Posao-dijaspora-zna li neko?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#51

Post by Abu FEED el-Castro »

Pa ja sam prvi već unaprijed rezerviso jedno sisanje dzabaluka, valjda neces zaboraviti staru raju kad poso procvjeta i kad se razvije tvoj lanac frizeraja :D
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#52

Post by mamica papucarka »

ooo Titoooo :-) i Jovankice draga :D
S druge strane nikad mi nije bilo jasno kako neko moze nekome dati koverticu, a doso da trazi posao :D :roll: :shock: 8)
Jedino da se zaduzis ko bivsa Jugoslavija :roll:
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#53

Post by mamica papucarka »

...i majke ti sta ti fali da radis u pekari :oops:
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#54

Post by Abu FEED el-Castro »

Sta vam je svima na pekaru!!! :x
:D:D
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#55

Post by mamica papucarka »

ja protiv pekare nemam nista. :oops: Naprotiv, nisam od onih koji sad ko nesto biraju posao :oops:
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#56 Re: Posao-dijaspora-zna li neko?

Post by wels »

HeroinaSA wrote:Cao raja

ja i muz bi da 'pokupimo prnje' iz Amerike nakon 10 godina i da se vratimo odakle smo dosli :-D
Kupili smo stan, e sad muz zeli pokusati nesto da otvori kao frizerski i da vidi ima li fajde. Mene interesuje konkretno kako za posao tamo?
Ja imam zavrsene studije i radim kao knjigovodja, 5 godina iskustva,
tecno poznavanje Engleskog i rada na racunaru. 28 godina imam
E sad posto svake godine dolazim tamo i upoznata sam sa situacijom ,
stela, podplacivanje itd, zanima me da li postoji mogucnost da nadjem dobar posao tamo ( pristala bi i da pripremim kovertu ako vec nema drugog nacina)???? Zanima me da li znate kolike su prosjecne plate tamo knjigovodje/racunovodstva u boljim firmama i da li je moguce naci bolji posao ako vec odlucis nekome platiti da ti nadje posao ili da poziciju?
Znam da zvuci jadno i bjedno, toliki narod bez posla i sredstava za zivot, ali sta cu moram i nama da razmisljam kad se vrati covjek sta i kako.
Suma za podplatit nije bitna samo da je bolji posao u pitanju a ne negdje kod privatnika.

Hvala vam mnogo :D :D
Frizerski kurs u Bostonu i lijepo sa svojim co´ekom u salon.
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#57

Post by Murat Sabanovic »

jebo te ,mene dole niko nebi uzeo....
bilo da potplatim,ili da imam stelu...
covjek samo kad me vidi kaze:" momak ,haj ti odakle si doso"....
grozan sam 100 posto!
oko_za_oko
Posts: 16
Joined: 06/09/2006 19:03

#58

Post by oko_za_oko »

zanima me da li postoji mogucnost da nadjem dobar posao tamo
a dje ces s muzem jadna nebila ovde su cak i rudnici prepuni.
HeroinaSA
Posts: 36
Joined: 05/09/2006 07:33
Location: Boston

#59

Post by HeroinaSA »

