Posao u Sloveniji

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
seno_bh
Posts: 154
Joined: 25/05/2012 22:56
Location: BiH

#1 Posao u Sloveniji

Post by seno_bh »

Pozdrav svima :)
Pitanje za one koji rade u Sloveniji i za one koji su radili. Kako do posla u toj zemlji, vasa iskustva i da li je tesko doci do radne dozvole ?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Posao u Sloveniji

Post by PipiDugaDevetka »

https://slo-tech.com/forum/16

Registruj se na ovaj Forum, pa čitaj male oglase da bi našao posao. Legalnu proceduru za zaposlenje u Slo. vidi u Ambasadi RS (Nije republika srpska, a ni rep. srbija).

Ako si dobar sa kompjuterima. Elance je Zakon da radiš od kuće po amerikama. Sam uplaćuj staž i zdravstveno.

Vidi sa kim se možeš udružiti za rad na E-lance.
User avatar
seno_bh
Posts: 154
Joined: 25/05/2012 22:56
Location: BiH

#3 Re: Posao u Sloveniji

Post by seno_bh »

Hvala PipiDugaDevetka :thumbup:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#4 Re: Posao u Sloveniji

Post by hrle1976 »

seno_bh wrote:Pozdrav svima :)
Pitanje za one koji rade u Sloveniji i za one koji su radili. Kako do posla u toj zemlji, vasa iskustva i da li je tesko doci do radne dozvole ?

Bio sam u Sloveniji vezano za doktorat i univerzitet te par puta poslovno. Koliko mi je poznato oni su uveli zabranu strancima na sezonske poslove, a sto se tice ljudi iz juznijih republika bivse SFRJ. Iskreno receno jedva nekoga cekaju otvorenih ruku. Mozes ako ces biti baustelac ili zidar i da zivis u podrumu sa jos pet ljudi ko stoka. Sto se tice nekog ozbiljnijeg posla prije ce dati nekome iz Madzarske, talo se meni cini ali imaju i pravo. Trebas znat jezik jer kad oni slabo govore jezike kojima se ljudi sa juznijih krajeva SFRJ koriste. Nije to da nece ili bilo sta ali stvarno mladja generacija mozda 15% da zna nekao nesto da kaze. Najstarija generacija jos manje. Dok ova srednja mozda malo bolje ali isto nista posebno.

Ako hoces fin posao nauci jezik. Imaju svoj jezik koji nemozes tek tako razumiti, a kad govore u svojim nagalsima pogotovo tesko, a niti ga znas korektno pisati. Znaci odaj se ucenju stranog jezika i to je tako tu nema diskusije ili kompromisa. Zatim ako trazis ozbiljniji posao igra stela veliku ulogu, jel poznas koga da te moze preporuciti? Ako hoces da baustelaris i da kisnes i mrznes se onda ces nesto i naci ali radni uslovi su kako sef kaze a ne sta pise po zakonu. Sto se tice njihovog zanimanja u duge drzave bivse Jugoslavije. Kratko i jasno: njih zaboli neka stvar jer njihov mentalitet je germanski razlikuju se od austrijanaca i njemaca u ponasanju 0,1% a od balkasnog se razlikuji 99,9%

Evo ti test iz jezika ako ga razumijes dobar si - pogotovo od 3:00 DO 3:15 :D


Meni je bilo jako fino i prihvatili su me kao svog ceha, jer ipak mentaliteta igra veliku ulogu. Znaci biti miran, volit popit a opet biti miran, stalozen, da platis svoj racun (ko u nas u CZ) svak svoje placa i tako treba. I naravno jezik igra ulogu.
User avatar
seno_bh
Posts: 154
Joined: 25/05/2012 22:56
Location: BiH

#5 Re: Posao u Sloveniji

Post by seno_bh »

