Posao u Njemackoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#1 Posao u Njemackoj

Post by senainter »

Radio sam i zivio u Njemackoj na crno 10 godina. Sada kad konacno imam papire, moram nesto upisati u CV u tih 10 godina da bi mogao aplicirati za posao za koji zelim.
Da li je ok (obzirom da je u pitanju Njemacka kao sredjenija drzava) upisati to u CV ili ....?

Hvala za info unaprijed.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3 Re: Posao u Njemackoj

Post by spreca »

senainter wrote:Radio sam i zivio u Njemackoj na crno 10 godina. Sada kad konacno imam papire, moram nesto upisati u CV u tih 10 godina da bi mogao aplicirati za posao za koji zelim.
Da li je ok (obzirom da je u pitanju Njemacka kao sredjenija drzava) upisati to u CV ili ....?

Hvala za info unaprijed.
Jebeno
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4 Re: Posao u Njemackoj

Post by vjesticanametli »

Ja ne bih....uvalices i sebe i firmu :-?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#5 Re: Posao u Njemackoj

Post by Rockefeller »

Nein :mrgreen:
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#6 Re: Posao u Njemackoj

Post by burekodsira »

spreca wrote:
senainter wrote:Radio sam i zivio u Njemackoj na crno 10 godina. Sada kad konacno imam papire, moram nesto upisati u CV u tih 10 godina da bi mogao aplicirati za posao za koji zelim.
Da li je ok (obzirom da je u pitanju Njemacka kao sredjenija drzava) upisati to u CV ili ....?

Hvala za info unaprijed.
Jebeno

ne imenuj firmu, možeš npr napisati da si radio 10g freelence (selbstsändig/freiberuflich) u tom i tom polju -bez posebnih detalja, a ostalo po svojoj procjeni ispričaš na razgovoru kako bi ih uvjerio
Mali_vragolan
Posts: 5
Joined: 05/04/2019 18:47

#7 Re: Posao u Njemackoj

Post by Mali_vragolan »

senainter wrote:Radio sam i zivio u Njemackoj na crno 10 godina. Sada kad konacno imam papire, moram nesto upisati u CV u tih 10 godina da bi mogao aplicirati za posao za koji zelim.
Da li je ok (obzirom da je u pitanju Njemacka kao sredjenija drzava) upisati to u CV ili ....?

Hvala za info unaprijed.
Imal kakvog posla za pvc i al stolara.Nisam nikad bio u njemačkoj voli bih doći da radim.poz
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#8 Re: Posao u Njemackoj

Post by senainter »

Hvala svima. Dobio sam posao. Tako sam upisao kao freelancer. Na razgovoru gledaju ionako nivo jezika i moras test proci da vide kako baratas sa alatom :)
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#9 Re: Posao u Njemackoj

Post by senainter »

Mali_vragolan wrote: 03/05/2019 17:41
senainter wrote:Radio sam i zivio u Njemackoj na crno 10 godina. Sada kad konacno imam papire, moram nesto upisati u CV u tih 10 godina da bi mogao aplicirati za posao za koji zelim.
Da li je ok (obzirom da je u pitanju Njemacka kao sredjenija drzava) upisati to u CV ili ....?

Hvala za info unaprijed.
Imal kakvog posla za pvc i al stolara.Nisam nikad bio u njemačkoj voli bih doći da radim.poz

I ja sam tek dosao, ali morate imati nivo njemackog jezika da biste mogli aplicirati za posao uopste. Ja imam Slovenski pasos pa je meni puno lakse jer se ne peglam sa vizama, a viza se ceka inace god i pol. Pozz
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#10 Re: Posao u Njemackoj

Post by TDK-90 »

senainter wrote: 26/03/2019 11:13 Radio sam i zivio u Njemackoj na crno 10 godina. Sada kad konacno imam papire, moram nesto upisati u CV u tih 10 godina da bi mogao aplicirati za posao za koji zelim.
Da li je ok (obzirom da je u pitanju Njemacka kao sredjenija drzava) upisati to u CV ili ....?

Hvala za info unaprijed.
Ne navodi da si bio na crno u Njemackoj - nije bas pametno. Nece to sluzbe bas provjeravti ali bolje nemoj.

Npr. prime te u firmu i sad u administraciji traze porezni broj i poziv na broj/sifru firme u kojoj si posljedni put radio
kada si odjavljen i stare firme ? Iz BiH ih ne zanima nista :-D
Pa te strpaju u poreznu klasu 6 ( oni koji rade 2 puna posla) kao nema jos odjavljenja .... ima neki rok koji se gleda
I onda porezna uprava slucajno ( tvojom pogreskom ! ) radi svoj posao i aha... sta je ovo :? ..... nesto tu ne stima !!!



Ista stvar kod mene -EU pasos , posto ti ne treba za vizu nego samo da se predstavis nekoj firmi napisi da si radio u BiH u nekoj firmi izmisli ime, i ja sam tako
To nikoga ne zanima u stvari Bewerbung ostaje kod poslodavca.

Obicno ide
Osnovnu skolu zavrsio od - do
Srednju skolu od- do ......
Izobrazba - Ausbildung od do tu i tu.
Radio kod doo "Zoka Trade" u Mostaru , Tuzli ili gdje vec :D 10 god. na poslovima tim i tim
U toj i toj oblasti ( sam stekao najvise iskustva....)

Bewerbung nije bas sveto pismo , vazno je da znas raditi i to ce oni vrlo brzo odluciti pases li u njihove okvire

Druga je stvar gdje moras imati diplomu koju vec moras dati na provjeru i priznavanje ( Ing. ili Dr. medicina i sl.)

Sretno ;-)
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#11 Re: Posao u Njemackoj

Post by Mentha_Piperita »

Da li mi neko moze preporuciti stranice na kojima se traze poslovi u Njemackoj, za masinskog inzinjera i administrativnog radnika (ekonomija)?
Hvala puno unaprijed.
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#12 Re: Posao u Njemackoj

Post by Seyfo »

Ja cuo da je jedino bitno sta znas raditi. A je li staz ili na crno,je li skola u Sarajevu ili Sokocu, je li govno ili se pas posro,manje je bitno.
Post Reply