hahhha Murate :lol: :lol:
Nego ja ne znam je li to do mene ili je to bas tako, ali ja nikako da se prilagodim ovomE Americkom zivotu ni nakon 10 godina. Oni su jednostavno drugaciji ljudi-nema bas nekog druzenja, ono danas i sutra se upita s tobom prekosutra te ne poznaje samo proje pored tebe...ko vjetar
:?
Eh najgore sto oni imaju predstavu da su najpametniji narod a svi ostali glupi. S njima mozes jedino ako ces svaki dan poslije posla u bar na alkoholisanje :D i razgovor o bejzbolu, a vikendom u bar na gledanje utakmice na televiziji poslije pokupis kakav otpadak usput za jednu noc, eh onda to ponovo ide ukrug i sve tako. Postoje tu i mjesecne zabave kada sef organizuje PARTY pa pozove raju koja kao ovce padne na obecani besplatni alkohol (piva BUSH da ne bude zabune-najgora Americka) :lol: i na svedski sto (nedovoljno peceni hamburgeri, skoljke, rakovi itd) i ondaK se sef pofali svojom kucom i bazenom, i tad zapocne ubitacna konverzacija o cemu drugom nego o ....POSLU :x Taman kad si konto odmorit mozak.
Elem stvarno nema se gdje izaci. Nikako.
Nema mi ko doci, nemam kome otici(ima neke raje medjutim pomno biram s kim cu se druziti), nemam se kome povjeriti nema nista.... :sad:
Mama 29 zaboravi pekaru :-)
Cojek moze sisanje besplatno, ko zna mozda bude pedikir, manikir na spratu, skidanje dlaka, i tako to pa bude i to dzabaluka...za tebe naravno :D
OKO za oko ne budi ko moj stari :x :x
Veceras mi je izvuko zivce :-x On jos ne moze nazad jer ceka tu penziju,posto svake godine dizu te potrebne godine za penziju( bilo je 62 sad je 65) on jos ima 9 godina do penzije, dok on dodje dotle to jest dok prodje tih 9 godina, vjerujem da ce potrebne godine biti negdje 70 elem tuzno ti je sve to :?
Cudan je ovaj nas mentalni sklop.
Helem
Posts: 1386
Joined: 05/07/2006 06:12
Location: za kompjuterom

#60

Post by Helem »

stvarno je cudan, zaibretiti se...

Cuo sam da u Bostonu radi dobro fabrika za punjenje cahura barutom i da imaju raznorazne pozicije ali da se prvo pocinje sa punjenjenjem cahura barutom...
HeroinaSA
Posts: 36
Joined: 05/09/2006 07:33
Location: Boston

#61

Post by HeroinaSA »

:D
Ne znam , ako si zainteresovan mogu se raspitati :lol:
Mogu mislit koje su to druge pozicije :roll:
Praznjenje cahura garant :D
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#62

Post by EI Presidente »

HeroinaSA wrote:hahhha Murate :lol: :lol:
Nego ja ne znam je li to do mene ili je to bas tako, ali ja nikako da se prilagodim ovomE Americkom zivotu ni nakon 10 godina. Oni su jednostavno drugaciji ljudi-nema bas nekog druzenja, ono danas i sutra se upita s tobom prekosutra te ne poznaje samo proje pored tebe...ko vjetar
:?
Eh najgore sto oni imaju predstavu da su najpametniji narod a svi ostali glupi. S njima mozes jedino ako ces svaki dan poslije posla u bar na alkoholisanje :D i razgovor o bejzbolu, a vikendom u bar na gledanje utakmice na televiziji poslije pokupis kakav otpadak usput za jednu noc, eh onda to ponovo ide ukrug i sve tako. Postoje tu i mjesecne zabave kada sef organizuje PARTY pa pozove raju koja kao ovce padne na obecani besplatni alkohol (piva BUSH da ne bude zabune-najgora Americka) :lol: i na svedski sto (nedovoljno peceni hamburgeri, skoljke, rakovi itd) i ondaK se sef pofali svojom kucom i bazenom, i tad zapocne ubitacna konverzacija o cemu drugom nego o ....POSLU :x Taman kad si konto odmorit mozak.
Elem stvarno nema se gdje izaci. Nikako.
Nema mi ko doci, nemam kome otici(ima neke raje medjutim pomno biram s kim cu se druziti), nemam se kome povjeriti nema nista.... :sad:
Mama 29 zaboravi pekaru :-)
Cojek moze sisanje besplatno, ko zna mozda bude pedikir, manikir na spratu, skidanje dlaka, i tako to pa bude i to dzabaluka...za tebe naravno :D
OKO za oko ne budi ko moj stari :x :x
Veceras mi je izvuko zivce :-x On jos ne moze nazad jer ceka tu penziju,posto svake godine dizu te potrebne godine za penziju( bilo je 62 sad je 65) on jos ima 9 godina do penzije, dok on dodje dotle to jest dok prodje tih 9 godina, vjerujem da ce potrebne godine biti negdje 70 elem tuzno ti je sve to :?
Cudan je ovaj nas mentalni sklop.
Kad vec tako vidis Ameriku, onda je i tebi, a i Americi, bolje da furas nazad. Nije istina da su oni drugaciji ljudi. Oni su ljudi kao i svi drugi, sa svim ljudskim prednostima i manama.

