Porodična penzija - šta ako pređem u vanredne

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#1 Porodična penzija - šta ako pređem u vanredne

Post by Klitemnestraaa »

Zdravo. Otac mi je umro kad sam imala 16, tj. prije 5 godina i primam porodičnu penziju na osnovu godina radnog staža koliko je on radio.

Zanima me sljedeće, šta ako pređem u vanredne studente, tj DL (distance learning)? Da li gubim onda penziju? Znam da imam pravo dok se školujem do 25., ali ne znam da li kao vanredan imam pravo na to.

Btw isto ako neko zna, ako budem radila, odnosno stažirala half-time job, odnosno 20 h sedmično na "student employment contract", moram li biti redovna studentica ili mogu kao vanredna na taj ugovor? Da li gubim penziju ako sam pod tim ugovorom? Ja iskreno pojma nemam kakav je to ugovor, tako piše u ponudi posla, riječ je o menadžerskom poslu za strance.
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#2 Re: Porodična penzija - šta ako pređem u vanredne

Post by bumerangss »

Za drugo pitanje ne znam ali prvo sigurno gubis penziju ako predjes u vanredne! Pravo imaju samo redovni studenti do 25-te godine
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#4 Re: Porodična penzija - šta ako pređem u vanredne

Post by Klitemnestraaa »

Hvala na odgovorima, zna li iko za ovo student employment contract, odnosno half-time stažiranje?
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#5 Re: Porodična penzija - šta ako pređem u vanredne

Post by Klitemnestraaa »

bumerangss wrote:Za drugo pitanje ne znam ali prvo sigurno gubis penziju ako predjes u vanredne! Pravo imaju samo redovni studenti do 25-te godine
Vanredne da, pitala sam danas na EFSA za DL studij i oni vele da je oficijelno status "redoviti samofinansirajući distance learning" i da ne bih trebala imati problema s penzijom, bar dosad da niko nije imao, ali da provjerim. Nadam se da ću moći tako.
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#6 Re: Porodična penzija - šta ako pređem u vanredne

Post by human01d »

Klitemnestraaa wrote:
bumerangss wrote:Za drugo pitanje ne znam ali prvo sigurno gubis penziju ako predjes u vanredne! Pravo imaju samo redovni studenti do 25-te godine
Vanredne da, pitala sam danas na EFSA za DL studij i oni vele da je oficijelno status "redoviti samofinansirajući distance learning" i da ne bih trebala imati problema s penzijom, bar dosad da niko nije imao, ali da provjerim. Nadam se da ću moći tako.

Nije stvar u tome kakav status imate kod EFSA i kako to oni određuju. PIO/MIO poznaje samo redovne studente, ako će na potvrdi koju redovno svake godine dostavljate nadležnoj PIO/MIO poslovnici pisati da ste redovan student određenog fakulteta neće biti problema. PIO/MIO samo postupa po toj potvrdi koju vi donosite i ne zalazi dalje u provjeravanje. Pazite da vas ne košta to njihovo igranje sa pojmovima statusa studenata. Ponavljam, bitno je da na potvrdi piše redovan student i nećete imati problema.
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#7 Re: Porodična penzija - šta ako pređem u vanredne

Post by bumerangss »

Mislim da ne moze ni redovan samofinansirajuci nego samo REDOVAN STUDENT koji se skoluje na teret budjeta!
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#8 Re: Porodična penzija - šta ako pređem u vanredne

Post by Klitemnestraaa »

bumerangss wrote:Mislim da ne moze ni redovan samofinansirajuci nego samo REDOVAN STUDENT koji se skoluje na teret budjeta!
Moze i samofinansirajuci, znam par ljudi. Pa na nekim fakultetima ne mogu svi na budzet upasti. Ja sam srecom na istom, ali znam 100% da moze ako se redovno skolujes kako god. Btw na potvrdi koju im ja nosim samo pise redovan student, ne pise uopce jesam li na budzetu ili samofinansirajuci.

