Postizborne koalicije(igre)

Post Reply
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55625
Joined: 15/12/2008 16:53

#101 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by ultima_palabra »

Diogen_iz_Sinope wrote:Jah. Isto tako se moze sastaviti i malo drugacija koalicija: HDZ (3) + SNSD (8) + DNZ + DNS + SDS (4) + SBiH (2) + SBB (4) = 23 glasa.

I sta ce sa i sa jednom i sa drugom? Vezati ih macku o rep. Niti jedna nema entitetsku vecinu - nema izglasavanja zakona.
U pravu si, za normalnu vladu je potrebno minimalno 15 glasova iz FBiH i 8 iz RS... što znači da nema vlade bez Dodika, i ako uzmemo da je SDP-SDA koalicija vrlo vjerovatna, onda nema ni bez njih. Jedino onda ostaje pitanje hrvatskih stranaka, HDZ ili ovi manji na kamari...
convict
Posts: 2988
Joined: 10/02/2008 01:20

#102 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by convict »

svi nešto kalkulišu sa brojem mandata u predstavničkom domu, a zanemaruje se dom naroda. vidjeli smo prije 2 mjeseca da samo nedolaskom 3 poslanika iz jednog naroda sjednica ne može ni da se održi.
iako se još ne zna broj mandata u domu naroda, mislim da neće biti moguće formirati vlast bez snsd-a, hdz-a i vrlo teško bez sdp ili sda.
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#103 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by kiky »

najvjerovatnije če svi oni zajedno u koaliciju ...
:D
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#104 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by StupskaBitanga »

kiky wrote:najvjerovatnije če svi oni zajedno u koaliciju ...
:D
baš me interesuje kako će HDZ i SNSD kada se bude formirala vlsat bez njih
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#105 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by heckler »

Ovdje ljudi valjda ne razumiju da "entitetska vecina" znaci trecina glasova iz entiteta a ne nadpolovicna vecina.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#106 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by heckler »

Diogen_iz_Sinope wrote:

Jah. Isto tako se moze sastaviti i malo drugacija koalicija: HDZ (3) + SNSD (8) + DNZ + DNS + SDS (4) + SBiH (2) + SBB (4) = 23 glasa.

I sta ce sa i sa jednom i sa drugom? Vezati ih macku o rep. Niti jedna nema entitetsku vecinu - nema izglasavanja zakona.
Te stranke iz FBiH nemaju dovoljno mandata za entitesku vecinu.
User avatar
Diogen_iz_Sinope
Posts: 180
Joined: 14/10/2010 13:37

#107 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Diogen_iz_Sinope »

heckler wrote:
Diogen_iz_Sinope wrote:

Jah. Isto tako se moze sastaviti i malo drugacija koalicija: HDZ (3) + SNSD (8) + DNZ + DNS + SDS (4) + SBiH (2) + SBB (4) = 23 glasa.

I sta ce sa i sa jednom i sa drugom? Vezati ih macku o rep. Niti jedna nema entitetsku vecinu - nema izglasavanja zakona.
Te stranke iz FBiH nemaju dovoljno mandata za entitesku vecinu.

A sta sam ja napisao? De procitaj moj originalni post. Angazuj se malo.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#108 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by heckler »

Procitaj ti i moj tekst iznad, gdje definisem termin "entitetska vecina". Dajes tu matematiku kao kontraargument koji je u sustini netacan.

Jedini problem kombinaciji bez SNDS-a i HDZ-a moze stvarati Dom Naroda PS BiH gdje se sprski klup bira u NS cetniteta gdje SNDS ima vecinu.
joeaziz
Posts: 472
Joined: 30/08/2008 20:46

#109 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by joeaziz »

Komrad wrote:Ja sam za koaliciju SDP-SBB-RZB-HDZ1990

Za predjedavajuceg vijeca ministara Martin Raguz

sbb nece biti u vlasti.
User avatar
Diogen_iz_Sinope
Posts: 180
Joined: 14/10/2010 13:37

#110 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Diogen_iz_Sinope »

heckler wrote:Procitaj ti i moj tekst iznad, gdje definisem termin "entitetska vecina". Dajes tu matematiku kao kontraargument koji je u sustini netacan.

