Posao, stan, život u inostranstvu

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#1 Posao, stan, život u inostranstvu

Post by bersK »

Završio sam Srednju Ugostiteljsko-turističku školu u Sarajevu. Pošto ovdje nisam konkurentan da nađem posao od lojalnih spodoba i ostalih papaka, želio bih pitati za Vaše mišljenje. Načini za dobijanje boravišne dozvole, radne dozvole, stalne boravišne dozvole, načini produživanja boravišne dozvole, mogućnosti zapošljavanja i cijena života u Austriji, Švedskoj, Švicarskoj, Norveškoj, Malti, Luksemburgu, Lihtenštajnu, uglavnom da ne peglam - u državama Šengena i onim državama sa jačim standardom. Da li bi mogao neko da mi ispriča sve o ovome što sam gore naveo? Nemojte neke svoje bajke, nego čisto, iskustva i znanje :)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#2 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by uglavnomja »

tesko jaro

ne spadas u trazena zanimanja, pune sve te zemlje ljudi koji imaju papire i znaju jezik.


sto se tice norveske, strahovito je skupo za zivot, u ugostiteljstvu je puno posla ljeti, vecinom rade maldi svedjani, zarade para na raspustu.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#3 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by Zviz »

Sto se Danske tice nula bodova. Osim da neki Bosanceros otvori nesto ala Bosna/Balkan pa da te uposli... (ima Bosancerosa vlasnika koje kakvih fastfood birtija - cevapa iz Aldija i sl. :D - mogu ti pronaci kontakte pa pokusaj srecu - mada na cevapima niko nije u DK ni za kifle zaradio - Dancima to previse lici na nesto sto ispustaju cuke tako su pojeini to opisali) I sto se Lihtenstajna zaboravi. Malta mozda... slabo ko hoce na taj otok, imam par poznanika sto su tamo, popilicno dosadno i ograniceno, pa iz tog razloga mozda a po drugoj strani znatno su veca turisticka atrakcija od navedenih.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#4 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by bersK »

Takve stvari su mi primamljive. Ti bosanski restorani i hoteli, takve stvari. Lakše će mi biti radi jezika (btw. znam švabski i engleski) :)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#5 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by uglavnomja »

ni u norveskoj nema bosanskihrestorana, norvezanima je prezacinjeno, stranci biraju svoje kuhinje. a sto se tice nasih, koliko ja vidim, ovi sto su dosli kao odrasli, vec su u godinama kad nije zdravo jesti cevape i slicno. ono preko ferija ok :D malo za dusu, malo za facebook
mladji se nikad nisu navukli na cevape.


prije mozda 2 godine se otvorio jedan turski restoran, klopa 90% kao nasa, mozda godinu radio - i alajhmanet :|

mislim da trebas izbaciti skandinaviju sa spiska.

poznajem lika sa nasih prostora, kuhar, iskustvo, talijanska kuhinja, eu papiri - sipak od posla.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#6 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by bersK »

Čitam malo po forumima, po ovim konzulatima i njihovim PDF-ovima i prema svemu sudeći, Slovenija mi se čini primamljivo. Ima dosta Bosanaca, nije daleko, jezička barijera ne postoji skoro, mala država, uvijek se može naći neki drugi pos'o, van struke, jeftina država. Šta vi mislite?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#7 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by uglavnomja »

. :oops:
Last edited by uglavnomja on 30/11/2014 22:20, edited 1 time in total.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#8 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by uglavnomja »

uglavnomja wrote:svugdje je najveci problem dobiti radnu dozvolu. sve zemlje eu imaju iste zakone po tom pitanju. uci u norvesku ili sloveniju - isti problem.

sto se tice jezika, lakse je naravno.

sto se tice toga drugi posao van struke - tesko! samo na crno, a tad letis naglavacke iz eu.

