INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#7276 Re: Poskupljenja

Post by detroit-mercy »

Ozimician wrote: 24/06/2022 12:08
nepass1 wrote: 24/06/2022 10:09
Ode covjek u njemacku, zubar, radi u DZ ima oreko 2k platu, sigurno i 2,5k. Ima privatnu ordinaciju, solidno radi, par sati poslije posla. Kaze platu mjesecima ne dira zivi od privatnog rada.
Sad u DE ce imati oko 5kKM netto. Manja primanja nego u BiH. Ali ode zbog porodice, zbog stanja u drzavi. Nije ni do para.
Tako svi misle jer su im mediji tim isprali glavu zadnjih 10-tak god, zapravo nakon 2014. god. a ako ide finansijski s konja na magarca - taj ce se vratiti cim potrosi tu ustedjevinu, pogotovo ako ima djecu i porodicu. Znam i ja stomatologe koji idu vani za 2,5K € netto, ali to su stomatolozi koji nemaju porodice i koji su u BiH radili po 12h + subote u privatnim ordinacijama - za platu od 1000KM, e njima se isplati ici. Taj tvoj ce se 100x pokajati, pitanje je samo da li ce htjeti priznati.
Velis, isprali im glavu, po Eurostatu smo druga najsiromasnija drzava u Evropi, ah da za nas statistike ne vrijede.
Dokle ce te vise boga ti govoriti ono, ne vjeruj svojim ocima vjeruj meni :skoljka:.
User avatar
ElRe
Posts: 10818
Joined: 12/12/2011 11:28

#7277 Re: Poskupljenja

Post by ElRe »



Analiza jednog našeg sugrađanina
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#7278 Re: Poskupljenja

Post by boshniak »

caros wrote: 24/06/2022 10:14 Takozvana nepravda ovdje postoji jer svi vole zakinuti na porezu, ne platiti kartu, zakititi doktora, platiti da se ide preko reda i sve ostale slične stvari. Ili ćemo se praviti ludi da to nije tako? No, čim se pređe granica Bošnjaci magično postanu bolji ljudi. Zanimljivo, zar ne?
Zapravo odlaze uglavnom oni koji to više ne mogu gledati ni trpiti, ostaju oni koji su takav sistem stvorili i oni kojima takav sistem odgovara. Evo moj sugrađanin čovjek u kasnim 30tim bio uposlenik općine, dobio otkaz o radu zbog pronevjere u službi, mislim da je čak i krivično odgovarao. Otišao u Njemačku, bio 7 mjeseci i nedavno se vratio i odmah dobio posao u javnom preduzeću. Takvima Njemačka ne odgovara.
User avatar
ElRe
Posts: 10818
Joined: 12/12/2011 11:28

#7279 Re: Poskupljenja

Post by ElRe »

laik1981 wrote: 24/06/2022 11:00 Sto se tice nekog ekonomskog standarda tu smo negdje, dok su u svemu ostalom uredjeniji tri puta od nas.. Drzava im, kako tako, funkcionise i ide naprijed. Kod nas sve blokirano haman deset godina.. Samo neka destrukcija.. Do duse, mi sa ovakvim uredjenjem i nemamo sansu da napredujemo na drzavnom nivou.. Mozemo nesto uraditi na lokalnom i to je to..
I kod njih je sve blokirano, svijest naroda u srednjem vijeku, crkva vedri i oblači, EU integracije blokirane od 2007.
Rodjen sam u CG i često sam tamo u obilazak rodbine. Južni Sandžak je pustoš, i najzaostaliji kraj Evrope.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7280 Re: Poskupljenja

