Porodiljska naknada i djeciji doplatak

kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#76 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kerima1 »

dj-13 wrote:
MoSa LjoŽe wrote:Valter svaka ti se treba uokviriti, sve što je čovjek rekao je istina 100%.
Ma ja nek je vama ovo istina asto vam u paralamentu ljudi sjede i ne rade nista i za to nista dobiju po 100 i nesto djecijih doplataka,to je ok...i hajd praznite se negdje drugo ovde je postavljeno konkretno pitanje bez da nam neko palamudi...
Tacno valja nam jos troiti ovu vrecu idiota na temi. :cry:
User avatar
žuta lala
Posts: 4015
Joined: 23/01/2013 13:45

#77 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by žuta lala »

dj-13 wrote:Ljudi mene je jedino ovde zanimalo kad ce isplata nakande ako ko zna a ne da mi neko pametuje ko je tamo negdje i ko misli da ovde zene zive od te milostnje zato sto nece da rade.....objasnjavati nekome ko ne zna kako je to kad radis i ostanes bez posla zato jer si u drugom stanju a pri tom si visoko obrazovana,muz isto tako ali radi kod privatnika i ceka po 2 mjeseca platu,podstanari a beba mala .Ne kukam i ne trazim nista od nikaga na zalost nisam otisla u Dansku niti bilo gdje jer mi otac poginuo za ovu drzavu pa sam mislila da u njoj cu ja imati selameta koliko toliko....ali bez veze AKO KO BUDE IMAO BILO KAKVU INFORMACIJU O TOME KAD JE ISPLATA ILI JE TOLIKO MOCAN DA NAM MALO TO POGURA JER KANTONALNO MINISTARSTVO SE PITA KOJE JE SEBI DAVNOOO PODJELILO PLATE....MOLIM VAS JAVITE I NECEMO VISE RASPRAVE,OVI U DANSKOJ NEK SE "PATE" A JA SAM TRAZILA INFORMACIJU OD LJUDI KOJI OVDE "UZIVAJU"...
Isplate neće ni biti jer se naknada za porodilje ukinula. :(
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#78 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kadinica »

Nije ukinuta porodiljska naknada...

Samo dio koji je isplacivao Grad Sarajevo / oko 250 KM.
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#79 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Lounge Act »

.
Last edited by Lounge Act on 03/01/2015 12:03, edited 1 time in total.
User avatar
žuta lala
Posts: 4015
Joined: 23/01/2013 13:45

#80 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by žuta lala »

E onda mi ništa nije jasno. Mojoj sestri je rečeno da neće dobiti iznos (pola plate) koji se isplaćivao iz budžeta općine (u vidu naknade) jer nema novca za to. Samo dobija pola iznosa od državne institucije u kojoj je zaposlena.
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#81 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kadinica »

žuta lala wrote:E onda mi ništa nije jasno. Mojoj sestri je rečeno da neće dobiti iznos (pola plate) koji se isplaćivao iz budžeta općine (u vidu naknade) jer nema novca za to. Samo dobija pola iznosa od državne institucije u kojoj je zaposlena.
Ako radi u državnoj instituciji onda ima pravo na punu plaću, a nema pravo na naknadu od Kantona.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#82 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by CaneBos »

kadinica wrote:
žuta lala wrote:E onda mi ništa nije jasno. Mojoj sestri je rečeno da neće dobiti iznos (pola plate) koji se isplaćivao iz budžeta općine (u vidu naknade) jer nema novca za to. Samo dobija pola iznosa od državne institucije u kojoj je zaposlena.
Ako radi u državnoj instituciji onda ima pravo na punu plaću, a nema pravo na naknadu od Kantona.
Upravo tako. Ako radi u drzavnoj instituciji onda spada pod Drzavni zakon o radu koji regulise naknadu plate za vrijeme odsustva. Taj iznos je puna neto plata (bez toplog obroka, prevoza..). Vasa sestra nema nikakve veze sa kantonom i kantonalnim/opcinskim budzetima u tom slucaju.
Jos samo da dodam..kad postoje nejasnoce ovog tipa, pa ima internet, zakoni, pa se malo proceslja to, drugo svaka ta drzavna institucija ima hrpu besposlenih pravnika i sektora za pravne poslove i personal, pa neka pokuca na vrata i raspita se!
User avatar
žuta lala
Posts: 4015
Joined: 23/01/2013 13:45

