Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#1 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by jasib »

Ko je dobavljač mladih stabala, i po kojim cijenama?

Tender?
User avatar
Truba
Posts: 81571
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Truba »

Koliko li ce sadnica dozivjeti 5. Akoliko 10. Godinu
30%?
User avatar
druzeljubiva
Posts: 285
Joined: 19/03/2008 13:03
Location: Sarajevo

#3 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by druzeljubiva »

Ko je zainteresovan da ucestvuje u posumljavanju Sarajeva i okoline (a moze i šire - cijela BiH) moze se pridruziti

https://www.tvojco2.ba/bs-Latn-BA?page=1&rows=9

Dobrodošli na prvu bh. tržnicu proizvoda i usluga čijom kupovinom utičete na smanjenje svog karbonskog otiska! Možete se odlučiti na kupovinu i sadnju različitih vrsta stabala u raznim područjima naše države, a svako drvo čiju sadnju pomognete će u prosjeku apsorbirati oko jedne tone CO2 tokom svog životnog vijeka od 40 godina. Pokrenite pozitivnu promjenu u 3 jednostavna koraka
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40651
Joined: 29/06/2011 23:39

#4 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by dječak sa šibicama »

U kvartu kod nekadasnje trafike posadili tri mladice, prvi put ih djeca unistila, drugi put posade opet ih uniste, treci put ih posade sa onim metalnim zastitama, mladice se konacno primile i malo narasle razgranale se, dosao stranacki podoban privatnik izgradio poslovni objekat unistio dvije mladice. I nikom nista.
User avatar
Qler
Posts: 23582
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Qler »

Black swan wrote: 03/11/2021 07:43 Koliko li ce sadnica dozivjeti 5. Akoliko 10. Godinu
30%?
to je 30% vise stabala nego sto ih ima sada... tako da prezivi jedno drvo, odlicno.

Da su tako razmisljali, ne bi Trebevic danas bio ovakav kakav je. Tako da nemoj te price, nego ili sutis ili se uhvatis sadnje...
mali_balon
Posts: 11351
Joined: 12/09/2012 09:57

#6 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by mali_balon »

Ja se nadam da neko to koordinira i kaze gdje koje drvo....inace ekstra potez
User avatar
Haris.ba
Posts: 24750
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Haris.ba »

mali_balon wrote: 04/11/2021 06:52 Ja se nadam da neko to koordinira i kaze gdje koje drvo....inace ekstra potez
Bice sadnica na autopijaci?
User avatar
Truba
Posts: 81571
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Truba »

Ja zasadim.5 vocki 1 uspije 1.godinu
Trebaju to strucnjaci raditi konstantno
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#9 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by nineinchnails »

Zapadne zemlje stalno rade akcije pošumljavanja gradske jezgre u cilju smanjenja zagadjenja. Samo je kod nas obrnuto.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24750
Joined: 08/09/2005 20:08

#10 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Haris.ba »

nineinchnails wrote: 04/11/2021 09:36 Zapadne zemlje stalno rade akcije pošumljavanja gradske jezgre u cilju smanjenja zagadjenja. Samo je kod nas obrnuto.
Pa da padne na auto stablo? Neka hvala. :run:
User avatar
Truba
Posts: 81571
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Truba »

Sarajmen wrote: 04/11/2021 09:10 Naravno, ako zemljište nije adekvatno za određenu vrstu sadnica to je haman kao u ilovaču ili pustinju da sadiš. Koliko sam shvatio inicijativu gura ministarstvo privrede KS preko, između ostalih, također kantonalnog preduzeća ''Sarajevo šume. Ako gdje ima struke :D tu bi trebalo da je ima dovoljno da iznesu projekat tj ovu akciju. Korisna je za sve nas a koliko će ko uzeti učešća znat će se više po okončanju. Nama je za volje i do ekološke svijesti, ali mora neko sve to da obavi. Kao da NEMA nevladinih organizacija ili udruženja kojim se ovakve aktivnosti nalaze u programskim ciljevima Statuta, prirodnjaci i ekološki osvješteni stanovnici Kantona Sarajevo.

