Porijeklo prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#476 Re: Porijeklo prezimena

Post by YouAreMyDestiny »

Edin H. wrote: 10/07/2022 20:36
klix wrote: 10/07/2022 19:10

Ovo sam i ja primjetila. Sve Turci porijeklom, niko nije Slaven. Malo sutra.
Šuplja, a kada nas svojevremeno ošišaju i poredaju u JNA dok neko ne progovori nemaš šanse da skontaš odakle je osim Albanaca, koji imaju drugačije karakteristike lica.
Ali vole ljudi bježati od slavenstva. :-) To je sada moderno.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#477 Re: Porijeklo prezimena

Post by 90minut »

90minut wrote: 08/07/2022 14:59
anelsol wrote: 07/07/2022 18:03 U mojoj porodici postoji predanje da potičemo od nekog Mile koji je kao bogumil protjeran/izbjegao iz Kraljeve Sutjeske u Hercegovinu. Nakon dolaska Osmanlija navodno dio njegove djece prelazi na Islam a jedan od sinova uzima Pravoslavnu vjeru. Helem navodno od tog Mile nastaju Milušići koji su muslimani i koji se vjekovima kasnije granaju na način da iz te porodice proističu još šest porodica i prezimena u Nevesinjskom kraju od kojih je jedna i prezime Droce (navodno prezime nastalo od nadimka) kako se ja prezivam. Otac rahmetli mi je pričao da je dedo rahmetli za života bio u dobrim odnosima sa nekim čovjekom Srbinom iz Žitomislića i da su se rođakali ( smatrali se da su rođaci). Ovo naravno je samo neko usmeno predanje i upitno je da li je istina, ali zanimljivo zvuči.

Druga predanje je da je za vrijeme dok je Bosnom harala kuga da je samo jedan Droce preživio. Bio na planini sa ovcama, kada se vratio kući zatekao sve mrtvo u selu. Prije desetak godina pravim porodično stablo i zaista dođem do jednog čovjeka kojem se nije znalo ime koji je imao trojicu sinova od kojih se razgranala sadašnja moja šira porodica.
konvertitu jedan :oops: :mrgreen:
javi se meni da se drogiramo jebo prezimena :D
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#478 Re: Porijeklo prezimena

Post by TouringBiker »

Ovdje ima podataka za porijeklo dosta begovskih familija - Lajos Thallóczy - A Bosnyak-Herczegovinai “beg” Czimröl

https://www.scribd.com/document/4968401 ... eg-Czimrol
Moenx
Posts: 1659
Joined: 26/06/2013 10:36

#479 Re: Porijeklo prezimena

Post by Moenx »

Zanima me porijeklo bprezimena Ketanovic
Post Reply