Pošte u BiH klasična pljačka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
zubi
Posts: 5165
Joined: 16/07/2009 00:27

#1076 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zubi »

probook wrote: 02/10/2023 11:45 Meni su poslali preko Madjarske posiljlu, imam tracking broj UB pocinje i vidiljiv je i na BH Post stranici.

Dodje posiljka i opet 1,80 KM trebam platiti. :run:
Alternativa ti je da platis 3,5 KM carinski pregled. Ne pamtim kad je dosao paket a da nista nisam platila.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1077 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by n+1 »

Pošte i telekomi. Ima moj glas ko zaustavi te dvije pljačke.
tap3ah75
Posts: 6004
Joined: 07/09/2009 14:14

#1078 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by tap3ah75 »

Kako mogu i smiju uvesti naplatu od 5 pf za dječiju nedjelju?
Kao obavezno je .... ne bi mi smetalo ni najmanje da je na dobrovoljnoj osnovi ... ali ovako je bezobrazno
Isaiah4110
Posts: 491
Joined: 01/05/2020 11:59

#1079 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Isaiah4110 »

tap3ah75 wrote: 05/10/2023 20:00 Kako mogu i smiju uvesti naplatu od 5 pf za dječiju nedjelju?
Kao obavezno je .... ne bi mi smetalo ni najmanje da je na dobrovoljnoj osnovi ... ali ovako je bezobrazno
To traje godinama svaki oktobar...i ideja je super, nije puno i da uzmu vise ali kao sto kazes trebalo bi biti na dobrobovoljnoj osnovi i kakvi su lopovi s obzirom na one kradje od 1,8 KM za svaku posiljku iz inostranstva, bojim se da taj novac ide njima...a ideja i inicijativa je stvarno super...recimo da bingo odvaja 10 feninga sa svakog racuna za ugrozene ili za neki dom, za bolesnu djecu i da kupci po zelji mogu odvojiti mnogima bi se pomoglo...elektrodistribucija, telemah, telekom brdo para zarade i bilo bi lijepo kad bi neko stvarno odvajao za ugrozene i siromasne...ali pohlepa nikad veca...

Ima lik iz naselja mjesecno mu znaci doci po 20-30 posiljaka pa racunajte po 1,8 KM x 12 mjeseci x par godina...uposlenici osim onih obicnih, davno trebali biti iza resetaka samo radi 1,8 KM...plus neko je govorio i za one lazne carinske preglede od 3,5 ili 9,5 KM sve ide posti...jos sa carine svjesni da to posta radi i uzima i nista...za 5 godina su ukrali bar pola miliona tako od nas obicnih ljudi, ma i vise...a o organizaciji i radu i debilizmu da ne pricam...nevjerovatno, za proucavanja...
User avatar
laserShow
Posts: 4105
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1080 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by laserShow »

Isaiah4110 wrote: 06/10/2023 13:02 Ima lik iz naselja mjesecno mu znaci doci po 20-30 posiljaka pa racunajte po 1,8 KM x 12 mjeseci x par godina.
Dobro druze, seremo po posti koja nas zakida. Zasto ne seremo po liku kojem zna doci 20-30 posiljki mjesecno i niko od nadleznih se ne zapita sta je u pitanju?

Zakon kaze jedna posiljka sedmicnu oslobodjena od uvoznih dazbina.
User avatar
zubi
Posts: 5165
Joined: 16/07/2009 00:27

#1081 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zubi »

Isaiah4110 wrote: 06/10/2023 13:02
Ima lik iz naselja mjesecno mu znaci doci po 20-30 posiljaka pa racunajte po 1,8 KM x 12 mjeseci x par godina...uposlenici osim onih obicnih, davno trebali biti iza resetaka samo radi 1,8 KM...plus neko je govorio i za one lazne carinske preglede od 3,5 ili 9,5 KM sve ide posti...jos sa carine svjesni da to posta radi i uzima i nista...za 5 godina su ukrali bar pola miliona tako od nas obicnih ljudi, ma i vise...a o organizaciji i radu i debilizmu da ne pricam...nevjerovatno, za proucavanja...
Kako su bolan ukrali??

To je posta objavila na svojoj stranici, u svom cjenovniku, sve legalno i transparentno. To je njihova usluga koju naplacuju, isto kao i 1 KM koju ti uzmu svaki put kad platis uplatnicom, ili naknade koje banke imaju, npr. kad dizes kredit, pa te neprijatno iznenadi koliko ti banka uzme para na ime obrade kredita.

