Porođaji na izraelskim kontrolnim punktovima:(

Post Reply
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1 Porođaji na izraelskim kontrolnim punktovima:(

Post by Bosanac sa dna kace »

Za mnoge palestinske žene na okupiranoj Zapadnoj obali trudnoća je postala poput noćne more . One se boje da će se njihove bebe roditi mrtve na izraelskim kontrolnim punktovima ili da će biti otrovane suzavcem i možda i ubijene na putu do bolnice. "Nedavno su dvije naše trudne pacijentice bile izložene suzavcu u svojim kućama. Nisu mogle disati i porod je počeo prije vremena." - rekla je za britanski list Independent Hindia Abu Nabah, 31-godišnja bolničarka iz klinike Al-Zawya u okrugu Salfit. "Dok smo mi stigli do njih, bebe su već umrle", dodala je ona.

Jamilla Alahad Naim čeka svoj prvi ljekarski pregled u toku svoje petomjesečne trudnoće. "Neprestano sam u strahu", kaže ova 29-godišnja žena. "Znam da ću roditi kod kuće, bez pomoći, kao što sam uradila i sa svojim posljednjim djetetom, Muhammedom. Previše se bojim otići u bolnicu jer se između nje i moje kuće nalaze dva kontrolna punkta, a ako vas vojnici zaustave, majka ili beba mogu umrijeti tamo na hladnoći. Ali i porod kod kuće je vrlo opasan. "
Mnoge trudne Palestinke na putu prema bolnici zadržavaju na izraelskim kontrolnim punktovima. One se porode bez doktora i sterilizirane opreme, zaklonjene samo punktovima i pod nadzorom okupatorskih vojnika. Prema podacimaa UN-a, 36 palestinskih beba umrlo je zato što su njihove majke zadržane na izraelskim punktovima tokom poroda.

Porađanje u sličnim uvjetima kao hazreti Merjema prije 2.000 godina, Fadia Jemal iz Betlehema, rodnog mjesta Isaa, a.s., pokušava izdržati bez urlika. "Šta bi se desilo kad bi hazreti Merjema danas došla u Betlehem? Morala bi izdržati isto ono što i ja", rekla je Fadia za Independent. "Bilo je 17 h kad sam osjetila da su počeli trudovi", ispričala je Fadia isprekidanim glasom. Idući prema bolnici Hussein sa sestrom i mužem zatekla je blokiranu cestu, a izraelski vojnici su rekli da niko ne može proći do jutra.

"Krvarila sam vrlo obilno na zadnjem sjedištu. Jedan od vojnika je pogledao krv i nasmijao se. Još uvijek me noću budi taj smijeh. To je bio strašan šok za mene. Nisam to mogla shvatiti." Ona se porodila na zadnjem sjedištu, bez doktora i babica. Rodila je slabašne dječaka Mahmuda i djevojčicu Merjem. Doktori su rekli da su mogli spasiti Mahmudov život da su ga stavili u inkubator. Od tog porođaja 2002. godine Fadia je imala četiri pobačaja. "Kad vidim izraelske vojnike pomislim: šta je moja beba uradila Izraelu?"

Pored izraelskih drakonskih mjera, mnoge trudne Palestinke osjećaju posljedice opsade Zapadne obale. Oko 30% trudnih Palestinki pati od anemije. "Recite svojim čitaocima da nam je potrebna njihova pomoć", rekla je dopisniku Independenta bolničarka Hindia Abu Nabah. "Ovdje nema Hamasovih niti Fatahovih fetusa. Nerođena djeca ne zaslužuju da budu kažnjena", dodala je.

SAD i Evropska Unija, dva najveća donatora palestinske vlade obustavila su slanje pomoći otkako je u martu vlast preuzela nova Hamasova vlada. "Ne bih mogla podnijeti da pogledam u oči još jednu anemičnu ženu i kažem joj da njena beba neće imati dovoljnu težinu ili da će se roditi s deformacijama, a da mi nemamo suplemenata željeza da joj damo. Ne mogu ponovo prolaziti kroz to", izjavila je Hindia.
:x :x :x
bedrudin
Posts: 194
Joined: 08/09/2006 15:06

#2

Post by bedrudin »

Aha! Otkrio si se anti-semitu! Siris teroristicku propagandu. Izrael se samo brani. Sve te trudnice nose bombe u sebi, svako to dijete je potencijalni bombas-samoubica. Izrael je prinudjen da djeluje preventivno.


