INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#5551 Re: Poskupljenja

Post by last mohicans »

pepeljara wrote: 21/05/2022 00:04
last mohicans wrote: 20/05/2022 23:51 Šta se čudite,ja pojeo omlet u Jajcu na jezeru. Bingaš naš lijepi kupio hotel. Hajde sto je omlet proslo ljeto bio 6km, ali obični, onaj ofarbani hljeb na kriske dodatno, ne sjecam se je li bio pola ili marku,dodatno na cijenu. Kad nisam oplakao. :lol: Kao da si na janjetini u Jablanici. Odmah trazio šefa, kad dođe lola ala Salem Prolic iz najboljih dana. Sve mi je bilo jasno. Složio i žalbu, ma baš su se nasikirali i odgovorili na istu.
Kakva crna zalba, inspekcija dodjem jednom ili nijednom....
Njima se isplati sedmicno placat kazne, da ne kazem dnevno koliko prometa prave...
INspekcija dodje ono jednomgodisnje da mediji sta pokriju...
Rekoh vam, cuvajte se akcija sada, bingo konzum mercator, sve sto je na akciji to su postavili trenutne cjene, a prekrizili nove ;)
Nisam zvao inspekciju, a trebao sam, jer uopce na meniju nije stalalo da je hljeb dodatno. Žalio se Dzambicu, neki lafo info mail za prituzbe. Mozda Brankovicev isprdak čita i zajebaje se, ali nema bezbeli kad, nadmece se sa Baketovim, ko ce biti prvi zet u Bošnjoka.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#5552 Re: Poskupljenja

Post by dječak sa šibicama »

To je vec "opravdano", hotel na jezeru, svratis da odmoris nesto pojedes bas i nemas izbora osim hotela, i on pukne cijenu a ti ako si gladan.. narucices.

Meni nisu jasni ljudi po gradu, imas izbor, ne moras pojesti one cevape sto su 10 maraka, mozda ce uskoro svi biti na toj cijeni ali trenutno imas i bolje a jeftinije. Ista prica sa hamburgerima, pizzama i ostalo. Uzimaju lopatom jer mogu.

Jer je narod glupav, kad bi mu samosvjestan puk udario tihi bojkot i niko mu ne udje u lokaln tri dana, da vidis kako bi spustali cijene. Ovako, bice jos i skuplje, ima dovoljno onih koji ce platiti pizzu i 50 km ako bude cijena.
U cijeloj prici je mozda najkomicnije sto ce i kod Age pizza ici na 10+km.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#5553 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

pepeljara wrote: 20/05/2022 20:48
biglebovski wrote: 20/05/2022 18:28

Slažem se, čini mi se da se nestašica vještački kreira i samo padom krajnje potražnje se može zaustaviti divljanje cijena i ekstra profit. Od države ne možemo ništa očekivati. Samo pametna kupovina i potrošnja.
Ma nema trece. Spisak i u granap ili market.

Recimo bar ko zivi u Sarajevu, familijarno kupovati na Heci gdje je sve zagarantovano 50% jeftinije nego u bingacu i slicnim.
Pa familiju opskrbit, pa neka materama dizu cjene.
NArod ko ovce, pohrlio ko da je djaba.
Ja se jos uvijek ibretim da u BIH jedna fkin margarita kosta 18KM, i ne nije na carsiji ni blizu carsije.
Ima u Sarajevu margarita i za 6,50 KM. Na Marindvoru.

Ima espresso od 2 u mnogim kafanama, a ima i od 3 ili 4. Ne moraš ići u piceriju u kojoj je margarita 18, kada je ta picerija izuzetak, ne pravilo, kao što imaš dovoljno kafića u kojima je kafa 2 KM, ne moraš u one u kojima je 4.

Nisu svi poskupjeli, neki uopšte, neki koji jesu nisu puno.

A ostale se uvijek može zaobići. Ostaviti ih onima kojima saznanje da mogu pojesti margaritu od 18 KM ili espresso od 4 treba da bi se dobro osjećali.

