Posao u Švedskoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Nikki27
Posts: 71
Joined: 20/10/2009 15:39

#51 Re: Posao u Švedskoj

Post by Nikki27 »

Svi to saznamo kasno :)
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#52 Re: Posao u Švedskoj

Post by manki »

Nikki27 wrote:Svi to saznamo kasno :)
Da nisi i ti tu negdje sa mnom? :D
Nikki27
Posts: 71
Joined: 20/10/2009 15:39

#53 Re: Posao u Švedskoj

Post by Nikki27 »

Iz iskustva ti i govorim :) Been there done that! Nekako savjetnici na fakultetima uvijek zaborave da ukazu na te male detalje oko posla pri zavrsenom faksu.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#54 Re: Posao u Švedskoj

Post by manki »

Nikki27 wrote:Iz iskustva ti i govorim :) Been there done that! Nekako savjetnici na fakultetima uvijek zaborave da ukazu na te male detalje oko posla pri zavrsenom faksu.
Pa sta mi je raditi sad kad zavrsim u maju-junu? :sad: Kako se ti snadje, ako nije previse licno?
Nikki27
Posts: 71
Joined: 20/10/2009 15:39

#55 Re: Posao u Švedskoj

Post by Nikki27 »

Upises drugi faks (samo bachelor) :) U svakom slucaju, angazuj se da radis volonterski s vremena na vrijeme u pojedinim relevantnim organizacijama, ako vec nisi. Tu se druzis iskljucivo sa ljudima od kojih mozes imati koristi i dodje ti kao dobro iskustvo za dalje. Slanje molbi za posao preko neta rijetko ima ucinka, pa se isplati kontaktirati direktore odabranih firmi gdje bi zelio da radis, direktno, ili jednostavno otici i pokucati na vrata. Taj internship je super ako ga dobijes. Samo se nemoj seliti u Norvesku kao pola Svedske :)

I naravno, da me pogresno ne skontas, ali nikad ne skodi biti u vezi sa "tatinim sinom" :)
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#56 Re: Posao u Švedskoj

Post by murga112 »

muha_sa wrote:
sandokann wrote:Imam diplomu med. tehnicara iz DK. Sygeplajerske. DK drzavljanstvo. Zna li muha_sa kakve su mogucnosti sa navedenim aplicirati za posao u Svedskoj? Otisao bih na jedan odredjeni period od godinu dana.
lako je za tebe :-D imaš taj pasoš i ne brigaj vec opici po oglasima--traži šta bliže. :)
-mene ovi ovdje iznenadjuju--ne mogu da skontam našu naivu i kontanje da nas neko ceka raširenih ruku :-) završen rat-nema izbjeglica nit spajanja s porodicom. imaju i oni svojih belaja i problema još da nekog bosancerosa prime :-)
evo iz prve ruke--procitaj post od mankija. :)

daj molim te prestani s tim pesimizmom,,,ako nemas sta pametno reci radije (znas vec sta)....



molim te zaobidji nas sa pesimizmom,,,znam da ces opet nesto odgovoriti negativno iako bih volio da nas slova s tvoje tastature na ovoj temi zaobidju!!
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#57 Re: Posao u Švedskoj

Post by murga112 »

Nikki27 wrote:napokon neko iz svedske da se javi,,,jel znas koliko vremena treba provesti u braku da se dobije svedski pasos??normalno sa supruznikom koji vec ima svedske papire...
Ne znam kakva su sad pravila, ali je sigurno malo teze nego sto je nekad bilo. Moze biti da je tri godine, ako ne vise, ali nije ispod tri. Tebi izgleda da je sve pravo crno dok bi se odlucio na takvo rijesenje. Lakse ti je da nadjes posao preko nekoga nego da se zenis amo sbog papira. Dobit ces probleme koje nikad u zivotu nisi imao, pa ti nece bit ni do posla :)[/quote]


pa poprilicno je crno :)...pitam onako radi reda,,zenidba i trazenje azila su radikalne mjere :)
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#58 Re: Posao u Švedskoj

Post by manki »