Jedno je sigurno-u Americi ne treba da platis kako bi dobila posao. Posao koji nekome odgovora se moze naci dokle god znas sta hoces i imas kakvu-takvu strategiju. Americki "networking" ne treba niposto usporedjivati s nasim "stelama", jer radi se o totalno drukcijem konceptu. Ne treba ti ni stela u opstini, ne treba ni poklon doktoru, niti ti komsija bulji u ceker kad se vracas iz kupovine. Svako te fino pozdravi (poznavao ga ili ne), uvijek ti ustupe prostor kad koristis javni prevoz, i generalno je lako steci nove prijatelje, kojima se mozes povjeriti. Bitno je nemati predrasude o Americi i amerikancima, i shvatiti da ih ima 300 miliona, znaci i dobrih i losih, i pametnih i glupih, i ruznih i lijepih, i debelih i mrsavih...

Tako da je do tebe, nikako do njih. Fazon je da ti ovdje nece niko odmoci, ako mogu-oni pomognu, a ako ne tako ti i kazu. No bullshit. :D
HeroinaSA
Posts: 36
Joined: 05/09/2006 07:33
Location: Boston

#63

Post by HeroinaSA »

El Presidente to kakvi su oni je veoma diskutabilno.
Prave Sarajlije se uveliko vracaju a oni koji su tu se namjeravaju vratiti sto brze, pa ono sto nedostaje njima nedostaje i meni :D
Da je med i mlijeko niko se vracao ne bi. Nije ni u Bosni savsreno medjutim kad se imaju solidna primanja bolje je tamo nego ovdje.
Amerika nije zemlja u kojoj samo Ameri zive. Jos malo i u njoj ce biti vise
Portorikanaca, ljudi s porjeklom iz Dominikanske Republike, Guatemale,
Haitija, Brazila a da su oni imalo kulturni-NIMALO!
To su vec Amerikanci prokuzili pa svakog stranca gledaju kao neuljudnog,
manje inteligentnog od njih samih i sta znam jos-jednostavno sve guraju u istu vrecu. Samo kad se sjetim filma 'Running Scared' koji sam nedavno gledala muka mi dodje od glupiih Americkih komentara-eh onako oni sve strance gledaju, samo je stvar u tome sto te ovdje niko nece i ne smije licno da uvrijedi jer moze da nadrlja. O steli mi nemoj uopste-rekla sam ovdje je drugacije ali poznanstva cuda cine. To je isto stela zar ne? Ovdje je to sve upakovano na kulturan nacin, krije se koliko je moguce jer jednostavno ovdje postoji vlast i za to se moze odgovarati, dok u Bosni sve je na otvorenom i nema vlasti nikako.
U pravu si kad kazes da to nije do nih vec do mene.
Ja sam ta kojoj se ne svidja njihov stil zivota, njihove navike, njihov mentalni sklop jednostavno. Sjecam se neke emisije kad je Amerikanka otisla u Evropsku zemlju i pije kafu u gradu, u basti, raja oko nje a ona se ono glupo nasmija i kaze 'uf ovdje nema kafe za 'to go' vec se mora sjediti i piti u basti' i prevrnu ocima. Kontam pa mater ti da izvinete sjedi i pij tu kafu u toj ljepoti kad ti je Bog dao, zasto sve mora biti da se pokupi i trci kuci??
Zivis tu po 30 godina i nikad ne saznas ime svog komsije, sve sto razmjenite u tih 30 godina je hi i bye. Komsija od moje svekrve koji se pretvarao kao jako fin, ljubazan je nedavno napao zato sto je kanta za smece presla pola metra u njegovo kad se kupilo smece
- i to nije njegovo vec sidewalk sto pjesaci hodaju.
Amerikanci samo svoj interes gledaju.
Kod nas ima dosta nekulture u Sarajevu danas jer su se ljudi naselili iz raznih sela i gradova, medjutim ima je i ovdje na pretek.
HeroinaSA
Posts: 36
Joined: 05/09/2006 07:33
Location: Boston

