Posao u Švedskoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#101 Re: Posao u Švedskoj

Post by Ozimician »

Rockefeller wrote: 19/09/2023 13:37
Ozimician wrote: 19/09/2023 07:52

Figurativno govorim, ali nije ovo daleko od istine, naravno da nece menadzer to da radi, nije lagano kao menadzer otici bilo gdje, osim ako imas bas tesku preporuku (ali da je tako, to je kadar kome firma onda sve zavrsava, a takvih nije ni 0,1% od ovih koji iseljavaju).

Trenutno je najlakse ako si elektricar, varilac ili vozac kamiona.
Ugl. nije covjek pit‘o to sto si nabroj‘o nego jednostavno si mu dao odgovor 0,1% mogucnosti.
Tako nekako. :D
melac
Posts: 1584
Joined: 25/08/2008 19:33

#102 Re: Posao u Švedskoj

Post by melac »

Karikaturist wrote: 19/09/2023 08:02 Bas sam malo proguglao taj gradic/selo Kiruna i kao sto samo ime kaze locirano je u kiturini. :mrgreen:
15h autom do Stockholma. :shock:
Avionom 1 sat do Stockholma.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16341
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#103 Re: Posao u Švedskoj

Post by sime_cipol »

Karikaturist wrote: 19/09/2023 08:02 Bas sam malo proguglao taj gradic/selo Kiruna i kao sto samo ime kaze locirano je u kiturini. :mrgreen:
15h autom do Stockholma. :shock:
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/na-s ... /230921148
Kiruna :D
Karikaturist
Posts: 3832
Joined: 20/12/2020 10:03

#104 Re: Posao u Švedskoj

Post by Karikaturist »

sime_cipol wrote: 21/09/2023 17:42
Karikaturist wrote: 19/09/2023 08:02 Bas sam malo proguglao taj gradic/selo Kiruna i kao sto samo ime kaze locirano je u kiturini. :mrgreen:
15h autom do Stockholma. :shock:
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/na-s ... /230921148
Kiruna :D
Ni dodati ni oduzeti :D
melac
Posts: 1584
Joined: 25/08/2008 19:33

#105 Re: Posao u Švedskoj

Post by melac »

Karikaturist wrote: 21/09/2023 17:50
Ni dodati ni oduzeti :D
Eto sad ti je jasno zasto rudnik ima svoje stanove da olakse novopridoslim radnicima da se smjeste. Ali eto to je sansa za one koji hoce u Svedsku da dopeljaju a da im firma rijesi i stan i sve druge karafeke. Pravac Kiruna, Pajala ili Gällivare. :D
Ali sad ozbiljno, ako neko zeli doci u Svedsku vece su sanse da ce prije rijesiti pocetne bolesti u ovim sjevernim krajevima vec u Malmö ili Stockholm.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#106 Re: Posao u Švedskoj

Post by Ozimician »

melac wrote: 21/09/2023 20:54
Karikaturist wrote: 21/09/2023 17:50

Ni dodati ni oduzeti :D
Eto sad ti je jasno zasto rudnik ima svoje stanove da olakse novopridoslim radnicima da se smjeste. Ali eto to je sansa za one koji hoce u Svedsku da dopeljaju a da im firma rijesi i stan i sve druge karafeke. Pravac Kiruna, Pajala ili Gällivare. :D
Ali sad ozbiljno, ako neko zeli doci u Svedsku vece su sanse da ce prije rijesiti pocetne bolesti u ovim sjevernim krajevima vec u Malmö ili Stockholm.
Ljudi obicno idu negdje gdje ce im zivot biti bolji. :-)
melac
Posts: 1584
Joined: 25/08/2008 19:33

#107 Re: Posao u Švedskoj

Post by melac »

Ozimician wrote: 22/09/2023 14:41
melac wrote: 21/09/2023 20:54

Eto sad ti je jasno zasto rudnik ima svoje stanove da olakse novopridoslim radnicima da se smjeste. Ali eto to je sansa za one koji hoce u Svedsku da dopeljaju a da im firma rijesi i stan i sve druge karafeke. Pravac Kiruna, Pajala ili Gällivare. :D
Ali sad ozbiljno, ako neko zeli doci u Svedsku vece su sanse da ce prije rijesiti pocetne bolesti u ovim sjevernim krajevima vec u Malmö ili Stockholm.
Ljudi obicno idu negdje gdje ce im zivot biti bolji. :-)
Zasto bi uopste dolazili u Svedsku. :-)
Cvikeras
Posts: 85
Joined: 26/12/2011 08:37

#108 Re: Posao u Švedskoj

Post by Cvikeras »

Moze se doci, nije naucna fantastika. Potrebno je imati malo srece i naci poslodavca koji je spreman proci kroz malo patnje s papirima i aplikacijom. Nakon sto poslodavac zavrsi svoje, prilicno brzo se dobije radna i boravisna. Ja sam cekao pet radnih dana (doduse prije nepunih pet godina).

Ne znam kako je u struci pokretaca aktuelnog pitanja, u mojoj na 95 posto oglasa traze svedski jezik. Ja sam upao u malu privatnu firmicu gdje to, na srecu, nije bilo presudno pa sam usput ucio i radio. Zena npr nema teoretske sanse za posao u struci bez jezika i odradjene razlike predmeta a sve zahvaljujuci tome sto smo odakle smo. (Non-eu) Jbg tako je kako je. Nije obeshrabrivanje nego samo nesto o cemu treba vodit racuna.

Stan ide lakse u manjim sredinama, ali uvijek postoji sansa da firma nesto organizuje. Znam da je u mojoj bio neki stan na ime firme pa su tu bili smjesteni neki ljudi dok ne dobiju licnu, racun u banci itd. tj. mogucnost da samostalno apliciraju za stanove.

