (npr. Srebrenik) pa ih sade po cukama oko Sarajeva, Zenice i sl. Takvim sadnicama, ako prezive, uzme par godina da dodju do sebe prije nego se vidi bilo kakav napredak :skoljka:
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#62 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by detroit-mercy »

Black swan wrote: 15/11/2021 13:09 bile su one neke koke u bbi na štandu platiš 3 km i nešto zasade

takodjer su dijelili neke kesice ko biber unutra neko sjemen

ništa nije uspjelo :D
Ti bi se trebo okupat ili gace naizvrat obuc prije nego se uhvatis sadnje :mrgreen: nesto ti ne ide od ruke :skoljka:.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#63 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by _Reds_ »

Trebaju se saditi ne prijoritetno na goletima, a ne na ovim pitomim planinskim proplancima.

Erozija na nekim mjestima čini svoje, i treba saditi dok se može na tim mjestima.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#64 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by VladaFBiH »

zašto ne možemo nešto ovako uraditi? Goleti su uglavnom jako teško dostupne i nepristupačne a ovo je jedno od rješenja:

https://youtu.be/pIfWt7Y4dLQ
https://www.youtube.com/watch?v=6XR7HlCfpOg
https://youtu.be/aForyreNuYU

onako laički, pretpostavljam da bi se samo trebale prilagoditi vrste i da možemo početi pošumljavati nepristupačne dijelove odmah
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#65 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by _Reds_ »

VladaFBiH wrote: 23/02/2022 14:58 zašto ne možemo nešto ovako uraditi? Goleti su uglavnom jako teško dostupne i nepristupačne a ovo je jedno od rješenja:

https://youtu.be/pIfWt7Y4dLQ
https://www.youtube.com/watch?v=6XR7HlCfpOg
https://youtu.be/aForyreNuYU

laički, pretpostavljam da bi se samo trebale prilagoditi vrste i da možemo početi pošumljavati nepristupačne dijelove odmah
Nie baš tako. Na goletima je teže saditi, ali da nisu pristupačne nije tačno. Na Bjelašnici, Visočici pa i Treskavici imaš prilično goleti koje bi se mogle zasadati. Na Prenju također ima baš prostrastava koje bi se mogle da pošume.
Naravno postoje određene vrste za određeno područuje. Bor neće brata, smrče dobro čuva zemlju okolo i slično.

Meni je zao da se diraju ovi proplanci po Igmanu, njih ima na Igmanu ima malo. Igman je preko 95% pod šumom.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#66 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by VladaFBiH »

_Reds_ wrote: 23/02/2022 15:01
VladaFBiH wrote: 23/02/2022 14:58 zašto ne možemo nešto ovako uraditi? Goleti su uglavnom jako teško dostupne i nepristupačne a ovo je jedno od rješenja:

https://youtu.be/pIfWt7Y4dLQ
https://www.youtube.com/watch?v=6XR7HlCfpOg
https://youtu.be/aForyreNuYU

laički, pretpostavljam da bi se samo trebale prilagoditi vrste i da možemo početi pošumljavati nepristupačne dijelove odmah
Nie baš tako. Na goletima je teže saditi, ali da nisu pristupačne nije tačno. Na Bjelašnici, Visočici pa i Treskavici imaš prilično goleti koje bi se mogle zasadati. Na Prenju također ima baš prostrastava koje bi se mogle da pošume.
Naravno postoje određene vrste za određeno područuje. Bor neće brata, smrče dobro čuva zemlju okolo i slično.

Meni je zao da se diraju ovi proplanci po Igmanu, njih ima na Igmanu ima malo. Igman je preko 95% pod šumom.
iskreno, kada se vozim Hercegovinom i gledam gdje su požari uništili šumu uglavnom mi izgleda nepristupačno... opet možda se varam
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#67 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by _Reds_ »

VladaFBiH wrote: 23/02/2022 15:38
_Reds_ wrote: 23/02/2022 15:01

Nie baš tako. Na goletima je teže saditi, ali da nisu pristupačne nije tačno. Na Bjelašnici, Visočici pa i Treskavici imaš prilično goleti koje bi se mogle zasadati. Na Prenju također ima baš prostrastava koje bi se mogle da pošume.
Naravno postoje određene vrste za određeno područuje. Bor neće brata, smrče dobro čuva zemlju okolo i slično.

Meni je zao da se diraju ovi proplanci po Igmanu, njih ima na Igmanu ima malo. Igman je preko 95% pod šumom.
iskreno, kada se vozim Hercegovinom i gledam gdje su požari uništili šumu uglavnom mi izgleda nepristupačno... opet možda se varam
U Hercegovini jesu, ovi dijelovi u kanjonu Neretve. I tamo bi se moglo pošumljavati ovako. Ali ove planine oko Sarajeva su većinom pristupačne
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#68 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Pitar sa Kariba »

Ucenici Druge gimnazije u akciji posumljavanja KS.

Image

Inace, Druga gimnazija ima obaveznih 80 sati drustveno-korisnog rada u toku skolovanja, i to je meni ❤.
Ne znam kakva je situacija u ostalim skolama KS.
immuno
Posts: 2017
Joined: 07/04/2010 11:05

#69 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by immuno »

Pitar sa Kariba wrote: 28/03/2022 14:43 Ucenici Druge gimnazije u akciji posumljavanja KS.

Image

Inace, Druga gimnazija ima obaveznih 80 sati drustveno-korisnog rada u toku skolovanja, i to je meni ❤.
Ne znam kakva je situacija u ostalim skolama KS.
BRAVO👏👏👏👏❤️
User avatar
Didier
Posts: 2167
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#70 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Didier »

Pitar sa Kariba wrote: 28/03/2022 14:43

Inace, Druga gimnazija ima obaveznih 80 sati drustveno-korisnog rada u toku skolovanja, i to je meni ❤.
Ne znam kakva je situacija u ostalim skolama KS.
Вазда смо били шминка. У моје вријеме, крајем деведесетих, пошумљавали смо мало мање, али увијек је то била традиција.
Post Reply