Porjeklo izraza "do zla Boga".

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#1 Porjeklo izraza "do zla Boga".

Post by Orbini »

Od Sarajlija redovno cujem izraz "do zla Boga", a cuo sam i od Zemicana i jednog iz Konjica,... Neznam dali se jos negdje tako govori. Znaci centralna Bosna do sada koliko znam.

Neznam jeli ovo pravi podforum za takvu pitanje, ali neznam gdje bi inace stavio.

Taj izraz mi je interesantan jer jedino korjen mogu naci u praznovjerju, paganizmu, bogumilstvu,... Dali je moguce da se taj izraz toliko dugo sacuvao sve vjekove,... ili je proizvod novijeg vremena. Cujem ga i od penzionera,.. pa opet nemogu zamisliti nikakav trend ni prije vise decenija gdje bi se udomacio izraz "do zla Boga" koji je na naki nacin bogohulan i izaziva aversiju kod vjernika.

Znali neko ista o tome,... ?

Primjeri:
vristi do zla Boga,
tjera ga do zla Boga,
dosadilo do zla Boga,....
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#2 Re: Porjeklo izraza "do zla Boga".

Post by sulesavic »

Orbini wrote: Taj izraz mi je interesantan jer jedino korjen mogu naci u praznovjerju, paganizmu, bogumilstvu,... Dali je moguce da se taj izraz toliko dugo sacuvao sve vjekove,... ili je proizvod novijeg vremena.
Èuo sam i ja da kako je jedan moj o'sov'o troboga... Kol'ko bi to moglo bit' staro?
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#3

Post by Zox »

Pa trobog bi se mogao odnositi na trojstvo, ne mora biti ko zna koliko staro.
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#4

Post by Dori »

Ima i ona od zla oca i od gore matere :D
Ereinion
Posts: 229
Joined: 03/01/2005 17:11

#5

Post by Ereinion »

Mozda ovdje ima odgovora:

http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobog
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#6

Post by Fiore »

A izraz eki ????

Kad nekom pricas nesto.,pa on onako iznenadjen, eki to? :)
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#7 Re: Porjeklo izraza "do zla Boga".

Post by Neelix »

sulesavic wrote:
Orbini wrote: Taj izraz mi je interesantan jer jedino korjen mogu naci u praznovjerju, paganizmu, bogumilstvu,... Dali je moguce da se taj izraz toliko dugo sacuvao sve vjekove,... ili je proizvod novijeg vremena.
Čuo sam i ja da kako je jedan moj o'sov'o troboga... Kol'ko bi to moglo bit' staro?
i ja sam cuo za psovanje supe od bozjih kostiju... :? svakakvih likova, a autor teme postavlja neodgovoriva pitanja :D
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#8

Post by Topla voda »

ma ima garant veze s bogumilskim dualizmom...ne kontam sta bi drugo moglo biti
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#9

Post by Orbini »

Ereinion wrote:Mozda ovdje ima odgovora:

http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobog
Pa ovo je nevjerovatno :shock:

A veneration of this deity perhaps survived in folklore of several Slavic nations. In some South Slavic vernaculars, there exists an interesting phrase do zla boga (meaning "to [the] evil god," or perhaps "to [the] evil [of] God," which may denote ownership rather than some dark attribute), used as an attribute to express something which is exceedingly negative. No-one is really aware of the literal meaning of these words anymore; exclamations such as Ovo je do zla boga dosadno!, To je do zla boga glupo! can be safely translated as "This is devilishly boring!", "That is immensely stupid!" without any klix loss in meaning. The word Bog ("God"), however, in all Slavic languages today is used as personal name of the Christian God, who is not considered evil; thus, the expression zli bog, "evil god", could be a relic from pagan antiquity. If we assume that Chernobog indeed was an evil and dark god of the ancient Slavs (or perhaps merely an evil aspect of some other deity), we may conjecture this expression was some ancient curse invoking him.


