Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#26 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by zijancer »

stubrijez, zaboravi genetiku, ne znam je li kasno i hoće li pomoći, ali vježbe stajanja na prstima u serijama od 20 sec su odlične
ako to ne ide, onda može i hodanje na prstima, koliko izdržiš
ali ti si već promijenio navike izgleda :-)

ako provodite puno vremena u sjedećem položaju, ova jednostavna vježbica aktivira zapostavljene mišiće - počinje od 2:40

https://www.youtube.com/watch?v=yivkzxDKx5U
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#27 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by pizarro »

banjaluka078 wrote: 20/05/2021 15:08
pizarro wrote: 18/05/2021 22:15
sam setati je nesto najbolje za mentalno zdravlje :D
Živa istina. Ja počela pješačiti na posao i kući, 2x40 min. Ujutro taman da se razbudim i progovorim koju sama sa sobom prije nego što sav svijet navali, a popodne opet taman ispušem stres i priče od posla i dođem kući bez tog tereta. Na pauzi đir od pola sata. Preporođena.
i to je veoma pozitivna strana kad setas sam :D
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#28 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by stubrijez »

zijancer wrote: 21/05/2021 09:00 stubrijez, zaboravi genetiku, ne znam je li kasno i hoće li pomoći, ali vježbe stajanja na prstima u serijama od 20 sec su odlične
ako to ne ide, onda može i hodanje na prstima, koliko izdržiš
ali ti si već promijenio navike izgleda :-)

ako provodite puno vremena u sjedećem položaju, ova jednostavna vježbica aktivira zapostavljene mišiće - počinje od 2:40

https://www.youtube.com/watch?v=yivkzxDKx5U
Radim to, to sam sam smislio onako sam non stop listovi da rade jer srce tu ne moze napumpati kako valja to je cista fizionomija. Preventiva odlicna mada ja sam vec u toj bolesti malo duze (varikoziteti), bila je i operacija prije 5 godina. U svakom slucaju covjek sam sebi najbolje pomogne samo sto vecina to radi kada je vec kasno, meni je to bilo logican nastavak na moj stil zivota.
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#29 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by use your illusion »

Evo me u zadnje vrijeme bole desna strana prsa, vrat i bol sve do lopatice na leđima. Par puta sjedio za kompjuterom po par sati i ujutro jaki bolovi. Slikao sve i sve ok. Čak mi ni laksi fizički rad ne škodi koliko sjedenje za kompjuterom par sati. Kaže mi doktorica moram jačati muskulaturu jer mi je jedna strana nerazvijenija od druge
epik
Posts: 1488
Joined: 10/05/2011 14:15

#30 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by epik »

Ako si u Sarajevu javi se u PP da ti dogovorimo kod moga fizioterapeuta tretman, nije obicni fizioterapeut kao oni na fizikalnim terpijama. Prati ukljestenje nerava, malo kiropraktike, malo masaze... Vjeruj da ce te preporoditi... Imam jos jednog kineza koji radi akupunkturu i akupresuru, ali ovaj ce ti biti sasvim dovoljan.
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#31 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by vaučer »

Imao sam česte probleme s leđima kroz godine. Išlo je do tog da nisam mogao ustati, raditi, kretati se. Na stranu riješavanje boli kad se već slomiš, tad je kasno - mene je spasio fokus na prevenciju. Uz dvije izmjene već par godina sam bez bolova a radim na kompjuteru bar 6 sati dnevno.

Onako, neuko bih mislio da ako sam sjebao leđa - valjda trebam ista istezati, vježbati itd. Fizioterapeut koji mi je pomagao me uputio da je jedini način da zaštitim leđa da investiram vrijeme u jačanje trbušnog zida. Ne treba ti six pack - ali treba ti snažan trbušni zid koji preuzima teret leđa. Uveo sam planking i neke druge vježbe svaki dan i pola problema je bilo riješeno.

Druga bitna stavka je stolica. Kao i svatko bi koristio koju god stolicu sam imao, ili uložio do stotinjak eura u neku bolju stolicu. Ali sve to je bilo sranje. Promjenio sam posao prije nekoliko godina i u uredu su imali Herman Miller Aeron stolice. Prelaz je bio kao da iz stojadina sjedneš u Bentley. Dan poslije sam našao sebi polovni model i to je najbolja investicija ikad.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#32 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by Daryl Dixon »

...
Post Reply