Post by Ozimician »

detroit-mercy wrote: 24/06/2022 18:25
Ozimician wrote: 24/06/2022 12:08

Tako svi misle jer su im mediji tim isprali glavu zadnjih 10-tak god, zapravo nakon 2014. god. a ako ide finansijski s konja na magarca - taj ce se vratiti cim potrosi tu ustedjevinu, pogotovo ako ima djecu i porodicu. Znam i ja stomatologe koji idu vani za 2,5K € netto, ali to su stomatolozi koji nemaju porodice i koji su u BiH radili po 12h + subote u privatnim ordinacijama - za platu od 1000KM, e njima se isplati ici. Taj tvoj ce se 100x pokajati, pitanje je samo da li ce htjeti priznati.
Velis, isprali im glavu, po Eurostatu smo druga najsiromasnija drzava u Evropi, ah da za nas statistike ne vrijede.
Dokle ce te vise boga ti govoriti ono, ne vjeruj svojim ocima vjeruj meni :skoljka:.
OK, skačeš sam sebi u usta - sad je priča kako ''nije do para'' - a kao argument potežeš da smo najsiromašnija zemlja Evrope. I realno, ako jedan stomatolog više zaradi u BiH nego u Njemačkoj .... onda je to problem Njemačke, a ne BIH.

A evo jedna svježa vijest iz omiljene zemlje (ima Google Translate) https://www.welt.de/wirtschaft/video239 ... TLp2Gfk4LY

Znači svi preuzimaju Fadilovu taktiku sad xD
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#7281 Re: Poskupljenja

Post by detroit-mercy »

Ozimician wrote: 24/06/2022 20:10
detroit-mercy wrote: 24/06/2022 18:25
Velis, isprali im glavu, po Eurostatu smo druga najsiromasnija drzava u Evropi, ah da za nas statistike ne vrijede.
Dokle ce te vise boga ti govoriti ono, ne vjeruj svojim ocima vjeruj meni :skoljka:.
OK, skačeš sam sebi u usta - sad je priča kako ''nije do para'' - a kao argument potežeš da smo najsiromašnija zemlja Evrope. I realno, ako jedan stomatolog više zaradi u BiH nego u Njemačkoj .... onda je to problem Njemačke, a ne BIH.
Koji to stomatolog zaradi vise u BiH nego u Njemackoj, mani supljaka, imam u porodici dovoljno stomatologa i doktora i vani i u BiH i znam sta zarade.
I sto skacem sebi u usta, naravno da je pitanje novca ali isto tako i opste perspektive drustva, mi smo kao drustvo izgubili perspektivu. Na stranu sto nam je ekonomski rast takav da se boljitak nece osjetiti ni u sljedecoj generaciji.
A ti i dalje tabmuraj kako zivis u jednom eknomskom gigantu kojeg ljudi koji zive nisu svjesni, pa treba da vjeruju vise tebi nego svojim ocima.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7282 Re: Poskupljenja

Post by Ozimician »

detroit-mercy wrote: 24/06/2022 20:17
Ozimician wrote: 24/06/2022 20:10

OK, skačeš sam sebi u usta - sad je priča kako ''nije do para'' - a kao argument potežeš da smo najsiromašnija zemlja Evrope. I realno, ako jedan stomatolog više zaradi u BiH nego u Njemačkoj .... onda je to problem Njemačke, a ne BIH.
Koji to stomatolog zaradi vise u BiH nego u Njemackoj, mani supljaka, imam u porodici dovoljno stomatologa i doktora i vani i u BiH i znam sta zarade.
I sto skacem sebi u usta, naravno da je pitanje novca ali isto tako i opste perspektive drustva, mi smo kao drustvo izgubili perspektivu. Na stranu sto nam je ekonomski rast takav da se boljitak nece osjetiti ni u sljedecoj generaciji.
A ti i dalje tabmuraj kako zivis u jednom eknomskom gigantu kojeg ljudi koji zive nisu svjesni, pa treba da vjeruju vise tebi nego svojim ocima.
Sorry, pogrešnom sam liku quote, ovaj gore iznad je napisao kako je neki stomatolog otišao iz BiH u Njemačku na manju platu...
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#7283 Re: Poskupljenja

Post by guruguru95 »

