Poskupljenja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#26 Re: Poskupljenja

Post by Last December »

100% si u pravu. Supermarketima je sasvim dovoljno što imaju od budžetlija, od sirotinje ionako nema nikakve zarade, iako ih ima dosta više, njihova potrošnja je manja nego ovih prvih.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#27 Re: Poskupljenja

Post by bluesjunior »

Prpa.ba wrote:Konvertibilna marka je politickom odlukom fiksno vezana u vrijednosti sa Eurom. Da nema valutnog odbora, KM bi bila bezvrijedni papir i svi bismo koristili euro (na crno).

Dalje, poskupljenja su sasvim normalna i ocekivana.

Nije valjda da neko misli da povecavanje plata javnom sektoru koji cini oko 40% ekonomije volumenom, za 3 i vise posto nece uzrokovati prilagodjavanje cijena? Samo u Sarajevu je u posljednjih 6 mjeseci vise od 15.000 ljudi dobilo nezasluzene i neosnovane povisice od 3% do 10% .. :mrgreen:

Kada na to dodamo blago povecanu zaposlenost, rastuci monopol Binga, jaci plasman kredita i konacno uvodjenje akciza nakon opceg gradjanskog koncenzusa da nam trebaju autoputevi, postaje jasno da ce se cijene povecati od 5% do 20% zavisno od proizvoda, ponude i potraznje.

Ako se cijene ne vrate prema dole kroz koji mjesec, to znaci da novca ima sasvim dovoljno da volumen trgovine ostane isti i uz povecane cijene. :thumbup:

realno :thumbup:
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#28 Re: Poskupljenja

Post by zavezata-vreca »

Prema onome sto vidim ima se ... na ulici prosjecno auto kosta 10000 km. Stanogradnja cvjeta i sve se proda i prije nego se zavrsi. Kafane pune ... onaj sto kaze gdje ima caj iznad 2 km?otidji u torte i to - caj kosta 4 km i uvijek je puno. Bas tamo gdje su caj i kafa 1-1.5 tu zjapi prazno ... jeben je nas covjek .. ode u najskuplju kafanu ili restoran .. nosi markiranu garderobu .. u garazi auto od 10k km ... i onda tu kuka kako se nema. A kuka da mu ko ne bi isko.

Poskupljenja kakva god da su su svakako smijesna sta nas sve ocekuje. Sto se tice potrosacke korpe od 2000 km nije mi bas jasna ta racunica.

Licni primjer: porodica od 3 clana ukupna primanja cca 2100 km. Trosak rezija 300,hrana 300,izlasci i gluposti 200 .. gorivo 150 .. troskovi djeteta 200 .. garderoba i sl. 200 .. dakle potrosnja taman da nista ne fali ali bez pretjeranog lukzuza ... ustedi se mjesecno 300-500 km ... dovoljno za dva godisnja putovanja od 7 i 10 dana.

Narod generalno ne zna s parama .. ako ima 100 km narucice lososa mjesto pastrmke ili jack mjesto pive ... ja imao 5 ili 500 narucujem obicnu kafu ili pivu. Ako mi ostane visak ostavim sa strane ... necu ga potrositi.

Realno za sasvim dobar zivot za troclanu porodicu je dovoljno 1500-2000 km ... dakle 2 prosjecne plate.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#29 Re: Poskupljenja

Post by Bluemore »

Prpa.ba wrote:Konvertibilna marka je politickom odlukom fiksno vezana u vrijednosti sa Eurom. Da nema valutnog odbora, KM bi bila bezvrijedni papir i svi bismo koristili euro (na crno).

Dalje, poskupljenja su sasvim normalna i ocekivana.

Nije valjda da neko misli da povecavanje plata javnom sektoru koji cini oko 40% ekonomije volumenom, za 3 i vise posto nece uzrokovati prilagodjavanje cijena? Samo u Sarajevu je u posljednjih 6 mjeseci vise od 15.000 ljudi dobilo nezasluzene i neosnovane povisice od 3% do 10% .. :mrgreen:

Kada na to dodamo blago povecanu zaposlenost, rastuci monopol Binga, jaci plasman kredita i konacno uvodjenje akciza nakon opceg gradjanskog koncenzusa da nam trebaju autoputevi, postaje jasno da ce se cijene povecati od 5% do 20% zavisno od proizvoda, ponude i potraznje.