Svuda po svijetu ima mjesta u kojima su cijene besmisleno visoke. I ima mušterija koje posjećuju ta mjesta. Neka ih i ovdje.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4827
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#5554 Re: Poskupljenja

Post by duh_sa_sjekirom »

Eee, ali tamo gdje je kafa 2 marke a pizza 6, tu ti Meho keramičar puše za vrat....

:D
User avatar
nepass1
Posts: 9670
Joined: 06/07/2017 07:35

#5555 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

dječak sa šibicama wrote: 21/05/2022 01:33 To je vec "opravdano", hotel na jezeru, svratis da odmoris nesto pojedes bas i nemas izbora osim hotela, i on pukne cijenu a ti ako si gladan.. narucices.

Meni nisu jasni ljudi po gradu, imas izbor, ne moras pojesti one cevape sto su 10 maraka, mozda ce uskoro svi biti na toj cijeni ali trenutno imas i bolje a jeftinije. Ista prica sa hamburgerima, pizzama i ostalo. Uzimaju lopatom jer mogu.

Jer je narod glupav, kad bi mu samosvjestan puk udario tihi bojkot i niko mu ne udje u lokaln tri dana, da vidis kako bi spustali cijene. Ovako, bice jos i skuplje, ima dovoljno onih koji ce platiti pizzu i 50 km ako bude cijena.
U cijeloj prici je mozda najkomicnije sto ce i kod Age pizza ici na 10+km.
Ja shvatam da ima raje kojoj lova nije bitna i da mogu platiti i 100KM pizzu itd. Ali kako ne kontas da si namagarcen? Da nesta ne vrijedi koliko placas i da te neko klepa po usima? Kontam i da probas jednom eto da vidis i to cudo. Prije 5g sam redovno isao u torte i to na cheesecake ali kad je poskupio na 5,5 a kafa na 2,5 zavrsio sam bio sa torte i to. Ne vrijedi mi toliko.
Jos sam ja tip koji ce radije pojesti npr jednom mjesecno palacinke sa nutellom nego tri puta sa takovo ili secerom i orasima. I nmg jesti pizzu od 4KM radije je necu ni pojesti, naravno ako sam probao i kurcu ne valja. Osim sto uzmem burek u boleru jer je bio 11KM/kg, sad je 12KM, ja uopste ne jedem vani. Pekare, cevabdzinice, fast food itd ne isplati se nikako. Meni je preskupo.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#5556 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

nepass1 wrote: 21/05/2022 07:05
dječak sa šibicama wrote: 21/05/2022 01:33 To je vec "opravdano", hotel na jezeru, svratis da odmoris nesto pojedes bas i nemas izbora osim hotela, i on pukne cijenu a ti ako si gladan.. narucices.

Meni nisu jasni ljudi po gradu, imas izbor, ne moras pojesti one cevape sto su 10 maraka, mozda ce uskoro svi biti na toj cijeni ali trenutno imas i bolje a jeftinije. Ista prica sa hamburgerima, pizzama i ostalo. Uzimaju lopatom jer mogu.

Jer je narod glupav, kad bi mu samosvjestan puk udario tihi bojkot i niko mu ne udje u lokaln tri dana, da vidis kako bi spustali cijene. Ovako, bice jos i skuplje, ima dovoljno onih koji ce platiti pizzu i 50 km ako bude cijena.
U cijeloj prici je mozda najkomicnije sto ce i kod Age pizza ici na 10+km.
Ja shvatam da ima raje kojoj lova nije bitna i da mogu platiti i 100KM pizzu itd. Ali kako ne kontas da si namagarcen? Da nesta ne vrijedi koliko placas i da te neko klepa po usima? Kontam i da probas jednom eto da vidis i to cudo. Prije 5g sam redovno isao u torte i to na cheesecake ali kad je poskupio na 5,5 a kafa na 2,5 zavrsio sam bio sa torte i to. Ne vrijedi mi toliko.
Jos sam ja tip koji ce radije pojesti npr jednom mjesecno palacinke sa nutellom nego tri puta sa takovo ili secerom i orasima. I nmg jesti pizzu od 4KM radije je necu ni pojesti, naravno ako sam probao i kurcu ne valja. Osim sto uzmem burek u boleru jer je bio 11KM/kg, sad je 12KM, ja uopste ne jedem vani. Pekare, cevabdzinice, fast food itd ne isplati se nikako. Meni je preskupo.
Zašto si namagarčen?