Da se razumijemo, i meni se kosa na glavi dize od tih troskova, ali nikakva kradja nije u pitanju, sve legalno i po zakonu.
User avatar
Ateista
Posts: 46618
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1082 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Ateista »

zubi wrote: 06/10/2023 14:15
Isaiah4110 wrote: 06/10/2023 13:02
Ima lik iz naselja mjesecno mu znaci doci po 20-30 posiljaka pa racunajte po 1,8 KM x 12 mjeseci x par godina...uposlenici osim onih obicnih, davno trebali biti iza resetaka samo radi 1,8 KM...plus neko je govorio i za one lazne carinske preglede od 3,5 ili 9,5 KM sve ide posti...jos sa carine svjesni da to posta radi i uzima i nista...za 5 godina su ukrali bar pola miliona tako od nas obicnih ljudi, ma i vise...a o organizaciji i radu i debilizmu da ne pricam...nevjerovatno, za proucavanja...
Kako su bolan ukrali??

To je posta objavila na svojoj stranici, u svom cjenovniku, sve legalno i transparentno. To je njihova usluga koju naplacuju, isto kao i 1 KM koju ti uzmu svaki put kad platis uplatnicom, ili naknade koje banke imaju, npr. kad dizes kredit, pa te neprijatno iznenadi koliko ti banka uzme para na ime obrade kredita.

Da se razumijemo, i meni se kosa na glavi dize od tih troskova, ali nikakva kradja nije u pitanju, sve legalno i po zakonu.
Neke stvari jesu kradja, mozda legalizovana ali opet kradja.
Drugo je kad ti neko naplati svoju uslugu kad placas nesto, ali ja kad narucim od kineza on mi je vec naplatio tu uslugu i ne moze mi dva puta biti naplacena, to kako ce kineska posta to rijesiti sa nasom mene ne zanima, ili kako ce rijesiti problem kradje sa pracenjem isto me ne zanima, ja sam platio da mi dodje na kucnu adresu i zelim da mi dodje za te pare, ne zanima me dodatni trosak.
Sto se tice carinskog pregleda, ako ja nisam narucio nista sto je podlozno carini ili sto je zabranjeno, opet me ne zanimaju nikakvi dodatni troskovi. To sto oni hoce da provjere je njihova stvar i to me ne zanima, ako se ispostavi da je sumnja bila opravdana onda neka mi pored carine ili kazne naplate i troskove pregleda, to je posteno, ali ako je sve ispravno onda je to njihov problem i ne bi mi smjeli naplatiti.
User avatar
zubi
Posts: 5165
Joined: 16/07/2009 00:27

#1083 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zubi »

Ateista wrote: 06/10/2023 14:27
zubi wrote: 06/10/2023 14:15

Kako su bolan ukrali??

To je posta objavila na svojoj stranici, u svom cjenovniku, sve legalno i transparentno. To je njihova usluga koju naplacuju, isto kao i 1 KM koju ti uzmu svaki put kad platis uplatnicom, ili naknade koje banke imaju, npr. kad dizes kredit, pa te neprijatno iznenadi koliko ti banka uzme para na ime obrade kredita.

Da se razumijemo, i meni se kosa na glavi dize od tih troskova, ali nikakva kradja nije u pitanju, sve legalno i po zakonu.
Neke stvari jesu kradja, mozda legalizovana ali opet kradja.
Drugo je kad ti neko naplati svoju uslugu kad placas nesto, ali ja kad narucim od kineza on mi je vec naplatio tu uslugu i ne moze mi dva puta biti naplacena, to kako ce kineska posta to rijesiti sa nasom mene ne zanima, ili kako ce rijesiti problem kradje sa pracenjem isto me ne zanima, ja sam platio da mi dodje na kucnu adresu i zelim da mi dodje za te pare, ne zanima me dodatni trosak.
Sto se tice carinskog pregleda, ako ja nisam narucio nista sto je podlozno carini ili sto je zabranjeno, opet me ne zanimaju nikakvi dodatni troskovi. To sto oni hoce da provjere je njihova stvar i to me ne zanima, ako se ispostavi da je sumnja bila opravdana onda neka mi pored carine ili kazne naplate i troskove pregleda, to je posteno, ali ako je sve ispravno onda je to njihov problem i ne bi mi smjeli naplatiti.
Aha, dovoljno je da tebe ne zanimaju dodatni troskovi i to je to :lol:

