Porijeklo prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
tatjanamster
Posts: 543
Joined: 01/03/2009 23:12
Location: Kako se ono zvaše...zaboravila..hm....

#351 Re: Porijeklo prezimena

Post by tatjanamster »

Feliks wrote:
tatjanamster wrote:
Baghira wrote:Ja znam samo da je Hamster na njemackom hrcak :D, pa da nije otud? :roll: :D
:lol: :lol: :lol:
Nije :razz:
I hamster ti je i na engleskom hrčak 8)
Inače, a prezime Grigoriev? :D
Ja sam djevojački Amster, ali nisam uzela muževo prezime jer bih bila GrigorievA :-)

:D :D :D

Jesi gledala ovdje?
http://www.ancestry.com/facts/Amster-fa ... story.ashx
;-)
Aaa hvala ti puno :oops:
Inače, moji kažu da porijeklo vodimo iz Rusije, koji su se kasnije preselili u Ameriku i tamo ostali.
Vidim da ima logike, pogledaj imena - Regina, Ema, Alexander, Zelda, Isidor itd. :-D
User avatar
hepek071
Posts: 620
Joined: 19/09/2005 09:25
Location: Jagomir do podne, a Sokolac poslijepodne

#352 Re: Porijeklo prezimena

Post by hepek071 »

zanimaju me dva prezimena, pa ako neko ima više podataka o genezi ovih prezimena nek nabaci:

1. Kapo (prijeklo Rogatica)

2. Džipa (Kalinovik)
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#353 Re: Porijeklo prezimena

Post by seldzuk »

Promocija knjige o mostarskim porodicama
H.E.
Četvrtak, 07 Maj 2009

„GENAOLOŠKA ISTRAŽIVANJA“, knjiga o porijeklu i statusu istaknutih pojedinaca i muslimanskih porodica u Hercegovini, Hivzije Hasandedića u izdanju Islamskog kulturnog centra Mostar sinoć je promovirana u avliji blagajske tekije u okviru manifestacije „Dani mevluda i zikra“. Knjigu su promovirali mr. Salih ef. Čolaković direktor Islamskog kulturnog centra, Seid ef. Smajkić, muftija mostarski i Enes Ratukušić, novinar i publicista. U ovom izdanju knjige sabrani su tekstovi rahmetli Hivzije Hasandedića, objavljivani u raznim časopisima i publikacijama u prošlom stoljeću. „Njen sadržaj je utoliko vrijedniji što Hivzija elokventnim jezikom i umjećem istinskog erudite obrađuje sve segmente porodičnog života, od etimološkog znančenja samog prezimena, do pojedinačnog i zajedničkog doprinosa pojedinaca i porodica u razvoju Mostara, ali i Hercegovine“, rečeno je na promociji. Posebno zanimljivo poglavlje ove knjige čine izumrle porodice po kojima je više od 20 mostarskih ulica dobilo svoja imena. Islamski kulturni centar, nakon što je štapmao 4 knjige Hivzije Hasandedića, uskoro će štampati i 4 Sidžila mostarskih, blagajskih i nevesinjskih kadija u prijevodu istog autora.
http://miz-mostar.com/vijesti/promocija ... ama-2.html
ponosni
Posts: 95
Joined: 05/06/2009 00:32

#354 Re: Porijeklo prezimena

Post by ponosni »

Ukratko, na prezime Bosnjak i Hrvat moze se gledati ovako:
rijec Bosnjak i H(o)rvat oznacuju pripadnost teritorijima stare Bosne i Hrvatske.
Hrvat je i naziv za elitne konjanike (zvanje, rod vojske) u 100 godisnjem ratu na zapadu.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#355 Re: Porijeklo prezimena

Post by Bosanac sa dna kace »

@ponosni kakve to veze ima sa ovom temom?
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#356 Re: Porijeklo prezimena