Smarate ba više sa Njemačkom. Prosječna plata u Bosni 500 eura, tu prestaje svako poređenje sa Njemačkom i EU.
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#7284 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

guruguru95 wrote: 24/06/2022 20:51 Smarate ba više sa Njemačkom. Prosječna plata u Bosni 500 eura, tu prestaje svako poređenje sa Njemačkom i EU.
Koliko je metar kvadratni nekretnine u Njemačkoj, a koliko ovdje? Kirija? Struja? Plin? Grijanje?
guruguru95
Posts: 2829
Joined: 09/05/2022 23:20

#7285 Re: Poskupljenja

Post by guruguru95 »

Hakiz wrote: 24/06/2022 22:20
guruguru95 wrote: 24/06/2022 20:51 Smarate ba više sa Njemačkom. Prosječna plata u Bosni 500 eura, tu prestaje svako poređenje sa Njemačkom i EU.
Koliko je metar kvadratni nekretnine u Njemačkoj, a koliko ovdje? Kirija? Struja? Plin? Grijanje?
Ne zanima me :mrgreen:
gidra
Posts: 3574
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#7286 Re: Poskupljenja

Post by gidra »

detroit-mercy wrote: 24/06/2022 20:17
Ozimician wrote: 24/06/2022 20:10

OK, skačeš sam sebi u usta - sad je priča kako ''nije do para'' - a kao argument potežeš da smo najsiromašnija zemlja Evrope. I realno, ako jedan stomatolog više zaradi u BiH nego u Njemačkoj .... onda je to problem Njemačke, a ne BIH.
Koji to stomatolog zaradi vise u BiH nego u Njemackoj, mani supljaka, imam u porodici dovoljno stomatologa i doktora i vani i u BiH i znam sta zarade.
I sto skacem sebi u usta, naravno da je pitanje novca ali isto tako i opste perspektive drustva, mi smo kao drustvo izgubili perspektivu. Na stranu sto nam je ekonomski rast takav da se boljitak nece osjetiti ni u sljedecoj generaciji.
A ti i dalje tabmuraj kako zivis u jednom eknomskom gigantu kojeg ljudi koji zive nisu svjesni, pa treba da vjeruju vise tebi nego svojim ocima.
Svaki koji ima privatnu ordinaciju u Sarajevu i radi za sebe vise zaradi od onog koji radi za drugog kao stomatolog u Njemackoj.
Stomatolozi u Sarajevu su lose placeni ako rade za drugog, puko prezivljavanje.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7287 Re: Poskupljenja

Post by _BataZiv_0809 »

Plus pljacka zapadnoevropskih zdravstvenih sistema u saradnji sa nasim dijasporasima sto prave zube ubosni
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7288 Re: Poskupljenja

Post by Ozimician »

gidra wrote: 24/06/2022 22:42
detroit-mercy wrote: 24/06/2022 20:17
Koji to stomatolog zaradi vise u BiH nego u Njemackoj, mani supljaka, imam u porodici dovoljno stomatologa i doktora i vani i u BiH i znam sta zarade.
I sto skacem sebi u usta, naravno da je pitanje novca ali isto tako i opste perspektive drustva, mi smo kao drustvo izgubili perspektivu. Na stranu sto nam je ekonomski rast takav da se boljitak nece osjetiti ni u sljedecoj generaciji.
A ti i dalje tabmuraj kako zivis u jednom eknomskom gigantu kojeg ljudi koji zive nisu svjesni, pa treba da vjeruju vise tebi nego svojim ocima.
Svaki koji ima privatnu ordinaciju u Sarajevu i radi za sebe vise zaradi od onog koji radi za drugog kao stomatolog u Njemackoj.
Stomatolozi u Sarajevu su lose placeni ako rade za drugog, puko prezivljavanje.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
mistek
Posts: 3390
Joined: 23/05/2010 15:16

