PORUCLANSKE NAVLAKE

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

tap3ah75
Posts: 5979
Joined: 07/09/2009 14:14

#51 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by tap3ah75 »

Može li savjet ako neko može šta predložiti? Šta raditi.
Gornja vilica je u pitanju. Jedinice su davno rađene i imaju jedna oštećenu plombu druga je relativno ok. Jednu dvicu sam komplet izvadio nedavno (bio onaj šaraf i ispalo mi nakon 15-tak godina) druga dvica mi je navlaka ... ona sa šarafom i stara je nekih 15-tak godina. Trice su mi obje pod plombama i ok su. Četvrtice nemam nijedne .... petice su ok.

Ima li mi lijeka i šansi da se nasmijem kad opet
tap3ah75
Posts: 5979
Joined: 07/09/2009 14:14

#52 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by tap3ah75 »

Kolika je cijena porculanskih navlaka?
Meni zubar kaže 180 km + kočić ako negdje treba staviti 80 km.

I pošto mi je otišla dvica (i korijen) ima
li smisla stavljati navlaku na jedinicu dvicu i tricu. Hoće li se puno razlikovati prava jedinica i ova.
karabeli
Posts: 22
Joined: 03/04/2011 11:16

#53 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by karabeli »

rio5 wrote:
miki27A wrote:Ne metal-keramicke na prednje zube!
Uzmi cirkonijsku jer samo s bezmetalnim ces siguran biti da neces imati onaj crni rub oko gingive zuba/navlake. (Veoma je tesko naci dobrog tehnicara koji zna kako da rub napravi da metal nikad nema kontakta sa gingivom, pa zato cesto vidis ljude sa tim rubom oko krune/navlake)
Ako taj zubar nije siguran trazi drugog koji zna posao. Zub kad se zbrusi (i onaj koji je imao plombu ) se onda nadogradi kompozitnim materijalom; ako je potrebno da bi se napravio "stubic" sto drugi forumas rece. Tako da nema logike to da ce prosijavati ista kroz krunicu. Sa metal/keramickom hoce, sa bezmetalnom, ili porcelan/circonijum (ne znam sta tacno koristi) sigurno nece.

Ali znas sta ne kontam? Ove bezmetalne navlake odnosno cirkon keramicke navlake su skuplje i konto sam da ce mi ovaj doktor to po svaku cijenu uradit jer mu je stalo da sto vise kesa uzme, kontas, kostaju duplo vise, ali svejedno mi je rekao da bi bilo bolje po mom stanju u ustima(navedeno gore)da radim metal-keramicke. Opet kazem, vidjecemo u srijedu na sta ce to licit. Nije da nemam brigu, cekam 23 godine na lijep osmijeh :zjev:
Logicno razmisljas...taj doktor zna sta radi iskreno ti je dao preporuku koju vrstu navlaka da uradis....ovaj "tehnicar" koji je u ranijem postu komentarisao da nema sanse da se na bezmetalnoj keramici vidi tamna boja tvog zbrusenog zuba,je obični dunđer koji slabo razumje pojmove kao sto su transparencija,opalescencija,translucencija...koji su kljucni za prirodan izgled navlake...siroka je to problematika da bi je ovdje elaboriro,uglavnom siguran sam da nisi pogrijesio sto si se odlucio na metal-keramiku...Vidim da se dosta spomine fenomen tamnih rubova vezano za metal-keramiku...ima jedno pravilo kod brusenja za metal-keramiku koje kaze da preparaciona granica mora ići u dno sulkusa,ako se ispostuje ovo pravilo onda rubovi nisu vidljivi i nema tamnine...Tesko je razumjeti sta sve ovo znaci ali zelim da kazem da stomatolog koji zna sta radi,vam moze uraditi mnogo ljepsi rad na metalu nego "dunđeri" koji se pucaju izrazima cirkon,e.max,cad/cam i sl...
rio5
Posts: 134
Joined: 09/09/2014 14:34