Post by Jazz_Junkie »

ponosni wrote:Ukratko, na prezime Bosnjak i Hrvat moze se gledati ovako:
rijec Bosnjak i H(o)rvat oznacuju pripadnost teritorijima stare Bosne i Hrvatske.
Hrvat je i naziv za elitne konjanike (zvanje, rod vojske) u 100 godisnjem ratu na zapadu.
Naravno da prezimena Bosnjak i H(o)rvat oznacavaju ljude iz BiH i Hrvatske. Osim u BiH je prezime Bosnjak cesto u Hrvatskoj, Vojvodini i Madjarskoj. "Bosnjaci" u Madjarskoj su dospjeli iz srednje Bosne, a oni u Vojvodini mahom sa podrucja Srebrenice. Naime, danasnji Hrvati koji zive u Baranji su Sokci iz Srebrenice koji su emigrirali u 16/17. stoljecu.
ademv
Posts: 1
Joined: 29/07/2009 13:26

#357 Re: Porijeklo prezimena

Post by ademv »

Ako neko zna nešto više o porijeklu prezimena Vuk (odakle ih u Popovu polju)neka se oglasi.
User avatar
Feliks
Posts: 174
Joined: 15/05/2007 13:17
Location: Sarajevo

#358 Re: Porijeklo prezimena

Post by Feliks »

Jazz_Junkie wrote:
ponosni wrote:Ukratko, na prezime Bosnjak i Hrvat moze se gledati ovako:
rijec Bosnjak i H(o)rvat oznacuju pripadnost teritorijima stare Bosne i Hrvatske.
Hrvat je i naziv za elitne konjanike (zvanje, rod vojske) u 100 godisnjem ratu na zapadu.
Naravno da prezimena Bosnjak i H(o)rvat oznacavaju ljude iz BiH i Hrvatske. Osim u BiH je prezime Bosnjak cesto u Hrvatskoj, Vojvodini i Madjarskoj. "Bosnjaci" u Madjarskoj su dospjeli iz srednje Bosne, a oni u Vojvodini mahom sa podrucja Srebrenice. Naime, danasnji Hrvati koji zive u Baranji su Sokci iz Srebrenice koji su emigrirali u 16/17. stoljecu.
Ima logike, Noel Malcolm navodi ovaj podatak za Srebrenicu:
Catholic Bosnia: Srebrenica - 66.00% - - 1550 C.E. Malcom, Noel. Bosnia: A Short History. Washington Square, NY: New York University Press (1994), pg. 53. "The most resistant place was Srebrenica, home to a large Catholic German and Ragusan population, which was still two-thirds Catholic in the mid-sixtenth century. " vidi: http://www.adherents.com/adhloc/Wh_40.html#85

Sto se tice prezimena, mislis li da madjarsko prezime Horvath (pise se sa apostrofom na "o", cini mi se) takodje vodi porijeklo iz Hrvatske?
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#359 Re: Porijeklo prezimena

Post by Jazz_Junkie »

Ja bi rekao da vodi. Horváth na madjarskom jednostavno znaci Hrvat i jedno je od cescih prezimena u Madjarskoj. Koliko sam upucen, prezimena koja zavrsavaju sa slovima TH vuku plemicko porijeklo. Znaci prezimena kao Horváth, Toth, Asboth itd...
Hrvatinich
Posts: 56
Joined: 02/08/2009 14:15

#360 Re: Porijeklo prezimena

Post by Hrvatinich »

Nadam se da je dopušten mali osvrt na same teme ovog tipa jer moram to negdje napisati - leži mi na duši, a to se može reći za bilo koju temu historije:

Za Balkance nije dobro da previše razmišljaju o historiji - pokazalo se kao veoma kobno, vrijeme je da krenemo naprijed. :-?
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#361 Re: Porijeklo prezimena

Post by BHCluster »

Hrvatinich wrote:Nadam se da je dopušten mali osvrt na same teme ovog tipa jer moram to negdje napisati - leži mi na duši, a to se može reći za bilo koju temu historije:

Za Balkance nije dobro da previše razmišljaju o historiji - pokazalo se kao veoma kobno, vrijeme je da krenemo naprijed. :-?
Jeste jer su nam nacionalisticki mitomani pisali historiju, a ne skolovani historicari i historicarke.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#362 Re: Porijeklo prezimena

