Porijeklo prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#451 Re: Porijeklo prezimena

Post by dante17 »

Kosovo,Prizren zupa.Vjera roditelja islam
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#452 Re: Porijeklo prezimena

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 09/10/2015 12:59, edited 1 time in total.
Haman
Posts: 922
Joined: 03/04/2014 18:27

#453 Re: Porijeklo prezimena

Post by Haman »

Geneticari Hrvatske, Srbije i BiH zavrsili su geneticka istrazivanja u saradnji sa stranim geneticarima, tako da danas znamo kako stvari stoje.
Evo za Hrvate. Potrazite knjihu u knjiznicama.
Kratko objasnjenje.
http://hop.hr/ivan-juric-podrijetlo-hrv ... ohtonosti/

:izet: :izet:
Majstor Ceremonije
Posts: 2
Joined: 18/01/2015 23:30

#454 Re: Porijeklo prezimena

Post by Majstor Ceremonije »

Da li neko zna porijeklo prezimena "Vejzovic" ? Mjesto je Srebrenik, muslimani.
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#455 Re: Porijeklo prezimena

Post by ioannes »

Majstor Ceremonije wrote:Da li neko zna porijeklo prezimena "Vejzovic" ? Mjesto je Srebrenik, muslimani.
ovo se odnosi na dzemat Tuzla-Kladanj

"ONI PREMA PREDAJAMA POTIČU OD HALČE (HALILA) VEJZOVIĆA KOJI JE DOSELIO U TAREVO SA PORODICOM IZ PRAVCA BIJELOG POLJA"
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#456 Re: Porijeklo prezimena

Post by seldzuk »

So What! wrote:Moja familija Hafizović je porijeklom iz Užica. Berlinksim kongresom 1878. Srbija dobiva nezavisnost te muslimani s tog podneblja bježe pod tursku vlast. Preptostavlja se da su bila tri brata i da je jedan ostao i primio pravoslavlje, a ostala dvojica da su otišla u Bosnu i to jedan u Tešanj, a jedan u Podrinje negdje između Srebrenice i Goražda. Iseljeni muslimani su dobivali naknadu za iseljenje koja je prema pisanom dokumentu iznosila 2 400 groša, tako je i moj predak dobio toliko novca i došao u Tešanj. To je bilo poprilično dosta novca tako da je kupio imanje sa kmetovima u selu Bardaci kod Teslića gdje se nastanio do smrti. Teslićka loza Hafizovića ne postoji iz nepoznatih razloga, ali zahvaljujući njegovom kasnijem potomku, sinu ili unuku, Hafizovići su opstali jer se on zaljubio u djevojku koja je bila iz sela Šije kod Tešnja te je on oženio i tu se nastanio. Tako danas u Tešnju imamo šijačku lozu Hafizovića kojoj i sam pripadam, ali ne živim u Šijama jer su se pripadnici te porodice raselili po Tešnju iako su u Šijama i danas jedna od najbrojnih i najuticajnih familija. U Tešnju postoji jedna manja loza Hafizovića iz Zenice. Familija se raširila po cijeloj Bosni i Hercegovini i dijaspori pa tako postoji selo Hafizovići kod Bosanske Krupe, ali dosad nisam naišao na informaciju da imaju veze sa tešanjskim Hafizovićima tako da postoji mogućnost da je pod sticajem nekih drugih okolnosti nastala neka druga familija Hafizović koja nema veza sa prvobitnom familijom koja je došla iz Užica.

Poznati Hafizovići:

Image

Šefket Hafizović - Potpredsjednik Nardone skupštine RS-a (Srebrenica)

Image

Prof. dr. Rešid Hafizović - Profesor na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu. Inače Rešid je prvi musliman koji je dopio dopuštenej da studira katoličku bogosloviju jer tada nije bilo vjerske škole. Papa lično mu jedao odoborenje. (Rešid živi i radi u Sarajevu, ali projeklo vuče također iz Podrinja)

Image

Alija Hafizović HAF - Umjetnik i bivši pjevač grupe Indexi, na slici je sa isto bivšim članom Indexa Fadilom Redžićem. (Živi u Sarajevu, ali loza nepoznata)

