Pošte u BiH klasična pljačka

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
El_comadante
Posts: 7953
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1126 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by El_comadante »

Vox_liberi wrote: 26/10/2023 19:37 Izgleda nema drige teme o pošti ili ne mogu da nađem.

Na žutom papiriću piše da preuzmemo pošiljku u pošti DVA, jel to na željezničkoj stanici ili?
Poštaru mrsko pisati 2 želj. stanica, jer ti nisi dužan da znaš koja je pošta 2. Da, na željezničkoj stanici.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1127 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Truba »

Sta je ovo

Image
User avatar
Peacean
Posts: 2694
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#1128 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Peacean »

Izgleda da je sada poštarina 1.80KM umjesto dosadašnjih 3.5KM. Na pošiljci tačno stoji naljepnica pošte da poštarinu od 1.80KM plaća primalac.
User avatar
laserShow
Posts: 4089
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1129 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by laserShow »

Ako je paket bez TN i ne ode na carinu 1.80KM
Ako ode na carinu, neovisno o TN, cijena je 3.5KM.
ado_n
Posts: 64
Joined: 15/10/2021 13:24

#1130 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by ado_n »

laserShow wrote: 16/11/2023 12:53 Ako je paket bez TN i ne ode na carinu 1.80KM
Ako ode na carinu, neovisno o TN, cijena je 3.5KM.
Zar nije 2.20 km..nisam u toku jer odavno nisam ništa naručivao
muki_muky
Posts: 414
Joined: 13/01/2022 18:07

#1131 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by muki_muky »

Kako funkcionisu ove uplate preko poste? Vidim na piku ljudi prodaju neke digitalne usluge i nacin placanja je vecinom posta. Moze li meni bilo ko uplatit na tekuci racun preko poste, kolike su provizije?
User avatar
madesa
Posts: 4217
Joined: 26/07/2013 02:37

#1132 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by madesa »

CekAM DA postar donese pare jer sam prodao nesto preko brze poste . Paket isporucen 12.12. A na stranici gdje se prati paket pise urucen novac meni danas :-)
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1133 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Truba »

ja sam ovih dana imao rekord
odnio paket u 17.30
sutra u 13.00 bio isporucen u zvornik
pare meni ujutro dosle u 10

čak 12 maraka :(
User avatar
yamakashii
Posts: 181
Joined: 04/07/2017 15:28

#1134 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by yamakashii »

Zadnja 2 posiljke (do 300KM) koje sam naurucio iz inostrastva, ovi gurbeti mi naplatise 9,5KM u lokalnoj posti.. Da li neko zna sta je razlog ovome? Da napomenem da su obje posiljke imale TN (Dutch NL post i DHL).
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#1135 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zubi »

yamakashii wrote: 17/12/2023 02:23 Zadnja 2 posiljke (do 300KM) koje sam naurucio iz inostrastva, ovi gurbeti mi naplatise 9,5KM u lokalnoj posti.. Da li neko zna sta je razlog ovome? Da napomenem da su obje posiljke imale TN (Dutch NL post i DHL).
Carinski pregled paketa.
Isaiah4110
Posts: 491
Joined: 01/05/2020 11:59

#1136 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Isaiah4110 »

yamakashii wrote: 17/12/2023 02:23 Zadnja 2 posiljke (do 300KM) koje sam naurucio iz inostrastva, ovi gurbeti mi naplatise 9,5KM u lokalnoj posti.. Da li neko zna sta je razlog ovome? Da napomenem da su obje posiljke imale TN (Dutch NL post i DHL).
Iz Kine po 3,5 KM, rijetko kad ne naplate, a iz Amerike, Engleske, Njemacke, Australije uvijek 9,5 KM. Cak jednom za dvd iz Australije 9,5 KM platio, sto znaci da posiljka ne mora biti glomazna. To zapravo nije "pravi" carinski pregled, nego maslo bh poste i taj novac ide njima, carina nema nista s tim, neko je pisao o tome na nekoj temi i sto je najsmjesnije s carine znaju za ove kradje a niko nista ne poduzima...ako narucis preko kupiglobal ili pesota tih laznih troskova nece biti jer posiljku ne dodirnu prevaranti iz bh poste...kad sam vec kod dvd-ova recimo ako je iz Engleske dvd a nije dhl nego samo preporucena posiljka onda 3,5 KM uzmu a ponekad ne naplate ni to...u svakom slucaju nakradu se oni para od nas pocevsi od 1,8 KM do 9,5 KM...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15653
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1137 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by problemnatravunu »

https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... ina/354793
U Hrvatskoj zabranjena naplata poštarine
U Hrvatskoj je nedavno zabranjena naplata ove vrste poštarine. Naplatu od 4,50 kuna (više od jedne marke) je zabranila Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti, navodi HINA. Ovakva odluka je zasnovana na činjenici da je Sabor Hrvatske početkom ove godine ratificirao Svjetsku poštansku konvenciju i na mišljenju Ministarstva mora, saobraćaja i infrastrukture.