Post by Jazz_Junkie »

BHCluster wrote:
Hrvatinich wrote:Nadam se da je dopušten mali osvrt na same teme ovog tipa jer moram to negdje napisati - leži mi na duši, a to se može reći za bilo koju temu historije:

Za Balkance nije dobro da previše razmišljaju o historiji - pokazalo se kao veoma kobno, vrijeme je da krenemo naprijed. :-?
Jeste jer su nam nacionalisticki mitomani pisali historiju, a ne skolovani historicari i historicarke.
I tko vam danas pise historiju? Skolovani historicari i historicarke?
User avatar
no_crnjak
Posts: 15306
Joined: 17/05/2009 17:42
Location: B block

#363 Re: Porijeklo prezimena

Post by no_crnjak »

hepek071 wrote:zanimaju me dva prezimena, pa ako neko ima više podataka o genezi ovih prezimena nek nabaci:

1. Kapo (prijeklo Rogatica)

2. Džipa (Kalinovik)

ta 2 prezimena su ti krvno povezana u dijelu opstine Kalinovik...tacnije Ulog...
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#364 Re: Porijeklo prezimena

Post by riko-ga »

no_crnjak wrote:
hepek071 wrote:zanimaju me dva prezimena, pa ako neko ima više podataka o genezi ovih prezimena nek nabaci:

1. Kapo (prijeklo Rogatica)

2. Džipa (Kalinovik)

ta 2 prezimena su ti krvno povezana u dijelu opstine Kalinovik...tacnije Ulog...


Tacnije Sela i Jezera :wink:
rahatlokumica
Posts: 2
Joined: 09/11/2009 23:57

#365 Re: Porijeklo prezimena

Post by rahatlokumica »

Selimovici? Cesto prezime po cijeloj Bosni a Boga mi i Hercegovini.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#366 Re: Porijeklo prezimena

Post by Van Halen »

Kotromanić - Kotor (varoš). Rodonačelnik dinastije Prijezda prebivao u porodičnom imanju Zemljanik na području današnjeg Kotor varoši.
radavisoko
Posts: 1
Joined: 09/12/2009 09:23

#367 Re: Porijeklo prezimena

Post by radavisoko »

barby02 wrote:Zasto u Kraljevoj Sutjesci postoji porodica (jedan ogranak) kojima se stoljecima u dokumentima nalaze 2 prezimena. Radic(kao prvo) i Talijanovic( to xy prezime - prepoznavanja) Odakle to moze da vuce korjene? I ima li jos takvih slucajeva u Bosni. naravno, i ja sam genetski nasljednik ovog prezimena po zenskoj liniji, pa me zanima. . :-)
Pokusat cu da odgovorim na tvoje pitanje, Izgleda da vucemo iste korijene.Sto se tice Radica i Talijanovica kolko mi je poznato da su Talijanovici nastali od Radica ili obrnuto.
Ta prezimena se nalaze u Sutjesci jos od davne 1300 i neke god kolko mi je poznato. Moj cukuncukundjed Pero je imo tri sina Iliju, (drugoj dvojci nazalost neznam ime),moja loza vuce korijene Ilije Radica koji je imo tri sina Ivana, Bonu i Jozu.A taj prvi Radic ili Talijanovic koji je stigo na Sutjesko tlo je bio Talijan, stigo je u Sutjesku da slika freske u samostanu tu se navodno zaljubio i ostao.Bio je porijeklom iz okoline Bergama pravo prezime (Radicio sto na Talijanskom znaci korijenje).Price kruze kako su nas zvali Talijanovicima upravo zbog toga sto smo porijeklom od tog talijana.Moj pradjed Ivan imo je jednog sina i tri kceri(Vjekoslav,Olga,Vjera,Dragica).Moj djed Vjeko je najstariji zivi Radic iz Sutjeske.
Ima dva sina Misu i Slavka i kcer Slavicu.Moj otac Miso ima dva sina Damira i Davora.A ja Damir Radic najstariji praunuk Ivana Radica imam kcer Lauru i sina Darija.
Tako da stablo tog talijana jos uvijek cvate i siri svoje grane!!!!!
Bilo bi mi drago kad bi se javila da saznam barem od koje si ti grane ovog stabla i nadam se da sam ti malo pomogao!!!!
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#368 Re: Porijeklo prezimena

