Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#1 Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by heavyBrick »

svi znamo da puno sjedenja šteti zdravlju, to ne treba posebno objašnjavati. znamo i da moderan način življenja podrazumijeva premalo kretanja, često sjedimo zbog posla, gledanja tv-a, korištenja kompjutera, druženja(?) i sl. kad negdje idemo uglavnom se vozimo itd.

mislim da sam nakon dugogodišnjeg takvog življenja počeo osjećati posljedice. naime, stopala mi nekad kao blago trnu i ponekad osjećam kao bockanje u tabanima, uglavnom kad ležim naveče. nekad je to i kratak bol koji me trzne. to je povremeno, ne stalno. pretpostavljam da ima veze sa sjedenjem i poremećenom cirkulacijom.

hajde ko ima sličnih problema neka priča. osim više kretanja imate li kakvih savjeta? ja ću za početak dati savjet za slučaj da imate grčeve u listovima - dobro je par puta sedmično pojesti po jednu kašiku maslinovog ulja i naravno redovno dodavati prehrani magnezij. c i d vitamine radi imuniteta, kostiju i sl.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#2 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by deogest »

heavyBrick wrote: 13/05/2021 18:37 svi znamo da puno sjedenja šteti zdravlju, to ne treba posebno objašnjavati. znamo i da moderan način življenja podrazumijeva premalo kretanja, često sjedimo zbog posla, gledanja tv-a, korištenja kompjutera, druženja(?) i sl. kad negdje idemo uglavnom se vozimo itd.

mislim da sam nakon dugogodišnjeg takvog življenja počeo osjećati posljedice. naime, stopala mi nekad kao blago trnu i ponekad osjećam kao bockanje u tabanima, uglavnom kad ležim naveče. nekad je to i kratak bol koji me trzne. to je povremeno, ne stalno. pretpostavljam da ima veze sa sjedenjem i poremećenom cirkulacijom.

hajde ko ima sličnih problema neka priča. osim više kretanja imate li kakvih savjeta? ja ću za početak dati savjet za slučaj da imate grčeve u listovima - dobro je par puta sedmično pojesti po jednu kašiku maslinovog ulja i naravno redovno dodavati prehrani magnezij. c i d vitamine radi imuniteta, kostiju i sl.
Provjeri secer u krvi jaro.
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#3 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by heavyBrick »

deogest wrote: 13/05/2021 18:40 Provjeri secer u krvi jaro.
i to sam razmišljao. hoću, hvala.

imaš li iskustva ili...?
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#4 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by maliq53 »

Imas li biciklo. Probaj sto vise ukljuciti barem pola sata voznje biciklom, ne moras bas svaki dan al' cim uhvatis vremena. Meni dosta pomaze za rehabilitaciju poslije povrede koljena. Ne mislim da bi imao volje toliko vjezbati cucnjeve i vjezbe za noge kao sto mogu svaki dan izaci i voziti biciklo. Jednostavno voznja mi pomogne da skinem stres sto nakupim kroz dan a plus odradim vjezbu za tijelo.
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#5 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by heavyBrick »

nemam trenutno biciklo, ali ću definitivno uvesti redovne šetnje. ranije mi je bilo bezveze sam da hodam, a kad je zdravlje u pitanju mijenjam to bez razmišljanja. ujutro, naveče, kako mi kad bude zgodno.
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#6 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by heavyBrick »

Životni ritam čovjeka je iznimno naporan, stoga je posve lako zaključiti da se trnci u nogama periodično pojavljuju kod većine ljudi tokom života. Trnjenje nogu najčešće se javlja kao posljedica loše cirkulacije.

Najčešće se ”mravinjanje” , odnosno bockanje, koje osjetimo pojavljuje u području nogu, ruku i prstiju.

Uzroci koji dovode do ove pojave u većini slučajeva leže u dugotrajnom sjedenju ili stajanju na jednom mjestu, odnosno položaju u kojem ste proveli neko vrijeme.

Sjedilački način života može biti itekako opasan. Istraživanje američkih naučnika sugeriše da osobama koje provode najmanje šest sati dnevno sjedeći prijeti 19 % veći rizik za smrt.
evo to je to što sam sumnjao, a pominje se i dijabetes kao mogući uzrok i još neke stvari.
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#7 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by deogest »

heavyBrick wrote: 13/05/2021 18:40
deogest wrote: 13/05/2021 18:40 Provjeri secer u krvi jaro.
i to sam razmišljao. hoću, hvala.

imaš li iskustva ili...?
Nemam iskustva, ali sve mi lici na to. Jos ako puno ides u WC i puno pijes vode, vrlo je moguce da imas dijabetes. Kao i pretjerano razmnozavanje gljivica u organizmu pa ti organizam trazi slatko, stres i tako.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#8 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by moonca »

