Pošte u BiH klasična pljačka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
nasvojuruku2
Posts: 15
Joined: 09/11/2014 12:26

#1 Pošte u BiH klasična pljačka

Post by nasvojuruku2 »

Dragi Klixovci,

jeste li i vi kao i ja bili happy kada su prije 2-3 mjeseca objavili da se posiljke do 300KM vrijednosti nece oporezivati/cariniti? Ja sam pomislio "eh, ovo je korak u pravom smjeru", alas...

... tu na scenu stupa BH Posta koja mi je za 2 paketica (unutra su bili sitni sarafcici za elektroniku, sve skupa vrijednost $3... no problem je sto te stvari ne mozes kupiti u BIH) naplatila po 1,80KM "POSTARINE". Kakve crne postarine kad sam ja vec platio postarinu.

Odem ja danas do glavne poste i nakon nabijanja kilometraze (tj posjete 5-6 razlicitih saltera, jer niko ne zna detalje ove blatantne pljacke) dolazim do direktora koji me sto jest jest lijepo primio i objasnio da su BH Poste (pretpostavljam, internom) odlukom donijeli pravilo da SVAKI paket koji dolazi iz inostranstva ce biti subjektom naplate 'postarine'. Znaci ukinuli carinu, ali nabacili postarinu.
neki
Posts: 6633
Joined: 17/02/2005 07:57

#2 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by neki »

http://www.posta.ba/bh-posta-od-1-jula- ... m-u-uvozu/

Jbg nisi trebao ići do pošte i obilaziti tolike šaltere za nešto što je prije 15 dana objavljeno u medijima...

Po meni dobra stvar, pogotovo za skuplje pošiljke, jer su do sada, nakon carinskog pregleda, bile potpuno nezaštićene.
Ovim će pošiljka biti praćena do uručenja primaocu.

P.S. da ne bude da samo BH pošta "pljačka", ostali su ovo uveli još prije par mjeseci..
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by karanana »

po meni i dalje pljacka. da li je iko pitao narucioce hoce li da im se posiljka prati r-kodom ili nece? zar se to obicno ne radi prilikom ugovaranja posiljke sa prodavcem/posiljaocem? ti fino kakzes kako hoces da ti se posiljka dostavi i prihvatas sve rizike nepracenja/neosiguranja ili platis vise a osiguras i pratis.
u cemu je sada razlika dostave posiljki odnosno zasto se ovo bas sada uvelo nakon sto je carinjenje ukinuto? da li je posiljka kao bila sigurnija kada su je otvarali a sada nije? meni jedno s drugim nema smisla niti ima poveznicu da kad nema jednog treba ti drugo.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#4 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by un1ted »

neki wrote: Po meni dobra stvar, pogotovo za skuplje pošiljke, jer su do sada, nakon carinskog pregleda, bile potpuno nezaštićene.
Ovim će pošiljka biti praćena do uručenja primaocu.
Link je objavljen 2 dana prije donošenja "odluke". Nisu dodali link ni na FB jer znaju da ce biti pljuvanja.

No da se osvrnem na ovaj tvoj komentar, koji je tipično podanički.

Reci mi, molim te, kako si zamislio to praćenje?

Pošiljka bez TN uđe u BIH, mazne je na sorting centru, ili na putu do pošte. Ti nemaš TN broj SVE DO URUČENJA POŠILJKE, pa me zanima na što ćeš se pozvati kada odeš u poštu i žališ se da ti pošiljka nije stigla?

Nemaš TN, nemaš dokaz da je artikal ušao u BIH.
pogotovo za skuplje pošiljke
Skuplje pošiljke već imaju TN i ovaj "naš" nema nikakvog smisla. Šta mi "naš" TN znači pored internacionalnog?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by ExNihilo »

Mi smo zemlja pseudoporeza. Svaki direktorčić izmišlja namete kojima će opravdati svoje uhljebljenje. Od paušala, preko vodnih naknada pa do poštarina.

Ne može normalan čovjek disati.
User avatar
starii
Posts: 3298
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#6 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by starii »

kad narucujete pakete iz kine etc treba da tracking broj počinje sa R i onda necete placati tih 1.80KM..svi ostali fake tracking brojevi se placaju...
User avatar
HardCore
Posts: 2368
Joined: 17/05/2011 21:46

#7 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by HardCore »

mozda nece platit 1.80 al ce zato platit 3.50 za otvaranje paketa na carini ;)
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#8 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Strpljiva »

Danas dobila 2 paketa na vrata, nista nije trebalo platiti.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Bloo »

HardCore wrote:mozda nece platit 1.80 al ce zato platit 3.50 za otvaranje paketa na carini ;)
2.5 km plus provizija 1 km za transakciju :mrgreen:
Od srca srcu
Od carine posti
Svaki put dobijem zelju da pojedem onaj papiric. :mrgreen:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#10 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by iceman ze »

Hajde sta ste sitnicavi, meni dosla 2 seiko sata nista nisam platio.... :mrgreen:

One supke sa dhl redovno skidam s klinca ... :thumbup: hocemo li vratiti posiljaocu? Da, da lihvari samo vracajte ebla vas spedicija vasa....
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#11 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Atego »

Strpljiva wrote:Danas dobila 2 paketa na vrata, nista nije trebalo platiti.
kakva ? s tracking-om ili bez ?
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#12 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Strpljiva »

Atego wrote:
Strpljiva wrote:Danas dobila 2 paketa na vrata, nista nije trebalo platiti.
kakva ? s tracking-om ili bez ?
Jedna sa, jedna bez.
probook
Posts: 4583
Joined: 13/10/2013 22:38

#13 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by probook »

un1ted wrote:
neki wrote: Po meni dobra stvar, pogotovo za skuplje pošiljke, jer su do sada, nakon carinskog pregleda, bile potpuno nezaštićene.
Ovim će pošiljka biti praćena do uručenja primaocu.
Link je objavljen 2 dana prije donošenja "odluke". Nisu dodali link ni na FB jer znaju da ce biti pljuvanja.

No da se osvrnem na ovaj tvoj komentar, koji je tipično podanički.

Reci mi, molim te, kako si zamislio to praćenje?

Pošiljka bez TN uđe u BIH, mazne je na sorting centru, ili na putu do pošte. Ti nemaš TN broj SVE DO URUČENJA POŠILJKE, pa me zanima na što ćeš se pozvati kada odeš u poštu i žališ se da ti pošiljka nije stigla?

Nemaš TN, nemaš dokaz da je artikal ušao u BIH.
pogotovo za skuplje pošiljke
Skuplje pošiljke već imaju TN i ovaj "naš" nema nikakvog smisla. Šta mi "naš" TN znači pored internacionalnog?
A kako znamo da se paket nece maznuti prije dijela za ljepljenje lopovskog R koda?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#14 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by un1ted »

U tome se i vidi besmisao ove naplate, te da je izgovor. Poštarinu ne smiju naplaćivati pa naplaćuju tzv. Praćenje.
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#15 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by undefined007 »

Danas naplatio poštar 1,80 za masku od pišljive 2KM. Nisam bio kući, nema ni priznanice niti bilo šta. Klasični reket. Da se žalimo toj nekoj Uniji poštanskih operatera ?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#16 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by TRANCE »

Pa i kad zalijepe svoj bar kod koji uopšte nigdje ne skeniraju, može poštar paket opet ukrasti ako vidi da je šta vrijednije, samo će iz svog džepa morati platiti 1,80 KM. Jer to će funkcionisati po principu dobio si kao poštar danas 10 paketa koje trebaš uručiti i naplatiti, donesi 18 KM na kraju dana. A mi se nakon krađe možemo žaliti Husinoj materi, jer nemamo pojma koji su broj za praćenje zalijepili.
User avatar
mayab
Posts: 27009
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#17 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by mayab »

Hajmo, pravnici, ima vas ovde sigurno, kome se ovo moze prijaviti, da li kakvoj inspekciji ili udruzenju za zastitu potrošača, dok ljudi sami to ne potegnu, hebavaće nas ko i kako stigne :?: :?: :?:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#18 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by ExNihilo »

Lijepo su oni to skontali. Bolje oporezovati apsolutno svaki paket sa 1.8 KM nego naplaćivati 10% na pakete preko 50 i manje od 300.

I još te raja tapše i zahvaljuje što je prag podignut.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#19 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by studiorum_tuzlaensis »

Jučer sam dobio onu žutu cedulju i izgubio je, nema mogu je naći. Mogu li uopće podići svoj paket sada?
eeeeeee
Posts: 748
Joined: 02/01/2006 00:06

#20 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by eeeeeee »

mayab wrote:Hajmo, pravnici, ima vas ovde sigurno, kome se ovo moze prijaviti, da li kakvoj inspekciji ili udruzenju za zastitu potrošača, dok ljudi sami to ne potegnu, hebavaće nas ko i kako stigne :?: :?: :?:
Bravo :thumbup:

Do sada jedini pametan komentar, sve šupljaci uzeo mi nije mi uzeo. Dajte da svi zajednički pokrenemo nešto (medije, razna udruženja, itd itd) ako imamo osnova za očiglednu pljačku svih pošta u BiH.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#21 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by un1ted »

mayab wrote:Hajmo, pravnici, ima vas ovde sigurno, kome se ovo moze prijaviti, da li kakvoj inspekciji ili udruzenju za zastitu potrošača, dok ljudi sami to ne potegnu, hebavaće nas ko i kako stigne :?: :?: :?:
Ja sam prijavio ombudsmanu za zaštitu potrošača.
Zahvaljujemo se na vašem obraćanju.



Vaša predstavka je zaprimljena u Instituciju ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH i biti će proslijeđena na nadležno postupanje.

Po obradi iste bit ćete obavješteni na isti način na koji je predstavka zaprimljena.





Ured ombudsmana
+387 36 311 212
+387 36 311 210

[email protected]

Kontaktirajte ombudsmana za zaštitu potrošača. Siguran sam da ćemo dobiti konkretan i kvalitetan odgovor. Što više upita, to će im biti prioritetnije.


