Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#51 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Pietje_Bel »

Jazz_Junkie wrote: Svaka cast. :thumbup:




Za nacionaliste naravno jeste provokacija. Ovaj forum nazalost nije povijest nego cista politika.
Ti ne shvatas da nemozes Bosnjake ili Bosance tretirati kao sto teriras jednog Austrijanca tu u Becu. Bosanci-muslimani ili Bosnjaci svoju religiju ne dozivljavaju samo kao religiju nego je upravo to i najglavnija karakteristika njigovog nacionalnog identiteta. Ja tebe cesto shvatam i mislim da nisi provokator ali tesko da ces biti shvacen ovdje i bilo gdje u Bosni. Mozes se samo posvadati sa ljudima. Mi se u dijaspori medusobno mozda i mozemo razumijeti, pogotovo studenti koji su duboko zakoracali u identitet zapadne evrope i u razmisljanje iste; ali za jednog Bosnjaka ili Bosanca ces jednostavno biti neprijatelj ako kazes bilo sta protiv njihove vjere ili Islamskog idenditeta. Za njih je vjera znaci bukvalno sve. To je njihova nacija i cak ako su ateisti ili ako ne praktiziraju Islam uopste ipak je upravu Islam to sto njih cini nacijom i narodom. To moras dobro da pokusas shvatiti. Znaci onoliko koliko bi se jedan Austrijanac naljutio kada mu govoris nesto protiv Austrijskog identiteta ili koliko bi se Nizozemac naljutio kada govoris nesto protiv Nizozemske kraljevske kuce toliko ce se Bosnjak naljutiti ako pokusas da kazes nesto protiv Islama. Jer to je ono sto Bosnjaka cini Bosnjakom. Bosnjacka nacija van Islama ne postoji niti postoji neki drugi Bosanski etnicki narodnonosni identitet izvan Islamskog identiteta.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#52 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Jazz_Junkie »

Pietje_Bel wrote:
Jazz_Junkie wrote: Svaka cast. :thumbup:




Za nacionaliste naravno jeste provokacija. Ovaj forum nazalost nije povijest nego cista politika.
Ti ne shvatas da nemozes Bosnjake ili Bosance tretirati kao sto teriras jednog Austrijanca tu u Becu. Bosanci-muslimani ili Bosnjaci svoju religiju ne dozivljavaju samo kao religiju nego je upravo to i najglavnija karakteristika njigovog nacionalnog identiteta. Ja tebe cesto shvatam i mislim da nisi provokator ali tesko da ces biti shvacen ovdje i bilo gdje u Bosni. Mozes se samo posvadati sa ljudima. Mi se u dijaspori medusobno mozda i mozemo razumijeti, pogotovo studenti koji su duboko zakoracali u identitet zapadne evrope i u razmisljanje iste; ali za jednog Bosnjaka ili Bosanca ces jednostavno biti neprijatelj ako kazes bilo sta protiv njihove vjere ili Islamskog idenditeta. Za njih je vjera znaci bukvalno sve. To je njihova nacija i cak ako su ateisti ili ako ne praktiziraju Islam uopste ipak je upravu Islam to sto njih cini nacijom i narodom. To moras dobro da pokusas shvatiti. Znaci onoliko koliko bi se jedan Austrijanac naljutio kada mu govoris nesto protiv Austrijskog identiteta ili koliko bi se Nizozemac naljutio kada govoris nesto protiv Nizozemske kraljevske kuce toliko ce se Bosnjak naljutiti ako pokusas da kazes nesto protiv Islama. Jer to je ono sto Bosnjaka cini Bosnjakom. Bosnjacka nacija van Islama ne postoji niti postoji neki drugi Bosanski etnicki narodnonosni identitet izvan Islamskog identiteta.
Slazem se ja da cesto stvari posmatram iz cisto zapadnoevropske perspektive kad je u pitanju nacionalni identitet. Ali mislim da je nuzno odbaciti vjeru kao osnovni nacionalni identifikator u korist zblizavanja bh. naroda. U tom se smislu gradjani BiH mogu ugledati na Albance. Nije mi jasno zasto sada o tome pricamo kada su tema vladari i njihova politika. Ja u njima ne vidim nikakve nacionalne ikone, jer su narod prodavali kao vrece krumpira. Oni su odgovorni za svaku nevolju ljudi kao i danas dan.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#53 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Pietje_Bel »

Jazz_Junkie wrote:
Pietje_Bel wrote:
Jazz_Junkie wrote: Svaka cast. :thumbup:




Za nacionaliste naravno jeste provokacija. Ovaj forum nazalost nije povijest nego cista politika.
Ti ne shvatas da nemozes Bosnjake ili Bosance tretirati kao sto teriras jednog Austrijanca tu u Becu. Bosanci-muslimani ili Bosnjaci svoju religiju ne dozivljavaju samo kao religiju nego je upravo to i najglavnija karakteristika njigovog nacionalnog identiteta. Ja tebe cesto shvatam i mislim da nisi provokator ali tesko da ces biti shvacen ovdje i bilo gdje u Bosni. Mozes se samo posvadati sa ljudima. Mi se u dijaspori medusobno mozda i mozemo razumijeti, pogotovo studenti koji su duboko zakoracali u identitet zapadne evrope i u razmisljanje iste; ali za jednog Bosnjaka ili Bosanca ces jednostavno biti neprijatelj ako kazes bilo sta protiv njihove vjere ili Islamskog idenditeta. Za njih je vjera znaci bukvalno sve. To je njihova nacija i cak ako su ateisti ili ako ne praktiziraju Islam uopste ipak je upravu Islam to sto njih cini nacijom i narodom. To moras dobro da pokusas shvatiti. Znaci onoliko koliko bi se jedan Austrijanac naljutio kada mu govoris nesto protiv Austrijskog identiteta ili koliko bi se Nizozemac naljutio kada govoris nesto protiv Nizozemske kraljevske kuce toliko ce se Bosnjak naljutiti ako pokusas da kazes nesto protiv Islama. Jer to je ono sto Bosnjaka cini Bosnjakom. Bosnjacka nacija van Islama ne postoji niti postoji neki drugi Bosanski etnicki narodnonosni identitet izvan Islamskog identiteta.
Slazem se ja da cesto stvari posmatram iz cisto zapadnoevropske perspektive kad je u pitanju nacionalni identitet. Ali mislim da je nuzno odbaciti vjeru kao osnovni nacionalni identifikator u korist zblizavanja bh. naroda. U tom se smislu gradjani BiH mogu ugledati na Albance. Nije mi jasno zasto sada o tome pricamo kada su tema vladari i njihova politika. Ja u njima ne vidim nikakve nacionalne ikone, jer su narod prodavali kao vrece krumpira. Oni su odgovorni za svaku nevolju ljudi kao i danas dan.

Kraljevi su u citavoj evropi romantizirani i sluzili su kao katalizator za budenje nacionalnog identiteta. Kraljevi su ti koji jos uvijek u zemljama poput Norveske, Nizozemske, Engleske itd. sluze kao faktor nacionalnog ponosa. U Holandiji imamo kraljicu koja nema nikakvo ovlastenje ali je tu iz nacionalnog ponosa i radi svijesti nacionalne. To sto su kraljevi prije iskoristavali narod je manje bitno iz te perspektive.

Nizozmeska himna pocinje sa rijecima:"Prins Willem van Nausau ja sam Njemacke krvi...." Znaci Prins Willem van Nausau, prvi Nizozemski kralj i "Otac domovine i svih Holandjana. To je ono sto cini ponos Holandjana ili Nizozemaca. Kraljevska kuca i kruna stvara drzavu u srednjem vijeku a u 19. vijeku ista sluzi kao nacionalni ponos za sve moderne narode evropske. Tada se moze reci: "Vidite u 13. vijeku mi smo bili kraljevina i drzava i znaci narod." To je to. A to sto je Prins Willem van Nasau pobio 50.000 katolika Nizozemaca i sto je bio obicni tiran u nekim stvarima, to je manje bitno. On je prvo kralj i Otac Holandije. Za druge zemlje sigurno vrijedi isto.

Isto tako npr. Srpski identitet i naciju cine te stvari koje su usko povezane sa kraljevinom Srbijom. Boj na kosovu, cetnicki pokret itd. Svugdje je to tako uglavnom. Hrvati imaju svoga Tomislava i grancu na Drini od 10 godina. Mi imamo Tvrtka I i njegovu Bosnu od Zadra do Crne Gore.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#54 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Hrast »

