Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#826 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Bossnian »

sarajevo999999 wrote:Vec sam poslao papire za zustimmung a sa papirima i ovaj ugovor tako da... a mozda i prodje sta znas.
nego zanima me ako je neko vec imao termin u ambasadi, na stranici sam naletio na ovaj dokument
http://www.sarajewo.diplo.de/contentblo ... 16_bos.pdf
Imaju ove dvije opcije, ako mi je u ugovoru pflegehelfer kao sto jest, da li automatski spadam u opciju 2?

Opcija 1 je kada ideš preko ARZ-a, tj. ako si svoju dokumentaciju poslao u ARZ i oni su dalje poslali za ZAV-Bonn koji izdaje Zustimmung, kada dokumentacija stigne nazad za Sarajevo budeš obavješten od strane ARZ-a.Bitno je da se stavke navedene u ugovoru poklapaju sa onima u Zustimmungu, čak i zbog sitnih grešaka možeš dobiti odbijenicu u ambasadi.

Opcija 2 je novi zakon koji je na snazi od 01.01.2016 pa do 01.01.2020 gdje nije potreban certifikat o poznavanju njemačkog jezika B1, ukoliko nađeš poslodavca koji je spreman ponuditi ugovor, on za tebe šalje dokumentaciju za Bonn gdje se izdaje Zustimmung.Po ovoj opciji termin u Ambasadi ne možeš dobiti za 5-6 mjeseci, u ovoj godini su svi termini rezervisani jer se termin rezerviše u kategoriji "Viza u svrhu zapošljavanja" u kojoj sve branše rade rezervaciju ne samo medicinari.

Uglavnom opcija 1 je u svakom slučaju ispravniji put za odlazak u Njemačju kao zdravstveni radnik.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#827 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by sarajevo999999 »

Bossnian wrote:
sarajevo999999 wrote:Vec sam poslao papire za zustimmung a sa papirima i ovaj ugovor tako da... a mozda i prodje sta znas.
nego zanima me ako je neko vec imao termin u ambasadi, na stranici sam naletio na ovaj dokument
http://www.sarajewo.diplo.de/contentblo ... 16_bos.pdf
Imaju ove dvije opcije, ako mi je u ugovoru pflegehelfer kao sto jest, da li automatski spadam u opciju 2?

Opcija 1 je kada ideš preko ARZ-a, tj. ako si svoju dokumentaciju poslao u ARZ i oni su dalje poslali za ZAV-Bonn koji izdaje Zustimmung, kada dokumentacija stigne nazad za Sarajevo budeš obavješten od strane ARZ-a.Bitno je da se stavke navedene u ugovoru poklapaju sa onima u Zustimmungu, čak i zbog sitnih grešaka možeš dobiti odbijenicu u ambasadi.

Opcija 2 je novi zakon koji je na snazi od 01.01.2016 pa do 01.01.2020 gdje nije potreban certifikat o poznavanju njemačkog jezika B1, ukoliko nađeš poslodavca koji je spreman ponuditi ugovor, on za tebe šalje dokumentaciju za Bonn gdje se izdaje Zustimmung.Po ovoj opciji termin u Ambasadi ne možeš dobiti za 5-6 mjeseci, u ovoj godini su svi termini rezervisani jer se termin rezerviše u kategoriji "Viza u svrhu zapošljavanja" u kojoj sve branše rade rezervaciju ne samo medicinari.

Uglavnom opcija 1 je u svakom slučaju ispravniji put za odlazak u Njemačju kao zdravstveni radnik.
tnx
User avatar
Nothing
Posts: 509
Joined: 18/09/2013 21:33

#828 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Nothing »

neko iskustva oko anerkennunga?
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#829 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by ćiribiribela »

:shock: the
Nothing wrote:neko iskustva oko anerkennunga?

Sta te zanima?
User avatar
Nothing
Posts: 509
Joined: 18/09/2013 21:33

#830 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Nothing »

ćiribiribela wrote::shock: the
Nothing wrote:neko iskustva oko anerkennunga?

Sta te zanima?
prekid anerkennunga,koje su posljedice?= :D
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#831 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by ćiribiribela »

Nothing wrote:
ćiribiribela wrote::shock: the
Nothing wrote:neko iskustva oko anerkennunga?

