PORUCLANSKE NAVLAKE

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Sociolog
Posts: 4337
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#1 PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Sociolog »

Interesuje me koliko kosta stavljanje Poruclanskih navlaka, preporucite mi, kvalitetnog stomatologa, koliko je skupo, i da li se mogu stavljati na 1 zub, konkretno na dvicu.. Izvinjavam se unaprijed na nepravilnostima prilikom pitanja, jer sam TARABA sto se tice znanja o Navlakama, a psoebno poruclanskim.. Hvala
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#2 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Bosanac_21 »

Moja mama je stavljala porculanske navlake 2005 godine u Bosanskoj Krajini, tacnije Bosanskom Novom i kostalo oko 500 kermi jer je vise zuba bilo u pitanju.
Nikakvih problema nije imala, a vala jos je rodjaka kod iste zubarice radilo i niko se nije pozalio :-D
Sociolog
Posts: 4337
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#3 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Sociolog »

oke.. mene interesuje konkretno da li se moze staviti na 1 zub, i koliko otprilike kosta u Sarajevu, hvala? Neko rece 800, mada cisto sumnjam
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#4 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Sarayman »

Mozes je staviti i na mjesto na kojem nikako nema zuba (nose je susjedni zubi), a kamo li na 1 zub. Cijena u prosjeku 200-250 KM za svaku navlaku.
Last edited by Sarayman on 22/05/2008 11:54, edited 1 time in total.
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#5 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Sarayman »

citaj gore, greska se potkrala
User avatar
waterfall
Posts: 82
Joined: 10/03/2008 11:00

#6 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by waterfall »

Mislim da je meni zubar prosle godine u Sarajevu (Bicakcic) rekao cijenu od 300 KM za jednu navlaku. Ja bi to trebala uskoro uraditi problem je jedino sto traje 10-tak dana a trebala bi na dva zuba. Al hajd jednu jedne godinu drugu druge :D

Ja znam za njega ali ako neko ima zubara kojeg jednostavno mora preporuciti.. nek se javi! :-D

pozdrav
:)
User avatar
bravo ja
Posts: 51
Joined: 13/10/2007 17:21

#7 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by bravo ja »

fakat, gdje danas popravljati zube uopće? ja imam lose iskustvo s privatnicima pa me interesuje posto i ja imam namjeru tu navalaku raditi da nam neko preporuci nekoga...a za krime cemo lahko samo neka bude kvalitetno
pozdrav
daniella
Posts: 5
Joined: 21/04/2008 15:15

#8 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by daniella »

Kod vas u SA je sve puno skuplje nego ovdje u BL. Ja sam u decembru prošle godine stavlja porculanske navlake - jedna navlaka 120 KM. Stvarno sam zadovoljna, niko i ne primjećuje da je riječ o navlakama. Navlake nisu trajne, otprilike rok im je 10tak godina, nakon toga dolazi do pomjeranja, stvaranja prostora između desni i navlake, što estetski izgleda jako ružno.
Navlaka se može staviti na jedan zub ako je taj zub npr slomljen ali ima zdrav korjen. Ako zuba nema, onda se mora izbrusiti zub do njega i onda na njega ide most - tako da su to zapravo 2 navlake.
Sto se tiče zuba i zubne protetike, nažalost imam puno iskustva s tim, pa ako nekoga nešto interesuje neka slobodno pita.

P.S. Da, boli :)
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#9 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Ponekad s'proljeca »

Nerim Islamovic, ima ordinaciju ispod Alfakovca, vrstan strucnjak. Meni je radio mostove prije pet godina i do dan danas nisam imao nikakvih problema.

Jednostavno receno, covjek je genijalac u svom poslu !!!!! Cijene su bile 180 maraka po navlaki- krunici.
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#10 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by x0z0y0 »

Ponekad s'proljeca wrote:Nerim Islamovic, ima ordinaciju ispod Alfakovca, vrstan strucnjak. Meni je radio mostove prije pet godina i do dan danas nisam imao nikakvih problema.

Jednostavno receno, covjek je genijalac u svom poslu !!!!! Cijene su bile 180 maraka po navlaki- krunici.
ja sam bas imala suprotno iskustvo sa navedenim "strucnjakom"
upropastio mi je jedinicu...i ne samo meni vec i prijateljici..
milica968
Posts: 7
Joined: 20/05/2008 23:02

#11 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by milica968 »

:D BJEZITE OD BEGETE. JEDNA CIJENU KAZE NA POCETKU A NA KRAJU PLACAS DODATNE TROSKOVE. DRUGARICI JE NAPRAVIO KATASTROFA ZUBE KAO U KONJA. I ODMAH JOJ SE MESO POVUKLO SA NAVLAKE.
BILA SAM NA PREGLEDU KOD NJEG,ALI SAM SE (za razliku od drugarice) RASPITIVALA I ISPADE DA SVI BEGETINI PACIJENTI IMAJU ZUBE NA ISTI KALUP.
DR.NERIM ISLAMOVIC JE SUPER. PREZADOVOLJNA
jasmina_adi
Posts: 2
Joined: 18/04/2013 23:52

#12 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by jasmina_adi »

