Porodiljama shipak u FBiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#1 Porodiljama shipak u FBiH

Post by mIRCerka »

Porodilje iz FBiH ostale bez naknada
Datum: 10.10.2008 19:11
Autor: Selma Velić

SARAJEVO - Ministarstvo finansija i trezora BiH, na osnovu Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, u oktobru je obustavilo isplate naknada majkama porodiljama uposlenim u institucijama BiH s područja Federacije BiH.

Potvrdio je ovo jučer Fuad Kasumović, zamjenik ministra trezora i finansija BiH. Kaže da je Zakon o plaćama zanemario ovaj dio, te isplatu naknada porodiljama prepustio kantonima, što je "velika diskriminacija među ženama porodiljama".

"Ovaj problem uspješno je riješen u RS. Vlada RS, kako bi pomogla natalitet, donijela je odluku da porodiljama bude isplaćen čitav iznos plate. Nažalost, u FBiH iznos naknade porodiljama uposlenim u institucijama BiH ovisit će od mogućnosti kantona. Na nivou države nema nikakvog rješenja", ističe Kasumović.

Smatra da je ovaj propust sraman i diskriminirajući i da je ovo greška cijelog sistema, a ne Ministarstva finansija i trezora BiH.

"Nismo znali za ovaj propust, dok u ovom mjesecu nismo dobili nekoliko pritužbi. Zadužio sam službe da pripreme izmjene i dopune ovog zakona", kaže Kasumović.

Maja Pletikosa, uposlenica u Graničnoj policiji BiH, već tri mjeseca je na porodiljskom dopustu. Kaže kako je naknadu za porodilje, na osnovu rješenja o korištenju porodiljskog odsustva, primila u avgustu i septembru, ali da je ovaj mjesec uskraćena za to.

"U Graničnoj policiji BiH na porodiljskom dopustu je šest žena. Nas dvije smo na porodiljskom dopustu u FBiH i ni feninga nismo dobile od Granične policije BiH. Moja koleginica u RS dobila je 80 odsto porodiljske naknade od ukupnog iznosa plate", tvrdi Maja Pletikosa.

Iznos porodiljskih naknada u FBiH razlikuje se od kantona do kantona.
Fakat mi smeta sto ovo niko ne vidi kao problem :(
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#2 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by Amazonka27 »

Naravno da je problem. Da nas ikako mogu sve sterilizovati, rado bi to uradili! Kako zasnovati obitelj u ovakoj sugavoj drzavi? Ako si mlada i neudata zena onda si nagrabusio ako trazis posao, jer rijetko se ko odluci zaposliti nekoga ko ima namjeru vrlo brzo otici na trudnicko. Sve mi smrdi na neku strategiju unistavanja...nece nas ubijati ali ce nam otezati toliko zivot da se sami odselimo. Nikoga nije briga sto bijela kuga uzima svoj mah, nego cak jos doprinose svojim odlukama i izglasavanjima...jebo ti nas :!:
User avatar
karanana
Posts: 47231
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by karanana »

naravno da je problem i ja sam ovo uocio vec prije nekoliko mjeseci. citajuci ovo slazem se da je RS bolji dio BiH jer se ljudi barem brinu oko ovih stvari. preporucio bih buducim majkama, da se, ako imaju izbora, prijave na adresu negdje u republici srpskoj.
sram da bude ove nase karinashe
grki
Posts: 73
Joined: 07/10/2008 20:54

#4 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by grki »

ma hebo to daj Dodika :lol: :lol: :lol:
sarajevo63
Posts: 1357
Joined: 28/02/2008 13:02

#5 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by sarajevo63 »

Ako ti šta znači, smeta mi.
I opet isti odgovor: sami smo za sve krivi.
Od Brankovića do Brankovića, daleko je sunce...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#6 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by mIRCerka »

Amazonka27 wrote:Naravno da je problem. Da nas ikako mogu sve sterilizovati, rado bi to uradili! Kako zasnovati obitelj u ovakoj sugavoj drzavi? Ako si mlada i neudata zena onda si nagrabusio ako trazis posao, jer rijetko se ko odluci zaposliti nekoga ko ima namjeru vrlo brzo otici na trudnicko. Sve mi smrdi na neku strategiju unistavanja...nece nas ubijati ali ce nam otezati toliko zivot da se sami odselimo. Nikoga nije briga sto bijela kuga uzima svoj mah, nego cak jos doprinose svojim odlukama i izglasavanjima...jebo ti nas :!:
jebo ne jebo, samo pazi da ne ostanes trudna... toliko o politici nataliteta, toliko o planovima za rehabilitaciju zemlje i drustva...

