Pošte u BiH klasična pljačka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
kabal1337
Posts: 7999
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#576 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by kabal1337 »

Bhposta isporuka 48h, svi ostali 24h :roll:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#577 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by seoBIH »

Nije bas tako, provjeri vrijeme isporuke kod AKS dostave xd
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#578 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by vanjki »

kabal1337 wrote: 23/05/2020 09:44 Bhposta isporuka 48h, svi ostali 24h :roll:
Poslao u prosli utorak preko Bhpote u Banja Luku a covjek preuzeo u srijedu..Jos uvijek brza posta nije isporucena..hehhe..Danas je subota i nece se nas Beg Postar odluciti danas raditi
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#579 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Mehemed »

Jučer poslato iz Simin-og Han-a (Tuzla), jutros preuzeto u Visokom(ne znam da li bi dostavili Subotom, tako da sam otišao u poštu po pošiljku). BH Post Express.
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#580 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by _Reds_ »

Mehemed wrote: 23/05/2020 12:43 Jučer poslato iz Simin-og Han-a (Tuzla), jutros preuzeto u Visokom(ne znam da li bi dostavili Subotom, tako da sam otišao u poštu po pošiljku). BH Post Express.
Zar radi i jedna posta subotom ?
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#581 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Mehemed »

Ova u Visokom je radila prije pandemije i stizale pošiljke i Subotom. Sada samo dežurni imaju, bitno mi je da sam mogao preuzeti pošiljku, da nije skroz zatvoreno.
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#582 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by _Reds_ »

Da radila je i kod mene prije pandemije, ali sada ne radi, i rekose mi da ne radi ni jedna sada subotom.

Nisam znao da imaju neke dezurne subotom.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#583 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Mehemed »

Ja nazvao i javili se, tako da sam mogao preuzeti, a inače bi morao čekati Utorak-Srijedu a to mi je dugo čekati.
User avatar
zubi
Posts: 5150
Joined: 16/07/2009 00:27

#585 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zubi »

insaneinthebrain wrote: 28/05/2020 18:00 koja bagra banditsko lopovska :roll:

https://crna-hronika.info/poste-u-bih-p ... Le_8tpw_-U
Znaci, nista se ne mijenja, i dalje ce naplacivati 1,8 KM
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#586 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by mayab »

nema promjene u ovoj državi dok se kleronacionalistička lopovska korumpirana vlast ne otjera, a "glave" ne pošalju na dugogodišnju robiju!
lafao
Posts: 9
Joined: 11/07/2018 10:42

#587 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by lafao »

Pošte žele da traže izuzeće od UPU za nastavak uzimanja harača!

Inicijativa je podnesena Ministarstvu komunikacija i prometa:
http://mkt.gov.ba/dokumenti/komunikacij ... gTag=bs-BA

Imamo sada svi priliku da javno damo svoje mišljenje i prijedloge u toku trajanja javne rasprave,predlažem da sada svi tražimo da tu inicijativu odbiju!!!

Link za javnu raspravu: https://ekonsultacije.gov.ba/

Potrebno je se registrovati i dati komentar. Sada imamo možda posljednju priliku da ovo ukinemo.
User avatar
spree
Posts: 7878
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#588 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by spree »

I N I C I J A T I V A
za pokretanje postupka izuzeća Bosne i Hercegovine
iz odredbi člana 15. i 20. Svjetske poštanske konvencije

Bosna i Hercegovina kao članica Svjetske poštanske unije (UPU) u skladu sa članom 2. tačka 1.8. Ustava Svjetske poštanske unije, i u vezi sa drugim aktima UPU-a, ima namjeru na 27. Kongresu UPU-a podnijeti predmetnu inicijativu, u skladu sa obrazcem UPU-a kako slijedi:

I

27. Kongres

Konvencija, Završni protokol – Prijedlog 23.4.2

Član 4. (poštarine)

BOSNA I HERCEGOVINA

Stav 2. mijenja se kako slijedi:
„Bez obzira na član 15. Konvencije, Bosna i Hercegovina i Brazil su ovlašteni da naplaćuju dodatnu naknadu od primalaca običnih pošiljaka koje sadrže robu, a koje su morale biti pretvorene u praćene pošiljke kao rezultat carinskih i sigurnosnih zahtjeva.”

Razlozi:
Pošiljke koje sadrže robu zaprimljene u Bosni i Hercegovini moraju biti praćene kako bi se ispunili carinski i sigurnosni zahtjevi i kako bi bile u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom, koje propisuje da takve pošiljke u unutrašnjem prometa moraju biti poslate samo kao praćene pošiljke. Stoga one pošiljke koje sadrže robu, a koje su poslane u Bosnu i Hercegovinu kao obične pišiljke moraju biti pretvorene u praćene pošiljke, a troškovi istog naplatiće se od primaoca.