Ovako... :roll: Imam sljedeci problem: Korijen gornje cetvorke mi je zdrav, ali mi je "otpao" vidljivi dio zuba i trenutno mi je izmedju trice i sestice (jer sam peticu davno izvadila kao dijete) prazan prostor - rupa :( Sta da radim, sta mi je ciniti :? S obzirom da nisam neki znalac po pitanju zubne protetike...Sta se moze uraditi u mom slucaju, most, neka nadogradnja, ili tako nesto??? Da li neko moze da mi preporuci neku dobru stomatolosku ordinaciju, nekog strucnjaka za ovakve slucajeve (jer znamo da stomatolog koji dobro popravlja zube ne mora bas da bude dobar i u postavljanju navlaka i sl.)? Naravno, samo Sarajevo dolazi u obzir.
jasmeeN1337
Posts: 8
Joined: 20/08/2011 23:23

#13 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by jasmeeN1337 »

jasmina_adi
Preporucio bih ti prim. dr. Edina Muhica inace vrhunski stomatolog odlicna ordinacija, radi prefektno mozda jeste malo skuplji od ostalih ali ima kvalitet. Moj brat je radio navlake kod njega frontalni dio citav, prezadovoljan, savrseno stoje, izgledaju kao prirodni. http://www.ordinacijamuhic.ba/
Tu imas telefon, slike, mjesto gdje se nalazi.
Pozz.
Lunatic_soul3
Posts: 2
Joined: 19/05/2013 17:58

#14 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Lunatic_soul3 »

Pozdrav svima na forumu, danas sam se registrovala kako bih podijelila svoje iskustvo sa sto vise ljudi!
Prije godinu dana uradila sam porculanske navlake na cetiri zuba zbog njihovog loseg kvaliteta (vadjenje zivca, popravljanje itd..) kod Alije Faginovica, isti taj covjek me je nagovorio da sve "crne" plombe zamijenim bijelima, sa pricom kako su to najsuvremenije plombe... Nazalost, tada nedovoljno informisana, pristala sam na njegovu ponudu. Danas, nakon godinu dana imam strasnih problema sa svakih zubom koji je taj covjek plombirao!! Sve i jedan zub mi "propada" tj. samo iznenada me zaboli i trcim na vadjenje zivca, lijecenje, kopanje i vec moram jednu sesticu izvaditi... Navlake koje je stavio na cetiri zuba su estetski ODLICNE, medjutim, prije rada mi nije ni slikao zube da vidi da imam PROCES na zubima, te me je prije mjesec dana zabolio "kec" i morala sam i iz njega vaditi zivac kroz navlaku ( Sada se borim sa posljedicama njegovog rada i mislim da vise nikada necu vjerovati niti jednom zubaru, zaista ne mogu da vjerujem da jedino zele da prokleto zarade na nasim mukama! Nadam se da ce vam moja patnja pomoci da otvorite oci i da za svoj novac trazite NAJBOLJU MOGUCU USLUGU! Pozdrav i mnogo srece
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#15 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by vazi »

Lunatic_soul3 wrote:Pozdrav svima na forumu, danas sam se registrovala kako bih podijelila svoje iskustvo sa sto vise ljudi!
Prije godinu dana uradila sam porculanske navlake na cetiri zuba zbog njihovog loseg kvaliteta (vadjenje zivca, popravljanje itd..) kod Alije Faginovica, isti taj covjek me je nagovorio da sve "crne" plombe zamijenim bijelima, sa pricom kako su to najsuvremenije plombe... Nazalost, tada nedovoljno informisana, pristala sam na njegovu ponudu. Danas, nakon godinu dana imam strasnih problema sa svakih zubom koji je taj covjek plombirao!! Sve i jedan zub mi "propada" tj. samo iznenada me zaboli i trcim na vadjenje zivca, lijecenje, kopanje i vec moram jednu sesticu izvaditi... Navlake koje je stavio na cetiri zuba su estetski ODLICNE, medjutim, prije rada mi nije ni slikao zube da vidi da imam PROCES na zubima, te me je prije mjesec dana zabolio "kec" i morala sam i iz njega vaditi zivac kroz navlaku ( Sada se borim sa posljedicama njegovog rada i mislim da vise nikada necu vjerovati niti jednom zubaru, zaista ne mogu da vjerujem da jedino zele da prokleto zarade na nasim mukama! Nadam se da ce vam moja patnja pomoci da otvorite oci i da za svoj novac trazite NAJBOLJU MOGUCU USLUGU! Pozdrav i mnogo srece
Slazem se u potpunosti, glavna briga zubara je kako da nam izvuku sto vise para

imala sam navlake i mostove, nisu drzali ni blizu koliko mi je zubar bio obecao i zao mi se sto sam ikad pristala da mi brusi zdrave zube radi tih mostova. Taj se posao mora skroz strucno odraditi a strucnjaka je jako malo, dobrog materijala jos manje...Moje navlake su trajale mozda tri godine a navlake mog r oca preko 40 godina...
PrtSer
Posts: 93
Joined: 10/11/2012 22:05

#16 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by PrtSer »