#64

Post by HeroinaSA »

P.S. Kome ustupe prostor? Odavna ne koristim javni prevoz, a kada sam koristila nikad mi niko nije ustupio a koliko sam vidjela prava je rijetkost da se ustupa i trudnicama a i starijima i kad se ustupi to je opet neko iz Evrope
ili neki rijetki Amer bas kao i u Sarajevu.
Sto se tice poklona za doktora , pa nije da ti direktno trazi donesi mi, ali iz iskustva znam da i oni vole paznju i prihvate sve sto im se donese pogotovo ako ti ucine neku vaznu uslugu.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#65

Post by Op3r4t0r »

Tvoj problem je sto mislis da si iznad oblaka, spusti se na zemlju!!!

Dosla bi u Bosnu ali pod uslovom da imas posao i platu koju ima 1 % stanovnika BiH, bas si skromna! Hoces i mercedes da te ceka na aerodoromu?

Kroz tvoje postove ako sam dobro shvatio, za 10 godina koliko si u Americi si zavrsila skolu, uspjela kupiti stan u Sarajevu i aktivno razmisljas o otvaranju poslovnog prostora sto prilicno kosta i pored svega toga sto ti je Amerika pruzila ti i dalje imas takvo misljenje? Jesi cula kad za izreku: ne kudi ruku koja te hrani? Ovdje definitivno nije problem u Americi kao zemlji niti americkom narodu, ovdje je problem u tebi kao osobi i tvom licnom karakteru.

U Bosnu se uvozi mnogo toga, ali ako ista imamo dovoljno to je onda korumpirana okolina tako da nam uvoz takvih (korumpiranih) nije potreban, ostani tu gdje jesi, kao takva nisi dobro dosla!

P.S. nista licno, samo sam alergican na spomen korupcije ;)
HeroinaSA
Posts: 36
Joined: 05/09/2006 07:33
Location: Boston

#66

Post by HeroinaSA »

Pa nije samo to, mnogo nesto sam ja uspjela u Americi al' necu da se hvalim :D
Amerika je meni pomogla tacno je to i hvala joj to sam vec rekla, ali sam i ja pomogla njoj i kvit smo :-)
Nemoj biti tako bRezobrazan mali. Mercedes ne treba da me ceka tamo, mercedes cu da povucem odavde kad krenem :-D Ozbiljno.
Necu platu koju ima 1%, hocu platu koja ce mi omoguciti solidan zivot a ako solidan zivot znaci imati platu koju ima 1% onda bas to hocu, u suprotnom necu da radim vec cu pokusati taj biznisss
:lol:

Bez zajebancije hvala Americi nisam ja nimalo nezahvalna, no kad covjeku nesto ne odgovara ne moze su tu mnogo uciniti. Mnogo je nasih koji su u Americi i imaju suprotno misljenje od mog. Odu u Sarajevo i vrate se nazad s rijecima kako se nikad nece vratiti, kako narod nema sta da jede, kako je sve puka bijeda i kako je u Americi mnogo bolje.
Ja ne pokusavam oboriti njihovo misljenje, rekla sam tema je diskutabilna, svako ima svoje, moje je da ne volim ovakav zivot i to je to.
Ne pobijem ni cinjenicu da imam ovakav/onakav karakter, ali dzaba
meni se jednostavno ne svidja-zivim za onaj mjesec juni kad svake godine dodjem na mjesec vidim staru raju, izlazimo, druzimo se,
vidim rodbinu, sjetim se proslosti, popije se kafa, i tako. Dok mnogi ljudi boli ih dupe da izvines dosli ne dosli, vidjeli ne vidjeli sve im je bolje od Bosne-eh ja nisam ta. Nazalost drugih.Mnogo bi jos stvari rekla, ali necu nikoga da uvrijedim, bolje precutati neke faktore, neka bude onako kako drugi misle da jeste, a ustvari covjek u sebi zna kako je sta.
Caos
Eto toliko od mene.
:D
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#67

Post by Op3r4t0r »

Ti meni nikako nisi jasna.

