Porodica Omerovic

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#226 Re: Porodica Omerovic

Post by zvrk »

Draga _lela

neka te Bog nagradi za sve sto si uradila danas!
User avatar
LunaLati
Posts: 1576
Joined: 17/04/2011 13:37
Location: Dublin

#227 Re: Porodica Omerovic

Post by LunaLati »

Još jednom svaka čast Ismetu, svaka čast svima vama, dobrim ljudima.
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#228 Re: Porodica Omerovic

Post by melbaa »

zvrk wrote:dobro jutro svima,
ova mi tema i danas puni baterije i prvo je sto ucinih kad ustadoh, a razloga je vise:
1. da vidim ima li kakvih promjena, je li jos neko bio, vidio , moze li se jos sta uciniti
2. da nahranim dusu dozom optimizma kada vidim koliko je normalnih ljudi ostalo
3. da se podsjetim da apsolutno nije bitno sto meni fale neke gluposti gluposti u zivotu, nego je bitno da sam zdrava, sa svojom porodicom i da nije niko gladan

Mislim da bi svi trebali procitati ovu temu svaki dan ...

pozitivna je na milion načina.

stoga hvala svima dobri ljudi!
:)
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#229 Re: Porodica Omerovic

Post by CaneBos »

_lela wrote:Dragi moji, nakon što sam pročitala vijesti, da Ismet želi da sredstva namjenjana njemu budu preusmjerena nekoj drugoj porodici koja je u teškom stanju, jutros sam lično zvala Ismeta da čujem šta će mi reći prije nego što sam krenula kod njega kako je bilo planirano. I da, Ismet me je zamolio da svu skupljenu pomoć preusmjerim nekome drugom, jer je on hvala Bogu obezbjeđen, i presretan, i kako on kaže "nema potrebe da ja gomilam stvari, ima ljudi koji su u težoj situaciji od mene".....ja sam se rasplakala i ispoštovala njegovu želju....Evo upravo sam stigla kući, od jutros hodam, posjetila sam tri porodice, uručila im namirnice koje sam kupila, one koje ste vi meni predavali, odjeću, i novca (detaljan izvještaj sa slikma, ću vam napisati samo dok ugrabim malo više vremena, pošto sam danas zaista u frci).
U ovom kratkom periodu kod mene se skupilo 1.070,00 KM, koje sam ravnomjerno rasporedila na ove tri porodice, za svaku od porodica sam kupila namirnica i higijenskih potrepština u vrijednosti od oko 185,00 KM, ravnomjerno raspodjelila na tri dijela namirnice koje ste mi vi predali, kao i odjeću računajući na to kome bi šta odgovaralo, i uz ovo sam svakoj od porodica predala 220,00 KM u novcu:
1. Šaćira Kratovac, o kojoj smo pisali na ovoj temi - kolektivni centar Gladno polje
2. Zimić Muniba, samohrana majka, koja je takođe jako bolesna - Riječica
3. Adis Imširević - možda se sjećate njegove priče kada je na onom velikom snijegu dolazio uz Kaknja u Sarajevo da čisti snijeg....njegova priča je IZUZETNO TEŠKA, i kada vam aBd napišem detaljan izvještaj, nadam se da će biti neke mogućnost za dalju pomoć njemu i njegovoj maloj preslatkoj dječici koja, za mjesec dana nažalost ostaju na ulici :(

Dobri moji ljudi, budite sigurni da je sva vaša pomoć stigla u prave ruke, nije prvobitno bila namjenjena ovim ljudima ali vjerujte mi da su je oni zaista zaslužili, i istinski se obradovali, u ovim danima kada su došli u situaciju da nemaju šta da jedu.....Iznoseći kese hrane iz auta kod Adisa jako me je dirnula jedna njegova rečenica "Vidi ženo sad imamo toliko hrane" :(
Ja bih vam mogla napisati ovdje roman o mom današnjem danu, ali mi ponestaje vremena, pa javim se drugom prilikom aBd sa slikama.....Želim se svima vama od srca zahvaliti što ste mi omogućili da danas, uoči Bajrama obradujem sve ove ljude, i neka vas Dragi Bog sve nagradi.