"Temeljem pribavljenog mišljenja nadležnog Ministarstva i ovlaštenog prijevoda akata Svjetske poštanke unije, poštanski inspektor je odlučio zabraniti Hrvatskoj pošti naplatu uručenja malih paketa od primatelja. Dobra vijest za sve građane je i da se Hrvatska pošta ne može žaliti na to rješenje, iako može pokrenuti upravni spor pred Visokim upravnim sudom protiv Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti, no eventualna tužba neće odgoditi izvršenje rješenja", poručii su iz Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti.
User avatar
laserShow
Posts: 4089
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1138 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by laserShow »

Tipican primjer pljuvanja po svemu samo da se hrakne iako se nema pojma. Ako zelite neka prava i da se za ista izbori, morate znati koja su vasa prava, a koje su obaveze.

Kinezi radi troskova vecinu poisljki salju kao pismo. Tako ces dobiti telefon kao pismo, deklarisano. Prema tome, carinski pregled je 3.5KM. Ove malo uredjenije zemlje salju paket kao paket, pa samim time pregled paketa kosta 9.5KM. Neka i kinez posalje kao paket isto bi platili.

Prema tome ovo je standardni iznos u cjenovniku i ne mozete se pozivati, ili zaliti na to. To je vrijedjanje zdravog mozga, malo se edukujte.

Sto se tice naplate od 1.80KM se slazem da je vrijednaje mozga kupca i da se za to treba boriti da se ukloni ili da se usluga kao u Makedoniji uveze. No nas mentalitet je srati, objaviti na forumu, ili sasuti sve sluzbeniku u posti, koji nema nadleznisti, a i boli ga tuki.

Na kraju, mi smo dio sisema. Sutimo i placamo 1.80KM jer su nam digli granicu na 300KM, sto nema nigdje u ex-yu niti ce biti moguca ta granica ako i kada se priblizimo EU.
Isaiah4110 wrote: 17/12/2023 09:49 svakom slucaju nakradu se oni para od nas pocevsi od 1,8 KM do 9,5 KM...
Da je pravne drzave, posta bi odgovarala za 1.80KM naplatu, a ti bi odgovaro za prozivanje nekoga prevarantom radi neutemeljenih stvari. Tako da na kraju ispada da smo svi govna (i ja se tu ubrajam).
Isaiah4110
Posts: 491
Joined: 01/05/2020 11:59

#1139 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by Isaiah4110 »

laserShow wrote: 17/12/2023 14:42 Tipican primjer pljuvanja po svemu samo da se hrakne iako se nema pojma. Ako zelite neka prava i da se za ista izbori, morate znati koja su vasa prava, a koje su obaveze.

Kinezi radi troskova vecinu poisljki salju kao pismo. Tako ces dobiti telefon kao pismo, deklarisano. Prema tome, carinski pregled je 3.5KM. Ove malo uredjenije zemlje salju paket kao paket, pa samim time pregled paketa kosta 9.5KM. Neka i kinez posalje kao paket isto bi platili.

Prema tome ovo je standardni iznos u cjenovniku i ne mozete se pozivati, ili zaliti na to. To je vrijedjanje zdravog mozga, malo se edukujte.

Sto se tice naplate od 1.80KM se slazem da je vrijednaje mozga kupca i da se za to treba boriti da se ukloni ili da se usluga kao u Makedoniji uveze. No nas mentalitet je srati, objaviti na forumu, ili sasuti sve sluzbeniku u posti, koji nema nadleznisti, a i boli ga tuki.

Na kraju, mi smo dio sisema. Sutimo i placamo 1.80KM jer su nam digli granicu na 300KM, sto nema nigdje u ex-yu niti ce biti moguca ta granica ako i kada se priblizimo EU.
Isaiah4110 wrote: 17/12/2023 09:49 svakom slucaju nakradu se oni para od nas pocevsi od 1,8 KM do 9,5 KM...
Da je pravne drzave, posta bi odgovarala za 1.80KM naplatu, a ti bi odgovaro za prozivanje nekoga prevarantom radi neutemeljenih stvari. Tako da na kraju ispada da smo svi govna (i ja se tu ubrajam).
Znaci za posiljku preko kupiglobal koja uopste ne dodje u ruke radnika bh poste ne treba platiti 3,5 ili 9,5 KM dovoljno receno i o cemu mi pricamo ovde i na kojim si ti frekvencijama!? Da li ti treba nacrtati da nesto shvatis? Ne prenosi ljudima lazne informacije, kakav cjenovnik? Kad sam bio u Hrvatskoj ti prevaranti iz Hrvatske su mi jos vise uzimali, po 7 KM za sitnice za koje je naravno placen porez i uglavnom 3-4 KM su uzimali a ne 4,5 kune kao sto je navedeno u kopiranom tekstu iiznad i hvala Bogu drzava im zabranila...

