Posao koji se radi od kuće. 

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#26 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by soha96 »

Normalno da nije znao sta radi. Ogranicen sklop koji se ne zna prilagoditi modernom lifestylu. Ljudi koji padaju u depru ako ne idu na posao jer im se zivot svodi na kuca - posao i obrnuto. Kad im ukines job onda ne izlaze iz kuce i nemaju nikakvu drustvenu interakciju. Zato je i jedva cekao da se vrati u firmu jer ne zna da zivi bez nje. Tuzno.

Ko god mora ici 40 godina u firmu 8 sati plus 2 sata potrositi u mimohodu taj ne zivi vec robuje. Robuj do smrti.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#27 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by madner »

Osveta intoverta. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66215
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#28 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by _BataZiv_0809 »

mk ultra wrote: 19/01/2022 22:02 Dana od kuce radio nisam :shock:

U sred korone u periodu novembar mart obilazio domove zdravlja poslom :mrgreen:
+1
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#29 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Hakiz »

soha96 wrote: 29/01/2022 16:19 Normalno da nije znao sta radi. Ogranicen sklop koji se ne zna prilagoditi modernom lifestylu. Ljudi koji padaju u depru ako ne idu na posao jer im se zivot svodi na kuca - posao i obrnuto. Kad im ukines job onda ne izlaze iz kuce i nemaju nikakvu drustvenu interakciju. Zato je i jedva cekao da se vrati u firmu jer ne zna da zivi bez nje. Tuzno.

Ko god mora ici 40 godina u firmu 8 sati plus 2 sata potrositi u mimohodu taj ne zivi vec robuje. Robuj do smrti.
Ko si ti da vrijeđaš ljude koje ne poznaješ?

Očajnici od kuće, od mjesta koje treba biti mjesto za porodicu, odmor i užitak, prave radno mjesto jer ne mogu bez posla ni u kući. Porodicu podrede firmi, dozvole poslodavcu da im u kuću uđe.

To je tužno, ne ljudi koji hoće da im posao ostane na poslu, da ga ne nose kući, u kuhinju, u krevet.

To su ograničeni ljudi.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#30 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by soha96 »

:lol: :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45278
Joined: 29/12/2005 01:20

#31 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by jeza u ledja »

Dobro ba tebi se ne svidja od kuce, drugima se svidja. Necemo se sad ubjedjivat.
akcija007
Posts: 2856
Joined: 17/05/2008 23:50

#32 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by akcija007 »

Moj kolega kada radi od kuce kaze ovako
" Boze podrzi ovaj rezim, plata ide, a ja lezim"
retro2q
Posts: 2
Joined: 29/01/2022 19:46

#33 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by retro2q »

akcija007 wrote: 29/01/2022 19:33 Moj kolega kada radi od kuce kaze ovako
" Boze podrzi ovaj rezim, plata ide, a ja lezim"
Pretpostavljam da ste programeri?

Ima li za nas sto nismo kakvih poslova koji se obavljaju od kuce u BiH?
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#34 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Hakiz »

jeza u ledja wrote: 29/01/2022 19:07 Dobro ba tebi se ne svidja od kuce, drugima se svidja. Necemo se sad ubjedjivat.
Upravo.

Zato nema potrebe za kvalifikacijama kao što je "ograničeni ljudi". To je bio povod odgovora sohi, ne ubjeđivanje.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#35 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by 90minut »

retro2q wrote: 29/01/2022 19:48
akcija007 wrote: 29/01/2022 19:33 Moj kolega kada radi od kuce kaze ovako
" Boze podrzi ovaj rezim, plata ide, a ja lezim"
Pretpostavljam da ste programeri?

Ima li za nas sto nismo kakvih poslova koji se obavljaju od kuce u BiH?
Naravno da ima ako znas engleski.
User avatar
Svakodobro!
Posts: 574
Joined: 28/08/2010 01:28
Location: Sjeverno od Sjevernjače!

