Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

topss
Posts: 368
Joined: 10/11/2020 02:38

#26 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by topss »

Qler wrote: 04/11/2021 06:46
Black swan wrote: 03/11/2021 07:43 Koliko li ce sadnica dozivjeti 5. Akoliko 10. Godinu
30%?
to je 30% vise stabala nego sto ih ima sada... tako da prezivi jedno drvo, odlicno.

Da su tako razmisljali, ne bi Trebevic danas bio ovakav kakav je. Tako da nemoj te price, nego ili sutis ili se uhvatis sadnje...
:thumbup:

Kako svaku vijest na negativu okrenu. :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#27 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Truba »

Iz iskustva osobnog paša
Mislim mozemo se lagat


Priroda je to
Nema tu stela i na srecu...
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#28 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Thorgerson »

mayab wrote: 09/11/2021 06:24 Nisam baš stručan, ali kontam da crnogorica sporije raste, a mislim i da su sadnice daleko skuplje , eto volio bih mišljenje nekoga baš od struke
Skuplje?

Ne znam ,evo imas ovdje cijene sadnica. Cijene ovih malih sadnica su presmijesne od ispod marku do 3-4 KM.

https://www.tvojco2.ba/bs-Latn-BA?page=3&rows=9

Koliko moze kostati onda veca sadnica? Sigurno ne puno.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#29 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Thorgerson »

Haris.ba wrote: 09/11/2021 09:11
mayab wrote: 09/11/2021 06:24 Nisam baš stručan, ali kontam da crnogorica sporije raste, a mislim i da su sadnice daleko skuplje , eto volio bih mišljenje nekoga baš od struke
Volio bi i ja. Imao sam mali park crnogoricni ispred zgrade. Znam da je uvijek "problem" bilo sto nema trave skoro nikako.
Da, moguce da je to. Jer to sam i ja primjetio, mislim sto je i logicno jer kroz onu krosnju nista ne moze proci. :D

Al ima razne crnogoricne sume, ne moraju to biti oni gusti borovi. Imaju crni borovi kod kojih krosnja nije tako gusta. Ima ih na Mojmilu, ima trave okolo i bas lijepo izgledaju. I ptuje su lijepe da ih se posadi itd.

Takodjer, bilo bi lijepo da se sredi centar grada i da se tu posadi drvece. Kako je to u svakom modernom gradu.

Npr. Ispred parkuse ima onaj ogromni beton. Moze se urediti na ovaj fazon.
Image

Takodjer Marijin Dvor duz Titove, ispred zgrada.
Image

Image
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#30 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by jasib »

Thorgerson wrote: 10/11/2021 11:54
Takodjer, bilo bi lijepo da se sredi centar grada i da se tu posadi drvece. Kako je to u svakom modernom gradu.

Npr. Ispred parkuse ima onaj ogromni beton. Moze se urediti na ovaj fazon.
Image

Takodjer Marijin Dvor duz Titove, ispred zgrada.
Hoće aha...Mandić nije u stanju ni fasade u Titovoj da uredi, centralni dio grada mu liči na svinjac, a ne da sadi ukrasno drveće po trotoarima :-)
User avatar
preselio na ahiret
Posts: 2739
Joined: 21/05/2021 01:40
Location: prvi saf

#31 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by preselio na ahiret »

Pika li se sađenje vutre?
User avatar
holowey
Posts: 8423
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#32 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by holowey »

Thorgerson wrote: 10/11/2021 11:47
mayab wrote: 09/11/2021 06:24 Nisam baš stručan, ali kontam da crnogorica sporije raste, a mislim i da su sadnice daleko skuplje , eto volio bih mišljenje nekoga baš od struke
Skuplje?

Ne znam ,evo imas ovdje cijene sadnica. Cijene ovih malih sadnica su presmijesne od ispod marku do 3-4 KM.

https://www.tvojco2.ba/bs-Latn-BA?page=3&rows=9

Koliko moze kostati onda veca sadnica? Sigurno ne puno.
ja sam trazio sadnice bijelog bora, zbog dubine korijena preporucen za sadnju u strani... u agrikomu je sadnica od metar visine bila 100 maraka...
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#33 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Truba »

Sarajmen wrote: 11/11/2021 10:56 Otoka, novembar 2021. Jablani prkose od prije oko Remize Gras, ostalo je zasađeno prije nekoliko godina, da bi izgledalo danas ovako. Valjda i mi možemo šta zasaditi da ostane iza nas. Od šuplje ništa.
Image
Image
kolko godina?