Ne citas i ti se trebas edukovati, nije problem ni u tih 3,5 KM, nikome od nas ne dolazi 30 posiljaka mjesecno nego par, problem je sto ih posta uzima sebi i sto su izmislili taj "pregled" ne mogu da vjerujem da ih neko brani i opravdava, kakav ba cjenovnik, izmisljotina...ne budite debili, isto kao kad neko brani i opravdava nekog politicara, van svake pameti...bosanski mozgovi mi nikad nisu bili jasni...i 100% ne otvore posiljku uopste, ni ne provire, samo zalijepe "carina sarajevo" narucujem preko 10 godina od sitnica do tezih i glomaznijih stvari! Bar moje nisu otvarali.

Znaci nikakav problem ne bi bio da npr posiljka preko kupiglobal ili pesota koja zavrsi na carini bude otvorena i pregledana i onda navedu da ne podlijeze carinskim troskovima, ali carinski pregled bude 2-3 KM, to im je posao, otvorili pregledali potrosili vrijeme, pa nek naplate par KM, a posao poste je da proslijedi posiljku kupcu i to da donesu na vrata preporucenu a ne da mi u sanduce ostavi obavijest za posiljku od 30g koja u dzep stane...ako se sta nije promijenilo i oni se nekako uvezali pa im posta obavlja dio posla, ali sumnjam. Sa carine je receno da nemaju nista sa tom naplatom jer su se ljudi zalili...ako ces braniti postu i nesto mudrovati mene zaobidji zivota ti...
User avatar
laserShow
Posts: 4089
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1140 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by laserShow »

Zasto pisemo o kupiglobal ili nekoj drugoj dostavnoj sluzbi? Pircamo o posiljkama i njihovoj klasifikaciji.

BH Posta ako posiljku zaprimi kao PISMO platit ces 3.5KM ako nema TN i ode na pregled. Ako zaprimi kao paket ide druga cijena. POSTA NE OZNACAVA VRSTU POSILJKE VEC POSILJAOC.

Kada to shvatis onda mozemo dalje. Ne trazi prevaru gdje je nema, a to je vrsta paketa.

Mozemo pricati da li je poisljka otvorena i pregledana.
Mozemo pricati o nezakonitoj naplati 1.80JM
Mozemo pricati i sto se to sve tolerise, a to je radi praga od 300KM.

Ipak, nemoj da adresiramo problem na pogresan nacin. Jos jedanput, posta ne utice kako je posiljka deklairsana, samo na osnvu toga naplati.
User avatar
yamakashii
Posts: 181
Joined: 04/07/2017 15:28

#1141 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by yamakashii »

zubi wrote: 17/12/2023 07:58
yamakashii wrote: 17/12/2023 02:23 Zadnja 2 posiljke (do 300KM) koje sam naurucio iz inostrastva, ovi gurbeti mi naplatise 9,5KM u lokalnoj posti.. Da li neko zna sta je razlog ovome? Da napomenem da su obje posiljke imale TN (Dutch NL post i DHL).
Carinski pregled paketa.
Carinski na svaki je*eni paket, a svaki je imao tracking broj od posaljioca? Mislim da oni jednostavno samo otvore to, bez ikakve 'provjere' ili 'pregleda' (zabole ih tuki i da si drogu narucio — kladim se da ni nemaju opremu za ovo), samo kako bi obljepili njihovim seletepom preko paketa i naplatili 9,5KM...

Ciganija velika nema sta, treba nahraniti sve te uhljebe poput ovog gore sto ih opravdava....
STR69
Posts: 562
Joined: 20/06/2021 11:31
Location: Višnjik

#1142 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by STR69 »

yamakashii wrote: 18/12/2023 05:37
zubi wrote: 17/12/2023 07:58
yamakashii wrote: 17/12/2023 02:23 Zadnja 2 posiljke (do 300KM) koje sam naurucio iz inostrastva, ovi gurbeti mi naplatise 9,5KM u lokalnoj posti.. Da li neko zna sta je razlog ovome? Da napomenem da su obje posiljke imale TN (Dutch NL post i DHL).
Carinski pregled paketa.
Carinski na svaki je*eni paket, a svaki je imao tracking broj od posaljioca? Mislim da oni jednostavno samo otvore to, bez ikakve 'provjere' ili 'pregleda' (zabole ih tuki i da si drogu narucio — kladim se da ni nemaju opremu za ovo), samo kako bi obljepili njihovim seletepom preko paketa i naplatili 9,5KM...

