Pošte u BiH klasična pljačka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#276 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Puf »

Odgovor od ombudsmana
PREDMET: Odgovor dostavlja se.

Poštovani,

U vezi Vašeg obraćanja putem e-maila od 11.07.2018, a odnosi se pitanje naplate naknade od 1,80 KM, koju BH pošta naplaćuju za obične pismonosne pošiljke u prispjeću iz inostranstva a koje sadrže robu,pravne osnovanosti takvog postupanja…itd., obavještavamo Vas o sledećem:

Institucija ombudsmana zaprimila je više žalbi sa istim činjeničnim i pravnim osnovom radi čega je po istim otvorila ispitni postupak. U postupku je utvrđeno da od 01.07.2018. godine JP BH Pošta d.o.o. Sarajevo, kao i ostali poštanski operateri u BiH, obične pismonosne pošiljke u prispjeću iz inostranstva koje sadrže robu , nakon izlaska iz carinskog nadzora, u daljem prenosu do uručenja primaocu, tretiraju kao preporučene prijenosne pošiljke. Takve pošiljke dobivaju preporučenu barcod naljepnicu, a od primaoca se naplaćuje preporučeno rukovanje pošiljkom u iznosu od 1,80 KM.

Cijeneći takvu praksu poštanskih operatera, sa zakonskim propisima koji regulišu predmetnu oblast, posebno u pogledu vrste pošiljki i načina njihove dostave, jasno je da takva praksa ima za posljedicu kršenje prava i nanosi štetu ekonomskim interesima korisnika poštanskih usluga. S ciljem zaštite kolektivnih prava i interesa korisnika poštanskih usluga, Institucija ombudsmana je Agenciji za poštanskih saobraćaj BiH, uputila određene Preporuke. Prema datim preporukama , Agencija je obavezna da po pravu nadzora preispita pravnu osnovanost odluka poštanskih operatera u BiH, kojima se obične pismonosne pošiljke u prispjeću iz inostranstva a sadrže robu, tretiraju kao preporučeme.
Institucija ombudsmana očekuje realizaciju datih preporuka, o čemu će korisnici biti blagovremeno obaviješteni.

S poštovanjem,


Pomoćnik ombudsmana:

Ljubica Čolović
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#277 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Mehemed »

Teško da će bit šta od toga, treba Bakiru i SDA para za predizbornu kampanju...
User avatar
zubi
Posts: 5135
Joined: 16/07/2009 00:27

#278 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zubi »

Lijepo je to...al "Agencija je obavezna da po pravu nadzora preispita pravnu osnovanost odluka poštanskih operatera u BiH", Agencija će da preispita i ustanovi da je sve udure...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15463
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#279 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by problemnatravunu »

Juce stigla neka sitnica, kcerka otvorila vrata i preuzela, rekla postaru ja nemam nikakve pare, on rece ajd zdrao okrene se i ode
Hajd super, ali ko ce sada nadoknaditi te pare posti, ili to nije ni bitno zato sto je ilegalno, pa koga zajebu , zajebu,, dobro je hajrovali su.....
Gamad kriminalna
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#280 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by newklear »

Puf wrote:Odgovor od ombudsmana
PREDMET: Odgovor dostavlja se.

Poštovani,

U vezi Vašeg obraćanja putem e-maila od 11.07.2018, a odnosi se pitanje naplate naknade od 1,80 KM, koju BH pošta naplaćuju za obične pismonosne pošiljke u prispjeću iz inostranstva a koje sadrže robu,pravne osnovanosti takvog postupanja…itd., obavještavamo Vas o sledećem:

Institucija ombudsmana zaprimila je više žalbi sa istim činjeničnim i pravnim osnovom radi čega je po istim otvorila ispitni postupak. U postupku je utvrđeno da od 01.07.2018. godine JP BH Pošta d.o.o. Sarajevo, kao i ostali poštanski operateri u BiH, obične pismonosne pošiljke u prispjeću iz inostranstva koje sadrže robu , nakon izlaska iz carinskog nadzora, u daljem prenosu do uručenja primaocu, tretiraju kao preporučene prijenosne pošiljke. Takve pošiljke dobivaju preporučenu barcod naljepnicu, a od primaoca se naplaćuje preporučeno rukovanje pošiljkom u iznosu od 1,80 KM.

Cijeneći takvu praksu poštanskih operatera, sa zakonskim propisima koji regulišu predmetnu oblast, posebno u pogledu vrste pošiljki i načina njihove dostave, jasno je da takva praksa ima za posljedicu kršenje prava i nanosi štetu ekonomskim interesima korisnika poštanskih usluga. S ciljem zaštite kolektivnih prava i interesa korisnika poštanskih usluga, Institucija ombudsmana je Agenciji za poštanskih saobraćaj BiH, uputila određene Preporuke. Prema datim preporukama , Agencija je obavezna da po pravu nadzora preispita pravnu osnovanost odluka poštanskih operatera u BiH, kojima se obične pismonosne pošiljke u prispjeću iz inostranstva a sadrže robu, tretiraju kao preporučeme.
Institucija ombudsmana očekuje realizaciju datih preporuka, o čemu će korisnici biti blagovremeno obaviješteni.

