Pošte u BiH klasična pljačka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#226 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by travar »

Ako neko ima iskustva, kolike su šanse da dobijem odgovor na mail koji sam poslao BH Pošti?
Čisto da znam da l' da čekam ili da se zaputim direktno u poštu.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#227 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Truba »

meni su odmah odgovorili
isti dan s tri mejla ( igrali ping ponga međusobno)

doduše ja takve stvari pišem s poslovnog ( Iz ministarstva za gubljenje ruda i istraživanje vremena :D )
ozbiljnije je :D
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#228 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Mehemed »

Forumerrer wrote:Ja sam sveukupno imao desetak narudzbi. I narucim jednom slusalice od 1$ i nema ih nikako. Javim se liku, posalje ih on opet. Stigla oba paketica i ja se fino javim liku i uplatim mu jos 1$ i jos me paypal za proviziju opali :-D
To se radi tako da se dogovoriš da ponovo naručiš(ponovo kupiš na ebayu) a da on ne pošalje. Tebe isto košta, on dobije isto para(uvijek im paypal i ebay uzmu nešto provizije, ali dobro manje nego što uzima kada se šalje direkt preko paypala) i gotovo. Tako ja uvijek radim, nikad preko paypala direkt baš zbog veće provizije.
User avatar
djigibau
Posts: 337
Joined: 16/02/2006 11:21
Location: Sarajevo

#229 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by djigibau »

Dobih odgovor na upit o taksi od Future pa vam prenosim u cjelosti:
"Poštovani ,
Prema našim informacijama sve tri pošte u BiH su uvele ovu naknadu. Još uvijek nismo dobili službeni odgovor od strane BH pošte, ali su nam iz HP Mostar poslali sljedeće pojašnjenje vezano za uvođenje naknade od 1,8 KM:

Poštovani,
Naknada u iznosu od 1,80 KM naplaćuje se od primatelja za jedan dio prispjelih običnih pismovnih pošiljaka iz međunarodnog prometa koje sadrže „robu s označenom vrijednošću“, a u Hrvatsku poštu Mostar prispijevaju bez kontrolnog broja za praćenje pošiljke u prijenosu.

Naime, usvajanjem „Odluke Vijeća ministara BiH o uvjetima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih pristojbi“ za poštanske pošiljke, čiji je sadržaj roba koju građani naručuju preko interneta iz inozemstva, oslobođene su plaćanja carinskih pristojbi do vrijednosti 300 KM, što je dovelo do povećanja uvoza vrijednije robe putem „običnih“ poštanskih pošiljaka. Sukladno ovim promjenama došlo je i do povećanja prigovora od strane korisnika iz više razloga (da je sadržaj pošiljke oštećen, da sadržaj pošiljke nedostaje, ili čak da pošiljka nije prispjela).

Da bi korisnicima mogli osigurati kvalitetan prijenos uz maksimalnu sigurnost, ovakve pošiljke dobivaju prijemni broj od trenutka ulaska u IP Mostar, sve do uručenja korisniku.

Vi zaista ne dobivate prijemni broj ovakvih pošiljki unaprijed, ali možete npr. obavijestit HP Mostar da očekujete prispjeće „obične“ pošiljke sa robom i mi možemo provjeriti da li je takva pošiljka prispjela u HP Mostar. Na Vaše komentare kako se ovakvim pošiljkama može manipulirati možemo samo odgovoriti da Hrvatska pošta Mostar svojim ugledom jamči kvalitetu svojim korisnicima i nema nikakve druge interese nego takve.



Napominjemo da HP Mostar ne naplaćuje naknadu za sve pošiljke sa robom koje imaju prijemni broj, odnosno koje dođu kao Preporučene,Vrijedene ili Paket (sukladno standardu Svjetskog poštanskog saveza). Ovime HP Mostar postupa prema Pravilniku o općim uvjetima za pružanje poštanskih usluga FBiH, kao i Uputstvu o carinskom postupku u poštanskom prometu BiH u kojem stoji da se pismovne pošiljke koje sadrže robu i snabdjevene su Carinskom deklaracijom (CN 22 ili CN 23) mogu primiti samo kao pošiljke s registriranim brojem prijema.

Također, Hrvatska pošta Mostar, kao javni poštanski operater, u unutarnjem prometu iz sigurnosnih razloga ne omogućava slanje robe sa označenom vrijednošću u običnoj pismovnoj pošiljci bez kontrolnog broja te na isti način tretiramo i prispjele obične pismovne pošiljke koje sadrže robu sa vrijednosti iz međunarodnog prometa, a sve sukladno Konvenciji Svjetskog poštanskog saveza (Odjeljak III „Poštarine, naknade i oslobađanje od plaćanja poštarine“ članku 15. Poštarine i članaku 18. Dodatne usluge stavak 5.)