Postoje ljudi koji se vracaju u Bosnu radi ljubavi prema Bosni i mentalitetu koji ona ima i gaji i za povratak ne postavljaju uslove jer ljubav i uslovi ne idu zajedno. Takvima skidam kapu jer su mogli ostati vani gdje je financijski lakse ali su se vratili gdje je dusi ljepse i krenuli od pocetka.

A ti se eto kao zelis vratiti ali da ti je sve ono sto 99% ljudi u Bosni nema i jos kazes ako te dobro ne krene onda ces se vratiti nazad. Vjeruj mi, Bosni takvi ne trebaju.

Ipak, s tobom se slazem u jednoj recenici u kojoj si napisala:
Ne pobijam ni cinjenicu da imam ovakav/onakav karakter...

Makar si priznala, jer ovdje je itekako (los) karakter u pitanju.
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#68

Post by DONY »

HeroinaSA(citat):

ali sam i ja pomogla njoj i kvit smo






:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#69

Post by Nosferatu »

Amerika je meni pomogla tacno je to i hvala joj to sam vec rekla, ali sam i ja pomogla njoj i kvit smo
Mozes li nam - objasniti ovu izjavu.

Evo ja cu ti reci konkretno - sta ti je Amerika pomogla.

Dobila si Americki pasos. Dobila si zvanje racunovodje. Imala si od prvog dana pravo na sve federalne zajmove za skolovanje. Zivjela si u Bostonu koji je kako i sama kazes - edukativni cvor - iz kojeg je Harvard, Yale, MIT i slicno - ako nisi mogla doci do njih - shvatam frustraciju, ako je kompeticija prevelika, razumijem da bi ti radije iz Bostona u Sarajevu nego iz Bostona u Dayton, Ohio il' slican neki drugi - manji grad - gdje je sve sto govoris - mnogo vise simptomaticno. Ti zivis u jednom od najliberalnijih gradova u Americi, gradu demokratski orijentiranom, blizu si dijela Kanade koji je jednako takvog uvjerenja (Montreal/Quebec City) nije ti daleko nijedna od najvecih metropola u Americi (NYC/Washington D.C./Philiadelphia). Tu itekako mnogo toga ima za vidjeti i dozivjeti - al' si ti u godinama - koje se moraju zrtvovati - iz pozicije u kojoj mi jesmo - tj. mora se pljunuti u sake i raditi. Barem ja to nekako vidim. Moras zrtvovati danas za sutra i biti sposobna da si sretna - sto radis za svoju bolju buducnost. Da li je u Sarajevu moguce ovo? Jeste ali tvoja je odluka cudna iz dva razloga. Prvo je - sto imas u Americi roditelje koji bi ostali iza tebe i trebaju jos 10 godin da su ovdje. Druga je - nacin na koji hoces da se vratis u Sarajevo - haman da udjes sa kovertom i lipicanerom u grad i da "zivis onako kako ti hoces". Pazi - ti si iz Sarajeva otisla kao - djevojka koja nije nijednog jedinog dana - radila. Ides svake godine u BiH - jesi li kupila knjige iz svoje struke pa obnovila materiju? Jesi li pokusala naci posao u Sarajevu? Npr. kod stranaca. Ne treba stela, ali trebas biti sposobna da se izboris za mjesto. Mozda i da ne zivis u Sarajevu ali - zivis u BiH. Sta je problem? Imaces solidnu platu a kosa raste jednako u Banjaluci kao i u Sarajevu. Ali - mislim da ovo nije ono - sto tebe interesuje. Ti zelis da se vratis i prozivis ono - sto ti je uskraceno tvojim odlaskom. A to vrijeme je proslo - to se ne moze vratiti. Investirala si ga u nesto - sto i sama kazes da je bilo dobro - dakle nebi trebao biti razloga za zaljenje. Zbog toga ne shvatam ogorcenost s kojom ti pricas o Americi. Razumjeo bih da je ovo napisano od strane tvojih roditelja. Tad ne bih mogao nista ljudima da kazem. Jer poznajem kako je to - biti vjecni stranac i nemati mogucnost da ikad nadjes adekvatan posao srazmjeran svojim sposobnostima jer je jezik i diploma problem nepremostiv. Ali ti nemas tih problema - dakle nemas objektivnih razloga. Sve primjedbe su emotivno-subjektivne prirode. A kad je tako - onda moras biti ekstra pazljiva da ne napravis gresku - jer emocije zavaravaju covjeka. Ne samo o zemlji vec i o ljudima. Ja znam da su Amerikanci drukciji od Bosanaca ali ne znaci da su losiji ili bolji. Narucito u Bostonu - jer mislim da ako ima mjesto koje je svjesno - da nije Amerika - epicentar svijeta i da postoji jos - toliko mnogo toga - koje je van Amerike, koje treba vidjeti i obici, mislim da su toga najsvjesniji ljudi gdje si ti.