Post by barby02 »

radavisoko wrote:
barby02 wrote:Zasto u Kraljevoj Sutjesci postoji porodica (jedan ogranak) kojima se stoljecima u dokumentima nalaze 2 prezimena. Radic(kao prvo) i Talijanovic( to xy prezime - prepoznavanja) Odakle to moze da vuce korjene? I ima li jos takvih slucajeva u Bosni. naravno, i ja sam genetski nasljednik ovog prezimena po zenskoj liniji, pa me zanima. . :-)
Pokusat cu da odgovorim na tvoje pitanje, Izgleda da vucemo iste korijene.Sto se tice Radica i Talijanovica kolko mi je poznato da su Talijanovici nastali od Radica ili obrnuto.
Ta prezimena se nalaze u Sutjesci jos od davne 1300 i neke god kolko mi je poznato. Moj cukuncukundjed Pero je imo tri sina Iliju, (drugoj dvojci nazalost neznam ime),moja loza vuce korijene Ilije Radica koji je imo tri sina Ivana, Bonu i Jozu.A taj prvi Radic ili Talijanovic koji je stigo na Sutjesko tlo je bio Talijan, stigo je u Sutjesku da slika freske u samostanu tu se navodno zaljubio i ostao.Bio je porijeklom iz okoline Bergama pravo prezime (Radicio sto na Talijanskom znaci korijenje).Price kruze kako su nas zvali Talijanovicima upravo zbog toga sto smo porijeklom od tog talijana.Moj pradjed Ivan imo je jednog sina i tri kceri(Vjekoslav,Olga,Vjera,Dragica).Moj djed Vjeko je najstariji zivi Radic iz Sutjeske.
Ima dva sina Misu i Slavka i kcer Slavicu.Moj otac Miso ima dva sina Damira i Davora.A ja Damir Radic najstariji praunuk Ivana Radica imam kcer Lauru i sina Darija.
Tako da stablo tog talijana jos uvijek cvate i siri svoje grane!!!!!
Bilo bi mi drago kad bi se javila da saznam barem od koje si ti grane ovog stabla i nadam se da sam ti malo pomogao!!!!
Da, sve sam razumjela :) Tacno poticemo od istih Radica-Talijanovica. Moj pradjed se zvao Ilija a njegova zena Kata. Imali su puno djece a ja sam unuka od njihove najstarije kcerke Ljubice. Dakle to mi je mamina mama. O Kati i njenoj sestri mogu na pp :-) Moze rodjace ? ! :-)
barby02
Posts: 1403
Joined: 17/07/2007 22:28

#369 Re: Porijeklo prezimena

Post by barby02 »