Jazz_Junkie wrote:
Energični leptir wrote:Zaista mi nisu jasne osobe sa fetišom prema okrunjenim glavama. Dobro, Tvrtko i druga gospoda su bili feudalna gospoda u čijem je vlasništvu, "po milosti Božjoj" bilo ovo što danas nazivamo Bosnom i Hercegovinom. I kakve to veze ima sa građanskom, pravnom itd. državom, izuzev što se romantizacijom ovih prdonja koji bi za komad zemlje rođenu majku prodali, i koji su funkcionirali sistemom međusobnih "zaštita", (baš kao današnja kamatarska mafija), manipulira onima koji za moderne kraljeve i gospodu dirinče 8 sati za bruto 400 KM, da bi, eto, bili ponosni kako su nekada, eto, imali kraljeve i banove. A spoznaja o tome im je na razini neke RP igrice, ala Dungans and dragons. Volio bih da se svi enkako teleportujete u to vrijeme, pa da vam smisao života bude da uzgojite dovoljno žita za lokalnog kabadahiju "dobrog Bošnjanina", a da vam on tuca ženu kada mu se god digne ili čak - poput "prvog Hercegovca" (klao se oko državine sa rođenim sinom) - razmišlja kako bi razmjenio svoju državinu sa sve kmetovima za drugo manje u Ugarskoj itd.. itd... sve moralna vertikala do vertikale, koja u Dodiku, Šaji i drugoj ekipi ima dostojne nasljednike. Stvarno moraš biti mazohista da odrapiš nekoliko stotki za ovo "porodično deblo", da nakon dirinčenja uživaš u iživljavanju netalentiranog umjetnika u njegovom ovjekovječenju "svetopočivših" kraljeva i vlastele. I ja bih kupio to stablo, pod uslovom da svi imaju namontirane glogove kolce u grudima. :D
Svaka cast. :thumbup:

Upravo taj vlastelinski smrad je narod gurnuo u tursko ropstvo. Pukom je harao kraljevski otpad, a poslije begovski. Ni danas dan se nista promijenilo nije. Danasnja Bosna nema nikakve veze sa Tvrtkovom Bosnom.
U Becu si, pa haj reci kako se tamo odnose prema lozi Habsburger? :D

PS: Nije da branim feudalne poretke ali Osmanlije su sami dosli. ;-)
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#55 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Hrast »

Jazz_Junkie wrote:
Pietje_Bel wrote:
Jazz_Junkie wrote: Svaka cast. :thumbup:




Za nacionaliste naravno jeste provokacija. Ovaj forum nazalost nije povijest nego cista politika.
Ti ne shvatas da nemozes Bosnjake ili Bosance tretirati kao sto teriras jednog Austrijanca tu u Becu. Bosanci-muslimani ili Bosnjaci svoju religiju ne dozivljavaju samo kao religiju nego je upravo to i najglavnija karakteristika njigovog nacionalnog identiteta. Ja tebe cesto shvatam i mislim da nisi provokator ali tesko da ces biti shvacen ovdje i bilo gdje u Bosni. Mozes se samo posvadati sa ljudima. Mi se u dijaspori medusobno mozda i mozemo razumijeti, pogotovo studenti koji su duboko zakoracali u identitet zapadne evrope i u razmisljanje iste; ali za jednog Bosnjaka ili Bosanca ces jednostavno biti neprijatelj ako kazes bilo sta protiv njihove vjere ili Islamskog idenditeta. Za njih je vjera znaci bukvalno sve. To je njihova nacija i cak ako su ateisti ili ako ne praktiziraju Islam uopste ipak je upravu Islam to sto njih cini nacijom i narodom. To moras dobro da pokusas shvatiti. Znaci onoliko koliko bi se jedan Austrijanac naljutio kada mu govoris nesto protiv Austrijskog identiteta ili koliko bi se Nizozemac naljutio kada govoris nesto protiv Nizozemske kraljevske kuce toliko ce se Bosnjak naljutiti ako pokusas da kazes nesto protiv Islama. Jer to je ono sto Bosnjaka cini Bosnjakom. Bosnjacka nacija van Islama ne postoji niti postoji neki drugi Bosanski etnicki narodnonosni identitet izvan Islamskog identiteta.
Slazem se ja da cesto stvari posmatram iz cisto zapadnoevropske perspektive kad je u pitanju nacionalni identitet. Ali mislim da je nuzno odbaciti vjeru kao osnovni nacionalni identifikator u korist zblizavanja bh. naroda. U tom se smislu gradjani BiH mogu ugledati na Albance. Nije mi jasno zasto sada o tome pricamo kada su tema vladari i njihova politika. Ja u njima ne vidim nikakve nacionalne ikone, jer su narod prodavali kao vrece krumpira. Oni su odgovorni za svaku nevolju ljudi kao i danas dan.
Ti po principu: budi realistican - trazi nemoguce. :D
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#56 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Jazz_Junkie »

