Postizborne koalicije(igre)

joeaziz
Posts: 472
Joined: 30/08/2008 20:46

#76 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by joeaziz »

ILI DEMOKRATSKI ILI POŠTENO

BAKIR IZETBEGOVIĆ: Ako smo svi na broju, ja bih da otvorim prvo zasjedanje Predsjedništva BiH. Prva tačka dnevnog reda je izbor predsjednika Vijeća ministara. Moj je prijedlog...

NEBOJŠA RADMANOVIĆ: Čekaj, čekaj, nismo još svi na okupu.

ŽELJKO KOMŠIĆ: Kako nismo? Pa sva trojica smo tu.

RADMANOVIĆ: Jesmo trojica, al' fali Hrvat.

KOMŠIĆ: Joj, dobra ti je ta! Sad ću da se upišam od smijeha.

RADMANOVIĆ: A šta, nije? Da nisi ti možda Hrvat?

KOMŠIĆ: Ja sam socijaldemokrat.

IZETBEGOVIĆ: Ja se izvinjavam, nisam Vas odmah prepozn'o. Piši, mala: "Sjednici prisustvuje predstavnik socijaldemokratskog naroda u Bosni i Hercegovini".

RADMANOVIĆ: Jest, jest. Doselili socijaldemokrati u Bosnu u 10. vijeku. Pa pred Turcima pobjegli u Hrvatsku.

IZETBEGOVIĆ: Nije prije Turaka ovdje bilo ničega. Socijaldemokrati su nastali pokrštavanjem muslimana.

KOMŠIĆ: A šta se ti, Bakire, javljaš? Ti si izabran kao predstavnik porodice Izetbegović.

RADMANOVIĆ: Bakire, ja se izvinjavam, al' ova mu je dobra.

KOMŠIĆ: Bogati, je l' se vi Izetbegovići rotirate po abecedi? Alija, pa Bekir. Ko je sljedeći, ima l' neki Caco kod vas u familiji?

RADMANOVIĆ: Po arapskoj abecedi sad ide Selma. Il' Sebija, ja sad ne znam...

IZETBEGOVIĆ: Jako smiješno. A koga ti predstavljaš, bogati? Kako ti se stranka zove?

RADMANOVIĆ: SNSD.

IZETBEGOVIĆ: Pa đe su ti tu Srbi?

RADMANOVIĆ: Kako đe, tu... dva su S u nazivu, mora da...

IZETBEGOVIĆ: Ne mora! Savez nezavisnih socijaldemokrata, tako ti se zove stranka. Ničeg srpskog tu nema.

RADMANOVIĆ: Nemoguće, mora biti nešto... Srpski savez, savez nezavisnih Srba, nije moguće da su dva S, a niđe Srba...

KOMŠIĆ: Bogami jest, dobro veli Bakir. Jebiga, Nebojša, i ti ispao socijaldemokrat. Sad imamo većinu u Predsjedništvu.

IZETBEGOVIĆ: Ha-ha, dobra ti je ta.

KOMŠIĆ: Javio se Bošnjo! Kako se tebi stranka zove? Đe ti je u SDA išta bošnjačko i muslimansko?

IZETBEGOVIĆ: Kako đe, šta pričaš...?

KOMŠIĆ: Hajde provjeri.

IZETBEGOVIĆ: Vidi, stvarno. Čekaj malo... S... D... A... kako ovo, nema ni M, ni B? Ljudi, ovo je sad dosta nezgodno. Nit' u nazivu Nebojšine stranke Srba, nit u nazivu Željkove Hrvata, nit' u nazivu moje Bošnjaka. Šta ćemo sad, ovo je ustavna kriza!

KOMŠIĆ: Ja sam socijaldemokrat i kao takav predlažem premijera. Eto šta ćemo sad.

RADMANOVIĆ: Otkad to?

KOMŠIĆ: Otkad smo osvojili najviše glasova i najviše poslaničkih mjesta, eto otkad.

RADMANOVIĆ: Koliko znam, premijera biramo po nacionalnom ključu. Sad je na redu Hrvat, a mi Hrvata nemamo.

KOMŠIĆ: Kako nemamo, a šta sam ja?!

IZETBEGOVIĆ: E, jebiga, Željko, dogovori se šta si.

KOMŠIĆ: Socijaldemokrat hrvatske vjere. Pardon, nacionalnosti. Znači, Hrvat socijaldemokratske nacionalnosti. Socijaldemokratske vjeroispovijesti, ja se izvinjavam. Ne, socijalhrvatske. Jebiga sad, šta ja ono dođem?

IZETBEGOVIĆ: Ne dođeš. Nije te niko ni zvao.

RADMANOVIĆ: Po toj logici sam onda i ja socijaldemokrat. Svi smo socijaldemokrati, u pičku materinu!

IZETBEGOVIĆ: Ja nisam.

RADMANOVIĆ: Onda za mandatara predlažem Špirića. I on je socijaldemokrat.

KOMŠIĆ: On je nezavisni socijaldemokrat. To znači Srbin.

RADMANOVIĆ: A šta si ti, zavisni socijaldemokrat?

IZETBEGOVIĆ: Zavisi. Hahaha, je l' mi dobra ova?

RADMANOVIĆ: A koga onda ti, Željko, predlažeš?

KOMŠIĆ: Lagumdžiju.

RADMANOVIĆ: Ali on nije Hrvat!

