Porijeklo prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#101 Re: Porijeklo prezimena

Post by Eborg »

Samo cu jednom reci,pa neka se zna...Neka mIRCi oprosti... ;-)
Chesto nisam u prilici da koristim BH tastaturu tako da koristim ova "pomocna" slova.Zashto?Par puta sam se nashao u jako neugodnoj situaciji (shto privatnoj,shto profesionalnoj,shto forumashkoj-jednom sam bio linchovan na drugom forumu kada napisah "Treba pucati po zidovima!" a niko nije shvatio da sam mislio na zidove kao dio zgrade a ne Zhidove kao narod) kada su neke stvari protumachene drugachije nego shto su bile napisane upravo zbog odnosa BH afrikata tako da sam ovako miran.Shto se pravopisa kao pravopisa tiche,ne brini se,tu sam igrom sluchaja i truda izuzetno potkovan... ;-)

On-topic: Meni je pravo neobichno vidjeti Hrvate kako se prezivaju Boshnjak i sl.Jesu li to potomci nekog muslimana konvertita ili (vjerovatnije) potomci chovjeka iz Bosne bez obzira na religiju-Boshnjaka (Bosanca)?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#102 Re: Porijeklo prezimena

Post by mIRCerka »

Eborg wrote:
On-topic: Meni je pravo neobichno vidjeti Hrvate kako se prezivaju Boshnjak i sl.Jesu li to potomci nekog muslimana konvertita ili (vjerovatnije) potomci chovjeka iz Bosne bez obzira na religiju-Boshnjaka (Bosanca)?
meni je presmijesno kad vidim ono ivica Boshnjak i Mehmed Hrvat :D

ja sam istrazivala svoje prezime, kad ne lezi vraze pradjedov stricevic sto se ispalio u ameriku postao Jevrej :D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#103 Re: Porijeklo prezimena

Post by callmethebreeeze »

u indiji i pakistanu ima kriket-igraca koji nose moje prezime.
:roll: :D :skoljka:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#104 Re: Porijeklo prezimena

Post by pustopoljina »

Eborg wrote:Samo cu jednom reci,pa neka se zna...Neka mIRCi oprosti... ;-)
Chesto nisam u prilici da koristim BH tastaturu tako da koristim ova "pomocna" slova.Zashto?Par puta sam se nashao u jako neugodnoj situaciji (shto privatnoj,shto profesionalnoj,shto forumashkoj-jednom sam bio linchovan na drugom forumu kada napisah "Treba pucati po zidovima!" a niko nije shvatio da sam mislio na zidove kao dio zgrade a ne Zhidove kao narod) kada su neke stvari protumachene drugachije nego shto su bile napisane upravo zbog odnosa BH afrikata tako da sam ovako miran.Shto se pravopisa kao pravopisa tiche,ne brini se,tu sam igrom sluchaja i truda izuzetno potkovan... ;-)

On-topic: Meni je pravo neobichno vidjeti Hrvate kako se prezivaju Boshnjak i sl.Jesu li to potomci nekog muslimana konvertita ili (vjerovatnije) potomci chovjeka iz Bosne bez obzira na religiju-Boshnjaka (Bosanca)?
(edit)
bosnjak je prezime iz srednjevjekovne bosne.tada nije bilo muslimana.plemicke porodice su zbog zastite od ugara,a slijedeci kralja presle na katolicanstvo. poslije ,dolaskom turaka neke su ostajale,ali se vecina povlacila na zapad. prezime bosnjak je prvo katolicko prezime,a zatim i stoljecima vec hrvatsko (bukvalno ih ima vise u hrvatskoj,nego u bosni).
Last edited by pustopoljina on 23/06/2008 14:32, edited 1 time in total.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#105 Re: Porijeklo prezimena

Post by Eborg »

Shto ti je chudan svijet,sudbine,imena,prezimena...Odmah sklopish neku sliku u glavi... :D BTW,kako je jadan postao Jevrej?Pa kod njih je ono pravilo da samo potomak Jevrejke mozhe biti Jevrej... :?

Iz vidjenja znam jednog momka kojem prezime vuche na talijansko.A ono nidje veze,chovjek negdje sa periferije,prezime mu po nekom toponimu pored Zenice.Ali dzhaba,lozhe se trebe da je Talijan i tachka!