Tebi hvala sto si uzela vremena i potrudila se da sve to licno uradis i odneses i jako mi je drago da su jos neki ljudi obezbjedjeni makar koliko :-D
samoTEgledam
Posts: 714
Joined: 10/03/2011 16:36
Contact:

#230 Re: Porodica Omerovic

Post by samoTEgledam »

_lela wrote:Dragi moji, nakon što sam pročitala vijesti, da Ismet želi da sredstva namjenjana njemu budu preusmjerena nekoj drugoj porodici koja je u teškom stanju, jutros sam lično zvala Ismeta da čujem šta će mi reći prije nego što sam krenula kod njega kako je bilo planirano. I da, Ismet me je zamolio da svu skupljenu pomoć preusmjerim nekome drugom, jer je on hvala Bogu obezbjeđen, i presretan, i kako on kaže "nema potrebe da ja gomilam stvari, ima ljudi koji su u težoj situaciji od mene".....ja sam se rasplakala i ispoštovala njegovu želju....Evo upravo sam stigla kući, od jutros hodam, posjetila sam tri porodice, uručila im namirnice koje sam kupila, one koje ste vi meni predavali, odjeću, i novca (detaljan izvještaj sa slikma, ću vam napisati samo dok ugrabim malo više vremena, pošto sam danas zaista u frci).
U ovom kratkom periodu kod mene se skupilo 1.070,00 KM, koje sam ravnomjerno rasporedila na ove tri porodice, za svaku od porodica sam kupila namirnica i higijenskih potrepština u vrijednosti od oko 185,00 KM, ravnomjerno raspodjelila na tri dijela namirnice koje ste mi vi predali, kao i odjeću računajući na to kome bi šta odgovaralo, i uz ovo sam svakoj od porodica predala 220,00 KM u novcu:
1. Šaćira Kratovac, o kojoj smo pisali na ovoj temi - kolektivni centar Gladno polje
2. Zimić Muniba, samohrana majka, koja je takođe jako bolesna - Riječica
3. Adis Imširević - možda se sjećate njegove priče kada je na onom velikom snijegu dolazio uz Kaknja u Sarajevo da čisti snijeg....njegova priča je IZUZETNO TEŠKA, i kada vam aBd napišem detaljan izvještaj, nadam se da će biti neke mogućnost za dalju pomoć njemu i njegovoj maloj preslatkoj dječici koja, za mjesec dana nažalost ostaju na ulici :(

Dobri moji ljudi, budite sigurni da je sva vaša pomoć stigla u prave ruke, nije prvobitno bila namjenjena ovim ljudima ali vjerujte mi da su je oni zaista zaslužili, i istinski se obradovali, u ovim danima kada su došli u situaciju da nemaju šta da jedu.....Iznoseći kese hrane iz auta kod Adisa jako me je dirnula jedna njegova rečenica "Vidi ženo sad imamo toliko hrane" :(
Ja bih vam mogla napisati ovdje roman o mom današnjem danu, ali mi ponestaje vremena, pa javim se drugom prilikom aBd sa slikama.....Želim se svima vama od srca zahvaliti što ste mi omogućili da danas, uoči Bajrama obradujem sve ove ljude, i neka vas Dragi Bog sve nagradi.
:thumbup:
Svaka čast @_lela za energiju, volju, želju, ..., odvojeno vrijeme.
Pohvale za @kadinica, @Lud i ponosan, @zvrk, ... nezahvalno je nabrajati :) Pohvala za sve.
Nesmijemo stati, umoriti se, zaboraviti!
Idemo na mjesečnom nivou uplaćivati/predavati "članarinu" onako kako smo i planirali, pa ako nije potrebno Omerovićima, jeste nekim drugim omerovićima.
Svjetla obraza nek nam @Lud i ponosan, @_lela, @kadinica svakog mjeseca pošalju "opomenu pred tužbu" :) jer nismo uplatili "članarinu" :)
U narednom periodu se može poraditi na ideji kontinuiranog priliva novih članova a samim tim i članarina.
Nas 100 po 10 KM mjesečno je za 2 porodice mjesec dana osmjeha na licu. Eee za 10 KM gledati nekog da se smije mjesec dana, ma neprocjenjivo. A ima nas kojima ni 20 ili više KM nije neki problem odvojiti.
Preračunato u loše navike to je: 3-6 kutija cigareta, 6-12 kafa na mjesečnom nivou, ...
Idemo dalje.
ActionWoman
Posts: 639
Joined: 03/06/2011 17:04