IZETBEGOVIĆ: Jebiga, ako je Komšić Hrvat, onda bogami može i Lagumdžija.

RADMANOVIĆ: To sad govoriš jer je Lagumdžija Bošnjak.

IZETBEGOVIĆ: Lagumdžija Bošnjak?! Prvi put čujem.

RADMANOVIĆ: Ne može, ljudi, mora Hrvat. Zna se red.

KOMŠIĆ: Čuj, u Bosni red. Redovi su u Bosni samo za vizu.

IZETBEGOVIĆ: Ako sam ja sad ovo dobro shvatio, Bošnjak i Srbin se u Predsjedništvu polomiše da Hrvat bude premijer, a jedini u Predsjedništvu protiv toga - Hrvat! Ovo je ustavna kriza!

RADMANOVIĆ: Dobro govori Bakir. Imate li vi socijaldemokrati nekog Srbina?

IZETBEGOVIĆ: Što sad Srbin?

RADMANOVIĆ: A što bi Hrvat?

IZETBEGOVIĆ: Joooj, Lagumdžija je socijaldemokrat, lijepo ti je Željko objasnio.

RADMANOVIĆ: Vi bi sad crnog đavola, samo da nije Hrvat. Ovo je antisrpska zavjera!

KOMŠIĆ: A ko bi onda trebao biti premijer, Srbin?

RADMANOVIĆ: Ne, nego bilo ko, ali pod uvjetom da je Hrvat. Makar i Srbin.

IZETBEGOVIĆ: Jebiga sad, ispada onda da i Hrvat može.

RADMANOVIĆ: Može, kako ne razumiješ, samo ako je Hrvat.

IZETBEGOVIĆ: Po toj logici može i Borjana Krišto.

RADMANOVIĆ: Odlična ideja. Molim da se zapiše da se nisam ja sjetio.

IZETBEGOVIĆ: Ali ona je žensko, pobogu Nebojša!

RADMANOVIĆ: Jest, ali hrvatsko žensko. I nije onaj, kako se zove, socijaldemokrat. Plus je sad moderno da se ima premijerka. Da i mi u Bosni pratimo malo svjetske trendove.

IZETBEGOVIĆ: Može onda i moja sestra. Imam dvije. I obje ženske.

RADMANOVIĆ: Može, al' ne mora. Mora bit Hrvatica.

IZETBEGOVIĆ: Shvatam sad, ovdje se opet stvara antibošnjački front! Opet Hrvati i Srbi protiv muslimana!

KOMŠIĆ: Čekaj, čekaj, stani, kakva, bolan, Borjana Krišto?! Ona je izgubila na izborima!

RADMANOVIĆ: Otkad se to u Bosni gledaju rezultati izbora, ti k'o da si s Marsa pao?!

KOMŠIĆ: Dobro sad, i ti me za svaku hvataš!

RADMANOVIĆ: Ako sam ja dobro shvatio, stvari stoje ovako: srpski predstavnik u Predsjedništvu predlaže Hrvaticu, a Hrvat ne želi. Hrvatski predstavnik u Predsjedništvu predlaže Bošnjaka, ali Bošnjak ne želi.

IZETBEGOVIĆ: Kažem ti ja, ustavna kriza.

RADMANOVIĆ: Preostaje, znači, još samo da Bakir predloži nekog Srbina, pa da vidimo je l' ja ne želim.

IZETBEGOVIĆ: Meni je to fer ponuda.

KOMŠIĆ: Bakire, bolan, zajebava te.

IZETBEGOVIĆ: Što? Možda se čovjek stvarno složi, pa da riješimo ovu ustavnu krizu.

KOMŠIĆ: Normalno da hoće ako predložiš Srbina, što si tako glup?

IZETBEGOVIĆ: A što bih ja predložio Srbina, Alaha ti?

KOMŠIĆ: De mu, Nebojša, objasni.

RADMANOVIĆ: Dobro, šta ćemo? Evo ja nisam pametan.

IZETBEGOVIĆ: Znate kako kažu: ako ne može demokratski, onda pošteno.

KOMŠIĆ: Znači, bacamo grah?

RADMANOVIĆ: Nemojte, ljudi, grijeh je da se hrana baca!


boris dezulovic
voajer
Posts: 365
Joined: 10/05/2007 19:27

#77 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by voajer »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
NightSkyWalker
Posts: 1990
Joined: 03/09/2010 19:48

#78 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by NightSkyWalker »

Imal te kakve koalicije na vidiku :? :-) :lol:
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#79 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Real Khan »

NightSkyWalker wrote:Imal te kakve koalicije na vidiku :? :-) :lol:
Pregovori, dogovori, namigivanja i čipkane gaćice su uveliko u upotrebi...ali zvanične koalicije će tek isplivati nakon što se proglase KONAČNI rezultati izbora 2010 i zvanično se dodijele mandati u zakonodavnim tijelima...Nakon toga tek slijedi formiranje izvršne vlasti kao rezultat postizbornih koalicija. Dakle, just a little patience... :) :D :lol: )
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#80 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by osa »

hoće li ovo dodatno komplicirati pregovore o loalicijama u federaciji, manje radnih mjesta....