#54 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by rio5 »

evo poslije vise od godinu dana nakon sto sam uradio dvije gornje jedinice i ugradio metal-keramicke navlake moram reci da sam zadvoljan, ulozene pare su se isplatile, navikao sam se na krunice i zasad nemam nikakvih problema, desni se nisu povukle, sve je kao i prvog dana kad sam uradio zube, nemam crnih rubova iznad i nemam nikakvih smetnji kod zvakanja ili kod griza jabuke i ostalih malo tvrdjih i zahtjevnijih oblika hrane
moram isto navesti da se pridrzavam higijene, perem zube minimalno 3 puta na dan, oprezno i polako, navlacenjem desni na zube. Dakle, ako ste u tuzli i zelite raditi zube, radite ih u novodentu, nisu skupi i kako vidite, sve bude u redu ako se pridrzavate savjeta koje vam stomatolog da. Napominjem, dvije metal-keramicke krunice sam platio 400KM, 200KM po zubu. Puno srece :thumbup:
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#55 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Donnie Smith »

Kakve još navlake postoje osim porculanskih? Koje su najbolje? I da li se, nebitno od broja zuba koji se rade, jedan dva ili četiri, mora ona neka pjena staviti za uzimanje otisaka? Možda je to nekome čudno ali meni se čini da će mi to najgora stavka biti u tom cijelom procesu, ono mi se gadi (krive su priče drugih, a i ja svakog slušam), i kontam udaviću se. Grlo mi je inače Ahilova peta. Ako ide taj zagriz, koliko traje, koliko se dugo drži u ustima. Kakvog je ukusa. :-D
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#56 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by BAN___KAI »

Pozdrav ljudovi.

Citavog života se patim sa krivim zubima i s obzirom da sad radim imam mogucnost da to konacno i popravim razmišljam da nešto poduzmem

Zanima me s obzirom da mi zubi idu u krivo jel moguce da se to ispravi ugradnjom navlake preko gornjih zuba?

Nisu mi toliko zubi loši ali idu u krivo i ne volim se smijati. A i nekako su mi tanki zubi. Htio bih i aparatic ali cujem da su cijene eneromne i moguce da opet necu biti zadovoljan izgledom zuba. A i dugo treba da se nose
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#57 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Tabijat »

Pukla jedinica :(
Jel iko radio ove ljuskice/veneers i može li se "nadograditi" dio zuba koji fali time? Koliko vidim, na kraju zuba (prije dvice) mi je otpalo zubne gleđi oko 2 mm po cijeloj visini zuba, prije bila plomba i izgleda dotrajalo. Navlaku do sada nisam vidjela nikad i ni kod koga da normalno izgleda :sad:
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#58 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Secer_033 »

Tabijat wrote:Pukla jedinica :(
Jel iko radio ove ljuskice/veneers i može li se "nadograditi" dio zuba koji fali time? Koliko vidim, na kraju zuba (prije dvice) mi je otpalo zubne gleđi oko 2 mm po cijeloj visini zuba, prije bila plomba i izgleda dotrajalo. Navlaku do sada nisam vidjela nikad i ni kod koga da normalno izgleda :sad:
Mom prijtelju su radila tri zubara i niko nije uspio, vidi se da je nadograđeno. Jednom spao coskic nakon dva dana, prvi je dobar bio ali posivio. Ne znaci da tebi nece uspjeti, ali on konta navlake raditi jer ovo ne izgleda lijepo.
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#59 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Tabijat »

Secer_033 wrote:
Tabijat wrote:Pukla jedinica :(
Jel iko radio ove ljuskice/veneers i može li se "nadograditi" dio zuba koji fali time? Koliko vidim, na kraju zuba (prije dvice) mi je otpalo zubne gleđi oko 2 mm po cijeloj visini zuba, prije bila plomba i izgleda dotrajalo. Navlaku do sada nisam vidjela nikad i ni kod koga da normalno izgleda :sad:
Mom prijtelju su radila tri zubara i niko nije uspio, vidi se da je nadograđeno. Jednom spao coskic nakon dva dana, prvi je dobar bio ali posivio. Ne znaci da tebi nece uspjeti, ali on konta navlake raditi jer ovo ne izgleda lijepo.