Ako se cijene ne vrate prema dole kroz koji mjesec, to znaci da novca ima sasvim dovoljno da volumen trgovine ostane isti i uz povecane cijene. :thumbup:
Vjerovatno znas da tu "politicku" odluku je u stvari currency board koji vezuje vrijednost bam-a za euro
A taj aranzman nas istoooo kostaaaa ali gospoda smi svakako :bih:
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#30 Re: Poskupljenja

Post by Bluemore »

Jedna tamo
Sve zavisi kakve su plate, a i kakve su rate
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#31 Re: Poskupljenja

Post by zijancer »

jedna tamo wrote:Evo nešto listam forum, pa ne ugledah ovu temu, pa reko da otvorim...
kako vi gledate na ova poskupljenja bukvalno svega živog što se kupuje?
ja stalno trčim za akcijama, neki artikl znam gledati u više prodavnica prije nego što kupim, jer su razlike u ciijeni i po marku..mislim fakat da je došlo do raslojavanja društva, imamo dvije plate u kući al kraj s krajem spajamo, svi u mojoj okolini su u minusima, limitima itd..
ne bih da kukam i zvučim pesimistično al kako izdržati s omjer primanja/davanja :D
nije fazon u trčanju za akcijama, već u radikalnom odbacivanju lepeze skula na koju smo navučeni..
ehh sad kad je to rečeno, o kakvim artiklima je riječ u tvom slučaju?
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#32 Re: Poskupljenja

Post by jedna tamo »

Vecinom mislim na hranu evo jedan primjer:cokolada braco od 75 grama koju redovno kupujem curici je sada 1.40km a do neki dan bila 1km
Roba je sad najjeftinija i u ovim second hand radnjama se moze lijepa roba naci al hrana dere..
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#33 Re: Poskupljenja

Post by sabina1 »

liaar wrote:
sabina1 wrote:
liaar wrote:Jesu kafići puni, al' nije isto porediti kafu u kafiću koju popiješ jednu/dvije dnevno, a ovamo imaš prosječnu platu 862 KM a potrošačka korpa 2000 KM. Znači i muž i žena da se uklope u tu prosječnu, nemaju dovoljno za normalan život po potrošačkoj.
Pa kafici i jesu caka - ima se.

Šoljica čaja - 2,50 KM
Vrecica caja plus voda plus svi ostali troskovi 0,25 KM

I ko koga tu pravi lud.
Ja ne nađoh nigdje osim u Metropolisu i Revoluciji čak skuplji od 1.50/2.00 KM
Bi l' ti naplatila čaj nekome 0.25 ?
Ma nije tačno.
U više od pola kafića po gradu je 2,50 KM - sramota.

"Ne bi naplat'la 0.25" ali ne bih ni naplatila 10 puta skuplje , barem plaćajte PDV i prijavljujte radnike kad vam je zakon dozvolio da gulite kožu u općinskim prostorima koji plaćate samo po formalnim cijenama.....
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#34 Re: Poskupljenja

Post by sabina1 »

bluesjunior wrote:
Prpa.ba wrote:Konvertibilna marka je politickom odlukom fiksno vezana u vrijednosti sa Eurom. Da nema valutnog odbora, KM bi bila bezvrijedni papir i svi bismo koristili euro (na crno).

Dalje, poskupljenja su sasvim normalna i ocekivana.

Nije valjda da neko misli da povecavanje plata javnom sektoru koji cini oko 40% ekonomije volumenom, za 3 i vise posto nece uzrokovati prilagodjavanje cijena? Samo u Sarajevu je u posljednjih 6 mjeseci vise od 15.000 ljudi dobilo nezasluzene i neosnovane povisice od 3% do 10% .. :mrgreen:

Kada na to dodamo blago povecanu zaposlenost, rastuci monopol Binga, jaci plasman kredita i konacno uvodjenje akciza nakon opceg gradjanskog koncenzusa da nam trebaju autoputevi, postaje jasno da ce se cijene povecati od 5% do 20% zavisno od proizvoda, ponude i potraznje.