Jedini problem kombinaciji bez SNDS-a i HDZ-a moze stvarati Dom Naroda PS BiH gdje se sprski klup bira u NS cetniteta gdje SNDS ima vecinu.
Jeste, u pravu si...ali poenta je opet ista...nista nece proci Dom Naroda BiH bez SNSDa jer ce imati opet 3 delegata. Dosta da ne dolaze na sjednice i nema kvoruma. Na o jos onda usole Vitalni nacionalni interes i pisi propalo.
malischa
Posts: 94
Joined: 22/09/2010 20:42

#111 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by malischa »

sta li bezveze naglabate?! sacekajte fino da se koalira, pa onda komentarisite
User avatar
Real Khan
Posts: 2552
Joined: 23/11/2006 10:58
Location: Cyber-skyscraper

#112 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Real Khan »

malischa wrote:sta li bezveze naglabate?! sacekajte fino da se koalira, pa onda komentarisite
Mališa, prvo pročitaj naslov teme pa nas onda rezili...trenutno diskutujemo "igre", a tek kasnije ćemo oplesti o koalicijama :D
malischa
Posts: 94
Joined: 22/09/2010 20:42

#113 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by malischa »

Real Khan wrote:
malischa wrote:sta li bezveze naglabate?! sacekajte fino da se koalira, pa onda komentarisite
Mališa, prvo pročitaj naslov teme pa nas onda rezili...trenutno diskutujemo "igre", a tek kasnije ćemo oplesti o koalicijama :D

ma zao mi vas da gubite vrijeme :D
User avatar
Diogen_iz_Sinope
Posts: 180
Joined: 14/10/2010 13:37

#114 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Diogen_iz_Sinope »

malischa wrote:
Real Khan wrote:
malischa wrote:sta li bezveze naglabate?! sacekajte fino da se koalira, pa onda komentarisite
Mališa, prvo pročitaj naslov teme pa nas onda rezili...trenutno diskutujemo "igre", a tek kasnije ćemo oplesti o koalicijama :D

ma zao mi vas da gubite vrijeme :D

Ma jok, bolan. Ovo ti je k'o kladionica. Zaokruzujemo parove. Pozitivna stvar je sto se ne uvaljujemo. :D
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#115 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by heckler »

Diogen_iz_Sinope wrote:
heckler wrote:Procitaj ti i moj tekst iznad, gdje definisem termin "entitetska vecina". Dajes tu matematiku kao kontraargument koji je u sustini netacan.

Jedini problem kombinaciji bez SNDS-a i HDZ-a moze stvarati Dom Naroda PS BiH gdje se sprski klup bira u NS cetniteta gdje SNDS ima vecinu.
Jeste, u pravu si...ali poenta je opet ista...nista nece proci Dom Naroda BiH bez SNSDa jer ce imati opet 3 delegata. Dosta da ne dolaze na sjednice i nema kvoruma. Na o jos onda usole Vitalni nacionalni interes i pisi propalo.
Ma da, slazem se. Ali ako ima sanse da se uzme vlada pa taman je SNSD blokirao to je i dalje puno bolja opcija nego da oni drze vladu a SDP vrsi blokade.
Takodjer izvinjenje za polupismen post iznad. Tek sad vidim stamparske greske. :-?
Bloger
Posts: 359
Joined: 18/05/2010 12:05

#116 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Bloger »

Dodik je danas izjavio dav će SNSD kao uslov za učešće u vlasti na nivou BiH tražiti mjesto ministra vanjskih poslova.
U ime SNSD-a tražićemo da HDZ-u i Draganu Čoviću bude omogućeno da kao predstavnik hrvatskog naroda bude predsjedavajući ministarskog vijeća", rekao je Dodik.
Dodik je upozorio da zahtjev Zlatka Lagumdžije, predsjednika SDP-a, da on bude predsjednik Savjeta ministara pravi problem, te rekao da je Lagumdžija za SNSD personalno neprihvatljiv.
"Lagumdžija je smetnja brzom konstituisanju vlasti na nivou BiH, njegove prijetnje i nadmeno ponašanje bitno su ga diskvalifikovali u ovom vremenu tako da se to neće moći promijeniti u narednim danima", kazao je Dodik.
Dodik je rekao da će Lagumdžija "možda uspjeti nešto da uradi", ali da bi to bilo na štetu BiH, i da bi to bilo dobro "samo za njegov ego".