#231 Re: Porodica Omerovic

Post by ActionWoman »

samoTEgledam wrote:
_lela wrote:Dragi moji, nakon što sam pročitala vijesti, da Ismet želi da sredstva namjenjana njemu budu preusmjerena nekoj drugoj porodici koja je u teškom stanju, jutros sam lično zvala Ismeta da čujem šta će mi reći prije nego što sam krenula kod njega kako je bilo planirano. I da, Ismet me je zamolio da svu skupljenu pomoć preusmjerim nekome drugom, jer je on hvala Bogu obezbjeđen, i presretan, i kako on kaže "nema potrebe da ja gomilam stvari, ima ljudi koji su u težoj situaciji od mene".....ja sam se rasplakala i ispoštovala njegovu želju....Evo upravo sam stigla kući, od jutros hodam, posjetila sam tri porodice, uručila im namirnice koje sam kupila, one koje ste vi meni predavali, odjeću, i novca (detaljan izvještaj sa slikma, ću vam napisati samo dok ugrabim malo više vremena, pošto sam danas zaista u frci).
U ovom kratkom periodu kod mene se skupilo 1.070,00 KM, koje sam ravnomjerno rasporedila na ove tri porodice, za svaku od porodica sam kupila namirnica i higijenskih potrepština u vrijednosti od oko 185,00 KM, ravnomjerno raspodjelila na tri dijela namirnice koje ste mi vi predali, kao i odjeću računajući na to kome bi šta odgovaralo, i uz ovo sam svakoj od porodica predala 220,00 KM u novcu:
1. Šaćira Kratovac, o kojoj smo pisali na ovoj temi - kolektivni centar Gladno polje
2. Zimić Muniba, samohrana majka, koja je takođe jako bolesna - Riječica
3. Adis Imširević - možda se sjećate njegove priče kada je na onom velikom snijegu dolazio uz Kaknja u Sarajevo da čisti snijeg....njegova priča je IZUZETNO TEŠKA, i kada vam aBd napišem detaljan izvještaj, nadam se da će biti neke mogućnost za dalju pomoć njemu i njegovoj maloj preslatkoj dječici koja, za mjesec dana nažalost ostaju na ulici :(

Dobri moji ljudi, budite sigurni da je sva vaša pomoć stigla u prave ruke, nije prvobitno bila namjenjena ovim ljudima ali vjerujte mi da su je oni zaista zaslužili, i istinski se obradovali, u ovim danima kada su došli u situaciju da nemaju šta da jedu.....Iznoseći kese hrane iz auta kod Adisa jako me je dirnula jedna njegova rečenica "Vidi ženo sad imamo toliko hrane" :(
Ja bih vam mogla napisati ovdje roman o mom današnjem danu, ali mi ponestaje vremena, pa javim se drugom prilikom aBd sa slikama.....Želim se svima vama od srca zahvaliti što ste mi omogućili da danas, uoči Bajrama obradujem sve ove ljude, i neka vas Dragi Bog sve nagradi.
:thumbup:
Svaka čast @_lela za energiju, volju, želju, ..., odvojeno vrijeme.
Pohvale za @kadinica, @Lud i ponosan, @zvrk, ... nezahvalno je nabrajati :) Pohvala za sve.
Nesmijemo stati, umoriti se, zaboraviti!
Idemo na mjesečnom nivou uplaćivati/predavati "članarinu" onako kako smo i planirali, pa ako nije potrebno Omerovićima, jeste nekim drugim omerovićima.
Svjetla obraza nek nam @Lud i ponosan, @_lela, @kadinica svakog mjeseca pošalju "opomenu pred tužbu" :) jer nismo uplatili "članarinu" :)
U narednom periodu se može poraditi na ideji kontinuiranog priliva novih članova a samim tim i članarina.
Nas 100 po 10 KM mjesečno je za 2 porodice mjesec dana osmjeha na licu. Eee za 10 KM gledati nekog da se smije mjesec dana, ma neprocjenjivo. A ima nas kojima ni 20 ili više KM nije neki problem odvojiti.
Preračunato u loše navike to je: 3-6 kutija cigareta, 6-12 kafa na mjesečnom nivou, ...
Idemo dalje.
_lelo mi te volimo :) i tebe i sve one koji su pomogli
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#232 Re: Porodica Omerovic

Post by sha_ba »

zvrk wrote:Draga _lela

neka te Bog nagradi za sve sto si uradila danas!
:thumbup: svaka cast!!!!
User avatar
LunaLati
Posts: 1576
Joined: 17/04/2011 13:37
Location: Dublin

#233 Re: Porodica Omerovic

Post by LunaLati »

Lud i ponosan wrote:Novac od paypal-a, kad bude prebacen na racun, imam obavezu i odgovornost da predam gospodinu Ismetu (tacnije leli), jer su upravo za njegovu porodicu bili namjenjeni.
Sve ostali, koje cu sresti iduce sedmice, koji su takodje skupili novac i zele pomoci, cu obavjestiti o novim okolnostima (ako slucajno nisu upoznati), te predloziti da se sredstva raspodjele i na druge teze slucajeve.

