Postignut dogovor oko Poslovnika Parlamenta!

User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#1 Postignut dogovor oko Poslovnika Parlamenta!

Post by Neelix »

Evo sad javise :-) znaci nema rata :D iako su se pojedini nadali :x
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#2

Post by Dado dijasporitus »

Je li zna neko sta su to famozno dogovorili oko cega su bili spremni zakrviti se.
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#3

Post by Neelix »

http://www.sarajevo-x.com/clanak/071130043

Usaglašene izmjene Poslovnika Predstavničkog doma

Članovi zajedničkog kolegija oba doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usaglasili su danas na sastanku s visokim predstavnikom za BiH Miroslavom Lajčakom izmjene i dopune poslovnika o radu Predstavničkog doma BiH. Izmjene su u skladu s Ustavom Bosne i Hercegovine, a poslanici Predstavničkog doma o izmjenama će se oglasiti na sjednici koja počine u 14 sati.

Kako je saopćeno novinarima nakon sastanka izmjene su u skladu s Ustavom BiH i omogućavaju efikasno donošenje odluka u parlamentu.

Tekst izmjena i dopuna je na tragu ranijeg prijedloga visokog predstavnika, uz danas unesene određene korekcije.

Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH izjasnit će se danas o ovim izmjenama poslovnika na sjednici koja počinje u 14 sati.

Predsjedavajući Predstavničkog doma BiH Milorad Živković izjavio je nakon sastanka da su izmjene Poslovnika u skladu s Ustavom BiH i da omogućavaju efikasniji rad parlamenta. On smatra da su na ovaj način politički lideri u BiH pokazali da se mogu dogovoriti između sebe i s predstavnicima međunarodne zajednice.

Živković je stava da ovo nije samo puko usvajanje poslovnika, već se se ovim omogućava parafiranje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU.

Predsjedavajući Doma naroda BiH Sulejman Tihić kazao je da je usaglašeni tekst izmjena u skladu s prijedlogom visokog predstavnika, s tim da su izvršene i neke druge korekcije da bi parlament mogao da radi efikasnije i da bi se onemogućio bilo kakav vid blokada.

Tihić se također složio da se usvajanjem ovih izmjena i dopuna rješava i niz drugih veoma važnih pitanja aktuelne političke situacije u našoj zemlji, od Vijeća ministara do parafiranja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

-Ovo je dobar dan za BiH, jer imamo dobru vijest za građane, ustvrdio je nakon sastanka visoki predstavnik Miroslav Lajčak.

On je potvrdio da je tekst izmjena u skladu s Ustavom BiH te da ima podršku predstavnika svih stranaka vladajuće koalicije. Također, naveo je da izmjene zadovoljavaju i njegove zahtjeve da novi poslovnik omogućava ubrzani rad parlamenta te sprječava opstrukcije.

Lajčak je izrazio zadovoljstvo što je tekst izmjena i dopuna Poslovnika usvojen snagama legitimno izabranih predstavnika, "što predstavlja snažnu i pozitivnu poruku iz Sarajeva u Evropu".

- Siguran sam da će reakcija EU biti veoma pozitivna, optimističan je visoki predstavnik
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#4

Post by Mahalac »

Yupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :-) :-) :-) :-) :-)

sad je znaci opet sve u redu...bravo nasi politicari :-?


znaci jos asamo da ostvari onaj dio dogovora sutra prekosutra o parafiranju sporazuma s EU blabla...EEEEEE kakvi samo novogodisnji pokloni....

A STO LI BOZE SVE TO :D
Last edited by Mahalac on 30/11/2007 18:21, edited 1 time in total.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18231
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#5

Post by GandalfSivi »

Moj zivot opet ima smisla...
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10974
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#6

Post by Prpa.ba »

Histericno skacem po prostoriji od srece. :-) :D
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#7

Post by chuchumbamayumbe »

Jebat Hin sve odreda!
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#8

Post by Neelix »

zoom66 wrote:neelix, to je kolegij, shta bi na parlamentu? :D
a to ce isto i bit...cekaj do sljedeceg dnevnika, valjda ce prenijet...uglavnom, svi su se usaglasili a i kuler lajcak ih je podrzao :-)

EDIT: Zastupnicki dom je usvojio ovo
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#9 w

Post by Fiore »

DAKLE Jebacina sa tri nepoznate moze da ZAPOCNE :D
hrizantema
Posts: 94
Joined: 09/10/2007 14:15

#10

Post by hrizantema »

Jel to usaglaseno ono za sto je Dodik rekao da ce u opoziciju ili je Lajcak , ipak, promijenio ono sto je donio 16. oktobra na Dodikov zahtjev? Ovo ne bi rastabirio ni Hudini ko je gdje i u vezi cega je popustio
windas
Posts: 248
Joined: 08/02/2006 21:26