S poštovanjem,


Pomoćnik ombudsmana:

Ljubica Čolović
Ne znam zašto ali meni ovaj mail ulijeva neku "nadu"-da se nešto pomaklo, da će se neko malo i oznojiti zbog ovih 1,80 (ne samo mi, obični ljudi) i da bi moglo doći do ukidanja naknade...
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#281 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Naslovnica »

Ali, koji je to paradoks...oni naplaćuju nekakav svoj interni tracking broj - koji primalac pošiljke ne zna.
Šta meni tracking broj BH Pošte ako ga ne znam?!
Ovo je fakat prcanje u zdrav mozak.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#282 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zlo zlo »

meni dopizdilo to što sad poštar neće da nosi pakete, ako dobiješ žuti za taj dobro je jer niti to ne donese za svaki, pa što mi naplačeš dostavu a ne želiš mi dostavit, od 5-6 takvih samo mi onaj prvi donio bio, ostalo na pošti, sad imam neku sitnicu i neću preuzeti iz principa, neka prodavaču pare, ali ne želim platit pošti dostavu koju ne žele dostaviti, barem za sitnicu koju ne trebam uopće :lol: Bila sam doma svaki put u to doba i nikad mi nije donio poštar.
kanga
Posts: 172
Joined: 06/01/2010 17:54

#283 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by kanga »

Vrijedi i ovako pokušati pa potpišite.

https://www.peticija24.com/peticija_za_ ... e=fb_share
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#284 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Puf »

kanga wrote:Vrijedi i ovako pokušati pa potpišite.

https://www.peticija24.com/peticija_za_ ... e=fb_share
Ajde ne budi budala
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#285 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by un1ted »

zlo zlo wrote:meni dopizdilo to što sad poštar neće da nosi pakete, ako dobiješ žuti za taj dobro je jer niti to ne donese za svaki, pa što mi naplačeš dostavu a ne želiš mi dostavit, od 5-6 takvih samo mi onaj prvi donio bio, ostalo na pošti, sad imam neku sitnicu i neću preuzeti iz principa, neka prodavaču pare, ali ne želim platit pošti dostavu koju ne žele dostaviti, barem za sitnicu koju ne trebam uopće :lol: Bila sam doma svaki put u to doba i nikad mi nije donio poštar.
Pisao sam o tome. Do 2KG MORA da donese, za dimenzije ne znam. Ako postar ne radi posao, uradi ti svoj i prijavi nadleznima. Ako postar ne radi posao, dobit ce ukor, 100%. Ako nastavi da ne radi, dobit ce otkaz, a i to je 100% provjereno.

Ako ti ne prijavis da postar ne radi posao, kako ce se nesto promijeniti?

Btw, ne cinis nikakvu uslugu, ni sebi, ni nama, a ni prodavalu, ako odbiješ preuzimanje. Prodavač je ISPUNIO OBAVEZE, ispuni ih i ti, ili ne traži povrat novca od prodavača (napisala si, ali drugi traže pa napominjem).
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#286 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zlo zlo »

un1ted wrote:
zlo zlo wrote:meni dopizdilo to što sad poštar neće da nosi pakete, ako dobiješ žuti za taj dobro je jer niti to ne donese za svaki, pa što mi naplačeš dostavu a ne želiš mi dostavit, od 5-6 takvih samo mi onaj prvi donio bio, ostalo na pošti, sad imam neku sitnicu i neću preuzeti iz principa, neka prodavaču pare, ali ne želim platit pošti dostavu koju ne žele dostaviti, barem za sitnicu koju ne trebam uopće :lol: Bila sam doma svaki put u to doba i nikad mi nije donio poštar.
Pisao sam o tome. Do 2KG MORA da donese, za dimenzije ne znam. Ako postar ne radi posao, uradi ti svoj i prijavi nadleznima. Ako postar ne radi posao, dobit ce ukor, 100%. Ako nastavi da ne radi, dobit ce otkaz, a i to je 100% provjereno.

Ako ti ne prijavis da postar ne radi posao, kako ce se nesto promijeniti?

