Posao u Švedskoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#26 Re: Posao u Švedskoj

Post by amrica »

murga112 wrote:
amrica wrote:muha ne zivi u sveCkoj, tamo mu zive djeca i unucad :-D

ne znam detalje za sveCku, ali skontaj, ako ne znas jezik, ne mozes raditi sa ljudima :D ako si taraba za njemacki, sveCki je jos tezi.

kompjuterasi jos i mogu naci posao (i ostali inzenjeri) sa engleskim, ali medicinari njet.


ma da, zdravstveni radnici su deficitarna radna snaga, a kopjuterasa ima pun kurac i oni ce lakse naci posao,,,logicno nema sta...
:roll:

pricam o znanju sveCkog-stranog jezika

medicinar mora znati jezik, ing moze samo sa engleskim proci
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#27 Re: Posao u Švedskoj

Post by murga112 »

amrica wrote:
murga112 wrote:
amrica wrote:muha ne zivi u sveCkoj, tamo mu zive djeca i unucad :-D

ne znam detalje za sveCku, ali skontaj, ako ne znas jezik, ne mozes raditi sa ljudima :D ako si taraba za njemacki, sveCki je jos tezi.

kompjuterasi jos i mogu naci posao (i ostali inzenjeri) sa engleskim, ali medicinari njet.


ma da, zdravstveni radnici su deficitarna radna snaga, a kopjuterasa ima pun kurac i oni ce lakse naci posao,,,logicno nema sta...
:roll:

pricam o znanju sveCkog-stranog jezika

medicinar mora znati jezik, ing moze samo sa engleskim proci


pa tako vec ima trunku vise logičnosti...
Nikki27
Posts: 71
Joined: 20/10/2009 15:39

#28 Re: Posao u Švedskoj

Post by Nikki27 »

Nadji nekog bosanca koji ce ti garantirati posao, i eto pola posla rijeseno . . . Inace ne skodi uzeti kurs svedskog, ako se ne varam, ima u Tuzli i traje 3-6 mjeseci . . . i eto na kraju preostaje da se bacis na posao.
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#29 Re: Posao u Švedskoj

Post by murga112 »

Nikki27 wrote:Nadji nekog bosanca koji ce ti garantirati posao, i eto pola posla rijeseno . . . Inace ne skodi uzeti kurs svedskog, ako se ne varam, ima u Tuzli i traje 3-6 mjeseci . . . i eto na kraju preostaje da se bacis na posao.

ako bi nasao nekog ko ce mi garantirati posao to je 2/3 posla rijeseno,,,da ne znas nekog bosanca da ima firmu u swe :)
nacafaca
Posts: 28
Joined: 10/01/2012 21:03

#30 Re: Posao u Švedskoj

Post by nacafaca »

Ma i kada ti ne treba radna dozvola kao u nasem slucaju jako je tesko naci posao,masa grka citam po njihovim forumima sedi u svdskoj i trazi posao a vecina ne moze da ga nadje,sada da li nisu snalazljivi ili je zaista toliko tesko naci nesto i opstati to ne znam.
Nikki27
Posts: 71
Joined: 20/10/2009 15:39

#31 Re: Posao u Švedskoj

Post by Nikki27 »

Ne znam, sorry. Jedino sto sigurno znam jeste da iz Srbije raja masovno dolazi i da se zaposljavaju kao medicinsko osoblje, i to dok ovdje kvalifikovani kadar nema posla . . . kako, ne znam, ali ocito da je neka dobra veza :)
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#32 Re: Posao u Švedskoj

Post by murga112 »

nacafaca wrote:Ma i kada ti ne treba radna dozvola kao u nasem slucaju jako je tesko naci posao,masa grka citam po njihovim forumima sedi u svdskoj i trazi posao a vecina ne moze da ga nadje,sada da li nisu snalazljivi ili je zaista toliko tesko naci nesto i opstati to ne znam.


