Poskupljenja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#1 Poskupljenja

Post by jedna tamo »

Evo nešto listam forum, pa ne ugledah ovu temu, pa reko da otvorim...
kako vi gledate na ova poskupljenja bukvalno svega živog što se kupuje?
ja stalno trčim za akcijama, neki artikl znam gledati u više prodavnica prije nego što kupim, jer su razlike u ciijeni i po marku..mislim fakat da je došlo do raslojavanja društva, imamo dvije plate u kući al kraj s krajem spajamo, svi u mojoj okolini su u minusima, limitima itd..
ne bih da kukam i zvučim pesimistično al kako izdržati s omjer primanja/davanja :D
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#2 Re: Poskupljenja

Post by liaar »

Na kraju će bit ko u ratu cijene, a jesti će se hljeb i voda u raznim kombinacijama :bih:
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#3 Re: Poskupljenja

Post by liaar »

Evo prijedloga da imate kad se bude jeo hljeb i voda :


1 kombinacija :

pola - pola
Za ovu kombinaciju idite na pola tanjira vode, i pola kriške hljeba

2 kombinacija :

1 čaša vode, 1 kriška hljeba
Za ovu kombinaciju naspite čašu vode jer zna hljeb zapet u grlu

3 kombinacija :
Za ovu kombinaciju idite na 2/3 tanjira vode, i jednu i po krišku (napomena:ovo je za samo one koji mogu priuštiti jedan hljeb sedmično!!!)
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#4 Re: Poskupljenja

Post by mali jomu »

Ja volim poskupljenja, manje jedes i pijes, vise si aktivan, zdrav, snazan, razuman, pametan...... :mrgreen:
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#5 Re: Poskupljenja

Post by liaar »

mali jomu wrote:Ja volim poskupljenja, manje jedes i pijes, vise si aktivan, zdrav, snazan, razuman, pametan...... :mrgreen:
Jedino malo stres jebe u svemu, al' haj, više stresa manje kila :izet: :mrgreen:
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#6 Re: Poskupljenja

Post by liaar »

I što kažu političari, porast će natalitet sa akcizama. Pa ja, u prevodu možete se jebat narode, nećete imat ni za kondome da kupite
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#7 Re: Poskupljenja

Post by mali jomu »

liaar wrote:
mali jomu wrote: Ja volim poskupljenja, manje jedes i pijes, vise si aktivan, zdrav, snazan, razuman, pametan...... :mrgreen:
Jedino malo stres jebe u svemu, al' haj, više stresa manje kila :izet: :mrgreen:

.... zajebes i stres kao i sve, i miran. :mrgreen:

liaar wrote:I što kažu političari, porast će natalitet sa akcizama. Pa ja, u prevodu možete se jebat narode, nećete imat ni za kondome da kupite


Vidis da smo dobri na kraju, prcenzi good. :mrgreen:
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#8 Re: Poskupljenja

Post by liaar »

Ne mogu se ja nervirat koliko mogu nemat para, je l' to ? :lol:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#9 Re: Poskupljenja

Post by mali jomu »

liaar wrote:Ne mogu se ja nervirat koliko mogu nemat para, je l' to ? :lol:

... to ti je to :lol: :thumbup:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#10 Re: Poskupljenja

Post by O'zone »

Samo deri..nikome ne smeta.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#11 Re: Poskupljenja

Post by mali jomu »

O'zone wrote: Samo deri..nikome ne smeta.

Nista tu obicna raja ne moze, to je tako zacementirano....... nemamo masine koja ce to izbit.

Jasta vec ne valja, ali tako je i nije drugacije...... jos da se sekiram, ne pada mi na pamet, imam nemam i za mene rijeseno... :mrgreen:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#12 Re: Poskupljenja

Post by O'zone »

većinom nemam :mrgreen:
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#13 Re: Poskupljenja

Post by jedna tamo »

Ima tu dosta kontradiktornosti...uvijek su trzni puni kafici isto itd...al nije to mjera opet dal neko ima il ne...
Snizenja Su smijesna naspram vani...
Al hrana je najveca stavka....
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#14 Re: Poskupljenja

Post by liaar »

Jesu kafići puni, al' nije isto porediti kafu u kafiću koju popiješ jednu/dvije dnevno, a ovamo imaš prosječnu platu 862 KM a potrošačka korpa 2000 KM. Znači i muž i žena da se uklope u tu prosječnu, nemaju dovoljno za normalan život po potrošačkoj.
Vidal89
Posts: 1012
Joined: 18/01/2013 02:26

#15 Re: Poskupljenja

Post by Vidal89 »

Neka izumremo, pa onda neka ovu lijepu zemlju neka nasele normalni ljudi, rijeka nam nosi ime drzave a puna smeca i onih kesa po granama a sve se nema.

Samo zemljotresa i poplava ovdje treba
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#16 Re: Poskupljenja

Post by mali jomu »

Vidal89 wrote: Neka izumremo, pa onda neka ovu lijepu zemlju neka nasele normalni ljudi, rijeka nam nosi ime drzave a puna smeca i onih kesa po granama a sve se nema.