Nikki27 wrote:Upises drugi faks (samo bachelor) :) U svakom slucaju, angazuj se da radis volonterski s vremena na vrijeme u pojedinim relevantnim organizacijama, ako vec nisi. Tu se druzis iskljucivo sa ljudima od kojih mozes imati koristi i dodje ti kao dobro iskustvo za dalje. Slanje molbi za posao preko neta rijetko ima ucinka, pa se isplati kontaktirati direktore odabranih firmi gdje bi zelio da radis, direktno, ili jednostavno otici i pokucati na vrata. Taj internship je super ako ga dobijes. Samo se nemoj seliti u Norvesku kao pola Svedske :)

I naravno, da me pogresno ne skontas, ali nikad ne skodi biti u vezi sa "tatinim sinom" :)
Ne bih ni lud mogao vise studirati, jedva cekam i ovaj master da rijesim.. :)

Nisam radio u nikakvim volonterski (u Svedskoj ne, u Bosni jesam), niti znam gdje bih, imas li prijedloga kakvih?

Hvala na infu btw :) (i ne, nisam mislio u Norvesku se seliti) :lol:
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#59 Re: Posao u Švedskoj

Post by manki »

murga112 wrote:
Nikki27 wrote:pa poprilicno je crno :)...pitam onako radi reda,,zenidba i trazenje azila su radikalne mjere :)
Na osnovu cega mislis traziti azil u Svedskoj?! I ne pomisljaj, nemas apsolutno ni jedan uslov da trazis azil ako si iz Bosne, mogu te jedino izbaciti i jos da zabranu dobijes ulaska u citavu Uniju (u kojoj ce i Hrvatska biti za godinu i pol), pa se mozes slikati onda, a jos ces i nama ostalim bezvizni rezim dovesti u pitanje. ;)
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#60 Re: Posao u Švedskoj

Post by murga112 »

manki wrote:
murga112 wrote:
Nikki27 wrote:pa poprilicno je crno :)...pitam onako radi reda,,zenidba i trazenje azila su radikalne mjere :)
Na osnovu cega mislis traziti azil u Svedskoj?! I ne pomisljaj, nemas apsolutno ni jedan uslov da trazis azil ako si iz Bosne, mogu te jedino izbaciti i jos da zabranu dobijes ulaska u citavu Uniju (u kojoj ce i Hrvatska biti za godinu i pol), pa se mozes slikati onda, a jos ces i nama ostalim bezvizni rezim dovesti u pitanje. ;)

sarkazam covjece sarkazam,,,
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#61 Re: Posao u Švedskoj

Post by manki »

murga112 wrote:sarkazam covjece sarkazam,,,
Aaa, izvini... Mrtav sam umoran, ne mogu vise nista pohvatati.. :-)
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#62 Re: Posao u Švedskoj

Post by amko76 »

Posao u Švedsku :D
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#63 Re: Posao u Švedskoj

Post by murga112 »

amko76 wrote:Posao u Švedsku :D

:S
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#64 Re: Posao u Švedskoj

Post by sinuhe »

Ima li neki razlog zasto se mladom muskarcu Svedska cini idealnom zemljom? Meni bi eto Norveska bila idealnija.
berb1r
Posts: 50
Joined: 16/09/2011 09:53

#65 Re: Posao u Švedskoj

Post by berb1r »

murga112 wrote:
Nikki27 wrote:Ne znam, sorry. Jedino sto sigurno znam jeste da iz Srbije raja masovno dolazi i da se zaposljavaju kao medicinsko osoblje, i to dok ovdje kvalifikovani kadar nema posla . . . kako, ne znam, ali ocito da je neka dobra veza :)

napokon neko iz svedske da se javi,,,jel znas koliko vremena treba provesti u braku da se dobije svedski pasos??normalno sa supruznikom koji vec ima svedske papire...
Bilo je dvije godine ali ako se ne varam sada je tri.

Za napomenuti je takodje da brak nije uslov za dobivanje stalnog boravka na osnovu partnera.
Dovoljno je da zivite skupa, odnosno da hocete da zivite skupa.

Sto se tice radne dozvole stvar je malo komlikovanija jer je procedura da se radna snaga prvo trazi u samoj drzavi, pa onda u EU i tek na kraju van EU.
berb1r
Posts: 50
Joined: 16/09/2011 09:53

#66 Re: Posao u Švedskoj

Post by berb1r »

sinuhe wrote:Ima li neki razlog zasto se mladom muskarcu Svedska cini idealnom zemljom? Meni bi eto Norveska bila idealnija.