uzmi google, nadji telefonski imenik slovenije, firme, izaberi hotele, restorane i sl., ili neki slican spisak. na zapadu svi imaju web stranice i sutaj otvorenu molbu za posao, plus cv i nadjidjaj svasta :) . na nasem, na engleskom, na njemackom (nadji nekoga da ti lektorise ono cakum pakum) i sretno :thumbup:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#9 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by SaraFina »

bersK wrote:Završio sam Srednju Ugostiteljsko-turističku školu u Sarajevu. Pošto ovdje nisam konkurentan da nađem posao od lojalnih spodoba i ostalih papaka, želio bih pitati za Vaše mišljenje. Načini za dobijanje boravišne dozvole, radne dozvole, stalne boravišne dozvole, načini produživanja boravišne dozvole, mogućnosti zapošljavanja i cijena života u Austriji, Švedskoj, Švicarskoj, Norveškoj, Malti, Luksemburgu, Lihtenštajnu, uglavnom da ne peglam - u državama Šengena i onim državama sa jačim standardom. Da li bi mogao neko da mi ispriča sve o ovome što sam gore naveo? Nemojte neke svoje bajke, nego čisto, iskustva i znanje :)
Moj ti je savjet ako imaš četvrti stepen ili ga polozi naknadno i pokušaj na fazon upisa studija u Austriji. Dakle potrebno ti je da fax upises u BiH i preneseš to sve ovamo.
Na raspolaganju ti stoje studentski domovi za stanovanje koji su relativno povoljni od 270€ pa nadalje. Imaš pravo sa dozvolom boravka zaraditi nekih 500€ dodatno s tim da te niko ne kontrolira pretjerano ako ostaneš prekovremeno te dio love mozeš dobiti i na ruke.

Godinu dana imaš pravo na učenje jezika. Ustvari ovisi od kojeg levela počinješ ..
Pa fino onda sebi to rastegni. Imaš odredjeno koliko dobijaš bodova a oni su ti bitni za produzetak dozvole boravka.

Uvjet je da na kontu imaš 7000€ kad predajes za dozvolu boravka i dobiješ izvod iz banke nakon čega lovu odmah mozeš podignuti.

Dodatno je naravno povoljno ako radiš a naših restorana ima napretek po Beču, Grazu, Linzu.

Kad udjes u šemu i ako ti studij ne bude išao a nadješ atraktivan posao i fleksibilnog poslodavca prekini ga jednostavno.

Uglavnom naućeceš jezik i dobiti na vremenu da se snadješ.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#10 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by Zviz »

bersK wrote:Čitam malo po forumima, po ovim konzulatima i njihovim PDF-ovima i prema svemu sudeći, Slovenija mi se čini primamljivo. Ima dosta Bosanaca, nije daleko, jezička barijera ne postoji skoro, mala država, uvijek se može naći neki drugi pos'o, van struke, jeftina država. Šta vi mislite?

Ja bi ti preporucio da procista malo kakvo je ekonomsko stanje u Sloveniji pa onda da dorbo razmislis. To sto se tice Bosanaca hmmm to su opet dva pojma. Imas Bosanaca gastarbajtera kao i ti sto bi bio i imas laznih Bosanaca tj. onih ciji su ocevi itd. prvo dosli a ti isti su gore odrasli. Razlika ko nebo ni zemlja. Ti su najgori. Oni ce te uz duzi i porijeko povaliti. Sto se tice hrane hmmmm ja koliko sam ugotovijo imas americkih fastfood lanaca, imas nesto malo burger nesto Made in SLO, i imas brdo siptara iz Makedonije koji nude sirni burek, i pizza burek pa sta god to bilo i na sta god to licilo :D

Pokusaj restoran Hercegovina u Tivoli parku u Kopenhagenu to je inace jako multi-kulti restoran koji manje vise nudi samo balkan jela bez cevapa. Kad tu nisu uspjeli gdje drugo da uspiju. Ujednako i jedini je restoran u parku koji nije pod vlasnistvom Danca. Covjek se otelijo dok mu je upalilo. Vlasnik je neki Hercegovac koji zivi u DK jedno 40+ godina.

http://www.hercegovina.dk/en/gallery/
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#11 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by Op3r4t0r »