#7289 Re: Poskupljenja

Post by mistek »

laik1981 wrote: 24/06/2022 09:28
ElRe wrote: 24/06/2022 08:18

I za Rumuniju, Bugarsku, veći dio Grčke, jug Italije. Da ne navodimo kandidate Albaniju, Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju. Za njih smo Amerika.
Malo realnosti ne bi bilo lose.. Od svih pomenutih mi smo generalno u boljoj situaciji jedino od Moldavije i Kosova.. Sto se tice politicke situacije mozda smo i najgori..
Moldavija je dno dna po svakom pitanju. Lupam, ako kod nas ima korupcije, kod njih je to 50x gore. Ako kod nas ima rada na crno, kod njih je 10x gore. Ako kod nas ima kriminala, kod njih je 250x gore. Ako nas vlast handri, kod njih je daleko gore. Plus, gori im je i mentalitet, sve to samo prihvataju, bukvalno rasturena država. Političko pitanje im je gore nego kod nas, također. I plus, ako je iko ikad bio u Moldaviji, ni na šta to ne liči. Kišinjev je bezveze, a sve van njega je otprilike daleko ispod Novog Travnika, a kamol šta dalje.

Kosovo nije realno možda ni porediti, ni oni ne liče ni na šta, ali oni imaju borbu kakvu imaju. Ali, generalno, i tu korupcija, vlast, kriminal, sve isti problemi koji deru. Kako god, standard kod nas je debelo bolji.

Albanija je također tanušna. Mislim, mogu oni hajcati ove ekonomske parametre, ali većina raje je bila u Albaniji i vala sumnjam da je iko došao s dojmom "Razvijeniji su od nas".Divljakluk na svakom koraku, u svemu, i na oko vidiš da je standard čak i ispod našeg. Kako god okreneš, ali iznad njih smo. Možda oni fakat napreduju, ali su očito krenuli iz žestokog minusa.

Makedonija je negdje između Albanije i nas, rekao bih. Problemi slični, malo zdraviji narod mentalno, ali kad prođeš Makedonijom jad i bijeda, gore nego kod nas.

Eh rekao bih da nakon ovih upadamo mi. Crna Gora je tu negdje, bare bare s nama. Pretjerano bi bilo reći da je iko nešto specijalno u boljoj situaciji.

Grčka, Bugarska, Rumunija i to su ipak daleko ispred, bezveze i porediti. Hajd znaju Bugari biti svakakvi, ali džaba, opet su iznad itekako.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8259
Joined: 25/05/2013 23:49

#7290 Re: Poskupljenja

Post by apsidejzi »

Hakiz wrote: 24/06/2022 22:20
guruguru95 wrote: 24/06/2022 20:51 Smarate ba više sa Njemačkom. Prosječna plata u Bosni 500 eura, tu prestaje svako poređenje sa Njemačkom i EU.
Koliko je metar kvadratni nekretnine u Njemačkoj, a koliko ovdje? Kirija? Struja? Plin? Grijanje?
Nisu bitne cijene i koliko ko zaradjuje. Bitno je koliko ostane love kad sve te nuzne troskove poplacas :)
User avatar
nepass1
Posts: 9693
Joined: 06/07/2017 07:35