Idealna zemlja tesko da postoji a i ako postoji to sigurno nije Norveska.
Ni Svedska nije sjajna ali u odnosu na Norvesku je svjetlosnu godinu bolja.
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#67 Re: Posao u Švedskoj

Post by sinuhe »

To kazes zato sto zivis u Svedskoj, a medicinski radnici iz Svedske idu u Norvesku -ne obratno.

Ali meni je zanimljivo kako neko ko nije vezan za Svedsku dodje do zakljucka da je Svedska idealna zemlja.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#68 Re: Posao u Švedskoj

Post by manki »

sinuhe wrote:To kazes zato sto zivis u Svedskoj, a medicinski radnici iz Svedske idu u Norvesku -ne obratno.

Ali meni je zanimljivo kako neko ko nije vezan za Svedsku dodje do zakljucka da je Svedska idealna zemlja.
Pa to je zbog posla jedino, ali ako se gleda generalno na uslove zivota, od infrastrukture do milion drugih stvari, naravno da je u Svedskoj bolje..
berb1r
Posts: 50
Joined: 16/09/2011 09:53

#69 Re: Posao u Švedskoj

Post by berb1r »

sinuhe wrote:To kazes zato sto zivis u Svedskoj, a medicinski radnici iz Svedske idu u Norvesku -ne obratno.

Ali meni je zanimljivo kako neko ko nije vezan za Svedsku dodje do zakljucka da je Svedska idealna zemlja.
Dobro ako cemo pravo autor teme je rekao kako mu se "cini da je idaelna zemlja".

Idealan/na je rasteziv pojam.

Imao sam prilike sretati ljude u Australiji kojima je sunca i vrucine na vrh glave! Sad pogodi sta jednom skandinavcu najvise fali ;-)
User avatar
La Vita 76
Posts: 16
Joined: 12/12/2011 00:04
Location: paukova mreza

#70 Re: Posao u Švedskoj

Post by La Vita 76 »

Sve je to individualno i zavisi od srece,ali ako vec nemas nekoga u Svedskoj koji bi ti pomogao u pocetku ili nasao posao nista od toga(da radis bar na crno u pocetku-neki restoran,ovo,ono).

Ali gore ce ti slabo ko i pomoci,ljudi su ti sebicni i hladni,dal zbog klime :-)
Drugo ako nemas papire nista od toga,a kako doci do papira?!
Jedna varijanta je legalna zenidba a druga ono kao fol :P zeniba,a pozitivna strana je i ta sto se nemoras zeniti,tj(potpisivati na papir),da bi dobio dozvolu,vec
ono varijanta zajednici zivot-momak i cura i ti fazoni.
Ako imas djevojku u Swedskoj i zelis se zeniti ili zivjeti zajedno onda bujrum,dobio bi papire za 2g a drzavljanstvo nakon 3 godine.Stim,sto bi opet morao ici nekim njihovim proceduralnim tokom a to je skola jezika,zatim neka praksa,dal u bolnici,tj nesto vezano za tvoju struku ili nesto sto te zanima.Ako imas kvalifikacije i dobro se pokazes
mozda i dobijes posao ali nema garancije.
Ako si mislio iz vedra neba pa u rebra to ti gore nema i ako si mislio sa svojom diplomom otici gore pokucati na vrata i dobiti posao,nista od toga.
Prvo tvoju diplomu ti nece priznati,moraces polagati njihove predmnete na svedskom jeziku.
Sa medecinskom diplomom bi mogao samo dobiti praksu i to kao bolnicar i tako bi te jedino mogli zaposliti.
Ako vec zelis raditi kao medecinska sestra,onda kao sto rekos slijede procedure,i vise godina da bi postigao ono sto zelis,znaci prvo da naucis jezik a za to ti treba najmanje 2 g,onda praksa,jer iako naucis jezik nece ti odmah dati posao.A za medecinsku sestru ti treba jos najmanje 2 godine vise skole.A pravo na studiranje bi dobio odmah ako imas papire i znas jezik,znaci dobio bi njihov kredit za studiranje i tek onda mozda i neki adekvatan posao.
Ali kao sto vidis da bi dosao do tog cilja treba ti jedan dugotrajan proces.
Tako da ti Swedska po tom pitanju nije nimalo laka zemlja a kada to sve ostvaris onda je lakse da sebi organizujes zivot.
Eh evo ja se umorih i pisajuci ako kako je tek tesko doci do ovoga cilja...