izvor: "Hrvatski rodovi općine Muć"
Detaljnije!
Prezime je s jezičnog motrišta izvedeno od imenice orao, naziva najveće ptice grabljivice hrvatskih planinskih krajeva (rod Aquila, red sokolovke), snažnih pandža i jakog kljuna, simbola snage i junaštva.
Naziv orao slično glasi u mnogim jezicima: praslavenski or6l6, ruski orel, poljski orzel, staronjemački aro, novonjemački Aar, gotski ara, latinski aquila, litavski erelis, grčki ornis = ptica itd.
U Hrvatskoj danas živi 1.546 osoba s prezimenom Orlović (sjeverna Dalmacija, Lika i istočna Slavonija). Istog su postanja i prezimena: Orlić (1.665, Istra, Primorje, Lika), Orlovac (Petrinja, Čakovec, Crikvenica), Orlovčić (istočna Slavonija).
Orlovići se na mućkom području pojavljuju u austrijskom zemljišniku iz 1835. godine, kad su u Muću Donjem zabilježene obitelji Mate i Mije Orlovića; popis stanovništva 1948. godine zatekao je u Muću Donjem 5 obitelji s prezimenom Orlović.
Danas u Muću Donjem živi 5 obitelji tog roda s ukupno 25 duša.
Istog su podrijetla Orlovići u Budaku pokraj Benkovca, Donjoj Ploči pokraj Gračaca, Ljubaču pokraj Knina, te današnji Orlovića iz Malih Kablića pokraj Livna, kojih su tu doselili upravo iz Muća Donjeg.
Starina Orlovića, znamenitog hrvatskog roda u srednjem vijeku je u staroj župi Brotnjo, i to u današnjem selu Blatnici pokraj Čitluka.
Imali su i svoj plemićki grb, tvrdi N. Mandić. Međutim, kad je u pitanju grb koji se sačuvan u grbovniku obitelji Korjenić Neorić iz 1595. godine, on se odnosi na pleme Orlovčić (u izvorniku Orlovvcich), a uz grb su zapisani i sljedeći podaci: Grgur Orlovčić borio se 1525. godine kod Jajca; Ivan Orlovčić je 1526. godine poginuo na Mohačkom polju.
Međutim, Orlovići i Orlovčići nisu isto pleme, pa ćemo o ovim posljednjim ponešto i reći. Orlovčići spadaju u hrvatske obitelji plemenita roda Humljana iz gornjeg Pounja, koja posjedovala utvrđeni grad Čovku. Prvi istaknuti pripadnik obitelji Orlovčić bio je Juraj, „špan stola kraljeva među pleminitim ljudima u Lici“ (1490), poslanik bana Ladislava od Egervara kralju Vladislavu II. Jageloviću (1491) i poslanik hrvatskih staleža u radu Ugarskog sabora (1492). Iduće godine sa suprugom Klarom, bratom Dujmom i suprugom mu Uršulom pristupio bratovštini Svetog Duha u Rimu, nakon čega mu se gube tragovi u poznatim dokumentima. Dujam Orlovčić se već 1505. godine spominje kao kaštelan Sokola, zatim Ripča i Bilaja, gradova u vlasti Beatrice Frankapan, udovice hercega Ivaniša Korvina. Odamah nakon Beatricine smrti kralj Vladislav II. Jagelović podijelio je 1510. godine grad Sokol njemu i njegovim nećacima Stjepanu i Grguru. Uključena u obrambeni protuosmanski vojni sustav, obitelj Orlovčić je pretrpjela mnoge gubitke. Stjepanu se uskoro u izvorima gubi trag, a Dujam i Grgur spominju se još 1512. kao kapetani grada Ripča. Obiteljska loza se ugasila pogibijom Grgura Orlovčića u bitki na Mohačkom polju 1526. godine.
Vratimo se Orlovićima, od kojih su nastali sljedeći rodovi u zapadnoj Hercegovini:
1. Petrine u Čalićima pokraj Čitluka, u zapadnoj Hercegovini; od njih su nastali Praljci u Veljacima pokraj Ljubuškog i Čapljini, te Odobašići koji su odselili u Koraće pokraj Dervente i Agrove pokraj Orašja;
2. Divići u okolici Vrgorca i na Makarskom primorju (Drvenik);
3. Arale i Prusine (od njih su nastali Jarkići) u Hamzićima pokraj Čitluka;
4. nekadašnji Petkovići u Slipčićima i Bijakovićima (Čitluk) i Studencima (Ljubuški), od koji su nastale Glavote u Runovićima (Imotski) i Arapovići u Slipčićima; od Arapovića su u Slipčićima nastali Đogići i Đope.
Prvi put se spominju u ispravi od 21. veljače 1444. godine, u kojoj je zabilježeno da Gojislav Orlović rečeni Petrinović (dicto Petrinovich) u Drijevima (danas Gabela pokraj Čapljine) daruje dvije trećine utrška od prodaje svog skupocjenog pojasa za crkvu u Ljubuškom, a preostali dio za crkvu Svetog Vida pokraj Drijeva.
Gojislav Orlović zapovjedio je u istoj oporuci od 21. veljače 1444. godine da se sve od srebrenine i dukata (zlatnine), što se nalazi u njegovoj kući, pošalje u Rim. Namijenio je to za spas svoje duše, zadužujući svoje epitrope - Radovca i Katarinu - da to obave („…tuto quelo che se trovare in mia chassella de argento et de ducati che tuto parti Radovaz et Catherina… debiano mandare in Roma per mia annima.“).
