Pošte u BiH klasična pljačka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#101 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by mayab »

Poslao sam email i "Agenciji za poštanski promet BiH" i dobio email, vjerovatno automatski, da su upit zaprimili i da će me o svemu dalje obavjestiti
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#102 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Android Knego »

Ovo je kao kad političari sebi smanje platu, ali dignu razne naknade za prevoz, odvojeni život, rad u komisijama, topli obrok itd. pa na kraju zarađuju više nego što su prije smanjenja plate.

Ovaj bezobrazluk stvarno treba razglasiti na sva zvona...
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#103 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by walk_M-A-N »

U vezi krađa u Pošti, pričao mi je prijatelj iz prve ruke da ih je bilo i znali su ko je i čak snimili, ali dođe direktor (ne sjećam je li Centra Sarajevo ili neki iz uprave ili generalni) i naredi da se sve zaboravi, a onda komisija zaključi da video nadzor nije za to namijenjen i pouzdan :-)
eeeeeee wrote: Ne znam da li ste upoznati s činjenicom da je BH Pošta od 1.7.2018. godine uvela naplatu naknadu od 1,80 KM po pošiljci pravdajući time „sigurnost“ dostave u unutrašnjem sabraćaju.
http://www.posta.ba/author/gligor-popovic/
Ne otvara mi ništa, ide na glavnu. Šta je tu bilo? Je li neko uzeo sliku ekrana?
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#104 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Atego »

Jucer u sanducetu ostavili obavijest da je nesto doslo,danas odem kad ono nema nista u posti.kaze teta na salteru da nije pisao za nesto sto tek treba doc :lol: sta rec na ovo?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#105 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by un1ted »

Glupača. Nakaradni sistem. Eto sta.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#106 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zemomak »

jel iko od vas ikad narucio ista da je vrijedno ajde recimo preko 30 KM, a da nije imalo traking broja :) cuj doslo do povecanja prometa i narudzbi vece vrijednosti, glupani pa takvi paketi vec imaju traking broj...joj ja suplje
wolfie
Posts: 893
Joined: 19/10/2010 21:21

#107 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by wolfie »

Mrsko im radit, ovako sigurno smanjuju broj posiljki.
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#108 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Sarajevo1970 »

zemomak wrote:jel iko od vas ikad narucio ista da je vrijedno ajde recimo preko 30 KM, a da nije imalo traking broja :) cuj doslo do povecanja prometa i narudzbi vece vrijednosti, glupani pa takvi paketi vec imaju traking broj...joj ja suplje
Najvredniju stvar koji sam dobivao bez tracking broja su bile neke baterije koje su kostali mozda $10, ali sam i znao dobiti neku bezveznu sitnicu od $2 sa pravim tracking brojem. Meni danas opet stiglo par paketica ali se sve bilo sa pravim tracking brojem, znaci nisam platio nista.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#109 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by vješalica »

Atego wrote:Jucer u sanducetu ostavili obavijest da je nesto doslo,danas odem kad ono nema nista u posti.kaze teta na salteru da nije pisao za nesto sto tek treba doc :lol: sta rec na ovo?
Mrsko idiotkinji se potruditi oko stranke da potrazi pošiljku
U sve se one razumiju
eeeeeee
Posts: 750
Joined: 02/01/2006 00:06

#110 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by eeeeeee »

walk_M-A-N wrote:U vezi krađa u Pošti, pričao mi je prijatelj iz prve ruke da ih je bilo i znali su ko je i čak snimili, ali dođe direktor (ne sjećam je li Centra Sarajevo ili neki iz uprave ili generalni) i naredi da se sve zaboravi, a onda komisija zaključi da video nadzor nije za to namijenjen i pouzdan :-)
eeeeeee wrote: Ne znam da li ste upoznati s činjenicom da je BH Pošta od 1.7.2018. godine uvela naplatu naknadu od 1,80 KM po pošiljci pravdajući time „sigurnost“ dostave u unutrašnjem sabraćaju.
http://www.posta.ba/author/gligor-popovic/
Ne otvara mi ništa, ide na glavnu. Šta je tu bilo? Je li neko uzeo sliku ekrana?
izbirisali su taj link evo novi

http://www.posta.ba/bh-posta-od-1-jula- ... m-u-uvozu/
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#111 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by un1ted »

Prati ovu temu stoka poštanska.
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#112 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by newklear »

newklear wrote:

Code: Select all

Pozdrav, od 01.07.2018. godine BH Pošta je uvela naplatu poštarine za sve obične pismonosne pošiljke u uvozu koje sadrže robu, a koje ne podliježu carinskom pregledu, lijepeći na njih tracking broj, kojeg na kraju naplaćuju od primaoca takvih pošiljki. 