#7291 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

detroit-mercy wrote: 24/06/2022 20:17
Ozimician wrote: 24/06/2022 20:10

OK, skačeš sam sebi u usta - sad je priča kako ''nije do para'' - a kao argument potežeš da smo najsiromašnija zemlja Evrope. I realno, ako jedan stomatolog više zaradi u BiH nego u Njemačkoj .... onda je to problem Njemačke, a ne BIH.
Koji to stomatolog zaradi vise u BiH nego u Njemackoj, mani supljaka, imam u porodici dovoljno stomatologa i doktora i vani i u BiH i znam sta zarade.
I sto skacem sebi u usta, naravno da je pitanje novca ali isto tako i opste perspektive drustva, mi smo kao drustvo izgubili perspektivu. Na stranu sto nam je ekonomski rast takav da se boljitak nece osjetiti ni u sljedecoj generaciji.
A ti i dalje tabmuraj kako zivis u jednom eknomskom gigantu kojeg ljudi koji zive nisu svjesni, pa treba da vjeruju vise tebi nego svojim ocima.
Za pocetak vise zaradi u BiH ako radi u bolnici i jos privatno. Mada sad ne mozes u bh otvoriti privatno bez 10g iskustva i specijalizacije.
U njemackoj start za stomatologa od 2,5k€ je da se sutas nogom u guzicu. Nakon dvije godine kad se poloze ispiti onda to raste. Pa mozes i 5k€ imati ako radis za nekog, pretezno imas fiksnu platu plus %.
Dosta manje pacijenata imas u njemackoj, ali je radno vrijeme od 8 do 18h uz pauzu.
Manja ordinacija zaradi godisnje preko 500k€ ali ne znam koliki su rashodi, koliko na kraju gazdi ostane. Tu bas nemam predstave. Stan od 80m² je sa rezijama 1000€.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7292 Re: Poskupljenja

Post by Ozimician »

nepass1 wrote: 25/06/2022 07:40
detroit-mercy wrote: 24/06/2022 20:17
Koji to stomatolog zaradi vise u BiH nego u Njemackoj, mani supljaka, imam u porodici dovoljno stomatologa i doktora i vani i u BiH i znam sta zarade.
I sto skacem sebi u usta, naravno da je pitanje novca ali isto tako i opste perspektive drustva, mi smo kao drustvo izgubili perspektivu. Na stranu sto nam je ekonomski rast takav da se boljitak nece osjetiti ni u sljedecoj generaciji.
A ti i dalje tabmuraj kako zivis u jednom eknomskom gigantu kojeg ljudi koji zive nisu svjesni, pa treba da vjeruju vise tebi nego svojim ocima.
Za pocetak vise zaradi u BiH ako radi u bolnici i jos privatno. Mada sad ne mozes u bh otvoriti privatno bez 10g iskustva i specijalizacije.
U njemackoj start za stomatologa od 2,5k€ je da se sutas nogom u guzicu. Nakon dvije godine kad se poloze ispiti onda to raste. Pa mozes i 5k€ imati ako radis za nekog, pretezno imas fiksnu platu plus %.
Dosta manje pacijenata imas u njemackoj, ali je radno vrijeme od 8 do 18h uz pauzu.
Manja ordinacija zaradi godisnje preko 500k€ ali ne znam koliki su rashodi, koliko na kraju gazdi ostane. Tu bas nemam predstave. Stan od 80m² je sa rezijama 1000€.
Odlično napisano, vjerovatno imaš nekog bliskogu toj struci. I moje su informacije otprilike ovakve. S tim da je po meni poražavajuće da u Njemačkoj stomatolog ima start kao radnica u DM-u. Ali i ja sam iste informacije čuo od više ljudi, znam da na početku i ne idu na Plavu kartu - jer nemaju dovoljno visoku platu za nju.

+ polaganje stručnih ispita koji nisu nimalo lagani, znanje stručnog njemačkog na C1 nivou (koji se polaže u stomatološkoj komori) - nije baš neka pljačka biti stomatolog
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#7293 Re: Poskupljenja

Post by Dr. Kuca »

apsidejzi wrote: 25/06/2022 07:17
Hakiz wrote: 24/06/2022 22:20

Koliko je metar kvadratni nekretnine u Njemačkoj, a koliko ovdje? Kirija? Struja? Plin? Grijanje?
Nisu bitne cijene i koliko ko zaradjuje. Bitno je koliko ostane love kad sve te nuzne troskove poplacas :)
Pa saberi. Plata 2500 eura u njemackoj.
Jebote to da ti odes tamo fol zaradis nesto, ustanes u 5, kuci dodjes u 5, kupis neato malo hrane samo da nisi gladan, platis prevoz, rezije, kiriju. U kuci si stalno, nema socijalizacije osim cimera sa kojim djelia stan i pauze na poslu. Za tako male pare da li se isplati?