Hrast wrote:
Jazz_Junkie wrote:
Energični leptir wrote:Zaista mi nisu jasne osobe sa fetišom prema okrunjenim glavama. Dobro, Tvrtko i druga gospoda su bili feudalna gospoda u čijem je vlasništvu, "po milosti Božjoj" bilo ovo što danas nazivamo Bosnom i Hercegovinom. I kakve to veze ima sa građanskom, pravnom itd. državom, izuzev što se romantizacijom ovih prdonja koji bi za komad zemlje rođenu majku prodali, i koji su funkcionirali sistemom međusobnih "zaštita", (baš kao današnja kamatarska mafija), manipulira onima koji za moderne kraljeve i gospodu dirinče 8 sati za bruto 400 KM, da bi, eto, bili ponosni kako su nekada, eto, imali kraljeve i banove. A spoznaja o tome im je na razini neke RP igrice, ala Dungans and dragons. Volio bih da se svi enkako teleportujete u to vrijeme, pa da vam smisao života bude da uzgojite dovoljno žita za lokalnog kabadahiju "dobrog Bošnjanina", a da vam on tuca ženu kada mu se god digne ili čak - poput "prvog Hercegovca" (klao se oko državine sa rođenim sinom) - razmišlja kako bi razmjenio svoju državinu sa sve kmetovima za drugo manje u Ugarskoj itd.. itd... sve moralna vertikala do vertikale, koja u Dodiku, Šaji i drugoj ekipi ima dostojne nasljednike. Stvarno moraš biti mazohista da odrapiš nekoliko stotki za ovo "porodično deblo", da nakon dirinčenja uživaš u iživljavanju netalentiranog umjetnika u njegovom ovjekovječenju "svetopočivših" kraljeva i vlastele. I ja bih kupio to stablo, pod uslovom da svi imaju namontirane glogove kolce u grudima. :D
Svaka cast. :thumbup:

Upravo taj vlastelinski smrad je narod gurnuo u tursko ropstvo. Pukom je harao kraljevski otpad, a poslije begovski. Ni danas dan se nista promijenilo nije. Danasnja Bosna nema nikakve veze sa Tvrtkovom Bosnom.
U Becu si, pa haj reci kako se tamo odnose prema lozi Habsburger? :D

PS: Nije da branim feudalne poretke ali Osmanlije su sami dosli. ;-)
U struci su Habsburgovci povijesni predmet kao i Prvi svjetski rat (koji su oni zapoceli), Henry VIII., provala Mongola itd. Nitko ih ne prodaje kao nacionalne simbole, iako je toga bilo nakon Drugog svjetskog rata. Austrijanci nisu imali nacionalni identitet, a nakon raspada monarhije su gravitirali ka Njemackoj. Tako da se nakon Drugog svjetskog rata radilo na budjenju austrijskog nacionalnog osjecaja. Taj proces je trajao sve do skoro kraja 1970ih i obuhvacao je i popularnu kulturu, primjerice filmografiju. Tokom 50ih je snimljena Sissi-trilogija u kojoj su Habsburgovci romanticno prikazani kao nositelji slavne austrijske proslosti. Danas je Sissi (supruga Franje Josipa I.) obicna turisticka atrakcija kao i Mozart, te nema vise potrebe za dalekim avanturama u proslost. No Austrijanci su makar izabrali nekoga iz blize proslosti dok jugoslavenski narodi kopaju po najranijem srednjem vijeku. Na drzavnoj austrijskoj televiziji ima emisija u kojoj se sprdaju sa Franjom Josipom i njegovom Sissi. :D
Osmanlije jesu sami dosli, ali je poznata kolaboracija bosanskih velikasa poput Stjepana Vukcica Kosace ili Hrvoja Vukcica Hrvatinica sa Osmanlijama koji su njima i drugima pomagali u medjusobnim sukobima izmedju bosanskih feudalaca. Tako su Osmanlije sebi olaksali okupaciju Bosne.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#57 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by BHCluster »