Nije da te plasim,vec ti je tako pa ti vidi...Mnogi su culi kako je Swedska dobra zemlja i ima visok standard,te da
su mnogi uspjeli samo otisli i snasli se.
Ali opet kazem ako vec imas nekog gore lakse je,i lakse je ako nemislis traziti posao u svojoj struci,te su tako mnogi iz Srbije otisli gore,pa ciste klozete-nemam nista protiv toga,ali rade svasta i to na crno,bore se i ne vide bjela dana.
pepeljuga20111
Posts: 8
Joined: 29/08/2011 19:58

#71 Re: Posao u Švedskoj

Post by pepeljuga20111 »

La Vita 76 wrote:Sve je to individualno i zavisi od srece,ali ako vec nemas nekoga u Svedskoj koji bi ti pomogao u pocetku ili nasao posao nista od toga(da radis bar na crno u pocetku-neki restoran,ovo,ono).

Ali gore ce ti slabo ko i pomoci,ljudi su ti sebicni i hladni,dal zbog klime :-)
Drugo ako nemas papire nista od toga,a kako doci do papira?!
Jedna varijanta je legalna zenidba a druga ono kao fol :P zeniba,a pozitivna strana je i ta sto se nemoras zeniti,tj(potpisivati na papir),da bi dobio dozvolu,vec
ono varijanta zajednici zivot-momak i cura i ti fazoni.
Ako imas djevojku u Swedskoj i zelis se zeniti ili zivjeti zajedno onda bujrum,dobio bi papire za 2g a drzavljanstvo nakon 3 godine.Stim,sto bi opet morao ici nekim njihovim proceduralnim tokom a to je skola jezika,zatim neka praksa,dal u bolnici,tj nesto vezano za tvoju struku ili nesto sto te zanima.Ako imas kvalifikacije i dobro se pokazes
mozda i dobijes posao ali nema garancije.
Ako si mislio iz vedra neba pa u rebra to ti gore nema i ako si mislio sa svojom diplomom otici gore pokucati na vrata i dobiti posao,nista od toga.
Prvo tvoju diplomu ti nece priznati,moraces polagati njihove predmnete na svedskom jeziku.
Sa medecinskom diplomom bi mogao samo dobiti praksu i to kao bolnicar i tako bi te jedino mogli zaposliti.
Ako vec zelis raditi kao medecinska sestra,onda kao sto rekos slijede procedure,i vise godina da bi postigao ono sto zelis,znaci prvo da naucis jezik a za to ti treba najmanje 2 g,onda praksa,jer iako naucis jezik nece ti odmah dati posao.A za medecinsku sestru ti treba jos najmanje 2 godine vise skole.A pravo na studiranje bi dobio odmah ako imas papire i znas jezik,znaci dobio bi njihov kredit za studiranje i tek onda mozda i neki adekvatan posao.
Ali kao sto vidis da bi dosao do tog cilja treba ti jedan dugotrajan proces.
Tako da ti Swedska po tom pitanju nije nimalo laka zemlja a kada to sve ostvaris onda je lakse da sebi organizujes zivot.
Eh evo ja se umorih i pisajuci ako kako je tek tesko doci do ovoga cilja...

Nije da te plasim,vec ti je tako pa ti vidi...Mnogi su culi kako je Swedska dobra zemlja i ima visok standard,te da
su mnogi uspjeli samo otisli i snasli se.
Ali opet kazem ako vec imas nekog gore lakse je,i lakse je ako nemislis traziti posao u svojoj struci,te su tako mnogi iz Srbije otisli gore,pa ciste klozete-nemam nista protiv toga,ali rade svasta i to na crno,bore se i ne vide bjela dana.
Svedska je bila NEKADA idealna zemlja ali kako dodjese Moderati na vlast sada je sranje. i svedska ima ljepu parolu za izlaz ali unutra je sranje. Covjek treba da ima zivce kao zeljezne stubove i traziti sva svoja prava i uvjek biti miran i stalozen leden kao i oni....