............................

Sad ce cionisticki psi sa foruma da napadnu.

Evo ti jednog ovdje, moze da posluzi kao dobar primjer kako bolesni cionisticki um funkcionise.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... &start=125
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#3

Post by amrino »

:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#4

Post by Murisno1 »

i haj ti budi normalan..
:x :x :x :x
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#5

Post by tempora »

bedrudin wrote:Aha! Otkrio si se anti-semitu! Siris teroristicku propagandu. Izrael se samo brani. Sve te trudnice nose bombe u sebi, svako to dijete je potencijalni bombas-samoubica. Izrael je prinudjen da djeluje preventivno.


............................

Sad ce cionisticki psi sa foruma da napadnu.

Evo ti jednog ovdje, moze da posluzi kao dobar primjer kako bolesni cionisticki um funkcionise.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... &start=125
Krivis covjeka bespotrebno! On je samo rekao da niti jedna drzava nije moralno ili bilo kako duzna da daje bilo kakva prava strancima. Tj rekao je da tamo gdje se nalazis ima da se apsolutno povinujes pravilima te drzave. A Pelstinci nemaju drzavu. Stoga nemaju ni prava! :zzzz:
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#6

Post by amrino »

tempora wrote:
bedrudin wrote:Aha! Otkrio si se anti-semitu! Siris teroristicku propagandu. Izrael se samo brani. Sve te trudnice nose bombe u sebi, svako to dijete je potencijalni bombas-samoubica. Izrael je prinudjen da djeluje preventivno.


............................

Sad ce cionisticki psi sa foruma da napadnu.

Evo ti jednog ovdje, moze da posluzi kao dobar primjer kako bolesni cionisticki um funkcionise.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... &start=125
Krivis covjeka bespotrebno! On je samo rekao da niti jedna drzava nije moralno ili bilo kako duzna da daje bilo kakva prava strancima. Tj rekao je da tamo gdje se nalazis ima da se apsolutno povinujes pravilima te drzave. A Pelstinci nemaju drzavu. Stoga nemaju ni prava! :zzzz:
Nadam se da je ovo ironicno receno... :shock:
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#7

Post by tempora »

amrino wrote:
tempora wrote:
bedrudin wrote:Aha! Otkrio si se anti-semitu! Siris teroristicku propagandu. Izrael se samo brani. Sve te trudnice nose bombe u sebi, svako to dijete je potencijalni bombas-samoubica. Izrael je prinudjen da djeluje preventivno.


............................

Sad ce cionisticki psi sa foruma da napadnu.

Evo ti jednog ovdje, moze da posluzi kao dobar primjer kako bolesni cionisticki um funkcionise.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... &start=125
Krivis covjeka bespotrebno! On je samo rekao da niti jedna drzava nije moralno ili bilo kako duzna da daje bilo kakva prava strancima. Tj rekao je da tamo gdje se nalazis ima da se apsolutno povinujes pravilima te drzave. A Pelstinci nemaju drzavu. Stoga nemaju ni prava! :zzzz:
Nadam se da je ovo ironicno receno... :shock:
A sta ako nije? :? Ima covjek pravo na svoje misljenje. I drzavu!!! :oops:
Pocev od istorijskog pa do onog nebeskog! :shock:
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#8

Post by amrino »

Imam i ja pravo na svoje misljenje po tom pitanjiu ali ga opet ne smijem iznjeti jer bih automatski bila BANOVANA... :shock: Jel to znaci da su moja prava ugrozena? :?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#9