Jazz_Junkie wrote:
U struci su Habsburgovci povijesni predmet kao i Prvi svjetski rat (koji su oni zapoceli), Henry VIII., provala Mongola itd. Nitko ih ne prodaje kao nacionalne simbole, iako je toga bilo nakon Drugog svjetskog rata. Austrijanci nisu imali nacionalni identitet, a nakon raspada monarhije su gravitirali ka Njemackoj. Tako da se nakon Drugog svjetskog rata radilo na budjenju austrijskog nacionalnog osjecaja. Taj proces je trajao sve do skoro kraja 1970ih i obuhvacao je i popularnu kulturu, primjerice filmografiju. Tokom 50ih je snimljena Sissi-trilogija u kojoj su Habsburgovci romanticno prikazani kao nositelji slavne austrijske proslosti. Danas je Sissi (supruga Franje Josipa I.) obicna turisticka atrakcija kao i Mozart, te nema vise potrebe za dalekim avanturama u proslost. No Austrijanci su makar izabrali nekoga iz blize proslosti dok jugoslavenski narodi kopaju po najranijem srednjem vijeku. Na drzavnoj austrijskoj televiziji ima emisija u kojoj se sprdaju sa Franjom Josipom i njegovom Sissi. :D
Osmanlije jesu sami dosli, ali je poznata kolaboracija bosanskih velikasa poput Stjepana Vukcica Kosace ili Hrvoja Vukcica Hrvatinica sa Osmanlijama koji su njima i drugima pomagali u medjusobnim sukobima izmedju bosanskih feudalaca. Tako su Osmanlije sebi olaksali okupaciju Bosne.
Ja nesvatam sta je tu cudno takve pojave imamo po citavoj Europi, Engleska, Francuska, Holandija, Hrvatska Srbija itd... Svaka od thih drzava to jeste njihovi voljni plemici (koji su bili u sukobu sa drugim plemicima) su surovali sa vladarima iz drugih drzava (kraljevstva) da bih dosli na vlast. Zato zasto bi u BiH bilo drugacije?
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#58 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Pietje_Bel »

Bas sam malo procackao internet neki dan i nasao sam u glavnom mnogo pecata na osnovu cega je Austrijski umjetni Belini naslikao ove slike koje se postavio na ovoj temi!

Da vidimo koje sam ja mogao da nadem a ako neko od forumasa ima informacije na osnovu cega su naslikane i ostale slike neka postavi:



Dabisa
Image
Ostoja
Image

Izgleda da je i ova slika naslikana na osnovu necega autenticnog. Ali zanima me kako je to Ban imao krunu na glavi? Znamo da su se Banovi nakon Borica smatrali kraljevima jer sebe nazivaju "Banovi po Milosti Bozijoj". Ali ipak mi malo cudno da Ban ima krunu. Moze li mi neko na ovo pitanje dati odgovor?

Image
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#59 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Konjanik »

ako smijem da primjetim ona princeza Katarina je bila neka zgodna zenska skroz , mislim jest da je crtana ona slika al vidi se fin obim grudi 8-) Jel se moze pronac njezin zenski potomak danas?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9950
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#60 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Bosanac sa dna kace »

Konjanik wrote:ako smijem da primjetim ona princeza Katarina je bila neka zgodna zenska skroz , mislim jest da je crtana ona slika al vidi se fin obim grudi 8-) Jel se moze pronac njezin zenski potomak danas?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#61 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Konjanik »

Bosanac sa dna kace wrote:
Konjanik wrote:ako smijem da primjetim ona princeza Katarina je bila neka zgodna zenska skroz , mislim jest da je crtana ona slika al vidi se fin obim grudi 8-) Jel se moze pronac njezin zenski potomak danas?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Šta je ?! Ja se barem interesujem o izgledu naših kraljeva i kraljica i banova i banica i princeza .-.. :D
makondo
Posts: 216
Joined: 12/03/2004 00:00

#62 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by makondo »

ona slika sto, kao, predstavlja srpsku istoriju je iz ne tako davne proslosti.

naslikao ju je paja jovanovic, zove se "ulazak cara dusana u dubrovnik", izlozena je u narodnom muzeju u beogradu i zajedno sa druga dva remek-djela paje jovanovica (kicenje nevjeste i borba pjetlova) bila je obavezni dio literature o istoriji umjetnosti bivse jugoslavije.

svi narodi na balkanu izrazito romantiziraju srednji vijek. trenutno, to najvise, najjace i najvatrenije rade bosnjaci. vjerovatno zato sto proces izgradnje nacije nije zavrsen. razumijem romantiziranje srednjeg vijeka, ali mi se ne svidja odustvo zelje da se prihvati bilo kakav kriticki osvrt. odmah krece galama i sve ostalo sto prati strasne rasprave u ovoj nasoj balkanskoj krcmi.