Novi Parlament Federacije BiH u sljedećih pola godine morat će se pozabaviti prvim mini korekcijama izravno povezanim s Ustavom u ovome entitetu, ali ne na štetu, nego u korist županija u oblasti obrazovanja i kulture. Nakon presude Ustavnoga suda Federacije BiH čiji je zaključke objavila sutkinja Kata Senjak morat će se mijenjati zakon o ministarstvima Federacije prema kojemu je definirano šesnaest ministarskih resora i mjesto premijera, a što bi pak trebalo dovesti i do same izmjene Ustava Federacije koji je pak utvrdio toćnu nacionalnu zastupljenost po popisu pučanstva iz 1991. godine, piše današnji Večernji list.

Jednoglasno

Naime, Ustavni sud FBiH je, nakon priziva predsjednice Federacije BiH Borjane Krišto, održao javnu raspravu o utvrđivanju ustavnosti Zakona o federalnim ministarstvima i drugim tijelima federalne uprave. Na raspravi održanoj 28. rujna pristupio je samo punomoćnik predsjednice Krišto, dok se u ime Parlamenta FBiH nije nitko pojavio.

Nakon provedenog postupka Ustavni sud je utvrdio kako je Ustavom FBiH propisano da županije ‘imaju sve nadležnosti koje nisu izričito povjerene federalnoj vlasti. ‘Posebno su nadležni za utvrđivanje obrazovne politike, uključujući donošenje propisa o obrazovanju i osiguranje obrazovanja, te utvrđivanje i provođenje kulturne politike2, jasno je navedeno u odluci Ustavnoga suda. Dakle, isključivo je u nadležnosti županije, čak se ne radi niti o podijeljenim ovlastima oblast obrazovanja i kulture. Na taj način posve je jasno kako su i ministarstva koja postoje na federalnoj razini obrazovanja, znanosti i sporta potpuno protuustavno uspostavljena, jednako kao i ministarstvo kulture.

Kako doznaje Večernjak ovom odlukom Ustavnoga suda naloženo je praktično da se u roku od šest mjeseci ova dva ministarstva trebaju ugasiti jer je njihovo postojanje neustavno, jednako kao i odluke koje su donosili. Valja reći kako će ovo pitanje pokrenuti izmjene jednoga dijela Ustava Federacije BiH prema kojemu je precizirano da osam Bošnjaka, petero Hrvata, troje Srba te premijer iz reda ‘većinskog naroda’ sjedi u Vladi FBiH.

Veće izmjene

U ovome slučaju, poremetit će se i nacionalni balans uspostavljen Petritschevim amandmanima kojima su Hrvati u Federaciji gurnuti u poziciju nacionalne manjine. Umjesto sedamnaest, Vladu Federacije trebalo bi se nakon korekcija činiti premijer i četrnaest resora. To bi moglo dodatno zakomplicirati i uspostavu vlasti nakon izbora u Federaciji jer je jasno da će dva ministarstva uskoro morati biti ukinuta, te da će nastupiti pozicija u kojoj se neće ispoštovati nacionalna ravnopravnost po popisu pučanstva iz 1991. godine.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#81 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Real Khan »

@osa,

Naravno da ovo može malo iskomplicirati postizborne talove, ali nemoj se ti sekirati previše oko toga...naći će oni načina da se rastale (sjeti se samo kako je nastalo Ministarstvo turizma) :D
hercegovac_pravi
Posts: 6672
Joined: 14/03/2009 22:59
Location: Klinika za maDŽorizaciju

#82 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by hercegovac_pravi »

OTKRIVAMO: Clintonovoj obećano da nema hrvatskog entiteta, HDZ za multietničke regije,Dodik za status quo
Objavljeno: 14.10.2010 - 17:33

OTKRIVAMO: Clintonovoj obećano da nema hrvatskog entiteta, HDZ za multietničke regije,Dodik za status quo

Zahvaljujem se svima iz Mostara - prijestolnice buduće hrvatske federalne jedinice Herceg Bosna - dramatičnim je tonom poruku najširem TV gledateljstvu u noći objave prvih izbornih rezultata uputio Dragan Čović, lider HDZ BiH. No, nakon što su se poslijeziborne strasti malo stišale, čini se da je HDZ BiH, stranka koja je na izborima osvojila najviše glasova u područjima BiH gdje ima najviše glasača koji se etnički izjašnjavaju kao Hrvati - malo povukla ručnu.
O tome govore neke analize izjava nakon ovotjednog posjeta američke državne tajnice Hillary Clinton. Prije svega dvije izjave zaslužuju posebnu pozornost, a dali su ih ljudi iz samog vrha dvije stranke koje najavljuju poslijeizborno savezništvo - SNSD i HDZ BiH.
U prvoj izjavi, još uvijek aktualni premijer RS, izabrani predsjednik manjeg bh. entiteta i lider SNSD-a Milorad Dodik kaže doslovno ovo:
- Za SNSD je od ustavnih promjena jedino prihvatljiva provedba presude Suda za ljudska prava iz Strasbourga. BiH je svojevrsna zajednica dva entiteta i tri konstitutivna naroda i to će tako i ostati!
U drugoj izjavi, potpredsjednik HDZ BiH Niko Lozančić kazao je:
- Moja stranka očekuje da buduće ustavne promjene u BiH donesu dobar i racionalan ustav i upravljivu i funkcionalnu BiH. Predznak hrvatski, bošnjački i srpski entitet nije dobar, a mi se zalažemo da BiH bude decentralizirana država i sastavljena od više multietničkih regija, naglasio je drugi čovjek HDZ BiH.