M. Vego pak drži da je Gojsav Orlović rečeni Petrinović iz Hamzića pokraj Čitluka, te da mu su se kasnije potomci preselili u susjedno selo Čaliće, gdje su se opredijelili za novo prezime tako što su Petrinović skratili u Petrina, kako i danas glasi u Čalićima.
U popisu bosansko-hercegovačkih Hrvata katolika biskupa fra Marijana Bogdanovića iz 1768. godine u Hamzićima je zabilježena 10-člana obitelj Vida Orlovića.
Prema N. Mandiću Vid Orlović je veoma zanimljiva pojava:
-u Dragićevićevu popisu iz 1741/1742. godine zabilježen je u Hamzićima kao Vid Divić, koji ima 6-članu obitelj;
-u Bogdanovićevu popisu 1768. godine kao Vid Orlović koji ima 10-članu obitelj;
-u maticama umrlih stare župe Brotnjo sa sjedištem u Gradnićima (danas općina Čitluk) 1778. godine upisan je kao Vid Aralo u starosti od 80 godina. Dakle, rođen je 1707. godine i mogao je biti domaćin svojoj obitelji i u vrijeme Dragićevićeva i Bogdanovićeva popisa.
Dakle, Orlovići rečeni Divići odselili su nakon oslobođenja Vrgorske krajine od Turaka (oko 1690. godine) u okolicu Vrgorca i na Makarsko primorje, a u Hamzićima je ostala samo Vidova obitelj, koja će u Dragićevićevu popisu biti upisana kao Divić, dok će u Bogdanovićevu popisu biti zabilježena s prezimenom Orlović; u matici umrlih Vid je upisan s drugim obiteljskim nadimkom Aralo, kao i svi ostali iz njegove 10-člane obitelji, čije je prezime Aralo i danas nose njihovi potomci, što danas žive upravo u Hamzićima. Dakako, nadimak Aralo su kao jedino prezime već ranije upisali neki hamzićki Orlovići (u Dragićevićevu popisu 4-člana obitelj Ivana Arala).
Dio Orlovića iz Hamzića promijenio je prezime u Prusinović, a koje danas glasi Prusina; zabilježio ih je biskup Dragićević: Jerko Prusinović s 2, Šimun s 3 i Nikola s 4 člana u obitelji; dio pak Prusina nekoć Orlovića danas se u Hamzićima preziva Jarkić.
U svom Razgovoru ugodnom naroda slovinskog, najtiskanijem djelu u Hrvata svih vremena, objavljenom 1756. godine, fra Andrija Kačića Miošić među hajducima koji su golemu žestinu unosili u okršaje s Turcima posebno ističe «dva Petkovića, starinom Orlovića». Petkovići nekoć Orlovići zabilježeni su u Slipčićima pokraj Čitluka u popisu biskupa fra Pave Dragićevića 1741/1742. godine: Toma Petković s 14, Ilija sa 7 i Marijan s 5 članova u obitelji. Već u popisu biskupa fra Marijana Bogdanovića iz 1768. godine svi Petkovići iz Slipčića, koji su za dvadeset i pet godina narasli na 8 obitelji, promijenili prezime u Arapović: Ilija, Nikola i Ivan s po 9, Ivan drugi sa 7, Mijo i Mate s po 5, Vid s 4 i Ante s 3 člana u obitelji.
Dio Arapovića nekoć Orlovića doseljava u Sebišinu u Imotskoj krajini, gdje su u maticama župe Runovići 1792. upisani s kraćim oblikom prezimena Arap, koje će kasnije zamijeniti s obiteljskim nadimkom Glavota, što im je i danas prezime.
Inače, danas u Imotskoj krajini Orlovići žive u Ričicama, a i lovrećki su se Olujići, prema predaji, nekoć prezivali Orlovići i živjeli su u Mačjoj Ljuti ispod Studenaca, odakle su se premjestili u Strmin Dolac i na kraju ka kuli Urum-bega Granića u Lovreću, njemu za kmetove.
Cjelokupni ovaj izlet u povijest znamenitog roda brotnjanskih Orlovića, počevši od njihove starine u Hamzićima pa do Imotske krajine, obavili smo i stoga da bismo stigli do Roškog Polja pokraj Tomislavgrada i njegovih Orlovića, zabilježenih već 1706. godine u izvješću s pastirskog pohoda staroj Duvanjskoj biskupiji makarskog biskupa Nikole Bijankovića, kada su se u njegovoj pratnji nalazili i sljedeći Rožani: Ivan Orlović, Mate Ćosić i dva Ćerića (možda Ćesića?). Malo kasnije roški se Orlovići sklanjaju u Dalmaciju, u Imotsku krajinu, odakle će se dio njihovih potomaka nakon stotinjak godina ponovo vratiti u Roško Polje.
Danas na duvanjskom području Orlovići žive u Roškom Polju (13 obitelj, 53 člana) i u Tomilslavgradu (10, 45).
Ovo je i prigoda da se nešto kaže i o još nekim Orlovićima što nisu mijenjali prezime, a koji su odselili u tadašnju mletačku Dalmaciju. Tako je primjerice splitski nadbiskup Ivan Laghi u popisu vjernika Splitske nadbiskupije 1725. godine zabilježio u Slimenu poviše Omiša 10-članu obietlj Ivana Orlovića. Je li to možda upravo onaj Ivan Orlović što je 1706. godine bio u Roškom Polju u pratnji biskupa Bijankovića?
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#370 Re: Porijeklo prezimena