Postu zanimaju, ona od toga zivi :D
User avatar
Ateista
Posts: 46618
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1084 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Ateista »

zubi wrote: 06/10/2023 15:13
Ateista wrote: 06/10/2023 14:27
Neke stvari jesu kradja, mozda legalizovana ali opet kradja.
Drugo je kad ti neko naplati svoju uslugu kad placas nesto, ali ja kad narucim od kineza on mi je vec naplatio tu uslugu i ne moze mi dva puta biti naplacena, to kako ce kineska posta to rijesiti sa nasom mene ne zanima, ili kako ce rijesiti problem kradje sa pracenjem isto me ne zanima, ja sam platio da mi dodje na kucnu adresu i zelim da mi dodje za te pare, ne zanima me dodatni trosak.
Sto se tice carinskog pregleda, ako ja nisam narucio nista sto je podlozno carini ili sto je zabranjeno, opet me ne zanimaju nikakvi dodatni troskovi. To sto oni hoce da provjere je njihova stvar i to me ne zanima, ako se ispostavi da je sumnja bila opravdana onda neka mi pored carine ili kazne naplate i troskove pregleda, to je posteno, ali ako je sve ispravno onda je to njihov problem i ne bi mi smjeli naplatiti.
Aha, dovoljno je da tebe ne zanimaju dodatni troskovi i to je to :lol:

Postu zanimaju, ona od toga zivi :D
Pa to i govorim, zive od kradje. :D

To sta mene zanima gledam iz ugla klijenta i korisnika neke usluge i kako to normalno treba da funkcionise.
Vec sam pravio paralelu carinskog pregleda sa alkotestom, zamisli da te zaustavi policija i trazi da radis alkotest, uspadne 0 promila ali svejedno kaze moras platiti koristenje alkotesta. :D
User avatar
laserShow
Posts: 4105
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1085 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by laserShow »

Pa dao je dobar primjer. Ne zanima ni mene sto telekom operater ima manje pretplatnika pa uvodi harac 1KM. E za to postoji rjesenje onda, odem na pretplatu i nema troska od 1KM.

Isto tako i za kineza ima rjesenje. Doplatis za TN (broj za pracenje) i nasi ti nece naplatiti 1.80KM. Za carinski pregled isto tako postoji rjesenje, narucis preko privatne sluzbe, a za drzavnu, pa treba se izboriti da bude zakon ako nema naplate carine, nema ni otvaranja.
User avatar
mayab
Posts: 27223
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#1086 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by mayab »

zadnje dvije pošiljke, jedna sa Alija , druga ebay , došle iz Litvanije, bez plaćanja tog lopovskog harača od 1,80KM...biće da su Kinezi "skontali" neke stvari, obe kupovine su bile sa free shippingom :thumbup:
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#1087 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by NecuVise »

Treba kontaktirati onog Sašu Magazinovića. Pisao je prije nekoliko godina zašto se to naplaćuje i zašto se ne treba, ali nije tad mogao ništa uraditi jer nisu bili na vlasti. Sad vala mogu, kontrolišu i vlast a i bh poštu.
User avatar
Ateista
Posts: 46618
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1088 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Ateista »

laserShow wrote: 06/10/2023 16:29 Pa dao je dobar primjer. Ne zanima ni mene sto telekom operater ima manje pretplatnika pa uvodi harac 1KM. E za to postoji rjesenje onda, odem na pretplatu i nema troska od 1KM.

Isto tako i za kineza ima rjesenje. Doplatis za TN (broj za pracenje) i nasi ti nece naplatiti 1.80KM. Za carinski pregled isto tako postoji rjesenje, narucis preko privatne sluzbe, a za drzavnu, pa treba se izboriti da bude zakon ako nema naplate carine, nema ni otvaranja.
Vidi, ja ni jedno ni drugo ne narucujem preko nase poste vec narucim od kineza, amerikanca, svabe ili koga vec, on ne salje preko nase poste vec preko svoje i naplati slanje. Ja nisam nikakvu uslugu trazio od nase poste vec od stranca, kako ta posta to regulise sa nasom nije moj problem.
Kad kupis ultra karticu prihvatis uslove koristenja ili uzmes od drugog operatera, to je skroz druga prica.
Slazem se da se treba izboriti za neke stvari,zato ovo i pisemo. :D
Naslovnica
Posts: 27967
Joined: 20/03/2013 15:38

#1089 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Naslovnica »

laserShow wrote: 06/10/2023 16:29 Pa dao je dobar primjer. Ne zanima ni mene sto telekom operater ima manje pretplatnika pa uvodi harac 1KM. E za to postoji rjesenje onda, odem na pretplatu i nema troska od 1KM.

