Posao u javnim ustanovama

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#76 Re: Posao u javnim ustanovama

Post by valjuga »

Pa evo konkretno,frizer šiša i zarađuje i ima udes jednu mu šaku amputiraju a druga samo kao ukras...I onda dobije nogu iz poslovnog prostora,dobije nogu od cure od žene od familije od drugova.Jer nikom ne treba više,kontaš?
A s druge strane radi kao nešto bezze u DRŽAVNOJ SLUŽBI za pišljivih 1000KM i lagano šiša kod kuće za još 1000 ako hoće a ako neće opet dobar.Ima udes ili oboli dobije premjestaj na lakše mjesto itd itd,i svi ga vole i dalje,jer može im valjat ....
Znam šta pričam slično sam proživio..
Ne podcjenjuj državni posao.I u africi je državni posao,POSAO.

Edit: I najbitnije,rahatluk je meni recimo najbitniji,ne mozgaš ništa zaboli te đon.
zrakomlat
Posts: 10241
Joined: 23/09/2012 17:22

#77 Re: Posao u javnim ustanovama

Post by zrakomlat »

valjuga wrote:Pa evo konkretno,frizer šiša i zarađuje i ima udes jednu mu šaku amputiraju a druga samo kao ukras...I onda dobije nogu iz poslovnog prostora,dobije nogu od cure od žene od familije od drugova.Jer nikom ne treba više,kontaš?
A s druge strane radi kao nešto bezze u DRŽAVNOJ SLUŽBI za pišljivih 1000KM i lagano šiša kod kuće za još 1000 ako hoće a ako neće opet dobar.Ima udes ili oboli dobije premjestaj na lakše mjesto itd itd,i svi ga vole i dalje,jer može im valjat ....
Znam šta pričam slično sam proživio..
Ne podcjenjuj državni posao.I u africi je državni posao,POSAO.

Edit: I najbitnije,rahatluk je meni recimo najbitniji,ne mozgaš ništa zaboli te đon.
A na to si mislio. Onda i ja isto tebi mogu reći, nemaš pojma koliko si u krivu :D

Ne slažem se s tim nikako.

U tom tvom gore primjeru ima smisla na neki način, ali u većini ostalih nema. Meni recimo nije cilj ništa ne raditi, i mazlumat na poslu. Djelimično se slažem s tim rahatlukom, ali nije ni to pravilo. Znam X ljudi koji rade u državnim firmama za cca 1500 KM. Od toga u ratama kredita i karticama imaju 8-9 stoja. Hoće sve i hoće odmah, banka ih prati, pa na kraju rade za 600-700 ustvari jer su pare kroz ta zaduženja, da prostiš, spičkali.
I ne, nisu rahat jer su to zaduženja uglavnom na 10 godina.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#78 Re: Posao u javnim ustanovama

Post by triconja »

zrakomlat wrote:
valjuga wrote:Pa evo konkretno,frizer šiša i zarađuje i ima udes jednu mu šaku amputiraju a druga samo kao ukras...I onda dobije nogu iz poslovnog prostora,dobije nogu od cure od žene od familije od drugova.Jer nikom ne treba više,kontaš?
A s druge strane radi kao nešto bezze u DRŽAVNOJ SLUŽBI za pišljivih 1000KM i lagano šiša kod kuće za još 1000 ako hoće a ako neće opet dobar.Ima udes ili oboli dobije premjestaj na lakše mjesto itd itd,i svi ga vole i dalje,jer može im valjat ....
Znam šta pričam slično sam proživio..
Ne podcjenjuj državni posao.I u africi je državni posao,POSAO.

Edit: I najbitnije,rahatluk je meni recimo najbitniji,ne mozgaš ništa zaboli te đon.
A na to si mislio. Onda i ja isto tebi mogu reći, nemaš pojma koliko si u krivu :D

Ne slažem se s tim nikako.

U tom tvom gore primjeru ima smisla na neki način, ali u većini ostalih nema. Meni recimo nije cilj ništa ne raditi, i mazlumat na poslu. Djelimično se slažem s tim rahatlukom, ali nije ni to pravilo. Znam X ljudi koji rade u državnim firmama za cca 1500 KM. Od toga u ratama kredita i karticama imaju 8-9 stoja. Hoće sve i hoće odmah, banka ih prati, pa na kraju rade za 600-700 ustvari jer su pare kroz ta zaduženja, da prostiš, spičkali.
I ne, nisu rahat jer su to zaduženja uglavnom na 10 godina.
Znaci radi par onih koji ne znaju kako da se koriste parama ispada da drzavni poso ne valja? Ma hajte molim vas :roll: :roll: :roll:
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#79 Re: Posao u javnim ustanovama

Post by valjuga »

triconja wrote: Znaci radi par onih koji ne znaju kako da se koriste parama ispada da drzavni poso ne valja? Ma hajte molim vas :roll: :roll: :roll:
Vala i meni nisu jasni nikako ovi argumenti.
Koji privatnik može zaradit 1000KM i da uplati doprinose na 1000KM a ne na minimalac i uz to da svaki jbni praznik slavi i da ima uvijek odmora od prošle godine koji mora iskoristit.
@zrakomlat,čini mi se da si mlad pa ti evo savjet,ili bježi odavde ili u državnu firmu, ako možeš naravno.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#80 Re: Posao u javnim ustanovama