Image

General Two (Denis Hafizović) - Ovoga me pravo stid, a inače radi se o kvazi reperu i internet karikaturi rodom iz Bihaća ovdašnjoj javnosti poznat po hitu Eto što sam vruć. (Rodom je iz Bihaću gdje i živi koliko znam, ali pripada Krajiškoj lozi)
Hafizovići su iz Užica doselili kada i svi muhadžiri iz 6 bosanskih prekodrinskih nahija koje je Srbija dobila u prvoj polovini 19. stoljeca. Spomenuo si Rešida i Sefketa koji su iz Gornjih Potocara kod Srebrenice kao i moji ostali rodjaci. Amidza mi je negdje kopao informacije i pronasao da su se nasi preci prvo naselili u Sase u ddanasnjoj srebrenickoj opcini, a onda doselili u Potocare. U nekom od okolnih sela je bila jos jedna loza za koju je i amidza saznao tek nakon rata. To za 3 brata prvi put cujem. Interesantno. Na fejsu sam nasao samo par Srba sa prezimenom Hafizovic.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#457 Re: Porijeklo prezimena

Post by seldzuk »

I zaboravih reci. Sefket i Resid su braca. A ovo da je bio prvi na bogosloviji. U tomee je bio zajedno sa prof. Adnanom Silajdzicem

Poslano sa mog Coolpad R108 koristeći Tapatalk
EdoBa
Posts: 4
Joined: 18/08/2015 08:36

#458 Re: Porijeklo prezimena

Post by EdoBa »

Prez
Last edited by EdoBa on 01/09/2022 10:14, edited 1 time in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#459 Re: Porijeklo prezimena

Post by spreca »

EdoBa wrote:Prezime Bećirović,okolina tuzle..muslimani?!
Becirovica imas u Jelovom Brdu i u Tojsicima opstina Kalesija
EdoBa
Posts: 4
Joined: 18/08/2015 08:36

#460 Re: Porijeklo prezimena

Post by EdoBa »

spreca wrote:
EdoBa wrote:Prezime Bećirović,okolina tuzle..muslimani?!
Becirovica imas u Jelovom Brdu i u Tojsicima opstina Kalesija
Znam da ima puno na podrucju TK ,ali konkretno me zanima na podrucju opstine Tuzla..
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#461 Re: Porijeklo prezimena

Post by spreca »

EdoBa wrote:
spreca wrote:
EdoBa wrote:Prezime Bećirović,okolina tuzle..muslimani?!
Becirovica imas u Jelovom Brdu i u Tojsicima opstina Kalesija
Znam da ima puno na podrucju TK ,ali konkretno me zanima na podrucju opstine Tuzla..
mozda su doselili iz okolnih mjesta oko tuzle.....znam Becirovice koji zive u Dragodolu i oni su doselili iz Tojsica
EdoBa
Posts: 4
Joined: 18/08/2015 08:36

#462 Re: Porijeklo prezimena

Post by EdoBa »

Becirovica imas u Jelovom Brdu i u Tojsicima opstina Kalesija[/quote]

Znam da ima puno na podrucju TK ,ali konkretno me zanima na podrucju opstine Tuzla..[/quote]
mozda su doselili iz okolnih mjesta oko tuzle.....znam Becirovice koji zive u Dragodolu i oni su doselili iz Tojsica[/quote]

Ja sam cuo neku pricu da su dosli iz Crne Gore (vjerovatni posle Berlinskog kongresa ) ali ne znam koliko je to tacno...
User avatar
Zaitsev
Posts: 1936
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#463 Re: Porijeklo prezimena

Post by Zaitsev »

HEdžić, iko, išta?

Za razliku od Hadžić i Hodžić, Hedžić je jako rijetko prezime u BiH. Prema nekim vlastitim istraživanjima, prezime vuče porijeklo od turskog oficira prezimena Hezioglu kojem je za zasluge u vojsci dato da na području oko Doboja “uzme zemlje koliko kasom na konju može preći od podne namaza do ikindije”. Kažu da je samo jedna loza prezimena i da potiče iz Kotorskog kod Doboja. Zna li iko išta više?
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#464 Re: Porijeklo prezimena

Post by Piaty »

Zaitsev wrote: 09/01/2022 23:56 HEdžić, iko, išta?

Za razliku od Hadžić i Hodžić, Hedžić je jako rijetko prezime u BiH. Prema nekim vlastitim istraživanjima, prezime vuče porijeklo od turskog oficira prezimena Hezioglu kojem je za zasluge u vojsci dato da na području oko Doboja “uzme zemlje koliko kasom na konju može preći od podne namaza do ikindije”. Kažu da je samo jedna loza prezimena i da potiče iz Kotorskog kod Doboja. Zna li iko išta više?
Od turskog je Hedzic ali malo sutra. Turski ima Z, pa jos oglu. Jako prakticno, nema sta.