Rijetki su koji odu vani za neku ozbiljniju lovu. Nisu ovo vise 90e da se hrpama donosi iz nemacku.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#7294 Re: Poskupljenja

Post by Ironmen »

Dr. Kuca wrote: 25/06/2022 09:01
apsidejzi wrote: 25/06/2022 07:17
Nisu bitne cijene i koliko ko zaradjuje. Bitno je koliko ostane love kad sve te nuzne troskove poplacas :)
Pa saberi. Plata 2500 eura u njemackoj.
Jebote to da ti odes tamo fol zaradis nesto, ustanes u 5, kuci dodjes u 5, kupis neato malo hrane samo da nisi gladan, platis prevoz, rezije, kiriju. U kuci si stalno, nema socijalizacije osim cimera sa kojim djelia stan i pauze na poslu. Za tako male pare da li se isplati?

Rijetki su koji odu vani za neku ozbiljniju lovu. Nisu ovo vise 90e da se hrpama donosi iz nemacku.
Ko ti je slago to da se radi od 5 do 5, mislim stvarno ko vas laze u te price, ugovor imas 40h sedmicno svaki vikend slobodan, preko 32 dana odmora, svi praznici ne radni, o cemu pricate vi ??
User avatar
apsidejzi
Posts: 8259
Joined: 25/05/2013 23:49

#7295 Re: Poskupljenja

Post by apsidejzi »

Dr. Kuca wrote: 25/06/2022 09:01
apsidejzi wrote: 25/06/2022 07:17
Nisu bitne cijene i koliko ko zaradjuje. Bitno je koliko ostane love kad sve te nuzne troskove poplacas :)
Pa saberi. Plata 2500 eura u njemackoj.
Jebote to da ti odes tamo fol zaradis nesto, ustanes u 5, kuci dodjes u 5, kupis neato malo hrane samo da nisi gladan, platis prevoz, rezije, kiriju. U kuci si stalno, nema socijalizacije osim cimera sa kojim djelia stan i pauze na poslu. Za tako male pare da li se isplati?

Rijetki su koji odu vani za neku ozbiljniju lovu. Nisu ovo vise 90e da se hrpama donosi iz nemacku.
Ovo o cemu ti pricas meni vise zvuci kao rad "na sivo" ako mogu tako da nazovem nekoga ko nije na crno al nije 100% ni na bijelo. Vjerovatno neki tezi fizicki posao kod gazde sa nasih prostora i tu je sva kvaka: GAZDA ZA NASIH PROSTORA. Ti nisi otisao raditi u Njemacku. Ti i dalje radis sa bosanskim uslovima samo na drugim koordinatama.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#7296 Re: Poskupljenja

Post by Dr. Kuca »

Ironmen wrote: 25/06/2022 09:08
Dr. Kuca wrote: 25/06/2022 09:01

Pa saberi. Plata 2500 eura u njemackoj.
Jebote to da ti odes tamo fol zaradis nesto, ustanes u 5, kuci dodjes u 5, kupis neato malo hrane samo da nisi gladan, platis prevoz, rezije, kiriju. U kuci si stalno, nema socijalizacije osim cimera sa kojim djelia stan i pauze na poslu. Za tako male pare da li se isplati?

Rijetki su koji odu vani za neku ozbiljniju lovu. Nisu ovo vise 90e da se hrpama donosi iz nemacku.
Ko ti je slago to da se radi od 5 do 5, mislim stvarno ko vas laze u te price, ugovor imas 40h sedmicno svaki vikend slobodan, preko 32 dana odmora, svi praznici ne radni, o cemu pricate vi ??
Ne pocinje posao u 5, ali treba doci do posla :lol: nije to Sarajevo da si svugdje za 20ak minuta, posao pocinje u 8. U 5 je ustajanje. 6 kretanje. Prvo gradski 1h voznje, pa onda prevoz do firme isto tako sahatak. Kafa prije posla, u 8 se starta do 5. Pauza pola h. I to poso na kojem se ne kopa. Onda povratak kuci, put, oko 7 si u stanu. 2500 eura. Dodju onda ovdje izive se 15ak dana i onda opet tugy plaky. Bolje ovdje radit ko konobar za 1200.