Ozbiljno razmisljam da napravim (zajedno sa vama) neki ozbiljniji portal klix forumasa i svih dobrih ljudi, na kojem mozemo obavjestavati raju sirom svijeta o nekim novim akcijama, donacijama na mjesecnoj osnovi, jednokratnim pomocima, te moliti za pomoc u ime ljudi kojima je ona stvarno potrebna. Sve bi bilo iskljucivo na volonterskoj bazi, a mozda i neka ozbiljnija organizacija da se napravi u buducnosti.
Mislim da bi primarni cilj mogao biti razvijanje baze dobrih ljudi, koji zele donirati mjesecno novac u skladu sa svojim mogucnostima, a kroz neki oblik clanarine, te distribucija tih sredstava na prave adrese. Bitno im je omoguciti doniranje na sve moguce nacine, od banke, paypala (i drugih servisa), telefona po potrebi, goluba,...

Jedini su uslovi:

1. Pomagati i ne ocekivati nista zauvrat. Naravno, u skladu sa vremenom i mogucnostima.
2. Transparetnost i informacija o svakom pfeningu koji udje/izadje iz kase.
3. Postenje i cestitost.

Elem, to je prijedlog, pa ako bude postojala volja tu sam. ;)

Meni se prijedlog sviđa i prijavljujem se za mjesečnu donaciju.
Tetkica
Posts: 6
Joined: 24/08/2011 15:00

#234 Re: Porodica Omerovic

Post by Tetkica »

Kao sto je neko naveo, ako necemo ovim Omerovicima, ima i drugih. Ja ostajem pri tome da mjesecno pomazem koliko mogu :)
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#235 Re: Porodica Omerovic

Post by kadinica »

Hvala lelo na angažmanu, puno si uradila, hvala posebno što si obišla onu ženu o kojoj sam pisala. Ja sam se pokušavala raspitati, pošto ne mogu otići lično, ali ti si je našla i pomogla joj. Od srca još jednom hvala.

Podržavam svaki prijedlog za trajnu pomoć ugroženima, spremna sam pomoći novčano ili na neki drugi način. Lično, imam kriterije kada pomoć pružam, ali o njima ne bi sada pričala, da ne ugrozim ovako plemenitu temu. Dovoljno je reći da treba biti oprezan.

Ranije sam pisala da svi sigurno imamo neke Omeroviće u komšiluku, država nam je prepuna siromašnih. Ima nas koji smo spremni odreći se nekoliko kafa mjesečno i pomoći kome treba.

Počeli smo dobro, što nam daje vjetar u leđa, imamo stranicu koju možemo koristiti u te svrhe. Samo skontajte da je u petak objavljen tekst o Ismetu i šta je sve urađeno do ponedjeljka. Znači, može se, samo treba zajednički djelovati.

Hvala još jednom svim donatorima, pomagačima i ostalim koji dijeleći zapravo dobijaju :bih:
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#236 Re: Porodica Omerovic

Post by rudy81 »

_lela wrote:Dragi moji, nakon što sam pročitala vijesti, da Ismet želi da sredstva namjenjana njemu budu preusmjerena nekoj drugoj porodici koja je u teškom stanju, jutros sam lično zvala Ismeta da čujem šta će mi reći prije nego što sam krenula kod njega kako je bilo planirano. I da, Ismet me je zamolio da svu skupljenu pomoć preusmjerim nekome drugom, jer je on hvala Bogu obezbjeđen, i presretan, i kako on kaže "nema potrebe da ja gomilam stvari, ima ljudi koji su u težoj situaciji od mene".....ja sam se rasplakala i ispoštovala njegovu želju....Evo upravo sam stigla kući, od jutros hodam, posjetila sam tri porodice, uručila im namirnice koje sam kupila, one koje ste vi meni predavali, odjeću, i novca (detaljan izvještaj sa slikma, ću vam napisati samo dok ugrabim malo više vremena, pošto sam danas zaista u frci).
U ovom kratkom periodu kod mene se skupilo 1.070,00 KM, koje sam ravnomjerno rasporedila na ove tri porodice, za svaku od porodica sam kupila namirnica i higijenskih potrepština u vrijednosti od oko 185,00 KM, ravnomjerno raspodjelila na tri dijela namirnice koje ste mi vi predali, kao i odjeću računajući na to kome bi šta odgovaralo, i uz ovo sam svakoj od porodica predala 220,00 KM u novcu:
1. Šaćira Kratovac, o kojoj smo pisali na ovoj temi - kolektivni centar Gladno polje
2. Zimić Muniba, samohrana majka, koja je takođe jako bolesna - Riječica
3. Adis Imširević - možda se sjećate njegove priče kada je na onom velikom snijegu dolazio uz Kaknja u Sarajevo da čisti snijeg....njegova priča je IZUZETNO TEŠKA, i kada vam aBd napišem detaljan izvještaj, nadam se da će biti neke mogućnost za dalju pomoć njemu i njegovoj maloj preslatkoj dječici koja, za mjesec dana nažalost ostaju na ulici :(