Znaš da isto to ima i jeftinije, a to znači da imaš razlog da ideš baš tu.

Možda je razlog odsustvo Mehe keramičara ili prisustvo neke od onih sa teme o voditeljicama itd.

A legitiman je razlog i taj da te vide baš tu. Imidž košta.

Ja neću plaćati picu 18 KM, ali nemam ništa protiv onih koji hoće. A i za njih treba mjesto u kojem će se osjećati svoji. Samo to da imaš osjećaj da si iznad drugih, bolji, sposobniji od njih, da ne moraš kao oni razmišljati da li je skupo, da ne moraš misliti na to da li te neko magarči takvim cijenama vrijedi 18 KM za picu. I još malu, paziš na liniju.

A onda se naslađuješ time što se raja ibreti na to da neko plati 18. Pa odeš na još jednu. Možeš, šta te briga što oni koji ne mogu od muke jedino mogu da te zovu budalom, a u sebi misle i ja bih da mogu.

A usput se svetiš onima koji te zovu budalom na taj način da to što ćeš ti plaćati picu 18, to znači da će je lako moguće i drugi, trenutno jeftiniji, dizati na tu cijenu kada vide da se i po toj cijeni može prodati. I time oni koji te zovu budalom je neće moći priuštiti.

Ili će je i oni morati plaćati 18, a juče su tebe zvali namagarčenim zato što si je ti toliko plaćao. I tako i oni ispasti magarci.

Osveta, pica koja se jede hladna. Od 18 KM.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#5557 Re: Poskupljenja

Post by dječak sa šibicama »

Kako je kod nas najbitnije da komsija crkne od muke jer imas bolje auto i noviji krov na kuci, tako je valjda i ovo, ide se na preskupu klopu koju se nakelji na instagram a da drugi "crknu od muke jer ti mozes".

Ne znam jel ipak najsmjesnije sto pola te raje "dize kredit" da bi jelo u Metropolisu ili SSC-u ali bitno je biti bahat i bogat. Sutra kod kuce, kljukusa za rucak.

Nakarada ziva.
User avatar
nepass1
Posts: 9670
Joined: 06/07/2017 07:35

#5558 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

Hakiz wrote: 21/05/2022 10:07
nepass1 wrote: 21/05/2022 07:05

Ja shvatam da ima raje kojoj lova nije bitna i da mogu platiti i 100KM pizzu itd. Ali kako ne kontas da si namagarcen? Da nesta ne vrijedi koliko placas i da te neko klepa po usima? Kontam i da probas jednom eto da vidis i to cudo. Prije 5g sam redovno isao u torte i to na cheesecake ali kad je poskupio na 5,5 a kafa na 2,5 zavrsio sam bio sa torte i to. Ne vrijedi mi toliko.
Jos sam ja tip koji ce radije pojesti npr jednom mjesecno palacinke sa nutellom nego tri puta sa takovo ili secerom i orasima. I nmg jesti pizzu od 4KM radije je necu ni pojesti, naravno ako sam probao i kurcu ne valja. Osim sto uzmem burek u boleru jer je bio 11KM/kg, sad je 12KM, ja uopste ne jedem vani. Pekare, cevabdzinice, fast food itd ne isplati se nikako. Meni je preskupo.
Zašto si namagarčen?

Znaš da isto to ima i jeftinije, a to znači da imaš razlog da ideš baš tu.

Možda je razlog odsustvo Mehe keramičara ili prisustvo neke od onih sa teme o voditeljicama itd.

A legitiman je razlog i taj da te vide baš tu. Imidž košta.