Isto tako i za kineza ima rjesenje. Doplatis za TN (broj za pracenje) i nasi ti nece naplatiti 1.80KM. Za carinski pregled isto tako postoji rjesenje, narucis preko privatne sluzbe, a za drzavnu, pa treba se izboriti da bude zakon ako nema naplate carine, nema ni otvaranja.
Griješiš.
I na pretplati imaš 1KM harača, samo što ti ga ne naplaćuje dodatno, nego oduzima sa vrijednosti paketa.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#1090 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by HelaS »

zubi wrote: 06/10/2023 14:15
Isaiah4110 wrote: 06/10/2023 13:02
Ima lik iz naselja mjesecno mu znaci doci po 20-30 posiljaka pa racunajte po 1,8 KM x 12 mjeseci x par godina...uposlenici osim onih obicnih, davno trebali biti iza resetaka samo radi 1,8 KM...plus neko je govorio i za one lazne carinske preglede od 3,5 ili 9,5 KM sve ide posti...jos sa carine svjesni da to posta radi i uzima i nista...za 5 godina su ukrali bar pola miliona tako od nas obicnih ljudi, ma i vise...a o organizaciji i radu i debilizmu da ne pricam...nevjerovatno, za proucavanja...
Kako su bolan ukrali??

To je posta objavila na svojoj stranici, u svom cjenovniku, sve legalno i transparentno. To je njihova usluga koju naplacuju, isto kao i 1 KM koju ti uzmu svaki put kad platis uplatnicom, ili naknade koje banke imaju, npr. kad dizes kredit, pa te neprijatno iznenadi koliko ti banka uzme para na ime obrade kredita.

Da se razumijemo, i meni se kosa na glavi dize od tih troskova, ali nikakva kradja nije u pitanju, sve legalno i po zakonu.
Naša prethodna država borila se protiv neobrazovanja stanovništva organiziranjem kurseva i "večernje škole", za one koji nisu mogli redovnim načinom. Ova država to nikako ne radi, pušta ljude u društvo neobrazovane ili slabo obrazovane, koji onda donose svoja pravila, pogrešno zaključuju, neinformišu se, i takvi izlaze u javnost svojim pobunama zbog sasvim uobičajenih stvari :-)
User avatar
laserShow
Posts: 4105
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1091 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by laserShow »

Ateista wrote: 07/10/2023 08:26 Vidi, ja ni jedno ni drugo ne narucujem preko nase poste vec narucim od kineza, amerikanca, svabe ili koga vec, on ne salje preko nase poste vec preko svoje i naplati slanje. Ja nisam nikakvu uslugu trazio od nase poste vec od stranca, kako ta posta to regulise sa nasom nije moj problem.
Dobro i u cemu je problem? Je li ti posta izvrsi dostavu? Izvrsi. Je li ti naplati njihovu uslugu "obezbjedjenja" posiljke koja nema kod za pracenje? Naplati.

Ako ne zelis da ti nasi hahari naplacuju, plati kinezu koji dolar vise za TN i onda ti BHP nece ama bas nista naplatiti. Kako si tvrdoglav :D
User avatar
laserShow
Posts: 4105
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1092 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by laserShow »

mayab wrote: 06/10/2023 22:04 zadnje dvije pošiljke, jedna sa Alija , druga ebay , došle iz Litvanije, bez plaćanja tog lopovskog harača od 1,80KM...biće da su Kinezi "skontali" neke stvari, obe kupovine su bile sa free shippingom :thumbup:
Jebe se kinezu za nas. Ako posiljka ima MEDJUNARODNI KOD ZA PRACENJE, popularni tracking number, nema naplate. To je registrovana posiljka.

Ako posiljka NEMA tracking number, odnosno nije registrovana posiljka, ima naplate. Jednostavno.
User avatar
laserShow
Posts: 4105
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1093 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by laserShow »

Naslovnica wrote: 07/10/2023 08:30 I na pretplati imaš 1KM harača, samo što ti ga ne naplaćuje dodatno, nego oduzima sa vrijednosti paketa.
Kako mislis? Pretplata mi bila, hajde da kazem 20KM, uveli 1KM naplate, meni ostala 20KM pretplata. Gdje je naplacen taj iznos od 1KM=?
Naslovnica
Posts: 27967
Joined: 20/03/2013 15:38