Raja koja ode kao programeri su dobro placeni, ali ako si jak programer i ovdje mozes 3000 uzeti bez da se oznonis.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#7297 Re: Poskupljenja

Post by fortaleza »

ElRe wrote: 24/06/2022 08:18
mistek wrote: 24/06/2022 01:06 ali za Moldaviju smo Luksemburg
I za Rumuniju, Bugarsku, veći dio Grčke, jug Italije. Da ne navodimo kandidate Albaniju, Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju. Za njih smo Amerika.
I previsoko mišljenje imamo o sebi. :D
Trappist
Posts: 4287
Joined: 12/09/2020 08:52

#7298 Re: Poskupljenja

Post by Trappist »

Joj kad sve ovo procita covjek rekao bi njemacka propada, najgora zemlja za raditi, ljudi bjeze ko ludi od tamo… naporni ste prijatelji, da vam ne valja vratili bi se vi svi u divnu i prosperitetnu BiH
ljubijankic
Posts: 1360
Joined: 20/11/2011 21:38

#7299 Re: Poskupljenja

Post by ljubijankic »

Dr. Kuca wrote: 25/06/2022 09:31
Ironmen wrote: 25/06/2022 09:08

Ko ti je slago to da se radi od 5 do 5, mislim stvarno ko vas laze u te price, ugovor imas 40h sedmicno svaki vikend slobodan, preko 32 dana odmora, svi praznici ne radni, o cemu pricate vi ??
Ne pocinje posao u 5, ali treba doci do posla :lol: nije to Sarajevo da si svugdje za 20ak minuta, posao pocinje u 8. U 5 je ustajanje. 6 kretanje. Prvo gradski 1h voznje, pa onda prevoz do firme isto tako sahatak. Kafa prije posla, u 8 se starta do 5. Pauza pola h. I to poso na kojem se ne kopa. Onda povratak kuci, put, oko 7 si u stanu. 2500 eura. Dodju onda ovdje izive se 15ak dana i onda opet tugy plaky. Bolje ovdje radit ko konobar za 1200.

Raja koja ode kao programeri su dobro placeni, ali ako si jak programer i ovdje mozes 3000 uzeti bez da se oznonis.
Pa ko im je kriv sto zive daleko od posla, sta vi sve racunate kao otezavajucu okolnost, strasno. Kod mene rodica otisla u Njemacku, radi u bolnici, ima 15min do posla, biciklom ide svaki dan. Dajdža mi radi u telekomu, putuje na posao 1 i 20tak minuta, sat vremena koje provede u vozu radi online, tako da radi 6 sati u kancelariji, a 2 sata u vozu. I izlaze dijasporci, druze se, idu na kafe poslije posla, idu na izlete vikendom, putuju vikendom po Njemackoj, Holandiji, Belgiji, Francuskoj, samo sto si ti ocito upoznao neke koji i ne vole trositi, pa onda samo kuca, posao i vikendom Lidl.
Last edited by ljubijankic on 25/06/2022 09:52, edited 1 time in total.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#7300 Re: Poskupljenja

Post by Mate_Miso_Kovac »

Trappist wrote: 25/06/2022 09:46 Joj kad sve ovo procita covjek rekao bi njemacka propada, najgora zemlja za raditi, ljudi bjeze ko ludi od tamo… naporni ste prijatelji, da vam ne valja vratili bi se vi svi u divnu i prosperitetnu BiH
Teško se vratiti, jebiga, nema se para za selidbu. Valja nastaviti životariti po Baden Wuerttembergu, trpit teški njemački zulum... 8)
Post Reply