Jednom je moja rodica iz Cheshke dovela tadashnjeg momka Riharda (ili tako nekako) a svi su ga odmilja zvali Rifat.I tako ja dodjem,pruzham ruku,kazhu svi:"Ovo ti je Rifat!"Isprichah se ja sa chovjekom,izgrlih,isprichah vic kad kazhe lik zbunjeno:"I'm sorry bro,I don't speak Bosnian!" :D
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#106 Re: Porijeklo prezimena

Post by Eborg »

pustopoljina wrote:
Eborg wrote:Samo cu jednom reci,pa neka se zna...Neka mIRCi oprosti... ;-)
Chesto nisam u prilici da koristim BH tastaturu tako da koristim ova "pomocna" slova.Zashto?Par puta sam se nashao u jako neugodnoj situaciji (shto privatnoj,shto profesionalnoj,shto forumashkoj-jednom sam bio linchovan na drugom forumu kada napisah "Treba pucati po zidovima!" a niko nije shvatio da sam mislio na zidove kao dio zgrade a ne Zhidove kao narod) kada su neke stvari protumachene drugachije nego shto su bile napisane upravo zbog odnosa BH afrikata tako da sam ovako miran.Shto se pravopisa kao pravopisa tiche,ne brini se,tu sam igrom sluchaja i truda izuzetno potkovan... ;-)

On-topic: Meni je pravo neobichno vidjeti Hrvate kako se prezivaju Boshnjak i sl.Jesu li to potomci nekog muslimana konvertita ili (vjerovatnije) potomci chovjeka iz Bosne bez obzira na religiju-Boshnjaka (Bosanca)?
zajebavas?
bosnjak je prezime iz srednjevjekovne bosne.tada nije bilo muslimana.plemicke porodice su zbog zastite od ugara,a slijedeci kralja presle na katolicanstvo. poslije ,dolaskom turaka neke su ostajale,ali se vecina povlacila na zapad. prezime bosnjak je prvo katolicko prezime,a zatim i stoljecima vec hrvatsko (bukvalno ih ima vise u hrvatskoj,nego u bosni).
Ozbiljno pitam,shta je chudno?Uostalom,nasha mishljenja se slazhu... ;-)
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#107 Re: Porijeklo prezimena

Post by cyprus »

Ja znam za samo ove bliže korijene (2. koljeno) i oni sežu iz Dalmacije, istočne Hercegovine, Semberije i okoline Sarajeva. Šta li bi tek bilo da idem istraživat dalje u prošlost :-) :-) :D . Al kako rekoh porijeklo i historija meni ne igraju nikakvu bitnu ulogu, pa se ne zamaram tim :D .
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#108 Re: Porijeklo prezimena

Post by mIRCerka »

Eborg wrote:Shto ti je chudan svijet,sudbine,imena,prezimena...Odmah sklopish neku sliku u glavi... :D BTW,kako je jadan postao Jevrej?Pa kod njih je ono pravilo da samo potomak Jevrejke mozhe biti Jevrej... :?
a ko njemu bio problem shrla brla reci da je 1905.godine napustio Hercegovinu pod najezdom bog zna koga :D
nemam pojma, znam samo da mi taj dalji rod od tog cike na ovamo sve Jevreji :D
Eborg wrote: Iz vidjenja znam jednog momka kojem prezime vuche na talijansko.A ono nidje veze,chovjek negdje sa periferije,prezime mu po nekom toponimu pored Zenice.Ali dzhaba,lozhe se trebe da je Talijan i tachka!
ovo me podsjeti na predratni vic koji ja cuh kao gaf moje komsinice rodom iz Zepcha... nesto prica o muzici bla bla i pita je moj tata JESI IKAD CULA GRUPU DURAN DURAN...kaze ona NISAM ALI IH SVE ZNAM ISLI SMO U OSNOVNU SKUPA U ZENICI...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#109 Re: Porijeklo prezimena

Post by Eborg »

Jaka je mala maksimalno! :D Kao moj prijatelj koji je na moje pitanje:"Znash li shta su Beatlesi?" odgovorio sa "Da nisu neki gumeni sharafi?" :shock:

Interesantno je vidjeti kako je puno tudjica prilagodjeno nashim prostorima...Evo u mom sluchaju te neke dalje familije:

Gyönli Baba -> Đonlagić (Madjarska)

Usta -> Çarşimamli -> Čaršimamović (Turska)

BTW,mahsuz sa vas se namuchih sa copy-pasteom "finih" afrikata... :D

A zaboravih i da navodno jedan dio porodice mi vuche korijene iz Turkmekistana...To prezime vidjam po Iranu i blizhoj-daljoj okolini.Pa majko draga gdje me smiksashe ovakvog usred Bosne i Hercegovine,josh mi samo kakav poglavica Winnetou fali... :shock:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#110 Re: Porijeklo prezimena

