Posebne kategorije pri upisu na UNSA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Klixuser02
Posts: 154
Joined: 29/05/2021 18:35

#1 Posebne kategorije pri upisu na UNSA

Post by Klixuser02 »

Zdravo. Htio bih da znam kakvu konkretno prednost pri upisu na UNSA imaju djeca šehida, poginulih boraca, ratnih vojnih invalida i sl. Ako neko to bolje znao bio bih mu zahvalan da mi to pojasni.
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#2 Re: Posebne kategorije pri upisu na UNSA

Post by _Threshold_ »

Znam da ako si dijete RVI imaš osiguran budžet iako upadneš na samofinansirajuće (mislim da je isto tako i za poginule borce, šehide i to jer ako ima rvi koji je blaži oblik zašto ne bi djeca poginulih boraca), a npr. ako si dijete borca (znači borca koji je živ, nije invalid itd nego je samo bio borac) onda npr. ako neka osoba ima 80 bodova i zadnja je na listi a ti imaš isto 80 bodova, tebe će primiti a nju ne.
Klixuser02
Posts: 154
Joined: 29/05/2021 18:35

#3 Re: Posebne kategorije pri upisu na UNSA

Post by Klixuser02 »

_Threshold_ wrote: 20/06/2021 17:30 Znam da ako si dijete RVI imaš osiguran budžet iako upadneš na samofinansirajuće (mislim da je isto tako i za poginule borce, šehide i to jer ako ima rvi koji je blaži oblik zašto ne bi djeca poginulih boraca), a npr. ako si dijete borca (znači borca koji je živ, nije invalid itd nego je samo bio borac) onda npr. ako neka osoba ima 80 bodova i zadnja je na listi a ti imaš isto 80 bodova, tebe će primiti a nju ne.
Da li si stvarno siguran da su DANAS oni čiji su očevi RVI oslobođeni plaćanja iako su na rang listi kao samofinansirajući? Kako piše u njihovom pravilniku jedina njihova prednost je ako imaju isti bodova kao neko ko nije posebna kategorija. Iskreno se nadam da je tako jer sam u suprotnom popušio s obzirom da je završen upis na UNSA.
vindfaker
Posts: 415
Joined: 13/01/2020 20:16

#4 Re: Posebne kategorije pri upisu na UNSA

Post by vindfaker »

Klixuser02 wrote: 19/07/2021 04:20
_Threshold_ wrote: 20/06/2021 17:30 Znam da ako si dijete RVI imaš osiguran budžet iako upadneš na samofinansirajuće (mislim da je isto tako i za poginule borce, šehide i to jer ako ima rvi koji je blaži oblik zašto ne bi djeca poginulih boraca), a npr. ako si dijete borca (znači borca koji je živ, nije invalid itd nego je samo bio borac) onda npr. ako neka osoba ima 80 bodova i zadnja je na listi a ti imaš isto 80 bodova, tebe će primiti a nju ne.
Da li si stvarno siguran da su DANAS oni čiji su očevi RVI oslobođeni plaćanja iako su na rang listi kao samofinansirajući? Kako piše u njihovom pravilniku jedina njihova prednost je ako imaju isti bodova kao neko ko nije posebna kategorija. Iskreno se nadam da je tako jer sam u suprotnom popušio s obzirom da je završen upis na UNSA.
Da, ako i je otac RVI nećeš ništa plaćati, i ako budeš na listi samofinansirajućih, osim kartice, biblioteke i još par sitnica koje su otprilike 200 KM ukupno. Primijetit ćeš zvjezdicu pored svoga imena koja označava oslobođenje plaćanja školarine.
Klixuser02
Posts: 154
Joined: 29/05/2021 18:35

#5 Re: Posebne kategorije pri upisu na UNSA

Post by Klixuser02 »

vindfaker wrote: 19/07/2021 05:16
Klixuser02 wrote: 19/07/2021 04:20

Da li si stvarno siguran da su DANAS oni čiji su očevi RVI oslobođeni plaćanja iako su na rang listi kao samofinansirajući? Kako piše u njihovom pravilniku jedina njihova prednost je ako imaju isti bodova kao neko ko nije posebna kategorija. Iskreno se nadam da je tako jer sam u suprotnom popušio s obzirom da je završen upis na UNSA.
Da, ako i je otac RVI nećeš ništa plaćati, i ako budeš na listi samofinansirajućih, osim kartice, biblioteke i još par sitnica koje su otprilike 200 KM ukupno. Primijetit ćeš zvjezdicu pored svoga imena koja označava oslobođenje plaćanja školarine.