Ako se cijene ne vrate prema dole kroz koji mjesec, to znaci da novca ima sasvim dovoljno da volumen trgovine ostane isti i uz povecane cijene. :thumbup:

realno :thumbup:
Što znači da će štednja biti manja , što znači da će se ljudi sve teže liječiti privatno , školovati djecu privatno , liječiti se uopšte , školovati djecu uopšte , što znači još veći odlazak mladih , pametnih , sposobnih , visokobrazovanih.......
User avatar
krofnaa*
Posts: 190
Joined: 30/04/2013 00:50

#35 Re: Poskupljenja

Post by krofnaa* »

zavezata-vreca wrote:Prema onome sto vidim ima se ... na ulici prosjecno auto kosta 10000 km. Stanogradnja cvjeta i sve se proda i prije nego se zavrsi. Kafane pune ... onaj sto kaze gdje ima caj iznad 2 km?otidji u torte i to - caj kosta 4 km i uvijek je puno. Bas tamo gdje su caj i kafa 1-1.5 tu zjapi prazno ... jeben je nas covjek .. ode u najskuplju kafanu ili restoran .. nosi markiranu garderobu .. u garazi auto od 10k km ... i onda tu kuka kako se nema. A kuka da mu ko ne bi isko.

Poskupljenja kakva god da su su svakako smijesna sta nas sve ocekuje. Sto se tice potrosacke korpe od 2000 km nije mi bas jasna ta racunica.

Licni primjer: porodica od 3 clana ukupna primanja cca 2100 km. Trosak rezija 300,hrana 300,izlasci i gluposti 200 .. gorivo 150 .. troskovi djeteta 200 .. garderoba i sl. 200 .. dakle potrosnja taman da nista ne fali ali bez pretjeranog lukzuza ... ustedi se mjesecno 300-500 km ... dovoljno za dva godisnja putovanja od 7 i 10 dana.

Narod generalno ne zna s parama .. ako ima 100 km narucice lososa mjesto pastrmke ili jack mjesto pive ... ja imao 5 ili 500 narucujem obicnu kafu ili pivu. Ako mi ostane visak ostavim sa strane ... necu ga potrositi.

Realno za sasvim dobar zivot za troclanu porodicu je dovoljno 1500-2000 km ... dakle 2 prosjecne plate.
Za sasvim dobar zivot nikako nije dovoljno 1500KM, pogotovo ne za troclanu porodicu. 1500KM bi bilo dovoljno za jednu osobu
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#36 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

akaunt wrote: Od svega najveća misterija mi je kako se ovi iz Monetarnog fonda nadaju da će im dug bit plaćen? Novim zaduzenjima?
Imovinom. Šumama, rijekama, zemljom. Pa jednog dana na ime duga ili da se dođe do novca za vraćanje duga neki Nijemac ili ko već postane vlasnik cijele šume na Igmanu recimo. Grci su skoro rasprodali ostrva, sada prodaju kopno.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18637
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#37 Re: Poskupljenja

Post by SmokingMan »

Sve je lakše kada svi ukućani rade i imaju redovna primanja,tako da ne mora niko do svojih usta odvajati da bi skupio novac za neku stvar koju je imao namjeru kupiti,pogotovo ako se radi o bijeloj tehnici,manjim elektronskim uređajima,etc."Povećanje" plata (ironično) na žalost ne prati značajan porast cijena životnih namirnica i ostalih kućnih potreština,tako da većina građana kraj mjeseca ne mogu dočekati bez dodatnog zaduženja na svome računu u banci.Novac se diže za lječenje,kupovinu osnovnih životnih namirnica.Ljudi jednostavno grcaju u dugovima,ali su vremenom navikli na to.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#38 Re: Poskupljenja

Post by supercali »

Nas jedno 7-8 je jednom to raspravljalo i dosli smo do toga da je za pojedinca za normalan zivot taman 1500 mjesecno
Vjerovatno kako se povecava broj clanova ta cifra po pojedincu pada e to je vec varijabilno koliko zavisno ko sta gdje kud al za pokedinca minimum je 1500
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#39 Re: Poskupljenja

Post by Sanjarko »

sabina1 wrote:
liaar wrote:Jesu kafići puni, al' nije isto porediti kafu u kafiću koju popiješ jednu/dvije dnevno, a ovamo imaš prosječnu platu 862 KM a potrošačka korpa 2000 KM. Znači i muž i žena da se uklope u tu prosječnu, nemaju dovoljno za normalan život po potrošačkoj.
Pa kafici i jesu caka - ima se.