Ja neću plaćati picu 18 KM, ali nemam ništa protiv onih koji hoće. A i za njih treba mjesto u kojem će se osjećati svoji. Samo to da imaš osjećaj da si iznad drugih, bolji, sposobniji od njih, da ne moraš kao oni razmišljati da li je skupo, da ne moraš misliti na to da li te neko magarči takvim cijenama vrijedi 18 KM za picu. I još malu, paziš na liniju.

A onda se naslađuješ time što se raja ibreti na to da neko plati 18. Pa odeš na još jednu. Možeš, šta te briga što oni koji ne mogu od muke jedino mogu da te zovu budalom, a u sebi misle i ja bih da mogu.

A usput se svetiš onima koji te zovu budalom na taj način da to što ćeš ti plaćati picu 18, to znači da će je lako moguće i drugi, trenutno jeftiniji, dizati na tu cijenu kada vide da se i po toj cijeni može prodati. I time oni koji te zovu budalom je neće moći priuštiti.

Ili će je i oni morati plaćati 18, a juče su tebe zvali namagarčenim zato što si je ti toliko plaćao. I tako i oni ispasti magarci.

Osveta, pica koja se jede hladna. Od 18 KM.
Nemam pojma, ja imam taj osjecaj. To mi je ko sipanje goriva koje je 0.4 skuplje nego na pumpi preko puta a isto auto ide.
Ok, ne razmisljaju svi kao ja, zato se i pitam kako nemaju taj osjecaj.
Naravno svakom svoje.
Nisam nikad bio fan statusnih simbola, nit da budem vidjen, vise sam tip da se sklonim i da niko ne zna da mogu nesta priustiti.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#5559 Re: Poskupljenja

Post by dječak sa šibicama »

Icim puter, onaj turski, kupio ono pakovanje od 0,5 kg prije tri dana, na snizenju bilo 8 ipo markica, jucer 10 i nesto "standardna cijena", jutros je 13,95.

Bice "granap u Lukavici" tijesan za sve kupce uskoro.
User avatar
okanomalo
Posts: 922
Joined: 09/01/2015 16:10

#5560 Re: Poskupljenja

Post by okanomalo »

dječak sa šibicama wrote: 21/05/2022 12:37 Icim puter, onaj turski, kupio ono pakovanje od 0,5 kg prije tri dana, na snizenju bilo 8 ipo markica, jucer 10 i nesto "standardna cijena", jutros je 13,95.

Bice "granap u Lukavici" tijesan za sve kupce uskoro.
Isla u Lukavicu u Simpo pa usla u samoposlugu u istoj zgradi. Toaletni papir 7 maraka i nesto a u nasem Merkatoru u Lozionickoj vec danima takav 13KM.(16 rolna) Pokupovala jos nekih stvari i dobro sam prosla.Nisu to male razlike u cijeni.
User avatar
nepass1
Posts: 9670
Joined: 06/07/2017 07:35

#5561 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

okanomalo wrote: 21/05/2022 12:44
dječak sa šibicama wrote: 21/05/2022 12:37 Icim puter, onaj turski, kupio ono pakovanje od 0,5 kg prije tri dana, na snizenju bilo 8 ipo markica, jucer 10 i nesto "standardna cijena", jutros je 13,95.

Bice "granap u Lukavici" tijesan za sve kupce uskoro.
Isla u Lukavicu u Simpo pa usla u samoposlugu u istoj zgradi. Toaletni papir 7 maraka i nesto a u nasem Merkatoru u Lozionickoj vec danima takav 13KM.(16 rolna) Pokupovala jos nekih stvari i dobro sam prosla.Nisu to male razlike u cijeni.
U simpo se ide a na cijenu toaleta se gleda :P
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5562 Re: Poskupljenja

Post by Truba »

dječak sa šibicama wrote: 21/05/2022 12:37 Icim puter, onaj turski, kupio ono pakovanje od 0,5 kg prije tri dana, na snizenju bilo 8 ipo markica, jucer 10 i nesto "standardna cijena", jutros je 13,95.