grci hoce platu od 5000 eura za posao koji vrijedi 1000eur,,,informacije o grcima nisu relevantne
murga112
Posts: 147
Joined: 14/12/2011 22:10

#33 Re: Posao u Švedskoj

Post by murga112 »

Nikki27 wrote:Ne znam, sorry. Jedino sto sigurno znam jeste da iz Srbije raja masovno dolazi i da se zaposljavaju kao medicinsko osoblje, i to dok ovdje kvalifikovani kadar nema posla . . . kako, ne znam, ali ocito da je neka dobra veza :)

napokon neko iz svedske da se javi,,,jel znas koliko vremena treba provesti u braku da se dobije svedski pasos??normalno sa supruznikom koji vec ima svedske papire...
Nikki27
Posts: 71
Joined: 20/10/2009 15:39

#34 Re: Posao u Švedskoj

Post by Nikki27 »

napokon neko iz svedske da se javi,,,jel znas koliko vremena treba provesti u braku da se dobije svedski pasos??normalno sa supruznikom koji vec ima svedske papire...[/quote]

Ne znam kakva su sad pravila, ali je sigurno malo teze nego sto je nekad bilo. Moze biti da je tri godine, ako ne vise, ali nije ispod tri. Tebi izgleda da je sve pravo crno dok bi se odlucio na takvo rijesenje. Lakse ti je da nadjes posao preko nekoga nego da se zenis amo sbog papira. Dobit ces probleme koje nikad u zivotu nisi imao, pa ti nece bit ni do posla :)
nacafaca
Posts: 28
Joined: 10/01/2012 21:03

#35 Re: Posao u Švedskoj

Post by nacafaca »

murga112 wrote:
nacafaca wrote:Ma i kada ti ne treba radna dozvola kao u nasem slucaju jako je tesko naci posao,masa grka citam po njihovim forumima sedi u svdskoj i trazi posao a vecina ne moze da ga nadje,sada da li nisu snalazljivi ili je zaista toliko tesko naci nesto i opstati to ne znam.


grci hoce platu od 5000 eura za posao koji vrijedi 1000eur,,,informacije o grcima nisu relevantne
izvini ali uopste nisi u pravu!znam sta pricam zivim u grckoj,muz mi je grk a grci su mi prijatelji radili bi bilo sta, ljudi sa faklutetskim diploma bi radili kao cistaci ne bitno ali zaista u svedskoj za posao cistaca moras da znas jezik tako pise u svim oglasim,ma genrlano tesko ja nacio posao u evrpi imao nemao radnu dozvlu!A grci bi tamo radili za 1400e sto je min plata u svedskoj i bili zadovoljni!mediji plasiraju stalno neke gluposti o grckim platama i da jesu imali exta visoke plate ali ne zaboravi samo drzavni sluzbeznici koji jos uvek rade i niko od njih nije otpusten,ostali su radili za od 700 do 1000e ja ne znam iskreno nekog ko je radio za vise!
sandokann
Posts: 589
Joined: 16/02/2009 00:15

#36 Re: Posao u Švedskoj

Post by sandokann »

Imam diplomu med. tehnicara iz DK. Sygeplajerske. DK drzavljanstvo. Zna li muha_sa kakve su mogucnosti sa navedenim aplicirati za posao u Svedskoj? Otisao bih na jedan odredjeni period od godinu dana.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#37 Re: Posao u Švedskoj

Post by manki »

Evo da koju i ja prospem.. Zivim u Svedskoj trenutno, na magistarskom sam ovdje, a znam i svedski jezik jer sam ranije zivio u Swe (imam bosansko drzavljanstvo).. Sve je djelovalo tako idealno na pocetku, ono, magistarski, vrh jos cu naci posao neki da se izdrzavam i Bog da me vidi.. Vjerujte da nije bas tako, evo pola godine sam tu vec, ni p od posla, nisam cak uspio izganjati posao nosaca poste, koji bi se po defaultu trebalo lako dobiti. :lol: Doduse, ja sam u drustvenim naukama, mozda je medicinarima lakse dobiti... Kako god, ja sam polako odustao od Swe, i pocinjem da trazim u Danskoj (Kopenhagen) :)
sandokann
Posts: 589
Joined: 16/02/2009 00:15