#36 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Svakodobro! »

Ma banja.
Bitno je da je posao zavrsen uredno kao i u kancelariji da sjediš.
A gubljenje vremena i vozarenje na posao i s posla po sarajevskoj špici u 8 ujutru i 16h poslijepodne- neprocjenjivo i za tebe i za tvoje auto, tramvaj, trolejbus, bus...

Radim od kuce od početka 2020 i pandemije, uglavnom posao vezan za web i marketing, nije programiranje. I sve se moze dosta bolje, brze i efektivnije uraditi od kuce kad ustanes u 15 do 8, istusiras se, kafica, upališ laptop i odradiš posao za 2h a koji bi u kancelariji mrljavio do kraja radnog dana.
Da napomenem postoji način kontrole povezivanja i učinka u poslu tog dana, pa bujrum ko 'ne radi' back to office.

Od 6 kolega/ca raznih profila, s porodicama ili bez, njih 5 je za nastavak rada od kuce, 1 je mozda suzdržano i svejedno mu.
Direktor kao i šef (koji je, ubjedjen sam sretniji od kuce) se nadaju povratku u office, ali svi osim direktora bi realno bili sretniji da ovako nastavimo.
Sad je dilema dal će dozvoliti i dalje da radimo po izboru, ili kombinovano, što bi ban svima odgovaralo.
Sto neko reče, vazda si tu za porodicu, a da posao ne trpi, da napraviš caj, kafu, cigareta.

Da se ne lažemo, svi koji iole imaju ok posao koji zaista uživaju raditi i mogu ga raditi od kuce bi najranije tako i radili.
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#37 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Mariella »

Ne mogu da vjerujem da ljudi nazivaju druge ogranicenim i robovima samo zato sto imaju drugacije misljenje :lol: Nevjerovatno.

Evo neke mane rada od kuce:
- za one koji zive u manjim stanovima i nemaju posebnu prostoriju za kancelariju, u istoj sobi se budis, jedes, radis, legnes, smor.
- u firmi su mi dorucak i rucak bili spremni sto ustedi ogroman dio vremena. Sad moram da kontam sta da jedem, skuhat, jest, pa i ocistiti kuhinju. Imam osjecaj 3 sata na dan samo na to ode.
- ja sam licno u kancelariji produktivnija, jer sam okruzena ljudima koji sjede i rade i nemas nikakvih distrakcija. U kuci kontam, trebala bih usisati, oprati sudje, oprati ves, hajd malo da upalim netflix, sta ima u frizideru itd. :lol: Mentalno mi je veci napor sjesti i odraditi u cugu 4 sati, dok na poslu obicno to dodje samo od sebe. Nekome ovo nije nikakav problem, ili cak skroz suprotno, jer ko bi rekao - ljudi su razliciti :shock:

Na kraju krajeva logicno je da nekome ko je morao voziti sat do posla, radio u toksicnom okruzenju sa ljudima koje ne voli, sefovima koji su debili itd. rad od kuce ce biti spas. Ja kad bih mogla da biram idealnu situaciju rekla bih kancelarija direktno ispred zgrade ili nesto na 5-10 min hoda :lol:

A rad od kuce u 2022 ipak treba biti opcija u svakoj firmi (gdje je rad od kuce moguc)
izvrsni direktor
Posts: 9352
Joined: 20/12/2018 16:11

#38 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by izvrsni direktor »

soha96 wrote: 29/01/2022 16:19 Normalno da nije znao sta radi. Ogranicen sklop koji se ne zna prilagoditi modernom lifestylu. Ljudi koji padaju u depru ako ne idu na posao jer im se zivot svodi na kuca - posao i obrnuto. Kad im ukines job onda ne izlaze iz kuce i nemaju nikakvu drustvenu interakciju. Zato je i jedva cekao da se vrati u firmu jer ne zna da zivi bez nje. Tuzno.

