Postizborne koalicije(igre)

Post Reply
Normalan.ba
Posts: 253
Joined: 22/06/2010 22:37

#51 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Normalan.ba »

voajer wrote:Bogami poslje izbora ambasadori prvo kod Lagumdzije defiluju, bice da im je zbog necheg vazaniji od drugih :))
Milorad kaže da Zlaja ni u ludilu ne može biti predsjedavajući VM :-)
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#52 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Murisno1 »

joeaziz wrote:
Murisno1 wrote:SDA i SDP + manje probosanske stranke mogu riješiti pitanje države na svim nivoima, barem na onim bitnim, ovi ostali bi se sami stopili. To bi trebalo da bude prioritet u ovom momentu a poslije nek se jebu oko svojih ličnih prepirki, neće im niko smetat.

Ako ne uspije dogovor između probosanskih partija, svi zaslužujemo da Dodik bude glavni i odgovorni urednik BiH i nek s nama rade šta hoće :)

sbb jeste manja, ali nije probosanska stranka.
Eto nije, to je antibosanska stranka. Idemo dalje.
User avatar
yugi
Posts: 660
Joined: 09/02/2008 19:54
Location: Bosna I Hercegovina

#53 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by yugi »

Bit će jako interesantno vidjeti kako dežurni obožavatelji djela i lika SDP-a koji su s razlogom "čerečili" SDA sada traže opravdanje za ovu koaliciju :roll:
joeaziz
Posts: 472
Joined: 30/08/2008 20:46

#54 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by joeaziz »

Murisno1 wrote:
joeaziz wrote:
Murisno1 wrote:SDA i SDP + manje probosanske stranke mogu riješiti pitanje države na svim nivoima, barem na onim bitnim, ovi ostali bi se sami stopili. To bi trebalo da bude prioritet u ovom momentu a poslije nek se jebu oko svojih ličnih prepirki, neće im niko smetat.

Ako ne uspije dogovor između probosanskih partija, svi zaslužujemo da Dodik bude glavni i odgovorni urednik BiH i nek s nama rade šta hoće :)

sbb jeste manja, ali nije probosanska stranka.
Eto nije, to je antibosanska stranka. Idemo dalje.
sbb jer proseljacka, proekremjevricevska, proturkosrbska, prosandzacka, propinkovska, proprokreditovska, protajkunska, prokriminalnoprivatizacijska, pronepismena, proavazovska, promiskovicevska, profasisticka, promediokritetska, pronarkokartelska, prokamatarska, proprivatnodrzavna i uskoro propala stranka.
joeaziz
Posts: 472
Joined: 30/08/2008 20:46

#55 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by joeaziz »

yugi wrote:Bit će jako interesantno vidjeti kako dežurni obožavatelji djela i lika SDP-a koji su s razlogom "čerečili" SDA sada traže opravdanje za ovu koaliciju :roll:

:D :D :D :D

necemo u koaliciju sa sbb.
convict
Posts: 2992
Joined: 10/02/2008 01:20

#56 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by convict »

Računica je jasna. Vladajuća petorka i nakon ovih izbora ima većinu! Nije doduše dvotrećinska kao u prošlom mandatu, ali 22 mjesta u parlamentu su sasvim dovoljna za formiranje vlasti.

Nakon urlika iz tabora HDZ-a i SNSD-a protiv SDP-a još u izbornoj noći, bojim se da bi smo na sceni ponovo mogli gledati SDA+SBiH+HDZ+HDZ90+SNSD. Mislim da ovo ne bi bilo mrsko ni SDA, a pogotovo ne SBiH-u, jer se vrlo lako mogu dogovoriti sa svojom braćom po kriminalu i nastaviti tamo gdje su stali. :x
Normalan.ba
Posts: 253
Joined: 22/06/2010 22:37

#57 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Normalan.ba »

convict wrote:Računica je jasna. Vladajuća petorka i nakon ovih izbora ima većinu! Nije doduše dvotrećinska kao u prošlom mandatu, ali 22 mjesta u parlamentu su sasvim dovoljna za formiranje vlasti.