#83 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by žuta lala »

CaneBos wrote: Ako radi u državnoj instituciji onda ima pravo na punu plaću, a nema pravo na naknadu od Kantona.
Upravo tako. Ako radi u drzavnoj instituciji onda spada pod Drzavni zakon o radu koji regulise naknadu plate za vrijeme odsustva. Taj iznos je puna neto plata (bez toplog obroka, prevoza..). Vasa sestra nema nikakve veze sa kantonom i kantonalnim/opcinskim budzetima u tom slucaju.
Jos samo da dodam..kad postoje nejasnoce ovog tipa, pa ima internet, zakoni, pa se malo proceslja to, drugo svaka ta drzavna institucija ima hrpu besposlenih pravnika i sektora za pravne poslove i personal, pa neka pokuca na vrata i raspita se![/quote]

Joj upravu ste, neko ju je pogrešno informisao! Evo maloprije je zvala da se raspita i rekli su da to nema veze s njom. :)
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#84 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by ladyblue18 »

kerima1 wrote: Tacno valja nam jos troiti ovu vrecu idiota na temi. :cry:
Isključen/a korisnik/ca iz razloga “vrijedjanje”
» kerima1

2 hefte
curicaizsume
Posts: 22
Joined: 18/11/2010 22:44

#85 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by curicaizsume »

Pozdrav
Moze li mi iko dati jednu informaciju?
Sestra mi radi kod privatnika u Sarajevu, zaposlila se preko Sluzbe za zaposljavanje i ima ugovor do 01.08.2014. a, aBd, termin joj 25.07.2014. Ima li ikakvih sansi da dobije naknadu za porodiljsko? Jer ona je jos uvijek pod ugovorom kad se porodi. Ili, sta bi bilo kad joj poslodavac produzio ugovor, bili se sta promijenilo po tom pitanju?

Hvala Vam!
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#86 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kadinica »

curicaizsume wrote:Pozdrav
Moze li mi iko dati jednu informaciju?
Sestra mi radi kod privatnika u Sarajevu, zaposlila se preko Sluzbe za zaposljavanje i ima ugovor do 01.08.2014. a, aBd, termin joj 25.07.2014. Ima li ikakvih sansi da dobije naknadu za porodiljsko? Jer ona je jos uvijek pod ugovorom kad se porodi. Ili, sta bi bilo kad joj poslodavac produzio ugovor, bili se sta promijenilo po tom pitanju?

Hvala Vam!
Naknadu za porodiljsko će svakako imati, samo zavisi da li kao majka u radnom odnosu ili nezaposlena.

Ako joj poslodavac ne produži ugovor, prijavljuje se na biro i ostvaruje pravo kao nezaposlena.

Ako joj produži radni odnos, primaće naknadu kao porodilja u radnom odnosu, za onoliko vremena na koliko je poslodavac produžio ugovor. Danom prestanka ugovora, prestaje pravo, ponovo je upućuju na biro i prima naknadu kao nezaposlena osoba.

Nemam pojma koliko trenutno iznose porodiljske naknade, ali mislim da je za nezaposlene osobe u KS trenutno oko 200 KM, a porodilje u radnom odnosu oko 500 KM.