da zakljucim, mislim da su portreti bosanskih (inace, ova rijec se pise malim slovom, isto kao i bosanski jezik, srpska kuhinja, hrvatska kultura itd.) kraljeva debelo romantizirani i neka ih takvih. i romantizirana vidjenja imaju svoje mjesto i ulogu. problem je kad neko pocne bezrezervno vjerovati u njihovu autenticnost, a jos veci kad to pocne neumorno dokazivati svima oko sebe.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#63 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Pietje_Bel »

makondo wrote:ona slika sto, kao, predstavlja srpsku istoriju je iz ne tako davne proslosti.

naslikao ju je paja jovanovic, zove se "ulazak cara dusana u dubrovnik", izlozena je u narodnom muzeju u beogradu i zajedno sa druga dva remek-djela paje jovanovica (kicenje nevjeste i borba pjetlova) bila je obavezni dio literature o istoriji umjetnosti bivse jugoslavije.

svi narodi na balkanu izrazito romantiziraju srednji vijek. trenutno, to najvise, najjace i najvatrenije rade bosnjaci. vjerovatno zato sto proces izgradnje nacije nije zavrsen. razumijem romantiziranje srednjeg vijeka, ali mi se ne svidja odustvo zelje da se prihvati bilo kakav kriticki osvrt. odmah krece galama i sve ostalo sto prati strasne rasprave u ovoj nasoj balkanskoj krcmi.

da zakljucim, mislim da su portreti bosanskih (inace, ova rijec se pise malim slovom, isto kao i bosanski jezik, srpska kuhinja, hrvatska kultura itd.) kraljeva debelo romantizirani i neka ih takvih. i romantizirana vidjenja imaju svoje mjesto i ulogu. problem je kad neko pocne bezrezervno vjerovati u njihovu autenticnost, a jos veci kad to pocne neumorno dokazivati svima oko sebe.
Ti si polupao sve loncice jer da si malo citao ono sto je pisano na ovoj temi vidijeo bih da su portreti preslikani sa pecata. Naravno da je umjetnik dodao neke stvari koje sa pecata nisu bile vidljive.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#64 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by BHCluster »

Pietje_Bel wrote:Evo ovdje prekrasne Slike kraljice Elizabete Kotromanic:

http://en.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_of_Bosnia

Da li je ovo falsifikat? Nalazi se u Madarskom muzeju? :)

Image
Jedna od njenih cerki je postala Kraljica Poljske ime joj je bilo Jadwiga a vladala je izmedu 1384–1399.
Image
http://en.wikipedia.org/wiki/Mary_of_Hungary

A druga Marija (Mary) je postala Kraljica Madarske, Hrvatske i Dalmacije, a vladala je u imedu 1382-1395.
Image
http://en.wikipedia.org/wiki/Mary_of_Hungary
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#65 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by BHCluster »

Zna li ko gje mogu naci vise podataka o Princezi Katarini, Princezi Elizabeti, Princezi Mariji, i Banici Elizabeti.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#66 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Pietje_Bel »

BHCluster wrote:Zna li ko gje mogu naci vise podataka o Princezi Katarini, Princezi Elizabeti, Princezi Mariji, i Banici Elizabeti.
Svaka ti cast Clusteru. Ova zadnja predzadnja je pravo lijepa ( da ne kazem dobra :D ).

Otidi ovdje i pitaj forumasa Jacka. On zna mnogo toga:

http://bosnahistorija.16.forumer.com/index.php

Moras se prvo uclaniti. :)
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#67 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by BHCluster »

Pietje_Bel wrote:
BHCluster wrote:Zna li ko gje mogu naci vise podataka o Princezi Katarini, Princezi Elizabeti, Princezi Mariji, i Banici Elizabeti.
Svaka ti cast Clusteru. Ova zadnja predzadnja je pravo lijepa ( da ne kazem dobra :D ).

Otidi ovdje i pitaj forumasa Jacka. On zna mnogo toga:

http://bosnahistorija.16.forumer.com/index.php

Moras se prvo uclaniti. :)
Demi ovo reci ova Banica Elizabeta jeli ona Bana Stijepan Kotromana zena ili grijesim.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#68 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Van Halen »

Banica Elizabeta je bila kćerka od bana Stjepana Kotromanića II. Udata za mađarskog kralja doprinijela je jačanju pozicije Bosne u svom okruženju.
Last edited by Van Halen on 26/02/2009 18:02, edited 1 time in total.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#69 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by BHCluster »

Evo ovdje su sa malo drugacijim okvirima. Ako neko hoce da ih koristi na svojim webstranicama i slicno.