Dobri moji ljudi, budite sigurni da je sva vaša pomoć stigla u prave ruke, nije prvobitno bila namjenjena ovim ljudima ali vjerujte mi da su je oni zaista zaslužili, i istinski se obradovali, u ovim danima kada su došli u situaciju da nemaju šta da jedu.....Iznoseći kese hrane iz auta kod Adisa jako me je dirnula jedna njegova rečenica "Vidi ženo sad imamo toliko hrane" :(
Ja bih vam mogla napisati ovdje roman o mom današnjem danu, ali mi ponestaje vremena, pa javim se drugom prilikom aBd sa slikama.....Želim se svima vama od srca zahvaliti što ste mi omogućili da danas, uoči Bajrama obradujem sve ove ljude, i neka vas Dragi Bog sve nagradi.
:thumbup: svaka cast
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#237 Re: Porodica Omerovic

Post by melbaa »

Uvijejek kada prolazim pored nekoga sa ispruzenom rukom i ceka da mu dam koji novcic, postavim sebi pitanje: uredu dat cu ti marku ali sta sutra?
produzavam agoniju davajuci tako neki pfening ili marku....
ova ideja da se svakoga mjeseca odvoji koji novcic i da tako dugorocno pomazemo nekome ko nema, kome treba... sto neko rece, ma necu crnuti ni od zedji ni od gladi ako ne popijem kafu ili ne pojedem koju cokoladu.... a nekome ce tih par maraka od mene i par maraka od drugih puno znaciti.... moci ce se najesti, kupiti lijek, ugirjati se u hladnim zimama.....
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#238 Re: Porodica Omerovic

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Ostajem pri pomoci na mjesecnoj osnovi, i slazem da bude urucena kome mislite da treba u datom trenutku, mozete racunati na mene..
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#239 Re: Porodica Omerovic

Post by zvrk »

Iako smo bili zaganjali legalno prikljucenje vode,
sada kad sam nazvala Ismeta

Ismet me je pazljivo saslusao, a onda zahvalio svima i rekao da je dosao covjek i donio 1 500 KM i da ce ako Bog da danas biti prikljucena voda.

Ismet puno zahvaljuje svima koji su pomogli na bilo koji način i poziva sve na slatku, da ništa ne moraju nositi!

Treperim dok Vam ovo pišem.

Svaka čast svima!
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#240 Re: Porodica Omerovic

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Jooooooooooj haj'mo mu na slatku jedan dan, al' naravno da cemo i ponijeti svasta :D
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#241 Re: Porodica Omerovic

Post by zvrk »

Ljuska_u_BaklaFi wrote:Jooooooooooj haj'mo mu na slatku jedan dan, al' naravno da cemo i ponijeti svasta :D
ja aBd kontam nekad, samo da uhvatim vremena, da upoznam Eminu:)
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#242 Re: Porodica Omerovic

Post by kadinica »

Idemo svakako da ih obiđemo aBd, baš lijepa vijest....

Ima li neko iskustva sa dokupom staža u RS-u? Jutros sam čula da se može dokupiti, ali ne znam na koji način. Ismet mi je rekao da su mu tražili 4 000 KM da ostvari penziju. Možda su na taj dokup mislili?

On ima 62 godine života i 24 godine staža.
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#243 Re: Porodica Omerovic

Post by melbaa »

Ljuska_u_BaklaFi wrote:Jooooooooooj haj'mo mu na slatku jedan dan, al' naravno da cemo i ponijeti svasta :D
:)
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#244 Re: Porodica Omerovic

Post by melbaa »

zvrk wrote:Iako smo bili zaganjali legalno prikljucenje vode,
sada kad sam nazvala Ismeta

Ismet me je pazljivo saslusao, a onda zahvalio svima i rekao da je dosao covjek i donio 1 500 KM i da ce ako Bog da danas biti prikljucena voda.

Ismet puno zahvaljuje svima koji su pomogli na bilo koji način i poziva sve na slatku, da ništa ne moraju nositi!

Treperim dok Vam ovo pišem.