Post by Bosanac sa dna kace »

tempora wrote:
amrino wrote:
tempora wrote: Krivis covjeka bespotrebno! On je samo rekao da niti jedna drzava nije moralno ili bilo kako duzna da daje bilo kakva prava strancima. Tj rekao je da tamo gdje se nalazis ima da se apsolutno povinujes pravilima te drzave. A Pelstinci nemaju drzavu. Stoga nemaju ni prava! :zzzz:
Nadam se da je ovo ironicno receno... :shock:
A sta ako nije? :? Ima covjek pravo na svoje misljenje. I drzavu!!! :oops:
Pocev od istorijskog pa do onog nebeskog! :shock:
ma da kao sto i nase komsije imaju nebesko pravo!
a Palestinci imaju pravo na svoju vlastitiu zemlju!!!
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#10

Post by _BosanaC »

amrino wrote:Imam i ja pravo na svoje misljenje po tom pitanjiu ali ga opet ne smijem iznjeti jer bih automatski bila BANOVANA... :shock: Jel to znaci da su moja prava ugrozena? :?
Lupas gluposti...
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#11

Post by amrino »

_BosanaC wrote:
amrino wrote:Imam i ja pravo na svoje misljenje po tom pitanjiu ali ga opet ne smijem iznjeti jer bih automatski bila BANOVANA... :shock: Jel to znaci da su moja prava ugrozena? :?
Lupas gluposti...
Kako lupam?
Pa zar je dozvoljeno psovanje i vrijedjanje ?
Ako jeste zasto prije nisi rekao... :-D
Shamrock
Posts: 380
Joined: 31/10/2006 12:13

#12

Post by Shamrock »

Bosanac sa dna kace wrote:a Palestinci imaju pravo na svoju vlastitiu zemlju!!!
niko nije ni rekao da nemaju :roll:

ali zar ti mislis da je nekoga briga na sta palestinci imaju pravo? mislis da sve okolne muslimanske/arapske zemlje to zanima? :oops:
palestinci su bili i sigurno ce jos dugo biti zrtve svih okolnih zemalja zbog nekih sitnicavih interesa...jebiga
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#13

Post by shin »

sitnicavih interesa
Niko nema muda za Palestinu.


Pogledaj samo ove velike humanitarce, niko se nije usudio da ih spomene Bono, Angelina..... licimuri.
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#14

Post by bice_bice »

sali se ba tempora..
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#15

Post by Murisno1 »

shin wrote:
sitnicavih interesa
Niko nema muda za Palestinu.


Pogledaj samo ove velike humanitarce, niko se nije usudio da ih spomene Bono, Angelina..... licimuri.
nemaju oni muda da se bore sa onim što bi im se desilo kad bi se i usudila da im pomognu ...
Shamrock
Posts: 380
Joined: 31/10/2006 12:13

#16

Post by Shamrock »

to i kazem nikoga nije briga za palestinu..ali bas nikoga..
najprokletija zemlja i narod na svijetu..
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#17

Post by bice_bice »

gdje nam je fratris, Palestinac..
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#18

Post by shin »

bice_bice wrote:gdje nam je fratris, Palestinac..
na forumu vreba, pod drugim nickom.
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#19

Post by bice_bice »

shin wrote:
bice_bice wrote:gdje nam je fratris, Palestinac..
na forumu vreba, pod drugim nickom.
mozda i stoji na kontrolnim polozaju u Palestini i gleda sa hinjskim osmijehom na licu kako djeca novorodjencad umiru.. fala na temi i istini..
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#20

Post by SeadBiH »

Mene je ova vijest plaho nasmijala:

SAD kritizira Izrael zbog gradnje novog naselja

Ovaj potez Bushove administracije toliko je neobičan da su dužnosnici State Departmenta jučer morali uvjeravati novinare da se radi o službenom američkom stavu kojeg podupire cijela administracija.

"Čuli smo izvještaje o gradnji naselja. Gradnja novog naselja ili širenje postojećih je direktno kršenje plana road map, na koji je Izrael pristao. Sjedinjene Države mole Izrael da poštuje svoje obaveze navedene u planu i da ne povlači poteze koji bi mogli ugroziti konačne pregovore", rekao je glasnogovornik američkog State Departmenta.
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#21

Post by bice_bice »

pogan pa eto
Post Reply