Ban Stijepan Kotroman
Image

Banica Elizabeta
Image

Ban/Kralj Tvrtko I Kotromanić
Image

Kralj Stjepan Dabiša
Image

Kraljica Jelena Gruba
Image

Kralj Stjepan Ostoja
Image

Kralj Tvrtko II Kotromanić
Image

Kralj Stjepan Ostojić
Image

Kralj Stjepan Tomaš
Image

Kraljica Katarina Kosača
Image

Kralj Stjepan Tomašević
Image

Princeza Marija Kotromanić
Image

Princeza Katarina
Image

Princeza Elizabeta
Image

:bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Last edited by BHCluster on 26/03/2013 21:15, edited 2 times in total.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#70 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by BHCluster »

Van Halen wrote:Banica Elizabeta je bila kćerka od bana stjepana Kotromanića II. Udata za mađarskog kralja doprinijela je jačanju pozicije Bosne u svom okruženju.
Znaci ona je majka te dvije Kraljice gore sto sam naveo.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#71 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Pietje_Bel »

BHCluster wrote:
Van Halen wrote:Banica Elizabeta je bila kćerka od bana stjepana Kotromanića II. Udata za mađarskog kralja doprinijela je jačanju pozicije Bosne u svom okruženju.
Znaci ona je majka te dvije Kraljice gore sto sam naveo.
Evo ovdje sam to sve prepisao sa stabla Kotromanica:
Stablo Bosanske dinastije Kotromanica

Banovi nepoznatog imena do IX stoljeca. Ban nepoznatog imena, spominje se 968. godine prilikom napada hrvatskog kralja Kresimira II na Bosnu. Ban nepoznatog imena spominje se oko 1041. godine kao saveznik Bizantskog cara Konstantina IX Monomaha u ratu protiv Dukije. Ban nepoznatog imena, kojeg je oko 1084. godine uklonio dukljanski kralj Bodin prilikom napada na Bosnu. Ban Stijepan zasjeo na prijestolje oko 1084. g. uz pomoc dukljanskog kralja Bodina. Ban nepoznatog imena spominje se 1103. godine kao tast dukljanskog kralja Kocopara.

Ban Boric (1154- 1163) imao dva sina: Stijepana i Pavla, te unuke i praunuke (Odola, Celko, Boric, Detmar, Matija). Ban Kulin (1180-1204). Zena mu se zvala Vojslava. Imao sina i sestru (nepoznatog imena), udata za humskog kneza Miroslava.

Ban Stijepan (1204-1232), sin Kulina Bana. Zena mu se zvala Anka. Imali sina Sebislava. Ban Matija Ninoslav (1232-1250). Dokumenti ne spominju ko su mu roditelji, ali izricito kazu da je bio clan uze dinastije, dakle Kulinovog roda. Imao nekoliko brace od kojeg se jedan zvao Simeon, te vise sinova (jedan se zvao Stijepan) i brojnu unucad.

Ban Prijezda (1250 -1290). Dokumenti navode da je bio u srodstvu s Banom Ninoslavom, najvjerovatnije je brat mu ili stricevic. Imao tri sina: Stijepan (Kotroman) i Prijezdu i Vuka, te kcerku Katarinu, udata za slavonskog banovica Radislava Babonica. Vukova kcerka se zvala Jelena. Udala se za Humskog vojvodu Vuka Hranica.

Ban Stijepan Kotroman (1290 - 1312), sin bana Prijezde. Bio ozenjen Jelisavetom (Elizabetom), kcerkom srpskog kralja Dragutina. Imao tri sina: Stijepana, Vladislava, Ninoslava i kcerku Katarinu (udala se za humskog kneza Nikolu). Vladislav bio ozenjen Jelenom, kcerkom bibirskog kneza Jurija Subica. Imali dva sina: Tvrtka i Vuka i kcerku Mariju (udala se za Ulricha X Helfsteina u Njemackoj) Ninoslav imao sina Dabisu. Prijestolje naslijedio Stijepan.

Ban Stijepan Kotroman II, po ocu nazvan Kotromanic (1314- 1353). Zenio se tri puta. Prva zena mu bila Ortenburska princeza iz Koruske (nepoznato ime), druga Bugarska princeza (nepoznato ime) a treca Elizabeta, kcerka Kazimira III iz Poljske. Imao sestero djece: Cetri sina (svi pomrli u djecijoj dobi), i dvije kcerke: Elizabetu i Katarinu. Elizabeta se udala za Madarskog kralja Isudovika, a Katarina za Hermana I Celjskog u Stajerskoj.