#11

Post by windas »

mislis popusio
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#12

Post by Neelix »

kompromisno rjesenje, popustile su obje strane po malo haman
User avatar
pitarozder
Posts: 103
Joined: 02/08/2007 20:55
Location: na okeanu

#13

Post by pitarozder »

zoom66 wrote:
Neelix wrote:
zoom66 wrote:neelix, to je kolegij, shta bi na parlamentu? :D
a to ce isto i bit...cekaj do sljedeceg dnevnika, valjda ce prenijet...uglavnom, svi su se usaglasili a i kuler lajcak ih je podrzao :-)

EDIT: Zastupnicki dom je usvojio ovo
super...:)..josh samo da i onaj dom naroda usvoji pa da na miru pokrenem posao sa reciklazom.:D...kazu da je unosno te da cu biti dobro situiran...:D:D:D
ih jos da pocnes reciklirat politicare , ne bi dizo glave od posla :D
User avatar
Hantraga
Posts: 3358
Joined: 19/10/2006 18:13
Location: Sent Lujis

#14

Post by Hantraga »

Sta cu sad sa onolkim uljem i brasnom, sto sma planiro da ga svercam... :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#15

Post by jeza u ledja »

Mislim da su dodali par stvari na ono sto je Lajcak uveo, tipa da ako na sjednicama VM ili skupstini ne prisustvuje (sad ne znam koliko) odredjeni broj poslanika/ministara sjednice se mogu odgoditi na nekoliko dana da bi se taj neki 'kvorum' ispunio. U prijevodu ako iz nekog razloga predstavnici RS nisu u stanju da dodju na sjednicu uspostavio bi se neki kratak rok da im se to omoguci. Ako ih ni tada ne bude onda bi se odluke mogle donjeti i bez njih. Ja PRETPOSTAVLJAM da je ovo dio tog kompromisa, sudeci po nekim izjavama politicara u zadnjih par sedmica.
Sad, sta je tacno usaglaseno (i da li je uopste?) ostaje da se vidi u narednih par dana. U sustini, Dodik i kompanija su morali unaprijed znati da su zapoceli Sizifov posao, tj. da je njihova kampanja unaprijed bila osudjena na neuspjeh. Njima je sad bitnije da pokazu svojim biracima da su oni postigli ono sto su htjeli, mada njihovim biracima ni izpocetka nije bilo jasno sta se u stvari desava. To je dobar fazon, izmislis ljudima neki problem, napuses ga praznom havom kao balon i onda kao upres svom snagom da ga ispravis. Kada to kao postignes odes ljudima i kazes "eto spasili smo vas", poene u djep, a to sto je narod izgubio 2 mjeseca na gluposti nema veze. :-)

Sve u svemu, AKO su se stvarno nesto dogovorili dobro je.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#16

Post by Liberalism »

Neelix wrote:kompromisno rjesenje, popustile su obje strane po malo haman
Mislis popustila samo jedna strana, ne znam sta je to Dodik popustao. Popustilo se Dodiku i to su popustili Silajdic i Tihic jer su se prepali Dodikovih prijetnji. Ovim su pokazali da SDA i SZBiH mogu ''odbraniti'' Bosnu i Hercegovinu jednio ako rade kako Dodik (ili vlast u RS) kaze.

Al s druge strane sta od njih i ocekivati, kad ove dvije stranke i zastupaju one stanovnike BiH koji se plase srpskih nacionalista, uglavnom đede, nene i neobrazovanu omladnu
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#17

Post by jeza u ledja »

Liberalism wrote:
Neelix wrote:kompromisno rjesenje, popustile su obje strane po malo haman
Mislis popustila samo jedna strana, ne znam sta je to Dodik popustao. Popustilo se Dodiku i to su popustili Silajdic i Tihic jer su se prepali Dodikovih prijetnji. Ovim su pokazali da SDA i SZBiH mogu ''odbraniti'' Bosnu i Hercegovinu jednio ako rade kako Dodik (ili vlast u RS) kaze.
Pa mozda bi trebalo prvo da saznas prije nego sto dajes pausalne izjave.
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#18

Post by rajvosa^ »

GandalfSivi wrote:Moj zivot opet ima smisla...
:lol: :lol:
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#19 Re: w

Post by rajvosa^ »

Fiore wrote:DAKLE Jebacina sa tri nepoznate moze da ZAPOCNE :D
:lol: :lol:
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#20