Post by Jara »

moje prezime...šta da vam kažem ... planetarno...
User avatar
tek_stigla
Posts: 47
Joined: 18/06/2008 14:54

#111 Re: Porijeklo prezimena

Post by tek_stigla »

prezime Hodzic????
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#112 Re: Porijeklo prezimena

Post by Edin H. »

Izgleda da je jedino moje prezime izvorno bogumilsko :oops: :zoka:
pyrocool
Posts: 72
Joined: 26/12/2004 14:24

#113 Re: Porijeklo prezimena

Post by pyrocool »

bosnjak je prezime iz srednjevjekovne bosne.tada nije bilo muslimana.plemicke porodice su zbog zastite od ugara,a slijedeci kralja presle na katolicanstvo. poslije ,dolaskom turaka neke su ostajale,ali se vecina povlacila na zapad. prezime bosnjak je prvo katolicko prezime,a zatim i stoljecima vec hrvatsko (bukvalno ih ima vise u hrvatskoj,nego u bosni).
Bosnjak prezimena ima medju sva tri naroda. Negdje vise, negdje manje ali ima.
A interesantno je tamo negdje uz Drinu sebe po necemu (ne znam cemu) ljudi medjusobno zovu bosnjaci i bure.
Sto se bogumila tice....postojala je slicnost ali ozbiljni istoricari ne mogu da tvrde da su bas bogumili bili.
Last edited by pyrocool on 24/08/2008 16:50, edited 1 time in total.
SanYava
Posts: 248
Joined: 28/06/2008 17:06

#114 Re: Porijeklo prezimena

Post by SanYava »

Zanimljivo, ovo mi nikad nije palo na pamet.
Dečanski - ja koliko znam, potiče iz Srbije, ali ne znam šta je moja porodica bila tamo.
Baka je pričala da vučemo korijene kraljeva Srbije, no o tome ništa ne znam, jer je ta "bajka o Dečanskom" stara jako dugo.
Baki je njena baka to pričala, valjda sa koljena na koljeno :lol:
Malo sam istraživala, ai na netu nisam uspjela naći kralja Dečanskog, tako da mislim da je to glupost.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#115 Re: Porijeklo prezimena

Post by MA DAJ... »

bossfaria wrote:Zdravo svima. Zanima me da li iko ovdje zna ista o porijeklu prezimena Jaganjac? Ja znam da su Jaganjci porijeklom iz Hercegovine i da samo Bosnjaci nose to prezime. Medjutim voljela bih imati malo vise informacija pa ako ko zna, bujrum, i hvala unaprijed.

Jaganjci su se naselili u mjesto Baljci (Bileca) iz Herceg Novog,poslije najezde mlecana na taj grad...bili su jos nastanjeni u Dzinov-Dolu pored Nevesinja,ali su pocetkom XIX vijeka zbog hajduka pobjegli iz tog mjesta.Jaganjci su se jos nalazili u mjestu Kula pored Gacka,Stocu i Dabru.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#116 Re: Porijeklo prezimena

Post by MA DAJ... »

tek_stigla wrote:prezime Hodzic????
Uhhh,vas je bilo na vise mjesta...

Hodzic...bilo vas je u Fatnici (Bilece),Kokorina (Podvelezije,Mostar),Pjesivcu (Stolac) i Oplicicima (Capljina)...ima vas i pored Prozora,mjesto Proslapu.
U Fatnici su starinom iz Vracanovica kod Plane,od porodice Kokotovica...u Fatnicu su se doselili iz Stoca.U Kokorinu su porijeklom od starosjedilacke porodice Milosevic iz ovog sela .U Oplicice su dosli oko 1820 godine iz Pjesivca.Nekad su zivjeli i u Hodzicima (Bilece) selu po kojem je po njima dobilo i ime.Danas je to selo cisto pravoslavno-srpsk nastanjeno,a kada su iz njega muslimani iselili,ne pamte ni najstariji mjestani toga sela..Bilo ih je i u Mekavcima i Maloj Gracanici (Gacko),a i u Kotezima (Popovo polje).U Kotezima su,prema kazivanju mjestana,imali pet cardaka...Hodzici u Proslapu su starinom iz Zvirnjace u Kleku.U Proslapu im je dosao neki predak "s Drijena oko 1900 na zenevinu.
User avatar
Oi
Posts: 745
Joined: 23/07/2006 15:03
Location: tajna lokacija

#117 Re: Porijeklo prezimena

Post by Oi »

Indigo-X wrote:MA DAJ ... za tebe pitanje, da li znas nesto o prezimenima Behric,Sulejmanagic,Imamovic i Kustura.
... i Bojic?!
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#118 Re: Porijeklo prezimena

Post by MA DAJ... »

Indigo-X wrote:MA DAJ ... za tebe pitanje, da li znas nesto o prezimenima Behric,Sulejmanagic,Imamovic i Kustura.