Ajoj :(
Jedine navlake koje sam vidjela da izgledaju ublizu su one cirkonske. Ali mi je to baš baš zadnja opcija. Najradije bi da mi zakrpe nekom plombom i ispoliraju, ali ne znam koliko je moguće. Niti koliko su te ljuske u opciji pošto imam 4 plombe na jedinicama. Radila bih obje ako je to slučaj.
User avatar
black
Posts: 17156
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#60 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by black »

Tabijat wrote:Pukla jedinica :(
Jel iko radio ove ljuskice/veneers i može li se "nadograditi" dio zuba koji fali time? Koliko vidim, na kraju zuba (prije dvice) mi je otpalo zubne gleđi oko 2 mm po cijeloj visini zuba, prije bila plomba i izgleda dotrajalo. Navlaku do sada nisam vidjela nikad i ni kod koga da normalno izgleda :sad:
sestra je imala slican problem a rijesila je kod neke zubarke u importane centru, kaze da je zena super i odradjeno vrhunski, dok su drugi rekli da se ne moze uraditi
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#61 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Tabijat »

black wrote:
Tabijat wrote:Pukla jedinica :(
Jel iko radio ove ljuskice/veneers i može li se "nadograditi" dio zuba koji fali time? Koliko vidim, na kraju zuba (prije dvice) mi je otpalo zubne gleđi oko 2 mm po cijeloj visini zuba, prije bila plomba i izgleda dotrajalo. Navlaku do sada nisam vidjela nikad i ni kod koga da normalno izgleda :sad:
sestra je imala slican problem a rijesila je kod neke zubarke u importane centru, kaze da je zena super i odradjeno vrhunski, dok su drugi rekli da se ne moze uraditi
Sta je uradila? Navlake ili ljuske?
User avatar
black
Posts: 17156
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#62 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by black »

Tabijat wrote:
Sta je uradila? Navlake ili ljuske?
mislim da je navlaka
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#63 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Secer_033 »

Tabijat wrote:
Secer_033 wrote:
Tabijat wrote:Pukla jedinica :(
Jel iko radio ove ljuskice/veneers i može li se "nadograditi" dio zuba koji fali time? Koliko vidim, na kraju zuba (prije dvice) mi je otpalo zubne gleđi oko 2 mm po cijeloj visini zuba, prije bila plomba i izgleda dotrajalo. Navlaku do sada nisam vidjela nikad i ni kod koga da normalno izgleda :sad:
Mom prijtelju su radila tri zubara i niko nije uspio, vidi se da je nadograđeno. Jednom spao coskic nakon dva dana, prvi je dobar bio ali posivio. Ne znaci da tebi nece uspjeti, ali on konta navlake raditi jer ovo ne izgleda lijepo.

Ajoj :(
Jedine navlake koje sam vidjela da izgledaju ublizu su one cirkonske. Ali mi je to baš baš zadnja opcija. Najradije bi da mi zakrpe nekom plombom i ispoliraju, ali ne znam koliko je moguće. Niti koliko su te ljuske u opciji pošto imam 4 plombe na jedinicama. Radila bih obje ako je to slučaj.
Izvini, sad tek vidjeh da pricas o ljuskama. Prijatelju je samo coskic falio nakon pada a taj cosak su nadogradili i to nije bas uspalo kako je on htio. Meni je prije desetak godina pukla jedinica (zubarica bila pregruba) i nisam htjela navlake jer bas kao sto kazes, nikad ne izgleda kako treba. Stavila mi je plombe i to je izgledalo super prve 2-3 godine, onda su pocele ivice tih plombi tamniti. Pijem puno kafe :D Uz to sam se morala navici na 'debljinu' zuba jer zbog tih plombi je jedna jedinica deblja od druge. Sad kontam stavljati navlake jer se plombe ipak vide i ivice tamne. Osim ako ti nije mrsko visiti kod zubara i mijenjati ih, plombe su ti brza i jeftina solucija ali se i meni svidja ideja ljuski. I ja cu se raspitati.
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#64 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Tabijat »