II

27. Kongres

Konvencija, Završni protokol – Prijedlog 23.4.2

Član 11. (poštarina za podnošenjenjna crarinski pregled)

BOSNA I HERCEGOVINA

Stav 2. mijenja se kako slijedi:

“Bez obzira na član 20.2. Konvencije, Australija, Bosna i Hercegovina, Brazil, Kipar, Kanada i Ruska Federacija zadržavaju pravo naplaćivati od korisnika poštarinu za podnošenje na carinski pregled za sve pošiljke koje se podnose na carinski pregled.

Razlozi:
Javni poštanski operateri Bosne i Hercegovine snose troškove za postupke podnošenja na carinski pregled koji uključuju poštanske pošiljke, bez obzira je li za te pošiljke plaćena carina ili drugi troškovi. Troškovi skladištenja, kontrole itd. često su povezani sa slučajevima kada pošiljke zahtijevaju dodatnu dokumentaciju, čak i za pošiljke koje su oslobođene carine. Javni poštanski operateri Bosne i Hercegovine bi trebali moći naplatiti troškove nastale prilikom predavanja poštanskih pošiljaka na carinski pregled.

O b r a z l o ž e nj e
Bosna i Hercegovina kao članica Svjetske poštanske unije (Universal Postal Union, u daljem tekstu: UPU) učestvuje na kongresima UPU-a koji se organizuju svake četiri godine, a na kojem se razmatraju i usvajaju odgovarajući akti (Akti UPU-a). Isto tako svaka država članica UPU-a ima mogućnost podnošenja prijedloga izmjena i dopuna kao i zahtjeva za izuzeće iz pojedinih odredbi navedenih Akata koji se usvajaju na redovnim kongresima.

S obzirom da, u skladu sa Ustavom i Opštim Pravilnikom Svjetske poštanske unije, predlagač izmjena, dopuna kao i izuzeća iz pojedinih odredbi akata UPU-a može biti samo država članica UPU-a, to se Ministarstvu komunikacija i transporta Bosne i Hercegovine obratila Agencija za poštanski saobraćaj Bosne i Hercegovine sa inicijativom sva tri javna poštanska operatera u Bosni i Hercegovini („JP BH Pošta“ d.o.o.Sarajevo; „Pošte Srpske” a.d. Banja Luka i “Hrvatska pošta” d.o.o.Mostar), za pokretanje procedure odobravanja prijedloga za izuzeće Bosne i Hercegovine iz odredbi člana 15. i 20.2. Svjetske poštanske konvencije. Navedeno je u skladu sa Devetim dopunskim protokolom Ustava UPU-a koji u članu 2. tačka 1.8. sadrži klauzulu kojom se daje mogućnost izuzimanja od pojedinih odredbi akata UPU-a. Svaka rezerva mora biti odobrena od strane većine članica UPU-a.

Ovom inicijativom iskazuje se namjera Bosne i Hercegovine da podnese zahtjev da poštanski operateri u Bosni i Hercegovni budu izuzeti od odredbi člana 15. i 20. Svjetske poštanske konvencije („Službeni glasnik BiH – Međunarodni ugovori“ br. : 2/09, 4/13, 1/16 i 1/20), kojim se definiše pitanje naplate poštarine za obične pismonosne pošiljke.

Razlozi za iniciranje izuzeća leže u činjenici da javnim poštanskim operaterima u Bosni i Hercegovini prispjevaju obične pismonosne pošiljke iz međunarodnog prometa koje sadrže robu, i koje kao takve koje moraju biti pretvorene u praćene pošiljke kao rezultat carinskih i sigurnosnih zahtjeva, što iziskuje dodatne troškove za javne poštanske operatere. Ovi troškovi padaju na teret korisnika tih usluga (primaoca pošiljke).
jbt a nama vec godinama naplacuju krseci svjetsku poštanske konvencije.

i mislim da nema nista od ovih "konsultacija". sta napisati da budemo ozbiljno shvaceni ili da neko promijeni misljenje/odluku, a vec radili nelegalno :-)
lafao
Posts: 9
Joined: 11/07/2018 10:42

#589 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by lafao »

Mala pobjeda protiv harača uhljeba!

https://ekonsultacije.gov.ba/legislatio ... Id=1013988

"...zaključuje se da je stav javnosti koia je uzela učešće u konsultacijama da predlozene izmiene nisu prihvatliive niti je opravdano pokretanje
postupka izuzeća Bbsne i Hercegovine iz odredbi člana 15. i-20. Svjetske postanske konvencije."

