Posao u Njemackoj sa masinskom skolom

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Arminusher
Posts: 40
Joined: 21/01/2017 17:05

#1 Posao u Njemackoj sa masinskom skolom

Post by Arminusher »

Pozdrav svima,zanima me ima li poslova u njemackoj za masinskog tehnicara ili obicno rade klasicne poslove,jer vidim da zanati imaju prednost? Ima li neko iskustva sa radom u Njemackoj a da je zavrsio masinsku skolu? Kakvi su uslovi i kako je placeno? I ako ima neko volje da mi odgovori na jos par pitanja vezano za zivot u Njemackoj bio bih zahvalan jer sam novi u ovome. Znam sa postoje neki kao sporedni poslovi,je li to ima svaki dan,koliko se radi i koliko placaju obicno iako to zavisi od grada vjerovatno? Da li je dobra ideja imati prekvalifikaciju za elektricara ili je to proslost jer sad koliko vidim rijetko primaju ljude sa prekvalifikacijama? Da li je moguc normalan zivot sa prosjecnim platama za 2 osobe ili se mora dodatno raditi i napredovati. Ako moze malo ko objasniti bolje bio bih zahvalan,bio sam na faxu ali jednostavno ne mogu i nemam volje zavrsiti,a imam ideju sa djevojkom ici tamo pa eto nadam se najboljem🙂
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2 Re: Posao u Njemackoj sa masinskom skolom

Post by Sanjarko »

Arminusher wrote: 04/04/2021 22:05 Pozdrav svima,zanima me ima li poslova u njemackoj za masinskog tehnicara ili obicno rade klasicne poslove,jer vidim da zanati imaju prednost? Ima li neko iskustva sa radom u Njemackoj a da je zavrsio masinsku skolu? Kakvi su uslovi i kako je placeno? I ako ima neko volje da mi odgovori na jos par pitanja vezano za zivot u Njemackoj bio bih zahvalan jer sam novi u ovome. Znam sa postoje neki kao sporedni poslovi,je li to ima svaki dan,koliko se radi i koliko placaju obicno iako to zavisi od grada vjerovatno? Da li je dobra ideja imati prekvalifikaciju za elektricara ili je to proslost jer sad koliko vidim rijetko primaju ljude sa prekvalifikacijama? Da li je moguc normalan zivot sa prosjecnim platama za 2 osobe ili se mora dodatno raditi i napredovati. Ako moze malo ko objasniti bolje bio bih zahvalan,bio sam na faxu ali jednostavno ne mogu i nemam volje zavrsiti,a imam ideju sa djevojkom ici tamo pa eto nadam se najboljem🙂
Moj komsija elektricar se dobro snasao u DE, ode mu i stari povremeno tamo radit.

Edit: Ima jedna izreka i savjet koji sam negdje na internetu procitao a glasi: sto ne otic, vidit malo svijeta, mozda neku kintu zaradit, a ako neuspije, uvijek se moze vrnit nazad.

PS. Tako nekako ide.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#3 Re: Posao u Njemackoj sa masinskom skolom

Post by STARx »

Mozes kao cnc operater. Nadji firmu u gradu iz kojeg si, ispraksiraj se a usput apliciraj. Mada je to tanko placeno. Moj savjet ti je da probas preko zanata, a atest za isti zavrsis kod nas. Obzirom da si masinac, zavarivanje ce ti biti najjednostavnije za shvatiti. Tu je solidna para. Mozes zavrsiti obuku u tuzli, banja luci. Mislim da traje oko 100radnih sati po vrsti tehnike, kasnije ces druge tehnike kontati brze.
Arminusher
Posts: 40
Joined: 21/01/2017 17:05

#4 Re: Posao u Njemackoj sa masinskom skolom

Post by Arminusher »

Hvala na odgovorima,znate li mozda primaju li vise elektricare sa prekvalifikacijom?Vidim da rijetko gdje medicinare primaju tako
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#5 Re: Posao u Njemackoj sa masinskom skolom

Post by STARx »

Elektricar, autoelektricar, lakirer, mehanicar, zavarivac, cnc operater, vozac. s tim da ovo zadnje zanimanje nije lose placeno ni u hrvatskoj. 70eura dnevnica + plata 400eura. A udaljen si par h od rodnog grada.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#6 Re: Posao u Njemackoj sa masinskom skolom

Post by Sanjarko »

Arminusher wrote: 06/04/2021 10:39 Hvala na odgovorima,znate li mozda primaju li vise elektricare sa prekvalifikacijom?Vidim da rijetko gdje medicinare primaju tako
Pa napisao sam ti u komentaru. Komsija elektricar se snaso dobro tamo, i stari mu ode povremeno da tamo radi, i on je elektricar, jos covjek penzioner.
Post Reply