Neka neko napiše tačno, ove naknade se usklađuju sa proječnom plaćom....
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#87 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kakavdanakneiskustvu »

zna li ko dokle je stigla isplata porodiljskih naknada u ze-do kantonu?
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#88 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kadinica »

Danas počela isplata za mart u KS, ako nešto znači...
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#89 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by manekenka u penziji »

Danak, ako je suditi po praksi sarajevskog kantona, prvu naknadu ćete dobiti tek za neka 3 mjeseca.
curicaizsume
Posts: 22
Joined: 18/11/2010 22:44

#90 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by curicaizsume »

kadinica wrote:
curicaizsume wrote:Pozdrav
Moze li mi iko dati jednu informaciju?
Sestra mi radi kod privatnika u Sarajevu, zaposlila se preko Sluzbe za zaposljavanje i ima ugovor do 01.08.2014. a, aBd, termin joj 25.07.2014. Ima li ikakvih sansi da dobije naknadu za porodiljsko? Jer ona je jos uvijek pod ugovorom kad se porodi. Ili, sta bi bilo kad joj poslodavac produzio ugovor, bili se sta promijenilo po tom pitanju?

Hvala Vam!
Naknadu za porodiljsko će svakako imati, samo zavisi da li kao majka u radnom odnosu ili nezaposlena.

Ako joj poslodavac ne produži ugovor, prijavljuje se na biro i ostvaruje pravo kao nezaposlena.

Ako joj produži radni odnos, primaće naknadu kao porodilja u radnom odnosu, za onoliko vremena na koliko je poslodavac produžio ugovor. Danom prestanka ugovora, prestaje pravo, ponovo je upućuju na biro i prima naknadu kao nezaposlena osoba.

Nemam pojma koliko trenutno iznose porodiljske naknade, ali mislim da je za nezaposlene osobe u KS trenutno oko 200 KM, a porodilje u radnom odnosu oko 500 KM.

Neka neko napiše tačno, ove naknade se usklađuju sa proječnom plaćom....
Kadinice, hvala ti!
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#91 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kakavdanakneiskustvu »

manekenka u penziji wrote:Danak, ako je suditi po praksi sarajevskog kantona, prvu naknadu ćete dobiti tek za neka 3 mjeseca.


ok
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#92 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by belfy »

mojoj zeni je prva naknada legla nakon 6 mjeseci (Zenica), ali ima slucajeva gdje ide i mjesec ranije (valjda zavisno od pocetka porodiljskog). u svakom slucaju, za ZKD vazi 5-6 mjeseci po licnom iskustvu i iskustvima okoline.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#93 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kakavdanakneiskustvu »

belfy wrote:mojoj zeni je prva naknada legla nakon 6 mjeseci (Zenica), ali ima slucajeva gdje ide i mjesec ranije (valjda zavisno od pocetka porodiljskog). u svakom slucaju, za ZKD vazi 5-6 mjeseci po licnom iskustvu i iskustvima okoline.


za koji mjesec je zadnja naknada legla na račune?
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#94 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by belfy »

vjeruj mi da nisam siguran. cini mi se februar. ako je drugacije postam za sat vremena, ako ne, onda je februar.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#95 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by belfy »

zena mi upravo prenese da je zadnja koja je legla decembarska, a da bi ovog mjeseca trebala leci januarska...tako da sam ja bio dosta u krivu...
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#96 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by artime »

Zavisi sve kad kanton pusti pare. Npr. Poslije protesta odmah su pustili pare za naknade porodiljama. Političke igrice se prelamaju preko malog čovjeka. Al sve to na bosanski način. Toliko perfidno rade da kažem, puštaju pare poslije nekih "ustanaka" nebili raji zamazali oči.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#97 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kakavdanakneiskustvu »

belfy wrote:zena mi upravo prenese da je zadnja koja je legla decembarska, a da bi ovog mjeseca trebala leci januarska...tako da sam ja bio dosta u krivu...


hvala
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#98 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kadinica »

Maloprije sam gledala ministra, prije toga pročitala saopćenje Ministarstva.