ako je sadnja krenula od 1995. pokazite mi drvo od 25 godina da ga usporedimo s ovim od "nekoliko godina"
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#34 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Truba »

drvo od 40 godina ne možeš obuhvatiti
drvo od 20 25 godina možeš

ova tvoja mislim da nemaju ni 15
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#35 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Thorgerson »

Black swan wrote: 11/11/2021 11:10
Sarajmen wrote: 11/11/2021 10:56 Otoka, novembar 2021. Jablani prkose od prije oko Remize Gras, ostalo je zasađeno prije nekoliko godina, da bi izgledalo danas ovako. Valjda i mi možemo šta zasaditi da ostane iza nas. Od šuplje ništa.
Image
Image
kolko godina?

ako je sadnja krenula od 1995. pokazite mi drvo od 25 godina da ga usporedimo s ovim od "nekoliko godina"
Joj tebe, pa eto necemo nikako sadit.

Jeboga, ako sad zasadis drvo malo vecu sadnicu. Imat ces za 5 godina fino malu krosnjicu, koja ce lijepo izgledati. Za 15 do 20 godina to ce biti pravo drvo.

Sta je problem?

U svim gradovima drzavam se sadi drvece, i ceka se da naraste. Samo se to radi npr. dok se prave naselja, zgrade. Uporedo se sadi i drvece. Dok se ljudi usele u stanove, tu je vec drvece i dok im se rode i malo porastu djeca, oni vec imaju lijepo uredjeno naselje.

Pogledaj evo Šip. Golo brdo. U vrh glave 10 stabala da ima. Šip je građen ja mislim od 2002 pa nadalje. Znalo se gdje idu putevi, gdje zgrade bio je regulacioni plan. Zamisli da je tada zasađeno odmah drveće. Evo prošlo 20 godina, imao bi prava velika zdrava stabla.

A ovako imaš ovo:
Image

Jad i čemer. Nigdje zelenila, nekog drvoreda, ništa. I evo opet kažem, opet nije kasno. Neka sad zasade, ponavljam za 5 godina će imati lijep drvored. Neće to biti ogromna stabla, sa velikim krošnjama, ali će pružiti ako ništa neku estetiku.


Evo primjer jedan, na A transferzali sadnice posađene 2018. godine. Evo od ove godine slika:
Image
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#36 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Thorgerson »

Black swan wrote: 11/11/2021 11:56 drvo od 40 godina ne možeš obuhvatiti
drvo od 20 25 godina možeš

ova tvoja mislim da nemaju ni 15
Pa dobro, hoćeš li nešto ti predložiti ili šta? Mislim, najlakše srati.

Ponavljam, sad posadi drvo imaš:
- u roku od 3 do 5 godina malu krošnjicu, koja estetski lijepo izgleda
- u roku od 10 godina već pravi mali hlad
- u roku od 20+ godina to je već veliko stablo

Sada nemoj ništa posaditi:
- imaš kurčinu.


I već sam pisao, na ovoj ili nekoj drugoj temi. Postoji mašina ona za presađivanje drva. Ne znam koliko je efikasno, ali može se iznajmiti kamion s tom mašionom u Njemačkoj. Dakle, danas iznajmiš, možeš je dovući u roku od 7 dana. Prije toga pripremiš sve, koja drveća ćeš presaditi i gdje. Za mjesec dana možeš čitav grad vala preorati i odraditi šta treba.

To ne košta puno. I mogli bi presađivati veća stabla, sigurno 10-15 godina starosti.
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#37 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Truba »

Ko sere ba
Strucnjaci trebaju svaki dan saditi
A ne amateri jedan dan u godini ili dva

Dakle strucnjaci s faksom i iskustvom uz pomoc kantona trebaju svaki dan saditi drvece prema onome sto kaze struka...ovdje e uspjeti ovo drvo onde ono onde ima sunca ovo ondje je hlad ovo itd
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#38 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by maliq53 »

Sarajmen wrote: 11/11/2021 10:56 Otoka, novembar 2021. Jablani prkose od prije oko Remize Gras, ostalo je zasađeno prije nekoliko godina, da bi izgledalo danas ovako. Valjda i mi možemo šta zasaditi da ostane iza nas. Od šuplje ništa.
Samo sto ovo nisu jablani ako mislis na ovo sa slike.Al' helem nejse