Šoljica čaja - 2,50 KM
Vrecica caja plus voda plus svi ostali troskovi 0,25 KM

I ko koga tu pravi lud.
Skupo Sarajevo pravo. Ovdje u Zenici je marka i marka i po, zavisi je li sa limunom ili bez limuna. Ja nekako kada izlazim prakticiram da vani pijem i jedem ono sto kuci nepijem i nejedem. Ali malo sta ima od toga da se jede i pije vani jer vecinu tih stvari jedem i pijem u kuci.

A pola nesmijem mozda, radi bolesti. A jos rijetko izlazim. Bude uvijek nevrijeme kada izadzem. Znate ono cuskije ce...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#40 Re: Poskupljenja

Post by Sanjarko »

jedna tamo wrote:Vecinom mislim na hranu evo jedan primjer:cokolada braco od 75 grama koju redovno kupujem curici je sada 1.40km a do neki dan bila 1km
Roba je sad najjeftinija i u ovim second hand radnjama se moze lijepa roba naci al hrana dere..
Kent crna cokolada, 2 table, 1 km. Imas i ovih malo jacih jedna tabla, 1 marka. Sekond hend odjeca bas i nije rjesenje iako zna biti i u njima nekada dobre robe, kosto zna biti i skarta u ovim ostalim radnjama. A najbolje ti je odjecu od pijacara i slicno ako ih znas neki ti i na teku dadnu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23235
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#41 Re: Poskupljenja

Post by Sanjarko »

krofnaa* wrote:
Za sasvim dobar zivot nikako nije dovoljno 1500KM, pogotovo ne za troclanu porodicu. 1500KM bi bilo dovoljno za jednu osobu
U mene porodica cetveroclana nema ni toliko. Ali eto nekako prezivljavamo iako nam samo dugovi rastu.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#42 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

zavezata-vreca wrote: Poskupljenja kakva god da su su svakako smijesna sta nas sve ocekuje. Sto se tice potrosacke korpe od 2000 km nije mi bas jasna ta racunica.

Licni primjer: porodica od 3 clana ukupna primanja cca 2100 km. Trosak rezija 300,hrana 300,izlasci i gluposti 200 .. gorivo 150 .. troskovi djeteta 200 .. garderoba i sl. 200 .. dakle potrosnja taman da nista ne fali ali bez pretjeranog lukzuza ... ustedi se mjesecno 300-500 km ... dovoljno za dva godisnja putovanja od 7 i 10 dana.
Neću govoriti o drugim gradovima, ali za jednu osobu u Sarajevu da ne živi kao siromah je potrebno barem 800-1.000 KM mjesečno. Za normalan kvalitetan život barem 1.500. Za četvoročlanu porodicu da ima normalan život je potrebno najmanje oko 3.000 (neki troškovi su isti bez obzira na povećan broj članova, recimo centralno grijanje za 2-soban stan košta isto živjela u tom stanu jedna osoba ili 4 osobe). Ispod toga je loš život.

To što četvoročlane porodice uspiju preživjeti i sa manje od 1.000 barem u ovom gradu nije stvar toga da se može, nego da te porodice pateći preživljavaju u siromaštvu.
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#43 Re: Poskupljenja

Post by zavezata-vreca »

krofnaa* wrote:
zavezata-vreca wrote:Prema onome sto vidim ima se ... na ulici prosjecno auto kosta 10000 km. Stanogradnja cvjeta i sve se proda i prije nego se zavrsi. Kafane pune ... onaj sto kaze gdje ima caj iznad 2 km?otidji u torte i to - caj kosta 4 km i uvijek je puno. Bas tamo gdje su caj i kafa 1-1.5 tu zjapi prazno ... jeben je nas covjek .. ode u najskuplju kafanu ili restoran .. nosi markiranu garderobu .. u garazi auto od 10k km ... i onda tu kuka kako se nema. A kuka da mu ko ne bi isko.

Poskupljenja kakva god da su su svakako smijesna sta nas sve ocekuje. Sto se tice potrosacke korpe od 2000 km nije mi bas jasna ta racunica.

Licni primjer: porodica od 3 clana ukupna primanja cca 2100 km. Trosak rezija 300,hrana 300,izlasci i gluposti 200 .. gorivo 150 .. troskovi djeteta 200 .. garderoba i sl. 200 .. dakle potrosnja taman da nista ne fali ali bez pretjeranog lukzuza ... ustedi se mjesecno 300-500 km ... dovoljno za dva godisnja putovanja od 7 i 10 dana.