Prije bi bilo da se neko zajebo pa umjesto O ili A, napisao E.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#465 Re: Porijeklo prezimena

Post by stubrijez »

Ljudi smanjite dozivljaj, po ovom sto pisete svi smo srbi ili crnogorci il jos gore turci.
Tih Hedzica ima u Kotoroskom, zenina familija.
Ja mislim da pola ovih predanja kao tursko porijeklo imena ovo ono je smisljeno u neka doba od strane nasih nekih predaka da bismo se udaljili od te slavenske konotacije i susjeda nemuslimana. Koga god pitas od laika neki mu djed bio turcin... mozda i jest al mislim da je to prije bio neki trend, kao ubleha. Kao i sad sto se izmislja kojesta na kraju krajeva.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#466 Re: Porijeklo prezimena

Post by stubrijez »

Haman wrote: 03/02/2015 02:19 Geneticari Hrvatske, Srbije i BiH zavrsili su geneticka istrazivanja u saradnji sa stranim geneticarima, tako da danas znamo kako stvari stoje.
Evo za Hrvate. Potrazite knjihu u knjiznicama.
Kratko objasnjenje.
http://hop.hr/ivan-juric-podrijetlo-hrv ... ohtonosti/

:izet: :izet:
ne radi ti ovo...
elcaliente
Posts: 4470
Joined: 13/06/2012 15:52

#467 Re: Porijeklo prezimena

Post by elcaliente »

spreca wrote: 12/07/2017 15:02
EdoBa wrote:
Znam da ima puno na podrucju TK ,ali konkretno me zanima na podrucju opstine Tuzla..
mozda su doselili iz okolnih mjesta oko tuzle.....znam Becirovice koji zive u Dragodolu i oni su doselili iz Tojsica
Poznajem Becirovice, Hrvati, Lika-Gospic.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#468 Re: Porijeklo prezimena

Post by stubrijez »

uvijek kazem bolje je ovo nego sve napisano na ovom forumu i sire hihihihihi
https://www.youtube.com/watch?v=e0-TmW4WXf4
naravno ima i onaj nastavak.
User avatar
stubrijez
Posts: 1068
Joined: 09/11/2012 11:12

#469 Re: Porijeklo prezimena

Post by stubrijez »

ioannes wrote: 30/01/2015 19:27
dante17 wrote:Porijeklo prezimena Kalajdzini?
da bi ti neko mogao adekvatno odgovoriti na pitanje uvijek je potrebno
navesti mjesto odakle je prezime i vjeru nositelja prezimena

samo znacenje prezimena dolazi od "kalajdzija" zanatlija koji se bavi livenjem kalaja ili kalaisanjem
U mom sirem zavicaju Kalajdzije, Vlasište, Cincari i Karavlasi su toponimi koji uvijek upucuju na naselja gdje su zivjeli ili zive vlasi. Vecina su bili usluzni zanatlije, nozari, ostraci, kalajdzije, sitni trgovci... mada sumnjam da ima ikakve veze sa tvojim prezimenom.
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#470 Re: Porijeklo prezimena

Post by anelsol »

U mojoj porodici postoji predanje da potičemo od nekog Mile koji je kao bogumil protjeran/izbjegao iz Kraljeve Sutjeske u Hercegovinu. Nakon dolaska Osmanlija navodno dio njegove djece prelazi na Islam a jedan od sinova uzima Pravoslavnu vjeru. Helem navodno od tog Mile nastaju Milušići koji su muslimani i koji se vjekovima kasnije granaju na način da iz te porodice proističu još šest porodica i prezimena u Nevesinjskom kraju od kojih je jedna i prezime Droce (navodno prezime nastalo od nadimka) kako se ja prezivam. Otac rahmetli mi je pričao da je dedo rahmetli za života bio u dobrim odnosima sa nekim čovjekom Srbinom iz Žitomislića i da su se rođakali ( smatrali se da su rođaci). Ovo naravno je samo neko usmeno predanje i upitno je da li je istina, ali zanimljivo zvuči.

Druga predanje je da je za vrijeme dok je Bosnom harala kuga da je samo jedan Droce preživio. Bio na planini sa ovcama, kada se vratio kući zatekao sve mrtvo u selu. Prije desetak godina pravim porodično stablo i zaista dođem do jednog čovjeka kojem se nije znalo ime koji je imao trojicu sinova od kojih se razgranala sadašnja moja šira porodica.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#471 Re: Porijeklo prezimena

Post by 90minut »

anelsol wrote: 07/07/2022 18:03 U mojoj porodici postoji predanje da potičemo od nekog Mile koji je kao bogumil protjeran/izbjegao iz Kraljeve Sutjeske u Hercegovinu. Nakon dolaska Osmanlija navodno dio njegove djece prelazi na Islam a jedan od sinova uzima Pravoslavnu vjeru. Helem navodno od tog Mile nastaju Milušići koji su muslimani i koji se vjekovima kasnije granaju na način da iz te porodice proističu još šest porodica i prezimena u Nevesinjskom kraju od kojih je jedna i prezime Droce (navodno prezime nastalo od nadimka) kako se ja prezivam. Otac rahmetli mi je pričao da je dedo rahmetli za života bio u dobrim odnosima sa nekim čovjekom Srbinom iz Žitomislića i da su se rođakali ( smatrali se da su rođaci). Ovo naravno je samo neko usmeno predanje i upitno je da li je istina, ali zanimljivo zvuči.