Ko god mora ici 40 godina u firmu 8 sati plus 2 sata potrositi u mimohodu taj ne zivi vec robuje. Robuj do smrti.
Da, kao npr doktori, medicinari, vqtrogasci, policajci...sve su to tuzni ograniceni sklopovi i robovi koji ne znaju bez firme da zive. Zasluzuju da ih ponizavas
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#39 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by soha96 »

izvrsni direktor wrote: 30/01/2022 12:46
soha96 wrote: 29/01/2022 16:19 Normalno da nije znao sta radi. Ogranicen sklop koji se ne zna prilagoditi modernom lifestylu. Ljudi koji padaju u depru ako ne idu na posao jer im se zivot svodi na kuca - posao i obrnuto. Kad im ukines job onda ne izlaze iz kuce i nemaju nikakvu drustvenu interakciju. Zato je i jedva cekao da se vrati u firmu jer ne zna da zivi bez nje. Tuzno.

Ko god mora ici 40 godina u firmu 8 sati plus 2 sata potrositi u mimohodu taj ne zivi vec robuje. Robuj do smrti.
Da, kao npr doktori, medicinari, vqtrogasci, policajci...sve su to tuzni ograniceni sklopovi i robovi koji ne znaju bez firme da zive. Zasluzuju da ih ponizavas
Sjedni, stavi naocare i procitaj jedno 50 puta taj komentar i proslu stranicu. Onda prespavaj da ti se slegne pa mozda shvatis o cemu se prica. MOZDA. Kakav nivo nemogucnosti shvatanja najjednostavnije moguce teme. :-) :lol:
retro2q
Posts: 2
Joined: 29/01/2022 19:46

#40 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by retro2q »

90minut wrote: 29/01/2022 23:54
retro2q wrote: 29/01/2022 19:48

Pretpostavljam da ste programeri?

Ima li za nas sto nismo kakvih poslova koji se obavljaju od kuce u BiH?
Naravno da ima ako znas engleski.
Znam. Napredujem i sa njemackim.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#41 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Dope_Man »

soha96 wrote: 30/01/2022 13:21
Sjedni, stavi naocare i procitaj jedno 50 puta taj komentar i proslu stranicu. Onda prespavaj da ti se slegne pa mozda shvatis o cemu se prica. MOZDA. Kakav nivo nemogucnosti shvatanja najjednostavnije moguce teme. :-) :lol:
Treba on krenuti od naslova teme :-) :lol:
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#42 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Kal El »

retro2q wrote: 30/01/2022 18:28
90minut wrote: 29/01/2022 23:54

Naravno da ima ako znas engleski.
Znam. Napredujem i sa njemackim.
Ima dosta call centra u SA koji ti daju da radiš od kuće.

Milina je ustati sat prije posla, napraviti sebi kafu i da nešto pojedeš i laganini raditi, ili ako baš želiš 10min prije posla. :mrgreen:
User avatar
petunija
Posts: 3044
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#43 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by petunija »

U vrijeme korone radila od kuće i to mi je najdraži radni period :D
U mojoj firmi postoji mogućnost za rad od kuće, al dušmani ne daju, :( tako da smo sad svi ponovo u kancelarijama.
Inače radno okruženje mi je super, šef mi je super i s te strane nemam primjedbi ali putovanje do posla i nazad mi oduzima vrijeme, a i lokacija na kojoj sam trenutno mi ama baš ne odgovara :(
User avatar
apsidejzi
Posts: 8271
Joined: 25/05/2013 23:49

#44 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by apsidejzi »

FunkyzeitGames wrote: 18/01/2022 14:42 Postoje savršeni uslovi kod nas, samo moraš uložiti u opremu i infrastrukturu koja bi ti omogućila kvalitetan i nesmetan rad. Nakon toga si hadžija.