Ali - nije sve za svakoga i to stoji. Neko je davno rekao - ovdje je bolje tamo je ljepse. To je istina - ogromna. Ti najbolje znas sebe - ali te molim da ne ides ljudima u Sarajevo biti cetnik - jer ako budes gurala kovertu onda si jednaka kao cetnik - jer rusis legalni establishment. Umjesto kao mlada osoba - da budes - nositelj i da vjerujes u nesto - da pokusas barem - na posten nacin doci do svog kruha nije bitno - kao pekar ili kao racunovodja koji je solidno placen - pare ce doci - ako pokazes sposobnost. A ako nemas sposobnosti onda moras biti sposobna da rintas i opet - ce pare doci. Jer najbolji pekar u Sarajevu - siguran sam zaradi vise od najgoreg racunovodje u Bostonu. Zato ne znam - odakle ta zelja da izigravas burzujku. Ja znam - da Amerika to ne tolerise a ti jos uvijek imas neku zelju za tim. Pa eto - pokusaj mi odgovoriti na ovo pitanje - po cemu mislis - da si se ti oduzila Americi - za ono sto je ucinila za tebe? I sta ti konkretno - si spreman ucniti za Bosnu? Ne za sebe, vec za BiH. Jer ljudi koje sam ja vidjeo da se vracaju - su oni koji hoce nesto za BiH da urade. A ne za sebe. Da su htjeli za sebe - ostali bi tu gdje su bili, negdje vani, gurnuli glavu u pjesak i rintali - ali nisu - vec su se vratili. Ti na drugu ruku - gledas samo sebe - a govoris o tome kako su i drugi takvi?

Ne znam, nisu ovo lagane price - jer svako ima zelju da se vrati. Ali kod mnogih ta zelja nije realna. I treba znati na cemu se bazira. Dokle god si osoba koja se lako i brzo razocara i koja ocekuje maksimalnu benefit i profit uz minimalnu akciju i rad i trud, ne mislim da je BiH mjesto za tebe, a mozda i Amerika nije - postoji li nesto trece? Ukoliko si strpljiva i mozes tolerisati dosta toga jer imas neke svoje ciljeve i planove - onda vrijedi pokusati i u Sarajevu ali i u Bostonu. Ti i sama znas - da koje god - samac u Americi - jer donji - jer su troskovi takvi da jednu platu progutaju, ovdje ljudi - tek nesto ustede i pocnu imati - kad se ozene i udaju i kad dvije plate dolaze u kucu ali jednako s tim - pocinju i dijeca/starci - da te pare izbijaju iz dzepa. Hvala bogu pa ti si dosla u situaciju da te sunce malo finansijski ogrije ali - moras racunati da ti treba krov nad glavom da ces imati koje dijete za koju godinu a za 10 godina racunaj da ces imati roditelje penzionere, posao i biznis - i bices upravo - ta ista Amerikanka na koju se zalis - jer ces govoriti - sta ovi sjede i kafendisu tri sata uz kutiju Drine i dvije kafe - kako to nema - da mi naspu kafu u stiropolni fildzan pa da je mogu popiti - nosajuci je od vrtica do staraca, preko piljare i trznice do frizeraja pa nazad na posao racunovodje gdje ne smijes nijednu gresku u ciframa napraviti.

Zivot se je ubrzao nenormalno - i sto je Sarajevo blize Europi - a blizi se sve vise i vise svakim danom - to ce i tempo - sve vise i vise ubrzati se. Ti to - mozda ne mozes iz svoje perspektive da uocis jer ti iz Bostona ides u Sarajevo - koje postaje turisticka lokacija u ljetnim danima - ali - raspitaj se malo - sa ljudima koji tamo zive - kako je.

