Posao u Švedskoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#76 Re: Posao u Švedskoj

Post by Kinaski »

Ima li posla ljudi ?
User avatar
Point.
Posts: 27749
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#77 Re: Posao u Švedskoj

Post by Point. »

Ima, jasta radi. Ko hoce raditi, ima.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#78 Re: Posao u Švedskoj

Post by KatarinaKosaca »

Bila sam skoro privatno i Svedskoj. Posla ima napretek. I lakp se nalazi. Problem taj stambeni prostor nesto dijele stanove sa cimerima ali posla ima. Sto me iznenadilo i nisam znala da se skida obuca :D
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#79 Re: Posao u Švedskoj

Post by Russki »

KatarinaKosaca wrote:Bila sam skoro privatno i Svedskoj. Posla ima napretek. I lakp se nalazi. Problem taj stambeni prostor nesto dijele stanove sa cimerima ali posla ima. Sto me iznenadilo i nisam znala da se skida obuca :D
Je, je. Bez obuće.


Dobra je Švedska. Em skoro svi govore engleski, lako se mozes snaci, a i posla ima.


Ne znam što još nisam otišao gore. Mislim, ponovno. :lol:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#80 Re: Posao u Švedskoj

Post by stakasa »

Russki wrote:
KatarinaKosaca wrote:Bila sam skoro privatno i Svedskoj. Posla ima napretek. I lakp se nalazi. Problem taj stambeni prostor nesto dijele stanove sa cimerima ali posla ima. Sto me iznenadilo i nisam znala da se skida obuca :D
Je, je. Bez obuće.


Dobra je Švedska. Em skoro svi govore engleski, lako se mozes snaci, a i posla ima.


Ne znam što još nisam otišao gore. Mislim, ponovno. :lol:
Stanovi su puno veci problem. Ko ne bira puno moze naci posao isti dan.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#81 Re: Posao u Švedskoj

Post by Russki »

stakasa wrote:
Russki wrote:
KatarinaKosaca wrote:Bila sam skoro privatno i Svedskoj. Posla ima napretek. I lakp se nalazi. Problem taj stambeni prostor nesto dijele stanove sa cimerima ali posla ima. Sto me iznenadilo i nisam znala da se skida obuca :D
Je, je. Bez obuće.


Dobra je Švedska. Em skoro svi govore engleski, lako se mozes snaci, a i posla ima.


Ne znam što još nisam otišao gore. Mislim, ponovno. :lol:
Stanovi su puno veci problem. Ko ne bira puno moze naci posao isti dan.
Realno, moje mišljenje je da je stan poteško naći odmah po dolasku, a još veći je problem što se mnogo novca za stan mora dati barem 3 mjeseca unaprijed. I to ne samo u Švedskoj, nego inače u Zapadnoj Europi i Skandinaviji. Veliki minus za nas sve, ali jebiga, ne mogu da utječem na to.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#82 Re: Posao u Švedskoj

Post by stakasa »

muha_sa wrote: lako je za tebe :-D imaš taj pasoš i ne brigaj vec opici po oglasima--traži šta bliže. :)
-mene ovi ovdje iznenadjuju--ne mogu da skontam našu naivu i kontanje da nas neko ceka raširenih ruku :-) završen rat-nema izbjeglica nit spajanja s porodicom. imaju i oni svojih belaja i problema još da nekog bosancerosa prime :-)
evo iz prve ruke--procitaj post od mankija. :)
Muha kakvi su utisci?
#sverigetvålakx18
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#83 Re: Posao u Švedskoj

Post by muha_sa »

stakasa wrote:
muha_sa wrote: lako je za tebe :-D imaš taj pasoš i ne brigaj vec opici po oglasima--traži šta bliže. :)
-mene ovi ovdje iznenadjuju--ne mogu da skontam našu naivu i kontanje da nas neko ceka raširenih ruku :-) završen rat-nema izbjeglica nit spajanja s porodicom. imaju i oni svojih belaja i problema još da nekog bosancerosa prime :-)
evo iz prve ruke--procitaj post od mankija. :)
Muha kakvi su utisci?
#sverigetvålakx18
sutra putujem :)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#84 Re: Posao u Švedskoj