Nakon urlika iz tabora HDZ-a i SNSD-a protiv SDP-a još u izbornoj noći, bojim se da bi smo na sceni ponovo mogli gledati SDA+SBiH+HDZ+HDZ90+SNSD. Mislim da ovo ne bi bilo mrsko ni SDA, a pogotovo ne SBiH-u, jer se vrlo lako mogu dogovoriti sa svojom braćom po kriminalu i nastaviti tamo gdje su stali. :x
Po toj logici i računici Zlaja jope u flautu :lol:
Neće valjda :roll:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#58 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by kamen spoticanja »

Been wrote:Sve naznake govore da se sprema jaka i stabilna federalna vlada SDP-SDA-HDZ90-HSP. Opozicija su ostali. Lagumdžiji bi bilo pametno da prepusti državni nivo i da tu SDP bude opozicija jer će Dodik uraditi sve da državni nivo ne igra nikakvu ulogu i to će biti samo poligon za politikantstvo i igrice.. Zato bolje praviti vladu u svim "nehrvatskim" kantonima i na entitetskom nivou i učiniti Federaciju boljim dijelom BIH !

Naprijed SDP !
e pa ako poviju rep na drzavnom nivou nek idu u mp3 :wink: i ako se odreknu manjeg entiteta nase domovine otici ce svakako dva puta u mp3 :wink:
jer ce postati ono najgore cega se svi gnusamo...stranka koja kaukulise samo vlastitom avlijom...ono nesto torovi vako nako...
nek preuzmu odgovornost vise...koji su klinac i izlazili na izbore :x ev sam se iznervirao
convict
Posts: 2992
Joined: 10/02/2008 01:20

#59 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by convict »

kamen spoticanja wrote:
Been wrote:Sve naznake govore da se sprema jaka i stabilna federalna vlada SDP-SDA-HDZ90-HSP. Opozicija su ostali. Lagumdžiji bi bilo pametno da prepusti državni nivo i da tu SDP bude opozicija jer će Dodik uraditi sve da državni nivo ne igra nikakvu ulogu i to će biti samo poligon za politikantstvo i igrice.. Zato bolje praviti vladu u svim "nehrvatskim" kantonima i na entitetskom nivou i učiniti Federaciju boljim dijelom BIH !

Naprijed SDP !
e pa ako poviju rep na drzavnom nivou nek idu u mp3 :wink: i ako se odreknu manjeg entiteta nase domovine otici ce svakako dva puta u mp3 :wink:
jer ce postati ono najgore cega se svi gnusamo...stranka koja kaukulise samo vlastitom avlijom...ono nesto torovi vako nako...
nek preuzmu odgovornost vise...koji su klinac i izlazili na izbore :x ev sam se iznervirao
bolje da ne preuzimaju nego da trpe ucjene Dodika i Čovića.
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#60 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by GOLFER »

convict wrote:
kamen spoticanja wrote:
Been wrote:Sve naznake govore da se sprema jaka i stabilna federalna vlada SDP-SDA-HDZ90-HSP. Opozicija su ostali. Lagumdžiji bi bilo pametno da prepusti državni nivo i da tu SDP bude opozicija jer će Dodik uraditi sve da državni nivo ne igra nikakvu ulogu i to će biti samo poligon za politikantstvo i igrice.. Zato bolje praviti vladu u svim "nehrvatskim" kantonima i na entitetskom nivou i učiniti Federaciju boljim dijelom BIH !

Naprijed SDP !
e pa ako poviju rep na drzavnom nivou nek idu u mp3 :wink: i ako se odreknu manjeg entiteta nase domovine otici ce svakako dva puta u mp3 :wink:
jer ce postati ono najgore cega se svi gnusamo...stranka koja kaukulise samo vlastitom avlijom...ono nesto torovi vako nako...
nek preuzmu odgovornost vise...koji su klinac i izlazili na izbore :x ev sam se iznervirao
bolje da ne preuzimaju nego da trpe ucjene Dodika i Čovića.
:-)

to ko biva hajd mogao sam pljvat po SDA kad se fatila u kostac sa ovom dvojicom i njihovim ucjenama, ali sada bi trebalo pljuvati SDP pa bolje da SDP kukavicki pobjegne...