Narod generalno ne zna s parama .. ako ima 100 km narucice lososa mjesto pastrmke ili jack mjesto pive ... ja imao 5 ili 500 narucujem obicnu kafu ili pivu. Ako mi ostane visak ostavim sa strane ... necu ga potrositi.

Realno za sasvim dobar zivot za troclanu porodicu je dovoljno 1500-2000 km ... dakle 2 prosjecne plate.
Za sasvim dobar zivot nikako nije dovoljno 1500KM, pogotovo ne za troclanu porodicu. 1500KM bi bilo dovoljno za jednu osobu
Dovoljno je itekako. Ja ne pričam o novim telefonima od 1000+km svake godine, ljetovanjima po baliju ili nici, niti govorim o ručkovima po restoranima i markiranoj garderobi.

Govorim o sasvim prosječnom životu, gdje porodica uredno ruča i večera kući (doručak kući ili na poslu), ima automobil do 10k KM, ode na ljetovanje i potroši cca 2000 KM, oblači se u waikikiju, cotonu, azelu, pijaci ili sl, izađu jednom ili dvaput sedmicno u šetnju ili na kafu/sok/kolače/ručak od 6-7 KM/osobi), imaju jedan laptop koji se danas može kupiti polovan da zviždi za 500 KM ... imaju telefone od po 250-300 KM ... obuću kupuju u astri ili sport life-u na sniženjima (dakle npr. reebok od 60 KM tene umjesto air max nike od 200 KM), ima troškove režija cca, voda 20 KM, internet+kablovka=40 KM, telefoni cca 30 KM, struja 60-70 KM, grijanje 100 KM ...

to je po meni sasvim solidan i dobar život ... druga stvar je što se neko osjeća nezadovoljnim kad iskrca 1700 KM za iphone, ili ode u restoran na muziku i skrši 200 km za noc ... posebno ako je takav život svakodnevnica ... onda njemu nije dovoljno koliko god da ima.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#44 Re: Poskupljenja

Post by Qler »

ee zavezata vreca, a gdje je kredit, gdje je vrtic za dijete... mene to dvoje dodje milju maraka a imam malo veca primanja od tebe...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#45 Re: Poskupljenja

Post by supercali »

Pa niko ne prica o ekstremima
Pricamo o normalnom zivotu
Za pojedinca je to 1500 koji ne ide na bali u nicu a ni ne oskudjeva da kaze e ne mogu kupiti to jer ce mi faliti

Evo da bacimo na papir
Samac stan je 40 kvadrata i auto od 10 hiljada bez ikakvih kredita obaveza i sl
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#46 Re: Poskupljenja

Post by zavezata-vreca »

Qler ... vrtić još uvijek ne plaćam ali imam kredit od 250 KM koji otplaćujemo od navedenih primanja ... stvar je u organizaciji budžeta ... ako znam da mi za 3 mjeseca ide registracija, ja ću mjesečno ostavljati 100-15o km sa strane pa registraciju skoro i ne osjetim. I vjeruj mi da od ovih primanja, ja godišnje mogu uštediti više od jedne plate. A ne cigančim, uredno na poslu jedem od 2-6 KM + popijem kafe i pojedem slatkiše sigurno 2-3 KM dnevno.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#47 Re: Poskupljenja

Post by supercali »

Evo ajmo prvo sa pojedincima krenuti pa sa parom pa onda sa porodicama s djecom jednim dvoje vise

Koliko prosjecan covjek pojede hrane za mjesec al da nisu ni kavijar al ni kifle samo nego neka normalna hrana
Jel moze 300 maraka biti?
Rezije standardne grijanje stan i to koliko mogu biti?
Evo nek ima pretplatu na mobitel od 35 maraka i internet i tv kuci od 40
Voda i struja koliko mogu biti?
Sedmicno vani neka trosi po 50-100 maraka ukljucujuci i izlaske i jelo i zvake i grickalice i kafe
Gorivo za auto i ostalo za auto 100 mjesecno i ajmo izdvajati jos po 50 za registraciju svaki mjesec jer je ona 600 maraka
Do koje cifre smo dosli? 650 a da nismo racunali kupnju potrepstina odjece vodu struju neka je to dvoje 50 znaci 700 otprilike za minimalne neke uslove da kazemo
Vi dodajite sta mislite jos i koliko jos treba da se ispravi ovo gore
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#48 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