Ja sam ostala prosto shokirana, hajd da su rekli KASNICE ili nesto slicno, ali da fakat ne dobiju to...a parlamentarci dobiju 3,500 KM NI ZA STA...uzas...
Ali, tako nam i treba, niko se ne buni, nema familija tih porodilja, nema kolegica ili kolega koji ce u znak solidarnosti uciniti nesto... a Ministri ce dobiti svoju platu...PO ZAKONU...za lijeka im trebala dabogda...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#7 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by mIRCerka »

dobro me napomenuse...

GDJE JE SADA GENDER CENTAR? Isti onaj centar koji je bio protiv GRADJANA jer su se drznuli napasti JEDINU I PRVU GRADONACELNICU Sarajeva???

Gdje je sada zastita zena???

Zasto jedno od eliminatornih pitanja na intervjuu za posao mora biti KADA PLANIRATE RADJATI DJECU?

Zasto zene dobiju otkaz cim obznane da su trudne?

Da li se to namjerno vracamo patrijarhatu, zena je za kuce i djece, nije za kancelarije?

cijela jedna generacija ce preskociti potomstvo, zbog straha od gubljenja posla...
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#8 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by maajaa »

Sramota. I grozno je sto se ovakve stvari spustaju na kantonalni nivo! Primjera radi, u HNK porodilje tokom koristenja porodiljskog ne primaju mjesecnu naknadu od Centra za socijalni rad, dok recimo u KS porodilje uredno dobiju oko 40% od prosjecne plate u tom kantonu ...
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#9 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by uvjek dobar gost »

Mirci ovo samo je kap u moru naših stvarnih problema koji ostaju na zapećku jer mediji kroz kanale distribucije guraju glupe informacije o otcjepljenju, referendumu, govoru lažnih patriota i šta sve ne... a mi svakim danom imamo sve manje sugrađana, prijatelja, komšija... i sve se manje djece rađa.. i sve nas je manje obrazovanih i pismenih... i sve smo bliže srednjem vijeku, ... sve su nam draže plemenske zajednice...
Pitanjje koje samo se nameće je ko će se žrtvovati za opštu stvar i ko će krenuti prvi... sve u svemu sve mi se više gadi sve ovo skupa jer sve manje u svemu vidim neki smisao i nikako ne vidim pomake... mada vidim ih subotom na akcijama il na nekim sličnim manifestacijama kada se okupe ljudi koje znam i koji su spoznali u čemu je u stvari problem....

...... Mnogi će se sada možda uvrijediti, ali samo da pitam jesu li se po ovom "porodiljskom" pitanju oglasili lažni patrioti, jesu li se oglasile vjerske zajednice kojima su puna usta vijernika i njihovih problema... jeli se iko od javnih ličnosti oglasio.. ili bar neko ik kriminalnog miljea... jer i oni su jako uticajni..!
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#10 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by mIRCerka »

maajaa wrote:Sramota. I grozno je sto se ovakve stvari spustaju na kantonalni nivo! Primjera radi, u HNK porodilje tokom koristenja porodiljskog ne primaju mjesecnu naknadu od Centra za socijalni rad, dok recimo u KS porodilje uredno dobiju oko 40% od prosjecne plate u tom kantonu ...
a u RS dobijaju 80%...

Goste, nek se nadje uvrijedjen ko hoce, u pravu si, nigdje velikih dusebriznika da se oglasi...pa cak ni na forumu..bitan je Dodik znas...bitna je reprezentacija...bitno je jel bilo vise srba il hrvata u JNA...

odo off, odo kumchetovoj mami naci sta posla za ovu sedmicu...
pozz
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#11 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by uvjek dobar gost »

maajaa wrote:Sramota. I grozno je sto se ovakve stvari spustaju na kantonalni nivo! Primjera radi, u HNK porodilje tokom koristenja porodiljskog ne primaju mjesecnu naknadu od Centra za socijalni rad, dok recimo u KS porodilje uredno dobiju oko 40% od prosjecne plate u tom kantonu ...
Moram se umiješati jer si fulila temu, ovo nije tema podrške bivšem premijeru Kantona Sarajevo.... i ne moramo se valjda uvijek ugledati na gore od sebe.... jer recimo vlada HNK se nije sastala oko šest mjeseci....

