Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

dijaliza
Posts: 301
Joined: 15/11/2006 14:12

#1 Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by dijaliza »

Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, a bogami i u Vijeću ministara! BiH



| Srijeda, 01 Listopad 2008

Val poskupljenja hrane i drugih proizvoda koji je u zadnjih godinu dana zahvatio bosanskohercegovačko tržište, nije mogao zaobići ni restorane državnih institucija, pa ni one iz Predsjedništva, Parlamenta i Vijeća ministara BiH.

Iako su odolijevali poskupljenjima mnogo dulje nego većina ostalih l objekata prehrane i trgovina, "državni" restorani već od ovoga tjedna povećat će cijene većeg broja jela i pića.

Vijeće ministara je, naime, kako piše Večernjak, prihvatilo odluku o izmjenama cjenika jela i pića u objektima institucija BiH, koji je predložila mjerodavna Služba za zajedničke poslove institucija BiH.

No, i uz poskupljenja, državni dužnosnici i činovnici i ubuduće će jesti i piti po najnižim cijenama u državi.

Unatoč tomu što su neke cijene povećane i 100 posto, one su i dalje niže nego u javnim restoranima, pa čak i studentskim menzama.

Primjerice, ministri, zastupnici, savjetnici i vojska administrativnih radnika u ministarstvima, predsjedničkim uredima, direkcijama i agencijama ubuduće će hladna predjela plaćati od 25 do 70 posto više, što znači da će predjela, koja su koštala 1,5 KM, prema novom cjeniku koštati 2, a neka i 2,5 KM.


Juhe i čorbe će, pak, poskupjeti 100 posto, pa će umjesto dosadašnjih 0,5 KM državni dužnosnici i činovnici tanjur juhe plaćati jednu marku.

Topla predjela su u prosjeku poskupjela 0,5 KM. Tako će sada najskuplje topla predjelo koštati cijele tri marke. Po istoj cijeni će se u restoranima državnih institucija ubuduće plaćati i morska hrana, odnosno ribe i rakovi.

Većinu zaposlenih u državnim institucijama, ipak će "pogoditi" poskupljenje gotovih jela i pečenja za čak pola marke!

Primjerice, novac jedne porcije graha s kobasicom bit će 2,5, pilećeg pečenja tri, a telećeg pet maraka. Promijenjene su i cijene jela po narudžbi te jela s roštilja. Najskuplje jelo iz te kategorije ubuduće će koštati šest maraka. Od pola do jedne marke povećane su i cijene iz "svinjskog programa".
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#2 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by Amazonka27 »

I dalje su jeftiniji nego studentske menze :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by Alfons Kauders »

dabogda im salmonela bila gratis
amalia
Posts: 164
Joined: 02/03/2004 00:00

#4 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by amalia »

Katastrofa!
Mislim da trebaju na sljedecoj sjednici parlamenta donijeti odluku o povecanju plata, barem za 30 % :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#5 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by mIRCerka »

amalia wrote:Katastrofa!
Mislim da trebaju na sljedecoj sjednici parlamenta donijeti odluku o povecanju plata, barem za 30 % :D
nije smijesno, pa oni bona RADE i treba im GORIVO... :x
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#6 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by Amazonka27 »

a nas ruze sto smo po cijeli dan po bastama....pa kako drugacije da se nahranimo nego solarnom energijom :D
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#7 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by Amazonka27 »

Nego...sta mislite...da mi studenti odemo jednom kolektivno na rucak u njihove menze :D
Judge_Dread
Posts: 1062
Joined: 08/02/2008 20:38

#8 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by Judge_Dread »

x
Last edited by Judge_Dread on 07/10/2009 13:54, edited 1 time in total.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#9 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by ladyblue18 »

Amazonka27 wrote:a nas ruze sto smo po cijeli dan po bastama....pa kako drugacije da se nahranimo nego solarnom energijom :D
:lol: :lol: :lol: :thumbup:
Amazonka27 wrote:Nego...sta mislite...da mi studenti odemo jednom kolektivno na rucak u njihove menze :D
jasta, sve tuku ko nece :mrgreen:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#10 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by mIRCerka »