Post by stakasa »

muha_sa wrote:
stakasa wrote:
muha_sa wrote: lako je za tebe :-D imaš taj pasoš i ne brigaj vec opici po oglasima--traži šta bliže. :)
-mene ovi ovdje iznenadjuju--ne mogu da skontam našu naivu i kontanje da nas neko ceka raširenih ruku :-) završen rat-nema izbjeglica nit spajanja s porodicom. imaju i oni svojih belaja i problema još da nekog bosancerosa prime :-)
evo iz prve ruke--procitaj post od mankija. :)
Muha kakvi su utisci?
#sverigetvålakx18
sutra putujem :)
Ok, sretan put. Ponesi kremu za suncanje i slamnati sesir
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#85 Re: Posao u Švedskoj

Post by Daryl Dixon »

. :bih:
Last edited by Daryl Dixon on 24/04/2022 21:19, edited 1 time in total.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#86 Re: Posao u Švedskoj

Post by u-pet-deka »

Imate li hrvatsko ili slovensko državljanstvo? Ako ste državljanin bilo koje od ostalih bivših republika, prvo će vam trebati garancija od poslodavca, ali taj položaj mora biti takav da ne može pronaći nikoga s takvom kvalifikacijom na švedskom birou za rad.
User avatar
Copper
Posts: 398
Joined: 18/10/2021 20:34

#87 Re: Posao u Švedskoj

Post by Copper »

u-pet-deka wrote: 07/09/2021 23:06 Imate li hrvatsko ili slovensko državljanstvo? Ako ste državljanin bilo koje od ostalih bivših republika, prvo će vam trebati garancija od poslodavca, ali taj položaj mora biti takav da ne može pronaći nikoga s takvom kvalifikacijom na švedskom birou za rad.
Najbolja provjerena taktika je prijaviti se vise puta. Prvi put 99% da nece primiti, drugi put mozda, e vec treći put postaneš dosadan pa prime i majmuna sa pola mozga.
Mene su primili u Citi, intern (ucenik), 6 mjeseci. Ja imam HR državljanstvo.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#88 Re: Posao u Švedskoj

Post by u-pet-deka »

Nemam pojma šta je to Citi i koliko "dosadan" treba biti. Međutim, od onih koji stižu u Dansku (i ono što sam čuo od svoje porodice u Švedskoj) većina je magistrirala lijenost iz jedne od bivših republika, a sada ovdje doktoriraju na istu temu. Mogao bih opisati nekoliko primjera iz npr. Slovenije i Hrvatske (neki od njih su iz stjenovitih dijelova BiH).
User avatar
Copper
Posts: 398
Joined: 18/10/2021 20:34

#89 Re: Posao u Švedskoj

Post by Copper »

u-pet-deka wrote: 19/10/2021 20:23 Nemam pojma šta je to Citi i koliko "dosadan" treba biti. Međutim, od onih koji stižu u Dansku (i ono što sam čuo od svoje porodice u Švedskoj) većina je magistrirala lijenost iz jedne od bivših republika, a sada ovdje doktoriraju na istu temu. Mogao bih opisati nekoliko primjera iz npr. Slovenije i Hrvatske (neki od njih su iz stjenovitih dijelova BiH).
I vi koji ne znate velike svjetske kompanije u snu, stvarno nemate sire slike od para.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#90 Re: Posao u Švedskoj

Post by u-pet-deka »

Nisam dužan poznavati sve firme svijeta.
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#91 Re: Posao u Švedskoj

Post by ucenik1234 »

Pozdrav svima. Interesuje me kakva je procedura pronalaska posla u Švedskoj. Bio sam nekoliko puta turistički i svidjela mi se država iz svih uglova. Po struci sam magistar menadzmenta (državni faks) i imam 3g radnog iskustva. Razmišljam da preko linkedina tražim posao, ali me zanima kakva je procedura nakon što budem izabran kao kandidat? da li za mene firma garantuje ambasadi za boravisnu i radnu dozvolu? Je li mnogo komplikovana procedura za dobijanje personnummera, jer znam da je on "ulaznica" za sve, od plaćanja poreza, korištenja zdravstvenih usluga pa na dalje? :)