Zar je moguce da se izraz sacuvao vise od 1000 god.?
I to samo u centralnoj Bosni?
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#10

Post by klixober »

Moj prijatelj cesto koristi taj izraz.Nekada je pravo iritirajuce jer tu frazu koristi precesto.
guardian
Posts: 439
Joined: 29/08/2003 00:00
Location: Neverwhere

#11

Post by guardian »

Orbini wrote:
Ereinion wrote:Mozda ovdje ima odgovora:

http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobog
Pa ovo je nevjerovatno :shock:

A veneration of this deity perhaps survived in folklore of several Slavic nations. In some South Slavic vernaculars, there exists an interesting phrase do zla boga (meaning "to [the] evil god," or perhaps "to [the] evil [of] God," which may denote ownership rather than some dark attribute), used as an attribute to express something which is exceedingly negative. No-one is really aware of the literal meaning of these words anymore; exclamations such as Ovo je do zla boga dosadno!, To je do zla boga glupo! can be safely translated as "This is devilishly boring!", "That is immensely stupid!" without any klix loss in meaning. The word Bog ("God"), however, in all Slavic languages today is used as personal name of the Christian God, who is not considered evil; thus, the expression zli bog, "evil god", could be a relic from pagan antiquity. If we assume that Chernobog indeed was an evil and dark god of the ancient Slavs (or perhaps merely an evil aspect of some other deity), we may conjecture this expression was some ancient curse invoking him.


Zar je moguce da se izraz sacuvao vise od 1000 god.?
I to samo u centralnoj Bosni?
U sjeveroistocnoj, takodje :)
Ereinion
Posts: 229
Joined: 03/01/2005 17:11

#12

Post by Ereinion »

guardian wrote:
Orbini wrote:
Ereinion wrote:Mozda ovdje ima odgovora:

http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobog
Pa ovo je nevjerovatno :shock:

A veneration of this deity perhaps survived in folklore of several Slavic nations. In some South Slavic vernaculars, there exists an interesting phrase do zla boga (meaning "to [the] evil god," or perhaps "to [the] evil [of] God," which may denote ownership rather than some dark attribute), used as an attribute to express something which is exceedingly negative. No-one is really aware of the literal meaning of these words anymore; exclamations such as Ovo je do zla boga dosadno!, To je do zla boga glupo! can be safely translated as "This is devilishly boring!", "That is immensely stupid!" without any klix loss in meaning. The word Bog ("God"), however, in all Slavic languages today is used as personal name of the Christian God, who is not considered evil; thus, the expression zli bog, "evil god", could be a relic from pagan antiquity. If we assume that Chernobog indeed was an evil and dark god of the ancient Slavs (or perhaps merely an evil aspect of some other deity), we may conjecture this expression was some ancient curse invoking him.


Zar je moguce da se izraz sacuvao vise od 1000 god.?
I to samo u centralnoj Bosni?
U sjeveroistocnoj, takodje :)
I u Hercegovini, Slaveni su na ovim prostorima (BiH) opstali kao nigdje drugdje... 8-)
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#13

Post by burekodsira »

izraz se koristi ponekad i u gz sto ti biva istocna bosna
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#14

Post by Fair Life »

guardian wrote:U sjeveroistocnoj, takodje :)
Sjevero-zapadnoj... isti slucaj.
makondo
Posts: 216
Joined: 12/03/2004 00:00

#15

Post by makondo »

izraz je veoma cest i u hrvatskoj i srbiji, tako da ne mislim da je neka bih specificnost.
vjerovatnija mi je mogucnost da je ostatak paganizma jer, kako vidimo, slicne izraze imaju i sloveni koji nisu otisli 'vako daleko na jug.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3647
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#16

Post by anex »

do zla Boga = do vela havle :D
sutra_pemzija
Posts: 41
Joined: 10/10/2006 14:26

#17

Post by sutra_pemzija »

do zla bloga :D
Post Reply