Post by triconja »

valjuga wrote:
triconja wrote: Znaci radi par onih koji ne znaju kako da se koriste parama ispada da drzavni poso ne valja? Ma hajte molim vas :roll: :roll: :roll:
Vala i meni nisu jasni nikako ovi argumenti.
Koji privatnik može zaradit 1000KM i da uplati doprinose na 1000KM a ne na minimalac i uz to da svaki jbni praznik slavi i da ima uvijek odmora od prošle godine koji mora iskoristit.
@zrakomlat,čini mi se da si mlad pa ti evo savjet,ili bježi odavde ili u državnu firmu, ako možeš naravno.
To meni baca na onu staru secuansku od ezopa lisica i grozdje, evo da se malo podsjetimo
Lisica, videći grožđe na jednoj visokoj lozi, pokuša ga na sve načine dohvatiti. Nikako nije mogla doći do njega. Kad je sve probala, ona se okrene i ode govoreći: - Još je kiselo. Ništa ne valja. Trnu zubi od njega.
Ako ti ne mozes nesto postici ili dobit neki poso ne mora znacit da taj poso ne valja, smijem ja glavu dat da bi 99% ovih sto seru po drzavnim poslovima i uhljebima sutra prifatilo poso u ep ili bht dje je plata 1.5k :lol: :lol: :lol:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#81 Re: Posao u javnim ustanovama

Post by supercali »

Nama cilj treba biti da posao u institucijama i tim vladam kloncima palcima bude nepozeljan a ne obrnuto
Drzavna firma je vec nesto drugo
User avatar
Rockefeller
Posts: 7323
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#82 Re: Posao u javnim ustanovama

Post by Rockefeller »

Ja jedva cekam da se ubacim u kakvu instituciju, drzavnu.

Naravno ne preko stele.
zrakomlat
Posts: 10241
Joined: 23/09/2012 17:22

#83 Re: Posao u javnim ustanovama

Post by zrakomlat »

triconja wrote:
valjuga wrote:
triconja wrote: Znaci radi par onih koji ne znaju kako da se koriste parama ispada da drzavni poso ne valja? Ma hajte molim vas :roll: :roll: :roll:
Vala i meni nisu jasni nikako ovi argumenti.
Koji privatnik može zaradit 1000KM i da uplati doprinose na 1000KM a ne na minimalac i uz to da svaki jbni praznik slavi i da ima uvijek odmora od prošle godine koji mora iskoristit.
@zrakomlat,čini mi se da si mlad pa ti evo savjet,ili bježi odavde ili u državnu firmu, ako možeš naravno.
To meni baca na onu staru secuansku od ezopa lisica i grozdje, evo da se malo podsjetimo
Lisica, videći grožđe na jednoj visokoj lozi, pokuša ga na sve načine dohvatiti. Nikako nije mogla doći do njega. Kad je sve probala, ona se okrene i ode govoreći: - Još je kiselo. Ništa ne valja. Trnu zubi od njega.
Ako ti ne mozes nesto postici ili dobit neki poso ne mora znacit da taj poso ne valja, smijem ja glavu dat da bi 99% ovih sto seru po drzavnim poslovima i uhljebima sutra prifatilo poso u ep ili bht dje je plata 1.5k :lol: :lol: :lol:
Ma pogrešno ste me skontali. Zavisi kao prvo šta se podrazumjeva pod "državnim poslom" i šta se dobije od toga. Nije isto biti neki ćato ili referent za posluživanje toplih napitaka u opštini, i biti na nekom solidnom radnom mjestu u elektroprivredi. Ako neko moze biti , što bi rekli na fejsbuku, sam svoj gazda, imati 2000 KM prosječno mjesečno i nikom nista duzan, i da nekog ljubi u guzicu jer mu je sredio da mu se izmisli radno mjesto za 8-9-10 stoja, ne kontam sto bi izabrao ovo drugo.

A s druge strane zavisi i šta se podrazumjeva pod privatnikom. Ne treba svakog privatnika posmatrati kao Mujo i Haso doo gdje imas 400 KM na banku i 400 na ruke. Pod privatnim poslodavcima spadaju i banke, osiguranja, razne veće distributerske kompanije, it firme, itd, itd.

Mlad baš i nisam, u ova doba iduće godine bliži sam 40 nego 30. Ne serem po državnim firmama. Da se razumijemo, da imam priliku raditi u drž. firmi koja sama stvara sebi prihode na neki način tipa autoceste, bhtelecom, eronet, elektroprivreda i slično, gdje su plate 1500 + i ugovor na neodredjeno, otišao bih na trepavicama do tamo :D ali ako bih birao između kantonalnog ministarstva vlage i promahe, plata milja, ne radi se plaho puno i privatna ozbiljna firma s platom 1500, nikad nebih odabrao državnu firmu.
A pod prilikom rada u drž. firmi podrazumjevam nemoguće tj konkurs->prijava->poziv na razgovor->dobijanje posla.

Nikad ne bih platio za posao, niti tražio štelu koja će mi tražiti posao. Jedino da u nekoj nemogucoj varijanti dodjem u uzi krug za neku dobru poziciju, pokusao bih doci do preporuka, sto se radi i kod nedržavnih poslodavaca.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#84 Re: Posao u javnim ustanovama

Post by kmirsad »

'?
Post Reply