Ja sam recimo programer koji radi od kuće i ne vjerujem da sam ikada bio slobodniji čovjek sa većom kontrolom mog vremena nego sada. Ako mi prahne da odem na primorje, na planinu, van države ili na neko tropsko ostrvo, posao mogu ponijeti s sobom i raditi ga kada ja hoću. Ako sam hitno potreban porodici ili prijateljima u nekom periodu dana, jednostavno stanem sa poslom i odem do njih bez da se javljam nekom nadređenom. Ako mi se ne radi uopšte taj dan i hoću da ga provedem na nekom spontanom cjelodnevnom izletu, u igranju video igara, hodanju po restoranima, fotografiji ili dizanju tegova, i to se dogodi bez da se pravdam bilo kome. :D
Koliko god to cudno zvucalo, ti si tako vjerovatno produktivniji nego da sjedis 8 sata svaki dan od do nekog vremena i programiras. Imas logiku koju trebas pretvoriti u kod, kao iskusan programer otprilike mozes pretpostaviti koliko ce ti vremena trebati i onda uklopis to vrijeme. Ja isto tako radim po osjecaju. nemam nikakav problem poceti u 23:00 ako osjetim da cu biti produktivan. Znalo se par puta desiti da dobijem toliko kompleksnu logiku da ne mogu napisati kod i jednostavno ne znam kako pristupiti problemu. Onda odjednom dok spavam, sanjam kako sam napisao gotov kod i od uzbudjenja se probudim. Pogledam na sat 03:nesto. Ja tad upalim laptop i napisem to sto mi je u glavi. I dan danas taj kod funkcionise i jedan je od boljih koje sam napisao :)

Nominalno radno vrijeme imam samo zbog klijenata i sastanaka posto ostali ljudi rade od 8 do 17. Tad obicno ne radim nista konkretno osim sto prikupljam eventualne bug-ove, zahtjeve, zelje i upite. Moje radno vrijeme je citav dan kad mi je cejf i kad osjetim da sam produktivan. Kao sto ti kazes, znam nekada provesti dan gledajuci YT ili radeci nesto oko kuce a onda navecer se upalim i odradim kamaru stvari. Ta kreativna sloboda je toliko bitna da sam bukvalno poceo filtrirati firme u kojima zelim raditi. Zadnji posao koji sam dobio nije bio baziran na velicini plate koju nude nego na tome da li mogu imati ovu kreativnu slobodu. Plata je svakako visoko iznad mojih baznih potreba tako da koja stoja gore dole ne igra veliku ulogu.
User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#45 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by FunkyzeitGames »

apsidejzi wrote: 31/01/2022 10:23
FunkyzeitGames wrote: 18/01/2022 14:42 Postoje savršeni uslovi kod nas, samo moraš uložiti u opremu i infrastrukturu koja bi ti omogućila kvalitetan i nesmetan rad. Nakon toga si hadžija.

Ja sam recimo programer koji radi od kuće i ne vjerujem da sam ikada bio slobodniji čovjek sa većom kontrolom mog vremena nego sada. Ako mi prahne da odem na primorje, na planinu, van države ili na neko tropsko ostrvo, posao mogu ponijeti s sobom i raditi ga kada ja hoću. Ako sam hitno potreban porodici ili prijateljima u nekom periodu dana, jednostavno stanem sa poslom i odem do njih bez da se javljam nekom nadređenom. Ako mi se ne radi uopšte taj dan i hoću da ga provedem na nekom spontanom cjelodnevnom izletu, u igranju video igara, hodanju po restoranima, fotografiji ili dizanju tegova, i to se dogodi bez da se pravdam bilo kome. :D
Koliko god to cudno zvucalo, ti si tako vjerovatno produktivniji nego da sjedis 8 sata svaki dan od do nekog vremena i programiras. Imas logiku koju trebas pretvoriti u kod, kao iskusan programer otprilike mozes pretpostaviti koliko ce ti vremena trebati i onda uklopis to vrijeme. Ja isto tako radim po osjecaju. nemam nikakav problem poceti u 23:00 ako osjetim da cu biti produktivan. Znalo se par puta desiti da dobijem toliko kompleksnu logiku da ne mogu napisati kod i jednostavno ne znam kako pristupiti problemu. Onda odjednom dok spavam, sanjam kako sam napisao gotov kod i od uzbudjenja se probudim. Pogledam na sat 03:nesto. Ja tad upalim laptop i napisem to sto mi je u glavi. I dan danas taj kod funkcionise i jedan je od boljih koje sam napisao :)