Obzirom da živim u dijelu BiH u kojem pisma i pošiljke dostavlja HP Mostar, te kako sam negdje pročitao da je i HP Mostar uvela taj "namet", molim Vas da mi odgovorite da li je to tačno, koliko iznosi ta naknada i da li se naplaćuje na isti način i po istom principu kao što to radi BH Pošta? 

Hvala

Code: Select all

Poštovani, 

Odgovor: Poštovanje, Naknada u iznosu od 1,80 KM se naplaćuje za obične pismovne pošiljke iz međunarodnog prometa koje sadrže robu počevši od 21. 5. 2018. Poštanske pošiljke, čiji je sadržaj roba koju građani naručuju preko Interneta iz inozemstva, oslobođene su plaćanja carinskih pristojbi do vrijednosti 300 KM (odluka Vijeća Ministara, primjena od 25.4.). Zbog toga nam iz inozemstva sve više pristižu vrijednije pošiljke što zahtjeva veći stupanj kontrole i sigurnosti u dostavi. Svaka takva pošiljka će se posebno evidentirati i pratiti putem bar koda uz minimalan iznos poštarine od 1,80 KM. Gubitci pošiljaka koje uđu na područje koje pokriva HP Mostar, a prate se putem bar koda, bit će svedeni na minimum. Naknada od 1,80 KM je visina iznosa poštarine za rukovanje preporučenom pošiljkom u unutarnjem prometu. Znači ne naplaćuje se dostava pošiljaka nego preporučeno rukovanje koje korisnicima daje veću sigurnost i kvalitetu. Na osnovu svega navedenog proizlazi da se na ovaj način povećava kvaliteta pružanja usluge, a što je primarni cilj i korisnicima usluga i HP Mostar. Hvala vam što koristite naše usluge.  

Odjel podrške korisnicima Hrvatska pošta Mostar  

Code: Select all

Pozdrav,

znači, kako sam shvatio, naplaćujete nešto od korisnika iako to korisnici nisu tražili? Kada naručim artikal koji ima besplatnu dostavu na moju adresu, kako je moguće da se u taj proces uključuje HP koji naplaćuje 1,80 KM, a to nisu tražili ni pošiljalac ni primalac pošiljke? 

moje pitanje je i sljedeće: naručim artikal iz Kine danas (13.07.) i po nekim nepisanim pravilima on mi najčešće dolazi u roku od 20-35 dana. Kako ja saznajem da ste mi evidentirali paketić, da je ušao u BiH, kako znam da sam dobio taj broj za praćenje, ili tek saznajem kada mi dostavite artikal, kada mi ustvari i ništa ne znači taj broj? 

Znači, ja plaćam 1,80 KM da bi Pošta znala gdje se nalazi taj MOJ artikal, da bi Pošta kontrolisala sve svoje uposlenike u tom lancu dostave?

Nije li apsurdna činjenica da artikal prođe sa besplatnom dostavom iz Kine do Mostara, a onda unutar Mostara (dvije ulice) mi naplatite 1,80 KM (čak i u slučajevima kada artikal vrijedi 0,5 $)?

Obzirom na Vaš posljednji dio u mailu, ističem da su meni jednako kvalitetno i sigurno dolazile pošiljke i ranije, prije ove naknade, pa je moje pitanje da li sam ja dužan platiti tih 1,80 KM? (naravno da odgovor znam, ali bih volio čuti i od vas)

Pozdrav
Stigao odgovor:

Code: Select all

Poštovani 


Razvojem e-trgovine na globalnoj razini značajno je povećan obujam običnih pismovnih pošiljaka čiji je sadržaj roba u međunarodnom prometu, odnosno pošiljaka koje u BiH dolaze iz inozemstva. Hrvatska pošta Mostar, u želji da osigura svojim korisnicima još veći stupanj kontrole i sigurnosti u dostavi, posebno će evidentirati i pratiti putem bar koda sve takve pošiljke počevši od 21. 5. 2018. Praćenjem pošiljaka na ovakav način, uz poštarinu za rukovanje preporučenom pošiljkom u unutarnjem prometu u minimalnom iznosu od 1,80 KM, kvaliteta usluge u HP Mostar podignuta je na još jednu višu razinu. Gubitci pošiljaka koje uđu na područje koje pokriva HP Mostar, a prate se putem bar koda, bit će anulirani jer će se u svakom trenutku znati gdje se međunarodna pošiljka nalazi.  
Naručivanje robe preko interneta postaje sve povoljnije i jednostavnije i u Bosni i Hercegovini. Niz pogodnosti za građane i pravne subjekte koji naručuju robu preko interneta donijela je Odluka Vijeća ministara BiH o uvjetima i postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja uvoznih i izvoznih pristojbi radi usklađivanja s odgovarajućim carinskim propisima Europske unije koja se primjenjuje od 25. travnja 2018. Podsjećamo, poštanske pošiljke, čiji je sadržaj roba koju građani naručuju preko interneta iz inozemstva, oslobođene su plaćanja carinskih pristojbi do vrijednosti 300 KM.  