Dakle, niti Dodikov SNSD, niti HDZ BiH ne spominju mogućnost uspostave tako pompozno najavljene federalne jedinice s hrvatskom većinom. Dodik kaže da će "ostati dva entieta", a Lozančić govori o "multietničkim regijama". Naravno, možda je razlog za HDZ-ov uzmak izjava Sulejmana Tihića da neće dopustiti Čovićevoj stranici "ucjenjivanje nekakvim stolnim gradovima".

Komentar glasnogovornika HDZ BiH Miše Relote na ovaj šokantni politički obrat pokušali smo dobiti u protekla dva dana - no, na naše pozive on se nije javljao ili smo dobivali poruku da mu je "mobilna stanica isključena".

Devedesetka ulazak u vlast uvjetuje: Hoćemo federalnu državu!

Kako doznaje Dnevnik.ba, nakon ovakvog političkog obrata, priliku za povratak na veliku političku pozornicu vide u HDZ 1990, stranci koja je doživjela relativni izborni neuspjeh. No, nakon što su zbrojeni glasovi, pokazalo se da je Devedesetka praktično zadržala jednaku snagu na entitetskoj i državnoj razini kakvu je imala do izbora 3. listopada. U državnom parlamentu imat će dva zastupnika, koliko su imali i do sada, a u federalnom su izgubili samo jedno zastupničko mjesto - sada će ih imati 6, umjesto ranijih 7.

Ovaj broj mandata, s obzirom na "konstitutivnu težinu" HDZ 1990 kao stranke s hrvatskim predznakom, čini ih poželjnim partnerom svima onima koji bi željeli formirati vlast u koju ne bi bio uključen HDZ BiH.

No, kako doznajemo u Devedesetci, oni će ulazak u bilo kakve poslijeizborne aranžmane uvjetovati ne ministarskim mjestima, nego provedbom načela iz Kreševske deklaracije:

- Mi nećemo licitirati nekim ministarskim i premijerskim pozicijama kako to čine neke druge stranke. Ako bilo tko želi surađivati s nama morat će dati čvrsta obećanja koja se odnose na ono što stoji u Kreševskoj deklaraciji - dakle federalizaciju čitave države BiH, a ne federalizaciju Federacije, kazao nam je naš izvor u ovoj stranci.
I tako....šta osta od onolike "moći i jake koalicije"... :lol: Kao što rekoh na drugoj temi, Zagreb čuda radi u uvrćanju damu.
User avatar
Diogen_iz_Sinope
Posts: 180
Joined: 14/10/2010 13:37

#83 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Diogen_iz_Sinope »

HDZ jeste pokusao da pregovore sa HDZ 1990 - HSP, postavi u poziciju patronske koalicije. Izjave Covica tipa, parafraziram, "Mi jesmo najjaca Hrvatska stranka ali cemo pozvati i ove manje da nam se pridruze" je stav tipa "Evo dacemo i vama malo kolaca a li da igrate po nasim pravilima".

Na takve stavove mu je odgoveno (i ne samo Covicu nako i Lagumziji) da su je HDZ 1990 - HSP spreman ici u opoziciju. Prevedeno - "ne necete nam nametati stavove i vodati nas za rukicu).
To je potvdjeno i jucer gdje su su se sastali HDZ 1990, HSP i HSS-NHI zakljucujuci da ce oni RAZGOVARATI sa svima. U razgovoru na TV1 dnevniku, Martin Raguz je odbio nametanje da to znaci zeljom za koliranjem i ulaskom u vlast, već da ce razgovorima (a ne pregovorima u koaliciji) vidjeti mogu li oni naci zajednicki jezik.
Sve u svemu HDZ 1990 - HSP i pored losih izbornih rezultata udarac podnio stoički i postavio pregovore (uz podrsku hednikepiranih HSS-NHI) na poziciju ravnopravih. Bar pokusava.
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#84 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Komrad »

osa wrote:hoće li ovo dodatno komplicirati pregovore o loalicijama u federaciji, manje radnih mjesta....




Novi Parlament Federacije BiH u sljedećih pola godine morat će se pozabaviti prvim mini korekcijama izravno povezanim s Ustavom u ovome entitetu, ali ne na štetu, nego u korist županija u oblasti obrazovanja i kulture. Nakon presude Ustavnoga suda Federacije BiH čiji je zaključke objavila sutkinja Kata Senjak morat će se mijenjati zakon o ministarstvima Federacije prema kojemu je definirano šesnaest ministarskih resora i mjesto premijera, a što bi pak trebalo dovesti i do same izmjene Ustava Federacije koji je pak utvrdio toćnu nacionalnu zastupljenost po popisu pučanstva iz 1991. godine, piše današnji Večernji list.

Jednoglasno

Naime, Ustavni sud FBiH je, nakon priziva predsjednice Federacije BiH Borjane Krišto, održao javnu raspravu o utvrđivanju ustavnosti Zakona o federalnim ministarstvima i drugim tijelima federalne uprave. Na raspravi održanoj 28. rujna pristupio je samo punomoćnik predsjednice Krišto, dok se u ime Parlamenta FBiH nije nitko pojavio.