Ja sam za bilo kakav posao, imam neke prijatelje tamo i oni kazu da se moze nac posla, ali su problem ti papiri tj. dozvola za rad. Zato sam se obraitio ovdje, ako ima neko da vise zna o tome kako doc do radne dozvole i ako vec radi tamo ili je radio moze mi vjerovatno dat neki dobar savjet. Posto ovdje kod teze doc do posla nego dobit na lutriji. Sve radi stela i veze.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#6 Re: Posao u Sloveniji

Post by hrle1976 »

seno_bh wrote:Ja sam za bilo kakav posao, imam neke prijatelje tamo i oni kazu da se moze nac posla, ali su problem ti papiri tj. dozvola za rad. Zato sam se obraitio ovdje, ako ima neko da vise zna o tome kako doc do radne dozvole i ako vec radi tamo ili je radio moze mi vjerovatno dat neki dobar savjet. Posto ovdje kod teze doc do posla nego dobit na lutriji. Sve radi stela i veze.

U Sloveniji je trenutno oko 10,50% nezaposlenost. Sad u kojim sektorima je najvise a u kojim manje nebi mogao reci. Sto se tice posla poput baustelaca to pretezno ide na crno, jer korupcija unutar gradjevine je jako razvijena u Sloveniji. Tako da ces raditi iz dana u dan. Imao sam priliku da popricam sa ljudima koji su te poslove radili a slucajeva da nisu ni primili plate ima!

Sto se tice radne dozvole, prvo nadji posao pa onda taj ko te zaposli neka ti izganja papire. To ide tako u Sloveniji.

A ti trazis privremenu boravisnu dozvolu vezano za posao. Idi u Ambasadu Republike Slovenije.
Moras imati sljedece: Ovjerenu kopiju svog vazeceg pasosa, ponesi i pasos, dokaz o regularnom zdravstvenom osiguranju, dokaz sa bancnog razuna da imas najmanje novca za 30 dana sto je shodno minimalnoj plati u Sloveniji, dokaz za zaposljavanje, dosije iz policije da nisi kriminalno gonjen. Kad dobijes dozvolu za privremeno onda tek mozes otici u SLO, pa onda odes sa papirima o privremenoj i radnoj dozvoli trazis da dobijes stalnu boravisnu dozvolu ondosno na period od jedne godine. Onda poslodavac odlucuje hoce li ganjati novu radnu dozvolu poslje te godine ili ne. Tek poslje dvi ili tri godine mozes traziti personalnu radnu dozvolu koja vazi tri godine i nije vezana za jednog poslodavca nego mozes slobodno traziti novog poslodavca ali tu personalnu skoro niko nema, jer obicno sto sam tada se naslusao jest da vecinu poslje godinu dana sutnu nazad!

Ali iskreno receno u recesiji su te imaju 10,5% svojih drzavaljana bez posla, cisto sumljam da ce ti odbobriti privremenu boravisnu dozvolu zbog posla.
Last edited by hrle1976 on 18/09/2012 00:43, edited 1 time in total.
User avatar
seno_bh
Posts: 154
Joined: 25/05/2012 22:56
Location: BiH

#7 Re: Posao u Sloveniji

Post by seno_bh »

Hvala hrle , dobro ce mi doc tvoje informacije :thumbup:
User avatar
vukojebina
Posts: 1609
Joined: 11/08/2009 20:02

#8 Re: Posao u Sloveniji

Post by vukojebina »

Koja crna slovenija..pola slovenaca dolazi u austriju, trazi poso..kod mene u firmi ih je u zadnjih 6 mjeseci pocelo radit minimum 50... cak imaju dvojica,sa kojima sam jako dobar, rade u slo od pon do petka, i zarade nekih 650-700 eura..a preko vikenda rade u mojoj firmi, po 12 sati..znaci rade 24 sata sedmicno i prime 1350 eura na ruke...jedan je vec napustio ovo u slo, hem ne moze izdrzat vise dva posla, hem duplo vise radi, a duplo manje placen...
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#9 Re: Posao u Sloveniji

Post by hrle1976 »

seno_bh wrote:Hvala hrle , dobro ce mi doc tvoje informacije :thumbup:
Nema na cemu!