Vratimo se temi... da ne spominjemo sada cijene pelena i svega ostalog što je potrebno za podizanje djeteta...
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#12 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by maajaa »

Nisam fulila temu i nije mi namjera pruziti podrsku bivsem premijeru KS :roll: Htjela sam pokazati kako se situacija razlikuje od kantona do kantona ... i kako je totalno nefer da da ovakve stvari nisu izjednacene ako vec ne na drzavnom, a onda barem na entitetskom nivou.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#13 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by mIRCerka »

maajaa wrote:Nisam fulila temu i nije mi namjera pruziti podrsku bivsem premijeru KS :roll: Htjela sam pokazati kako se situacija razlikuje od kantona do kantona ... i kako je totalno nefer da da ovakve stvari nisu izjednacene ako vec ne na drzavnom, a onda barem na entitetskom nivou.
I tu ja uletim sa "Dodina vlada ima politiku rasta nataliteta" i ispadnem cetnik... i onda pocnemo pricati o dodiku bla bla i coli...

necemo se tako igrati...
Zasto svi sute o ovome?????????????
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#14 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by Doda37 »

mIRCerka wrote:
maajaa wrote:Nisam fulila temu i nije mi namjera pruziti podrsku bivsem premijeru KS :roll: Htjela sam pokazati kako se situacija razlikuje od kantona do kantona ... i kako je totalno nefer da da ovakve stvari nisu izjednacene ako vec ne na drzavnom, a onda barem na entitetskom nivou.
I tu ja uletim sa "Dodina vlada ima politiku rasta nataliteta" i ispadnem cetnik... i onda pocnemo pricati o dodiku bla bla i coli...

necemo se tako igrati...
Zasto svi sute o ovome?????????????

Ovo sto je @maajaa napisala za porodilje u HNŽ je tocno i nije od juce, a zasto se suti?? pa zato sto su sve zene ugrozene ,a ne samo pripadnice jednog naroda jer bi se otvarala politicka rasprava, za mene su ovakvi zakoni za zatvora....ovako su poklopili sve i tisu, misu...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#15 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by mIRCerka »

Doda37 wrote:
mIRCerka wrote:
maajaa wrote:Nisam fulila temu i nije mi namjera pruziti podrsku bivsem premijeru KS :roll: Htjela sam pokazati kako se situacija razlikuje od kantona do kantona ... i kako je totalno nefer da da ovakve stvari nisu izjednacene ako vec ne na drzavnom, a onda barem na entitetskom nivou.
I tu ja uletim sa "Dodina vlada ima politiku rasta nataliteta" i ispadnem cetnik... i onda pocnemo pricati o dodiku bla bla i coli...

necemo se tako igrati...
Zasto svi sute o ovome?????????????

Ovo sto je @maajaa napisala za porodilje u HNŽ je tocno i nije od juce, a zasto se suti?? pa zato sto su sve zene ugrozene ,a ne samo pripadnice jednog naroda jer bi se otvarala politicka rasprava, za mene su ovakvi zakoni za zatvora....ovako su poklopili sve i tisu, misu...
Pa ne kontam cemu tisina? Je li se to svi slazemo da se uvede patrijarhat? Da samo muski rade, a zene oko djece da skacu...

da umjesto TO BE OR NOT TO BE dilema bude RADITI ILI RODITI...
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#16 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by chuchumbamayumbe »

Moja zena je ispushila otkaz nakon sto je ostala trudna sa drugim djetetom...Doduse, dobila je otpremninu za 6 mjeseci nakon sto je rekla da ce ih tuziti.
Sada prima naknadu za porodilje (ja mislim da je 120km) i to je to, ja mislim u trajanju od 12 mjeseci.
Politika radjanja u FBiH je dno dnoova!
:x :x :x
User avatar
potpuni stranac
Posts: 807
Joined: 13/03/2008 09:54
Location: Lost at space and time

#17 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by potpuni stranac »

mIRCerka wrote:[

Pa ne kontam cemu tisina? Je li se to svi slazemo da se uvede patrijarhat? Da samo muski rade, a zene oko djece da skacu...