Nominalno radno vrijeme imam samo zbog klijenata i sastanaka posto ostali ljudi rade od 8 do 17. Tad obicno ne radim nista konkretno osim sto prikupljam eventualne bug-ove, zahtjeve, zelje i upite. Moje radno vrijeme je citav dan kad mi je cejf i kad osjetim da sam produktivan. Kao sto ti kazes, znam nekada provesti dan gledajuci YT ili radeci nesto oko kuce a onda navecer se upalim i odradim kamaru stvari. Ta kreativna sloboda je toliko bitna da sam bukvalno poceo filtrirati firme u kojima zelim raditi. Zadnji posao koji sam dobio nije bio baziran na velicini plate koju nude nego na tome da li mogu imati ovu kreativnu slobodu. Plata je svakako visoko iznad mojih baznih potreba tako da koja stoja gore dole ne igra veliku ulogu.
Jedan od boljih osjećaja je kada ti rješenje za bug dođe u snu. Meni se znalo dosta puta desiti da mi u kafani ili na nekom derneku dođe u glavu savršeno rješenje za pristup i onda se operem na ruke smišljajući izvlakuše za ispaljivanje kući u 11. :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45278
Joined: 29/12/2005 01:20

#46 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by jeza u ledja »

Jos jedna stvar koju sam zaboravio, zato jer dugo nisam to radio, zbog Corone, je sto ti nisi u stvari vezan za kucu kad radis "od kuce". Mozes raditi iz coffee shopa, mozes raditi i u parku, a mozes i dok putujes. Ja sam neka putovanja koja nisu bila turistika (posjete familiji i slicno) redovno radio, umjesto da uzimam odmor.
Kod nas nema ta "kultura" coffee shopova i buljenja u laptop, ali vani ima, pogotovo studentarija.

Ima to svojih mana, recimo meni za posao trebaju 3 ogromna monitora, ali nije neophodno svaki dan, pa mi nije bas ceif radit sa laptopa, ali nekad mi se prohtije i izadjem negdje (ne od kako je pocela corona).

Isto vazi za putovanja familiji. Cak sam i kupio neke polovne monitore i tamo ih drzim, kad dodjemo u posjetu na sedmicu dana, ja ih izvadim i napravim si mini kancelariju u trpezariji. :D Nije bas udobnost vlastite kuce ali bolje nego sa laptopa.
Naravno jebe malo vremenska razlika al dobro i tu smo nasli neki kompromis. :D

Helem, nije to da si ti vezan za svoj mali stan ili nesto.

Naravno opet ovisi od vrste posla, licnih preferenci, itd.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#47 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by madner »

Veliki je plus za BiH ovaj trend, poslodavcima ako je svejedno odakle ljudi rade, nije svejedno koliko placaju taj rad.
Butterfly_96
Posts: 12
Joined: 21/06/2022 20:51

#48 Re: Posao koji se radi od kuće. 

Post by Butterfly_96 »

Pozdrav dragi ljudi!

Ocajnicki trazim neki poslic preko interneta (call centri i sl) ali sa fleksibilnim radom od kuce. Vjerujem da ima dosta toga, ig i fb mi stalno izbacuju reklame ali sam malo paranoicna buduci da ima dosta prevare, pa zelim da cujem vase prijedloge i iskustva.

Odlicno govorim engleski i njemacki. Radila sam u call centru na registraciji Aldi talk kartica i slicno. Trenutno radim pripravnicki staz koji mi nije placen a moram ga raditi godinu dana. Voljela bih neku zaradu radom od kuce poslije 16h da bih barem sebi mogla placati prevoz jer mi postaje neizdrzivo zivjeti u ovoj inflaciji🤕

Molim vas, bilo koja provjereno dobra ponuda bi mi dobro dosla. Hvala unaprijeeed!❤️
Post Reply