Judge_Dread wrote:Nedopustivo
odmah sindikat i strajk u znak podrske napacenoj braci parlamentarcima, vijecanima i svim zaposlenim :bih: :bih: :bih:
hajmo sutra za vrijeme lanČ brejka da napravimo zivi zid oko parlamenta, u krug da stanemo i da se vezemo lancima u znak solidarnosti sa parlamentarcima ...
Judge_Dread
Posts: 1062
Joined: 08/02/2008 20:38

#11 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by Judge_Dread »

x
Last edited by Judge_Dread on 07/10/2009 13:51, edited 1 time in total.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#12 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by mIRCerka »

Judge_Dread wrote:
mIRCerka wrote:
Judge_Dread wrote:Nedopustivo
odmah sindikat i strajk u znak podrske napacenoj braci parlamentarcima, vijecanima i svim zaposlenim :bih: :bih: :bih:
hajmo sutra za vrijeme lanČ brejka da napravimo zivi zid oko parlamenta, u krug da stanemo i da se vezemo lancima u znak solidarnosti sa parlamentarcima ...
Salu na stranu al super ideja da ima iole zivog i sto bi stranci rekli vibrant NVO sektora neko bi trebo napravit tu zahebanciju da TVs posnime :)))) Mirci pik ako se desi ja hocu autorska prava. Ti si mi svjedokinja :))) necu lovu samo da se zna Bosko komandante :))))))))
Cini mi se da je PIPIDUGADEVETKA jutros negdje okacio prijedlog ANTIPROTESTA a to je da svaki izvaljeni biser autor bisera dobije punu podrsku naroda..
Judge_Dread
Posts: 1062
Joined: 08/02/2008 20:38

#13 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by Judge_Dread »

x
Last edited by Judge_Dread on 07/10/2009 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#14 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by zlatiborka »

Zna se odavno da oni koji imaju najvece plate i nista ne rade imaju i najbolju i najjeftiniju hranu za svoje stomake....nek im se poveca holesterol i ostale trice i kucine...

to im zelim jer zderu na racun gladnog naroda...od kojih sve vise kopa po kontejnerima da nadje nesto za pojesti...
Last edited by zlatiborka on 01/10/2008 15:05, edited 2 times in total.
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#15 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by zlatiborka »

Amazonka27 wrote:Nego...sta mislite...da mi studenti odemo jednom kolektivno na rucak u njihove menze :D
U renomiranoj drzavnoj firmi gdje radim i skoro svaki dan jedem su cijene ovakve i to vec zadnjih 10 godina:

- pita krompirusa-zvrk ...1 KM
- pita sirnica ili zeljanica-zvrk ...1,50 KM
- burek-zvrk...2 KM
- 10 cevapa...3,5 KM
- corba ...1,5 KM
- salata ...1 KM
- jogurt u casi...0,50 KM
- jelo sa fasiranim mesom i prilogom od povrca ...2,50 KM
- jelo sa sniclom telecom na sve nacine i prilogom ...3,50 KM
- pasrtmka na zaru sa prilogom...3,50 KM

Ove cijene se i dan danas drze zahhvaljujuci nasem sindikatu koji saradjuje sa menadzmentom da uposlenici barem jeftinije mogu nesto pregristi, kad im preduzece isplacuje mizerne plate. Naravno, oni koji su na rukovodecim mjestima nema sta da brigaju.

Posalju konobara i on u plasticne tanjire uzme svega pomalo dok ne natrpa 2 tanjira svega i zapakuje i odnese kome vec treba (nikad nisam vidjela da se jelo plati na kasi, mozda su rukovodoici unaprijed platili hranu, sto ja ne mogu znati).