Post by A1fa »

Zna li ko sta o prezimenu Slinic? Starosjedioci su na Vratniku, odatle ima i jedan ogranak u Visokom i koliko znam nigdje ih vise nema. :roll: Jednom sam cuo jednu teoriju koju mi niko nije mogao potvrditi, a to je da su im preci bili muslimani protjerani iz Madjarske i da su ih Turci naselili na obronke Sarajeva u taj vakat, te da je to prezime modifikacija nekog izvornog madjarskog prezimena??? :? :? :?
bagan vunica
Posts: 13
Joined: 02/12/2009 15:27

#371 Re:

Post by bagan vunica »

gospodar kuglastih munja wrote:
ja_cura_ wrote:jos prije rata, moj otac je zbog prica koje su mu bile pricale njegove nene, malo istrazivao porijeklo svog prezimena jer je neobicno za ovo podneblje. najdalje dokle je mogao dogurati je bilo, da su neki njegovi preci dosli iz egipta :-)

rat se desi, ja vani odoh u izbjeglistvo, kad tamo meni jedna iranka (koja je radila sa mnom) pocne na perzijskom pricati. ja stala :shock: kad ti ona meni objasni, da je bilo neko pleme u staroj perziji koje je bilo visokog stasa, bijelog tena i plavih ociju (skoro sva mi familija takva :D ) koji su jos tome bili i dobrostojeci, i bas zbog svih ovih karakteristika, koje su ih cinile drugacijim od ostalih perzijaca su i bili protjerani, te su tako otisli za egipat u 8-9 stoljecu (kad su inace bile velike seobe naroda) i od tamo izgleda za bosnu. i stvarno, trazeci po internetu sam nasla da moje prezime i dan danas postoji u iranu. :D

s mamine strane je njen otac isto istrazivao i eno im porodicnog grba u fojnickom grbovniku :D