Sta te zanima?
prekid anerkennunga,koje su posljedice?= :D
:lol:

E to ne znam, nisam prekidala.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#832 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Rockefeller »

Oj, jedva čekam iduće godine Examen. Ubi ova škola :lol:
KurtaLN79
Posts: 42
Joined: 24/01/2003 00:00

#833 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by KurtaLN79 »

Uglavnom, išao preko ARZ dobio zustimmung u roku od mjesec dana i danas ostavio pasoš na viziranje, ne znam kolko se čeka viza nadam se što kraće nemaju na meni nekih provjera u njemačkoj sam u životu bio samo tri dana i to kako sam odradio probe zeit.

Na šalteru ljepota čovjek ništa ne pita samo uze kopije poslaga ih naplati i viče doviđenja, lažne informacije su o ispitivanju nekom njemačkog jezika itd. uglavnom posao na šalteru gotov za pet minuta bio.
User avatar
Nothing
Posts: 509
Joined: 18/09/2013 21:33

#834 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Nothing »

Ma super je kad se ide preko ARZ-a .

A ispituju jezik ako nemas certifikata,tj ako ides po ovom novom zakonu.
Uglavnom medicinarima je bolje i brze preko ARZ.

Uglavnom sretno u Dojčland :D
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#835 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by sarajevo999999 »

KurtaLN79 wrote:Uglavnom, išao preko ARZ dobio zustimmung u roku od mjesec dana i danas ostavio pasoš na viziranje, ne znam kolko se čeka viza nadam se što kraće nemaju na meni nekih provjera u njemačkoj sam u životu bio samo tri dana i to kako sam odradio probe zeit.

Na šalteru ljepota čovjek ništa ne pita samo uze kopije poslaga ih naplati i viče doviđenja, lažne informacije su o ispitivanju nekom njemačkog jezika itd. uglavnom posao na šalteru gotov za pet minuta bio.
Znaci ti si bio na terminu, Zustimmung dostavio naknadno? Ako nije problem samo da mi kazes koji ti je naziv radnog mjesta bio u ugovoru pflegehelfer, Gesundheits ili nesto drugo i je li ti pisalo ohne Anerkennung. Ajd molim te, bitno mi je
User avatar
Nothing
Posts: 509
Joined: 18/09/2013 21:33

#836 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Nothing »

sarajevo999999 wrote:
KurtaLN79 wrote:Uglavnom, išao preko ARZ dobio zustimmung u roku od mjesec dana i danas ostavio pasoš na viziranje, ne znam kolko se čeka viza nadam se što kraće nemaju na meni nekih provjera u njemačkoj sam u životu bio samo tri dana i to kako sam odradio probe zeit.

Na šalteru ljepota čovjek ništa ne pita samo uze kopije poslaga ih naplati i viče doviđenja, lažne informacije su o ispitivanju nekom njemačkog jezika itd. uglavnom posao na šalteru gotov za pet minuta bio.
Znaci ti si bio na terminu, Zustimmung dostavio naknadno? Ako nije problem samo da mi kazes koji ti je naziv radnog mjesta bio u ugovoru pflegehelfer, Gesundheits ili nesto drugo i je li ti pisalo ohne Anerkennung. Ajd molim te, bitno mi je

Mislim da sam ti i ranije pisao .
Ja sam dobio odbijenicu zbog tog naziva. Mora biti ohne Anerekennung, a ako si pokrenuo anerkennung neka stave u ugovoru da si u procesu anerkennunga.
Ovo je 100% provjereno.
Ne zelis dobiti odbijenicu jer proces zalbe traje uzasno dugo. Ja gotovo 2 mjeseca cekam na odgovor.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#837 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by sarajevo999999 »

Nothing wrote:
sarajevo999999 wrote:
KurtaLN79 wrote:Uglavnom, išao preko ARZ dobio zustimmung u roku od mjesec dana i danas ostavio pasoš na viziranje, ne znam kolko se čeka viza nadam se što kraće nemaju na meni nekih provjera u njemačkoj sam u životu bio samo tri dana i to kako sam odradio probe zeit.