:-)
Malo je podataka za bilo koju dijagnozu... ali, jednom godisnje bi trebao posjestiti dr.. kontrola krvne slike.. zavisno od godina starosti- mozda i neke dodatne preglede......
. A sto se tice setnje. meni je jedino prihvatljivo- sama.. niko te ne zaustavlja, prica itd. kreni s 5 km.. dnevno. umjereni hod..
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#9 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by heavyBrick »

nemam problema s čestim mokrenjem.
vodu pijem možda litar-dva dnevno (ljeti više ili ako sam nešto umoran).
slatkiše čak i malo konzumiram.

za početak ću se malo aktivirati i provjeriti šećer.

hvala za odgovore.
hvala @moonca :wink:
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#10 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by heavyBrick »

danas oko 7,5 km, oko 2h hodanja.
vjetar, kapuljača, muzika.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#11 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by crveni_makovi »

...
Last edited by crveni_makovi on 19/12/2022 04:29, edited 1 time in total.
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 401
Joined: 14/10/2020 22:44

#12 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by Ajs_Nigrutin »

Nešto još lakše: čučnjevi. Sjediš, ustaneš po čašu vode - napravi 10 čučnjeva. Odeš u wc - 10 čučnjeva. Kad god ustaneš 10 čučnjeva.
Na kraju dana ili u toku dana, šetnja od minimalno pola sata (naviješ neki podcast i vrijeme će proletiti kao ludo, vratiš se kući odmoran i ‘sihicki i fizički).
Ima milion vježbi, samo se treba natjerati da ti nešto uđe u je..nu naviku :mrgreen: Sretno!
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#13 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by stubrijez »

heavyBrick wrote: 13/05/2021 18:47 nemam trenutno biciklo, ali ću definitivno uvesti redovne šetnje. ranije mi je bilo bezveze sam da hodam, a kad je zdravlje u pitanju mijenjam to bez razmišljanja. ujutro, naveče, kako mi kad bude zgodno.
Ako budes ceko druge, neces nikad setat niti vozit biciklo. Nije to sport za drustvo... znam iz iskustva. Natjeraj se pjeske sve sto mozes plus ozbiljnije treninge bar tri puta sedmicno. Trcanje ili brze hodanje ili biciklo... Tek poslije medicina i suplementi, bez vjezbe sve pada u vodu dzaba se trujes i dajes pare. Ja sjedim cijeli radni vijek, naravno ima tu genetike ali rizik kardiovaskularnih problema (konkretno kod mene vene) i kicma i noge ogroman, bolje radit na bausteli...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#14 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by moonca »

stubrijez wrote: 18/05/2021 13:02 (konkretno kod mene vene)
Nosish li kompres carape za vene?
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#15 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by sabanss »

Takav vid osjećaja može vrlo lako biti od oštećene kičme. Diskus henrija je pandemija koja se vrlo lako širi među kancelarijskim radnicima :(
sitni svercer
Posts: 991
Joined: 08/09/2018 14:43

#16 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by sitni svercer »

heavyBrick wrote: 13/05/2021 18:37 svi znamo da puno sjedenja šteti zdravlju, to ne treba posebno objašnjavati. znamo i da moderan način življenja podrazumijeva premalo kretanja, često sjedimo zbog posla, gledanja tv-a, korištenja kompjutera, druženja(?) i sl. kad negdje idemo uglavnom se vozimo itd.

mislim da sam nakon dugogodišnjeg takvog življenja počeo osjećati posljedice. naime, stopala mi nekad kao blago trnu i ponekad osjećam kao bockanje u tabanima, uglavnom kad ležim naveče. nekad je to i kratak bol koji me trzne. to je povremeno, ne stalno. pretpostavljam da ima veze sa sjedenjem i poremećenom cirkulacijom.

hajde ko ima sličnih problema neka priča. osim više kretanja imate li kakvih savjeta? ja ću za početak dati savjet za slučaj da imate grčeve u listovima - dobro je par puta sedmično pojesti po jednu kašiku maslinovog ulja i naravno redovno dodavati prehrani magnezij. c i d vitamine radi imuniteta, kostiju i sl.
za grceve u listovima pola banane dnevno , 2-3 case mlake vode i duboko ili trbusno udisanje 8-)
grcevi nastaju kod previse kretanja, premalo kretanja i naravno nedostatak mg. hrana za misice je voda, cisti zrak i mg... 8-)
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#17 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by deogest »