Nakon provedenog postupka Ustavni sud je utvrdio kako je Ustavom FBiH propisano da županije ‘imaju sve nadležnosti koje nisu izričito povjerene federalnoj vlasti. ‘Posebno su nadležni za utvrđivanje obrazovne politike, uključujući donošenje propisa o obrazovanju i osiguranje obrazovanja, te utvrđivanje i provođenje kulturne politike2, jasno je navedeno u odluci Ustavnoga suda. Dakle, isključivo je u nadležnosti županije, čak se ne radi niti o podijeljenim ovlastima oblast obrazovanja i kulture. Na taj način posve je jasno kako su i ministarstva koja postoje na federalnoj razini obrazovanja, znanosti i sporta potpuno protuustavno uspostavljena, jednako kao i ministarstvo kulture.

Kako doznaje Večernjak ovom odlukom Ustavnoga suda naloženo je praktično da se u roku od šest mjeseci ova dva ministarstva trebaju ugasiti jer je njihovo postojanje neustavno, jednako kao i odluke koje su donosili. Valja reći kako će ovo pitanje pokrenuti izmjene jednoga dijela Ustava Federacije BiH prema kojemu je precizirano da osam Bošnjaka, petero Hrvata, troje Srba te premijer iz reda ‘većinskog naroda’ sjedi u Vladi FBiH.

Veće izmjene

U ovome slučaju, poremetit će se i nacionalni balans uspostavljen Petritschevim amandmanima kojima su Hrvati u Federaciji gurnuti u poziciju nacionalne manjine. Umjesto sedamnaest, Vladu Federacije trebalo bi se nakon korekcija činiti premijer i četrnaest resora. To bi moglo dodatno zakomplicirati i uspostavu vlasti nakon izbora u Federaciji jer je jasno da će dva ministarstva uskoro morati biti ukinuta, te da će nastupiti pozicija u kojoj se neće ispoštovati nacionalna ravnopravnost po popisu pučanstva iz 1991. godine.

Znaci li ovo da ce opcina Zepce morati vratiti ovlasti u vezi obrazovanja na ZenickoDobojski kanton?
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#85 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Komrad »

Ja sam za koaliciju SDP-SBB-RZB-HDZ1990

Za predjedavajuceg vijeca ministara Martin Raguz
User avatar
Diogen_iz_Sinope
Posts: 180
Joined: 14/10/2010 13:37

#86 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Diogen_iz_Sinope »

Komrad wrote:Ja sam za koaliciju SDP-SBB-RZB-HDZ1990

Za predjedavajuceg vijeca ministara Martin Raguz

Malkice si pomijesao loncice.

Ta koalicija je federalna a predsjedavajuci vijeca ministara je drzavni nivo.

Drugo, Martin Raguz je, koliko ja znam, politolog a ne ekonomista. Nama trebaju zapravo manageri na celu vlada. Inace ideja da neko predlozen iz koalicije HDZ 1990 - HSP (pod oslvom da zadovoljava ono prov - manager) uopšte nije loša.

SBB, da ostavim sve drugo po strani, jednostano nije profilirana stranka sa jasnim stavovima. A u ovakvoj situaciji se igrati koalicija sa takvim strankama je kockanje i hazarderstvo.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#87 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Real Khan »

Diogen_iz_Sinope wrote:
Komrad wrote:Ja sam za koaliciju SDP-SBB-RZB-HDZ1990

Za predjedavajuceg vijeca ministara Martin Raguz

Malkice si pomijesao loncice.

Ta koalicija je federalna a predsjedavajuci vijeca ministara je drzavni nivo.

Drugo, Martin Raguz je, koliko ja znam, politolog a ne ekonomista. Nama trebaju zapravo manageri na celu vlada. Inace ideja da neko predlozen iz koalicije HDZ 1990 - HSP (pod oslvom da zadovoljava ono prov - manager) uopšte nije loša.

SBB, da ostavim sve drugo po strani, jednostano nije profilirana stranka sa jasnim stavovima. A u ovakvoj situaciji se igrati koalicija sa takvim strankama je kockanje i hazarderstvo.
Jedna opaska, ako može...

Svaki politolog sasvim dovoljno poznaje ekonomiju da bi mogao voditi Vijeće ministara...a pored ekonomije, svaki politolog također posjeduje i sasvim dovoljno znanja iz oblasti prava, diplomatije, međunarodnih odnosa, sociologije, filozofije itd. jer političke nauke obuhvataju mnogo toga (da ne kažem SVE društvene nauke) što je bitno za funkcionisanje države. Stoga, sasvim je logično zaključiti da osoba koja je politolog u potpunosti zadovoljava kriterije za vođenje države jer posjeduje puno šire obrazovanje od jednog ekonomiste ili pravnika ...ili recimo dipl. ing. rudarstva, geologa, ginekologa, komunikologa i sl. (uz dužno poštovanje svima).
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#88 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by osa »

Real Khan wrote:
Diogen_iz_Sinope wrote:
Komrad wrote:Ja sam za koaliciju SDP-SBB-RZB-HDZ1990

Za predjedavajuceg vijeca ministara Martin Raguz

Malkice si pomijesao loncice.

Ta koalicija je federalna a predsjedavajuci vijeca ministara je drzavni nivo.

Drugo, Martin Raguz je, koliko ja znam, politolog a ne ekonomista. Nama trebaju zapravo manageri na celu vlada. Inace ideja da neko predlozen iz koalicije HDZ 1990 - HSP (pod oslvom da zadovoljava ono prov - manager) uopšte nije loša.

SBB, da ostavim sve drugo po strani, jednostano nije profilirana stranka sa jasnim stavovima. A u ovakvoj situaciji se igrati koalicija sa takvim strankama je kockanje i hazarderstvo.
Jedna opaska, ako može...

