Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Nothing
Posts: 509
Joined: 18/09/2013 21:33

#851 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Nothing »

Ko od vas radi kao Pflegehelfer ?
Ako ima neko da se javi,da samo nesto priupitam :D
Dzenis961
Posts: 46
Joined: 12/05/2016 00:48

#852 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Dzenis961 »

Nothing wrote:Ko od vas radi kao Pflegehelfer ?
Ako ima neko da se javi,da samo nesto priupitam :D
Ja bi trebao početi raditi kao Pflegehelfer ako ambasada odobri vizu :D
JasminG
Posts: 3
Joined: 06/07/2017 06:17

#853 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by JasminG »

es-selamu alejkum, dobar dan i neka je mir s vama!


odvojio sam nekoliko trenutaka da napisem ovaj tekst da se i druge okoriste njime. Radi se o skolovanju za njegovatelja tkz. Ausbildung.
Licno sam otisao u München i predao papire i aplicirao u domu i skoli za mjesto. Poslije jednog dana probne prakse dobio sam ugovor i sto se tice skole sve rijesio. Nekad u aprilu sam rezervisao termin i 04. jula dobio termin za predaju zahtjeva za vizu. Znaci bukvalno viza mi bila gotova za 24h.

U utorak u 08:30h predao u srijedu u 14:00h zovu iz ambasade da je viza gotova. Sutra idem da je pokupim i krajem mjeseca u njemacku ako Bog da... Sto se tice samog procesa za dobijanje vize ide blic-blic ( ako su papiri uredni, sto je kod Ausbildung-a jako jednostavno )... Tako da se ne morate brinuti :)

ako imate kakvih pitanja mozete pisati, rado cu pomoci
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#854 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by sarajevo999999 »

Idem i ja kao helfer ako odobre Visum. Danas - sutra cu znati Antwort
Dzenis961
Posts: 46
Joined: 12/05/2016 00:48

#855 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Dzenis961 »

JasminG wrote:es-selamu alejkum, dobar dan i neka je mir s vama!


odvojio sam nekoliko trenutaka da napisem ovaj tekst da se i druge okoriste njime. Radi se o skolovanju za njegovatelja tkz. Ausbildung.
Licno sam otisao u München i predao papire i aplicirao u domu i skoli za mjesto. Poslije jednog dana probne prakse dobio sam ugovor i sto se tice skole sve rijesio. Nekad u aprilu sam rezervisao termin i 04. jula dobio termin za predaju zahtjeva za vizu. Znaci bukvalno viza mi bila gotova za 24h.

U utorak u 08:30h predao u srijedu u 14:00h zovu iz ambasade da je viza gotova. Sutra idem da je pokupim i krajem mjeseca u njemacku ako Bog da... Sto se tice samog procesa za dobijanje vize ide blic-blic ( ako su papiri uredni, sto je kod Ausbildung-a jako jednostavno )... Tako da se ne morate brinuti :)

ako imate kakvih pitanja mozete pisati, rado cu pomoci
I ja sam sve uredno predao i ostavio u ambasadi,već 14 dana čekam odgovor i još ništa,tako da ne ide to baš blic-blic,sve zavisi od sreće.
Mada sam ja predao za Altenpflegehelfer,iako to ne igra neku ulogu u odnosu na Altenpfleger,mora se čekati :D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7224
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#856 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Rockefeller »

Samo idite i radite :)
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#857 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by musicman80 »

Rockefeller wrote:Samo idite i radite :)

i neka salju pare u BIH, da se moze rahat kafenisati... ha ja.
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#858 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Bossnian »

Da li je po njemačkom zakonu obavezno platiti prekovremeni rad.Idem preko ARZ, poslodavac mi poslao skenirani ugovor da pregledam jel sve ok, u ugovoru mi piše Überstunden- 0% tj. ne plaća prekovremeni rad(možda ga i ne bude), ali me interesuje kako ide to oko prekovremenog rada.
missko
Posts: 11431
Joined: 22/02/2008 13:22

#859 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by missko »

Bossnian wrote:Da li je po njemačkom zakonu obavezno platiti prekovremeni rad.Idem preko ARZ, poslodavac mi poslao skenirani ugovor da pregledam jel sve ok, u ugovoru mi piše Überstunden- 0% tj. ne plaća prekovremeni rad(možda ga i ne bude), ali me interesuje kako ide to oko prekovremenog rada.
Mora se platiti ili dati slobodan dan u odnosu naradjenih sati. To 0% mozda stoji da se ne placa extra tarifa
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#860 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Bossnian »

missko wrote:
Bossnian wrote:Da li je po njemačkom zakonu obavezno platiti prekovremeni rad.Idem preko ARZ, poslodavac mi poslao skenirani ugovor da pregledam jel sve ok, u ugovoru mi piše Überstunden- 0% tj. ne plaća prekovremeni rad(možda ga i ne bude), ali me interesuje kako ide to oko prekovremenog rada.
Mora se platiti ili dati slobodan dan u odnosu naradjenih sati. To 0% mozda stoji da se ne placa extra tarifa
Aha, hvala na odgovoru malo me bunila ta nula, sve ostalo se plaća dodatno rad nedjeljom, noćni rad, rad praznikom samo na prekovremeni rad 0%
JasminG
Posts: 3
Joined: 06/07/2017 06:17