Btw, ne cinis nikakvu uslugu, ni sebi, ni nama, a ni prodavalu, ako odbiješ preuzimanje. Prodavač je ISPUNIO OBAVEZE, ispuni ih i ti, ili ne traži povrat novca od prodavača (napisala si, ali drugi traže pa napominjem).
ja sam prodavacu dala pozitivan feedback i sigurno ga neću tražit taj dolar natrag,tako da on nema nista od toga, i da sad s novim ovim do para im je, pa te pošta zove prije nego vrati takav paket, tako da kad opet budu zvali, opet ću se žalit.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#287 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by un1ted »

Nazalost, na usmenu zalbu nece niko djelovati. Usmeno nema traga, a ako hoes da se zalis, samo pisanim putem.
kanga
Posts: 172
Joined: 06/01/2010 17:54

#288 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by kanga »

Žaliti se pisanim putem i sankcionisat će poštara 100%.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#289 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Bluemore »

Naslovnica wrote:Ali, koji je to paradoks...oni naplaćuju nekakav svoj interni tracking broj - koji primalac pošiljke ne zna.
Šta meni tracking broj BH Pošte ako ga ne znam?!
Ovo je fakat prcanje u zdrav mozak.
Obicno reketarenje
Ako hoces paket da ti se ne ukrade platis neku sicu :run:
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#290 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Naslovnica »

Bluemore wrote:
Naslovnica wrote:Ali, koji je to paradoks...oni naplaćuju nekakav svoj interni tracking broj - koji primalac pošiljke ne zna.
Šta meni tracking broj BH Pošte ako ga ne znam?!
Ovo je fakat prcanje u zdrav mozak.
Obicno reketarenje
Ako hoces paket da ti se ne ukrade platis neku sicu :run:
I ko mi garantuje da neće biti ukraden? :roll:
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#291 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Bluemore »

Naslovnica wrote:
Bluemore wrote:
Naslovnica wrote:Ali, koji je to paradoks...oni naplaćuju nekakav svoj interni tracking broj - koji primalac pošiljke ne zna.
Šta meni tracking broj BH Pošte ako ga ne znam?!
Ovo je fakat prcanje u zdrav mozak.
Obicno reketarenje
Ako hoces paket da ti se ne ukrade platis neku sicu :run:
I ko mi garantuje da neće biti ukraden? :roll:
Biznis je uhodan
Iz ruke u ruku
Platis i dobijes Paket jedino da ti neko otme ali za To su lijeni :-)
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#292 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by un1ted »

Pa jasno ko dan da su ušli u ovo radi dodatnog priliva novca. Imamo isti primjer u Makedoniji, ali oni su omogućili kada uneseš onaj 'fake tn' da je uvezan sa brojem koji oni nalijepe pa na track and trace kada ukucaš npr 1673834643864 ili UG13838616 taj broj bude vezan za broj koji oni nalijepe i izbaci rezultate praćenja
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#293 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by mayab »

Puf wrote:Odgovor od ombudsmana
PREDMET: Odgovor dostavlja se.

Poštovani,

U vezi Vašeg obraćanja putem e-maila od 11.07.2018, a odnosi se pitanje naplate naknade od 1,80 KM, koju BH pošta naplaćuju za obične pismonosne pošiljke u prispjeću iz inostranstva a koje sadrže robu,pravne osnovanosti takvog postupanja…itd., obavještavamo Vas o sledećem:

Institucija ombudsmana zaprimila je više žalbi sa istim činjeničnim i pravnim osnovom radi čega je po istim otvorila ispitni postupak. U postupku je utvrđeno da od 01.07.2018. godine JP BH Pošta d.o.o. Sarajevo, kao i ostali poštanski operateri u BiH, obične pismonosne pošiljke u prispjeću iz inostranstva koje sadrže robu , nakon izlaska iz carinskog nadzora, u daljem prenosu do uručenja primaocu, tretiraju kao preporučene prijenosne pošiljke. Takve pošiljke dobivaju preporučenu barcod naljepnicu, a od primaoca se naplaćuje preporučeno rukovanje pošiljkom u iznosu od 1,80 KM.

Cijeneći takvu praksu poštanskih operatera, sa zakonskim propisima koji regulišu predmetnu oblast, posebno u pogledu vrste pošiljki i načina njihove dostave, jasno je da takva praksa ima za posljedicu kršenje prava i nanosi štetu ekonomskim interesima korisnika poštanskih usluga. S ciljem zaštite kolektivnih prava i interesa korisnika poštanskih usluga, Institucija ombudsmana je Agenciji za poštanskih saobraćaj BiH, uputila određene Preporuke. Prema datim preporukama , Agencija je obavezna da po pravu nadzora preispita pravnu osnovanost odluka poštanskih operatera u BiH, kojima se obične pismonosne pošiljke u prispjeću iz inostranstva a sadrže robu, tretiraju kao preporučeme.
Institucija ombudsmana očekuje realizaciju datih preporuka, o čemu će korisnici biti blagovremeno obaviješteni.