zato preporucujem svima, da malo istraze porijeklo svog prezimena, ko zna sta se sve moze otkriti. ko kad smo mix narod vec vijekovima :D
Slicna prica postoji i u Iraku, odnosno Bagdadu, gdje se tvrdi da je postojalo i jos uvijek postoje potomci starih Babilonaca, koje sami bagdadzani opisuju upravo tako kako ti ih je opisala ta iranka. Izmedju ostalog se kaze da su svi do jednog visoko obrazovani i intiligentni i da zauzimaju visoke pozicije u drustvu. Upravo su taki, plavkasti, sa plavim ocima, ljepi. Niko ne zna njihovo porijeklo pa se samo moze nagadjati ili eventualno napraviti genetska analiza. Nagadjanja idu od Vikinga, pa do dosljaka iz svemira, kako se kome svidja... :lol:

ti "čudni,visoki,plavi" iz perzije su ostaci arijskih iranaca koje su mačem i ognjem crni štakori iz saudijskih pustinja opljačkali,porobili i nametnuli im svoju pustinjsku religiju,nešta,pobili,nešta raselili,silovali im žene,razrušili im znatno civilizaciju( dio koje su i prihvatili-medicina,arhitektura,astronomija...)nažalost,"čudnih,naprednih,visokih plavih" u iranu ima tek u tragovima a pustinjski crnci-štakori su se razmnožili od irana do atlanskog oceana.potonji su poznati po krvoločnosti,neradu i lijenosti,pljački,bombama,osakaćivanju kao obliku zakonskih normativa i sl." tekovinama" njihove "civilizacije".
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#372 Re: Re:

Post by Chmoljo »

bagan vunica wrote:
ti "čudni,visoki,plavi" iz perzije su ostaci arijskih iranaca koje su mačem i ognjem crni štakori iz saudijskih pustinja opljačkali,porobili i nametnuli im svoju pustinjsku religiju,nešta,pobili,nešta raselili,silovali im žene,razrušili im znatno civilizaciju( dio koje su i prihvatili-medicina,arhitektura,astronomija...)nažalost,"čudnih,naprednih,visokih plavih" u iranu ima tek u tragovima a pustinjski crnci-štakori su se razmnožili od irana do atlanskog oceana.potonji su poznati po krvoločnosti,neradu i lijenosti,pljački,bombama,osakaćivanju kao obliku zakonskih normativa i sl." tekovinama" njihove "civilizacije".
Image


29. dec. 2009. 18:55 Isključen/a korisnik/ca iz razloga “krsenje pravila sa-x foruma”
» bagan vunica

trajni
Una379
Posts: 84
Joined: 28/01/2010 10:50

#373 Re: Porijeklo prezimena

Post by Una379 »

Pitala bih jel zna neko nesto Komic(h)-ima iz Otoke?
sem000
Posts: 4
Joined: 19/01/2010 11:15

#374 Re: Porijeklo prezimena

Post by sem000 »

Jel zna neko nesto o prezimenu Begic ??
Koliko znam Begici su rasprostranjeni po cijeloj BiH vise ili manje a ima nas i Bosnjaka ( :bih: ) i Srba i Hrvata. Ja sam iz Lukavca (Tuzlanski kanton) i Begici od kojih ja potjecem su iz mjesta koje se zove Hrvati(kazu da je ime tog mjesta ili ti sela nastalo tako sto su tu navodno pronadjeni temelji neke stare rimokatolicke crkve pa se zato zove Hrvati :? iako su 90% stanovnistva Bosnjaci). Uglavnom samo u Lukavcu ima nas mnogo i ima razlicitih loza Begica i vise me zanima samo porijeklo prezimena kao i veza izmedju Begica razlicitih religija i odakle moze biti porijeklo prezimena. Ako je prezime nastalo od turske rijeci Beg onda bi moglo biti tesko jer bilo je puno Begova a isto tako kontam ako je nastalo od Begova zasto bi ga bilo kod Srba i Hrvata.
User avatar
no_crnjak
Posts: 15306
Joined: 17/05/2009 17:42
Location: B block

#375 Re: Porijeklo prezimena

Post by no_crnjak »

besana wrote:Prezimena Skorupan, Gradishich (Gradisic), Drljo, Ako iko nesto zna, neka kaze, hvala, moze i na pp. :)

Bjelimichi xD
Post Reply