#861 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by JasminG »

Dzenis961 wrote:
JasminG wrote:es-selamu alejkum, dobar dan i neka je mir s vama!


odvojio sam nekoliko trenutaka da napisem ovaj tekst da se i druge okoriste njime. Radi se o skolovanju za njegovatelja tkz. Ausbildung.
Licno sam otisao u München i predao papire i aplicirao u domu i skoli za mjesto. Poslije jednog dana probne prakse dobio sam ugovor i sto se tice skole sve rijesio. Nekad u aprilu sam rezervisao termin i 04. jula dobio termin za predaju zahtjeva za vizu. Znaci bukvalno viza mi bila gotova za 24h.

U utorak u 08:30h predao u srijedu u 14:00h zovu iz ambasade da je viza gotova. Sutra idem da je pokupim i krajem mjeseca u njemacku ako Bog da... Sto se tice samog procesa za dobijanje vize ide blic-blic ( ako su papiri uredni, sto je kod Ausbildung-a jako jednostavno )... Tako da se ne morate brinuti :)

ako imate kakvih pitanja mozete pisati, rado cu pomoci
I ja sam sve uredno predao i ostavio u ambasadi,već 14 dana čekam odgovor i još ništa,tako da ne ide to baš blic-blic,sve zavisi od sreće.
Mada sam ja predao za Altenpflegehelfer,iako to ne igra neku ulogu u odnosu na Altenpfleger,mora se čekati :D

Altenpfleger i Altenpflegehelfer imaju jednu razliku... kao Altenpfleger zaradjujes (barem u mom slucaju 1080€ brutto mjesecno) dok je kod Altenpflegehelfer negdje oko 750 € brutto mislim ili tako nesto... ako je manje od 800€ brutto trebaju ti dokazi za besplatno stanovanje ili hranu... mozda zbog toga traje duze pojma nemam..

uglavnom nemas se sta brinuti sve ce to biti dobro :) proces kao proces je jednostavan samo sto nekad traje duze... znam dosta ljudi koji su upisali Pflege i nitko od njih nije dobio odbijenicu :)
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#862 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Kejn »

Ako može neko da mi odgovori ko je tražio posao direktno kontaktirajući bolnice i domove u Njemačkoj direktno.... Za koju poziciju ste se prijavljivali? Je li za poziciju Pflegera ili Pflegehelfera? Je li poslodavac znao da postoji rok od jedne godine u kojem morate uraditi anerkennung za Pflegera?
Last edited by Kejn on 19/07/2017 14:38, edited 1 time in total.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7224
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#863 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Rockefeller »

musicman80 wrote:
Rockefeller wrote:Samo idite i radite :)

i neka salju pare u BIH, da se moze rahat kafenisati... ha ja.
Da se mogu starcima zubi napravit.
Dzenis961
Posts: 46
Joined: 12/05/2016 00:48

#864 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Dzenis961 »

JasminG wrote:
Dzenis961 wrote:
JasminG wrote:es-selamu alejkum, dobar dan i neka je mir s vama!


odvojio sam nekoliko trenutaka da napisem ovaj tekst da se i druge okoriste njime. Radi se o skolovanju za njegovatelja tkz. Ausbildung.
Licno sam otisao u München i predao papire i aplicirao u domu i skoli za mjesto. Poslije jednog dana probne prakse dobio sam ugovor i sto se tice skole sve rijesio. Nekad u aprilu sam rezervisao termin i 04. jula dobio termin za predaju zahtjeva za vizu. Znaci bukvalno viza mi bila gotova za 24h.

U utorak u 08:30h predao u srijedu u 14:00h zovu iz ambasade da je viza gotova. Sutra idem da je pokupim i krajem mjeseca u njemacku ako Bog da... Sto se tice samog procesa za dobijanje vize ide blic-blic ( ako su papiri uredni, sto je kod Ausbildung-a jako jednostavno )... Tako da se ne morate brinuti :)

ako imate kakvih pitanja mozete pisati, rado cu pomoci
I ja sam sve uredno predao i ostavio u ambasadi,već 14 dana čekam odgovor i još ništa,tako da ne ide to baš blic-blic,sve zavisi od sreće.
Mada sam ja predao za Altenpflegehelfer,iako to ne igra neku ulogu u odnosu na Altenpfleger,mora se čekati :D

Altenpfleger i Altenpflegehelfer imaju jednu razliku... kao Altenpfleger zaradjujes (barem u mom slucaju 1080€ brutto mjesecno) dok je kod Altenpflegehelfer negdje oko 750 € brutto mislim ili tako nesto... ako je manje od 800€ brutto trebaju ti dokazi za besplatno stanovanje ili hranu... mozda zbog toga traje duze pojma nemam..

