Posao u mikrokreditnoj organizaciji?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#1 Posao u mikrokreditnoj organizaciji?

Post by Chischo »

Ima li ko kakva iskustva vezano za rad u MKO. Konkretno zanima me posao kreditnog sluzbenika u EKI MKO. Koja se plata moze ocekivati, radi li se prekovremeno, ima li pritiska itd. Sve informacije su dobrodosle.

HVALA
akcija007
Posts: 2854
Joined: 17/05/2008 23:50

#2 Re: Posao u mikrokreditnoj organizaciji?

Post by akcija007 »

Kreditni sluzbenik je najgori posao u MKO. tu prvo dolaze klijenti koji u banke ne mogu ni primirisati da dobiju kredit. Tu su ti klijenti ljudi koji prodaju na pijaci, kucna radinost i sl... Moj drug je radio taj posao za drugu MKO i morao je ici kod klijenta u kucu da vidi gdje on zivi i vjerovali ili ne koliko puta sedmicno jede mesto ga je morao pitati za procjenu kreditnog rizika. Najgore je "ujterivati dugove" kad ti klijenti ne vracaju rate kredita pa moras da ga zoves pa ti se ne javlja s jednog br , pa ga zoves s drugog, treces i sl... i tebi se to od plate na kraju mjeseca oduzima odredjeni procenat jer si odborila kredit rizicnom klijentu.

Isto se pazi, kod potpisivanja ugovora o radu, oni zbnaju klauzule staviti da kad prestanes raditi za MKO duzan si im platiti odredjeni iznos jer si ti kod njih naucio/la posao i sad odlazis. Kod nekih MKO se bjanko mjenica potpise i kad das otkaz oni ti protesitraju tu mjenicu na sudu , kod drugih ti uzmu zadnju platu i sl...

Sigurno da ima stresa, rada pod pritiskom jer je skroz druga vrsta klijenata koji u MKO traze kredit od onih u bankama.
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#3 Re: Posao u mikrokreditnoj organizaciji?

Post by Chischo »

Kakve su plate?
User avatar
PticaTrkachica
Posts: 206
Joined: 25/05/2009 13:06
Location: na tvom monitoru

#4 Re: Posao u mikrokreditnoj organizaciji?

Post by PticaTrkachica »

plata ide prema veličini portofolija, tj para koje si prodao ljudima, što veći portofolio, to veći koeficijent. s tim da na početku (probni rad) ti je koef.1,0 što znači minimalac+topli obrok, između 700 i 800. Ako naslijediš nečiji veći portofolio, imaćeš veću platu, logično, ali ukoliko se uspiješ iskamčiti rate od naroda, oduzimaju ti od plate.
ogromna količina stresa (ipak radiš sa ljudima i parama, što je odvratna kombinacija), puno prekovremenih, a u prvom periodu te onak' mentalno uništava ukoliko nisi 'jadan kao led, jer se svakavog jada i tužnih priča izvaranih ljudi nagledaš (ali i šljama i bagre koja te hoće slagat u treptaju oka). Kasnije, valjda, odrveniš.
I tako dalje.
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#5 Re: Posao u mikrokreditnoj organizaciji?

Post by Revolucionar ★ »

Kakva je sad situacija za rad u MK organizacijama? Da li je Agencija uvela reda u rad istih? Otvara mi se mogućnost za rad u jednoj, međutim priče koje kruže nisu baš ohrabrujuće, pogotovo ovaj dio o odbijanju od plate za nenaplaćene rate od klijenata? Obzirom da je vrijeme takvo kakvo je i da se između poslova i ne može birati, ovo čisto informativno pitam da znam šta da očekujem tamo
zemtet56
Posts: 85
Joined: 21/12/2017 16:15

#6 Re: Posao u mikrokreditnoj organizaciji?

Post by zemtet56 »

.
Last edited by zemtet56 on 04/11/2019 21:48, edited 1 time in total.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#7 Re: Posao u mikrokreditnoj organizaciji?

Post by Roccohljup »

Revolucionar ★ wrote:Kakva je sad situacija za rad u MK organizacijama? Da li je Agencija uvela reda u rad istih? Otvara mi se mogućnost za rad u jednoj, međutim priče koje kruže nisu baš ohrabrujuće, pogotovo ovaj dio o odbijanju od plate za nenaplaćene rate od klijenata? Obzirom da je vrijeme takvo kakvo je i da se između poslova i ne može birati, ovo čisto informativno pitam da znam šta da očekujem tamo
koliko sam cuo od jednog poznanika koji radi u jednoj manjoj MKO, sad je to dosta uređeno regulativom. plate su solidne i redovne a imaju mogućnost i nekih mjesečnih bonusa. Koliko znam, po zakonu ti ne mogu od ugovorene plate odbijati te stvari, ali mislim da je rekao da im za taj bonus utiču ta nenaplaćena potrazivanja. Ali on je sve u svemu zadovoljan jer ima neku osnovnu platu oko milje, dobije TO i prevoz, te sa tim nekim bonusom izađe i preko milju i pol mjesečno. Doduse radi već 5-6 godina al eto.
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#8 Re: Posao u mikrokreditnoj organizaciji?

Post by Murphy90 »

Da li neko ima iskustva sa Mikrofinom, posto je nedavno izasao konkurs za posao referenta prodaje osiguranja, pa razmisljam o tome da se prijavim i zanima me koji su uslovi rada, radno vrijeme, opis posla, plata i slicno.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9 Re: Posao u mikrokreditnoj organizaciji?

Post by Bloo »

Revolucionar ★ wrote:Kakva je sad situacija za rad u MK organizacijama? Da li je Agencija uvela reda u rad istih? Otvara mi se mogućnost za rad u jednoj, međutim priče koje kruže nisu baš ohrabrujuće, pogotovo ovaj dio o odbijanju od plate za nenaplaćene rate od klijenata? Obzirom da je vrijeme takvo kakvo je i da se između poslova i ne može birati, ovo čisto informativno pitam da znam šta da očekujem tamo
Smanjivanje plate je moguće jedino ako si npr. prijavljen na manji iznos, a ostatak dobijes na ruke.

Ako si prijavljen na puni iznos plate, istu tu ne moze smanjiti bez tvoje pisane saglasnosti.
Post Reply