Na studentskoj mi vele da moze i redovan samofinansirajuci distance learning pa bih voljela ako ima neko ko je u istom statusu. A svakako cu svratiti do penzionog pa upitati.
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#9 Re: Porodična penzija - šta ako pređem u vanredne

Post by Salah ad-Din »

RS prima penziju i to nije nikakav problem. DL je u principu izjednačen sa redovnim studentima, budući da je to novina u našem školstvu stvarno ne znam da li PIO priznaje DL kao redovne studente, trebao bi da priznaje, jer ti si redovan student samo je stvar u tome da ti fakultet nije blizu pa učiš "na daljinu". Za posao skoro sam siguran da nemaš problema ako si vandredan student, na studentskoj možeš dobiti potvrdu da si vandredan student, samo im to rpiložiš i radiš tu praksu, mada u to nisam siguran pa provjeri sa tom organizacijom ili šta već, koja organizuje praksu :) Danas je to lako, pošalješ mail, nazoveš i rješeno :D
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#10 Re: Porodična penzija - šta ako pređem u vanredne

Post by Klitemnestraaa »

Salah ad-Din wrote:RS prima penziju i to nije nikakav problem. DL je u principu izjednačen sa redovnim studentima, budući da je to novina u našem školstvu stvarno ne znam da li PIO priznaje DL kao redovne studente, trebao bi da priznaje, jer ti si redovan student samo je stvar u tome da ti fakultet nije blizu pa učiš "na daljinu". Za posao skoro sam siguran da nemaš problema ako si vandredan student, na studentskoj možeš dobiti potvrdu da si vandredan student, samo im to rpiložiš i radiš tu praksu, mada u to nisam siguran pa provjeri sa tom organizacijom ili šta već, koja organizuje praksu :) Danas je to lako, pošalješ mail, nazoveš i rješeno :D
OK, hvala na informacijama. Što se tog zadnjeg tiče, mislila sam u kontekstu, da li ću izgubiti penziju jer radim internship, odnosno praksu? Jer je i ta praksa plaćena, doduše nije nešto mnogo, ali znam da kad se trajno zaposlim da gubim pravo na penziju, dakle ili penzija i školovanje ili rad, ali ne znam što se PIO-a tiče za prakse kako reairaju. Svakako ću ja otići i provjeriti, ali da vidim ovako za svaki slučaj, da me nešto ne počnu muntati samo da me skinu s dnevnog reda.
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#11 Re: Porodična penzija - šta ako pređem u vanredne

Post by Salah ad-Din »

Dobro provjeri, njima je samo u interesu da skinu nekoga sa prava da rasterete budžet. Smatram da njih to ne treba da zanima ako je to praksa u sklopu školovanja, to što ti je onaj kod koga radiš odlučio dati neku naknadu ne bi trebala biti razlog da te skinu sa penzije, tek kada zasnuješ stalni radni odnos, ali za svaki slučaj ti provjeri ;)
Sokka
Posts: 3
Joined: 14/04/2013 22:27

#12 Re: Porodična penzija - šta ako pređem u vanredne

Post by Sokka »

Klitemnestraaa wrote:
bumerangss wrote:Mislim da ne moze ni redovan samofinansirajuci nego samo REDOVAN STUDENT koji se skoluje na teret budjeta!
Moze i samofinansirajuci, znam par ljudi. Pa na nekim fakultetima ne mogu svi na budzet upasti. Ja sam srecom na istom, ali znam 100% da moze ako se redovno skolujes kako god. Btw na potvrdi koju im ja nosim samo pise redovan student, ne pise uopce jesam li na budzetu ili samofinansirajuci.

Na studentskoj mi vele da moze i redovan samofinansirajuci distance learning pa bih voljela ako ima neko ko je u istom statusu. A svakako cu svratiti do penzionog pa upitati.

Da li znate je li ovo na snazi i u 2018/2019 godini, ako si Redovan Samofinansirajući da možeš primati Porodičnu penziju?
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#13 Re: Porodična penzija - šta ako pređem u vanredne

Post by Boemica »

Sokka wrote:
Klitemnestraaa wrote:
bumerangss wrote:Mislim da ne moze ni redovan samofinansirajuci nego samo REDOVAN STUDENT koji se skoluje na teret budjeta!
Moze i samofinansirajuci, znam par ljudi. Pa na nekim fakultetima ne mogu svi na budzet upasti. Ja sam srecom na istom, ali znam 100% da moze ako se redovno skolujes kako god. Btw na potvrdi koju im ja nosim samo pise redovan student, ne pise uopce jesam li na budzetu ili samofinansirajuci.

Na studentskoj mi vele da moze i redovan samofinansirajuci distance learning pa bih voljela ako ima neko ko je u istom statusu. A svakako cu svratiti do penzionog pa upitati.

Da li znate je li ovo na snazi i u 2018/2019 godini, ako si Redovan Samofinansirajući da možeš primati Porodičnu penziju?
Trebai bi da mozes.
Vidi, ja sam redovan samofinansirajuci, danas sam uzela potvrdu sa fakulteta, na njoj stoji samo da sam redovan, ne pise da li se finansiram iz budzeta ili samostalno.
Post Reply