Secer_033 wrote:
Izvini, sad tek vidjeh da pricas o ljuskama. Prijatelju je samo coskic falio nakon pada a taj cosak su nadogradili i to nije bas uspalo kako je on htio. Meni je prije desetak godina pukla jedinica (zubarica bila pregruba) i nisam htjela navlake jer bas kao sto kazes, nikad ne izgleda kako treba. Stavila mi je plombe i to je izgledalo super prve 2-3 godine, onda su pocele ivice tih plombi tamniti. Pijem puno kafe :D Uz to sam se morala navici na 'debljinu' zuba jer zbog tih plombi je jedna jedinica deblja od druge. Sad kontam stavljati navlake jer se plombe ipak vide i ivice tamne. Osim ako ti nije mrsko visiti kod zubara i mijenjati ih, plombe su ti brza i jeftina solucija ali se i meni svidja ideja ljuski. I ja cu se raspitati.
Vidi, meni je grickajući kašičicu od kafe okrhnut dio jedinice , recimo kao vrh šibice ili malo više, i uradila sam to plombom prije ravno dvadeset godina. Ubij me ako sam se i ja toga sjetila evo do danas (ovo sad je puklo na drugom mjestu), toliko se to ne vidi. Ispolira ce ćitav zub poslije (i onaj do njega) i izgleda super.. Ako je moguća plomba i kad bi mi neko uradio ko ova prva zubarka, ne bih ti ja gledala ni navlake ni ove ljuske.
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#65 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Ivo Lola »

e ovakva je situacija...
imam gornju dvicu koja se mora vaditi (cista vec jednom perisana, posle tri godine se opet aktivirala...)
na drugoj gornjoj dvici takodje imam cistu, koja se samo vidi na snimku, ja ne osjetim nista...
doktor kaze da postoje sljedeca rjesenja
-ta dvica koja je prije perisana se vadi... i jedina alternativa je most, sto znaci da moram unistiti potpuno zdrave 1 i 3, jel moguce da ne mogu to uraditi nikako drugacije osim da unistim dva zdrava zuba, on iskljucuje implantant jer je tu cista... kost je vec ostecena.... a i ja nisam za implantant

-e problem je druga cista, na lijevoj dvici, ja ne osjetim nista apsolutno... on kaze da bi i to trebo perisati... moze li se cista izlijeciti antibioticima ?
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#66 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by mali Ninja »

u japanu posade zub i on naraste :-D
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#67 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Zoya »

mali Ninja wrote:u japanu posade zub i on naraste :-D
Stvarno?
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#68 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Anestezija »

cuj 180 km,pa bubreg kotira tako
gilla
Posts: 463
Joined: 21/03/2008 13:53

#69 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by gilla »

Ivo Lola wrote:e ovakva je situacija...
imam gornju dvicu koja se mora vaditi (cista vec jednom perisana, posle tri godine se opet aktivirala...)
na drugoj gornjoj dvici takodje imam cistu, koja se samo vidi na snimku, ja ne osjetim nista...
doktor kaze da postoje sljedeca rjesenja
-ta dvica koja je prije perisana se vadi... i jedina alternativa je most, sto znaci da moram unistiti potpuno zdrave 1 i 3, jel moguce da ne mogu to uraditi nikako drugacije osim da unistim dva zdrava zuba, on iskljucuje implantant jer je tu cista... kost je vec ostecena.... a i ja nisam za implantant

-e problem je druga cista, na lijevoj dvici, ja ne osjetim nista apsolutno... on kaze da bi i to trebo perisati... moze li se cista izlijeciti antibioticima ?
Posjeti jos nekog stomatologa za misljenje. Ja sam tako imao navodno cistu iznad dvice (nesto kao fistula, napuni se, curi i tako sve) no zelio sam nesto uraditi na zubu koji je bio unisten od strane strucnjaka na kosevu i odlucim se za cirkonijum navlaku (oko 4 stoje).
Stomatolog mi je zbrusio ovaj vidljivi dio zuba i ostao je korijen. Onda je stavljen limeni kolcic u korijen i zacementiran. Na to je stavljena navlaka. Zub ko u tom kruza i dan danas hvala Bogu. Cista je neposredno nestala i vise se niej pojavljivala. Da li sta ima ispod koze ne znam. Da li sam pio antibiotike isto se ne sjecam.
Uglavnom potrazi misljenje jos strucnjaka, citava poenta.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#70 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by BAN___KAI »

Jel iko radio zube kod Kolašinca ? https://www.ekupon.ba/ekupon/ponuda/zap ... r-kolainac

Evo kontam uraditi navlake i naišao sam na taj kupon i tokom kratkog googlanje vidjeh da su neki davali loše ocjene ordinaciji jer izgleda lazu što se tice tih akcija. Jedne cijene na ekuponu a druge u ordinaciji

I jel iko radio u DentLifu? Imam sutra zakazan termin za mišljenje i savjet zubara
Emina07
Posts: 2
Joined: 16/03/2020 00:48