da umjesto TO BE OR NOT TO BE dilema bude RADITI ILI RODITI...
ha dobro, treba da rade ali ni ovo boldano ne trebaju zanemarivati. :D
sarajevo63
Posts: 1357
Joined: 28/02/2008 13:02

#18 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by sarajevo63 »

maajaa wrote:Nisam fulila temu i nije mi namjera pruziti podrsku bivsem premijeru KS :roll: Htjela sam pokazati kako se situacija razlikuje od kantona do kantona ... i kako je totalno nefer da da ovakve stvari nisu izjednacene ako vec ne na drzavnom, a onda barem na entitetskom nivou.
Tu opet s kraja dođeš na početak. Podjele te, dodjele te.
Situacija se razlikuje od vrata do vrata u jednom ulazu, pa onda mz, pa opština, pa grad ako nije opština, pa kanton, pa Dodik.
Ma kakav Dodik? Nije RS ni bolji ni gori entitet, RS je samo drugačiji entitet, svi smo u pm, sad neko bliži, a neko dalji od epicentra pm. Da je Federacija pametna ili tačnije da na čelu nisu oni koji rade za sebe davno bi ekonomijom sređivali nesređeno. Da RS nema na čelu koga ima ne bi bila ni bolja ni gora od drugog entiteta ali bi otišla korak naprijed (samo skontaj kako je nikao zatvor za maloljetnike u Lukavici tik pred izbore),samo vijest, nema priče. A sve po evropskim standardima. Ma da je nama bit ko Tunis bili bismo kraljevi, nasmijani, nema onih koji prose, svi rade, nisu to velike plate ali rade svi i ima neki balans. Prljava zemlja ko i naša, smeća na sve strane, al na čelu zemlje čovjek koji je skontao da se razvija turizam, vinogradarstvo, maslinarstvo. Možda skontaš da ovo nema veze ni sa čim, al ima.
Dok je nama podjela, lopova i onih koji samo kukaju i forumaju alahimanet boljem, doviđenja, papa.... I dobar dan tugo.
Kad vidim trojku kako prima jednog odmah se sjetim kako nam je natalitet u opadanju.
Last edited by sarajevo63 on 14/10/2008 14:32, edited 1 time in total.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#19 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by mIRCerka »

potpuni stranac wrote:
mIRCerka wrote:[

Pa ne kontam cemu tisina? Je li se to svi slazemo da se uvede patrijarhat? Da samo muski rade, a zene oko djece da skacu...

da umjesto TO BE OR NOT TO BE dilema bude RADITI ILI RODITI...
ha dobro, treba da rade ali ni ovo boldano ne trebaju zanemarivati. :D
Dzizs, nisam ni mislila to...

Vec da cemo imati ovo
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#20 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by ljubav_aha »

mIRCerka wrote:dobro me napomenuse...

GDJE JE SADA GENDER CENTAR? Isti onaj centar koji je bio protiv GRADJANA jer su se drznuli napasti JEDINU I PRVU GRADONACELNICU Sarajeva???

Gdje je sada zastita zena???

Zasto jedno od eliminatornih pitanja na intervjuu za posao mora biti KADA PLANIRATE RADJATI DJECU?

Zasto zene dobiju otkaz cim obznane da su trudne?

Da li se to namjerno vracamo patrijarhatu, zena je za kuce i djece, nije za kancelarije?

cijela jedna generacija ce preskociti potomstvo, zbog straha od gubljenja posla...
uzas :cry:
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#21 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by Doda37 »

mIRCerka wrote: Pa ne kontam cemu tisina? Je li se to svi slazemo da se uvede patrijarhat? Da samo muski rade, a zene oko djece da skacu...

da umjesto TO BE OR NOT TO BE dilema bude RADITI ILI RODITI...