Mene zanima, evo ove akcije posumljavanja uvijek se sade borovi. Borovi su jos i dobri jer im krosnja ide tek iznad cca. 5 metara. Jele i smrce su bas nepozeljne jer naprave potpuni mrak.
Ali zasto ne diverzifikovati ponudu i malo sarat pa negdje saditi javor, bukvu, jasen. Znam da je bor na manjoj meti sumokradicama ali ovako ispade samo bor sade i vecina ne uspije jer su pogresne lokacije kao i nacin sadnje. Podrzavam posumljavanje ali onda se treba malo i ozbilnjnije zabavit' tim a ne da ono ispadne da mogu uslikat' se i objavit' na medije... :odustajem:
Last edited by maliq53 on 11/11/2021 12:17, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#39 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Truba »

Problem je sto nestrucno zasadjena sadnica je PRANJE NOVACA isto kao i tradicionalno godisnje mijenjanje plocnika u ferhadiji

Sadnica uvene pare potrosene nista dobili nismo

Strucnjaci trebaju saditi gdje struka kaze a ne mediji ili politicari
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#40 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by maliq53 »

...
last mohicans
Posts: 11940
Joined: 09/08/2012 23:19

#41 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by last mohicans »

Thorgerson wrote: 10/11/2021 11:54
Haris.ba wrote: 09/11/2021 09:11

Volio bi i ja. Imao sam mali park crnogoricni ispred zgrade. Znam da je uvijek "problem" bilo sto nema trave skoro nikako.
Da, moguce da je to. Jer to sam i ja primjetio, mislim sto je i logicno jer kroz onu krosnju nista ne moze proci. :D

Al ima razne crnogoricne sume, ne moraju to biti oni gusti borovi. Imaju crni borovi kod kojih krosnja nije tako gusta. Ima ih na Mojmilu, ima trave okolo i bas lijepo izgledaju. I ptuje su lijepe da ih se posadi itd.

Takodjer, bilo bi lijepo da se sredi centar grada i da se tu posadi drvece. Kako je to u svakom modernom gradu.

Npr. Ispred parkuse ima onaj ogromni beton. Moze se urediti na ovaj fazon.
Image

Takodjer Marijin Dvor duz Titove, ispred zgrada.
Image

Image
Ovo je super, nadam se da ce vlada KS, a i načelnici koji nisu baš ekološki osvješćeni, nešto ovako pokrenuti, a ne roknuti asfalt kao u Radicevoj. Prije nekih 10 godina sam učestvovao u sadnji bijelog bora u selu Lukovac. Znam da su nam tad kazali da treba skoro 100 god. da izraste bijeli bor u respektabilno stablo. Ne znam da li se od toga išta primilo, vise puta se sadilo, ali se vrlo malo primalo. Nisam nikad poslije išao. Opcinama,pa i vladi itekako nedostaje kvalitetnog kadra za urbanizam,posebno za ove ekološke projekte..Nazor smo neka betonirana metropola gdje se najprije prvo sječe,pa tek onda mjeri i planira.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#42 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Thorgerson »

Black swan wrote: 11/11/2021 12:14 Ko sere ba
Strucnjaci trebaju svaki dan saditi
A ne amateri jedan dan u godini ili dva

Dakle strucnjaci s faksom i iskustvom uz pomoc kantona trebaju svaki dan saditi drvece prema onome sto kaze struka...ovdje e uspjeti ovo drvo onde ono onde ima sunca ovo ondje je hlad ovo itd
O čemu bolan ti pričaš? Čitaš li šta piše, jesi li izašao ikada i sadio drveće na ovim pozivima?

U Novom Gradu ovo sto je sadjeno A transferzala, potom duž trotoara od Nedžarića pa sad do Otoke što je sađeno sve je uspjelo. I to je radila Opština u saradnji sa JP Park.

Koliko vidim i ovdje pozivaju na akciju. Dakle, ne moraš biti stručnjak da iskopaš rupu. A to u ovom pozivu ljudima treba. Dakle, da dođeš i iskopaš rupu i dođe neko stručan i kaže tu stavi ovo stablo i zatrpaj ovako.