E pa nidje veze, ili smijes ili nesmijes, oba izbora daju jasnu sliku ko si i sta si...
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#61 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Murisno1 »

kamen spoticanja wrote: e pa ako poviju rep na drzavnom nivou nek idu u mp3 :wink: i ako se odreknu manjeg entiteta nase domovine otici ce svakako dva puta u mp3 :wink:
jer ce postati ono najgore cega se svi gnusamo...stranka koja kaukulise samo vlastitom avlijom...ono nesto torovi vako nako...
nek preuzmu odgovornost vise...koji su klinac i izlazili na izbore :x ev sam se iznervirao
nema odricanja dijla BiH i nije to opcija SDP-u 300% ... pitanje je samo strategije. Ja sam prvi za da se stvari naglo počnu mijenjati u federaciji, nabolje naravno, i da se narodima u RS-u na taj, moderno-poslovno-konkurentni :) način pokaže kako bi bilo i njima da su normalni.

mislim da SDP može sprovesti mnogo toga u federaciji i volio bih da su gazde. Gazda nam hitno treba. A državni nivo će doć na svoje. Važno je samo ne dozvoliti razaranje Dodiku na nekom državnom nivou ... a to, ako išta, mogu ..
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#62 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by GOLFER »

Murisno1 wrote:
kamen spoticanja wrote: e pa ako poviju rep na drzavnom nivou nek idu u mp3 :wink: i ako se odreknu manjeg entiteta nase domovine otici ce svakako dva puta u mp3 :wink:
jer ce postati ono najgore cega se svi gnusamo...stranka koja kaukulise samo vlastitom avlijom...ono nesto torovi vako nako...
nek preuzmu odgovornost vise...koji su klinac i izlazili na izbore :x ev sam se iznervirao
nema odricanja dijla BiH i nije to opcija SDP-u 300% ... pitanje je samo strategije. Ja sam prvi za da se stvari naglo počnu mijenjati u federaciji, nabolje naravno, i da se narodima u RS-u na taj, moderno-poslovno-konkurentni :) način pokaže kako bi bilo i njima da su normalni.

mislim da SDP može sprovesti mnogo toga u federaciji i volio bih da su gazde. Gazda nam hitno treba. A državni nivo će doć na svoje. Važno je samo ne dozvoliti razaranje Dodiku na nekom državnom nivou ... a to, ako išta, mogu ..
Ali SDP ne mogu biti gazde, to je realnost, glasovi su tako podjeljeni da koalicia mora biti i to najbolja opcija bi bila za sve nas SDA-SDP... Smatram da bi SDP bio puno bolji partner SDA-u od SBB-a i S bih, naravno kada bi se racionalno radilo bez ideoloskih sukoba...
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#63 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Murisno1 »

GOLFER wrote:
Ali SDP ne mogu biti gazde, to je realnost, glasovi su tako podjeljeni da koalicia mora biti i to najbolja opcija bi bila za sve nas SDA-SDP... Smatram da bi SDP bio puno bolji partner SDA-u od SBB-a i S bih, naravno kada bi se racionalno radilo bez ideoloskih sukoba...
sdp nije gazda ali je mužjak a tu je to :)
sdp i sda odgovara ali ako se riješi to krilo koje kontroliše tihić. ako to sda uspije, onda ti je i asda i sbb i ostalo što je izašlo iz sda osim szbih isto :)

lična prepucavanja koja su oni mudro prenijeli na javnost postala su sada glavna prepreka formiranju vlassti ..
ako ne uspiju dogovoriti poso .. onda nek nas dodik sve razjebe :)
Frankyee
Posts: 1515
Joined: 02/04/2006 21:49
Location: Krajina u srcu

#64 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Frankyee »

Dodik ce formirati vlast na Drzavnom nivou, kao i prosli put, uz podrsku SDA, HDZ +90 i SBB
Bloger
Posts: 359
Joined: 18/05/2010 12:05

#65 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Bloger »