Zahvaljujemo na Vašem upitu i stojimo Vam na raspolaganju za sve eventualne nejasnoće!





Pozdrav,



Vinko Gagro

Sektor dostave

Direktor dostave poslovnog područja 1 - HNŽ

Hrvatska pošta d.o.o. Mostar

Tvrtka Miloša b.b.

Bosna i Hercegovina

tel:036-445-025

lokal:225

mob: 063 709 403

E-mail: [email protected]."
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#230 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by newklear »

djigibau wrote:
Sličan odgovor su i meni poslali (2-3 puta), o čemu sam pisao na nekoj od prethodnih strana... uglavnom, stalno se vrte oko istog, "poboljšanje sigurnosti i kvalitete", "Odluka Vijeća ministara"....... bla bla bla
Super Genijalac
Posts: 61
Joined: 02/08/2018 10:16

#231 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Super Genijalac »

meni su nedavno stigla 3 paketa nekih điđa a samo je jednu naplatio 1,80, jebo vas 2 marke šta kukate.
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#232 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Sarajevo1970 »

Super Genijalac wrote:meni su nedavno stigla 3 paketa nekih điđa a samo je jednu naplatio 1,80, jebo vas 2 marke šta kukate.
Eh vala si bas neki genialac. :roll:

Nije to samo zbog 2 popisane marke. Nego je glupo sto ti naplatu nesta nepotrebno.
Meni (kad je ovo tek pocelo, kad nisam nit znao) doslo jednog dana 12 paketica..

..bum, 21.60KM za neke bezveze track/trace kodove od BHposte koja ja nisam nit hteo nit su mi bili potrebni.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#233 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zlo zlo »

mene neki dan zvali da imam pošiljku jer je trebala vratiti taj dan, poštar ni žutog nije ostavio bio , a bili u tom razdoblju i na pošti i sve. toliko paze sad extra tih 1.8 da poštari ih izbjegavaju dostavljat. :lol: :cry:
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#234 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by probook »

Ja od sada samo sa trackingom narucujem tako da se nasa pata moze ‘ebati. Radije kinezima vise platim :)
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#235 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Sarajevo1970 »

Danas nema postara. Nit da donese paketa nit da naplati ista.
Inače mislim da će ovo ostati kako sad i jeste, neće oni to ukinuti nikad više.
Meni fakat žao one raje što je do sad mogla naručivati fine stvarčice za dolar-dva a sad im se to više ne isplati zbog ove gluposti. :sad:
rimano
Posts: 728
Joined: 28/12/2009 00:05

#236 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by rimano »

Toliko su se fokusirali na uzimanje po 1.8KM da su poceli fuserit sa paketima koji se salju sa tracking brojem.
U par dana stigla mi dva paketa sa tracking brojem koje je dodijelila posta posiljaoca. Kod prvog na posta.ba pise da je primaoc obacijesten o prispijecu a zutog papirica nigdje u sanducicu. Za drugi paket dobijem papiric na kojem pise tracking broj a na njihovoj stranici nema ni informacije da je paket usao u zemlju.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#237 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by ExNihilo »

Nije to ništa. Meni se lani poštar potpisao u moje ime i digao pošiljku sebi. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#238 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by ExNihilo »

Sarajevo1970 wrote:
Humljanin wrote:
Bola pusti paćenike. Svi glume moralne vertikale i znanstvene autoritete po forumima. A u stvari su bijednici koji nemaju života. :thumbup:
Ne osvrći se :wink:
U pravu si druze, bolje da ga blokiram nego da se nerviram zbog nakog ljubomornog klinca :thumbup:
ExNihilo wrote:Nije to ništa. Meni se lani poštar potpisao u moje ime i digao pošiljku sebi. :D
whahahaha, to bas prvi put cujem :lol: Pa jel' bila vrijedna stvar i jesu li ti uspjeli vratiti?
Ma jok, sitnica. Vjerovatno poštar dila preko PIKa.

Nakon što artikal nije stizao mjesecima, a tracking uredno pokazuje da je zaprimljen, odem u poštu da vidim gdje je zapelo. Veli mi teta na šalteru da sam ja to već preuzeo i pokazuje mi moj "potpis". :D

Nakon razgovora sa direktoricom, saznam da joj je "lice od ranije poznato". :lol: Nazove ga žena i kaže vrati artikal. Čovjek donio artikal.