Na šalteru ljepota čovjek ništa ne pita samo uze kopije poslaga ih naplati i viče doviđenja, lažne informacije su o ispitivanju nekom njemačkog jezika itd. uglavnom posao na šalteru gotov za pet minuta bio.
Znaci ti si bio na terminu, Zustimmung dostavio naknadno? Ako nije problem samo da mi kazes koji ti je naziv radnog mjesta bio u ugovoru pflegehelfer, Gesundheits ili nesto drugo i je li ti pisalo ohne Anerkennung. Ajd molim te, bitno mi je

Mislim da sam ti i ranije pisao .
Ja sam dobio odbijenicu zbog tog naziva. Mora biti ohne Anerekennung, a ako si pokrenuo anerkennung neka stave u ugovoru da si u procesu anerkennunga.
Ovo je 100% provjereno.
Ne zelis dobiti odbijenicu jer proces zalbe traje uzasno dugo. Ja gotovo 2 mjeseca cekam na odgovor.
Dobio sam ja odbionicu vec, prije par dana. Sad sam u toj fazi zalbe.
KurtaLN79
Posts: 42
Joined: 24/01/2003 00:00

#838 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by KurtaLN79 »

sarajevo999999 wrote:
KurtaLN79 wrote:Uglavnom, išao preko ARZ dobio zustimmung u roku od mjesec dana i danas ostavio pasoš na viziranje, ne znam kolko se čeka viza nadam se što kraće nemaju na meni nekih provjera u njemačkoj sam u životu bio samo tri dana i to kako sam odradio probe zeit.

Na šalteru ljepota čovjek ništa ne pita samo uze kopije poslaga ih naplati i viče doviđenja, lažne informacije su o ispitivanju nekom njemačkog jezika itd. uglavnom posao na šalteru gotov za pet minuta bio.
Znaci ti si bio na terminu, Zustimmung dostavio naknadno? Ako nije problem samo da mi kazes koji ti je naziv radnog mjesta bio u ugovoru pflegehelfer, Gesundheits ili nesto drugo i je li ti pisalo ohne Anerkennung. Ajd molim te, bitno mi je

Bio sam na terminu onom za njegovatelje, imao sam zustimmung, odma za njega na kapiji pitaju preko ARZA dobio, u ugovoru stoji pflegehelfer, a sledeci clan da je bis annerkennung i da se poslodavac obavezuje da će pokrenut annerkennung pokrajina bayern.

jesil ti dobio odbijenicu od zav ili ambasade
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#839 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by sarajevo999999 »

Od ambasade, kod mene je bio termin U svrhu zaposljavanja. Bez zustimmunga, u međuvremenu ga dobio ali izgleda džaba. Sad moram ga opet traziti za novi ugovor
Linmer
Posts: 87
Joined: 18/10/2013 00:43

#840 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Linmer »

Je li ima neko da je otišao već (prvenstveno preko Triple Win projekta) da mi objasni kako to sve izgleda u vezi polaganja testa za priznavanje diplome?

Rečeno nam je da imaju dva načina kako se može položiti "Anerkennungspraktikum" i "Kenntnisstandprüfung". Koji se način obično bira i koji je "lakši" za naše slučajeve? Također, je li teško učiti za to, ima li se vremena, pošto vidim da je ona knjiga koju imamo oko 1500 stranica, a za to imamo samo nekoliko mjeseci.
Također kako je uopšteno u smislu posla, šta se očekuje od vas kad ste došli u smislu stručnog znanja.
KurtaLN79
Posts: 42
Joined: 24/01/2003 00:00

#841 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by KurtaLN79 »

Isao preko ARZ u ugovoru stajalo pflegehelfer bis deutsche annerkennung redovna medicinska skola zavrsena 98 godine termin bio 16.06. danas dobio vizu dhl-om..... jbg odo sreci nema kraja..... sretno drugari
KurtaLN79
Posts: 42
Joined: 24/01/2003 00:00

#842 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by KurtaLN79 »

sarajevo999999 wrote:Od ambasade, kod mene je bio termin U svrhu zaposljavanja. Bez zustimmunga, u međuvremenu ga dobio ali izgleda džaba. Sad moram ga opet traziti za novi ugovor
moj savjet samo preko arza sa ugovorom ako imas bude gotovo sve za mjesec i po dva najvise. ja ugovor dobio 28.04. vizu danas 23.06. pa ti vidi orijentisi se
Dzenis961
Posts: 46
Joined: 12/05/2016 00:48

#843 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Dzenis961 »

Pozdrav,
Dobio sam Ugovor za Ausbildung u Njemačkoj,tačnije Frankfurt za Altenpflegehelfer u trajanju od 1 Godine,sada me interesuje,kakve su šanse za dobijanje vize?
Završenu SŠS 3 Stepen,ugovore od škole i Doma imam,Certifikat B1,Diplomu Prevedenu na Njemački jezik i ovjereno sve.
Da li postoji mogućnost odbijenice ili će proci bez problema sve?
Lijep Pozdrav :)
tigar777
Posts: 240
Joined: 24/07/2015 18:25