Čestitam svim aktivistima kojima nije bilo mrsko da se registruju i ostave svoj prijedlog!
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#590 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Mehemed »

Znači 1.80KM bye bye.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#591 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zemomak »

platio sam im sigurno u ove dvije godine 350-400 KM...
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#592 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Mehemed »

Ti baš dosta naručuješ... Ja nisam više od 50KM.
moke_31
Posts: 1879
Joined: 18/05/2011 14:54

#593 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by moke_31 »

lafao wrote: 03/08/2020 13:56 Mala pobjeda protiv harača uhljeba!

https://ekonsultacije.gov.ba/legislatio ... Id=1013988

"...zaključuje se da je stav javnosti koia je uzela učešće u konsultacijama da predlozene izmiene nisu prihvatliive niti je opravdano pokretanje
postupka izuzeća Bbsne i Hercegovine iz odredbi člana 15. i-20. Svjetske postanske konvencije."

Čestitam svim aktivistima kojima nije bilo mrsko da se registruju i ostave svoj prijedlog!
Svaka čast :thumbup:
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#594 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by spinel_ »

jes pobjeda, ali jebes ti to sve odakle cemo narucivati?
znam da ima milion stranica, ali Aliexpress koji je bio najjeftiniji i najpristupacniji nece nikad vratiti cijene shippinga na staro
jes 1,8 (bila) kradja, ali mi djeluje smijesno kad isti proizvod mora duplo skuplje placati na drugom siteu.
User avatar
zubi
Posts: 5150
Joined: 16/07/2009 00:27

#595 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zubi »

Svaka cast!!

NIsam vjerovala da cemo ovo docekati...

Al jbg sad ce posta samo da poveca naplatu carinskih pregleda, pa ce biti 3,5-9,5....
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#596 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by channel10 »

Oni su nezakonito milione zgrnuli na tih 1,80 i sad pojeo vuk magarca...

A ko kaze da nece vise naplacivati? Gdje ima da je odredba ili zakon promijenjen i vracen na staro( ako je uopste ista.mijenjano)?!
User avatar
spree
Posts: 7878
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#597 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by spree »

Nije ukinuto dzaba se radujete. Samo na javnoj raspravi dobili negativne odgovore od gradjana u smislu da traze da legalizuju trenutno stanje. Cak je moguce da ce oni i dalje ostati pri svome i traziti legalizaciju ovog stanja :twisted: , a do tada ce uredno naplacivati 1,80.
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#598 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by _Reds_ »

zubi wrote: 03/08/2020 19:57 Svaka cast!!

NIsam vjerovala da cemo ovo docekati...

Al jbg sad ce posta samo da poveca naplatu carinskih pregleda, pa ce biti 3,5-9,5....
Upravo to.

I to ide posti, posta ce naci nacin da se namiri opet.
User avatar
ovajonaj
Posts: 428
Joined: 01/02/2008 11:44
Location: Bihac

#599 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by ovajonaj »

lafao wrote: 03/08/2020 13:56 Mala pobjeda protiv harača uhljeba!

https://ekonsultacije.gov.ba/legislatio ... Id=1013988

"...zaključuje se da je stav javnosti koia je uzela učešće u konsultacijama da predlozene izmiene nisu prihvatliive niti je opravdano pokretanje
postupka izuzeća Bbsne i Hercegovine iz odredbi člana 15. i-20. Svjetske postanske konvencije."

Čestitam svim aktivistima kojima nije bilo mrsko da se registruju i ostave svoj prijedlog!
ja sam napisao ovo pod tackom 7. :lol:
lafao
Posts: 9
Joined: 11/07/2018 10:42

#600 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by lafao »

spree wrote: 03/08/2020 21:11 Nije ukinuto dzaba se radujete. Samo na javnoj raspravi dobili negativne odgovore od gradjana u smislu da traze da legalizuju trenutno stanje. Cak je moguce da ce oni i dalje ostati pri svome i traziti legalizaciju ovog stanja :twisted: , a do tada ce uredno naplacivati 1,80.
Tačno, nije ukinuto, zato sam i napisao mala pobjeda.

Da se sada nismo podigli i jasno izrazili nezadovoljstvo, MKT bi im dozvolilo da ovo legalizuju i ne bi više imali prostora za borbu.

Ovako imamo priliku nastaviti se institucionalno boriti protiv nelegalne naplate, a niti WPU neće blagonaklono gledati na to ako im državno ministarstvo ili agencija izda negativno mišljenje.
Post Reply