Za Behric,Imamovic,Sulejmanagic nista...

e sad Kustura

za vas se kaze da ste iz Luga pored Prozora.Kustura je,pise M.S. Filipovic,rodom iz Skoplja (vjerovatno se misli na Uskoplje pored Gornjeg Vakufa).Dosao je u Lug 1886. godine "uz majku ,koja je bila udovica i vratila se u svoj kraj"...Prezime bi trebalo dolaziti po kusturi,vrsti sklopljivog dzepnog noza sa drvenim koricama.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#119 Re: Porijeklo prezimena

Post by MA DAJ... »

Bojic...bivsi rod u Strujicima i Veljoj Medi (Popovo polje).Od njih dolaze porodice Kurde iz Gabele.U Strujicima je ostalo sjecanje na njihovu toponimu "Bojica Pojate".
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#120 Re: Porijeklo prezimena

Post by Eborg »

Gdje izvlachite ove silne podatke? :-)
User avatar
scooter21ba
Posts: 2891
Joined: 10/07/2003 00:00

#121 Re: Porijeklo prezimena

Post by scooter21ba »

odsvuda pomalo
svasta ima na ovoj mrezi :D
da se najezis :P
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#122 Re: Porijeklo prezimena

Post by Eborg »

Pa kada ste toliko puni informacija pomozite malo i mojoj potrazi... :lol:

Ko zna neshto o ovim prezimenima: Ajanović,Redžebašić,Tarabar,Mujagić,Đonlagić... :D
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#123 Re: Porijeklo prezimena

Post by riko-ga »

Vjerovatno je nemoguca misija ali da pokusam.MA DAJ ...znas li sta o prezimenu Kovac.Znam i licno poznajem sve vjeroispovjesti tog prezimena ali mene interesuje Kovac iz Hercegovine jer sam cuo da vucemo korijen "odozdo".Do rata bili u gornjem toku rijeke Neretve.Unaprijed hvala.
User avatar
Oi
Posts: 745
Joined: 23/07/2006 15:03
Location: tajna lokacija

#124 Re: Porijeklo prezimena

Post by Oi »

ima li sta o porodicama islambegovic, haramandic, huseinagic?!
User avatar
k3ngur
Posts: 1946
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#125 Re: Porijeklo prezimena

Post by k3ngur »

Za Riko-ga:

Prezime Kovac u Hercegovini (Islamske vjere, a ima podatke i o pravoslavnim i katolickim Kovacima):
U Sovicima (Jablanica), starinom su iz Travnika, odakle im je predak dosao u Sovice prije vise od 150 godina. Nekada su zivjeli i u Planoj (Bileca), Bileci i okolnim zaseocima.

Podatci uzeti iz knjige "Hercegovacka prezimena" Risto Milicevic stampana 2005. godine;

Hivzija Hasandedic isto spominje Kovace u svojoj knjizi "Muslimanska bastina u Istocnoj Hercegovini", i to da su zivjeli u Bileci i Planoj. Samo za ove koji su zivjeli u Planoj on napominje da su bili ogranak porodice Avdic iz Plane i da su davno izumrli a da su isto s njima bili rodjaci i Durmisi te da su i oni izumrli. Isto spominje da su Kovaci iz sela Borce imali posjede kod sela Slivlja 30km daleko od Gacka.

To je sve sto sam mogao naci u svojoj literaturi o Kovacima koji zive u Hercegovini.

Za Oi:

Mogu ti samo dati podatke o Huseinagicima iz Hercegovine:

Za njih stoji da su ranije zivjeli u u Kutima kod Dabra, gdje se pominju pocetkom 17. vijeka. Doselili su iz Herceg Novog. Za vrijeme trajanja kuge 1813-1815 pobjegli su u Stolac. Zivjeli su i u Kuli kod Gackog. Ogranci su porodice Fazlagica koji su odselili u Tursku. Sada ih ima nastanjenih u Mostaru.
("Hercegovacka prezimena", Risto Milicevic)

To je sve zasad....
Post Reply