SaraFina wrote:Moj ti je savjet ako imaš četvrti stepen ili ga polozi naknadno i pokušaj na fazon upisa studija u Austriji. Dakle potrebno ti je da fax upises u BiH i preneseš to sve ovamo.
Nije to bas tako ni jednostavno ni brzo kako si ti to predstavila ;)
Na raspolaganju ti stoje studentski domovi za stanovanje koji su relativno povoljni od 270€ pa nadalje.
Ovo na raspolaganju zvuci jako lijepo kad bi to bilo bas tako, u Grazu npr se soba u studentskom domu zna cekati i preko godinu dana, a gdje ce dotad zivjeti?
Imaš pravo sa dozvolom boravka zaraditi nekih 500€ dodatno s tim da te niko ne kontrolira pretjerano ako ostaneš prekovremeno te dio love mozeš dobiti i na ruke.
Sa dozvolom na koju ti mislis moze zaraditi 380 eura mjesecno (s kojima moze da plati smjestaj i racune, a onda mu treba jos za zivot tako da ne moze zaraditi koliko mu treba da prezivljava) i itekako se kontrolira ako zaradi preko toga a ovo davanje para na ruke necu ni da komentarisem
Godinu dana imaš pravo na učenje jezika. Ustvari ovisi od kojeg levela počinješ ..
Pa fino onda sebi to rastegni. Imaš odredjeno koliko dobijaš bodova a oni su ti bitni za produzetak dozvole boravka.
A sta ce da rastegne kad ne moze ni za zivot da zaradi?
Uvjet je da na kontu imaš 7000€ kad predajes za dozvolu boravka i dobiješ izvod iz banke nakon čega lovu odmah mozeš podignuti.
Ovo je jedan od razloga zasto ovdje nije jednostavno doci onako kako ti to predstavi ;)
Dodatno je naravno povoljno ako radiš a naših restorana ima napretek po Beču, Grazu, Linzu.
Bilo bi super kad bi dan imao 72 sata pa da moze i da radi sa dozvolom, i da studira kako bi imao dovoljno poena za produziti vizu a i da radi dodatne poslove, a ponekad bi trebao i odspavati
Kad udjes u šemu i ako ti studij ne bude išao a nadješ atraktivan posao i fleksibilnog poslodavca prekini ga jednostavno.
Prekine studij i na osnovu cega ce produziti boravisnu vizu?
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#12 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by SaraFina »

Op3r4t0r wrote:
SaraFina wrote:Moj ti je savjet ako imaš četvrti stepen ili ga polozi naknadno i pokušaj na fazon upisa studija u Austriji. Dakle potrebno ti je da fax upises u BiH i preneseš to sve ovamo.
Nije to bas tako ni jednostavno ni brzo kako si ti to predstavila ;)
Na raspolaganju ti stoje studentski domovi za stanovanje koji su relativno povoljni od 270€ pa nadalje.
Ovo na raspolaganju zvuci jako lijepo kad bi to bilo bas tako, u Grazu npr se soba u studentskom domu zna cekati i preko godinu dana, a gdje ce dotad zivjeti?
Imaš pravo sa dozvolom boravka zaraditi nekih 500€ dodatno s tim da te niko ne kontrolira pretjerano ako ostaneš prekovremeno te dio love mozeš dobiti i na ruke.
Sa dozvolom na koju ti mislis moze zaraditi 380 eura mjesecno (s kojima moze da plati smjestaj i racune, a onda mu treba jos za zivot tako da ne moze zaraditi koliko mu treba da prezivljava) i itekako se kontrolira ako zaradi preko toga a ovo davanje para na ruke necu ni da komentarisem
Godinu dana imaš pravo na učenje jezika. Ustvari ovisi od kojeg levela počinješ ..
Pa fino onda sebi to rastegni. Imaš odredjeno koliko dobijaš bodova a oni su ti bitni za produzetak dozvole boravka.
A sta ce da rastegne kad ne moze ni za zivot da zaradi?
Uvjet je da na kontu imaš 7000€ kad predajes za dozvolu boravka i dobiješ izvod iz banke nakon čega lovu odmah mozeš podignuti.
Ovo je jedan od razloga zasto ovdje nije jednostavno doci onako kako ti to predstavi ;)
Dodatno je naravno povoljno ako radiš a naših restorana ima napretek po Beču, Grazu, Linzu.
Bilo bi super kad bi dan imao 72 sata pa da moze i da radi sa dozvolom, i da studira kako bi imao dovoljno poena za produziti vizu a i da radi dodatne poslove, a ponekad bi trebao i odspavati
Kad udjes u šemu i ako ti studij ne bude išao a nadješ atraktivan posao i fleksibilnog poslodavca prekini ga jednostavno.
Prekine studij i na osnovu cega ce produziti boravisnu vizu?
Moj Rodjak se na gradjevinu upisao jednostavno i brzo.