Sve u svemu, meni je hrana ukusna i dobra, samo da ne povise cijene...jer bi morala smisljati sta cu pojesti na poslu a da ne bude skupo...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#16 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by mIRCerka »

Judge_Dread wrote:
mIRCerka wrote: hajmo sutra za vrijeme lanČ brejka da napravimo zivi zid oko parlamenta, u krug da stanemo i da se vezemo lancima u znak solidarnosti sa parlamentarcima ...
Judge - Salu na stranu al super ideja da ima iole zivog i sto bi stranci rekli vibrant NVO sektora neko bi trebo napravit tu zahebanciju da TVs posnime :)))) Mirci pik ako se desi ja hocu autorska prava. Ti si mi svjedokinja :))) necu lovu samo da se zna Bosko komandante :))))))))
Mirci - Cini mi se da je PIPIDUGADEVETKA jutros negdje okacio prijedlog ANTIPROTESTA a to je da svaki izvaljeni biser autor bisera dobije punu podrsku naroda..
Ne vidim ustavnu nadleznost iste nad idejom
hocu prava :)))
inzzzistiraaaam :D
Subject: Protesti u subotu, 4. oktobra - da ili ne?
PipiDugaDevetka wrote:Šta mislite o ''naopakim protestima''?
Kada neko od političara prospe biserli izjavu da mu damo masovnu podršku.

Recimo, izjavi da će prokopati tunel kroz Ivan planinu ili Bjelašnicu da bi promijenio klimu u Zlatnoj dolini.(Bila ovakva izjava jednog koji je sada bivši nač. opštine-Oslobodjenje 1996.g.). Slijedi sveopšte spontano narodno veselje pod prozorima zgrade gdje radi, petarde, parole, harmonika, ozvučenje, zastave, govori da budu tipa ''hajd' u parku'',...

Editovano: Ipak je bolje reći IZOKRENUTI PROTESTI, kao ''Izokrenuta priča'' B.Ćopića.

u 13:18 postirano
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#17 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by Pasiflora »

Plaho sam se isekirala zbog tog povecanja cijena u njihovim restoranima - dodje mi da iz protesta prestanem jesti :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka:
Judge_Dread
Posts: 1062
Joined: 08/02/2008 20:38

#18 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by Judge_Dread »

x
Last edited by Judge_Dread on 07/10/2009 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#19 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by vjesticanametli »

glasajte srcOM sarjevskim da hrana pojeftini i da se krade rukama rogatičkim :mrgreen:
Judge_Dread
Posts: 1062
Joined: 08/02/2008 20:38

#20 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by Judge_Dread »

x
Last edited by Judge_Dread on 07/10/2009 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#21 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by SiSaJuMe »

Ovo je najgora vijest u posljeratnom periodu,. Ako treba smanjicemo porcije u javnim kuhinjama, samo da vase masne guzove odrzimo na razini. Nemoze to tek tako, ako treba pristacemo i na zakon vrati kravu ako imas vola u kuci.
Samo se vi zajebajite a nije lijepo da nas delegati hebu praznih stomaka. Nema tu tezine.,.,.,.,.,
Judge_Dread
Posts: 1062
Joined: 08/02/2008 20:38

#22 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by Judge_Dread »

x
Last edited by Judge_Dread on 07/10/2009 13:53, edited 1 time in total.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#23 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by zelenashica »

sitno wrote:Plaho sam se isekirala zbog tog povecanja cijena u njihovim restoranima - dodje mi da iz protesta prestanem jesti :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka: :skoljka:
a meni da se zarad njih odreknem svog toplog obroka :D ....
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#24 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by Maraschino »

ja predlazem da skupimo dobrovoljne priloge :-)

da ih malo poguramo :D

inace nece nista raditi zbog gladi :-) kao da su do sada radili :oops:
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#25 Re: Poskupila hrana u Predsjedništvu, Parlamentu, i u VM

Post by Admir_1984 »

Stvarno katastrofa....... Ja ne znam samo cime su oni ovo zasluzili....

Tuzno
Post Reply