Hrvatska pošta Mostar će kroz svoju razgranatu distribucijsku mrežu i kvalitetnu infrastrukturu osigurati najbolji i najbrži način prijenos pošiljaka. Sigurnost u dostavi pošiljaka i kvaliteta usluge je prioritet u HP Mostar koja ide prema cilju koji je zacrtala: Biti ukorak sa svjetskim trendovima i pružiti najbolje usluge svojim korisnicima. 

S poštovanjem, 

Odjel podrške korisnicima 
Hrvatska pošta Mostar 
Uglavnom, sve ponavljaju kao papagaji, ni na jedno pitanje nisu odgovorili... kao da im Ratko K. piše odgovore.

pišem odgovor pa ćemo vidjeti dalje...

EDIT: Moj odgovor

Code: Select all

Poštovani,

Mogu samo konstatovati da mi ni na jedno pitanje niste odgovorili, stalno ponavljate jedne te iste fraze, kao da imate spremljen „template“-e i da samo to šaljete kao odgovore, ma šta vas narod pitao. 

Ponovo mi navodite Odluku Vijeća ministara. I da nisam znao za nju (a jesam), znao bih iz vašeg prošlog maila, mada ona uopšte nije bila predmet mog prvog, a ni drugog, upita... 

„Gubitci pošiljaka koje uđu na područje koje pokriva HP Mostar, a prate se putem bar koda, bit će anulirani jer će se u svakom trenutku znati gdje se međunarodna pošiljka nalazi“. 

Moje pitanje (ponovo) je: ko će znati? Kako ću ja znati za ovaj kod? Ne znam nikako za njega, saznam kad dobijem artikal, a naplatite meni 1,80 KM?

Da ne ponavljam pitanja koja sam postavio u prethodnom mail-u, a koja me stvarno zanimaju kao korisnika vaših usluga, molim da pročitate moj prethodni mail i nastojite da odgovorite na pitanja. 

Pozdrav
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#113 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Truba »

zato ja ne radim sa inozemstvom

nit naručujem niti dozvoljavam da mi neko naruči ako nije iz BIH

3.5 maraka otvaranje je bilo i 2002 kad sam dobivao CDove iz slovenije

ali samo s preporučenim pošiljkama
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#114 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Sarajevo1970 »

Bravo newklear! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#115 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by newklear »

Black swan wrote:zato ja ne radim sa inozemstvom

nit naručujem niti dozvoljavam da mi neko naruči ako nije iz BIH

3.5 maraka otvaranje je bilo i 2002 kad sam dobivao CDove iz slovenije

ali samo s preporučenim pošiljkama
Ama ne radim ni ja nešto pretjerano, naručujem neku bezveze robu, gluposti, bez kojih bih iskreno i mogao, ali eto neću da se povinujem tek tako...
Mada od ovoga vjerovatno neće biti ništa, sumnjam da će se ta njihova odluka ukinuti, ali nisam htio biti kao blećak pa pustiti da nas deru ko budale... nek se neko oznoji malo...
Inače, i nije mi previše žao tih 1,80 KM, ako mislim nešto platiti 36 ili 136 KM sumnjam da ću odustati zbog tih 1,80 KM, ali zatežem iz nekog principa... mislim da smo dosta bili nijemi posmatrači svih tih nekih dešavanja koja se prelamaju nama "običnim ljudima" preko leđa... :bih:
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#116 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Truba »

razumijem princip
zato samo unutar bih

ništa kona ništa srbija ništa hrvatska

samo bih
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#117 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Atego »

jesul' ikome naplatili tracked pošiljku ?
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#118 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zemomak »

Atego wrote:jesul' ikome naplatili tracked pošiljku ?
meni jedan dan postar donio zeni na vrata 3 paketica, sva 3 naplatio (2 su bila sa traking brojem)...zovem ja poslije, izvinjava se kao nije gledo nekakav spisak, mislio da treba sve, sutra dosao i vratio mi novac...a samo na jednom bio bar kod bh poste...uglavnom te sa regularnim bar kodom ne naplaćuju
ivmilicevic
Posts: 15
Joined: 22/08/2014 17:09