Upravo kako sam rekla. Za Dom se prijavio još kad je u BiH bio tako da ni oko stanovanja nije imao problema.
Radi u gradjevinskoj firmi .. Potrčko.. Od kopiranja pa nadalje.

I redovno studira. Došao je prošle godine u oktobru i do nove godine bio kod nas.

Upravo je produzio drugu vizu i polozio B2 te postao redovan student.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#13 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by bersK »

Dakle, ne planiram studirati i tako te stvari, već pronaći posao u svom sektoru (turizam) ili bilo šta drugo, ali prije toga steći radnu i boravišnu dozvolu. Da vam pojednostavim, planiram se ispaliti iz BiH i živjeti u jednoj od navedenih država sa još jednom osobom kraj mene (naš državljanin). U tome je štos.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#14 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by SaraFina »

bersK wrote:Dakle, ne planiram studirati i tako te stvari, već pronaći posao u svom sektoru (turizam) ili bilo šta drugo, ali prije toga steći radnu i boravišnu dozvolu. Da vam pojednostavim, planiram se ispaliti iz BiH i živjeti u jednoj od navedenih država sa još jednom osobom kraj mene (naš državljanin). U tome je štos.

Puno sreće, ali nazalost uz tvoje zanimanje nemam ideju.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#15 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by bersK »

Ne mora biti moje zanimanje, bilo šta što se može raditi van struke. Dosta mi je ovog pakla na zemlji, retardirane i ishabane vlasti i procesa.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#16 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by SaraFina »

bersK wrote:Ne mora biti moje zanimanje, bilo šta što se može raditi van struke. Dosta mi je ovog pakla na zemlji, retardirane i ishabane vlasti i procesa.

Mozda da pokuša zenska osoba koja s tobom IDE aplicirati. Što je ona po struci?

Traze se njegovateljice i medicinski radnici u cijeloj Evropi.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#17 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by bersK »

SaraFina wrote:
bersK wrote:Ne mora biti moje zanimanje, bilo šta što se može raditi van struke. Dosta mi je ovog pakla na zemlji, retardirane i ishabane vlasti i procesa.

Mozda da pokuša zenska osoba koja s tobom IDE aplicirati. Što je ona po struci?

Traze se njegovateljice i medicinski radnici u cijeloj Evropi.

Isto kao i ja.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#18 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by uglavnomja »

Uh, sad si zakomplikovao ... Sa tom drugom osobom.

Ako niste u braku, tesko da moze doci preko tebe do boravisne dizvole. Postoji varijanta zajednickog zivota, ne veze, koja se uzima u obzir, ali to je teze i dugotrajnije.

Ne znam kako ide dovodjenje nekoga na osnovu radne dozvole :? Pogotovo sto su te radne dozvole privremene, zavisno od drzave do drzave. 3 godine do dibijanja stalne dozvole, pa onda jos cekanje 4 godine na drzavljanstvo u norveskoj. A izgleda da ce produziti oeriod.

A da bi neko nekoga doveo mora imati dobru platu, u zadnjoj kalendarskoj godini, ne u zadnjih 12 mjeseci. I sredjeno stambeno pitanje, ne mora vlasnistvo, ali mora biti m2 za dvije osobe.

Kako stvari stoje, morate obadvoje traziti posao :skoljka:
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#19 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by Op3r4t0r »

SaraFina wrote:
bersK wrote:Ne mora biti moje zanimanje, bilo šta što se može raditi van struke. Dosta mi je ovog pakla na zemlji, retardirane i ishabane vlasti i procesa.

Mozda da pokuša zenska osoba koja s tobom IDE aplicirati. Što je ona po struci?