zavezata-vreca wrote:
krofnaa* wrote:
zavezata-vreca wrote:Prema onome sto vidim ima se ... na ulici prosjecno auto kosta 10000 km. Stanogradnja cvjeta i sve se proda i prije nego se zavrsi. Kafane pune ... onaj sto kaze gdje ima caj iznad 2 km?otidji u torte i to - caj kosta 4 km i uvijek je puno. Bas tamo gdje su caj i kafa 1-1.5 tu zjapi prazno ... jeben je nas covjek .. ode u najskuplju kafanu ili restoran .. nosi markiranu garderobu .. u garazi auto od 10k km ... i onda tu kuka kako se nema. A kuka da mu ko ne bi isko.

Poskupljenja kakva god da su su svakako smijesna sta nas sve ocekuje. Sto se tice potrosacke korpe od 2000 km nije mi bas jasna ta racunica.

Licni primjer: porodica od 3 clana ukupna primanja cca 2100 km. Trosak rezija 300,hrana 300,izlasci i gluposti 200 .. gorivo 150 .. troskovi djeteta 200 .. garderoba i sl. 200 .. dakle potrosnja taman da nista ne fali ali bez pretjeranog lukzuza ... ustedi se mjesecno 300-500 km ... dovoljno za dva godisnja putovanja od 7 i 10 dana.

Narod generalno ne zna s parama .. ako ima 100 km narucice lososa mjesto pastrmke ili jack mjesto pive ... ja imao 5 ili 500 narucujem obicnu kafu ili pivu. Ako mi ostane visak ostavim sa strane ... necu ga potrositi.

Realno za sasvim dobar zivot za troclanu porodicu je dovoljno 1500-2000 km ... dakle 2 prosjecne plate.
Za sasvim dobar zivot nikako nije dovoljno 1500KM, pogotovo ne za troclanu porodicu. 1500KM bi bilo dovoljno za jednu osobu
Dovoljno je itekako. Ja ne pričam o novim telefonima od 1000+km svake godine, ljetovanjima po baliju ili nici, niti govorim o ručkovima po restoranima i markiranoj garderobi.

Govorim o sasvim prosječnom životu, gdje porodica uredno ruča i večera kući (doručak kući ili na poslu), ima automobil do 10k KM, ode na ljetovanje i potroši cca 2000 KM, oblači se u waikikiju, cotonu, azelu, pijaci ili sl, izađu jednom ili dvaput sedmicno u šetnju ili na kafu/sok/kolače/ručak od 6-7 KM/osobi), imaju jedan laptop koji se danas može kupiti polovan da zviždi za 500 KM ... imaju telefone od po 250-300 KM ... obuću kupuju u astri ili sport life-u na sniženjima (dakle npr. reebok od 60 KM tene umjesto air max nike od 200 KM), ima troškove režija cca, voda 20 KM, internet+kablovka=40 KM, telefoni cca 30 KM, struja 60-70 KM, grijanje 100 KM ...

to je po meni sasvim solidan i dobar život ... druga stvar je što se neko osjeća nezadovoljnim kad iskrca 1700 KM za iphone, ili ode u restoran na muziku i skrši 200 km za noc ... posebno ako je takav život svakodnevnica ... onda njemu nije dovoljno koliko god da ima.
Ali u tom slučaju moraš jesti donju granicu kvaliteta hrane. Kvalitetna ishrana za porodicu od 4 člana ne može koštati manje od 200 KM sedmično, da se hraniš u kući, ne restorani. A to je 800 KM mjesečno. Ispod toga je nekvalitetna ili nedovoljna ishrana. Nije stvar samo u tome da jedeš svaki dan, nego i šta jedeš. Tu su razike u troškovima ogromne.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40709
Joined: 29/06/2011 23:39

#49 Re: Poskupljenja

Post by dječak sa šibicama »

uvijek ista prica

a najjaci ovi sto imaju po 2-3 milje budzeta pa pametuju onome sto nema ni 1 milju u kuci mjesecno
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#50 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

zavezata-vreca wrote:ode na ljetovanje i potroši cca 2000 KM,
Može i 1.500. Ali po osobi.
Post Reply