Jesen je vrijeme sadnje. :thumbup: , pa makar u svojoj avliji ili životnoj sredini. Zbog nas samih, svijet kmeči zbog klimatskih promjena... :?
Pa naravno...meni tri oraha jabuke sljive...desetak vegetiraju vec 10 godina...ni da uvenu ni da napreduju...kosina kad zakopas kamenjar...
6 borova vegetiraju
Treba to struka rukovoditi...nikakve koristi od amaterskog ho ruk sistema
Djubri li se prije zakopavanja
User avatar
Logovan
Posts: 94301
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#12 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Logovan »

Super akcija! :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45434
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#13 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Chmoljo »

Moj dječak je za 2. rođendan na poklon dobio sadnicu da zasadi u parku gdje smo živjeli. Sve uz asistenciju radnika iz Parka.

Odselili smo, pa nismo obilazili drvce tsko često. Posljednji put kad smo otišli, nije ga bilo.

Šta reći...

Ali zasadićemo opet :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#14 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by _BataZiv_0809 »

Kako se moze platit da neko zasadi za mene?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45434
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#15 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Chmoljo »

Kontaktiraj Park.
dimnjacar
Posts: 138
Joined: 30/11/2016 15:34

#16 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by dimnjacar »

_BataZiv_0809 wrote: 04/11/2021 10:01 Kako se moze platit da neko zasadi za mene?
Bedel.... :)
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#17 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by sale07 »

Black swan wrote: 04/11/2021 09:42
Sarajmen wrote: 04/11/2021 09:10 Naravno, ako zemljište nije adekvatno za određenu vrstu sadnica to je haman kao u ilovaču ili pustinju da sadiš. Koliko sam shvatio inicijativu gura ministarstvo privrede KS preko, između ostalih, također kantonalnog preduzeća ''Sarajevo šume. Ako gdje ima struke :D tu bi trebalo da je ima dovoljno da iznesu projekat tj ovu akciju. Korisna je za sve nas a koliko će ko uzeti učešća znat će se više po okončanju. Nama je za volje i do ekološke svijesti, ali mora neko sve to da obavi. Kao da NEMA nevladinih organizacija ili udruženja kojim se ovakve aktivnosti nalaze u programskim ciljevima Statuta, prirodnjaci i ekološki osvješteni stanovnici Kantona Sarajevo.

Jesen je vrijeme sadnje. :thumbup: , pa makar u svojoj avliji ili životnoj sredini. Zbog nas samih, svijet kmeči zbog klimatskih promjena... :?
Pa naravno...meni tri oraha jabuke sljive...desetak vegetiraju vec 10 godina...ni da uvenu ni da napreduju...kosina kad zakopas kamenjar...
6 borova vegetiraju
Treba to struka rukovoditi...nikakve koristi od amaterskog ho ruk sistema
Djubri li se prije zakopavanja
Pozovi nekog da ti obreze voce i vec iducu godinu ces vidjeti rezultati, a mozes to i samo uraditi. Malo na youtube, malo procitaj i mozes to dovesti u red.
User avatar
holowey
Posts: 8423
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#18 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by holowey »

Black swan wrote: 04/11/2021 09:42
Sarajmen wrote: 04/11/2021 09:10 Naravno, ako zemljište nije adekvatno za određenu vrstu sadnica to je haman kao u ilovaču ili pustinju da sadiš. Koliko sam shvatio inicijativu gura ministarstvo privrede KS preko, između ostalih, također kantonalnog preduzeća ''Sarajevo šume. Ako gdje ima struke :D tu bi trebalo da je ima dovoljno da iznesu projekat tj ovu akciju. Korisna je za sve nas a koliko će ko uzeti učešća znat će se više po okončanju. Nama je za volje i do ekološke svijesti, ali mora neko sve to da obavi. Kao da NEMA nevladinih organizacija ili udruženja kojim se ovakve aktivnosti nalaze u programskim ciljevima Statuta, prirodnjaci i ekološki osvješteni stanovnici Kantona Sarajevo.