Trebaju se osnovati komisije da se utvrdi dali je određena zena rodila, pa cemo onda imati i lazne rodilje ( kao i lazne invalide),to ce se sređivati za određeni novac , koji ce se kasnije( retro) vratiti laznoj porodilji (normalno u plusu ce biti), tek tada ce i prave rodilje dobijati naknadu, normalno i one ce morati malo podmazati komisiju, red je... :-) katastrofa!!!!
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#22 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by kockica_kockica »

ja znam da ne zelim trudnocu... kondom glavu cuva.... :roll:


ali znam da su zene to pravo zloupotrebljavale... eto svi znaju da studiram vanredno.. kad sam upisivala zenska se upisala bila trudna (radi u drzavnoj instituciji) ... rodila s pocetka prve godine... otisla na porodiljsko... nakon samo 3 mjeseca rada saznamo da je opet trudna... i to joj je ljudi moji vec 5 dijete, a zena ima 28 godina.. i sad je opet na porodiljnom... cijeli faks je zavrsila jal trudna jal porodjena... pa vi sad vidite odakle ti zakoni... :shock: i sad daju platu njoj i njenoj zamjeni vec koliko godina... :shock:
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#23 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by Abacija »

mIRCerka wrote:dobro me napomenuse...

GDJE JE SADA GENDER CENTAR? Isti onaj centar koji je bio protiv GRADJANA jer su se drznuli napasti JEDINU I PRVU GRADONACELNICU Sarajeva???

Gdje je sada zastita zena???

Zasto jedno od eliminatornih pitanja na intervjuu za posao mora biti KADA PLANIRATE RADJATI DJECU?

Zasto zene dobiju otkaz cim obznane da su trudne?

Da li se to namjerno vracamo patrijarhatu, zena je za kuce i djece, nije za kancelarije?

cijela jedna generacija ce preskociti potomstvo, zbog straha od gubljenja posla...
Zato sto u kapitalizmu firme gube na radnicima koji izostaju sa posla bez obzira koje opravdane razloge radnici/e imali (porodiljstvo i slicno). Dosta toga sto se primjenjuje u BiH je slijepo kopiranje inostrane prakse. Ovo za pitanje na intervjuu je tipicno za Ameriku ali i druge drzave na Zapadu gdje radnici nisu ljudi nego samo "production units" u njihovim kompjuterskim sistemima. Osobe koje rade u ekonomskim odjeljenjima takvih kompanija uopste ne vode racuna ni o sebi a ni o svojim kolegama (u ovom slucaju koleginicama). Njima je vazna samo karijera i da sef bude zadovoljan sa njima.
User avatar
sanjex
Posts: 154
Joined: 16/01/2008 11:09
Location: Tuzla

#24 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by sanjex »

Jel se ovo odnosi na uposlenice državnih institucija ili je svejedno gdje je porodilja zaposlena?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#25 Re: Porodiljama shipak u FBiH

Post by mIRCerka »

Abacija wrote:
mIRCerka wrote:dobro me napomenuse...

GDJE JE SADA GENDER CENTAR? Isti onaj centar koji je bio protiv GRADJANA jer su se drznuli napasti JEDINU I PRVU GRADONACELNICU Sarajeva???

Gdje je sada zastita zena???

Zasto jedno od eliminatornih pitanja na intervjuu za posao mora biti KADA PLANIRATE RADJATI DJECU?

Zasto zene dobiju otkaz cim obznane da su trudne?

Da li se to namjerno vracamo patrijarhatu, zena je za kuce i djece, nije za kancelarije?

cijela jedna generacija ce preskociti potomstvo, zbog straha od gubljenja posla...
Zato sto u kapitalizmu firme gube na radnicima koji izostaju sa posla bez obzira koje opravdane razloge radnici/e imali (porodiljstvo i slicno). Dosta toga sto se primjenjuje u BiH je slijepo kopiranje inostrane prakse. Ovo za pitanje na intervjuu je tipicno za Ameriku ali i druge drzave na Zapadu gdje radnici nisu ljudi nego samo "production units" u njihovim kompjuterskim sistemima. Osobe koje rade u ekonomskim odjeljenjima takvih kompanija uopste ne vode racuna ni o sebi a ni o svojim kolegama (u ovom slucaju koleginicama). Njima je vazna samo karijera i da sef bude zadovoljan sa njima.
Ama kontam ja to sve, ali zasto porodilje i njihovi muzevi sute???

sanjex, ovo su porodilje u dzravnoj (javnoj) sluzbi u Federaciji BiH.
Pazi, kolegica mi radi za DRZAVNU instituciju, zivi i radi u Sa, i udostojila se u 3 godine dvoje djece roditi...sram i stid da je bude...
Post Reply