#1094 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Naslovnica »

laserShow wrote: 07/10/2023 16:29
Naslovnica wrote: 07/10/2023 08:30 I na pretplati imaš 1KM harača, samo što ti ga ne naplaćuje dodatno, nego oduzima sa vrijednosti paketa.
Kako mislis? Pretplata mi bila, hajde da kazem 20KM, uveli 1KM naplate, meni ostala 20KM pretplata. Gdje je naplacen taj iznos od 1KM=?
Bez obzira što ti je pretplata ostala ista, unutar računa postoji stavka "Naknada za korištenje resursa mobilne mreže".
0.855KM + PDV.
Pogledaj račun.
User avatar
laserShow
Posts: 4105
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1095 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by laserShow »

U novotel mrezi, odnosno na racunu te stavke nemam. Mozda je tako kod telekoma?
dzenanalic22
Posts: 843
Joined: 28/08/2017 16:30

#1096 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by dzenanalic22 »

Nema te stavke ni na Eronetovoj pretplati.
Image
User avatar
fusion_ba
Posts: 4410
Joined: 02/12/2017 20:10

#1097 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by fusion_ba »

Kao da je bitno. Poenta je da na pretplati nisu povećali račun za 1 KM niti su zbog toga pogoršavali ponudu. Na prepaidu tu otimačinu imaju.
User avatar
Ateista
Posts: 46618
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1098 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Ateista »

laserShow wrote: 07/10/2023 16:28
Ateista wrote: 07/10/2023 08:26 Vidi, ja ni jedno ni drugo ne narucujem preko nase poste vec narucim od kineza, amerikanca, svabe ili koga vec, on ne salje preko nase poste vec preko svoje i naplati slanje. Ja nisam nikakvu uslugu trazio od nase poste vec od stranca, kako ta posta to regulise sa nasom nije moj problem.
Dobro i u cemu je problem? Je li ti posta izvrsi dostavu? Izvrsi. Je li ti naplati njihovu uslugu "obezbjedjenja" posiljke koja nema kod za pracenje? Naplati.

Ako ne zelis da ti nasi hahari naplacuju, plati kinezu koji dolar vise za TN i onda ti BHP nece ama bas nista naplatiti. Kako si tvrdoglav :D
Izvrsi, ali oni to vec naplate na neki nacin od kineza sigurno. :D

Stvar je principa,naplacuju mi nesto sto ja nisam trazio.
Kad narucim od kineza uglavnom ni ne obracam paznju na te detalje ako je nesto sitno u pitanju, nekad i ne stigne i halalim to, cim narucim tako jeftino spreman sam da nozda nece ni doci. Stvar je principa sto nasi naplacuju nesto sto niko ni ne trazi.
User avatar
laserShow
Posts: 4105
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1099 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by laserShow »

Ateista wrote: 08/10/2023 11:12 Izvrsi, ali oni to vec naplate na neki nacin od kineza sigurno.
ne znam je li naplate, nikada nisam ulazio u to, ali mislim da ne naplate. Kao sto ni kinez ne naplati od BHP ako posaljes nesto u Kinu. Opet se ogradjujem, ne znam.

Tebi posta naplacuje svoju uslugu. Ako ti ne odgovara, jedino rjesenje je da NE KORISTIS uslugu. A ako zelis da koristis i da im ne dajes novac, platis kinezu TN i BHP ti nece nista naplati. Je li to tesko skontati?

Apsolutno je u redu da se regulise prispjece i pracenje dostave koja NEMA medjunarodni broj za pracenje. Uvede se usluga, ista se naplati i sve ok. Nije BHPosta izmislila nesto novo, to se radi i u drugim zemljama. Problem poste je sto nije do kraja zavrsila tu uslugu ala kako je u makedoniji uradjeno.

https://www.posta.com.mk/Tracking/index.html

Image
Image
Image

Da BHP ovo implementira, niko im ne bi mogao rijeci reci, jer bi imalo smisla.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15660
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1100 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by problemnatravunu »

Obzirom da se uvođenje ove takse od 1,80 KM opravdava tim nekakvim internim praćenjem pošiljke, postavlja se pitanje šta će se desiti ako takva pošiljka i pored tog praćenja nestane. Pošto ja kao primatelj, nisam obaviješten ni upoznat sa tim njihovim internim kodom za praćenje prije nego mi pošiljka na samom kraju bude uručena, dakle nemam načina da pratim pošiljku unutar BiH, onda pošta može raditi šta hoće. Taj broj za praćenje jednostavno izbrišu iz svoje baze i šta onda? Niti mogu dokazati da je pošiljka ušla u BiH, niti mogu dokazati da je nestala u procesu dostave unutar BiH
Post Reply