Svaka čast svima!
Narode, a sta je sa njegovim lijecenjem.... treba li mu tu pomoc?
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#245 Re: Porodica Omerovic

Post by zvrk »

Ismet ide ponovo na procjenu za penziju, nadajmo se da ce sada biti sve ok
_lela
Posts: 22
Joined: 16/08/2012 10:31

#246 Re: Porodica Omerovic

Post by _lela »

Eh evo mene nakon kraće pauze...
Slijedi detaljan izvještaj onoga što sam uradila u subotu.
Kako sam već rekla, kad sam vidjela članak na klix.ba, nazvala sam Ismeta da se sa njim kon-sultujem oko pomoći koju smo skupili i koju sam mu trebala uručiti. Ismet se od srca zahvalio svima nama na pomoći, i rekao da sve skupljeno proslijedimo nekoj drugoj porodici jer on ne želi da gomila stvari a ima ljudi koji su u težoj situaciji od njega i kojima je više nego njemu potrebna pomoć. Rekao je da su on i Emina obezbjeđeni da mogu da prezime, a ja sam ga upoznala sa našom idejom da im mjesečno prikupljamo novčana sredstva, kao i sa informaci-jom da bi Emina trebala dobiti stipendiju, kako je neko pisao, od udruženja Obrazovanje gradi Bosnu (ko je ovo pisao, molim ga da još jednom provjeri, da li je to definitivno da će Emina primati stipendiju, jer se njima nije niko po tom pitanju javio). Ismet se još jednom za sve zahvalio, rekao je i da se zahvalimo onim koji su obećali stipendiju, rekao je da nije podigao pare koje su mu uplaćivane na račun, da trenutno nije u mogućosti da ode, a i želi od tih para, ako bude mogao, kad mu dođe struja da kupi frižider, el. šporet i tako neke aparate.
Eh nakon konsultacija sa Ismetom, odlučila sam ispoštovati njegovu želju i naći ljude koji su u teškoj situaciji a kojima mogu proslijediti, naravno u ime svih vas, ali i Ismetovo ime, prikupljenu pomoć. Već sam pisala da je skupljeno 1.070,00 KM, dosta odjeće, i jedna znača-jna količina hrane.
Obzirom na količinu supljene pomoći odlučila sam obradovati više porodica, ukupno tri, jer kad sam sva skupljena sredstva podijelila na tri približno jednaka dijela, dobila sam jednu finu količinu hrane i novca za svaku porodicu, pa sam tako i uradila.
Naša (u svemu ovome puno su mi pomogli moj muž i majka) prva destinacija u subotu bio je Bingo, gdje sam kupila 3 x puna kolica hrane i higijenskih sredstava, podjednako za svaku porodicu. Za svaku porodicu je kupljeno hrane u iznosu oko 185,00 KM. Takođe hranu i od-jeću koju ste mi vi dostavili, rasporedila sam podjednako svakoj porodici, računajući šta bi od odjeće kome moglo odgovarati, tako da sam najviše odjeće proslijedila gospođi Šaćiri, jer je njena kćerka malo starija od Emine, pa bi vjerovatno njoj najviše odgovaralo.
Sljedeća naša destinacija je bio kolektivni centar Gladno polje i gospođa Šaćira. Nisam imala nikakvih više podataka, osim priče napisane ovdje na forumu, ali smo se zaputili u Gladno polje, tamo se raspitali gdje je kolektivni centar, kad smo našli centar, raspitali se za gospođu Šaćiru i tako smo došli do njene kuće. Sama činjenica da živi u kolektivnom centru dovoljno svima nama govori, ali zaista ljudi moji dragi, to je toliko jeziva i jadna atmosfera, samo kad stupite među te kućice, da vam se već povraća od života....Šaćirina kućica, odnosno četvrtina jedne kućiće, je jad i čemer, u pravom smislu riječi, tama, jeza, bolest, sve je to prisutno u svakom ćošku. Lijepa vijest je da su prije nas bile par djevojaka koje su joj takođe donijele pomoć. Šaćira je, baš kako je i pisalo u priči, jako bolesna, ima rak želuca, ide na terapije, preživljava sa morfijumom, i živi je kostur :( Zaista ja ne vjerujem da ima ni onih 37 kg kako je pisalo. Kaže nisu imali šta da jedu pa je ona zvala neku ženu da pita nekoga da joj šta done-se, i tako su ove djevojke i saznale za nju, a ja mislim da je jedna od njih ona od koje je preu-zeta priča sa facebooka. Helem, sjeli smo malo, popričali sa njom oko njene bolesti, kaže da su joj doktori dali još godinu života najviše, kaže da su za njeno stanje krivi doktori u domu zdravlja na Ilidži, jer su joj "njegovali bolest" ne dajući uputnicu za Koševo, dok nije postalo neizlječivo, savjetovali su je da tuži Dom zdravlja, ali ona kaže ja više nemam ni snage, ni volje, ni života za toga. Ima dvoje djece, 1. i 3. razred srednje, kaže da je dejca dobro slušaju, sin joj uči ilahije, oni nisu bili kući kad smo mi dolazili, jer je umrla majka od njihovog prija-telja pa oni otišli. Pitali smo je šta joj je sa mužem, kaže ona da je zlostavljao, tukao, i kaže posljednji put me je ranio nožem i tada ga je napustila, on sad živi sa nekom drugom ženom, za djecu ništa ne brine. Ono što me je naročito obradovalo jeste kada je rekla da se seli, mi smo je pitali gdje, kaže ona napravila joj je neka austrijska organizacija kuću u Hotonju, pa treba da seli za par dana, kaže ja znam da meni života nema, ali mi je želja samo da svoju dje-cu prije nego umrem ostavim u svojoj kući, da ne ostaju ovdje, da se pate. To me je zaista obradovalo, da poslije onog čemera, makar do kraja života proživi u svojoj kući. Odnijeli smo joj hrane, odjeće i dali 210,00 KM.
Ovo slu slike sa prve destinacije.