Ciganija velika nema sta, treba nahraniti sve te uhljebe poput ovog gore sto ih opravdava....
Je li neko primjetio da vam ne ostave nikakav dokaz plaćanja, odnosno, uzmu vam uplatnicu? Ja jednom nisam htio platiti onom njihovom uplatnicom, ispunio onu sa petim primjerkom, nisu htjeli prihvatiti.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#1143 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by zubi »

yamakashii wrote: 18/12/2023 05:37
zubi wrote: 17/12/2023 07:58
yamakashii wrote: 17/12/2023 02:23 Zadnja 2 posiljke (do 300KM) koje sam naurucio iz inostrastva, ovi gurbeti mi naplatise 9,5KM u lokalnoj posti.. Da li neko zna sta je razlog ovome? Da napomenem da su obje posiljke imale TN (Dutch NL post i DHL).
Carinski pregled paketa.
Carinski na svaki je*eni paket, a svaki je imao tracking broj od posaljioca? Mislim da oni jednostavno samo otvore to, bez ikakve 'provjere' ili 'pregleda' (zabole ih tuki i da si drogu narucio — kladim se da ni nemaju opremu za ovo), samo kako bi obljepili njihovim seletepom preko paketa i naplatili 9,5KM...

Ciganija velika nema sta, treba nahraniti sve te uhljebe poput ovog gore sto ih opravdava....
Citajte sa razumjevanjem i nemojte pjeniti bezveze.

Carina ima pravo da pregleda svaki paket koji joj se ucini interesantan. Da bi se paket pregledao ne mora se fizicki otvoriti, moze se poslati na skener i vidjeti sadrzaj paketa. Carinski pregled je besplatan, a onih 3,5 ili 9,5 KM koje vam naplate uzme posta za svoju uslugu sto dobaci do carine i preuzme sa carine :mrgreen:

Da li je iznos 3,5 KM ili 9,5 KM nema veze sa dimenzijama i tezinom paketa, nego kako je poslato, da li kao pismo ili paket.
HD_2015
Posts: 980
Joined: 27/08/2015 12:54

#1144 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by HD_2015 »

Pored svega što naplaćuju: 1.8/3.5/9.5 KM opet smo na vrhu blackliste kada je u pitanju dostava.
User avatar
laserShow
Posts: 4089
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#1145 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by laserShow »

yamakashii wrote: 18/12/2023 05:37 Ciganija velika nema sta, treba nahraniti sve te uhljebe poput ovog gore sto ih opravdava....
Uhljup ti je nepismeni u kuci. Nikoga ja ne opravdavam, to sto ste vi nepismeni i ne mozete procitati par clanova uslova koristenja usluge, to je vas problem.

Za mene niti jedna drzavna kompanija nema podrsku, no barem istrazim uslove, koja su MOJA PRAVA I OBAVEZE a ne lupam ko zadnji degenerik koji se zali sto je sunce sunce.
liyf
Posts: 1227
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#1146 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by liyf »

Jel koristio neko ovu SkyTec Express dostavu? Naručio paket iz Prijedora i evo 4. Dan čekam da mi se dostavi. Zvao jučer, kaže teta da je u skladištu u Sarajevu, ni glasa ni traga od paketa danas.
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#1147 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by tap3ah75 »

Može li se u pošti uplatiti nešto sa uplatnicom sa logom neke banke?

Imam popunjeno sa podacima sve na uplatnicama pa da ne prepisujem bezveze ako može.
noviclan
Posts: 10992
Joined: 31/10/2013 06:48

#1148 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by noviclan »

Zasto ne bi moglo uplatni nalog kao uplatni nalog
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#1149 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by kokuz_sa »

U proslu Srijedu ujutro iz Japana narucio artikl i platio. Isti dan poslan
Avion dosao do Belgije, pretovaren i u Petak dosao u BiH

I od Petka nigdje robe.. po trackingu pise da stoji na prijemu za Carinu (Nije iznos velik artikla al eto)
Zovem postu, dam tracking

Kaze lik meni nece ovo prije iduce sedmice na isporuku
Nece uspijet u Petak izvrsit carinski postupak pa ide neradni vikend


Znaci prodje paket komplet zemaljsku kuglu u 3 dana i onda
Treba 10 dana sa Aerodroma do Alipasina da dodje

Jebem li Vam vasu organizaciju
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10619
Joined: 10/03/2022 22:16

#1150 Re: Pošte u BiH klasična pljačka

Post by ZoomZoomKiwi »

:bih:
Post Reply