Nego zaboravi da napisem:

Papir iz policije te papiri od osiguranja ces morati prevesti na slovenacki jezik. A sto se tice osiguranja, oni traze da imas puni paket tj. da ti vazi i u inostranstvu a da pokriva sve.

U Sloveniji je zdravstveno osiguranje puni paket oko 70€ mjesecno. I opet kad ides na kontrolu itd. ces nesto doplatiti - zavisi kako sta ali u prosjeku ode i tu jedno 15-20€ po kontroli.

Sto se hrane tice i cjena. Ako ces svesti sebe na minimalu i da sve sam sebi pravis i kupujes po najjeftinijim cjenama i pijacama, mjesecno 150€ mada ces to lahano preskociti, jer 150€ na 30 dana je 5€ na dan a to je odprlilike jedna pastet, jogurt mali 0,25, 250g hjeba/kruha, jedan paradajz i 3-4 kriske salame da nekako ugra u tih 5€. Komotno racunaj da ces se bliziti nekih 200€ za hranu. Onda ide stanarina ako uzmes sam negdje sobu, 250€ mjesecno a ako se negdje uguras gdje ih 5 djeli jednu sobo (pretezno tako zive gastarbajteri). Mozda da prodjes sa 100€.

A sto se plata tice i pogotovo tih gastarbajterskih to je druga prica. Sve u svemu sjedi i izracunaj sta to je cilj, jer ipak imas rizik da poslje godinu dana moras kuci.
User avatar
seno_bh
Posts: 154
Joined: 25/05/2012 22:56
Location: BiH

#10 Re: Posao u Sloveniji

Post by seno_bh »

Cini se jako skup zivot tamo, jos cu malo razmislit pa cu odlucit da li pokusat nesto s' tim poslom u Sloveniji. Tnx
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#11 Re: Posao u Sloveniji

Post by hrle1976 »

seno_bh wrote:Cini se jako skup zivot tamo, jos cu malo razmislit pa cu odlucit da li pokusat nesto s' tim poslom u Sloveniji. Tnx

Pa ako ti platea nece biti veca od 500€ netto mjesecno onda slobodno ne idi, jer to ces potrositi dok mjesec prodje. Ako je prica o 800 - 900€ onda se da razmisliti ali 900€ netto je u Sloveniji vec malo jaca plata tako da nebi bio previse optimistican ako je prica o nekim tipicnim gastarbajterskim poslovima ali opet nisam u toku koji posao je u pitanju.
User avatar
seno_bh
Posts: 154
Joined: 25/05/2012 22:56
Location: BiH

#12 Re: Posao u Sloveniji

Post by seno_bh »

Radi se o poslu na autopraonici za pocetak, pa mozda se kasnije nadje nesto bolje
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#13 Re: Posao u Sloveniji

Post by muzicar_iz_parka »

Slovenci su bili prije koju godinu uveli zabranu davanja radnih viza strancima zbog velike nezaposlenosti SLO, ne znam da li to još uvijek vrijedi.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#14 Re: Posao u Sloveniji

Post by hrle1976 »

seno_bh wrote:Radi se o poslu na autopraonici za pocetak, pa mozda se kasnije nadje nesto bolje

Pa u Sloveniji pola autopraonica je automatski baren na onima na kojima sam auto prao. Kupis kupon sa sifrom ili preko clanarske kartice, parkiras auto, utipas sifru ili provuces karticu i za 5 min, gotovo.

A ta zabrana vazi i dan danas. Poceli su 2009:

"Z uredbo so zaradi naraščanja brezposelnosti in nadzora trga dela med drugim prepovedali izdajo sezonskih dovoljenj v gradbeništvu, gostinstvu in turizmu ter za druga sezonska dela, za katera se dovoljenje izda z veljavnostjo do treh mesecev. Sezonsko delo je tako dovoljeno le v kmetijstvu in gozdarstvu, katerih izkoristek je bil v zadnjih petih letih med 150 in 200 dovoljenji."