Kakva je sitaucija sa stanovima gore? je li firma može izaci u susret da trazi stan radniku ili mora sam? koliko se obicno dugo ceka?
User avatar
ElRe
Posts: 10796
Joined: 12/12/2011 11:28

#92 Re: Posao u Švedskoj

Post by ElRe »

Izuzetno teško. Osim ako ti suprug/supruga nije državljanin Švedske.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#93 Re: Posao u Švedskoj

Post by Ozimician »

Ono sto su meni svi rekli, najlaksi nacin je da odes tamo i kazes da si izgubio pasos i prijavis se za azil.

Lakse ce te tako primiti nego kao strucnu radnu snagu iz non-EU.

Da li je istina, trebao bi reci neko ko je otisao tamo. Ja nisam uspio prije 7 god.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#94 Re: Posao u Švedskoj

Post by sime_cipol »

I to kad izgubis pasos mozes folirati odredjeno vrijeme i onda te opet isprate nazad u Bosnu. Jos ti plate kartu.
Jedina mogućnost je brak ili sambo (vanbračna zajednica). Pretresu te uzduz i poprijeko. Znam jer gore imam punicu, šuru i svastiku. Badzo gore zivi 5 godina, jos mu nisu dali stalni boravak, nego sve po 2 godine. A ima dvoje djece koja su rodjena gore.
Imaju oni gore menadžera, bolje bi prošao da si vozač kamiona, elektricar, varioc, medicinski tehnicar i sl

Stanovi, dosta ih je u drzavnom vlasništvu. Ali imaju liste čekanja, skupljanje bodova, koliko clanova porodice i cuda neka. Ti su stanovi jeftiniji od drugih, ali vecinom su migranti u njima, balkanci i ostali dosljaci. Problematična naselja.
Ima i drugih stanova, privatnih, kuce, ali tu su kirije 1500+ €
melac
Posts: 1574
Joined: 25/08/2008 19:33

#95 Re: Posao u Švedskoj

Post by melac »

ucenik1234 wrote: 17/09/2023 23:32 Pozdrav svima. Interesuje me kakva je procedura pronalaska posla u Švedskoj. Bio sam nekoliko puta turistički i svidjela mi se država iz svih uglova. Po struci sam magistar menadzmenta (državni faks) i imam 3g radnog iskustva. Razmišljam da preko linkedina tražim posao, ali me zanima kakva je procedura nakon što budem izabran kao kandidat? da li za mene firma garantuje ambasadi za boravisnu i radnu dozvolu? Je li mnogo komplikovana procedura za dobijanje personnummera, jer znam da je on "ulaznica" za sve, od plaćanja poreza, korištenja zdravstvenih usluga pa na dalje? :)

Kakva je sitaucija sa stanovima gore? je li firma može izaci u susret da trazi stan radniku ili mora sam? koliko se obicno dugo ceka?
Mislim klasika je, moras naci poslodavca koji ce za tebe zatraziti izdavanje radne i boravisne vize. Eh sad koji sve uvjeti trebaju da se ispune pa da budes kandidat stvarno ne znam. Ali znam da postoje dvije grupe firmi koje traze vize za non EU radnike, one koje su kvalifikovane i od povjerenja njima ne treba duze od mjesec dana da dobiju vizu za tebe, i druge koje nisu kvalifikovane kojima treba preko godinu dana.
Slijedom toga trebao bi gledati firme koje imaju mnogo radne snage izvan EU, cak i USA ili Kanada a zapravo mislim na Indiju. E te firme su prosle proceduru kvalifikacije kao povjerljiv poslodavac i mogu relativno brzo rijesiti dozvolu. Tako gledaj ove velike korporacije ( Facebook, Microsoft, Amazon ) generalno velike firme su vjerovatno prosle taj proces.
I pusti ovo za azil, to ima smisla u nekim okolnostima, ono ako si bas ocajan i nemas sta jesti pa hajd da probas i to.
Stanovi u velikim gradovima za dobiti je jako dug proces, cinimi se u Stockholmu cekas i 20 godina, znam za Uppsalu jer tu ja cekam sad 4tu godinu i ni dokle sam, mogu one najskuplje stanove dobiti, a na ovim jeftinijim sam 300ti u redu. Zato ili kod nekoga biti, ili traziti po manjim mjestima okolo velikih gradova.
Ako si bas kadar onda ce ti firma pomoci, a generalno ti nece pomoci da nadjes stan. Recimo sada u Kiruni LKAB kupuje stanove i poslije ce ih davati/prodavati svojim radnicima koji se odluce doseliti u Kirunu da rade za njih. Jer je inace tesko motivirati ljude. ALi za to trebas biti spreman da selis i zivis u Kiruni.