Svaki politolog sasvim dovoljno poznaje ekonomiju da bi mogao voditi Vijeće ministara...a pored ekonomije, svaki politolog također posjeduje i sasvim dovoljno znanja iz oblasti prava, diplomatije, međunarodnih odnosa, sociologije, filozofije itd. jer političke nauke obuhvataju mnogo toga (da ne kažem SVE društvene nauke) što je bitno za funkcionisanje države. Stoga, sasvim je logično zaključiti da osoba koja je politolog u potpunosti zadovoljava kriterije za vođenje države jer posjeduje puno šire obrazovanje od jednog ekonomiste ili pravnika ...ili recimo dipl. ing. rudarstva, geologa, ginekologa, komunikologa i sl. (uz dužno poštovanje svima).
sad sitničare a kunu se u bravara...
User avatar
Diogen_iz_Sinope
Posts: 180
Joined: 14/10/2010 13:37

#89 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Diogen_iz_Sinope »

Real Khan wrote: Jedna opaska, ako može...

Svaki politolog sasvim dovoljno poznaje ekonomiju da bi mogao voditi Vijeće ministara...a pored ekonomije, svaki politolog također posjeduje i sasvim dovoljno znanja iz oblasti prava, diplomatije, međunarodnih odnosa, sociologije, filozofije itd. jer političke nauke obuhvataju mnogo toga (da ne kažem SVE društvene nauke) što je bitno za funkcionisanje države. Stoga, sasvim je logično zaključiti da osoba koja je politolog u potpunosti zadovoljava kriterije za vođenje države jer posjeduje puno šire obrazovanje od jednog ekonomiste ili pravnika ...ili recimo dipl. ing. rudarstva, geologa, ginekologa, komunikologa i sl. (uz dužno poštovanje svima).

Mogu da se slozim da su tvoji argumenti ispravni. Jedino je taj osjecaj u meni da bi, generalno govoreci, ipak kakav ekonomista imao vise izgleda da srredi ovo.
A zapravo mi sad sazrijeva ideja da zapravo uopste nije bitno koju diplomu ima (i da li je uopste ima), nego bujum daj CV na sto da da vidimo sta si postigao. Kakve si timove vodio i koji su rezultati projekata koje si vodio.
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#90 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Real Khan »

osa wrote:
sad sitničare a kunu se u bravara...
:D Evo i moj sinčina se slaže s tobom. I on kaže da jedan politolog može puno bolje voditi državu nego bravar :D
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#91 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Real Khan »

Diogen_iz_Sinope wrote:
Real Khan wrote: Jedna opaska, ako može...

Svaki politolog sasvim dovoljno poznaje ekonomiju da bi mogao voditi Vijeće ministara...a pored ekonomije, svaki politolog također posjeduje i sasvim dovoljno znanja iz oblasti prava, diplomatije, međunarodnih odnosa, sociologije, filozofije itd. jer političke nauke obuhvataju mnogo toga (da ne kažem SVE društvene nauke) što je bitno za funkcionisanje države. Stoga, sasvim je logično zaključiti da osoba koja je politolog u potpunosti zadovoljava kriterije za vođenje države jer posjeduje puno šire obrazovanje od jednog ekonomiste ili pravnika ...ili recimo dipl. ing. rudarstva, geologa, ginekologa, komunikologa i sl. (uz dužno poštovanje svima).

Mogu da se slozim da su tvoji argumenti ispravni. Jedino je taj osjecaj u meni da bi, generalno govoreci, ipak kakav ekonomista imao vise izgleda da srredi ovo.
A zapravo mi sad sazrijeva ideja da zapravo uopste nije bitno koju diplomu ima (i da li je uopste ima), nego bujum daj CV na sto da da vidimo sta si postigao. Kakve si timove vodio i koji su rezultati projekata koje si vodio.
Može i tako...ako je imao rezultate i uspjehe, ali se postavlja pitanje da li su ti uspjesi relevantni za vođenje države. Primjer: recimo da sam ja uspješno vodio fudbalski klub iz Donjih Mrčajevaca i uveo ekipu u prvu ligu Federacije (uspjeh nevjerovatan!), ali pitanje je da li sam jednako kvalitetan u fudbalu i vođenju diplomatsko-konzularnog predstavništva u Zanzibaru...a da ne govorim da li su fudbalski i diplomatsko-konzularni uspjesi dovoljni za vođenje države. Kontaš?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#92 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by osa »

Real Khan wrote:
osa wrote:
sad sitničare a kunu se u bravara...
:D Evo i moj sinčina se slaže s tobom. I on kaže da jedan politolog može puno bolje voditi državu nego bravar :D
vidiš šta su građanske slobode, možeš li zamisliti da si ovo izjavio prije 30 godina, pa taman i kao vic...
User avatar
Diogen_iz_Sinope
Posts: 180
Joined: 14/10/2010 13:37

#93 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Diogen_iz_Sinope »