Prevod: Sa regulacijom zbog porasta ne zaposlenosti i nadzora radnog trga su zabranili izmedju ostalih izdaju sezonskih dozvola u gradjevini, gostiteljstvu i turizmu te za druge sezonske poslove za koja se izdaje vzaeca dozvola do tri mjeseca. Sezonski rad je tako samo dozvoljen u poljuprivredi i sumarstvu za koje su u zadnjih pet godina izdali izmedju 150 i 200 dozvola.

Mozda tebe ovo nebi kacilo jer je prica o duzem poslu od tri mjeseca ali!

U Sloveniji je inspekcija opasna, nije to ko u nekim drzavama da se dogovoriti. Kod njih ima inspekcija koju moras angazovati da nadgleda da li gradis kucu kako treba i da li stavljas sav potreban materijal. Ako inspektora nemas koji kosta finih para neces moci uknjiziti kucu jer on odlucuje jel napravljena kako treba a ne firma ili majstor koji zida i njegov potpis vrijedi nekoliko % od vrijednosti kuce. Tako isto i za posao imaju inspekcije koje dolaze cesto, evo imas listu dugu koji metar koje su firme kaznjene zbog krsenja zakona kad su stranci u pitanju. Znaci od rada na crno, bez registracije, pa zabrane itd.

Napisao sam ti kako sve doci i traziti samo ti kazem za platu od 500€, to ti ides tamo da zivis a ne da radis i ustedis tj. mozda ces raditi jednu godinu i vise ne ali ako mislis da ides tamo da radis za 500€ netto i da dizes npr. krov od kuce u BiH zaboravi. Sa 500€ je da prodjes mjesec dana. Za neke soldine ustede ti treba najmanje 700-800€ netto a sad jel tolika plata na paroni iskreno receno pojma nemam ali sumljam.

http://www.ess.gov.si/delodajalci/zapos ... nja_tujcev

Od sljedece godine mislim da ce uvesti i specialnu inspekciju gdje se servira hrana vezano za higijenu i cuvanje hrane itd. pa ces na ulazu u restoran moci procitati jel cist ili ne.

A za neke druge poslove gdje mozda imas kontakta sa domacima tu ti treba jezik. Nema sanse da ih razumijes jos pogotovo kad pricaju u svojim naglascima kojih imaju jedno 60 ili vise - skoro svako selo ima svoje rijeci i "jezik".

Evo ti Koroska (Slovenj Gradec)

U 100 da jedan iz Kopra ga nece razumiti sta pjeva. Ja znam slovenacki jako dobro ali na pola ga razumijem. A gore sam ti dao video gdje je (Mariborski).

(Murska Sobota)

A ako odes tamo u Gorenjsku tj. zapadno sjevernu Sloveniju tamo odakle potice muzika za koji svi misle da je austriska ima da se naslusas ovoga ja bi uz ovo mogao raditi dan i noc :mrgreen:

Ovo je kao normalan standarndi slovenacki:






ode ja sa muzickim zeljama :mrgreen:


Da ne odem u kanal sa temom. Sve u svemu ispod 700€ nebi ti peporucio da ides jer zivot nije bas tako jeftin gore - dugo je da ti imas tri obroka na dan dzaba a da imas pokraj 500€ platu. Ovo ti iskreno savjetujem.
aminaz
Posts: 33
Joined: 29/09/2012 15:17

#15 Re: Posao u Sloveniji

Post by aminaz »

je li zna neko firmu u inostranstvu koja prima električare? pozdrav :)
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#16 Re: Posao u Sloveniji

Post by victom »

u sloveniji ti je gora kriza nego kod nas.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:59, edited 2 times in total.
diff
Posts: 63
Joined: 02/11/2012 11:19

#17 Re: Posao u Sloveniji

Post by diff »