:roll:
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#43 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Thorgerson »

maliq53 wrote: 11/11/2021 12:15
Sarajmen wrote: 11/11/2021 10:56 Otoka, novembar 2021. Jablani prkose od prije oko Remize Gras, ostalo je zasađeno prije nekoliko godina, da bi izgledalo danas ovako. Valjda i mi možemo šta zasaditi da ostane iza nas. Od šuplje ništa.
Samo sto ovo nisu jablani ako mislis na ovo sa slike.Al' helem nejse

Mene zanima, evo ove akcije posumljavanja uvijek se sade borovi. Borovi su jos i dobri jer im krosnja ide tek iznad cca. 5 metara. Jele i smrce su bas nepozeljne jer naprave potpuni mrak.
Ali zasto ne diverzifikovati ponudu i malo sarat pa negdje saditi javor, bukvu, jasen. Znam da je bor na manjoj meti sumokradicama ali ovako ispade samo bor sade i vecina ne uspije jer su pogresne lokacije kao i nacin sadnje. Podrzavam posumljavanje ali onda se treba malo i ozbilnjnije zabavit' tim a ne da ono ispadne da mogu uslikat' se i objavit' na medije... :odustajem:
Ja ne znam ko kod vas sadi i zasto ne uspijeva drvece.

Konkretno, ja sam u Novom Gradu. Kod moje zgrade prije 10ak godina zasađeno 20 stabala, svako je uspjelo.

Sada su isto sadili neka drveća, ali ih je ova suša uništila. Jednostavno nije bilo spasa. I to će se morati ponovo. Jel to pranje para? Ne znam. Jesu li mogli stici zaliti svo to drvece, isto tako ne znam. Mozda i jesu, a nije urađeno. Ko je odgovoran zato, opstina, JP park isto tako ne znam. Uglavnom stabla su spržena.

Prevelike su bile vrucine, jednostavno nije im bilo spasa.
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#44 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Truba »

Nastavi saditi :lol: zato nam je sve posumljeno sto uspijeva :lol:
Sve puca od zelenila
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#45 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Thorgerson »

Black swan wrote: 11/11/2021 12:41 Nastavi saditi :lol: zato nam je sve posumljeno sto uspijeva :lol:
Sve puca od zelenila
Ja nisam nikakav strucnjak, laik sam totalni. Evo ako ima neko strucan neka kaze, mora li uopste svako drvo uspjeti? Pretpostavljam da milion faktora utice na to.

Opet kazem, kod mene kod moje zgrade i ovaj dio koji znam da se sadio proteklih godina - znam samo da na XII tranfserzali nije uspjelo drvece tamo kod Wise i autopijace. Zasto, ne znam. Na svim ostalim lokacijama barem gdje je masovno sađeno, uspjelo je. Uostalom, prošetaj i sam se uvjeri (A transferazla citavom duzinom od Mojmila do Aerodroma, setaliste od Nedžarića do RTV-a)

Sada je posađeno duž Džemala Bijedića tamo kod Binga, te ponovo kod Wise na Stupu. Koliko vidim sada su neku drugu vrstu sadili, umjesto one koja je prosli put. Tu je vjerovatno bila fula. Sto se tice toga, sta tu mozes oprati bogati? Radi se od 300-400 sadnica. Mislim znam da ce nasi ljudi uzeti gdje god mogu, al ovo je baš sića.

Ja govorim o ovom gradskom dijelu u svojoj opstini, a sad sta po sumama rade, nemam pojma.
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#47 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Truba »

Rezultati proljetne akcije

Image
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Truba »

Image
elk
Posts: 2791
Joined: 14/08/2006 12:03

#49 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by elk »

Bravo za ovo :thumbup:
Ja sam u zadnjih 10 godina na vikendici posadio barem 20 vocki i preko 30 komada crnog i bijelog bora. Sadio bih ja jos, nema prostora vise. Posadio par borica i lovor visnje pored zgrade, zgazila ih auta.
User avatar
Truba
Posts: 81592
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#50 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Truba »

Ja sam.presadio tri hrasta i 6 borova
Samo borovi uspjeli
Danas krenuo po neke vocke...zatvoreno
Vidim jos se jedna tresnja pocela susiti nakon godinj
Dakle od 5 6 vocki od jesenas samo 1 sljiva i 1 visnja se drze...uzasan skor
Morat cunesto mijenjati

Samo mi borovi uspijevaju...a mazijam ih s imanja gdje nema vlasnika 30 godina
Kod njega 50 cm vec 30 god
Presadio ih vec metar i pol
Post Reply