Lagumdžija u ćorsokaku: nema podršku ni HDZ-a i SNSD-a, a s manjim partijama nema većinu. Pušiona.
Normalan.ba
Posts: 253
Joined: 22/06/2010 22:37

#66 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Normalan.ba »

Bloger wrote:Lagumdžija u ćorsokaku: nema podršku ni HDZ-a i SNSD-a, a s manjim partijama nema većinu. Pušiona.
A pobjednik :lol: :bih:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#67 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by kamen spoticanja »

Murisno1 wrote:
kamen spoticanja wrote: e pa ako poviju rep na drzavnom nivou nek idu u mp3 :wink: i ako se odreknu manjeg entiteta nase domovine otici ce svakako dva puta u mp3 :wink:
jer ce postati ono najgore cega se svi gnusamo...stranka koja kaukulise samo vlastitom avlijom...ono nesto torovi vako nako...
nek preuzmu odgovornost vise...koji su klinac i izlazili na izbore :x ev sam se iznervirao
nema odricanja dijla BiH i nije to opcija SDP-u 300% ... pitanje je samo strategije. Ja sam prvi za da se stvari naglo počnu mijenjati u federaciji, nabolje naravno, i da se narodima u RS-u na taj, moderno-poslovno-konkurentni :) način pokaže kako bi bilo i njima da su normalni.

mislim da SDP može sprovesti mnogo toga u federaciji i volio bih da su gazde. Gazda nam hitno treba. A državni nivo će doć na svoje. Važno je samo ne dozvoliti razaranje Dodiku na nekom državnom nivou ... a to, ako išta, mogu ..
koje ba gazde i spika o zapadnoj njemackoj...mislis da ce se moci nositi na terenu s sda u igri koju su ovi izmislili...cak i samo pristajanje na te igre znaci gubitak vremena i stagnaciju a ne toliko zeljene promjene...a dodik nece gubiti vrijeme...ako nadje prazninu on i covic ce naci sejdu bajramovica,a ima ih koliko hoces zeljnih svoje agovine u bosnjackom korpusu,i razjebati ovo sve toliko da se vise nece moci popraviti,a iskljucivi krivac ce onda biti sdp...ako zele biti gazde ima da se uhvate za vratove s velikosrbima inace cu ih ja licno nazvati izdajnicima...
Normalan.ba
Posts: 253
Joined: 22/06/2010 22:37

#68 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Normalan.ba »

kamen spoticanja wrote:
Murisno1 wrote:
kamen spoticanja wrote: e pa ako poviju rep na drzavnom nivou nek idu u mp3 :wink: i ako se odreknu manjeg entiteta nase domovine otici ce svakako dva puta u mp3 :wink:
jer ce postati ono najgore cega se svi gnusamo...stranka koja kaukulise samo vlastitom avlijom...ono nesto torovi vako nako...
nek preuzmu odgovornost vise...koji su klinac i izlazili na izbore :x ev sam se iznervirao
nema odricanja dijla BiH i nije to opcija SDP-u 300% ... pitanje je samo strategije. Ja sam prvi za da se stvari naglo počnu mijenjati u federaciji, nabolje naravno, i da se narodima u RS-u na taj, moderno-poslovno-konkurentni :) način pokaže kako bi bilo i njima da su normalni.

mislim da SDP može sprovesti mnogo toga u federaciji i volio bih da su gazde. Gazda nam hitno treba. A državni nivo će doć na svoje. Važno je samo ne dozvoliti razaranje Dodiku na nekom državnom nivou ... a to, ako išta, mogu ..
koje ba gazde i spika o zapadnoj njemackoj...mislis da ce se moci nositi na terenu s sda u igri koju su ovi izmislili...cak i samo pristajanje na te igre znaci gubitak vremena i stagnaciju a ne toliko zeljene promjene...a dodik nece gubiti vrijeme...ako nadje prazninu on i covic ce naci sejdu bajramovica,a ima ih koliko hoces zeljnih svoje agovine u bosnjackom korpusu,i razjebati ovo sve toliko da se vise nece moci popraviti,a iskljucivi krivac ce onda biti sdp...ako zele biti gazde ima da se uhvate za vratove s velikosrbima inace cu ih ja licno nazvati izdajnicima...
Bitan je broj ruku u parlamentu a ne ko će koga za vrat uhvatiti.Ko skupi dovoljno glasova ili ti rukica iz oba entiteta taj je zajaho.Ostali,na rep i muhe razgoniti
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#69 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by kamen spoticanja »