Real Khan wrote: Može i tako...ako je imao rezultate i uspjehe, ali se postavlja pitanje da li su ti uspjesi relevantni za vođenje države. Primjer: recimo da sam ja uspješno vodio fudbalski klub iz Donjih Mrčajevaca i uveo ekipu u prvu ligu Federacije (uspjeh nevjerovatan!), ali pitanje je da li sam jednako kvalitetan u fudbalu i vođenju diplomatsko-konzularnog predstavništva u Zanzibaru...a da ne govorim da li su fudbalski i diplomatsko-konzularni uspjesi dovoljni za vođenje države. Kontaš?
Ma da, i mislio sam na relevantne projekte (samo se ne napisah). Pa ne bih ni pomislio da mi neki "multi-granapdžija" sada u CVu pise kako je krenuo od jedne piljare pa dogurao do 7 marketa i dvije ćeapdžinice. Njegov CV bi mogao posluziti samo kao mass-mail posalica.
User avatar
Diogen_iz_Sinope
Posts: 180
Joined: 14/10/2010 13:37

#94 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Diogen_iz_Sinope »

osa wrote:
Real Khan wrote:
osa wrote:
sad sitničare a kunu se u bravara...
:D Evo i moj sinčina se slaže s tobom. I on kaže da jedan politolog može puno bolje voditi državu nego bravar :D
vidiš šta su građanske slobode, možeš li zamisliti da si ovo izjavio prije 30 godina, pa taman i kao vic...
prije 30 godina sam samo mogao izvaliti da je moj autic najbolji u raji. Tada, mislim, nisam ni znao da je Tito bio bravar :D
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#95 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by osa »

Diogen_iz_Sinope wrote:
osa wrote:
Real Khan wrote:
:D Evo i moj sinčina se slaže s tobom. I on kaže da jedan politolog može puno bolje voditi državu nego bravar :D
vidiš šta su građanske slobode, možeš li zamisliti da si ovo izjavio prije 30 godina, pa taman i kao vic...
prije 30 godina sam samo mogao izvaliti da je moj autic najbolji u raji. Tada, mislim, nisam ni znao da je Tito bio bravar :D
zato ovo ni ne napisah tebi, sunce ti balavo :thumbup:
User avatar
Diogen_iz_Sinope
Posts: 180
Joined: 14/10/2010 13:37

#96 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Diogen_iz_Sinope »

osa wrote:
Diogen_iz_Sinope wrote:
prije 30 godina sam samo mogao izvaliti da je moj autic najbolji u raji. Tada, mislim, nisam ni znao da je Tito bio bravar :D
zato ovo ni ne napisah tebi, sunce ti balavo :thumbup:
ah izvinjavam se...a fino mi zena kaze da ne moram ja biti svakom loncu poklopac. :)
A onda kcerka, normalno, pita "A kakav je to poklopac pa moze na sve lonce stati?" Na tri sekunde pokušavam naci objasnjenje i osjetim da mi je nesto pregorilo ispod frizure i pribjegnem jedinom rjesenju u tim trenutcima i prebacim na cartoon network. :wink:

p.s. sorry za off topic
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#97 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Hodidid »

Dobar je Dodik. Slusam ga kako uporno forsira pricu o tome kako SNSD nece uci u koaliciju sa SDP i Lagumdzijom na drzavnom nivou. Pa jadan ne bio ko mu uopce i nudi takvu koaliciju.
baxul
Posts: 1884
Joined: 05/01/2004 00:00

#98 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by baxul »

Postizborna mešetarenja – SDP može bez Dodika

Političke stranke koje su osvojile mandate za parlamentarnu skupštinu BiH započele su neformalne pregovore o formiranju buduće vlasti. Trenutno, a iz neformalnih telefonskih razgovora, dominira ideja po kojoj bi SDP uz podršku manjih stranaka mogao da zaobiđe SNSD iz državne vlasti.

Naime, matematički gledano, SDP BiH sa SDA i manjim strankama iz Republike Srpske i Federacije može obezbijediti 24, od 22 potrebna glasa u Predstavničkom domu” prenosi današnji Euroblic

Da bi SDP to ostvario, osim SDA, u ovako zamišljenu koaliciju trebalo bi da uđu i SDS, PDP, NS Radom za boljitak i HDZ 1990 - HSP.
“Neformalni razgovori se vode i ta opcija nije isključena. Štaviše, ona je vrlo izvjesna, jer bi SDP sa ovim strankama mogao da obezbedi većinu od 24 do 25 poslanika u Predstavničkom domu”, rečeno je u izvoru bliskom PDP-u.

Lider SDS Mladen Bosić izjavio je da njegova stranka ne isključuje mogućnost formiranja postizborne koalicije ni sa jednom parlamentarnom strankom u RS niti na nivou BiH. Bosić je potvrdio da je, osim sa liderom PDP-a Mladonom Ivanićem i radikala Milankom Mihajlicom, imao neformalne kontakte sa Miloradom Dodikom i Jerkom Ivankovićem-Lijanovićem, ali i naglasio da niko neće ni početi pregovore u ime SDS, dok CIK ne objavi konačne izborne rezultate.

Iako su neformalni kontakti ostvareni na relaciji SDS – SNSD, potpredsjednik druge najveće stranke u RS Ognjen Tadić odbacio je mogućnost da ta stranka uđe u koaliciju sa SNSD-om Milorada Dodika.

''Lično sam protiv toga i tako ću i glasati. Uostalom, Glavni odbor SDS-a o tome uopšte nije razgovarao. Očito se radi o špekulacijama, a Dodik može pričati šta hoće'' - izjavio je Ognjen Tadić.

Kako saznaje EUROBLIC, U SDP BiH se pripremaju osnovni principi za formiranje vlasti a već danas bi predsjedništvo ove stranke trebalo da utvrdi okvir za pregovore, koji će se uglavnom zasnivati na konkretnom programu.