#38 Re: Posao u Švedskoj

Post by sandokann »

Ja sam se vratio u sarajevo prije pola godine. Ovdje nema nista od posla ako nemas stele i raznih veza i vezica. Ponestalo mi love pa bih otisao gore raditi bar godinu dana. Cuo sam da u Svedskoj med. radnici imaju solidna primanja, a i porez je manji nego u DK. Kao DK drzavljanin vjerovatno nemam nekih golemih smetnji za aplikaciju za posao, ali njihova ( Svedska ) ambasada me upucuje na neke internet pretrazivace za posao, nijedan taj pretrazivac ne ukljucuje stan i pretezno se radi o stalnom radnom odnosu.
Nikki27
Posts: 71
Joined: 20/10/2009 15:39

#39 Re: Posao u Švedskoj

Post by Nikki27 »

Nije uopste bitno sta si zavrsio, bitno je koje ljude poznajes i sta ti oni mogu pomoci. To je jedina mogucnost za posao u Skandinaviji, ko kaze da nije tako laze.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#40 Re: Posao u Švedskoj

Post by manki »

Kako funkcionise u Skandinaviji ako te prime na internship (praksu), kolike su sanse da ce te mozda zaposliti nakon zavrsetka internshipa? Upravo hocu da apliciram za jednu u Kopenhagen...
User avatar
muha_sa
Posts: 128493
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#41 Re: Posao u Švedskoj

Post by muha_sa »

sandokann wrote:Imam diplomu med. tehnicara iz DK. Sygeplajerske. DK drzavljanstvo. Zna li muha_sa kakve su mogucnosti sa navedenim aplicirati za posao u Svedskoj? Otisao bih na jedan odredjeni period od godinu dana.
lako je za tebe :-D imaš taj pasoš i ne brigaj vec opici po oglasima--traži šta bliže. :)
-mene ovi ovdje iznenadjuju--ne mogu da skontam našu naivu i kontanje da nas neko ceka raširenih ruku :-) završen rat-nema izbjeglica nit spajanja s porodicom. imaju i oni svojih belaja i problema još da nekog bosancerosa prime :-)
evo iz prve ruke--procitaj post od mankija. :)
Nikki27
Posts: 71
Joined: 20/10/2009 15:39

#42 Re: Posao u Švedskoj

Post by Nikki27 »

Apliciraj. Internship je dobrar jer ti daje mogucnost da upoznas ljude u datom poslu, a za posao poslije se nikad ne zna. Zavisno od toga koliko im je potrebna radna snaga i od toga koliko su zadovoljni sa tvojim radom. Ako su zadovoljni stvorit ce oni i radno mjesto.
sandokann
Posts: 589
Joined: 16/02/2009 00:15

#43 Re: Posao u Švedskoj

Post by sandokann »

muha_sa wrote:
sandokann wrote:Imam diplomu med. tehnicara iz DK. Sygeplajerske. DK drzavljanstvo. Zna li muha_sa kakve su mogucnosti sa navedenim aplicirati za posao u Svedskoj? Otisao bih na jedan odredjeni period od godinu dana.
lako je za tebe :-D imaš taj pasoš i ne brigaj vec opici po oglasima--traži šta bliže. :)
-mene ovi ovdje iznenadjuju--ne mogu da skontam našu naivu i kontanje da nas neko ceka raširenih ruku :-) završen rat-nema izbjeglica nit spajanja s porodicom. imaju i oni svojih belaja i problema još da nekog bosancerosa prime :-)
evo iz prve ruke--procitaj post od mankija. :)
Takker.