Cekam da zaprimim ovu naplatu, pa da imam službeni dokument (da tražit ću priznanicu, bez nje ne placam) pa da onda mogu kontaktirati i druge inspekcije. Kada to odradim napisem tačno šta sam uradio i kome poslao.

Za sada, šaljite upite ombudsmanu, jer oni su prvi korak.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#22 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by un1ted »

studiorum_tuzlaensis wrote:Jučer sam dobio onu žutu cedulju i izgubio je, nema mogu je naći. Mogu li uopće podići svoj paket sada?
Mozes sa licnom kartom. Podaci na licnoj i paketu moraju biti isti.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#23 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by studiorum_tuzlaensis »

un1ted wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:Jučer sam dobio onu žutu cedulju i izgubio je, nema mogu je naći. Mogu li uopće podići svoj paket sada?
Mozes sa licnom kartom. Podaci na licnoj i paketu moraju biti isti.

Hvala puno.

Što se tiče teme, odoh danas da to podignem, pa ću vidjeti hoće li mi uzeti keš. Kontam na kvarnjaka da mu otmem paket i kažem da bez računa ne dam pare.
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#24 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Puf »

un1ted wrote:
mayab wrote:Hajmo, pravnici, ima vas ovde sigurno, kome se ovo moze prijaviti, da li kakvoj inspekciji ili udruzenju za zastitu potrošača, dok ljudi sami to ne potegnu, hebavaće nas ko i kako stigne :?: :?: :?:
Ja sam prijavio ombudsmanu za zaštitu potrošača.
Zahvaljujemo se na vašem obraćanju.



Vaša predstavka je zaprimljena u Instituciju ombudsmana za zaštitu potrošača u BiH i biti će proslijeđena na nadležno postupanje.

Po obradi iste bit ćete obavješteni na isti način na koji je predstavka zaprimljena.





Ured ombudsmana
+387 36 311 212
+387 36 311 210

[email protected]

Kontaktirajte ombudsmana za zaštitu potrošača. Siguran sam da ćemo dobiti konkretan i kvalitetan odgovor. Što više upita, to će im biti prioritetnije.


Cekam da zaprimim ovu naplatu, pa da imam službeni dokument (da tražit ću priznanicu, bez nje ne placam) pa da onda mogu kontaktirati i druge inspekcije. Kada to odradim napisem tačno šta sam uradio i kome poslao.

Za sada, šaljite upite ombudsmanu, jer oni su prvi korak.
De da sad ne smisljam tekst posalji sta si ti poslao, da i ja prijavim :D
User avatar
Capsicum
Posts: 2545
Joined: 23/04/2013 14:15

#25 Re: BH Posta klasicna pljacka

Post by Capsicum »

Obzirom da se uvođenje ove takse od 1,80 KM opravdava tim nekakvim internim praćenjem pošiljke, postavlja se pitanje šta će se desiti ako takva pošiljka i pored tog praćenja nestane. Pošto ja kao primatelj, nisam obaviješten ni upoznat sa tim njihovim internim kodom za praćenje prije nego mi pošiljka na samom kraju bude uručena, dakle nemam načina da pratim pošiljku unutar BiH, onda oni mogu raditi šta hoće. Taj broj za praćenje jednostavno izbrišu iz svoje baze i šta onda? Pojeo vuk magarca? Niti mogu dokazati da je pošiljka ušla u BiH, niti mogu dokazati da je nestala u procesu dostave unutar BiH.

Ovo je ljudi klasični reket. Neko je fino na papir stavio da se više isplati naplatiti za sve pošiljke bez tracking broja tih 1,80 KM nego samo na pakete koji podliježu carini (ranije preko 50 KM).

Uvođenje ove takse je van svake pameti. Sve pošte na svijetu omogućavaju slanje regularne pošte bez da primatelj mora platiti bilo kakve troškove (osim eventualno carine, ako roba koja se šalje podliježe istoj). Poštarinu za takve pošiljke plaća pošiljalac, a ni u kom slučaju primalac i dio novca od te poštarine će dobiti i ova naša pošta. Nema pošta pravo internom odlukom pretvarati obične pošiljke u preporučene.

Igraju se s stvarima koje bi nas mogle lako dovesti na još neke crne liste. Samo nam još treba da nas Svjetska poštanska unija stavi pod kakve sankcije ili na neku crnu listu jer se nekom direktorčiću nadigao pa skontao da može malo glumit mafiju i naplaćivati reket primateljima pošiljki iz inostranstva.

Trebamo svi reagovati. Treba zatrpati ombdusmena za zaštitu potrošača, inspekcije, poreznu upravu, medije... Ne može se dozvoliti uvođenje novih harača kako je kome kurcu ćeif. Mora postojati zakon.

BH pošta je jedna mafijaška organizacija. Ja sam lično nekoliko desetina puta već bio žrtva njihove pljačke, jer su mi redovno nestajale pošiljke. Prestao sam naručivati stvari na svoju adresu, jer je šansa da nešto i stvarno dobijem bila manja od 50%. Lopovi klasični.
Post Reply