#844 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by tigar777 »

Pozdra.
Dobio sam ugovor o radu od poslodavca u Njemackoj,sad sam u procesu dobijanja odobrenja za rad iz Bonna,idem preko Agencije za rad i zaposljavanje BiH.E sad oni imaju one formulare za ispuniri sto se skinu sa stranice pa imam par pitanja ako je neko imao iskustva da mi odg.
-da li se popunjavaju oni formulari (npr.Bewerbung) rucno ili se mora sve preko kompa odraditi,obzirom da su o pdf formatu nikako se ne snalazim da pisem po njemu.
-i kod kopiranja pasosa uredu je sto traze stranicu sa slikom ali 31. stranica na kojoj nema nista i nju traze da se kopira,zasto i je li to ok ?
hvala lp.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#845 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by sarajevo999999 »

Ja sam printao pa olovkom popunio. To za pasos razlog je sto je to prva stranica "Biljeske" ili tako nesto se zove. U njoj valjda vlasti pisu ako si sta zajebao u proslosti. Uglavnom i treba biti prazna. Samo provjeri je li ti to 31 ili 33 stranica razlikuje se negdje.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#846 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by suza81 »

Molila bih nekoliko informacija i iskreno misljenje...
Osoba sa b1 poznavanjem njemackog i hrv drzavljanstvom, vss ali bez mogucnosti zaposljavanja u struci, da li bi mogla sa VANREDNO zavrsenom medicinskom skolom naci posao u DE i ostati tamo? Koji smjer medicinske i gdje? Koje radno mjesto u DE bi odgovaralo toj diplomi i kolika je netto plata tada?
Moze i u pp!
Hvalaaaaa...
tigar777
Posts: 240
Joined: 24/07/2015 18:25

#847 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by tigar777 »

sarajevo999999 wrote:Ja sam printao pa olovkom popunio. To za pasos razlog je sto je to prva stranica "Biljeske" ili tako nesto se zove. U njoj valjda vlasti pisu ako si sta zajebao u proslosti. Uglavnom i treba biti prazna. Samo provjeri je li ti to 31 ili 33 stranica razlikuje se negdje.
Ok,hvala ti puno. U mene je 31. Stranica ujedno i predzadnja ,stari pasos,valjda kod novijih pasosa ide na 33.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#848 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by developer10 »

Dobio sam neke informacije pa bih ovdje da provjerim za dvoje mlađih rođaka koji nisu forumaši.

Okvirno im je ponuđeno kod našeg čovjeka tamo (kada polože za B2) zaposlenje na njezi teških bolesnika (intenzivna njega, ne obična). Navodno radi se sedmicu dana, a onda si slobodan 3 sedmice. Plata je začuđujuće dobra s obzirom da radiš samo sedmicu dana. Meni lično to sve dobrano "zaudara" na neko muljanje ali pitam ovdje na ovoj temi jer sam siguran da ako je sve tako da će neko biti upoznat pa da potvrdi (ili naravno demantuje).
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#849 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Bossnian »

developer10 wrote:Dobio sam neke informacije pa bih ovdje da provjerim za dvoje mlađih rođaka koji nisu forumaši.

Okvirno im je ponuđeno kod našeg čovjeka tamo (kada polože za B2) zaposlenje na njezi teških bolesnika (intenzivna njega, ne obična). Navodno radi se sedmicu dana, a onda si slobodan 3 sedmice. Plata je začuđujuće dobra s obzirom da radiš samo sedmicu dana. Meni lično to sve dobrano "zaudara" na neko muljanje ali pitam ovdje na ovoj temi jer sam siguran da ako je sve tako da će neko biti upoznat pa da potvrdi (ili naravno demantuje).
Ja za takvo nešto nisam čuo, ima intenzivna njega gdje su smjene 12h i radiš dan a dan odmaraš u dogovoru sa poslodavcem možeš odraditi u cugu 15 dana (pod uslovom da možeš izdržati tempo), a 15 biti slobodan, i ta Auserklinische Intensiv Pflege je bolje plaćena u svakom slučaju
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#850 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Rockefeller »

Logicno da ima.
Post Reply