U SNSD su poručili kako im nije bitno kako će se u formiranju državne vlasti ponašati SDP, već stranke iz RS.

Komentarišući trenutne odnose između lidera SNSD-a Milorada Dodika, SDP BiH Zlatka Lagumdžije i Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragana Čovića, Visoki predstavnik u BiH je izrazio očekivanje da će se "oni vratiti konkretnim temama".

"Poslije određenog vremena, bilo koja vlada - Lagumdžijina, Čovićeva ili Dodikova, svejedno, u Federaciji BiH (FBiH), Republici Srpskoj (RS) ili BiH naći će se u situaciji da blagajne nisu baš pune i da se treba okrenuti konkretnim pitanjima, zapošljavanju ljudi, ekonomiji i načinima kako mijenjati sadašnju negativnu priču u BiH. Teme će se sve više i više okretati ekonomiji i onda će i priča o BiH biti drugačija - da to nije država problema nego država gdje je dobro investirati i gdje je pozitivan ekonomski rast", rekao je Valentin Incko.
izvor
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#99 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by kiky »

dok se dodo još malko izbaljezga, a onda koalicija snsd - sdp na državnom nivou ...
lagumđija predsjednik viječa ministara ...
i onda, između ostalog, "aprilski paket" ustavnih reformi ...
i tako dalje ...
:D
User avatar
Diogen_iz_Sinope
Posts: 180
Joined: 14/10/2010 13:37

#100 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Diogen_iz_Sinope »

baxul wrote:
Postizborna mešetarenja – SDP može bez Dodika

Političke stranke koje su osvojile mandate za parlamentarnu skupštinu BiH započele su neformalne pregovore o formiranju buduće vlasti. Trenutno, a iz neformalnih telefonskih razgovora, dominira ideja po kojoj bi SDP uz podršku manjih stranaka mogao da zaobiđe SNSD iz državne vlasti.

Naime, matematički gledano, SDP BiH sa SDA i manjim strankama iz Republike Srpske i Federacije može obezbijediti 24, od 22 potrebna glasa u Predstavničkom domu” prenosi današnji Euroblic

Da bi SDP to ostvario, osim SDA, u ovako zamišljenu koaliciju trebalo bi da uđu i SDS, PDP, NS Radom za boljitak i HDZ 1990 - HSP.
“Neformalni razgovori se vode i ta opcija nije isključena. Štaviše, ona je vrlo izvjesna, jer bi SDP sa ovim strankama mogao da obezbedi većinu od 24 do 25 poslanika u Predstavničkom domu”, rečeno je u izvoru bliskom PDP-u.

Lider SDS Mladen Bosić izjavio je da njegova stranka ne isključuje mogućnost formiranja postizborne koalicije ni sa jednom parlamentarnom strankom u RS niti na nivou BiH. Bosić je potvrdio da je, osim sa liderom PDP-a Mladonom Ivanićem i radikala Milankom Mihajlicom, imao neformalne kontakte sa Miloradom Dodikom i Jerkom Ivankovićem-Lijanovićem, ali i naglasio da niko neće ni početi pregovore u ime SDS, dok CIK ne objavi konačne izborne rezultate.

Iako su neformalni kontakti ostvareni na relaciji SDS – SNSD, potpredsjednik druge najveće stranke u RS Ognjen Tadić odbacio je mogućnost da ta stranka uđe u koaliciju sa SNSD-om Milorada Dodika.

''Lično sam protiv toga i tako ću i glasati. Uostalom, Glavni odbor SDS-a o tome uopšte nije razgovarao. Očito se radi o špekulacijama, a Dodik može pričati šta hoće'' - izjavio je Ognjen Tadić.

Kako saznaje EUROBLIC, U SDP BiH se pripremaju osnovni principi za formiranje vlasti a već danas bi predsjedništvo ove stranke trebalo da utvrdi okvir za pregovore, koji će se uglavnom zasnivati na konkretnom programu.

U SNSD su poručili kako im nije bitno kako će se u formiranju državne vlasti ponašati SDP, već stranke iz RS.

Komentarišući trenutne odnose između lidera SNSD-a Milorada Dodika, SDP BiH Zlatka Lagumdžije i Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragana Čovića, Visoki predstavnik u BiH je izrazio očekivanje da će se "oni vratiti konkretnim temama".

"Poslije određenog vremena, bilo koja vlada - Lagumdžijina, Čovićeva ili Dodikova, svejedno, u Federaciji BiH (FBiH), Republici Srpskoj (RS) ili BiH naći će se u situaciji da blagajne nisu baš pune i da se treba okrenuti konkretnim pitanjima, zapošljavanju ljudi, ekonomiji i načinima kako mijenjati sadašnju negativnu priču u BiH. Teme će se sve više i više okretati ekonomiji i onda će i priča o BiH biti drugačija - da to nije država problema nego država gdje je dobro investirati i gdje je pozitivan ekonomski rast", rekao je Valentin Incko.
izvor

Jah. Isto tako se moze sastaviti i malo drugacija koalicija: HDZ (3) + SNSD (8) + DNZ + DNS + SDS (4) + SBiH (2) + SBB (4) = 23 glasa.

I sta ce sa i sa jednom i sa drugom? Vezati ih macku o rep. Niti jedna nema entitetsku vecinu - nema izglasavanja zakona.
Post Reply