Kako god, samo naprijed i probaj, apliciraj za neke poslove pa ces vidjeti gdje si. I moje generalni zakljucak da u velikim gradovima ima vise ponude za posao, ali ima i vise kandidata i konkurencije, a u manjim obrnuto.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#96 Re: Posao u Švedskoj

Post by Rockefeller »

Ozimician wrote: 18/09/2023 14:58 Ono sto su meni svi rekli, najlaksi nacin je da odes tamo i kazes da si izgubio pasos i prijavis se za azil.

Lakse ce te tako primiti nego kao strucnu radnu snagu iz non-EU.

Da li je istina, trebao bi reci neko ko je otisao tamo. Ja nisam uspio prije 7 god.
Da, menadzer ce bas to da radi.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#97 Re: Posao u Švedskoj

Post by Ozimician »

Rockefeller wrote: 19/09/2023 06:03
Ozimician wrote: 18/09/2023 14:58 Ono sto su meni svi rekli, najlaksi nacin je da odes tamo i kazes da si izgubio pasos i prijavis se za azil.

Lakse ce te tako primiti nego kao strucnu radnu snagu iz non-EU.

Da li je istina, trebao bi reci neko ko je otisao tamo. Ja nisam uspio prije 7 god.
Da, menadzer ce bas to da radi.
Figurativno govorim, ali nije ovo daleko od istine, naravno da nece menadzer to da radi, nije lagano kao menadzer otici bilo gdje, osim ako imas bas tesku preporuku (ali da je tako, to je kadar kome firma onda sve zavrsava, a takvih nije ni 0,1% od ovih koji iseljavaju).

Trenutno je najlakse ako si elektricar, varilac ili vozac kamiona.
Karikaturist
Posts: 3793
Joined: 20/12/2020 10:03

#98 Re: Posao u Švedskoj

Post by Karikaturist »

Bas sam malo proguglao taj gradic/selo Kiruna i kao sto samo ime kaze locirano je u kiturini. :mrgreen:
15h autom do Stockholma. :shock:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#99 Re: Posao u Švedskoj

Post by Dope_Man »

Karikaturist wrote: 19/09/2023 08:02 Bas sam malo proguglao taj gradic/selo Kiruna i kao sto samo ime kaze locirano je u kiturini. :mrgreen:
15h autom do Stockholma. :shock:
Al je zato Sjeverni pol na par sati voznje :lol:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#100 Re: Posao u Švedskoj

Post by Rockefeller »

Ozimician wrote: 19/09/2023 07:52
Rockefeller wrote: 19/09/2023 06:03

Da, menadzer ce bas to da radi.
Figurativno govorim, ali nije ovo daleko od istine, naravno da nece menadzer to da radi, nije lagano kao menadzer otici bilo gdje, osim ako imas bas tesku preporuku (ali da je tako, to je kadar kome firma onda sve zavrsava, a takvih nije ni 0,1% od ovih koji iseljavaju).

Trenutno je najlakse ako si elektricar, varilac ili vozac kamiona.
Ugl. nije covjek pit‘o to sto si nabroj‘o nego jednostavno si mu dao odgovor 0,1% mogucnosti.
Post Reply