Druga predanje je da je za vrijeme dok je Bosnom harala kuga da je samo jedan Droce preživio. Bio na planini sa ovcama, kada se vratio kući zatekao sve mrtvo u selu. Prije desetak godina pravim porodično stablo i zaista dođem do jednog čovjeka kojem se nije znalo ime koji je imao trojicu sinova od kojih se razgranala sadašnja moja šira porodica.
konvertitu jedan :oops: :mrgreen:
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#472 Re: Porijeklo prezimena

Post by anelsol »

90minut wrote: 08/07/2022 14:59
anelsol wrote: 07/07/2022 18:03 U mojoj porodici postoji predanje da potičemo od nekog Mile koji je kao bogumil protjeran/izbjegao iz Kraljeve Sutjeske u Hercegovinu. Nakon dolaska Osmanlija navodno dio njegove djece prelazi na Islam a jedan od sinova uzima Pravoslavnu vjeru. Helem navodno od tog Mile nastaju Milušići koji su muslimani i koji se vjekovima kasnije granaju na način da iz te porodice proističu još šest porodica i prezimena u Nevesinjskom kraju od kojih je jedna i prezime Droce (navodno prezime nastalo od nadimka) kako se ja prezivam. Otac rahmetli mi je pričao da je dedo rahmetli za života bio u dobrim odnosima sa nekim čovjekom Srbinom iz Žitomislića i da su se rođakali ( smatrali se da su rođaci). Ovo naravno je samo neko usmeno predanje i upitno je da li je istina, ali zanimljivo zvuči.

Druga predanje je da je za vrijeme dok je Bosnom harala kuga da je samo jedan Droce preživio. Bio na planini sa ovcama, kada se vratio kući zatekao sve mrtvo u selu. Prije desetak godina pravim porodično stablo i zaista dođem do jednog čovjeka kojem se nije znalo ime koji je imao trojicu sinova od kojih se razgranala sadašnja moja šira porodica.
konvertitu jedan :oops: :mrgreen:
Bivši ćafir :D
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#473 Re: Porijeklo prezimena

Post by YouAreMyDestiny »

stubrijez wrote: 07/04/2022 17:04 Ljudi smanjite dozivljaj, po ovom sto pisete svi smo srbi ili crnogorci il jos gore turci.
Tih Hedzica ima u Kotoroskom, zenina familija.
Ja mislim da pola ovih predanja kao tursko porijeklo imena ovo ono je smisljeno u neka doba od strane nasih nekih predaka da bismo se udaljili od te slavenske konotacije i susjeda nemuslimana. Koga god pitas od laika neki mu djed bio turcin... mozda i jest al mislim da je to prije bio neki trend, kao ubleha. Kao i sad sto se izmislja kojesta na kraju krajeva.
Ovo sam i ja primjetila. Sve Turci porijeklom, niko nije Slaven. Malo sutra.
User avatar
basicm
Posts: 10371
Joined: 16/01/2012 21:38

#474 Re: Porijeklo prezimena

Post by basicm »

Meni svaka prica pada u vodu nakon sto cujem da su prezimena porijeklom iz sandzaka i cg. Ispada bih bila prazna kao mars pa dosli svi odozdo.
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#475 Re: Porijeklo prezimena

Post by Edin H. »

klix wrote: 10/07/2022 19:10
stubrijez wrote: 07/04/2022 17:04 Ljudi smanjite dozivljaj, po ovom sto pisete svi smo srbi ili crnogorci il jos gore turci.
Tih Hedzica ima u Kotoroskom, zenina familija.
Ja mislim da pola ovih predanja kao tursko porijeklo imena ovo ono je smisljeno u neka doba od strane nasih nekih predaka da bismo se udaljili od te slavenske konotacije i susjeda nemuslimana. Koga god pitas od laika neki mu djed bio turcin... mozda i jest al mislim da je to prije bio neki trend, kao ubleha. Kao i sad sto se izmislja kojesta na kraju krajeva.
Ovo sam i ja primjetila. Sve Turci porijeklom, niko nije Slaven. Malo sutra.
Šuplja, a kada nas svojevremeno ošišaju i poredaju u JNA dok neko ne progovori nemaš šanse da skontaš odakle je osim Albanaca, koji imaju drugačije karakteristike lica.
Post Reply