Normalan.ba wrote: Bitan je broj ruku u parlamentu a ne ko će koga za vrat uhvatiti.Ko skupi dovoljno glasova ili ti rukica iz oba entiteta taj je zajaho.Ostali,na rep i muhe razgoniti
nek si me prosvjetlio :-) ja mislio bez ruku da moze...poenta pisanja je da sdp-ove ruke budu u participiranju vlasti...dakle tako da se uhvate za vratove...imaju izborni rezultat sad moraju pokazat muda...vakat je...ili nek idu u tri mp3
Normalan.ba
Posts: 253
Joined: 22/06/2010 22:37

#70 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Normalan.ba »

kamen spoticanja wrote:
Normalan.ba wrote: Bitan je broj ruku u parlamentu a ne ko će koga za vrat uhvatiti.Ko skupi dovoljno glasova ili ti rukica iz oba entiteta taj je zajaho.Ostali,na rep i muhe razgoniti
nek si me prosvjetlio :-) ja mislio bez ruku da moze...poenta pisanja je da sdp-ove ruke budu u participiranju vlasti...dakle tako da se uhvate za vratove...imaju izborni rezultat sad moraju pokazat muda...vakat je...ili nek idu u tri mp3
Muda se pokazuju kad se dođe na vlast.Sad treba nešto drugo,malo taktike,pregovora,dogovora... Bez toga džaba ti muda kad je glava prazna ;-)
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#71 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by kamen spoticanja »

Normalan.ba wrote:
kamen spoticanja wrote:
Normalan.ba wrote: Bitan je broj ruku u parlamentu a ne ko će koga za vrat uhvatiti.Ko skupi dovoljno glasova ili ti rukica iz oba entiteta taj je zajaho.Ostali,na rep i muhe razgoniti
nek si me prosvjetlio :-) ja mislio bez ruku da moze...poenta pisanja je da sdp-ove ruke budu u participiranju vlasti...dakle tako da se uhvate za vratove...imaju izborni rezultat sad moraju pokazat muda...vakat je...ili nek idu u tri mp3
Muda se pokazuju kad se dođe na vlast.Sad treba nešto drugo,malo taktike,pregovora,dogovora... Bez toga džaba ti muda kad je glava prazna ;-)
jesi ti neki prosvjetitelj ili sta? ili fakat ne shvatas o cemu pricam...mogu ja i malo jednostavnije :wink:
Normalan.ba
Posts: 253
Joined: 22/06/2010 22:37

#72 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Normalan.ba »

@kamen
Hajde mi pojednostavni,matere ti
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#73 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by kamen spoticanja »

kamen spoticanja wrote:
Murisno1 wrote:
kamen spoticanja wrote: e pa ako poviju rep na drzavnom nivou nek idu u mp3 :wink: i ako se odreknu manjeg entiteta nase domovine otici ce svakako dva puta u mp3 :wink:
jer ce postati ono najgore cega se svi gnusamo...stranka koja kaukulise samo vlastitom avlijom...ono nesto torovi vako nako...
nek preuzmu odgovornost vise...koji su klinac i izlazili na izbore :x ev sam se iznervirao
nema odricanja dijla BiH i nije to opcija SDP-u 300% ... pitanje je samo strategije. Ja sam prvi za da se stvari naglo počnu mijenjati u federaciji, nabolje naravno, i da se narodima u RS-u na taj, moderno-poslovno-konkurentni :) način pokaže kako bi bilo i njima da su normalni.