stubrijez wrote: 18/05/2021 13:02
heavyBrick wrote: 13/05/2021 18:47 nemam trenutno biciklo, ali ću definitivno uvesti redovne šetnje. ranije mi je bilo bezveze sam da hodam, a kad je zdravlje u pitanju mijenjam to bez razmišljanja. ujutro, naveče, kako mi kad bude zgodno.
Ako budes ceko druge, neces nikad setat niti vozit biciklo. Nije to sport za drustvo... znam iz iskustva. Natjeraj se pjeske sve sto mozes plus ozbiljnije treninge bar tri puta sedmicno. Trcanje ili brze hodanje ili biciklo... Tek poslije medicina i suplementi, bez vjezbe sve pada u vodu dzaba se trujes i dajes pare. Ja sjedim cijeli radni vijek, naravno ima tu genetike ali rizik kardiovaskularnih problema (konkretno kod mene vene) i kicma i noge ogroman, bolje radit na bausteli...
Razumijem ljude koji pitaju ovakva pitanja na forumu, nadajuci se da ce dobiti adekvatan odgovor jer je dosta ljudi tu, pa je moguce da je neko to iskusio, mi ti mozemo svasta napisati, medjutim to pitanje je zaista za malo strucnije ljude, ne zavrsavaju ljudi dzaba medicinu i muce se 6-7 godina plus specijalizacija.

Ti bi trebao prvo da provjeris kompletnu krvnu sliku i odes doktoru, pa zatim onda ako je sve uredu da uvedes trcanje i vjezbe.
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#18 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by heavyBrick »

pa smatram da doktor i razmjena iskustava ne isključuju jedno drugo. evo sve što drugi pišu uvažavam i shvatam. hvala svima, da ne idem pojedinačno. i rado svoja iskustva i savjete prenosim drugima. promijenio sam način života i ishranu, krećem se redovno i osjećam se bolje. i nije mi sad problem da to radim sam kad imam cilj. očigledno mi je falio konkretan poticaj. uživam u svakom koraku.
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#19 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by pizarro »

heavyBrick wrote: 13/05/2021 18:47 nemam trenutno biciklo, ali ću definitivno uvesti redovne šetnje. ranije mi je bilo bezveze sam da hodam, a kad je zdravlje u pitanju mijenjam to bez razmišljanja. ujutro, naveče, kako mi kad bude zgodno.
sam setati je nesto najbolje za mentalno zdravlje :D
nekome
Posts: 2878
Joined: 17/05/2011 10:41

#20 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by nekome »

heavyBrick wrote: 13/05/2021 18:37 mislim da sam nakon dugogodišnjeg takvog življenja počeo osjećati posljedice. naime, stopala mi nekad kao blago trnu i ponekad osjećam kao bockanje u tabanima, uglavnom kad ležim naveče. nekad je to i kratak bol koji me trzne. to je povremeno, ne stalno. pretpostavljam da ima veze sa sjedenjem i poremećenom cirkulacijom.
radi vjezbe razgibavanja i protezanja ujutro i prije spavanja, svaki sat-dva ustani protegni se 2 minuta
trebalo bi se popraviti ako nije nesto ozbiljno
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#21 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by stubrijez »

moonca wrote: 18/05/2021 13:33
stubrijez wrote: 18/05/2021 13:02 (konkretno kod mene vene)
Nosish li kompres carape za vene?
Da, komentarisali smo na tu temu svojevremeno na drugom topicu...
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#22 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by cLo »

heavyBrick wrote: 14/05/2021 13:35 danas oko 7,5 km, oko 2h hodanja.
vjetar, kapuljača, muzika.
Ti si još rookie :D :P ja 7,5 km za satić 8-)
heavyBrick
Posts: 800
Joined: 03/05/2021 14:18

#23 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by heavyBrick »

cLo wrote: 19/05/2021 21:09
heavyBrick wrote: 14/05/2021 13:35 danas oko 7,5 km, oko 2h hodanja.
vjetar, kapuljača, muzika.
Ti si još rookie :D :P ja 7,5 km za satić 8-)
svaka čast. :D

evo sad gledam po muzici koju sam slušao jutros, album traje 40 minuta, a preslušao sam ga dva i po puta na istoj ruti. znači oko 1h 40m. :per:

@nekome hvala. ;-)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#24 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by banjaluka078 »

pizarro wrote: 18/05/2021 22:15
sam setati je nesto najbolje za mentalno zdravlje :D
Živa istina. Ja počela pješačiti na posao i kući, 2x40 min. Ujutro taman da se razbudim i progovorim koju sama sa sobom prije nego što sav svijet navali, a popodne opet taman ispušem stres i priče od posla i dođem kući bez tog tereta. Na pauzi đir od pola sata. Preporođena.
User avatar
petunija
Posts: 3023
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#25 Re: Posljedice dugog sjedenja po zdravlje

Post by petunija »

Meni je počelo sa bolovima u krstima.
Srećom odmah reagovala i krenula na aerobik, :D sad sretna i vesela
I u pravu ste svi koji kažete da nikog ne treba čekati, za koju god se aktivnost odlučite, sami ćete najduže istrajati
Post Reply