Kralj Tvrtko (1353 -1391). Sin Vladislava, a unuk bana Stijepana Kotromana. Zenio se dva puta. Prva sena bila domaca plemkinja Grubaca, a druga Bugarska princeza Doroteja iz kuce Bugarskog cara Ivana Sismana. Imao tri sina: Ostoju, Tvrtka i Vuka (Banica). Prijestolje naslijedio Dabisa.

Kralj Dabisa (1391 - 1395), sin Ninoslava, a unuk Bana Stijepana Kotromana. Zena mu bila Jelena Gruba, domaca plemkinja iz Huma. Imao kcerku Stanu, udata za Humskog kneza Jurja Radivojevica i sina nepoznatog imena. Kraljica Jelena Gruba (1395-1398), zena kralja Dabise. Nakon njegove smrti nasliedila ga na prijestolju.

Kralj Ostoja (1398 - 1404 i 1409 - 1418), sin kralja Tvrtka i njegove prve zene Grubace. Zenio se tri puta. Prva zena mu bila Vitaca, druga Kuljava (domaca plemkinja), a treca Jelena, kcerka bibirskog kneza Ivana Nelipica. Imao tri sina: Stijepana (po ocu nazvan Ostojic), Radivoja i Tomasa. Radivoj se zenio dva puta. Prva zena mu bila Katarina a druga Margarita. Imao tri sina: Tvrtka, Matiju i Djuraka.

Kralj Stijepan Ostojic (1418-1421). Sin kralja Tvrtka po kojem je nazvan Tvrtkovic. Bio ozenjen Dorotejom, necakinjom Madarskog kralja Sigismunda (kcerka Ugarskog Vojvode Ivana Gorjanskog). Nisu imali djece.

Kralj Tomas (1443 -1461). Sin kralja Ostoje a unuk kralja Tvrtka I. Zenio se dva puta. Prva zena mu bila Vojaca, djevojka iz naroda a druga Katarina, kcerka Bosanskog vojvode i hercega Vukcica iz Huma. Imao tri sina: Stijepana i Sigismunda, trecem nepoznato ime (umro kao dijete na mijetu), i kcerku Katarinu. Prilikom Turskog osvajanja Bosne Sigismund i Katarina (kao djeca) zarobljeni i odvedeni u Tursku.

Kralj Stijepan Tomasevic (1461 - 1463). Sin kralja Tomasa (po kojem je nazvan Tomasevic), i njegove prve zene Vojace. Bio ozenjen Marom (djevojacko ime Jelena), kcerkom srpskog despota Isazara Brankovica. Nisu imali djece.
Prilikom Turskog osvajanja Bosne (1463.) uhvacen u Kljucu a pogubljen u Jajcu. S njim je se ugasila dinastija Kotromanica i nestalo Bosanskog kraljevstva.
A odakle ti ove slike u ovim okvirima? :)
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#72 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by BHCluster »

Slike su od autora posta a okvir sam ja naso na netu pa slike isjekao i stavio u okvir rekoh bolje izgledaju.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#73 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Pietje_Bel »

BHCluster wrote:Slike su od autora posta a okvir sam ja naso na netu pa slike isjekao i stavio u okvir rekoh bolje izgledaju.
Super, bravo! :D

Ja sam ovo slikao sa telefonom jer nisam imao kameru pri ruci. Ali imam sada jedan vrlo dobar foto aparat tako da cu jednom uslikati pa da budu u boljem kvalitetu pa cu postaviti ovdje.. ;)
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#74 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by BHCluster »

Pietje_Bel wrote:
BHCluster wrote:Slike su od autora posta a okvir sam ja naso na netu pa slike isjekao i stavio u okvir rekoh bolje izgledaju.
Super, bravo! :D

Ja sam ovo slikao sa telefonom jer nisam imao kameru pri ruci. Ali imam sada jedan vrlo dobar foto aparat tako da cu jednom uslikati pa da budu u boljem kvalitetu pa cu postaviti ovdje.. ;)
Odlicno! Ja sam mislio da je ovo neko skaniro sa malom rezolucijom.

PS
Znali neko kako se ove velike slike smanje da se vide bolje mislim na ovome forumu.
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#75 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Pietje_Bel »

Bosanska kraljica Katarina Kosaca Kotromanic prima darove:

Image

Image

By KATA PETRIČEVIĆ
Post Reply