Oj tako mi je sad krivo, što je najgore ja sam već upisao privatni univerzitet. Nisam još predao papire, ali sam već platio školarinu. Ja sam se bio i prijavio na taj EMIS sistem, ali iz nekog razloga nisam slikao tu dokumentaciju tada. 😶
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#6 Re: Posebne kategorije pri upisu na UNSA

Post by _Threshold_ »

Klixuser02 wrote: 19/07/2021 05:45
vindfaker wrote: 19/07/2021 05:16

Da, ako i je otac RVI nećeš ništa plaćati, i ako budeš na listi samofinansirajućih, osim kartice, biblioteke i još par sitnica koje su otprilike 200 KM ukupno. Primijetit ćeš zvjezdicu pored svoga imena koja označava oslobođenje plaćanja školarine.

Oj tako mi je sad krivo, što je najgore ja sam već upisao privatni univerzitet. Nisam još predao papire, ali sam već platio školarinu. Ja sam se bio i prijavio na taj EMIS sistem, ali iz nekog razloga nisam slikao tu dokumentaciju tada. 😶
Imaš drugi upisni rok i obično se uvijek nađe mjesto za par samofinansirajućih i opet imaš priliku eto... Koji faks hoćeš?
Klixuser02
Posts: 154
Joined: 29/05/2021 18:35

#7 Re: Posebne kategorije pri upisu na UNSA

Post by Klixuser02 »

Stomatologija je u pitanju, ali evo vidim i prethodnih godina su primali podosta kandidata na drugom roku, po bodovima čini mi se da su primali sve što su se prijavljivali jer nije bilo mnogo, a imam svakako preko 90 bodova i još nema prijemnog.
Klixuser02
Posts: 154
Joined: 29/05/2021 18:35

#8 Re: Posebne kategorije pri upisu na UNSA

Post by Klixuser02 »

_Threshold_ wrote: 19/07/2021 22:14
Klixuser02 wrote: 19/07/2021 05:45


Oj tako mi je sad krivo, što je najgore ja sam već upisao privatni univerzitet. Nisam još predao papire, ali sam već platio školarinu. Ja sam se bio i prijavio na taj EMIS sistem, ali iz nekog razloga nisam slikao tu dokumentaciju tada. 😶
Imaš drugi upisni rok i obično se uvijek nađe mjesto za par samofinansirajućih i opet imaš priliku eto... Koji faks hoćeš?

Stomatologija je u pitanju, ali evo vidim i prethodnih godina su primali podosta kandidata na drugom roku, po bodovima čini mi se da su primali sve što su se prijavljivali jer nije bilo mnogo kandidata, a imam svakako preko 90 bodova i još nema prijemnog.
_Threshold_
Posts: 128
Joined: 15/02/2021 16:55

#9 Re: Posebne kategorije pri upisu na UNSA

Post by _Threshold_ »

Klixuser02 wrote: 20/07/2021 00:48 Stomatologija je u pitanju, ali evo vidim i prethodnih godina su primali podosta kandidata na drugom roku, po bodovima čini mi se da su primali sve što su se prijavljivali jer nije bilo mnogo, a imam svakako preko 90 bodova i još nema prijemnog.
Tako je, primaju skoro sve ili sve zato što nema praga, a mnogo njih koji su primljeni na prvom roku odustane jer ne može svako plaćati 6-7 hiljada po godini :) tako da dooooooosta njih odustane, mjesta se oslobode - kvota se ne popuni, i onda faktički prime svakog na drugom roku jer opet se nedovoljno njih prijavi i na drugom...
Klixuser02
Posts: 154
Joined: 29/05/2021 18:35

#10 Re: Posebne kategorije pri upisu na UNSA

Post by Klixuser02 »

_Threshold_ wrote: 20/07/2021 06:59
Klixuser02 wrote: 20/07/2021 00:48 Stomatologija je u pitanju, ali evo vidim i prethodnih godina su primali podosta kandidata na drugom roku, po bodovima čini mi se da su primali sve što su se prijavljivali jer nije bilo mnogo, a imam svakako preko 90 bodova i još nema prijemnog.
Tako je, primaju skoro sve ili sve zato što nema praga, a mnogo njih koji su primljeni na prvom roku odustane jer ne može svako plaćati 6-7 hiljada po godini :) tako da dooooooosta njih odustane, mjesta se oslobode - kvota se ne popuni, i onda faktički prime svakog na drugom roku jer opet se nedovoljno njih prijavi i na drugom...

Hvala ti prijatelju na informacijama.
Post Reply