Post by Neelix »

jeza u ledja wrote:Mislim da su dodali par stvari na ono sto je Lajcak uveo, tipa da ako na sjednicama VM ili skupstini ne prisustvuje (sad ne znam koliko) odredjeni broj poslanika/ministara sjednice se mogu odgoditi na nekoliko dana da bi se taj neki 'kvorum' ispunio. U prijevodu ako iz nekog razloga predstavnici RS nisu u stanju da dodju na sjednicu uspostavio bi se neki kratak rok da im se to omoguci. Ako ih ni tada ne bude onda bi se odluke mogle donjeti i bez njih. Ja PRETPOSTAVLJAM da je ovo dio tog kompromisa, sudeci po nekim izjavama politicara u zadnjih par sedmica.
Sad, sta je tacno usaglaseno (i da li je uopste?) ostaje da se vidi u narednih par dana. U sustini, Dodik i kompanija su morali unaprijed znati da su zapoceli Sizifov posao, tj. da je njihova kampanja unaprijed bila osudjena na neuspjeh. Njima je sad bitnije da pokazu svojim biracima da su oni postigli ono sto su htjeli, mada njihovim biracima ni izpocetka nije bilo jasno sta se u stvari desava. To je dobar fazon, izmislis ljudima neki problem, napuses ga praznom havom kao balon i onda kao upres svom snagom da ga ispravis. Kada to kao postignes odes ljudima i kazes "eto spasili smo vas", poene u djep, a to sto je narod izgubio 2 mjeseca na gluposti nema veze. :-)

Sve u svemu, AKO su se stvarno nesto dogovorili dobro je.
to sto pricas je bio jedan od prijedloga, ali nije ugradjeno u rjesenje. a dobro si porucio ovom kriticaru :D
bordouze
Posts: 111
Joined: 22/09/2007 16:52

#21

Post by bordouze »

Ima li neko integralni tekst ovog sporazuma?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#22

Post by jeza u ledja »

hmm, nista, ostaje da se vidi sta ce pisati u zvanicnim odlukama.

jer necu vjerovati izjavama bilo kog od njih, tipa "dogovorili smo se onako kako smo trazili".
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#23

Post by Liberalism »

jeza u ledja wrote:
Liberalism wrote:
Neelix wrote:kompromisno rjesenje, popustile su obje strane po malo haman
Mislis popustila samo jedna strana, ne znam sta je to Dodik popustao. Popustilo se Dodiku i to su popustili Silajdic i Tihic jer su se prepali Dodikovih prijetnji. Ovim su pokazali da SDA i SZBiH mogu ''odbraniti'' Bosnu i Hercegovinu jednio ako rade kako Dodik (ili vlast u RS) kaze.
Pa mozda bi trebalo prvo da saznas prije nego sto dajes pausalne izjave.
Sta je to Dodik mogao popustiti? Za 12 sati bi svakako na snagu stupio novi poslovnik o radu parlamenta, sa ili bez Dodika. I haj ti meni reci sta je on to popustio?

Ako mislis da je popustio sa pricom o povlacenju iz institucija, opoziciji i pretnji novim ratom onda ok, popustio je kukavice koje se boje srpskog nacionalizma.

Najgori su mi ovi popustio Dodik.... ne znam ko mi se vise gadi Dodik i njegove pristalice ili ovi koji se njih boje
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#24

Post by jeza u ledja »

Liberalism wrote:
jeza u ledja wrote:
Liberalism wrote: Mislis popustila samo jedna strana, ne znam sta je to Dodik popustao. Popustilo se Dodiku i to su popustili Silajdic i Tihic jer su se prepali Dodikovih prijetnji. Ovim su pokazali da SDA i SZBiH mogu ''odbraniti'' Bosnu i Hercegovinu jednio ako rade kako Dodik (ili vlast u RS) kaze.
Pa mozda bi trebalo prvo da saznas prije nego sto dajes pausalne izjave.
Sta je to Dodik mogao popustiti? Za 12 sati bi svakako na snagu stupio novi poslovnik o radu parlamenta, sa ili bez Dodika. I haj ti meni reci sta je on to popustio?

Ako mislis da je popustio sa pricom o povlacenju iz institucija, opoziciji i pretnji novim ratom onda ok, popustio je kukavice koje se boje srpskog nacionalizma.

Najgori su mi ovi popustio Dodik.... ne znam ko mi se vise gadi Dodik i njegove pristalice ili ovi koji se njih boje
Pa ne znam covjece u cemu je i da li je popustio. Pise da je postignuto 'kompromisno' rjesenje, to podrazumijeva popustanje i jednih i drugih (i trecih). U cemu je Dodik mogao popustiti? Pa u tome da je prihvatio Lajcakove odluke. Ti svojim postom impliciras da Dodik nikad ne bi popustio, a da svi drugi bi, tj. da su svi 'kukavice' osim Dodika. Nisam ja kriv sto si ti toliko malodusan pa najvise cijenis 'najgoreg neprijatelja'.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#25

Post by Dado dijasporitus »

Ovo je zaista velicanstveno. Cini mi se da su nasi politicari izumili novi koncept, j.... zbunjen, zbunjenog.

Koliko sam primjetio od polu-mjere su napravili cetvrt mjeru i potpuno mi je neshatljivo zasto su to uradili. Ocito da je kriza nametnuta, ocito je daje halabuku dignuo Dodik bez razloga i da je nastavio gotovo sigurno bi bio smjenjen. Ali u pomoc stizu Bosnjaci bas i kao za reformu policije u zadnji cas.
Post Reply