S poštovanjem,


Pomoćnik ombudsmana:

Ljubica Čolović
Danas sam i ja dobio e-mail sa istim odgovorom, valjda ce se nesto pokrenuti u ovoj banditskoj jazbini :thumbup:

A hajdete pošteno, koliko vas je sa ovog foruma poslalo pritužbu kad se ova tema otvorila, i kad je taj neki kolega napisao primjer teksta pritužbe?
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#294 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by choxnox »

Polahko ljudi, sad ce izbori. Poslije izbora sigurno ukidaju ovu nebulozu koja je i uvedena da se namakne jos love za predizbornu kampanju.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#295 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Naslovnica »

choxnox wrote:Polahko ljudi, sad ce izbori. Poslije izbora sigurno ukidaju ovu nebulozu koja je i uvedena da se namakne jos love za predizbornu kampanju.
Čisto sumnjam da će ukinuti ovu otimačinu.
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#296 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by newklear »

mayab wrote:
Puf wrote:Odgovor od ombudsmana
PREDMET: Odgovor dostavlja se.

Poštovani,

U vezi Vašeg obraćanja putem e-maila od 11.07.2018, a odnosi se pitanje naplate naknade od 1,80 KM, koju BH pošta naplaćuju za obične pismonosne pošiljke u prispjeću iz inostranstva a koje sadrže robu,pravne osnovanosti takvog postupanja…itd., obavještavamo Vas o sledećem:

Institucija ombudsmana zaprimila je više žalbi sa istim činjeničnim i pravnim osnovom radi čega je po istim otvorila ispitni postupak. U postupku je utvrđeno da od 01.07.2018. godine JP BH Pošta d.o.o. Sarajevo, kao i ostali poštanski operateri u BiH, obične pismonosne pošiljke u prispjeću iz inostranstva koje sadrže robu , nakon izlaska iz carinskog nadzora, u daljem prenosu do uručenja primaocu, tretiraju kao preporučene prijenosne pošiljke. Takve pošiljke dobivaju preporučenu barcod naljepnicu, a od primaoca se naplaćuje preporučeno rukovanje pošiljkom u iznosu od 1,80 KM.

Cijeneći takvu praksu poštanskih operatera, sa zakonskim propisima koji regulišu predmetnu oblast, posebno u pogledu vrste pošiljki i načina njihove dostave, jasno je da takva praksa ima za posljedicu kršenje prava i nanosi štetu ekonomskim interesima korisnika poštanskih usluga. S ciljem zaštite kolektivnih prava i interesa korisnika poštanskih usluga, Institucija ombudsmana je Agenciji za poštanskih saobraćaj BiH, uputila određene Preporuke. Prema datim preporukama , Agencija je obavezna da po pravu nadzora preispita pravnu osnovanost odluka poštanskih operatera u BiH, kojima se obične pismonosne pošiljke u prispjeću iz inostranstva a sadrže robu, tretiraju kao preporučeme.
Institucija ombudsmana očekuje realizaciju datih preporuka, o čemu će korisnici biti blagovremeno obaviješteni.

S poštovanjem,


Pomoćnik ombudsmana:

Ljubica Čolović
Danas sam i ja dobio e-mail sa istim odgovorom, valjda ce se nesto pokrenuti u ovoj banditskoj jazbini :thumbup:

A hajdete pošteno, koliko vas je sa ovog foruma poslalo pritužbu kad se ova tema otvorila, i kad je taj neki kolega napisao primjer teksta pritužbe?
ja sam pisao od početka, pisao sam i HT Pošti, stavio sam na početku teme mailove koje sam slao i koje su i oni slali....

ali ja još nisam dobio odgovora od ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH...
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#297 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by TRANCE »

zubi wrote:Lijepo je to...al "Agencija je obavezna da po pravu nadzora preispita pravnu osnovanost odluka poštanskih operatera u BiH", Agencija će da preispita i ustanovi da je sve udure...
:lol:

Image
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#298 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Ciprol »

Stigla pošiljka, još mi naplate 1.80KM što odem do pošte. Morel' se ovo kako privatizovat?
bit101
Posts: 297
Joined: 31/08/2009 23:51

#299 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by bit101 »

Ciprol wrote:Stigla pošiljka, još mi naplate 1.80KM što odem do pošte. Morel' se ovo kako privatizovat?
Ma ovo se više ne isplati, naručiti neku sitnicu, još ti naplate tih 1.8 KM, i plus dodatno ti moraš ići u postu, trošiti auto i gorivo, i svoje vrijeme. Kako mogu naplatiti nešto što sam već platio?! I što je najgore, opet ja moram otići u postu, znači još ti naplati a ne dostavi.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#300 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zlo zlo »

da prijavim, opet, 8 dana bilo na pošti, nije bilo ni žutog u sandučiću, danas išli pitati jer kasne par pošiljka i evo ga, i naravno naplatili 1,80 bez problema a ništa nisu radili s njim.
Post Reply