Samo zemljotresa i poplava ovdje treba

I ja tako to nekako kontam, mi smo jos dobri kakvi smo......

i normala je da ce i nasi i svjeski djabalerosi kao muhe slecat na...... :mrgreen:
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#17 Re: Poskupljenja

Post by TRANCE »

Kakva poskupljenja? Računato prema EU metodologiji, cijene su u prošloj godini u BiH porasle za 1,3%, što je i malo, jer je idealno oko 2% da bi se spriječila mogućnost deflacije.
http://www.bhas.ba/saopstenja/2018/PRI_ ... 2_0_BS.pdf
Drastičnije su poskupile jedino cigare za 6,4%, najamnine 6,1% i troškovi upotrebe vozila 7,4%, ali su zato drastično pojeftinile i neke stvari poput odjeće i obuće -7,8%, telefonske opreme -12,1%, zdravstvenih usluga -2,6% itd.
Sad što plate, penzije i invalidnine ne prate povećanje cijena, to se žalite ovima na vlasti da stvore bolje poslovno okruženje koje bi dovelo do većeg rasta zapošljavanja, manje nezaposlenosti, većih budžetskih prihoda, a time i veće pregovaračke moći radnika, penzionera i invalida.
A možete se žaliti i jednom Talijanu što sjedi u Frankfurtu u jednom neboderu i direktno utiče na to kolika će biti poskupljenja, ali vam u našem dnevniku vjerovatno nisu rekli za njega :lol: :run:
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#18 Re: Poskupljenja

Post by akaunt »

Meni je veće iznenadjenje kako nema većih poskupljenja, kako nema veće inflacije i kako nema većeg javnog duga? Na stranu što ni mnogo boljim ekonomistima nije jasan ovako čvrst kurs marke u odnosu na euro.
Od svega najveća misterija mi je kako se ovi iz Monetarnog fonda nadaju da će im dug bit plaćen? Novim zaduzenjima?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#19 Re: Poskupljenja

Post by moonca »

akaunt wrote:Meni je veće iznenadjenje kako nema većih poskupljenja, kako nema veće inflacije i kako nema većeg javnog duga? Na stranu što ni mnogo boljim ekonomistima nije jasan ovako čvrst kurs marke u odnosu na euro.
Od svega najveća misterija mi je kako se ovi iz Monetarnog fonda nadaju da će im dug bit plaćen? Novim zaduzenjima?
I ne ocekuju. Ucjenjvanja razna,za uzvrat. :roll: :-)
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#20 Re: Poskupljenja

Post by stetoskop »

Ah kako... Neki dan zapelo mi, treba mi auto, a nemam za goriva, te istresem u rezervoar iskorišteno motorno ulje. Ima se, može se! :D
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#21 Re: Poskupljenja

Post by vazi »

akaunt wrote:Meni je veće iznenadjenje kako nema većih poskupljenja, kako nema veće inflacije i kako nema većeg javnog duga? Na stranu što ni mnogo boljim ekonomistima nije jasan ovako čvrst kurs marke u odnosu na euro.
Od svega najveća misterija mi je kako se ovi iz Monetarnog fonda nadaju da će im dug bit plaćen? Novim zaduzenjima?
Pa ko i Grcka.

Edit: fakat je sve skupo, 100km ode dlanom o dlan.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#22 Re: Poskupljenja

Post by sabina1 »

liaar wrote:Jesu kafići puni, al' nije isto porediti kafu u kafiću koju popiješ jednu/dvije dnevno, a ovamo imaš prosječnu platu 862 KM a potrošačka korpa 2000 KM. Znači i muž i žena da se uklope u tu prosječnu, nemaju dovoljno za normalan život po potrošačkoj.
Pa kafici i jesu caka - ima se.

Šoljica čaja - 2,50 KM
Vrecica caja plus voda plus svi ostali troskovi 0,25 KM

I ko koga tu pravi lud.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#23 Re: Poskupljenja

Post by Russki »

O'zone wrote:Samo deri..nikome ne smeta.
Tako nekako.

Jebu nas, a još svršili nisu.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#24 Re: Poskupljenja

Post by liaar »

sabina1 wrote:
liaar wrote:Jesu kafići puni, al' nije isto porediti kafu u kafiću koju popiješ jednu/dvije dnevno, a ovamo imaš prosječnu platu 862 KM a potrošačka korpa 2000 KM. Znači i muž i žena da se uklope u tu prosječnu, nemaju dovoljno za normalan život po potrošačkoj.
Pa kafici i jesu caka - ima se.

Šoljica čaja - 2,50 KM
Vrecica caja plus voda plus svi ostali troskovi 0,25 KM

I ko koga tu pravi lud.
Ja ne nađoh nigdje osim u Metropolisu i Revoluciji čak skuplji od 1.50/2.00 KM
Bi l' ti naplatila čaj nekome 0.25 ?
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11030
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#25 Re: Poskupljenja

Post by Prpa.ba »

Konvertibilna marka je politickom odlukom fiksno vezana u vrijednosti sa Eurom. Da nema valutnog odbora, KM bi bila bezvrijedni papir i svi bismo koristili euro (na crno).

Dalje, poskupljenja su sasvim normalna i ocekivana.

Nije valjda da neko misli da povecavanje plata javnom sektoru koji cini oko 40% ekonomije volumenom, za 3 i vise posto nece uzrokovati prilagodjavanje cijena? Samo u Sarajevu je u posljednjih 6 mjeseci vise od 15.000 ljudi dobilo nezasluzene i neosnovane povisice od 3% do 10% .. :mrgreen:

Kada na to dodamo blago povecanu zaposlenost, rastuci monopol Binga, jaci plasman kredita i konacno uvodjenje akciza nakon opceg gradjanskog koncenzusa da nam trebaju autoputevi, postaje jasno da ce se cijene povecati od 5% do 20% zavisno od proizvoda, ponude i potraznje.

Ako se cijene ne vrate prema dole kroz koji mjesec, to znaci da novca ima sasvim dovoljno da volumen trgovine ostane isti i uz povecane cijene. :thumbup:
Post Reply