Znaci slobodno linkedin i upri svim snagama ako je to sto zelis. Postavljaj pitanja a mi cemo odgovarat ako znamo.

I sretno naravno!
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#109 Re: Posao u Švedskoj

Post by Ozimician »

melac wrote: 22/09/2023 18:23
Ozimician wrote: 22/09/2023 14:41

Ljudi obicno idu negdje gdje ce im zivot biti bolji. :-)
Zasto bi uopste dolazili u Svedsku. :-)
Pa da im bude bolji život, ali odlaziti u te sjeverne vukoje*ine odakle i irvasi bježe, pored cijele Njemačke, Slovenije, Hrvatske gdje možeš dobiti papire za 7 dana (ako si kvalifikovana radna snaga) meni lično nema smisla, osim ako iz nekog razloga isključivo želiš Švedsku + imaš mazohističke tendence.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#110 Re: Posao u Švedskoj

Post by Dope_Man »

Ima ljudi koji vole bijelo :D
Cvikeras
Posts: 85
Joined: 26/12/2011 08:37

#111 Re: Posao u Švedskoj

Post by Cvikeras »

Kiruna je bas egzotika al pod velikim znakovima navoda :izet: ono ako bas bas volis bijelo :D
melac
Posts: 1584
Joined: 25/08/2008 19:33

#112 Re: Posao u Švedskoj

Post by melac »

Ozimician wrote: 25/09/2023 14:27
melac wrote: 22/09/2023 18:23

Zasto bi uopste dolazili u Svedsku. :-)
Pa da im bude bolji život, ali odlaziti u te sjeverne vukoje*ine odakle i irvasi bježe, pored cijele Njemačke, Slovenije, Hrvatske gdje možeš dobiti papire za 7 dana (ako si kvalifikovana radna snaga) meni lično nema smisla, osim ako iz nekog razloga isključivo želiš Švedsku + imaš mazohističke tendence.
Covjek postavio jednostavna pitanja na koja sam se ja referirao i probao mu pomoci da dobije sto trazi, a to je:
- Mogucnost pronalaska posla u Svedskoj: Definitivno lakse naci posao u Kiruni vec u Stockholmu, kud i kamo i lako moguce i bolje placen.
- Da mu poslodavac pomogne oko rjesavanja radne i boravisne dozvole: U Kirunu ce se poslodavac vise potruditi da mu rijesi radnu dozvolu, jer mu nedostaje ljudi.
- Da mu poslodavac pomogne oko smjestaja i stana: U Kiruni ce mu poslodavac pronaci stan, jer ima svoje stanove bas za te prilike i potrebe, a u Stockholmu ga poslodavac nece ni pogledati gotovo pa sigurno. A plus k tome, da bio dobio stan iz "prve ruke" u Stockholmu treba cekati +20 godina, a drugim vecim gradovima +5 godina, to za najam govorim.

A njegov posto je bio ovaj:
"Pozdrav svima. Interesuje me kakva je procedura pronalaska posla u Švedskoj. Bio sam nekoliko puta turistički i svidjela mi se država iz svih uglova. Po struci sam magistar menadzmenta (državni faks) i imam 3g radnog iskustva. Razmišljam da preko linkedina tražim posao, ali me zanima kakva je procedura nakon što budem izabran kao kandidat? da li za mene firma garantuje ambasadi za boravisnu i radnu dozvolu? Je li mnogo komplikovana procedura za dobijanje personnummera, jer znam da je on "ulaznica" za sve, od plaćanja poreza, korištenja zdravstvenih usluga pa na dalje? :)

Kakva je sitaucija sa stanovima gore? je li firma može izaci u susret da trazi stan radniku ili mora sam? koliko se obicno dugo ceka?"


Znaci da ponovimo, nije bilo pitanje da li je bolje i lakse do posla u Sloveniji, Austriji ili Njemackoj, vec samo i iskljucivo u Svedskoj.
Pitanje je bilo kako doci do radne dozvole.
A pitanje je i da li poslodavac moze pomoci oko smjestaja.

Znaci nije bilo pitanje da li je lakse u Njemackoj ili Austriji do radne dozvole. Capisce!
User avatar
sime_cipol
Posts: 16341
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#113 Re: Posao u Švedskoj

Post by sime_cipol »

SB1983 wrote: 24/11/2023 07:47 Zdravo

Trazimo dva iskusna lakirera za dugotrajni radu Svedskoj.

Vise o nama:
Firma se zove Sörens Billack Växjö AB te se nalazi na jugu Svedske i osnovana je 1983. Trenutno ja zaposljeno 8 radnika, a 3 radnika (od tog 2 vlasnika) su porijeklom iz BiH.
Mi lakiramo iskljucivo sa osiguranjima te posljedujemo kontrakt sa slijedecim auto bredovima, Audi, Skoda, VW, Seat, Cupra, Bmw, Hyundai, MG.

Firma posljeduje kontrakt sa sindikatom sto osigurava dobre uvjete za radnike.
Plata prati vazeci standard.
25 dana placenog odmora.

Firma raste postepeno ali stabilno u zadnji 5 godina sto nam je omogocilo prosirenje i kopovinu jos jedne komore.
Potraznja raste sve vise i zato nam je potrebna iskusna radna snaga.

Sve informacije mozete dobit punem email: [email protected] ili pre tel. +46760256550. (whatsUp).
Kontakt osoba: Amel Turcinovic

Dobro dosli sa vasom prijavom.

Lijep pozdrav Amel sa osobljem.
Bolje je da ovo stoji na ovoj temi
Post Reply