Dodik je cinik na kub: zna da Lagumdžija pretenduje pod a) na premijersku funkciju i pod b) na funnkciju ministra inostranih poslova!
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#117 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by spreca »

Bloger wrote:Dodik je danas izjavio dav će SNSD kao uslov za učešće u vlasti na nivou BiH tražiti mjesto ministra vanjskih poslova.
U ime SNSD-a tražićemo da HDZ-u i Draganu Čoviću bude omogućeno da kao predstavnik hrvatskog naroda bude predsjedavajući ministarskog vijeća", rekao je Dodik.
Dodik je upozorio da zahtjev Zlatka Lagumdžije, predsjednika SDP-a, da on bude predsjednik Savjeta ministara pravi problem, te rekao da je Lagumdžija za SNSD personalno neprihvatljiv.
"Lagumdžija je smetnja brzom konstituisanju vlasti na nivou BiH, njegove prijetnje i nadmeno ponašanje bitno su ga diskvalifikovali u ovom vremenu tako da se to neće moći promijeniti u narednim danima", kazao je Dodik.
Dodik je rekao da će Lagumdžija "možda uspjeti nešto da uradi", ali da bi to bilo na štetu BiH, i da bi to bilo dobro "samo za njegov ego".

Dodik je cinik na kub: zna da Lagumdžija pretenduje pod a) na premijersku funkciju i pod b) na funnkciju ministra inostranih poslova!


S dodigom se je uopste tesko dogovoriti ako sve nije onako kako on hoce i sta njega boli urac za hdz :x
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#118 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by samo malo »

Meni najsmjesnije sto raja vjeruje u nekakve principe ovih politicara, koji bi pola drzave prodali za jednu fotelju.

Oni ce se prejebavati sad par mjeseci ne zbog principa, vec zbog fotelja, tu je najkonkretniji bio Lijanovic "moju podrsku moze imati bilo ko mi obeca dobar dio kolaca". Kratko i jasno.

Svi ce oni na kraju u ove ili one fotelje, a ti narode i dalje sisaj motku. Zivi bili pa vidjeli, jebem vas glupe :D
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#119 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by -LIBERO- »

Jucer u Sarajevu dogovorena,nacelno,koalicija SDP-NSRZB.

Ukrupnjuje se buduca koalicija,idemo dalje.
User avatar
manolito
Posts: 154
Joined: 04/03/2009 13:49

#120 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by manolito »

Diogen_iz_Sinope wrote: Jah. Isto tako se moze sastaviti i malo drugacija koalicija: HDZ (3) + SNSD (8) + DNZ + DNS + SDS (4) + SBiH (2) + SBB (4) = 23 glasa.

I sta ce sa i sa jednom i sa drugom? Vezati ih macku o rep. Niti jedna nema entitetsku vecinu - nema izglasavanja zakona.
ovo ti je jednako 21, dakle nedovoljno :mrgreen:
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#121 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Komrad »

joeaziz wrote:
Komrad wrote:Ja sam za koaliciju SDP-SBB-RZB-HDZ1990

Za predjedavajuceg vijeca ministara Martin Raguz

sbb nece biti u vlasti.
Dobro Sulejmane :)
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#122 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Komrad »

alternativni wrote:
samo malo wrote:tu je najkonkretniji bio Lijanovic "moju podrsku moze imati bilo ko mi obeca dobar dio kolaca". Kratko i jasno.
Pa i njegovi glasaci su takvi. Glasali su za marke. Stoga on moze dati takvu izjavu. Ostali glasaci su glasali zbog nekih uvjerenja, pa ostali politicari moraju pricati o svojim strategijama.
A ovi sto su glasali za SDA i SBIH nisu glasali za marke ... oni koji su na budzetu, kojima je obecan posao ako oni pobijede itd....
SDA-u ne treba dozvoliti da bude dio nove vlasti
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#123 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by MuaDib »