I sve nastavlja teči jednakim ritmom u alanfordovskoj državi.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#239 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by walk_M-A-N »

mayab wrote:
mayab wrote:Poslao sam email i "Agenciji za poštanski promet BiH" i dobio email, vjerovatno automatski, da su upit zaprimili i da će me o svemu dalje obavjestiti
Sad sam dobio još i ovaj e-mail:
Poštovani,

Zaprimili smo Vaš e-mail. Obaještavamo Vas da je Agencija za poštanski saobraćaj Bosne i Hercegovine u skladu sa svojim nadležnostima preduzela aktivnosti u cilju rješavanja navedene problematike.

S poštovanjem
Agencija za poštanski saobraćaj/promet Bosne i Hercegovine
Koliko im traju te aktivnosti? Treba li im još zaposlenih za to..
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#240 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by isx »

Kakav je carinski pregled 7.50 + 1.00 = 8.50? Danas su mi toliko naplatili za paket.
User avatar
zubi
Posts: 5135
Joined: 16/07/2009 00:27

#241 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zubi »

isx wrote:Kakav je carinski pregled 7.50 + 1.00 = 8.50? Danas su mi toliko naplatili za paket.
Ttrebali su 8,5+1 = 9,5...
User avatar
travar
Posts: 2760
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#242 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by travar »

travar wrote:Ako neko ima iskustva, kolike su šanse da dobijem odgovor na mail koji sam poslao BH Pošti?
Čisto da znam da l' da čekam ili da se zaputim direktno u poštu.
Update:
Još nisam dobio odgovor.
Shocking, I know. :lol:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#243 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by O'zone »

Sarajevo1970 wrote:
choxnox wrote: Nemoj vise Boga ti
Onda mi se skini sa k....vise sa tvojim ispravljanjem. Znam da grešim u gramatiku i trudim se koliko god znam.
Jebote nemogu normalno komentarisati da ti ne naletiš da kukaš sto sam postavio sliku ili hteo nekome pomoći.
Fakat si dosadan postao. Neko me pita za sat, ja uslikam sat a ti odmah misliš da je to neko kurčenje. wtf
..nisi dijete. Ali dobro je, nećemo vise. Nastaviti možeš u PP ili PM ili face to face. Kako god želiš.
@choxnox tema nije @Sarajevo1970 niti njegova pismenost.

@Sarajevo1970 neka ovo bude zadnji put da koristiš ovakav riječnik.
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#244 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Sarajevo1970 »

O'zone wrote:
@Sarajevo1970 neka ovo bude zadnji put da koristiš ovakav riječnik.

Obećavam i hvala! :thumbup:
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#245 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Sarajevo1970 »

travar wrote:
travar wrote:Ako neko ima iskustva, kolike su šanse da dobijem odgovor na mail koji sam poslao BH Pošti?
Čisto da znam da l' da čekam ili da se zaputim direktno u poštu.
Update:
Još nisam dobio odgovor.
Shocking, I know. :lol:
To ti je kao lutrija neka..
Ja sam znao dobiti odgovor u toku dana, a i dosta puta nikakav odgovor.
BH Pošta je to, množina koji radu tamo i ne znaju šta je email. ;)
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#246 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by bersK »

Danas mi pošiljaoc potvrdio odlaznost pošiljke i dao mi tracking broj sa početnim slovima RB. Hoću li uhljupima davat marku i osamdes?
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#247 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Mehemed »

Nebi trebalo jer je neko ranije naveo ako je prvo slovo R znači da je registered, odnosno puni registrovani broj za praćenje.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#248 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by choxnox »

O'zone wrote:@choxnox tema nije @Sarajevo1970 niti njegova pismenost.

@Sarajevo1970 neka ovo bude zadnji put da koristiš ovakav riječnik.
Naravno da Hamus nije tema niti sam mu se licno obratio sve dok nije poceo sa baljezganjem kao i obicno :)
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#249 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Sarajevo1970 »

bersK wrote:Danas mi pošiljaoc potvrdio odlaznost pošiljke i dao mi tracking broj sa početnim slovima RB. Hoću li uhljupima davat marku i osamdes?
Ni slučajno!
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#250 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by O'zone »

choxnox wrote:
O'zone wrote:@choxnox tema nije @Sarajevo1970 niti njegova pismenost.

@Sarajevo1970 neka ovo bude zadnji put da koristiš ovakav riječnik.
Naravno da Hamus nije tema niti sam mu se licno obratio sve dok nije poceo sa baljezganjem kao i obicno :)

Banned user for reason “Kršenje pravila foruma - vrijeđanje”
» choxnox

7 dana
Post Reply