uglavnom nemas se sta brinuti sve ce to biti dobro :) proces kao proces je jednostavan samo sto nekad traje duze... znam dosta ljudi koji su upisali Pflege i nitko od njih nije dobio odbijenicu :)
Dobio sam ugovor na 1040€ brutto za Altenpflegehelfer i ugovor traje godinu dana.
ja se nadam da će se to ubrzo riješiti ;)
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#865 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Bossnian »

Koliko se čeka kada se preda sva dokumentacija u ambasadi Sarajevo, dokumentacija je bila uredna, termin imao u ponedjeljak 31.07, idem preko ARZ.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#866 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by muminovic »

Bossnian wrote:Koliko se čeka kada se preda sva dokumentacija u ambasadi Sarajevo, dokumentacija je bila uredna, termin imao u ponedjeljak 31.07, idem preko ARZ.
Oko 8-12 mjeseci.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#867 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by muminovic »

Zanimljivo:

Trazite posao u Njemackoj, evo sto vas tamo ceka:
http://www.dw.com/bs/defacto-tra%C5%BEi ... v-39532644

Kako do posla u Njemackoj:
http://www.dw.com/bs/defacto-kako-do-po ... v-39431902
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#868 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Bossnian »

muminovic wrote:
Bossnian wrote:Koliko se čeka kada se preda sva dokumentacija u ambasadi Sarajevo, dokumentacija je bila uredna, termin imao u ponedjeljak 31.07, idem preko ARZ.
Oko 8-12 mjeseci.
Čega bolan 8-12 mjeseci, izgleda nisi razumio šta sam napisao pročitaj ponovo
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#869 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by sarajevo999999 »

Bossnian wrote:
muminovic wrote:
Bossnian wrote:Koliko se čeka kada se preda sva dokumentacija u ambasadi Sarajevo, dokumentacija je bila uredna, termin imao u ponedjeljak 31.07, idem preko ARZ.
Oko 8-12 mjeseci.
Čega bolan 8-12 mjeseci, izgleda nisi razumio šta sam napisao pročitaj ponovo
Ako si imao od arza i dvojezicni i zustimmung cekaces 3-4 dana mozda vise ako te kaci vikend.
Bossnian
Posts: 57
Joined: 17/07/2014 20:10
Location: World Wide

#870 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Bossnian »

Jesam ugovor i zustimmung sam preuzeo u ARZ i predao isti dan u ambasadu jer sam taj dan imao termin.Valjda stigne u toku ove sedmice.
hugollino
Posts: 82
Joined: 13/03/2013 22:13

#871 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by hugollino »

Pozdrav,

Da li je u Njemčkoj prizanta i može li se nostrificirati srednja privatna pkola završena u BiH za medicinsku sestru?
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#872 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by suza81 »

hugollino wrote:Pozdrav,

Da li je u Njemčkoj prizanta i može li se nostrificirati srednja privatna pkola završena u BiH za medicinsku sestru?
Kako koja.

Mozes nazvati nekoga iz ARZ-a pa se detaljnije informisati ili priupitati na nekoj od fb grupa za medicinare.
Linmer
Posts: 87
Joined: 18/10/2013 00:43

#873 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Linmer »

Ima li neko da je polagao ispit za nostrifikovanje diplome u Hamburgu?

Da li stvarno postoji velika razlika između pojedinih pokrajina? Čujem žalbe nekih, tipa Hamburg ili Bremen (ili uopšteno "sjever") da je teže, neki čak daju i otkaze, pa me interesuje da li je uopšte pametno prihvatati poslove ako je mnogo teže.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#874 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by hrle1976 »

Linmer wrote:Ima li neko da je polagao ispit za nostrifikovanje diplome u Hamburgu?

Da li stvarno postoji velika razlika između pojedinih pokrajina? Čujem žalbe nekih, tipa Hamburg ili Bremen (ili uopšteno "sjever") da je teže, neki čak daju i otkaze, pa me interesuje da li je uopšte pametno prihvatati poslove ako je mnogo teže.
Nemam veze sa tim ispitima ali sam samo isto kao sto si cula od ljudi ovdje u HH. Da su stvarno neki napustili, jer (prica se) bilo je za njihov neki standard skroz pretesko. E sad sta je tu toliko tesko i koliks je zapravo razlika, iskreno receno tesko da zamislim da je bas razliaka ko nebo i zemlja ali eto izgleda je... isto sam cuo da u Schleswigu-Holstein je potreban i danski jezik bar za neke gradove, jer ima dosta DK manjine koja odbija da prica na njemacki pa u starackim domovima osoblje mora znati oba jezika, te na obali jos neki ko treci priznati jezik koji je ko neka mjesavina holandskog, danskog i njemackog. :skoljka: Jer svi su priznati kao oficielni jezici.
22amra
Posts: 18
Joined: 17/08/2017 11:14

#875 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by 22amra »

Imali ko kakvih info za one koji zavrsavaju germanistiku, ako se hocu u vrticu zaposliti, treba li neka praksa ili nesto?
Post Reply