Zna li neko neki slovenski portal za zapošljavanje, kao što je kod nas posao.ba :thumbup:
sparetzdrvma
Posts: 3
Joined: 17/11/2013 17:27

#18 Re: Posao u Sloveniji

Post by sparetzdrvma »

pomoc trazim posao u sloveniji, tacnije u ljubljani..radim 11 godina vec u istoj firmi dojadilo je pa me zanima ima li kakva agencija, ili firma tamo koja pravi papire za drzavljane BiH..nemam taj luksuz da budem tri mjeseca na birou jer sam u kreditu...pomagajte
sparetzdrvma
Posts: 3
Joined: 17/11/2013 17:27

#19 Re: Posao u Sloveniji

Post by sparetzdrvma »

pomoc trazim posao u sloveniji, tacnije u ljubljani..radim 11 godina vec u istoj firmi dojadilo je pa me zanima ima li kakva agencija, ili firma tamo koja pravi papire za drzavljane BiH..nemam taj luksuz da budem tri mjeseca na birou jer sam u kreditu...pomagajte
swanfilter
Posts: 7906
Joined: 06/06/2008 18:52

#20 Re: Posao u Sloveniji

Post by swanfilter »

sparetzdrvma wrote: 26/08/2021 09:36 pomoc trazim posao u sloveniji, tacnije u ljubljani..radim 11 godina vec u istoj firmi dojadilo je pa me zanima ima li kakva agencija, ili firma tamo koja pravi papire za drzavljane BiH..nemam taj luksuz da budem tri mjeseca na birou jer sam u kreditu...pomagajte

Mojedelo.com je portal za zaposljavanje ...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#21 Re: Posao u Sloveniji

Post by stubrijez »

...probaj preko ljudi koji su vec gore. Hiljade ih je otislo u SLO da radi tamo ili kao detasirani za SLO firme po cijeloj EU. To ti je moja preporuka, ako si vec rijesen ici bolje otici bilo sta zapoceti vec odavde, lakse ce te primiti kad imas papire da vec legalno radis tamo. Sto se tice E-lancea neko je pisao to je mrka kapa zadnjih godinu-dvije dana valjda dosta raje radi od kuce plus nekoliko miliona kineza i indijaca. Ja sam freelanso unazad pet-sest godina odradio nesto onako jednokratno, nije lose ali kao dopunska djelatnost. Jedino ako si neki jeben programer to mozes da se zaposlis za online ali svakako ne preko freelance portala.
Sile_sile_sa
Posts: 102
Joined: 09/11/2020 22:53

#22 Re: Posao u Sloveniji

Post by Sile_sile_sa »

Pitanje za sve koji rade u sloveniji, kako su otisli, tj da li su vec imali smjestaj, ili su "nasljepo" otisli, da li postoji mogucnost da iz Sarajeva recimo poslajem CV na neki konkurs i da me pozovu, da li sam placam troskove puta, ....Cijene smjestaja, tacnije rentanje stanova, recimo garsonjera i prosjecna zarada, da li ti poslodavac "sredi" radnu dozvolu....
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#23 Re: Posao u Sloveniji

Post by dječak sa šibicama »

Cuo sam od par poznanika, neki tamo zive od prije rata neki od rata neki su tek prije par godina dobili posao, nije bas sjajno.
Mislim, plate su uredne, ali dosta se radnici iskoristavaju, poslodavci su svjesni da ce valovi radnika dolaziti i ne brigaju puno za prava radnika, ne postuju se radna vremena, cak ni zakoni. Svjesni su da ako radniku prekipi i napusti firmu, doci ce novi.

Trenutno je navodno Ceska najpozeljnija, vise se paze radnici od strane poslodavaca, ali su i plate manje.
Skandinavija je i dalje najbolja za posao vani, samo sto je gore bez EU pasosa prakticno nemoguce dobiti posao. Jedino ako imas nekoga gore pa da nekako sredis vizu.
Post Reply