Ne zamjer sta - na iskrenosti, ako sve i nije ovako kako ti ja pisem, ovo je bazirano na onom sto si do sad ti sama napisala, a znam da je to tek mali dio - naseg zivota svakidasnjeg.
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#70

Post by Abu FEED el-Castro »

Hvala ti u svakom slucaju na ovim postovima o aMERIKI i glupim debelim odvratnim amerikCima koji nas prisiljavaju na njihovu odvratnu demokratiju. Ja ih ionako mrzim jer su odvratni i glupi i imaju puno para a sad si mi to jos fino iz prve ruke ispricala sta i kako... Mrzim ih vec sam reko. Zivio Ladin i onaj levat iz Kube :-D :-D :D :D :D
Kad si tako fina haj ti vamo nazad, sjedicemo u ferhadiji i vazdan ispijajuci jednu te istu kafu od markicu :D (a moze i kisela), to glupi ameri nikad nece shvatiti jer to nije demokratski i civilizirano.
Zivio Ladin i onaj s Kube!!! (nek mi neko vise kaze kako mu je ime :x :lol: )
User avatar
Abu FEED el-Castro
Posts: 1655
Joined: 19/04/2006 11:41
Location: BH Teheran

#71

Post by Abu FEED el-Castro »

Nosferatu legendo odakle ti snaga i vrijeme za ove psihoanalize :-) :shock: :? :? Sto ba curi nabijas komplekse i rusis joj viziju koju je nekako uspijela ispeci. Ta njoj ionako ne gine da se vrati ali nemoj je ubijati u pojam, vjerovatno ce je dosta od tvog recenog pogoditi i biti tacno, ali stipu je nek se sretno vrati. U njenom sam slucaju ja konkretno samo protiv racunanja ka korupciju i koverte. Ipak ona gleda na sebe kao na nekog ko je izgradio svoj dignitet i ličnost kojoj ne treba da se spusta na tako niske grane (nije dobro za cv :D), ako niste nekad ce je neko prozvati zbog toga (ne mislim na sud, nego joj nabit na nos i yebat joj mater "američku")... Sta ako su se curi neke stvari posrecile: koga krene njega bas krene, valjda ce uz nju jos neko naci svoju nafaku, a i ja cu se dzaba osisat i nokte podrezat :D
Samo dakle: dole korupcija i ameri!!!

(Vidis sad mi naumpade jedna dubokoumna: simptomatično je da Laden ne podrzava korupciju
:shock: :roll: :? :? :D :D :D )
HeroinaSA
Posts: 36
Joined: 05/09/2006 07:33
Location: Boston

#72

Post by HeroinaSA »

Da citiram-
Pa eto - pokusaj mi odgovoriti na ovo pitanje - po cemu mislis - da si se ti oduzila Americi - za ono sto je ucinila za tebe? I sta ti konkretno - si spreman ucniti za Bosnu? Ne za sebe, vec za BiH. Jer ljudi koje sam ja vidjeo da se vracaju - su oni koji hoce nesto za BiH da urade. A ne za sebe. Da su htjeli za sebe - ostali bi tu gdje su bili, negdje vani, gurnuli glavu u pjesak i rintali - ali nisu - vec su se vratili. Ti na drugu ruku - gledas samo sebe - a govoris o tome kako su i drugi takvi?