Image

Uploaded with ImageShack.us Image

Uploaded with ImageShack.us

Druga destinacija je bila Riječica, i porodica Zimić, samohrana majka Muniba, i njen sin Mu-hidin, koji je 3. razred srednje škole. I ova porodica živi u izuzetno teškom stanju, nemaju ni-kakvih primanja, osim dječijeg doplatka, ja mislim 33,00 KM. Muniba je takođe jako bolesna, imala je tri moždana udara, a kad je bila mala gorila je u vatri, tako da ima opekotine po ci-jelom tijelu. Kad je toplo vrijeme, njoj se od tih opekotina otvore rane po cijelom tijelu, kad je podigla rukav, ja sam mislila onesvijestit ću se, sve su joj otvorene rane, a kako je jako mršava, sigurno i mršavija od Šaćire, što možete vidjeti i na slikama, rane su joj kost i koža, vidi se gola kost :(
Munibin muž je umro, a pošto je bio invalid nije radio nikada tako da nemaju pravo nikakvu penziju ili primanja
ostvarivati. Muhidin je jedno predivno dijete, sluša majku, uči, i nada se boljem sutra. Ova porodica je prvi dan Bajrama
bila na FACE TV, možda je neko upratio. I njih smo obišli, odnijeli hranu, odjeću nisam njima nosila, jer im ništa od skupljenog ne bi odgovaralo, i 210,00 KM.
Ovo su slike sad ruge destinacije:

Image

Uploaded with ImageShack.us Image

Uploaded with ImageShack.us

Treća destinacija je bio Kakanj, i Adis Imširević, koji je mnogima poznat od priče objavljene na portalu klix.ba, kada je u februaru dolazio iz Kaknja u Sarajevo da čisti snijeg. Njegova priča je jako tužna. Živi sa suprugom i dvoje male djece, blizanci od 16 mjeseci. Nigdje ne rade, i nemaju nikakvih primanja. Trenutno žive u jendoj sobici koju im je dao neki čovjek, međutim taj čovjek sada počinje renovirati svoju kući, i oni nažalost moraju napustiti to gdje trenutno žive. Zimus kada je čistio taj snijeg i kada je objavljena priča o njemu skupilo mu se nešto para pa je kupio nešto zemlje negdje iznad Kaknja, i tu skovao neku malu drvenu koli-bicu (portal klix.ba je pisao o njemu i poslije priče kada je dolazio da čisti snijeg...evo linka http://www.klix.ba/vijesti/bih/adis-ims ... /120513081). Žena mu je jako bolesna, gotovo pa je nepokretna. Naime, imala je tešku i komplikovanu trudnoću i porod, djeca su bila zapletena u posteljicu i međusobno is-prepleteni, kako su nam oni objasnili, zbog toga je Adis bio prisiljen da potpiše da mu doktori spase djecu ili suprugu, i on je potpisao da djeca budu spašena. Tako da su ženu sjekli na sve moguće načine samo da bi djecu spasili, međutim čudom je i žena ostala živa, ali bukvalno invalid, kaže da je do prije 2 mjeseca koristila pelene, nema krvi, imala je jednu operaciju, uskoro valjda treba i na drugu, i nada se da će joj se stanje popraviti. Dječica su kao lutkice, preslatki....Oni su prije mjesec-dva otišli u tu svoju kolibicu da žive, međutim djeca su u sred ljeta gore dobila upalu plića, a supruzi mu se dodatno stanje zakomplikovalo, pa su se opet vratili u tu sobicu, koju nažalost moraju za mjesec-dva, a možda i prije napustiti. Adis moli da mu se pomogne na bilo koji način, samo da uspije napraviti koliko toliko uslovan prostor za život, da ne bi ostalo na ulici ili u toj kolibici sa djecom i bolesnom ženom. Kad sam mu dala novac, 220,00 KM, odmah je počeo da se raspituje koliko materijala može kupiti za te pare. On me je molio da vidim ako bilo ko ima nekih, makar starih dijelova, građe da bi nejmu mo-glo pomoći da mu da, da izgradi tu kuću.
Slike iz Kaknja:

Image

Uploaded with ImageShack.us Image

Uploaded with ImageShack.us

Eto ja vas sve molim, ako imate nekih ideja, kontakata sa građevinskim firmama, bilo šta slično, ako imate volje, želje, da pokušamo pomoći Adisu, zbog ove divne slatke dječice koja ničemu nisu kriva :(
Takođe, još jednom želim da naglasim da ostajemo pri dogovoru za mjesečno skupljanje sred-stava, pa kako neko ovdje napisa, ako ne bude u nekom trenutku trebalo Ismetu, ima drugih ljudi kojima sigurno treba. Meni se javilo još par ljudi, mojih prijatelja, zainteresovanih za učešće u skupljanju novca na mjesečnoj osnovi.
Ideja da se sve ovo podigne na još veći nivo, da stvorimo malu organizaciju, udruženje, što je predlagao lud i ponosan je takođe odlična, i ja sam spremna sve što je u mojoj moći doprini-jeti na razvoju ove ideje.
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#248 Re: Porodica Omerovic

Post by kadinica »

Šta da ti kažem, suze su mi krenule, nemam riječi da ti se zahvalim :sad:

Prekrasno si ovo napisala, tuga velika u svakom pogledu. Kad se spoje bolest i neimaština, nema ništa gore.

Ali ima hvala Bogu uvijek ljudi koji će pomoći, mislim da nakada posjeta i mali poklon, kao znak da nisu sami, i više znači od finasijske pomoći.

Idemo dalje :bih:
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#249 Re: Porodica Omerovic

Post by zvrk »

Draga Lela
neka tebe i porodicu, kao i sve dobre ljude koji su omogucili tvoj angazman donacijama- Bog nagradi za sve sto ste uradili.

Čitam ove priče - i suze su mi u ocima, a na licu, malo grč, a malo osmijeh.

Jako mi je žao sto Adisa prije svega nije mogla angazovati ona neka ambasada koja je bila i obecala.

Ja sam jucer od supruga saznala za jednu djevojku koja boluje od hepatitica na kosevskom i zivi sama u rentanoj sobici bez icije pomoci, a i za jednu nanu koja nije baš lucidna koja isto tako zivi na kosevskom u nekom podrumu i odgaja (?!) unuku kojoj u roditelji poginuli.

Mislim da vec sada, ako imamo namjeru upustiti se u ozbiljan angazman - dolazi vrijeme da sjednemo i razgovaramo
User avatar
ahmed_dv
Posts: 290
Joined: 04/07/2004 18:37

#250 Re: Porodica Omerovic

Post by ahmed_dv »

_lela wrote:Eh evo mene nakon kraće pauze...
Slijedi detaljan izvještaj onoga što sam uradila u subotu.
Kako sam već rekla, kad sam vidjela članak na klix.ba, nazvala sam Ismeta da se sa njim kon-sultujem oko pomoći koju smo skupili i koju sam mu trebala uručiti. Ismet se od srca zahvalio svima nama na pomoći, i rekao da sve skupljeno proslijedimo nekoj drugoj porodici jer on ne želi da gomila stvari a ima ljudi koji su u težoj situaciji od njega i kojima je više nego njemu potrebna pomoć. Rekao je da su on i Emina obezbjeđeni da mogu da prezime, a ja sam ga upoznala sa našom idejom da im mjesečno prikupljamo novčana sredstva, kao i sa informaci-jom da bi Emina trebala dobiti stipendiju, kako je neko pisao, od udruženja Obrazovanje gradi Bosnu (ko je ovo pisao, molim ga da još jednom provjeri, da li je to definitivno da će Emina primati stipendiju, jer se njima nije niko po tom pitanju javio). Ismet se još jednom za sve zahvalio, rekao je i da se zahvalimo onim koji su obećali stipendiju, rekao je da nije podigao pare koje su mu uplaćivane na račun, da trenutno nije u mogućosti da ode, a i želi od tih para, ako bude mogao, kad mu dođe struja da kupi frižider, el. šporet i tako neke aparate.
Novac za stipendiju je prebacen na racun udruzenja. Medjutim potrebno je nekoliko dana da se to obradi u BH banci. Upravo smo zena i ja pricali sa Ismetom i udruzenje ga je kontaktiralo. Emina treba da ode do udruzenja i tamo sve sredi. Dakle odgovor na pitanje je DA, Emina ce dobiti stipendiju. :)
Post Reply