mislim da SDP može sprovesti mnogo toga u federaciji i volio bih da su gazde. Gazda nam hitno treba. A državni nivo će doć na svoje. Važno je samo ne dozvoliti razaranje Dodiku na nekom državnom nivou ... a to, ako išta, mogu ..
koje ba gazde i spika o zapadnoj njemackoj...mislis da ce se moci nositi na terenu s sda u igri koju su ovi izmislili...cak i samo pristajanje na te igre znaci gubitak vremena i stagnaciju a ne toliko zeljene promjene...a dodik nece gubiti vrijeme...ako nadje prazninu on i covic ce naci sejdu bajramovica,a ima ih koliko hoces zeljnih svoje agovine u bosnjackom korpusu,i razjebati ovo sve toliko da se vise nece moci popraviti,a iskljucivi krivac ce onda biti sdp...ako zele biti gazde ima da se uhvate za vratove s velikosrbima inace cu ih ja licno nazvati izdajnicima...
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#74 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by kamen spoticanja »

dakle neparticipiranje u vlasti bosnjacke opcije koja ima najbolji izborni rezultat ,u drzavi koju na kamari drzi samo bosnjacka komponenta,nije pitanje politicke pameti nego kukavicluka i sitnih stranackih interesa...onoga na cemu je sdp temeljio kampanju razbijajuci sda...ista jasnije?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#75 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by osa »

jedini politički stabilni krajevi u bih, trenutno....



Poslije izbora: Trenutno sigurna samo vlast u RS i Zapadnoj Hercegovini
SNSD ima u Narodnoj skupštini RS 40 mandata te je izvjesno da će u koaliciji s Demokratskim narodnim savezom (6) i Socijalističkom partijom (4), obezbijediti apsolutnu većinu. HDZ BiH ima natpolovičnu većinu u ZHK
Veličina slova: Redakcija 06/10/2010 13:15:00
Kako se proces prebrojavanja i provjere glasačkih listića polako, ali sigurno bliži kraju, tako se sve više aktuelizira pitanje postizbornih koalicija. Kombinacija je puno, želja i apetita još više, međutim, jedina istina koja se zna je da se ustvari ništa još uvijek ne zna.

Šaljiva i, čini se, jedina realna konstatacija glasi da je u ovom trenutku lakše pogoditi niz od deset parova s tri hendikepa i kvotom od 9,50 na kladionici, nego sa sigurnošću predvidjeti rezultat dogovora u koji će se, zbog izbornog rezultata, morati upustiti sve stranke koje su prešle izborni prag.

Jedino što je sigurno u ovom trenutku je da SNSD ima ubjedljivo najviše osvojenih mandata u Narodnoj skupštini RS (40) te da će u koaliciji s Demokratskim narodnim savezom (6) i Socijalističkom partijom (4), obezbijediti apsolutnu većinu u skupštinskim klupama, kao i da će Milorad Dodik ostati predsjednik zbog podrške 52,33 posto građana RS.

Izvjesni su i članovi Predsjedništva BiH: Željko Komšić (316.098), Nikola Radmanović (281.701) i Bakir Izetbegović (151.183), s tim što treba sačekati rezultate provjere CIK-a kada je u pitanju 128.000 nevažećih glasačkih listića te 24.000 listića koji su stigli iz inostranstva putem pošte.

Sve ostalo, ne samo da nije sigurno već se ne zna ni kad i kako bi moglo biti sigurno.

Uzrok svih problema leži u činjenici da SNSD kao najjača stranka iz RS ne želi koalirati “ni pod kojim uslovima” s SDP-om, najjačom strankom iz FBiH, iz koje su faktički isto poručili Miloradu Dodiku.

Zbog svega, politička situacija u narednom periodu mogla bi se kretati u dva pravca. Prvi je dugotrajna blokada svih pokušaja da se formira vlast na državnom nivou, što može odgovarati Dodiku jer njegov Nikola Špirić će voditi Vijeće ministara BiH sve do izbora nove državne Vlade.

Druga opcija je pokušaj formiranja vlasti zeleno-crvene SDA-SDP koalicije samo u FBiH, no tu je i dalje veliki upitnik kako bi se to uopće moglo učiniti bez HDZ-a BiH i Dragana Čovića koji će izvjesno imati prevlast u Klubu Hrvata Doma naroda Parlamenta FBiH, bez čijeg konstituiranja i nema početka pravljenja vlasti u većem entitetu.
Post Reply