Oduzila sam se Americi jer tu skolu koju sam ovdje zavrsila sam debelo i preskupo odplatila. Znaci ona meni, a ja njoj.
Kucu koju smo kupili i na njoj zaradili tih nekih hajde nije bitno recimo 100.000 $ mi smo preplatili drzavi u ovih 10 godina da ne govorim koliki je morgidz-znaci opet ona nama , a mi njoj.
Za posao koji mi ustupi (gdje te baj d vej svi gledaju kao stranca ma koliko inteligentan da si i prijateljski raspolozen) ja mnogo radim a fino zaradim-znaci opet ona meni ja njoj.
Amerika je meni omogucila mnogo nesto ali da sve to novcano vratim.
Nemojmo diskutovati kao da sam ja sve to dobila na izvolte, besplatno.
Neko rece ako si sposoban, obrazovan hoces da radis mozes i u sarajevu mnogo postici. Isto tako ako hoces da platis i ucis mozes i skolu da zavrsis-pa eto onda ja ne vidim neko extra davanje od Amerike.
Druga je stvar sto nam se posrecilo da smo u dobroj drzavi, cijena kuca raste pa se lova ima-mnogoooo je nasih i ovdje i u drugim drzavama kojima bi mnogo bolje u Sarajevu bilo nego sto im je ovdje. Da ne prilazem obrazlozenje-duga prica.
Pa ja hocu za Bih nesto da uradim-da izrodim djecu i jos vise pomognem natalitetu nasemu, da otvorim nesto pa uposlim par ljudi sto nemaju posao, da se zaposlim i svojim znanjem doprinesem i svojim poznavanjem jezika i ostalog-zar nije dovoljno od mene? Onda vidi da su svi kao ja zamisli kako bi naseljena nasa zemlja bila? Umjesto sto na sve svoje pljuju, da vole i ponose se kao ja zamisli gdje bi nam kraj bio. Ne govorim ja kakvi su drugi ljudi, ja volim nas narod strasno-sve redom nije bitno odakle je sta je samo nek je nas-Bosanac.
Nisam uopste ogorcena, ne znam odakle ti to, ne volim Amerikance i to je sve. Hiljadu mi se puta desilo i meni i muzu da mi neko kaze
'go back to your country' iz kojekakvih nepravdanih razloga.
A da ti sve objasnim kako i zasto tipkala bi citav mjesec.
Cojek fala na finom komentaru
:D
slimmersex
Posts: 55
Joined: 15/03/2006 15:17

#73 Re: Posao-dijaspora-zna li neko?

Post by slimmersex »

HeroinaSA wrote:Cao raja

ja i muz bi da 'pokupimo prnje' iz Amerike nakon 10 godina i da se vratimo odakle smo dosli :-D
Kupili smo stan, e sad muz zeli pokusati nesto da otvori kao frizerski i da vidi ima li fajde. Mene interesuje konkretno kako za posao tamo?
Ja imam zavrsene studije i radim kao knjigovodja, 5 godina iskustva,
tecno poznavanje Engleskog i rada na racunaru. 28 godina imam
E sad posto svake godine dolazim tamo i upoznata sam sa situacijom ,
stela, podplacivanje itd, zanima me da li postoji mogucnost da nadjem dobar posao tamo ( pristala bi i da pripremim kovertu ako vec nema drugog nacina)???? Zanima me da li znate kolike su prosjecne plate tamo knjigovodje/racunovodstva u boljim firmama i da li je moguce naci bolji posao ako vec odlucis nekome platiti da ti nadje posao ili da poziciju?
Znam da zvuci jadno i bjedno, toliki narod bez posla i sredstava za zivot, ali sta cu moram i nama da razmisljam kad se vrati covjek sta i kako.
Suma za podplatit nije bitna samo da je bolji posao u pitanju a ne negdje kod privatnika.

Hvala vam mnogo :D :D
sta su tebi normalni prihodi? mozda bi imala 2000 km.

ako bi se za te pare vratila da zivis u zemlji kao sto je bosna onda je tebi u americi cisti pakao.
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#74

Post by mr2 »

heroina ukoliko imas finansiske mogucnosti da se vratis,ne znam o cemu razmisljas..i raspravljas.... kupi poslovni ili apartmane i iznamnjuj i uzivaj..moji su se vratili u maju nakon 37 godine vani.....sekunde nisu zazalili.....
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#75

Post by SiSaJuMe »

Mene samo interesuje jedna stvar . ODAKLE TI LOVA.

10 godina u Americi - skolovala se- Svake godine iz Amerike u Sarajevo - kucu kupila u Americi jos je i pretplatila i zaradila na njoj 100.000 dolara - kupila stan u Sarajevu. Nepitas za svotu u koverti kao samo cire koliko treba?

Sretan povratak i ponesi sesira za Semira piramidasa.
Post Reply