A sto se tice boravisne dozvole ako je dobijes u Sarajevu prije nego sto odes na spajanje(vjencani list) ima prioritet onda si garant dobio i stalnu tj PUT (stalna radna i boravsina viza) za 2 godine i nakon 5 godina mozes dobiti drzavljanstvo ako si cist bez policijskih prijava. Na ova dva linka imas informacije o azilu, drzavljanstvu tj boravak u zemlji???
http://www.migrationsverket.se/info/2815.html
http://www.migrationsverket.se/info/1048.html

Na ovoj strani imas informacije o skolovanju kako da dodjes do legitimacije i da ces uciti svedski jezik SFI svedski za izbjeglice nekosta ali neke knjige kostaju ali moze se srediti da imas primanja.
http://www.sodertalje.se/Skolwebb-nya/V ... n-English/

ove skole su organizovane i vode te kao slijepca samo je tvoje da dodjes i da zelis da ucis.


Svak treba da isproba svoja srecu jer ko ne proba taj nezna sta moze.
Jezik je kljuc za svaku zemlju :bih: bez znanja jezika si niko i nista.
tanja88
Posts: 6
Joined: 28/05/2011 22:53

#72 Re: Posao u Švedskoj

Post by tanja88 »

Ja sam bila prosle godine na praksi u Svedskoj i mogu reci da sam i vise nego zadovoljna, ponudili su mi pomoc oko mastera kod njih i da ukoliko mogu dodjem ponovo kod njih da radim na slicnim projektima ali posto jos uvijek nisam bila diplomirala u BiH morala sam da odbijem .... U svakom slucaju preporucujem :)
User avatar
muha_sa
Posts: 128479
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#73 Re: Posao u Švedskoj

Post by muha_sa »

murga112 wrote:
muha_sa wrote:
sandokann wrote:Imam diplomu med. tehnicara iz DK. Sygeplajerske. DK drzavljanstvo. Zna li muha_sa kakve su mogucnosti sa navedenim aplicirati za posao u Svedskoj? Otisao bih na jedan odredjeni period od godinu dana.
lako je za tebe :-D imaš taj pasoš i ne brigaj vec opici po oglasima--traži šta bliže. :)
-mene ovi ovdje iznenadjuju--ne mogu da skontam našu naivu i kontanje da nas neko ceka raširenih ruku :-) završen rat-nema izbjeglica nit spajanja s porodicom. imaju i oni svojih belaja i problema još da nekog bosancerosa prime :-)
evo iz prve ruke--procitaj post od mankija. :)

daj molim te prestani s tim pesimizmom,,,ako nemas sta pametno reci radije (znas vec sta)....



molim te zaobidji nas sa pesimizmom,,,znam da ces opet nesto odgovoriti negativno iako bih volio da nas slova s tvoje tastature na ovoj temi zaobidju!!
e moj murga :-)
bolje cut i ružnu istinu nego lijepu laž i kojekakve ublehe na koje nasjedaš.

-nek ti je sa srecom i javi nam se iz ŠveCke.
armiin
Posts: 1
Joined: 13/06/2014 17:01

#74 Re: Posao u Švedskoj

Post by armiin »

Da nez ko za kakav posao u Geteborgu !! :bih:
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#75 Re: Posao u Švedskoj

Post by Izlija »

Ko kaže da Swe nevalja samo lupa napamet, jer očigledno je nije nikad posjetio. Neko napisa da iako su plate solidne sve ti uzmu nazad, to je subjektivno mišljenje. Ako možeš dovoljno zaraditi da živiš život ko čovjek, hraniš se ko čovjek, uživaš u svim modernim akomodacijama, ideš barem 2 x godišnje na odmor ( ljeti u BiH a zimi na Branas :izet: ), posjeduješ vozilo novije proizvodnje, školuješ i odgajaš djecu da postanu ljudi i ništa si u raji ako nije zadnja džidža od I-phona i to ti nije dosta onda nemoj ni ići tamo. Nisu ni švedske zime tako teške naprotiv ali zna smoriti ljetno i zimsko vrijeme ( ljeti ima svega par sati noći a zimi svega par sati dana a i to oscilira u zavisnosti gdje si u Swe). Daljina mnoge muči i jeb**a nostalgija se uvuče, pogotovo zimi ali sve što u stvari treba je ispuniti slobodno vrijeme a i to se ima čim. Posla ima samo treba uložiti truda da bi se mogli očekivati rezultati, nemože ništa s kauča i preko neta ( osim maštati naglas ). Da nije šuplja evo broj potrebnih Healthcare and life science professionals u Swe na današnji dan
Image
Post Reply