Jel' tacno ako bi radio manje od 13 mjeseci da bi mi bio umanjen porez za ca. 20 %?
sandokann
Posts: 589
Joined: 16/02/2009 00:15

#44 Re: Posao u Švedskoj

Post by sandokann »

Nikki27 wrote:Nije uopste bitno sta si zavrsio, bitno je koje ljude poznajes i sta ti oni mogu pomoci. To je jedina mogucnost za posao u Skandinaviji, ko kaze da nije tako laze.
Ja nisam taj problem u DK imao.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#45 Re: Posao u Švedskoj

Post by manki »

Nikki27 wrote:Apliciraj. Internship je dobrar jer ti daje mogucnost da upoznas ljude u datom poslu, a za posao poslije se nikad ne zna. Zavisno od toga koliko im je potrebna radna snaga i od toga koliko su zadovoljni sa tvojim radom. Ako su zadovoljni stvorit ce oni i radno mjesto.
Ok, super, hvala na informaciji! Aplicirat cu veceras onda.. Moram jos skontati kako cu za kartu ako me prime na praksu, zivim u Malmeu, studiram u Lundu, jos ako mi praksa bude u Kopenhagenu, ima mjesecna karta da me unisti finansijski, zato ne znam je li mi se bas isplati.. Morat cu otici vidjeti u Skånetrafiken je li ima kakva mjesecna koja obuhvata i Lund i Malme i Kopenhagen, i mogu li studentski popust dobiti na to ikako, mada tesko..
Nikki27
Posts: 71
Joined: 20/10/2009 15:39

#46 Re: Posao u Švedskoj

Post by Nikki27 »

To su "problemi" koji se rijesavaju ako te prime, a obzirom da ti treba internship, o takvim stvarima kao sto su prevoz i karte ne bi trebao ni da razmisljas. A mozes i da se preselis u Sthlm, mnogo zanimljivije od Lunda :)
Nikki27
Posts: 71
Joined: 20/10/2009 15:39

#47 Re: Posao u Švedskoj

Post by Nikki27 »

A sta to studiras? Da nije nesto oko kulture i politickih nauka dok ne mozes da nadjes posao :)
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#48 Re: Posao u Švedskoj

Post by manki »

Nikki27 wrote:A sta to studiras? Da nije nesto oko kulture i politickih nauka dok ne mozes da nadjes posao :)
Jeste, svaka cast, politicke. :lol: :lol: Master of European Affairs (EU i Evropske integracije) :mrgreen:

I nasao sam neki praksu u Kopenhagenu, pise da je neplacena, sto mi naravno ne smeta, samo da pocnem od bilo gdje, ali me malo brine ovo za kartu, ne znam ima li sanse da oni nesto pokriju, ili moram sam? Ali kao sto kazes, o tome se poslije tek razmislja..

A gledat cu i Sthlm svakako kad zavrsim magistarski, ako uspijem ista tamo naci. :)
Nikki27
Posts: 71
Joined: 20/10/2009 15:39

#49 Re: Posao u Švedskoj

Post by Nikki27 »

A to su oni fakulteti za "tatine sinove", gdje prije pocetka studija moras imati vezu za posao :) (iako se nadje negdje neki izuzetak) Uvijek je internship neplacen, ali vecinom imaju dobre uslove tako da se mozes sigurno izboriti za to da ti plate kartu, samo ih moras uvjeriti da si prava osoba zanjih, i ne skodi ako imas kakvu stelu :) Sretno!
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#50 Re: Posao u Švedskoj

Post by manki »

Nikki27 wrote:A to su oni fakulteti za "tatine sinove", gdje prije pocetka studija moras imati vezu za posao :) (iako se nadje negdje neki izuzetak) Uvijek je internship neplacen, ali vecinom imaju dobre uslove tako da se mozes sigurno izboriti za to da ti plate kartu, samo ih moras uvjeriti da si prava osoba zanjih, i ne skodi ako imas kakvu stelu :) Sretno!
Kud ja onda upade medju te tatine sinove, da sam barem znao ranije.. :lol:

Hvala na infu! :)
Post Reply