Bio kod privatnika u TZ zaradi zuba koji je počeo tamnit. Preporučuju mi porculansku navlaku, i ako se dobro sjećam brusenje i korigovanje bi trebalo trajati pet dana. Ima li neko slilčno iskustvo, o kojem stepenu boli se radi kad već zub moraju izbrusiti do koske maltene? 300KM bi me izašlo btw.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by славянин »

I naplacuje se (ako ugradjujes zub na mjesto na kojem nemas jednog - i susjedni ti nose navlaku) se brusenje i navlake na okolnim zubima.
Inace ja sam radio kod Austrijskog trga (odma pored merhameta) ima doktorica (nazalost zaboravio ime :( ), 3 kutnjanka ubacio gdje su izvađeni prije bili.
Znaci ukupno je bruseno 5 zuba i stavljane navlake + 3 ta zuba koja su komplet ugradjena.Sve zajedno me izaslo 1900 KM. Sve to je zavrseno za 10 dana a sve navlake kao da su prirodni zubi :) (i osjecaj apsolutno isti)
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#18 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Pasiflora »

http://mz.ks.gov.ba/node/1640
dr. Esad Asotić. Ja prezadovoljna i uslugom i cijenom. Sve moguce preporuke.
PrtSer
Posts: 93
Joined: 10/11/2012 22:05

#19 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by PrtSer »

славянин wrote:Znaci ukupno je bruseno 5 zuba i stavljane navlake + 3 ta zuba koja su komplet ugradjena.Sve zajedno me izaslo 1900 KM. Sve to je zavrseno za 10 dana a sve navlake kao da su prirodni zubi :) (i osjecaj apsolutno isti)
Pričaj mi o boli bre. :D
Naime meni ne bi brusili susjedne zube već taj koji je počeo tamnit bi izbrusili i od njeg napravili tanki stup na kojeg bi kasnije stavljali te stvari što trebaju stavljati da bi ispao kao što i sam kažeš, skoro pa prirodan zub. Vidjećemo. Najgore od svega što nikako da dođem do para da to i uradim već jednom, pa kud puklo da puklo. Da, nemam ni 300KM. :D
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#20 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Pasiflora »

PrtSer wrote:Pričaj mi o boli bre. :D
Naime meni ne bi brusili susjedne zube već taj koji je počeo tamnit bi izbrusili i od njeg napravili tanki stup na kojeg bi kasnije stavljali te stvari što trebaju stavljati da bi ispao kao što i sam kažeš, skoro pa prirodan zub. Vidjećemo. Najgore od svega što nikako da dođem do para da to i uradim već jednom, pa kud puklo da puklo. Da, nemam ni 300KM. :D
Ruzno i vrlo neugodno iskustvo. I nece ti brusiti samo taj osteceni zub, vec minimalno 1, a mozda i sa obje strane, zdrave zube (nisam sigurna kako to odlucuju). Porculanske navlake su teske i ne moze ih drzati samo 1 zub (koji najcesce i ima navlaku jer je slab i neispravan).
PrtSer
Posts: 93
Joined: 10/11/2012 22:05

#21 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by PrtSer »

U suštini, nije ni bitno šta će raditi sa zuba samo želim da bude kao i svi ostali. Naravno da ću dobiti anesteziju a ako kojim slučajem to opet bude jaka bol, ovaj put ne mogu stisnuti zube i izdržat ali snađem se već i stisnem nešto drugo :) Image

I da, ne pijem kafu. :thumbup:
addy_sa
Posts: 759
Joined: 06/09/2002 00:00

#22 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by addy_sa »

porculanske navlake su stvar prošlosti - sada je aktuelan cirkon
billythekid
Posts: 6
Joined: 12/06/2013 10:51

#23 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by billythekid »

citam ovo i taman zaustih da kazem - porculan je prevazidjen. sada se radi cirkon tehnika.
ja sam nedavno jednu stavljao na prednji zub. 400 km kod privatnika. za sada odlicna - niko ne primjeti da je navlaka i nema razlike izmedju ostalih zuba i nje.
ja sam radio u sarajevu, a moj buraz to igrom slucaja kod stomatologa u maglaju. on nije stavljao cirkon tehniku i razlika je OGROMNA.
kako sam ja shvatio - taj porculan (posto je jeftiniji) se moze eventualno stavljati na zadnje zube.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#24 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by miki27A »

Ne znam drug, evo ovdje u Americi se rade mix: porcelain/ceramic , jedna je oko $685 (koje placa osiguranje, a pacijent =ja samo $125), s tim da je iskustvo totalno drugacije nego u BiH: bez obzira je li naprijed ili nazad navlaka/kruna odmah taj dan dobijes privremenu navlaku/krunu = akrilatnu u boji tvog zuba koja je tu dok ne bude trajna zavrsena, znaci nema hodanja sa zbrusenim zubom (jer i to reaguje i moze da se upali u medjuvremenu).
User avatar
Sheriff
Posts: 376
Joined: 13/01/2013 14:47

#25 Re: PORUCLANSKE NAVLAKE

Post by Sheriff »

Ima li kakav da radi na rate? ono na lijepe oci? :)
Post Reply