#119 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by ivmilicevic »

Malo moga iskustva sa podrucja poste mostar. Posiljke bez tracking broja naplacuju 1.80km, sto je vec svima poznato. Problem je u ovim vjerovatno laznim kodovima, koji prate posiljku samo unutar drzave posiljatelja.
Primjer takve posiljke za koju je naplaceno "pracenje"

Ali ovo mi je zanimljivije, paket za koji sam doplatio tracking kinezima i za koji mi postar nije naplatio nista. Na trackingu se lijepo vidi da je paket otisao na carinu negdje u njemackoj i nista poslije toga. Dakle taj paket posta smatra zasticenim, iako po trackingu nije ni usao u BiH sto znaci da nije skeniran ni u jednom centru nase drzave i mogao se zagubiti na stotine mjesta na putu.

Zadnjih par narudzbi sam kombinirao kod jednog veceg prodavaca elektronike i doplatio za tracking kod, pa cemo vidjeti hoce li naplatiti ista kada stigne kod mene. Ako prodje bez nameta ostavljati cu kinezima koliko god traze za pracenje samo da nasi lihvari ne vide te pare.
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#120 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by isx »

.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#121 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Mehemed »

ivmilicevic wrote:Malo moga iskustva sa podrucja poste mostar. Posiljke bez tracking broja naplacuju 1.80km, sto je vec svima poznato. Problem je u ovim vjerovatno laznim kodovima, koji prate posiljku samo unutar drzave posiljatelja.
Primjer takve posiljke za koju je naplaceno "pracenje"

Ali ovo mi je zanimljivije, paket za koji sam doplatio tracking kinezima i za koji mi postar nije naplatio nista. Na trackingu se lijepo vidi da je paket otisao na carinu negdje u njemackoj i nista poslije toga. Dakle taj paket posta smatra zasticenim, iako po trackingu nije ni usao u BiH sto znaci da nije skeniran ni u jednom centru nase drzave i mogao se zagubiti na stotine mjesta na putu.
Ja buraz vidim da je pošiljka uredno skenirana. Pošiljka je bila sa punim registrovanim trackingom i morala je biti skenirana.

Pregled događaja za pošiljku broj: RR133226778TW
Datum i vrijeme Zemlja Lokacija Događaj Napomena
07.07.2018 14:55:27 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Prispijeće pošiljke u Izmjenicnu poštu - UVOZ
07.07.2018 17:22:44 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Otprema pošiljke iz Izmjenicne pošte - UVOZ

BTW. Uštedio si 2-3KM po cijenu garancije na Kingstonu.
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#122 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Sarajevo1970 »

Mehemed wrote: Ja buraz vidim da je pošiljka uredno skenirana.
Koja ti je track/trace stranica, Mehemede?
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#123 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Mehemed »

Sarajevo1970 wrote:
Mehemed wrote: Ja buraz vidim da je pošiljka uredno skenirana.
Koja ti je track/trace stranica, Mehemede?

http://tracktrace.posta.ba/ idealno, bez ikakvih drugih stvari, samo baš ono što je potrebno, samo tracking. Neko je drugi ovo skontao i postavio link na forum jer onaj stari više nije radio kako su promijenili dizajn stranice.
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#124 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by isx »

Ako mi je jučer paket otpremljen na carinu, jutros u 8h evidentirani carinski podaci i nakon toga nema nikakve promjene na trackingu kada bih trebao očekivati paket?

Ranije mi je uvijek bilo vraćanje sa carine u istom danu, pa bih se sutradan nadao paketu, sada toga nema. Nije neka vrijednost koju treba cariniti.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#125 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Mehemed »

isx wrote:Ako mi je jučer paket otpremljen na carinu, jutros u 8h evidentirani carinski podaci i nakon toga nema nikakve promjene na trackingu kada bih trebao očekivati paket?

Ranije mi je uvijek bilo vraćanje sa carine u istom danu, pa bih se sutradan nadao paketu, sada toga nema. Nije neka vrijednost koju treba cariniti.
Oftopic, to nije tema ovog topica, možda večeras bude optremljeno sa carine kao i ova, ali mogu i da ostanu 2-3-4-5 dana na carini.

16.07.2018 15:15:57 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Prispijeće pošiljke u Izmjenicnu poštu - UVOZ
16.07.2018 19:20:29 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Otprema pisama na carinu - UVOZ
17.07.2018 08:20:08 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Record item customs information (Inb)
Post Reply