Ova sadašnja tavorenja oko formiranja vlasti, nije ništa drugo do zauzimanje pozicija malo prije objave konačnih rezultata izbora. Svako povlači neke taktičke poteze, svako priča kojekakve prijetnje, a u suštini od toga nema ništa. Svi su oni svjesni da se mora poštovati volja građana u oba entiteta, i da niko nema pravo ignosrisati tu volju. Ta volja je iskazana na izborima i ko je god bude pokušao mjenjati neprincipijelnim dogovorima, suočiti će se s kaznama iz EU i SAD preko njihovog omiljenog oružja MMF-a.
Koaliciona vlada će ovisiti od kluba hrvatskih delegata u Domu naroda PSBiH, a sastav hrvatskog kluba će do samog kraja biti neizvjestan. Jer ja vrlo lako da će SDP imenovati hrvatske delegate iz Sarajevskog, Zeničko-dobojskog i Tuzlanskog kantona, HDZ ima jedino potencijal da imenuje sve delagate iz Zapadno-hercegovačkog i možda Posavskog kantona, dok će u SBK, HNK i Livanjskom kantonu biti izabrani delegati iz oba HDZ BiH, HDZ1990-HSP, NSRzB, i čako možda HSS-NHI i Posavske stranke u PK. Tom kombinatorikom HDZ vrlo lako može izgubiti većinu u Domu naroda federalnog paralamenta, a posljedično i u Domu naroda državnog parlamenta. Stoga Čovičeve prijetnje vrlo jasno još nemaju pokriće. Tako sačektai treba objavu konačnih rezultata, pa praviti kombinacije.
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#124 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Komrad »

alternativni wrote:
Komrad wrote: A ovi sto su glasali za SDA i SBIH nisu glasali za marke ... oni koji su na budzetu, kojima je obecan posao ako oni pobijede itd....
SDA-u ne treba dozvoliti da bude dio nove vlasti
Jednim djelom jesu, ali ima onih koji za SDA glasaju zbog Alije, zbog nekog svog patriotizma, itd.
S druge strane, redovno slusam price ljudi koji su organizovali glasanje za Boljitak (za novcanu nadoknadu naravno) tako da je vecini njihovih glasaca svejedno sta ce Lijanovic sad da radi...
Pa et vidis za razliku od vec pomenutih stranaka Lijanovic bar nesto daje narodu ...
User avatar
Komrad
Posts: 3884
Joined: 05/09/2010 21:03
Location: Republika Bosna

#125 Re: Postizborne koalicije(igre)

Post by Komrad »

MuaDib wrote:Ova sadašnja tavorenja oko formiranja vlasti, nije ništa drugo do zauzimanje pozicija malo prije objave konačnih rezultata izbora. Svako povlači neke taktičke poteze, svako priča kojekakve prijetnje, a u suštini od toga nema ništa. Svi su oni svjesni da se mora poštovati volja građana u oba entiteta, i da niko nema pravo ignosrisati tu volju. Ta volja je iskazana na izborima i ko je god bude pokušao mjenjati neprincipijelnim dogovorima, suočiti će se s kaznama iz EU i SAD preko njihovog omiljenog oružja MMF-a.
Koaliciona vlada će ovisiti od kluba hrvatskih delegata u Domu naroda PSBiH, a sastav hrvatskog kluba će do samog kraja biti neizvjestan. Jer ja vrlo lako da će SDP imenovati hrvatske delegate iz Sarajevskog, Zeničko-dobojskog i Tuzlanskog kantona, HDZ ima jedino potencijal da imenuje sve delagate iz Zapadno-hercegovačkog i možda Posavskog kantona, dok će u SBK, HNK i Livanjskom kantonu biti izabrani delegati iz oba HDZ BiH, HDZ1990-HSP, NSRzB, i čako možda HSS-NHI i Posavske stranke u PK. Tom kombinatorikom HDZ vrlo lako može izgubiti većinu u Domu naroda federalnog paralamenta, a posljedično i u Domu naroda državnog parlamenta. Stoga Čovičeve prijetnje vrlo jasno još nemaju pokriće. Tako sačektai treba objavu konačnih rezultata, pa praviti kombinacije.

Uvjeren sam da HDZ BiH nece biti dio vlasti na nivou federacije ... mislim da ce 1990 i RZB zauzeti njihovu poziciju
uz SDP i SDA ili SBB
Post Reply