I još ne mogu sebi da dođem. Ispade da je 9 godina vršena neregularna, tj. protivzakonita isplata naknada. I to kaže ministar, kojem je obaveza da podnese krivičnu prijavu u momentu saznanja za počinjeno krivično djelo. Dakle, trebao bi prijaviti sve svoje prethodnike i tražiti da se u budžet namiri 30 miliona KM, koji su protivzakonito isplaćene porodiljama.

Fuj...umjesto toga, on našao da bude legalista i da "uskladi" isplate sa zakonom.

Na način da se majkama u radnom odnosu umanji naknada za 100 KM, a da se onima koje nisu u radnom odnosu istovremeno poveća. Poštujem. Hoće čovjek da pomogne jednoj kategoriji. Samo mu nešto matematika nije jača strana - povećanje će biti sa 120 KM na 180 KM, tj. čitavih 60 KM. Kamo nestadoše 40 KM? Ministre?

Dalje, ministar kaže da porodilje u radnom odnosu primaju svakako razliku od plaće od svog poslodavca, pa umanjenje neće ni osjetiti. Kako znaš ministre? Šta je sa onima koje rade kod privatnika?
Uostalom, šta tebe briga ko meni koliko isplaćuje? Je li moj poslodavac korektan ili ne? Kaže ako nije tako, sindikat treba da se izbori za porodilje. Hahahahaha. Sindikat.

Činjenica je da je porodilja žena koja je rodila dijete u ovoj šugavoj državi. Koje će ići u školu, plaćati porez i pobrinuti se da šugava država ne izumre.

I zato joj treba biti isplaćena naknada DRŽAVE (čitaj Kantona), a ne poslodavca, muža, roditelja penzionera, komšinice ili od druge vrste sadake.


ps. uvijek mi je smetalo što su porodilje svrstane u Zakon o socijalnoj zaštiti. Sad znam da je to ispravno. Biti majka znači biti socijalni slučaj.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#99 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by safran »

kadinica wrote: Dalje, ministar kaže da porodilje u radnom odnosu primaju svakako razliku od plaće od svog poslodavca, pa umanjenje neće ni osjetiti. Kako znaš ministre? Šta je sa onima koje rade kod privatnika?
Uostalom, šta tebe briga ko meni koliko isplaćuje? Je li moj poslodavac korektan ili ne? Kaže ako nije tako, sindikat treba da se izbori za porodilje. Hahahahaha. Sindikat.

Činjenica je da je porodilja žena koja je rodila dijete u ovoj šugavoj državi. Koje će ići u školu, plaćati porez i pobrinuti se da šugava država ne izumre.

I zato joj treba biti isplaćena naknada DRŽAVE (čitaj Kantona), a ne poslodavca, muža, roditelja penzionera, komšinice ili od druge vrste sadake.

OVDJE BIH SAMO DODALA DA PORODILJA, I KADA NIJE PORODILJA, REDOVNO, GODINAMA, IZDVAJA IZ PLATE U TAJ ISTI FOND IZ KOJEG SE ISPLAĆUJU NAKNADE.

ps. uvijek mi je smetalo što su porodilje svrstane u Zakon o socijalnoj zaštiti. Sad znam da je to ispravno. Biti majka znači biti socijalni slučaj.
Ne moraš ni spominjati privatnike. Ja sebi nisam mogla doći kad mi je babica, dok mi je spremala bebu na otpustu, rekla da OB, nadaleko poznata kao baby friendly, ne daje porodiljama razliku plate. Kasnije mi je to potvrdila prijateljica. Da li se šta promijenilo sa novim rukovodstvom, ne znam. Ovo je stvarno mizerija što su napravili.
Enticer
Posts: 711
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#100 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Enticer »

Cuo sam da ima ili da je bilo da dijete za svoj prvi rodjendan dobije novcanu naknadu ili poklon od Kantona ili Opcine, ne znam tacno i to nakon sto majka primi svih 12 porodiljskin naknada i kao 13ta naknada bude kao za dijete za njegov prvi rodjendan. Ima li to jos ili je ukinuto? Kanton Sarajevo je u pitanju.
Post Reply