#71 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Emina07 »

BAN___KAI wrote: 14/02/2018 23:42 Jel iko radio zube kod Kolašinca ? https://www.ekupon.ba/ekupon/ponuda/zap ... r-kolainac

Evo kontam uraditi navlake i naišao sam na taj kupon i tokom kratkog googlanje vidjeh da su neki davali loše ocjene ordinaciji jer izgleda lazu što se tice tih akcija. Jedne cijene na ekuponu a druge u ordinaciji

I jel iko radio u DentLifu? Imam sutra zakazan termin za mišljenje i savjet zubara
tap3ah75
Posts: 5979
Joined: 07/09/2009 14:14

#72 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by tap3ah75 »

Vrijedi li raditi navlake od trice do trice?
Znači 6 zuba.
Jer nemam nijedne četvorke, a petice su mi fine i bilo bi mi ih žao izbrusiti. A koliko vidim mora biti neki zadnji zub kao oslonac.
Znači da ne idem od petice do petice nego od trice do trice.
snijeg_led
Posts: 6732
Joined: 08/12/2019 21:35

#73 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by snijeg_led »

tap3ah75 wrote: 30/05/2020 10:08 Vrijedi li raditi navlake od trice do trice?
Znači 6 zuba.
Jer nemam nijedne četvorke, a petice su mi fine i bilo bi mi ih žao izbrusiti. A koliko vidim mora biti neki zadnji zub kao oslonac.
Znači da ne idem od petice do petice nego od trice do trice.
sve zavisi u kakvom su stanju, ako su svi losi prednji zubi, vrijedi
ako ne, onda ugraditi implants na cetvorke ako se moze - sretno !
tap3ah75
Posts: 5979
Joined: 07/09/2009 14:14

#74 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by tap3ah75 »

snijeg_led wrote: 30/05/2020 15:31
tap3ah75 wrote: 30/05/2020 10:08 Vrijedi li raditi navlake od trice do trice?
Znači 6 zuba.
Jer nemam nijedne četvorke, a petice su mi fine i bilo bi mi ih žao izbrusiti. A koliko vidim mora biti neki zadnji zub kao oslonac.
Znači da ne idem od petice do petice nego od trice do trice.
sve zavisi u kakvom su stanju, ako su svi losi prednji zubi, vrijedi
ako ne, onda ugraditi implants na cetvorke ako se moze - sretno !
Ma imam navlake na obje dvice stare 20 godina. Polomio ih u mladosti. :cry:
:lol:
Jednu slikao i otišao i korjen a druga me evo zeza - oteklo.
Pa će vjetovatno vaditi oba korjena dvica i jbga para za implante nemam.
A jedinice i trice su mi relativno ok.
Četvorki nemam a pravo mi žao brusiti petice.
snijeg_led
Posts: 6732
Joined: 08/12/2019 21:35

#75 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by snijeg_led »

tap3ah75 wrote: 30/05/2020 19:10
snijeg_led wrote: 30/05/2020 15:31
tap3ah75 wrote: 30/05/2020 10:08 Vrijedi li raditi navlake od trice do trice?
Znači 6 zuba.
Jer nemam nijedne četvorke, a petice su mi fine i bilo bi mi ih žao izbrusiti. A koliko vidim mora biti neki zadnji zub kao oslonac.
Znači da ne idem od petice do petice nego od trice do trice.
sve zavisi u kakvom su stanju, ako su svi losi prednji zubi, vrijedi
ako ne, onda ugraditi implants na cetvorke ako se moze - sretno !
Ma imam navlake na obje dvice stare 20 godina. Polomio ih u mladosti. :cry:
:lol:
Jednu slikao i otišao i korjen a druga me evo zeza - oteklo.
Pa će vjetovatno vaditi oba korjena dvica i jbga para za implante nemam.
A jedinice i trice su mi relativno ok.
Četvorki nemam a pravo mi žao brusiti petice.
Ako su ti dobre jedinice i trice a pogotovo petice :D
onda uradi nove navlake samo na dvice
Ne ispati se brusiti jos 4 zdrava zuba.
Ako nemas para za implants ispati se uzeti mali kredit.
Ja imam golfa dvicu u zubima... i to novog :D
Post Reply