Bice "granap u Lukavici" tijesan za sve kupce uskoro.
Ti samo zderes jbt :mrgreen:
User avatar
oldtajmer
Posts: 5002
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#5563 Re: Poskupljenja

Post by oldtajmer »

kako li je u italiji kafa ovako jeftina,mislim da bi obzirom na standard to bilo kao da je kod nas cijena pola marke sto je nemoguce
jos kod ovog frajera neka maksuzija pa opet kosta 2 eura :?
https://www.thelocal.it/20220517/italy- ... -espresso/
Single-shot espressos typically cost €1 or less in Italy. Ditta Artigianale said its coffee comes from a small plantation in Mexico and that decaffeinated coffee requires complex extraction techniques that are expensive, hence the two-euro charge.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#5564 Re: Poskupljenja

Post by dječak sa šibicama »

Slazem zalihe prijatelju, i danas kupljen vindijin puter 250 grama 5.10 km na snizenju, par komada, dok nije otisao na 50 maraka za kilogram. Moze on i u ledu biti.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#5565 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

Losos sa 50 sišao na 45.
User avatar
okanomalo
Posts: 922
Joined: 09/01/2015 16:10

#5566 Re: Poskupljenja

Post by okanomalo »

nepass1 wrote: 21/05/2022 12:47
okanomalo wrote: 21/05/2022 12:44
Isla u Lukavicu u Simpo pa usla u samoposlugu u istoj zgradi. Toaletni papir 7 maraka i nesto a u nasem Merkatoru u Lozionickoj vec danima takav 13KM.(16 rolna) Pokupovala jos nekih stvari i dobro sam prosla.Nisu to male razlike u cijeni.
U simpo se ide a na cijenu toaleta se gleda :P
gledanje se ne naplacuje. :roll: :lol:
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#5567 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

oldtajmer wrote: 21/05/2022 12:53 kako li je u italiji kafa ovako jeftina,mislim da bi obzirom na standard to bilo kao da je kod nas cijena pola marke sto je nemoguce
jos kod ovog frajera neka maksuzija pa opet kosta 2 eura :?
https://www.thelocal.it/20220517/italy- ... -espresso/
Single-shot espressos typically cost €1 or less in Italy. Ditta Artigianale said its coffee comes from a small plantation in Mexico and that decaffeinated coffee requires complex extraction techniques that are expensive, hence the two-euro charge.
Ovog trenutka pišem iz kafića u kojem je velika sa mlijekom 2 KM.

Od 7 do 9 espresso im je 1 KM.

I dobiješ račun :shock:

Sarajevo, Otoka.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5568 Re: Poskupljenja

Post by moonca »

:-)
. zbilja. zar je bitan .taj rachun... za takve sitne stvari...
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#5569 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

moonca wrote: 21/05/2022 13:41 :-)
. zbilja. zar je bitan .taj rachun... za takve sitne stvari...
Jeste. Marka po marka, dvije marke.
User avatar
okanomalo
Posts: 922
Joined: 09/01/2015 16:10

#5570 Re: Poskupljenja

Post by okanomalo »

ovako se to radi. :hihihi: ogranici ga i tacka. :lakat:


Image
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#5571 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

okanomalo wrote: 21/05/2022 13:44 ovako se to radi. :hihihi: ogranici ga i tacka. :lakat:


Image
Zato u kupovinu idu članovi šire porodice.
suspect_zero
Posts: 25765
Joined: 11/10/2008 21:45

#5572 Re: Poskupljenja

Post by suspect_zero »

Sada robe ne fali, pune police al nema raja para.
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#5573 Re: Poskupljenja

Post by NediM17 »

Joj ove faki iz amerike, svaku koju ne napise zlata je vrijedna. :-)
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#5574 Re: Poskupljenja

Post by -Chesterfield- »

oldtajmer wrote: 21/05/2022 12:53 kako li je u italiji kafa ovako jeftina,mislim da bi obzirom na standard to bilo kao da je kod nas cijena pola marke sto je nemoguce
Može se i kod nas naći kafa po cijeni od pola marke.
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#5575 Re: Poskupljenja

Post by NediM17 »

Moze na onim kafe aparatima.
Post Reply