Traze se njegovateljice i medicinski radnici u cijeloj Evropi.
A kako znas da je osoba zensko? U danasnje doba pedera na svakom cosku a on nije nista rekao o polu :D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#20 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by SaraFina »

Op3r4t0r wrote:
SaraFina wrote:
bersK wrote:Ne mora biti moje zanimanje, bilo šta što se može raditi van struke. Dosta mi je ovog pakla na zemlji, retardirane i ishabane vlasti i procesa.

Mozda da pokuša zenska osoba koja s tobom IDE aplicirati. Što je ona po struci?

Traze se njegovateljice i medicinski radnici u cijeloj Evropi.
A kako znas da je osoba zensko? U danasnje doba pedera na svakom cosku a on nije nista rekao o polu :D

Nagadjam. To je fakat :D

Kaj si ti BHF.-ovac neki u AT?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#21 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by uglavnomja »

To je da ga ne bi neko navukao na ublehu da pederi dobijaju azil dok kazes keks :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#22 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by uglavnomja »

Sad ozbiljno, ovdje kazu da je trazenje posla posao sa punim radnim vremenom.

Napravite sebi raspored, prvo napisete molbu za posao, na vise jezika, perektno. Ne dvije tri recenice, nego umjetnicko djelo :D da zainteresujete poslodavca. Ali ne previse privatno. Da pokazete koliko zelite da radite i koliko cete se truditi.

Zatim ga postavite ovdje da vas ispeglamo i da vam ovi sto znaju njemacki pomognu oko caka.

A u medjuvremenu na net i podijelite austriju ili njemacku u regije, web stranica ministarstva privrede, turisticke zajednice, ili jednostavno ukucajte spisak restorana ... Onda laganini stranicu po stranicu, prvo gledati ima li opcija slobodna radna mjesta, pa saljite molbe. Mozda upali, mozda ne. Mozda dobijete savjet, mozda .... Ko zna.

Ovdje na forumu sigurno necete naci posao.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#23 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by bersK »

uglavnomja wrote:Uh, sad si zakomplikovao ... Sa tom drugom osobom.

Ako niste u braku, tesko da moze doci preko tebe do boravisne dizvole. Postoji varijanta zajednickog zivota, ne veze, koja se uzima u obzir, ali to je teze i dugotrajnije.

Ne znam kako ide dovodjenje nekoga na osnovu radne dozvole :? Pogotovo sto su te radne dozvole privremene, zavisno od drzave do drzave. 3 godine do dibijanja stalne dozvole, pa onda jos cekanje 4 godine na drzavljanstvo u norveskoj. A izgleda da ce produziti oeriod.

A da bi neko nekoga doveo mora imati dobru platu, u zadnjoj kalendarskoj godini, ne u zadnjih 12 mjeseci. I sredjeno stambeno pitanje, ne mora vlasnistvo, ali mora biti m2 za dvije osobe.

Kako stvari stoje, morate obadvoje traziti posao :skoljka:

Onda je isplatnije da ta osoba zasebno izvadi lične dokumente, neovisno o meni.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#24 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by bersK »

Btw. mene interesuju iskustva življena u ovim državama, cijene stanovanja, režije i to. Mislim da je to dovoljno.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#25 Re: Posao, stan, život u inostranstvu

Post by Zviz »

Pocelo trazim posao, nije ni to nasao vec je prica uzela svoj klasicni smjer, daj djevojku, njene, moje, macahe, striceve, zeceve i kucne ljubimce etc. :-)

Izbjeglice, emigranti, doseljenici, gastarbajteri, dosle, stramci itd. su bilo gdje dobrodosli ko prase u po Teherana. Nece vise niko da trpi citave porodice, mozes sam doci imati cimra ili dva i pisati pisma zeni te razmisljati jel sjedi skrsteni nogu ili je ih razkrilila ko Stjepan Filipovic ruke.

Hoces da imas zivot sa porodicum u Danskoj, Norveskoj etc. odna se tu i ozeni sa osobom koja je tu kod kuce.

Sve drugo je pisni u gace da ti bude toplo istog momenta a poslje se mrzni duplo vise.

Pa ni poljski ili litvanski gastarbajteri ne dovode zene i djecu te babe i starce ili sta vec.
Post Reply