Jesen je vrijeme sadnje. :thumbup: , pa makar u svojoj avliji ili životnoj sredini. Zbog nas samih, svijet kmeči zbog klimatskih promjena... :?
Pa naravno...meni tri oraha jabuke sljive...desetak vegetiraju vec 10 godina...ni da uvenu ni da napreduju...kosina kad zakopas kamenjar...
6 borova vegetiraju
Treba to struka rukovoditi...nikakve koristi od amaterskog ho ruk sistema
Djubri li se prije zakopavanja
pikaju li se vocke? :D

meni savjetovali ja poslusao i sve se primilo...cetiri visnje dale plod u prvoj godini, sljive i krusku cekam da probeharaju na proljece... mozda su sadnice (nisu iz iste firme), mozda taktika sadnje, mozda kombinacija...

savjetovali mi da sadnice na sat-dva prije sadnje stavim u kantu u kojoj sam sa toplom vodom rastvorio malo stajskog djubriva... rupu iskopam i na dno pospem stajsko djubrivo, pokrijem zemljom pa tek onda stavim sadnicu i nabijem zemlju okolo... oko sadnice pospem stajskog da se tokom zime cijedi prema korijenu...

sadio sve u decembru, visnje u aprilu probeharale :-)

orezivanje, okopavanje, krecenje se podrazumijeva...
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#19 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by un1ted »

Chmoljo wrote: 04/11/2021 09:48 Odselili smo, pa nismo obilazili drvce tsko često. Posljednji put kad smo otišli, nije ga bilo.
jesi li poslao upit nekome ko je nadlezan da ti javi sta se se desilo? Dzabe mi platimo 10k stabala, ako se to unisti.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#20 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by baja »

Ova akcija je dobra i podrzavam. Prije svega to je nacin da se skrene paznja javnosti na ovaj segment, i edukacija mladih.

No ono sto je problem u trenutnom pristupu posumljavanja:
- lokacije koje se rade su uvijek uz puteve i na livadama kuda prolazi stoka te se vrlo mali broj sadnica primi. Licno posumljavao na Baricama, i ne vidjeh da se ista primilo
- firma koja sjece i obnavlja sume tj "Sarajevo sume" su autoritet po ovom pitanju, a oni upravo predlazu te lose lokacije
- ono gdje se sjece treba i posumiti. Medjutim to su uvijek teze dostupne lokacije i tu nije primjeceno da se desava posumljavanje od strane tih koji sijeku sumski fond.

Moj zakljucak je da se to radi u svrhu nekog projekta i Sarajevo sume na taj nacin prikrivaju svoj nerad ili neznanje.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#21 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Thorgerson »

Sve super, samp zasto vanurbani prostor?

Mislim, zar je i ovoj vlasti drvo u gradu neprijatelj?

I moze li neko strucan objasniti zasto nema vise crnogoricnog drveca u gradu. Evo sad jesen vec sve golo drvece.
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#22 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by mayab »

Nisam baš stručan, ali kontam da crnogorica sporije raste, a mislim i da su sadnice daleko skuplje , eto volio bih mišljenje nekoga baš od struke
User avatar
Haris.ba
Posts: 24750
Joined: 08/09/2005 20:08

#23 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Haris.ba »

mayab wrote: 09/11/2021 06:24 Nisam baš stručan, ali kontam da crnogorica sporije raste, a mislim i da su sadnice daleko skuplje , eto volio bih mišljenje nekoga baš od struke
Volio bi i ja. Imao sam mali park crnogoricni ispred zgrade. Znam da je uvijek "problem" bilo sto nema trave skoro nikako.
User avatar
Truba
Posts: 81571
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#24 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Truba »

ima jedan borić na čvili kad sam ja imao 6 godina imao je 50 cm
danas 35 godina poslije visok je 2 metra možda manje
Bobi
Forum administrator
Posts: 32132
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#25 Re: Pošumljavanje Kantona Sarajevo - Akcija

Post by Bobi »

Black swan wrote: 09/11/2021 10:07 ima jedan borić na čvili kad sam ja imao 6 godina imao je 50 cm
danas 35 godina poslije visok je 2 metra možda manje
Ma nije to pravi bor, to je pinus parva, ukrasni bor.
Post Reply